AIS DE ZWALUWE WÉ •3. C. Jiaming) Venla A. DE II YEN Het nieuwste M. VENNEKENS Bijipl m PEEL El MMS Fotografie 8. W. MUSEENS a HOE RAAP IK MEER EIEREN? Ml J os. Hendriks Kachels stsenen potten Tandarts Kruytzer Folo-artikelsn. ■■rnaüi 3 TUanieis Japowim^ 'Hoeden^ 7ïlode= is Kachels Haarden KachelschermenHiaten en diverse Winterartikelen „MAXIM" Petroleumlamp JOS. VEBSLEIJEN-JOOSTEN OIRLO is het adres voor Hollandsche model-Stallingen F. H. van JEnckevort 1ISTER ruw-olie üotoren Kachels, Kachelplaten, Kolenkitten, W arm waterkruiken, Vraagt JÏÏ1BQ Sehoiata het merk JAL. Het Kiesreglement 1927 der R.K. Staats partij. Vleeschwaren, dik vet Spek, alle Worstsoorten, Varkensvet enz. Th. Pouwels Gebr. Lucassen Th. Pouwels Vergrootingen en Olieverf-portretten inlijsten van Portretten en Schilderijen. A ssurantiën, artikelen,-* Ontvangen voor den a.s. winter: Door te koopen de nieuwste OOSTRUM Cement, Kalk, Gips, Gresbuizen en bakken, Dakpannen. Asbest golf- en vlakke platen, Vloer- en Wandtegels. Betonbuizen in alle grootten ;,»tationsweg Telef. 61 Venray enz. met rubber-leder onderwerk, Maasheezer weg Venray Zaterdag 4 October 1Q30, No. 41. In verband met de door het Be stuur der R. K. Staatspartij ingestelde enquête bij de besturen der R. K. Rijkskieskring-organisaties naar de ervaringen, opgedaan ten aanzien van de werking van het Riesreglement 1927, heeft het Bondsbestuur van den R.K. Kiezersbond voor Limburg, na bespreking dezer aangelegenheid in eene dezer dagen gehouden ver gadering, zijne meening aan het Partijbestuur doen kennen. In herinnerng worden daarbij nog eens gebracht de bezwaren, welke reeds in de Bondsvergadering van 29 September 1929 naar voren zijn ge komen en die aanleiding waren om bij den Partijraad een voorstel tot voorbereiding eener algeheele her ziening van het Kiesreglement in te dienen. Deze bezwaren betreffen voornamelijk het veel te groote aantal kwaliteitszetels en het veel te inge wikkelde van het stelsel, waarmede ook verband houdt het niet over zichtelijke, groote en ingewikkelde stembiljet, hetwelk voor de groote meerderheid der kiezers zoodanige moeilijkheden voor eene behoorlijke invulling meebrengt, dat de uitslag eener aldus gehouden stemming geen zuiver beeld van de onder de kiezers heerschende wenschen aangaande de personen-keuze meer geeft. Het Limburgsche Bondsbestuur is van oordeel, dat de geheele opzet van het Kiesreglement te ingewikkeld is, juist als een onafwendbaar gevolg van de daaraan ten grondslag liggende beginselen en dat eene vereenvoudi ging, met behoud dier beginselen, daarom ook niet wel mogelijk zal zijn. Deze grondbeginselen zullen der halve voor een groot deel moeten worden losgelaten. Vooreerst geldt dit voor het kwali teitenstelsel. Zooals tevoren reeds was te voor zien beteekende het kwaliteitenstelsel in de meeste gevallen practisch meer de aanwijzing van bepaalde candi- daten om hun kwaliteit, dan de aan wijzing eener kwaliteit, voor welke dan candidaten uit de organisatie naar voren zouden zijn te brengen. De vrijheid der kiezers wordt zoo doende noodeloos beperkt. Zoodanige candidaten zullen daarenboven veelal vanzelf ook zonder zoodanige aanwijzing toch door de kiezers op de vaste plaatsen worden gebracht. Gevreesd moet worden dat het stelsel der kwaliteitszetels in de ge- gevolgde toepassing de organisatie noodwendig hoe langer hoe verder moet gaan voeren op den weg der stands-candidaten, en ook, dat de mogelijkheid bestaat, dat men aan een bepaalde kring candidaten zou trachten op te dringen, die men daar niet wenscht. Het Bondsbestuur meent derhalve, dat het stelsel van speciale kwalitei ten dient te vervallen en dat het aanbeveling verdient in de plaats daarvan aan den Partijraad, wanneer deze bij eene verkiezing meent, dat om bepaalde redenen bepaalde per sonen om hun kwaliteit in de Kamer noodzakelijk zijn, de bevoegdheid te geven zoodanige personen tot een aantal van ten hoogste 5 aan te wijzendeze personen blijven dan verder geheel buiten stemming en worden op de daarvoor in overleg met de Kringbesturen aan te wijzen lijsten (bovenaan) geplaatst. Het Partijbestuur moet daarbij de bevoegd heid hebben ter zake voorstellen aan den Partijraad te doen. Wordt met toepassing van zoo danig stelsel voor de Limburgsche lijst b.v. een candidaat als No. 1 bovenaan de lijst geplaatst, dan wordt voor de bezetting der overige negen plaatsen op die lijst eene eenvoudige stemming gewenscht, waarbij zonder verdere kwaliteitscandidaten alle candidaten op één lijst op en ook vrijelijk en op eenvoudige wijze kunnen stemmen. Het geven van een advies in eenigen vorm kan daarbij behouden blijven. Het tegenwoordige stelsel voor de aanwijzing der plaatsvervangers