Huiduitslag. Land- en tuinbouw Gemengde Berichten Verstopping °4Xa;!gkrsn,o0ei: ■n KORTER R allang op gummi-zooien en hadden zelfs al gummi-bootjes» voordat men hier in Europa er aan dacht over die weelde te droomen. De moderne wereld mag Brazilië dus wel dank- baar rijn, want wat zou de wereld tegenwoordig wezen zonder gummi hakken, zooien, zonder fiets, auto- mobielbanden, zonder voet, hand, hockey, korf en andere ballen 10de) Brazilië heeft tot heden toe drie kwart van de wereld van koffie voorzien. Koffie-slurpers, koffie-leuten en alle thee en koffie-tantes mogen er dus wel eens aan denkeD, wat ze aan Brazilië verschuldigd zijn. Die koffie heeft heel wat op zijn geweten als er geen koffie was, waren er ook geen koffie-praatjes en wie weet misschien zag de wereld er dan heel anders uit. Die koffie schijnt nu echter gestraft te worden voor al de misdadige plannen, wenschen en verlangens, uitgebroeid op koffle-bijeenkomsten waar het zwaard van Damesklets (dit is een vergissing, bedoeld is Damocles) voortdurend boven je hoofd hangt. Er is tenminste op het oogenblik een groote koffie-crisis in Brazilië de revolutie, welke op het oogenblik daar aan de gang is, wordt zelfs koffie-revolutie" genoemd, Het zal de opstandelingen echter wel niet veel kunnen schelen of ze een kopje koffie meer of minder krijgen, hoe minder de aanvrage des te goedkooper wordt hij zelfs. De eigenlijke corzaak van de opstand ligt dieper. Van de kant van de op standelingen weer het oude deuntje eerzucht, hebzucht, geldzucht, onte vredenheid vooral over het politiek geknoei van de regeering. Echte politieke stroomingen, zooals in andere landen, vindt men in Brazilië nietalles is Roomsch-Katholiek (soms wel een klein beetje erg op rolletjes) er is maar één strooming, nl. schep vreugde in het leven en sla je door het leven zoo goed als je kunt, op de middeltjes wordt dikwijls niet zoo nauw gelet. Ieder een begrijpt welk een politiek ge konkel en herrie dat moet geven. De regeering doet natuurlijk haar uiterste be t om haar mannetjes en vriendjes aan het bewind te laten, elke vier jaar zijn er verkiezingen voor een nieuwen President en alle plaatsen en plaatsjes, die tegen de regeering-candidaten zijn worden te vuur en te zwaard bewerkt, zedelijk en physisch gedwongen de regee- ringsmannetjes te steunen. Zoo is het eigenlijk in Brazilië al een jaar of veertig (sinds het uit roepen van de Republiek in 1888) aan den gang. Zulke zielsverheffende methodes moeten natuurlijk kwaad bloed zetten cp de duurer werden natuurlijk tegencandidaten benoemd en vooral de laatste tien jaren werd de geest v»n opstand tegen dit onwaardig pressie-uitoefenen op het stemrecht steeds sterker en is nu ten slotte met de overwinning der opstandelingen geëindigd. De mili tairen zijn zoo wijs geweest een handje mee te helpen en hebben zoodoende veel bloedvergieten voor komen. Het is nog wel niet heelemaal pluis, maar het zal nu waarschijnlijk wel tot een vergelijk komen. Of het er veel beter op zal worden, is nog een vraag. Ook in het nieuwe pas- gevormde bestuur zitten weereenige oude bekenden, en evenals een Hollander voorloopig de eerste paar honderd jaar nog wel een echte Hollander zal blijven, zoo zullen de Brazilianen hoogstwaarschijnlijk ook voorloopig nog wel niet van natuur en karakter veranderen politiek gekonkel, geknoei, gevecht, niet zelden met messen en revolvers, elkaar van den troon afstooten zit hun nog dieper in het bloed dan de voetbalsport en dat wil wat zeggen. Altijd opzitten en pootjes geven, altijd gecommandeerd te worden valt niet mee, zeggen ze, vooral niet als je een dagje ouder wordt Wij willen ook wel eens aan het laadje, baasje spelen en het is ner- zijn, wat tot zijn Deroep in betrek king stond, dat was duidelijk. Tot dusver evenwel bood de werk zaamheid van den jonkman als medewerker van een anderen ad vocaat haar geen gelegenheid, in die richting iets te volbrengen. Maar nu ging hij zich zelfstandig vestigen, nu begon hij een practijk voor eigen rekening en eigen roem. Daarmede was dan eindelijk de zoolang gezochte gelegenheid verschaft, en heden was er under ditopzichtzeker iets buitengewoons met haren huurder geschied. Zóó verdiept in een zaak als toen zij hem de thee bracht was hij toch nog nooilgeweest. 