De Landbouwtelling in 1930. De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten Man lieu Het is de gewoonte van tijd tot tijd, meestal om de tien jaar, een telling te houden van de beteelde grond, het aantal stuks vee en de soorten en het gebruik van den grond als tuingrond. Zoon telling levert voor de betrokken personen een massa werk. Wel wordt elk jaar door de besturen der Gemeenten nagegaan hoeveel van de verschillende gewassen verbouwd wordt, maar een groote en serieuse telling vindt slechts om de tien jaren plaats. Ja voor de tuinbouw was de laatste telling in 1912 gehouden. Daarom besloot het Centraal bureau van de Veilingen in 1927 een telling te houden, welke dan nu in dit jaar opnieuw door de regeering is nage volgd. Het is te begrijpen, dat men dan een massa materiaal op het departement te verwerken krijgt. Het doet daarom goed aan, dat vanwege het Departement eenige voorloopige uitkomsten in boekvorm zijn uitge geven in nadere afwachting van wat het geheele onderzoek zal opleveren. Van deze voorloopige uitkomsten willen wij enkele cijfers in onderling verband weer geven. En dat doet het al dadelijk eigenaardig aan, dat het eigendom van de grond in de laatste tien jaar geen wijziging heeft ondervonden. In 1921 was 50 pet. van de in gebruik zijnde grond eigendom van den gebruiker, in 1930 51 pet. Dat is geen noemenswaardig verschi', wat bovendien geheel wegvalt, als men ziet, dat het van de ouders gepachte bezit van 6 op 7 pet. is gekomen. We zouden zoo geneigd zijn te denken, dat door de goede jaren van na den oorlog wel heel wat meer land in handen van den gebruiker is gekomen. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Ja, in de z.g.n. beste streken van ons land zien we juist meer de ten- denz, dat het land aan den landbou wer wordt onttrokken en in vreemde handen overgaat. Ook zien we, dat in de kleistreken een tal van boeren de boerderij in pacht gegeven hebben aan hun kinderen. Maar in het totaal zijn er geen verschillen van beteeke- nis te boeken. In deze tien jaar is de toestand dus stationair gebleven. Wat de glascultuur betreft, daar is wel een zeer groote verandering in te bespeuren. En hier krijgen we getallen te vergelijken van 1912 en heden. De totale oppervlakte aan platglas is in dien tijd ongeveer ver dubbeld. Was er in 1912 4988310 M2 platglas in 1930 bedroeg dit 8161038 M2 en de grondoppervlakte bedekt met staand glas (druivenkas- sen en warenhuizen) is meer dan ver achtvoudigd 1 Dit is toch vermeer derd van 2096858 M2 tot 17500508 M2. Me dunkt, dat deze getallen meer zeggen, dan veel woorden. Ons land gaat blijkbaar de tuinbouw- richting uit. Toch is deze oppervlakte, vergeleken bij de hoeveelheid be bouwde grond natuurlijk nog maar een klein beetje, maar dat neemt toch niet weg, dat er uit blijkt, dat tal van menschen in den tuinbouw en dan wel speciaal in de glasculturen hun brood trachten te verdienen. Wanneer we zien in welke pro vinciën die uitbreiding het sterkst is geweest dan valt direct Z. Holland op, waar het oppervlak staand glas thans ruim 13t/2 millioen M2 bedraagt, tegen bijna 2 millioen M2 in 1912. Wie de luchtfoto's van liet West- land wel eens gezien heeft behoeft niet meer te vragen, waar die uit breiding dan wel zoo sterk is ge weest. Immers krijgt men dan eenigszins den indruk van een glazen ze?. De Westlanders gaan zich ook meer en meer in andere provinciën vestigen, wat wel blijkt uit de cijfers