het welk aan het ingewikkelde van het kiesstelsel medewerkt, verdraagt zich uiteraard met de door het Limburg sche Bondsbestuur gedachte begin selen niet en zou dus evenzeer dienen te vervallen. Tegen het behoud van de moge lijkheid, om ook minderheden, over het geheele land verspreid, tot haar recht te doen komen, kan uit den aard der zaak in beginsel weinig bezwaar bestaan. De huidige regeling op dit punt heeft echter in de practijk in meer dere opzichten te eenenmale gefaald en kan dus niet bestendigd blijven. Het denkbeeld om voor zoodanige het stembiljet worden geplaatst de leden daarop verder dus oc candidaten een stemcijfer van ten minste den „partij-kiesdeeler" te vorderen, zooals door den Rijkskies kring „Tilburg" wordt voorgesteld, verdient naar de meening van het Bondsbestuur wel overweging. Ten slotte blijft het Limburgsche Bondsbestuur volharden bij zijn reeds eerder geuite bedenkingen, tegen de handhaving der Kiescomité's. Het moet onjuist worden geacht, dat aan comité's zonder eenige verantwoor delijkheid bevoegdheden worden gegeven, die men ontzegt aan het Bestuur der Rijkskieskringorganisatie, dat toch juist den plicht moest hebben om het advies der organisatie zelve te propageeren en te verdedigen, Aan de hand der daarmede in 1929 opgedane ervaringen, moet voorts het gevaar niet denkbeeldig worden geacht, dat bij een volgende verkie zing, wanneer de kiezers met de hanteering meer vertrouwd raken, een minder sober en rustig gebruik der desbetreffende voorschriften zou kunnen worden gemaakt en mis bruiken niet uitgesloten zullen blijven, De strijd, die bij eene verkiezing door de kiescomité's wordt gevoerd, zal naar alle verwachting bij volgende verkiezingen steeds grootere omvang aannemen. Een dergelijke strijd om personen, tusschen leden eener zelfde partij in den boezem der eigen organisatie gevoerd, stelt niet alleen het behoud van den goeden geest en de goede verstandhouding onder de leden onderling op een zware proef, maar daarenboven wordt daardoor de waardigheid der partij te zeer naar beneden gehaald. Om al deze redenen wordt het noodzakelijk geacht het instituut der kiescomité's eveneens te doen ver vallen. iBjiigndea Wadsiijllngsa. Versterk uw nieren I Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezond heid en energie door uw nieren te helpen om de schadelijke en kwaad doende vergiften uit uw bloed te fiitreeren. Maak uw leven weer tot een lust Die pijn in de lendenen, die urinestoomissen, dat vermoeid, zenuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen worden. Piekeren helpt u niet. Word flink gezond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke nierge neesmiddel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bijstaat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de ver zwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierver schijnselen als rheumatiek. ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaas ontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun tegenwoordige goede gezondheid aan de genezende eigenschappen van dit niermiddel. Begin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 38 Uw adies voor fijne droge Steeds de laagste prijzen. Hofstraat 8 15 in mooie sorteering en aan concurreerende prijzen. Vloerplaten, Kolenbakken, Vulemmers, Kolenschoppen en alle Winterartikelen. Beleefd aanbevelend, Smederij Leunen Reuzen so.-teering in alle grootten, aan de laagste prijzen bij Hofstraat '1 houdt spreekuur ten huize van den Heer van Aarssen, Paters straat 26 te VENRAY dagelijks vm. 9-10 uur nni. 2-3 uur. 's Zaterdags alleen 9-11 uur.* KRUISSTRAAT VENRAY Bezoekt ons atelier Overal aan huis te ontbieden zonder prijsverhooging. Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huur contracten, enz. MOET OOK U ZICH SCHUTTEN TEGEN DE KOUDE. Zie onze 5 openings etalages tn.denouoeautësin: Groote voorraad in uitsluitend prima fabrikaten. Door groote inkoop: lage prijzen. Aanbevelend, lichtsterkte 300 kaars gegarandeerd geven niet alleen reuzenlicht, doch tevens nog veel warmle. Zeer zuinig in gebruik, gemakkelijk te bedienen. Levert tegen concurreerende prijzen Telefoon 75x Postrekening 48269 voor Duikers, Wel- en Regenputten. Veeen Drinkwaterbakken en verdere Bouwariikelen. HHHHHI Wij maken speciaal WMW in iedere gewenschte vorm en grooUe. Onze modellen geven U licht, lucht, goede temperatuur en vooral gemakkelijk te reinigen. 84 Degelijk werk. Aanbevelend, Goedkoop in prijs. Ontvangen een prachtsorteering Winter-artikelen als Prima fabrikaat. Zeer lage prijzen. Aanbevelend, 84 3i/« maal sterker dan leder, met langdurende garantie. Vraagt voor het fijne werk

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5