't Koste wat het wilde, zij moest weten, wat die zaak was. In zulke dingen was de dame vastberaden, handig en had zij tal van hulpmiddelen lot haar dienst. Toen dr. Rembold in den laten avond zijn woning verliet, om zijn, gebruikelijke schaakpartij in een café te gaan spelen, wachtte juf frouw Busum ong-veer een half uur. Daarna trad zij de kamer van haar commensaal binnen en begon hier en daar de meubelen te wrijven en een en ander op te ruimen. Plotseling richtte zij zich naar het schrijfbureau, haaldeeen bos kleine sleutels uit haar zak, zocht eenige oogenblikken, tot zij het sleuteltje had gevonden, dat zij noodig had, en opende toen snel het bewuste kastje, waarin de jonge advocaat het document had weggeborgen, gens voor noodig, dat die zelfde kliek maar den heelen tijd in de rondte draaitwij hebben even goed een hoofd en twee beenen, krèk als jullie, dus waarom zouden wij dit ook niet kunnen... 11de) Wereldwonder In de buurt van Rio de Janeiro ligt een bede vaartkapel, hoog boven op een tamelijk puntig toeloopende berg. Deze kapel heeft een stoep of trap van driehonderd vijf en zestig treden is ongeveer tien a vijftien meter breed, geheel uit hardsteen vervaardigd, om de vijftig treden een hardsteenen plateau om even uit te rusten en zoo draait zij spiraal vormig naar boven. Vanaf de kapel heeft men een van de mooiste panorama's ter wereld. Me dunkt, eenig in de wereld! 12de) Wereldwonder: De Brazili anen Vlo-ken nooit, wel hebbzn ze evenals wij een heele dosis scheld woorden, maar echte vloeken kennen ze niet; daar kan dus menigeen hier nog een puntje aan zuigen Zij spreken altijd vol eerbied over de Heiligen, vooral over de Moeder Gods, en nog nooit heb ik een Braziliaan het woord „Allerheiligste" hooien gebruiken, zonder daarbij even pet of hoed af te nemen of bij gebrek aan zulk een hoofddeksel een eerbiedig teeken te maken. 13de) Wonder In Brazilië zijn de boomen altijd groen De bladeren vallen daar nooit van de boomen, tenminste men ziet ze zoo goed als nooit vallen. Het liedje van: „Als de bladeren vallen" gaat dus daar niet op Tot slot heb je in Brazilië geen socialisten, anarchisten, nihilisten, communisten (tenminste niet als partij), in Brazilië zijn alle menschen tevreden, behalve degenen die. niet tevreden zijn. B. B. is vaak oorzaak van verstopping. Neem meer beweging en ge bruik Foster's Maag- pillen, het afdoende laxeermiddel. 0.65 per flacon. FOSTER'S 13 Vreemde concurrenten in eigen land. Toen ik dezer dagen in Rotterdam over den Coolsingel liep, werd me een pamflet in de handen gestopt van een Australische honingsoort. In een der winkels aan die zelfde boulevard zag ik daarop een gansche etalage met potjes van die honing. Ik dacht zoo bij me zelf: Het is weer het oude liedje. Alles wat Nederland zelf voortbrengt, deugt niet, maar wat van het buitenland komt, en vooral wanneer het van verre komt, dat is bijzonder fijn en goed. De fijne Hollandsche heide en klaverhoning wordt voorbijgeloopen en voor veel meer geld wordt daar een klein potje buitenlandsche honing gekocht tot schade van de Neder- landsche bijenhouders en ook tot schade van eigen portemonnaie. Wat is de Nederlander toch een eigenaardig mensch. In Engeland zweert men bij alles wat uit de „good old country" komt en alles wat niet uit dat eigen land komt. is vooraf als minderwaardig bestempelt, in ons land niet alzoo. De