voor de provincie Utrecht. Daar is toch de oppervlakte staand glas van bijna 40000 M2 gestegen tot bijna 400000 M2. Me dunkt een tienmalige vergrooting, die mag genoemd worden. Vleuten is er wel bij ge varen. Nog sterker is dat in de Limburg- sche cijfers. Daar krijgen we toch een vermeerdering van bijna 5000 M2 tot ruim 360000 M2. De groote veiling van Venlo is er niet voor niets Zij het niet in die mate, toch ook ia Friesland zien we een geweldige uitbreiding. Daar steeg dé opper vlakte van staand glas van bijna 4300 M2 tot bijna 125000 M2, Berlikum en omstreken kunnen er van getuigen. En zoo zouden we kunnen doorgaan aan de hand van de cijfers aan te toonen, dat de glasculturen in de laatste 18 jaar een geweldige vlucht hebben geno men ons geheele land door. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Overvliegen. VRAAG Gaarne vernam ik in Peel en Maas het beste en gemak kelijkste middel om het overvliegen der kippen te beletten. Het zijn er een stuk of 10. die er geregeld over gaan en toch is het gaas ruim 1.80 M. hoog. Ze vliegen tegen den avond wel terug, maar als ze aan den leg komen, dan is deze manier van doen toch niet gewenscht. Zijn vleugel klemmen doelmatig, ik zie ze gead verteerd. Uit Venray. ANTWOORD Vlehgelklemmen laten wel los. Ik zou u aanraden aldus te werk te gaan. Als u zoon overvlieger in de hand neemt, moet u één der vleugels uit spreiden en dan de lange pennen om de andere inkorten (met de schaar), juist d-iar waar de vleugelbanddek- veeren over de pennen komen. U kort in de 2e, de 4e, de 6e, de 8e pen. Dan misstaat het niet en de kip is haar evenwicht kwijt, als ze tracht te vliegen. Daarom slechts inkorten aan één vleugel, onverschil lig den welken. Witte Leghorns met iets rose in de borst. VRAAG Tevens vernam ik gaarne, hoe het komt, dat er bij mijn W. L. een stuk of zes bij zijn, die rose borsten hebben, zooals de P. L., maar dan alleen flauw getint. Zou dat misschien een teeken zijn, dat niet ras zuiver zijn Ik heb ze als eendaagskuikens van een zeer goed bekend staand adres laten komen en ze groeiden flink uit, zonder stoornis. Uit Venray. ANTWOORDDie rose tint hoeft u niet af te schrikken. De ervaring leert dat zulke kippen ge woonlijk beste legsters zijn, vaak ook nog al forsch. Het wordt wel eens op rekening geschreven van den invloed der Tancredhanen uit Amerika. Natuur lijk kan er ook nog bloed in zitten van P. L.. want als men W. L. hanen eenige jaren laat paren met de P. L. hennen krijgt men wel witte hennen, maar vaak met iets bruins in de borst. Als tentoonstellingsdleren komen ze niet in aanmerking, maar als nuthoen zullen ze voor de andere niet onderdoen. Uitslag der keuring van het Pluimvee op de tentoonstelling te Deurne. Op 4, 5 en 6 October werd te Deurne, bij gelegenheid der land- bouwdagen ook eene pluimvee- tentoonstelling georganiseerd, uit sluitend met toornen, bestaande uit haan en 3 hennen. De tijd van 't jaar eigent zich voor de oude dieren wel zoo slecht mogelijk, vandaar dat de meeste toornen uit jonge dieren bestonden. Er waren niet minder dan 44 toornen W. L. inge schreven, allemaal dieren die legrijp waren. De uitslag was aldus I. Witte Leghorns, jong. M. F. Pijoenburg le pr. en Z.E.V.; J. van Deursen 2e prijs en Z.E.V.; J. Mutsaers le, 2e en 3e prijsE. Berkers 3e prijsL. Berkers le en 3e prijs J. v. d. Heuvel le, 2e en 3e prijs Fokstation Deurne 2 eerste, 1 tweede en 2 derde prijzenJoh. v. d. Heuvel le, 2e en 3e prijs; M. J. v. d. Heuvel le prijs. Al deze inzendingen afkomstig u t Deurne. G. Beyers te Milheeze 3e prijs J. van Brussel te Asten 2e prijs. Uit de gemeente Someren Kind. Martens 2 tweede prijzen J. Wijnen le prijsArn. Hendriks le prijsK. Boerkamps 3e prijs P. Sonnemans 2e en 3e prijs L. Rooy- mans 3e prijs. II. Witte Leghorns, oud. J. v. d. Heuvel, Deurne Z.E.V. Verder uit SomerenKinderen Martens le prijs M. Wijlaars 2e prijs J. van Brussel 3e prijs III. Patrijs Leghorns. M. v. d. Boogaard te Someren 2 tweede prijzen, n.l. een voor jong en een voor oud. IV. Barnevelders. Kinderen Martens te Someren 2e prijs. V. Rhode Island Reds. J. Mutsaers uit Deurne le en 2e prijs voor Reds enkelkammig-jong le prijs voor Reds rozekammig jong; le prijs voor Reds, enkelkammig-oud. VI. Wit Wyandotten, jong. J. van Griensven te Deurne le prijs Wed. J. Bennenbroek teSome- ren 2e prijs. VII. Zwart Minorca, oud. H. v. d. Vrande te Deurne 2e prijs M. v. d. Heyden te Someren 3e prijs. VIII. Zwarte Leghorn. A. Bennenbroek te Someren le en 2e prijs voor jong, en 2e prijs voor oud. IX. Welsummers. M. Wylaars te Someren 3e prijs; Am. Hendriks te Someren Z.E.V en Kinderen Martens te Someren E.V. De Wisselbeker voor het grootst aantal punten verwierf „het Nuthoen" te Deurne de reuze krentenmik voor den mooisten toom W. L. de heer J. Wijnen te Someren. Verder de heer J. Mutsaers te Deurne nog 3 medailles n.l. één voor het mooiste trio der heele tentoonstelling (met Reds), één voor de grootste collectie en één voor de mooiste collectie. De W. L. jong en de Reds staken, wat kwaliteit aangaat, ver boven de andere rassen uit. Drukte by Philips. Naar de Msb, van de zijde der Philips fabrieken verneemt, wordt er in verband met de navraag naar de nieuw- uitgekomen Philipsradio- producten, in verschillende fabiicage- afdeelingen der fabrieken met dub bele ploegen gewerkt en is het personeel weer met ongeveer 300 arbeiders uitgebreid. Gestikt. Te Eindhoven heeft het anderhalf jarig dochtertje van den heer L.. dat aan de mazelen leed zich zoo danig in haar bedje omgewoeld, dat het den verstikkingsdood gestorven is. Staking in de Klompenindustrie. Een conferentie, welke Zaterdag te 's Hertogenbosch tusschen den rijksbemiddelaar prof. Aalberse en vertegenwoordigers van werknemers werkgevers in de klompenindu strie te Best en St. Oedenrode plaats had, heeft tot geen resultaat geleid. De staking is daarop Maandag in gegaan. Zij omvatten een 18- tal bedrijven, waarvan 6 te St. Oeden rode, Hier staken 50 man, terwijl enkele ongeorganiseerden nog aan 't werk gebleven zijn. Ernstige aanrijding te Heerlen. Maandagnamiddag reed de 15- jarige jongen H. J. op den Schaes- bergerweg te Heerlen op zijn rijwiel achter een autobus. Op een zeker oogenblik kwam van de tegenover gestelde richting een auto, juist op het moment, dat J. achter de bus vandaan kwam. De botsing was zoo hevig, dat J. over de motorkap en met zijn hoofd door de voorruit van den auto werd geslingerd. Zwaar gekneusd en met ernstige wonden werd hij in de woning van H. bin nengedragen. Nadat geneeskundige hulp was verleend, werd de jonge man in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis te Heerlen over gebracht. Door een motor gegrepen Maandagmiddag heeft de schilder G. G. uit Eindhoven te Middelbeers, toen hij met zijn motor een kar wilde passeeren, de 50-jarige vrouw J. v. d. V., die plotseling den weg over stak, overreden. Zij