Brabantsche schoenmakers moeten hun schoenen een Engelsch of Amerikaansch merk geven en de Tilburgscbe stoffenhandelaren moeten de echte Engelsche stoffen maken, allemaal omdat het Nederlandsche goed niet deugt, weet ge. En zoo is het nu ook met die met welks lezing zij hem had bezig gezien Zij nam het blad papier eruit, zette zich in den bureaustoel neder en doorlas zorg vuldig den inhoud. Dat is eigenlijk een oude geschiedenis, dacht ze, het papier op haar schoot latende vallen. Houdt de doctor zich daarmee eerst nu bezig? Toen de zaak op net tapijt kwam, was hij welis waar reeds sedert bijna drie maan den afgereisd, en later was de zaak al zoo oud en afgezaagd, dat nie mand er meer over sprak. Maar wat bewoog den doctor, om er zich thans zoo ernstig mede te bemoeien? Dat moet zijn reden hebben Wellicht is hij den ge zochte op het spoor... Dat zou niet kwaad wezen. Zij bespeurde de courant, waarin de jeugdige advocaat de eerste openbaarmaking van het geval gevonden hadze lag bij het af schrift. Juffrouw Busum las het aangeteekende artikel. Honderdduizend gulden be looning, vijf en twintig duizend gulden vergoeding voor gemaakte kosten Dat is wel iets, om er wat voor te doen. Als hij dat kreeg, zou hij rijk zijn, en zoo ik hem daaraan kon helpen.... De heldere oogen van juffrouw Busum glansde»", en hare wangen gloeiden koortsig. Wellicht, mompelde zij, heb ik toch nog een meevallertje in mijn leven. Ik sta op de grens- honing. Voor een half pondspotje werd meen ik, 40 of 50 cent be taald, terwijl ik het heele jaar door honing heb kunnen vinden voor 55 centen per pond, en werkelijk niet van de minste. Met het fruit, dat er dit jaar he laas weinig is, is het al net eender gesteld. Californische appelen, Zuid- Afrikaansche pruimen en sinaasap pelen worden meer gevraagd dan het inlandsche fruit. Ja, ik las dezer dagen van de plannen, die de Zuid- Afrikaansche sinaasappelhandelaars hadden, om nog meer afzet te krij gen. Men is n. 1. van plan, elke week een schip met 3000 a 4000 kisten sinaasappelen aan boord naar Rotterdam te verzenden en door een goed opgezette reclame-campagne is men er vrijwel zeker van, dat die sinaasappelen hier gesleten zullen worden. Dat hiertegen door de tuinders wordt geprotesteerd, is te begrijpen. In een buitengewoon moeilijke tijd als land- en tuinbouwers [op het oogenblik doormaken, mag er wer kelijk van de overige bevolking en van de Nederlandsche regeering verwacht worden, dat het leven voor boeren en tuinders door over voering van de markt met buiten- landsch goed, dat tegen zeer lage prijzen verkocht kan worden, niet heelemaal onmogelijk gemaakt wordt. Want ook de boeren hebben van de buitenlandsche concurrenten te lijden. Tegen de „Dumping" moeten onze boeren beschermd worden. Concurrentie is in normale tijden niet erg, neen heel goed. Maar een concurrentie in dezen tijd met on gelijke en oneerlijke wapenen dat is iets, waar de regeering een eind aan moet maken. Doet ze dat niet, dan zal onge twijfeld de verbittering onder de boeren veel erger worden, dan ze nu reeds is. N.- Limburgsche fokdag. Vorige week vergaderde het Be stuur van de Noord-Limburgsche fokdag, in het hotel De Zwaan, te Horst. De verschillende fokvereenigingen en verkoop vereenigingen waren goed vertegenwoordigd, terwijl de Rijks- veeteeltconsulent Ir. Jacq. Timmer mans, eveneens op deze vergadering aanwezig was. Door den voorzitter, de heer H. Drabbels, werd nogmaals het groote succes van den fokdag gememoreerd, waarbij hij een hartelijk woord van dank richtte tot allen, die daartoe hebben medegewerkt. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de s!aat van inkomsten en uitgaven sloot met een batig saldo van f 276. Hierbij werd er door den Voor zitter de aandacht op gevestigd, dat de fokdag zelf zich nog maar even tjes kan bedruipen, zoodat de finantieele bonden enz. nog niet gemist kan worden. Verder werd nog vastgesteld, dat de Noord-Limburgsche fokdag in de toekomst ieder jaar gehouden zal worden op den eersten Donder dag van de maand September. Onze veeuitvoer naar België. Ten aanzien van den uitvoer van Nederlandsch vee in België is te Brussel een onderhoud gevoerd tusschen een vertegenwoordiger van den Nederlandsch Veeartsenijkundi- gen Dienst en het hoofd van den Belgischen dienst. Men kwam daarbij tot overeen stemming verscherpte maatregelen, in Nederland toe te passen met betrekking tot het voor uitvoer naar België bestemd vee. In verband hiermede werd in uitzicht gesteld, dat de wederopen- steiling der Belgische grens, zoodra het mond- en klauwzeer in de Belgische quarantainestallen zal zijn scheiding. Komt het niet gauw, dan is het voorbij. Dan gaat het met mij berg af naar een trooste- looze, treurige woestijn.. Juffrouw Busum sprong snel op van haar stoel, sloot zorgvuldig alle deuren, welke naar dal ge deelte harer woning leidden, begaf zich met het document naar haar kamer en schreef de aanteekenin- gen van den ouden Braun vlug over in haar groot, langwerpig schrift. In haar arbeid werd zij niet gestoord Zonder licht ging zij vervolgens andermaal naar de kamer van den doctor en legde het document en de courant weder in het kastje van het schrijfbureau, waaruit zij ze had weggenomen. Daarna zette zij zich in haar kamer voor een borduurraam schijnbaar stil en rustig neder, op fijne zakdoeken naamcijfers bor durend. Met zulken arbeid hield zij zich eiken avond tot diep in den nacht onledig voor een firma in die artikelen, ten einde haar bekrompen inkomsten wat te ver sterken. Heden ging het haar niet zoo vlug en vlot af als anders. Daarvan droeg evenwel niet de opgewondenheid van zoo even, maar iets anders de schuld. Het beeld van haar broeder was name lijk plotseling voor haar geest verschenen, en die broeder was het donkere punt in juffrouw Busum's leven. Hendrik Busum had niet slechts het kleine vaderlijk erfdeel, dat geweken, in gunstige overweging zal worden genomen. Op grond hiervan is het niet uitgesloten, dat wellicht reeds uiterlijk 1 December a.s./de heropening der Belgische grens voor het Neder landsche vee kan worden tegemoet gezien. Aangezien in den regel slechts op den lsten en I5en van elke maand het betreffende vee in België kan worden ingevoerd, zoude in dit geval de invoer slechts één of ten hoogste twee maal zijn belemmerd. Felle brand te Helmond. Maandagmorgen ontstond brand in de opslagplaats van aannemers- gereedschappen van den heer J. v. d. B. te Helmond. Het gebouw brandde geheel uit. De schade wordt op ongeveer 6000 gulden geraamd, welke door verzekering gedekt wordt. Het vuur sloeg over op de aangrenzende werkplaats van luifels en markiezen van den heer V. Deze werd gedeeltelijk een prooi der vlammen. Hier bedraagt de schade ongeveer f 2000, De daaronder gelegen garage van den heer G. kon behouden blijven en bekwam alleen waterschade. Door gemaskerde bandieten «vervullen. In het Zevenbergsche veld onder Oss heeft in den vroegen morgen van Zondag in de boerderij van H. K. een brutale roofoverval plaats gehad. Te ongeveer vijf uur, haar man was juist ter kerke gegaan, hoorde de boerin gerammel aan de deur en een man vroeg om binnen gelaten te worden. Zij weigerde zulks. Eenige oogenblikken later drongen drongen aan den achterkant van het huis vijf gemaskerde ban dieten door den stal binnen en grepen de boerin aan, eischende, dat zij zou zeggen, waar het geld geborgen was. Toen zij hierop geen antwoord wilde geven, werd de vrouw door twee der mannen vastgehouden, terwijl de drie anderen de kasten openbraken. Na eenig zoeken vonden zij het geld een bedrag van ruim vijfduizend gulden in de linnen kast. Daarmee waren de boeven blijk baar tevreden, want terstond daarop zijn zij, zonder de boerin verder leed te doen, vertrokken. Van de daders, die ter plaatse bekend moeten zijn geweest, is nog geen spoor ontdekt. Gevaar op den weg. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Water- staatsbegrooting drongen sommige leden aan op een algemeen snelheids maximum van 70 K.M. voor het verkeer op de wegen. Andere leden achtten een dergelijke bepaling on- practisch en ongewenscht. Gevraagd werd, of niet gebruik van alcohol door chauffeurs tijdens derf dienst kan worden verboden, aangezien tal van ongelukken moeten worden toegeschreven aan zoodanig gebruik. Sommige leden waren van meening dat de meeste ongelukken door particuliere chauffeurs worden veroorzaakt. Voorts wenschten sommige leden algemeen te zien bepaald, dat wiel rijders bij de aanwezigheid van rijwielpaden niet op de wegen mogen rijden. Gemeentelijke steun aan noodlijdende tuinders. De gemeenteraad van St. Pancras besloot, in verband met de buiten gewoon ongunstige financieele uit komsten in den tuinbouw aan alle verhuurders van gemeentelanderijen 40 pet. reductie op de huur toe te staan. Tevens werd besloten volle medewerking te verleenen aan de genomen besluiten van Prov. Staten van Noord-Holland, die o m. steun aan de noodlijdende tuinbouwers wenschen te verleenen. als de ge meente voor 30 pet. borg spreekt voor de te geven voorschotten. hem en zijn zuster was ten deel gevallen, in zoo kort mogelijken tijd verkwist, maar hij was ook kort daarop te Brussel, wegens wisselvervalsching en medeplich tigheid aan een groóten diefstaf van juweelen door inbraak, veroor deeld tot vijf jaar tuchthuisstraf, doch had zich door een handig uitgevoerde vlucht aan die straf weten te ontrekken. Er waren alleszins sedert dien tijd tien jaren verloopen, en hier wist niemand iets van het gebeurde. Haar naam was zuiver, zonder smet, maar juffrouw Busum dacht altijd met huivering aan het ver leden, was steeds bezorgd dat deze schaduw zich nog eensklaps zou komen stellen tusschen haar en haar geluk. En een verlammend gevoel van ontsteltenis maakte zich van haar meester, als zij zich voorstelde, dat haar broeder weer mocht komen opduiken en haar gansche bestaan en al haarschoone droomen verijdelen. Sinds tien jaren had zij geen brief meer van hem gekregen, had zij taal noch teeken van hem vernomen, wist zij derhalve niet waar hij, nog levend, zich ophield. Hij was een driest, roekeloos, ruw mensch. Best mogelijk, dat hij op zekeren dag voor haar zou staan, en wat dan? Juffrouw Busum had allen grond, om dit moment te vreezen, en het was dus maar al te begrijpelijk, dat het beeld van haar broeder, te midden van haar Met het hoofd door de voorruit. Maandagmorgen is te Heerlerheide een auto, die moest uitwijken voor een wielrijder, terecht gekomen in een mestvaalt. Een der inzittenden, de Joego Slaviër J. S., schoot met zijn hoofd door een ruit en liep een zeer ernstige wonde aan het voor hoofd op. Hij is in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Door de tram gegrepen. Bij het uitgaan van het bekende pelgrimsoord van den H. Gerardus te Wittem werd Maandagochtend mevrouw P. uit Gulpen door de stoomtram gegrepen. De ongelukkige bekwam ernstige inwendige kneuzingen en werd door den G.G.D. uit Maastricht naar het ziekenhuis Calvariëabergovergebracht Kort na aankomst aldaar is zij over leden. Auto gespietst. Zaterdagavond had buiten Groenlo een droevig ongeluk plaats. Een auto, bestuurd door den chauffeur D. uit Lichtenvoorde, kwam in botsing met een beladen houtwagen. De boomen drongen door den auto heen, met het nood lottige gevolg, dat de 27-jarige echtgenoote van den mede-inzitten den S. uit Lichtenvoo:de bijna on- middelijk werd gedood. S. zelf en een enkele maanden oud zijnd kind je bekwamen niet-gevaarlijke ver wondingen. terwijl zijn schoonzuster