werd naar het gasthuis overgebracht, waar zij spoe dig is overleden. Wielryder onder oen autobus. Maandag heeft een autobus uit Oss, komende uit Eindhoven, te St. Oedenrode den 16-jarigen F. v. K„ die met zijn flets op den weg slipte, overreden. De jongen werd naar het gasthuis gebracht. Hij bleek een ernstige schedelfractuur te hebben bekomen. Zijn toestand is zorgwek kend. De regels van den weg. Nabij het landgoed „De Gaas", onder Tilburg, had Maandagavond een auto-ongeluk plaats, dat aan F. A. het leven heeft gekost. Uit de richting Breda kwam van R„ van Tilburg, met zijn auto gereden, toen uit de tegenovergestelde richting de vrachtauto naderde van van B., uit Den Haag. Bij het naderen dempten beide wagens hun licht. De chauffeur van R. voelde toen plotseling een schok en zag tegelijkertijd een mand over den weg rollen. Onmiddellijk werd gestopt om een onderzoek in ie stellen. Het bleek, dat men een fietser had aangereden, die met zijn rijwiel voor het linker voor wiel van den auto lag. Het slachtoffer was bewusteloos en had een ernstige wonde aan het hoofd. Bij onderzoek bleek, dat de man, die vermoedelijk midden op den weg had gereden, de 42-jarige slagersknecht F. A. was, uit Tilburg. Door den geneeskundi gen dienst werd hij naar het zieken huis overgebracht, waar hij is over leden. De storing op de 1075 M. golf, In verband met de in de pers geuite klachten over hinderlijke storing op de 1071 M. voor den omroep kan het volgende worden medegedeeld: Zooals bekend ligt de golflengte van 1071 M. in den band, welke bij internationale overeenkomst welke ook Nederland ondertee- kende voor andere doeleinden dan den algemeenen omroep be schikbaar is gesteld. Evenwel is door de Conferentie te Praag aan Noorwegen (aan welk land geen lange golf in den omroepband kon worden toegewezen) toegestaan de 1071 M. voor omroepdoeleinden te gebruiken, echter onder voorbe houd, dat het de diensten waarvoor de 1071 M. officieel aangewezen is, niet stoort. Nu de nieuwe Noorsche zender te Oslo ook des avonds proefzen dingen houdt op deze golflengte, wordt de Nederlandsche Omroep, die voorloopig des avonds met toestemming van den minister, op eigen risico op deze golflengte is blijven werken, ut;rea:d door dezen veel krachtiger zender gestoord. Aan Noorwegen is telegrafisch gevraagd, of het de bedoeling is, de uitzendingen op deze golflengte te bestendigen. Indien dit het geval is, zal de Nederlandsche Omroep, die een lange golf (1875 jM.) be schikbaar heeft, de 1071 M. moeten overlaten en over moeten gaan op de'aan Nederland toegewezen korte golt van 298 M., die wel overdag maar nog niet des avonds voor omroepdoeleinden is gebezigd. Dat bij incidenteele proefnemingen met de 298 M. des avonds ver schillende storingen optraden, is te verklaren, wijl door het tot nu toe ongebruikt laten van deze golf in de avonduren andere stations daarop zijn gaan werken.J De storende stations worden in middels opgespoord en de noodige maatregelen genomen om aan het ten onrechte gebruik maken van deze golf door anderen, een einde te maken. De uitzendingen op 298 M. zullen dus binnen kort naar verwacht wordt storingsvrij kunnen worden ontvangen, behoudens, dat de kwes tie van de verbetering in de zend apparaten nog moet worden opgelost. Het spreekt overigens vanzelf, dat de 1071 M. golf, welke aan ons land voor uitzendingen van zakelijken aard is toegewezen, daarvoor beschikbaar blijft en dat tegen eventueele storing terstond maatregelen zouden worden genomen. Uit het vorenstaande blijkt, dat Nederland zich strikt wenscht te gedragen naar de op de Conferentie te Praag gemaakte afspraken. Smokkelhandel aan de grens. In verband met den steeds toe- nemenden smokkelhandel in koffie, tabak, sigaren, sigaretten en choco lade nemen de Duitsche autoriteiten thans langs de Limburgsche—Duit sche grens een proef met het toepas sen van strenger maatregelen op het verkeer van en naar Duitschland, speciaal uit de kleinere grensdorpen. De economische malaise, die in heel Duitschland en ook langs de grenzen sterk gevoeld wordt en de toenemende werkloosheid in Limburg, werken den smokkelhandel in de hand. De prijsverschillen der genoemde artikelen hier en over de grens zijn vrij groot, zoodat er voor de smok kelaars wel iets te verdienen valt, ofschoon de meesten z.g. dragerswerk verrichten tegen vastovereengekomen loon of procenten. Vooral op Vrij dag en Zaterdag wordt er heel wat over de grens gebracht. Voor de zakenlui in het Duitsche w ensgebied is de verboden invoer zeer nadeelig. Er is weer gedacht om, evenals tijdens den oorlog voor de grensbewoners bepaalde passen af te geven. De moord op den heer Lans Het Hooge Gerechtshof van den Haag heeft heden den oud-procu ratiehouder van Oud-Heusden wegens moord op den heer Lans, verduiste ring van gelden en valschheid in geschrifte, veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De eisch der Rotter- damsche rechtbank was 15 jaar. Nederlandseh eiorcontrolehnreau te Beekbergen. De heer I. G. J. Kakebeeke, in specteur van den landbouw, heeft Zaterdag het bestuur van het Neder landseh Eiercontrolebureau geïnstal leerd. Dit bureau is door den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bevoegd verklaard tot het uitreiken van merken aan de aangeslotenen, in verband met de op 3 October a.s. in werking tredende uitvoercontrole der eieren. Op voorstel van den heer Breukers directeur der Coöperatieve Roer- mondsche Eiermijn, werd de heer dr. L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer, tot voorzitter be noemd. De Rijkspluimveeteelt-consu lent, de heer Tukker te Beekbergen, werd bereid gevonden voorloopig het secretariaat waar te nemen en als directeur van het bureau op te treden. Instorting op de Oraoje- Nassau II. In de ondergrondsche werken van de Oranje Nassau II, heeft Maandag sen instorting plaats gehad, tenge volge waarvan drie arbeiders van de buitenwereld zijn afgesloten, aldus meldt de Limb. Koerier. Men is aanstonds met alle macht begonnen met het opruimingswerk, teneinde deze arbeiders uit hun benarde positie ie bevrijden. Men kan met deze arbeiders spreken en hun voedsel doen toe komen. Dinsdagmorgen was men nog druk met het opruimingswerk bezig. Doodelyk ongeluk. Een 22-jarige fotograaf reed op zijn motor den Apeldoornschenweg te Arnhem af. Bij de St. Peterlaan gekomen naderde een motorwagen der electriche tram. De motorrijder trachtte nog vóór de tram de rails over te steken, hetgeen hem echter niet meer gelukte. Door de botsing werd de motorrijder van zijn motor geslingerd en bewusteloos opgenomen In het ziekenhuis is hij eenige uren later aan de bekomen verwondingen overleden. Aan do gevolgen overleden In het ziekenhuis te Gorinchem is overleden de slagersknecht Teunis Verwoerdt uit Woudrichem, welke zich in den avond van 12 Aug. j.l. met een schietmasker ernstig aan het hoofd verwondde. Bliksem