en de chauffeur slechts lichte kwet suren opliepen. De ijlings ontboden dokter Wen- tholt uit Groenlo bracht de sterven de vrouw en de gewonden naar het St. Vincentiusgasthuis te Groenlo. Mej. S. bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. S. en het kindje, konden, na verbonden te zijn, het gasthuis ver laten. Het is een wonder, dat de door de auto heengedrongen boomen niet meer slachtoffers maakten. De carrosserie werd totaal vernield. Uitsluitend iDlundsch rundvleesch voor het leger. Blijkens een schrijven van den Minister van Defensie, ingekomen bij de drie centrale landbouworga nisaties, heeft de minister van Defen sie beslist, dat op 19 November a.s. een inschrijving voor de levering van uitsluitend inlandsch rundvleesch zal worden gehouden ten behoeve van de soldatenmenages en de mili taire hospitalen gedurende het tijd vak van 1 Jan. 1931 tot en met 31 Juli daaraanvolgende. Dit bericht zal met groote instem ming ontvangen worden in de kringen van den landbouw, omdat hieruit blijkt, dat de Minister van Defensie, die reeds in Mei van dit jaar beslist had, dat gedurende het tweede half jaar van 1930 uitsluitend inlandsch rundvleesch voor levering aan het leger in aanmerking zou komen, op den ingeslagen weg wenscht voort te gaan. Sproken. De kunst van spreken moet ieder mensch bezitten. Spreken is niet slechts duidelijk uiten, doch ook op levendige aangename wijze. Sommige menschen denken klaar en logisch, doch kunnen hun gedachten niet helder onder woorden brengen. Zonder helderheid kunnen de kinde ren van den geest, de gedachten en de zakelijke besluiten, niet tot hun recht komen. Wat voor den wil vastbesloten heid beteekent, is voor het verstand de gave zich verstaanbaar te maken. Slechts die intellecten, welke de gave der klaarheid bezitten, bereiken succesdoch warhoofden staan ook wel eens in eere, omdat niemand Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en dce e: dan wat Purol op, en bij jeukende of vochl-afscheidende uitslag en eczema bovendien nog wat Purol- poeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten Prijsp. doos 60 ct. Bij Apoth. en Drog. rooskleurige plannen voor haar geestesoog zich vertoonend, haar deed schrikken en somber stemde. Haar groote, blanke, welge vormde handen beefden bij het hanteeren van de borduurnaald, en haar anders zoo scherp en helderziende oogen waren om floerst. Zij liet haar arbeid rusten en staarde met slrakken blik in het onbestemde. Daar hoorde zij de huisdeur opensluiten, en klonk de wel bekende tred van den doctor in haar oor. Haastig streek zij met de hand over haar gezicht. Zij moest immers vriendelijk groetend den jonkman tegemoet treden, thans meer nog dan anders, het licht voor hem aansteken en hem dan een goeden nacht wenschen. Dat verzuimde zij nooit. Olto Rembold scheen in opge wekte stemming. Met waardige vriendelijkheid en kalmte vervulde de deftige dame bovengenoemde kleine plichten. Daarna zette zij zich weder voor haar borduurraam en gleed de naald vlug door de zachte, dunne stof. In dat blonde hoofd echter, achter dat breede, blanke, gladde voorhoofd woelden allerlei stoute gedachten, mogelijk heden en plannen dooreen. HOOFDSTUK III. In het tot het noordelijk deel van Australië behoorend kunst gebied der golf van Geoffroy is door BERTELS' rantsoen voor kippj eieren, ook in den f8.25 postw. Er Octrooi in: België, BERTELf' hen begrijpt. Dit laatste duurt echter steeds zeer kort. Slechts het echte en het ware hebben kans, langer voort te bestaan dan een vluchtig oogenblik. •Levenswijsheid. Een groote wil, in dienst eener groote zaak, verwekt den waren held. Even dierbaar als ons eigen leven is, even dierbaar is het voor andere levende wezens. Doch zich zelf met anderen te vergelijken, breiden goede menschen hun medelijden uit tot al, wat leven heeft. Wie