ingeslagen. Onder de gemeente Axel sloeg Maandagavond tijdens een kort, doch hevig onweer, de bliksem in een landbouwschuur van J. Dees. Tijdens het blusschen sloeg op verschillende andere plaatsen onder deze gemeente de bliksem in, doch zonder brand te veroorzaken. Verzekering dekt de schade. Een groote dorschmachine was echter niet verzekerd. Zyn stiefvader doodgeschoten. In een pension aan de Wetering schans te Amsterdam woonde een 23-jarige chauffeur in bij z'n 44-jarige moeder en zijn 30-jarige stiefvader. De beide mannen hadden De beide mannen hadden nogal eens oneenig heid en Vrijdagavond kwam het tot een twist. De chauffeur heeft een revolver zaakt, en dus ook niet door het getrokken en zijn stiefvader neerge schoten. 13000 gulden vermist. Een vijftienjarige bediende van een bankinstelling aan de Keizers gracht bij de Hartens tcaat te Am sterdam, die een bedrag vanf 13000 onder zijn berusting had. verklaarde bij zijn terugkomst op het kantoor, dat dit bedrag hem was ontstolen, terwijl hij zich bevond in een fiet senwinkel in de Hartenstraat. Hij had het geld in een tasch, welke aan het rijwiel bevestigd was. De fiets had hij mee naar binnen genomen. Nadat hij eenige oogen- blikken in den winkel vertoefd had, was het geld verdwenen, DE „R 101" Vyfiig dooden en acht overlevenden. Diepe verslagenheid in Engeland. Een ontstellende catasfrofe heeft Engeland in rouw gedompeld. De trotsche luchtreus „R 101", het grootste Europeesche luchtschip, enkele uren, nadat het van Car- dington uit, den grooten tocht naar Britsch-Indië ondernomen had, nabij Beauvais in Frankrijk, door storm en regen geveld. Een geweldige ontploffing zette het luchtschip in vlammen. Van de bemanning en passagiers konden er slechts acht aan den wreeden dood ontsnappen, Hoe groot het aantal slachtoffers staat nog niet geheel vastvol gens de officieele Engelsche berich ten zouden 53 personen aan boord geweest zijn andere berichten, van de geredden afkomstig, spreken daarentegen van 58 personen, zoodat er volgens de laatste lezing 50 dooden zouden zijn. Onder de slachtoffers zijn o.m. de Engelsche minister voor de lucht vaart Lord Thomson, de directeur der burgerlijke luchtvaart sir Sefton Brancker, de ontwerper van het luchtschip kolonel Richmond, de commandant van de „R 101" en ook de commandant van de „R 100", die onlangs de welgeslaagde reis over den Oceaan naar Canada maakte. Op de passagierslijst komen voorts de volgende namen voor: eskader- commandant Palstra van de Austra lische luchtstrijdkrachten, eskader commandant O'Neill, vertegenwoor diger van den staatssecretaris voor Indië, commandant Colmore, direeteur en majoor Scott, onder-directeur van den luchtvaartdienst, eskaderconunan- dant Rope, ingenieur Leech, inspec teur Bushfiield. majoor Bishop, chef inspecteur van de luchtvaart en Buck, attaché van het luchtvaart- ministerie. Behalve ingenieur Leech zijn ook dezen allen omgekomen- Een vliegramp in Duitschland. Een vliegtuig van 'de Duitsche Lufthansa de D 19130 is Maandag morgen te 9 uur nabij Dresden neer gestort. Alle acht inzittenden passagiers en 2 mecaniciens werden gedood. Groote overstroomingen in China Volgens een bericht in den „Lokalanzeiger" is het gebied van Tsjekiang door een hevige over- sjrooming geteisterd. Ruim 6000 menschen zijn verdronken. De rivier Tientang was na een 5 dagen du- renden regen buiten haar oevers getreden. Vele duizenden menschen zijn door de overstrooming dakloos geworden. Levenswijsheid. Wie oprecht zaait, zal trouw, waardigheid en eer oogsten doch wie huichelarij zaait oogst slechts verraad en bedrog. Wie arbeid zaait zal rijkdom oogsten doch wie luiheid zaait, oogst ellende. Wie geluk zaait oogst geestdrift en leven wie ongeluk zaait, oogst wanhoop en ondergang, Wie welvaart zaait zal voorspoed oogstenwie armoede zaait, oogst slechts verdriet en vertwijfeling. Wie vrijheid zaait, oogst vreugde en onafhankelijkheidwie echter dwingelandij zaait, zal slavernij en wreedheid oogsten. Zoo draagt steeds het goede zijn belooning in zich en brengt het kwaad zijn eigen straf voort. Lymbanden om vruchtboomen. Nu het tijdstip, waarop de lijm- banden bij vruchtboomen moeten worden, aangelegd, wederom daar is wordt de aandacht op dit bestrijdings middel gevestigd. Daar lijmbanden uitsluitend voor het vangen van Winter vlinders dienen, behoeven ze alleen daar om de stammen van de vruchtboomen worden aangelegd, waar dit voorjaar de groene rupsen dezer vlinders schade veroorzaakten, Deze bestaat in het aanvreten van bladeren en jonge vruchten, vooral bij appelen en kersen. De lijmband bestaat uit een strook van vet on doordringbaar papier, ter breedte van 12 cM. die op 1 a li/r M. boven den grond aan den stam met twee touwtjes wordt vastgemaakt, waarop ter breedte van 8 cM. een speciaal bereide en zeer lang klevende rupsenlijm wordt gesmeerd. Daar de vrouwelijke winter vlinders, die geen vleugels bezitten, en die dus tegen den stam moeten opkrui pen om haar eieren bij de knoppen te leggen, weldra te voorschijn komen, is het nu het juiste tijdstip voor het aanleggen van lijmbanden. Ter voor koming van misverstand zij nog vermeld, dat de wormstekigheid van appels en peren niet door den rups van den wintervlinder wordt veroor- aanleggen van lijmbanden kan worden bestreden. Met nadruk waarschuwen we voor het gebruik maken van de diensten van rondtrekkende lieden, die zich voor het aanleggen van de lijmban den aanbieden. Deze lieden dienen zich aan als boomkweeker en voeren een bestrijding uit waaraan niet de minste waarde kan worden toegekend. Zoo wordt meermalen volstaan met de besproeiing van enkele takken en wordt met ongelooflijke verdunde oplossingen gespoten. De gegeven garantie, dat de boomen drie jaar "ang vrij zullen blijven van ziekten insecten, of dat de boomen drie jaar lang door hen gecontroleerd zullen worden, zijn zooals voor ieder duidelijk zal zijn, van nul en geener waarde. Men gaat dus niet op welke aanbieding ook van rondtrekkende lieden, maar wende zich voor advies tot den planten- ziektenkundigen dienst te Wagenin- gen, of tot den land of tuinbouw- onderwijzer in Uw omgeving. Voor en uit de Zakenwereld. Een recente uitspraak van ex- president Calvin Coolidge Ik zie geen enkele manier om onze sociale economische verhoudingen te verbeteren dan door de leerstellingen van den Godsdienst. Ik geloof stellig, dat wij de grens bereikt hebben, wat betreft vooruitgang en hervorming, totdat wij een meer algemeene aan vaarding van de waarheden van den Godsdienst hebben. Wanneer wordt toegestaan, dat deze ons ontglippen, zullen de vooruitgang en hervormin gen, welke wij reeds tot stand brach ten, daarmede tevens verdwijnen. Bestaat er een heerlijker voldoe ning dan een bestemming te bereiken, die ge dacht nooit te zullen bereiken Bij sommige ondernemingen werd de Inkooper tot directeur benoemd. Dikwijls