aanpakt, slaagt Handigheid spaart geld uit. Wanneer U schip den stroom van het Gevoel bevaart, laat dan het Verstand Uw stuurman zijn. Leer denkend doen. Ook verstand groeit door oefening! Wie kleine dingen goed maakt, zal groote dingen voortreffelijk kun nen tot stand brengen. Ernst, geloof en reinheid maken ons leven tot een schoonen tempel. November-storm. Boven Engeland en het Kanaal. Engeland is Zondag door een hevigen storm geteisterd. Op som mige plaatsen was de kracht van den wind zoo hevig, dat in de straten verscheidene auto's werden omgeworpen, terwijl tal van voet gangers meters ver weggeslingerd werden, waarbij velen min of meer ernstig gewond werden. Schoor- steenen. muren en daken werden vernield. Op het Kanaal werd een passa giersschip, de „Maid of Orleans" door stortzeeën zwaar beschadigd, terwijl 4 passagiers gewond werden. Aan boord van het s.s. „Isle of Thanet" bekwamen twee matrozen door stortzeeën zware verwondingen, Een Grieksch schip bevond zich ernstig in nood bij Ventnor. Overal werden de reddingsstations gemobi liseerd. In het Kanaal vonden reddings booten een mototboo* hulpeloos ronddrijven. Het bleek, dat de inzit tenden nog bijtijds door een stoom schip van boord waren gehaald. Ook boven Frankrijk. De sedert 24 uren boven Noord- Frankrijk woedende storm heeft op verschillende plaatsen groote schade aangericht. Vooral in de omgeving van Parijs heeft de storm gewoed. Een lichtmast woei om en kwam op het dak van een hjis terecht. In het Noorden van Parijs stortte een 8 M. hooge muur in, tengevolge waarvan een voorbijganger zoo ernstig gewond werd. dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De brandweren werden honderden malen gealarmeerd voor het neer halen van losse gevelstukken of op vallen staande schoorsteenen. In het Bois de Boulogne werden honderden boomen ontworteld. Tengevolge van den hevigen regenval konden de iio'en op som mige plaatsen het water niet meer dagreizen ver geen spoor van werkelijke bedrijvigheid te zien. Er is geen huis, geen boom, geen struik zelfs, alleen het geelwitte zand van het slrand. Eindeloos strekken zich vlakke zandduinen langs den Oceaan uit, overal heerscht een verschrikkelijke kale woestenij. Maar toch licht zich nog op geregelde tijden een stoomschip naar zeker punt van deze onher bergzame kust, geeft signalen en laat daar het anker vallen. Er bevindt zich hier een kolonie, maar een zeer zeldzame, een plaats, die den naam Kossak draagt. Op een in de zee vooruitsprin gende landtong ziet men een aan tal uit balken opgebouwde huizen, onregelmatig opgesteld, n.l. vier hotels, eenige winkels, een post kantoortje en verscheidene kroegeji In de kleine bocht, door den uitsprong gevormd, zijn steeds eenige zeilschepen en kotters te zien, en met den verrekijker zou men buitengaats in zee nog ver schillende andere schijnbaar stil liggende groote zeilschepen op merken. Dit oord is een station van parelvisschers. Toen in de laatste jaren de parelen zoo hoog in prijs stegen, ontdekte de gretig vorschen- de Transatlantische speculatie op den zeebodem dezer woeste kust het kostbare materiaal, waarna Amerikaansche zeevaarders de kolonie slichtten. Wordt vervold. verwerket kelde, te staan. Ook hevig .Te Bo Engelsch ernstig b«! Boveni de ben» met zult dat zij bt opliepen. Van Engelsch b ug passagiers hout ge wc De werk] De vei Duitsche in een b| lijn beraai van de wi van deni Het j verder een gezet, gewezen, Duitschee alleen van de verwacht den zou productie Een ve kosten verlaging verbeterii De tegen wa Een ing slechts organisch sche lev waarop 1 volgen sa men wei Verdet klaard, Duitsche verschillei schematisi van den verminde! van de h Een de werk kosten doen veri Een kan sled loonsverli Verder zich tegec verschaffi) noodige I Om de invoi beidsdien

Peel en Maas | 1930 | | pagina 10