is dit zeer goed gezien, omdat zijn adviezen den anderen Directeuren van groot nut kunnen zijn. Weet gy dat het in China gebruik is, dat een zoon, die zijn Vader lief heeft, dezen een doodkist schenkt dat in de haven van Acajutta in Salvador een vulcaan is, die als vuurtoren dienst doet dat deze vulcaan met de grootste regelmaat telkens om de zeven mi nuten lichtende lavamassa's uitspuit, die overdag als rookwolken den schipper den weg wijzen en 's nachts als kolommen van licht? dat naar berekening over vijftien generaties de voornaamste steen- kolenbronnen der wereld uitgeput zullen zijn dat Koning George van Engeland een postzegelverzameling heeft, welker waarde nog nooit geschat is en die in 200 albums is aangebracht dat vriendelijkheid een taal is. die stommen kunnen spreken en dooven kunnen hooren dat neer te zien op anderen U niet helpt omhoog te komen Jan de timmerman. Houd uw draaibank, uw schaaf bank, uw kniptafel, kortom uw werkplaats, zoo net, proper en orde lijk als gij slechts kunt. Vlug werken is prachtig, maar het moet voorzichtig gebeuren. Kijk niet, naar wat uw buurman doet, maar let op uw eigen karwei. Efficiëncy is geen woord om van te schrikken. Het wil enkel zeggen de eenvou digste en de vlugste manier om iets te doen. Voordat gij met een karwei begint, moet gij U er eerst van overtuigen, dat al Uw gereedschap in orde is en dat er geen ongelukken kunnen gebeuren. Men behoeft niet steeds den put te dempen om te voorkomen, dat het kalf verdrinkt. Een klein hekje er omheen is vaak al voldoende. Pas bij uw werk vooral op, dat uw oogen geen kwaad kunnen. Mocht er toch iets in uw oog geko men zijn. laat dan uw makkers, met hun vuile vingers van uw ocg af blijven. Laat iemand met schoone handen en een steriel watje u helpen. Liefst iemand, die afweet van eerste hulp bij ongelukken en nog liever een dokter. Dit geldt ook voor alle mogelijke andere wondjes. Al heel gauw loopt men bloedvergiftiging op Concurrenten. Wie denkt dat het de voornaam ste taak van den zakenman is, zijn concurrenten te verslaan, begaat een groote dwaling. Concurrentenzijn geen vijanden, doch arbeiders op denzelfden akker. De beste concur rent is het beste voorbeeld voor wie scherp toeziet en nadenkt. Wie ver standig is, ziet zijn concurrenten niet als vijanden doch als medewerkers waarop werd schrlfo e dootet te exped ide Dr. r 5areJr" dei dj der van !bEi waarvi zie laten lil De opdracjac dragen Sineh On? d van d belangi jei vonder Mi 10' gebeurd De geur des levens. Men verhaalt, dat, wie de Aya Sophia, te Constantinopel bezoekt, bij het betreden van het gebouw begroet wordt door een welriekende geur. Deze geur hangt door de ge heele moskeeruimte, omdat de steenen van het gebouw, duizend jaar ge leden gemetseld werden met kalk, welke van muskus doortrokken was Wanneer wij in onze jeugd onze jaren opbouwen uit hulpvaardige vriendelijke, menschenlievende daden, zullen wij in den loop van ons verder leven den aangenamen geur der in nemende persoonlijkheid uitstralen. Zelfs als wij zijn heengegaan, zullen onze werken blijven voortleven en onzen lof verkondigen. Hel Dec bi itdi 23 fi Veil ja) g»j minuut D, Goedt Het wordcfoi Als weg zullen te loc Gei moei!: Lee: wil di nl Het di feilen, Wal wanne streeft! VE vereen aanvoi Gro Klei Een RQ Eiei voer Gro Kle Eet Goed depot Hens den i afgel! Ra Stooi Kipi Legu en 50 bij Fit 13- (gehi den (Mon Gedip Longl

Peel en Maas | 1930 | | pagina 8