m Fotografie Opruiming Groote Faari G. W. MUSKENS Foto-artikelan. Ia. L. - HOUTHANDEL - OREGON FINE EN CAEBQLINEUM. Fa. alle Stoot-Seelen soorten kunst meststoffen Ti ra M WH ii p. I Df ,1 van Jacq, Goene te (iemengde Berichten Voor onze Midden standers. Kachels Gebr. Lucassen Retraitenhuis Roermond Land- en Tuinbouw. Vergrootingen en Olieverf-portretten Inlijsten van Portretten en Schilderijen. alle soorten kolen, Jac. Verstegen roer u niet, ge zijt Goddank aan een groot gevaar ontsnapt. Als ge u heel rustig houdt, zult ge herstel len, en ik zal u dan mededeelen, wat er met u gebeurd is. Maar reeds had de patiënt een beweging gewaakt, een hand onder het dek gebracht om te tasten naar een pijnlijke plek. En toen een hartverscheurende kreet Mijn beenmen heeft mij een been afgezet. Het moest arme vriend, het moest. En de Zuster keek met angst naar den armen lijder, op wiens wezen zich maar al te duidelijk de ont zetting afteekende, die zich van hem had meester gemaakt bij de ver schrikkelijke ontdekking. Voor zijn leven verminkt, hij, de gezonde, flinke, gezonde artillerieofficier, voor taan een gebrekkige, die op een paar krukken springend door het leven zou gaan.... O, mama, klonk het nog zacht van de bleeke lippen, o, Blanche, en de longe held verloor het be wustzijn. Toen hij bijkwam, was het geheel donker geworden. Weer moest hij zich even bezinnen en spoedig zag hij weer en wetend nu... Hij zag een heel ander tooneel. Daar ginder in een mooi groot huis, welks muren met klimop en rozen waren omrankt, daar zat een jonge frissche, lachende verschijning, die haastig opsprong om den postbode tegemoet te snellen. Hij zag haar haastig teruggaan, en een brief aan haar papa overrei ken met den blijden kreet O, papa een brief ven Henri voor u. Toe, lees eens vlug, wat hij ons te melden heeft En nu hoort hij. Hij hoort den vader verschrikt uitroepen Henri is.... gewond Gewond papa? Gewond? En- is 't ernstig? Arm kindEn nu ziet hij weer. De angstige blikken van het meisje, van de lieve Blanche, zijn verloofde en de haastig aansnel lende moedei,, om haar bezwijmend kind in de armen op te vangen.... en het einde van een blijde toe komst, twee jonge levens verwoest. Ach, waarom is hij niet gestorven.... Den anderen morgen, als de pijn lijke verbinding is afgeloopen, vraagt de patient aan de Zuster Zoudt u voor mij een brief willen schrijven Wel zeker, luitenant. Terstond haalt zij het schrijfgereedschap voor den dag en zegt Dicteer mij nu maar, wat moet ik schrijven En de jongeman stort zijn hart uit aan zijn „arme lieve Blanche''Hij vertelt van zijn leed en dan„het is mijn plicht, mijn vreeselijke plicht lieve, je de vrijheid terug te geven- Neen, ik mag niet van je verlan gen, je mooie jonge leven aan dat van een verminkte te verbinden. De goede God weet, wat het mij kost je te verliezen, maar het moet.,. Dat Hij je het geluk hergeve, dat ik je zoo gaarne met mijn leven en mijn liefde had geschonken...." Toen de strijd gestreden was, ■richtte de arme lijder zijn blik op de Zuster. En deze fijnbesnaarde, heer lijk-meevoelende ziel begreep dien blik en sprak Ik wist wel, wat ik dien braven en dapperen luitenant antwoorden zou. Maar.,., zoudt u nog niet even wachten met het verzenden van dezen brief.... O neen Zuster, neen! Ik ben voor mijn leven verminkt' gebrekkig ongelukkig. Kijk eens mag ik dit schoone, jonge leven aan mijn treurig bestaan verbinden? En de arme kerel haalt uit zri portefeuille een portret voor den dag, dat hij de Zuster te aanschou wen en te bewonderen geeft. Met ontroering in de stem vraagt de Zuster nog eens Wil ik nu heusch nog niet dagje wachten? Neen, Neen is het heftige antwoord. En hij dicteert het adres, en dringt er op aan, den brief direct te posten. laat lijden, nietwaar En de arme jongen brengt de h?nd naar de oogen en tusschen de wasbleeke vingers ziet de verpleegster de tranen rijkelijk vloeien. En stil verwijderd zich de zuster. Zij gaat naar haar kamer, neemt den brief, terwijl zij tot zich zelf zegt„een held en een brave Gods dienstige held oik vertrouw stel lig dat hij beloond wordt." En weer bij de ziekensponde gekomen, legt zij met de woorden„Luitenant ge hebt u over den goeden God be klaagd, hier is zijn antwoord, den brief op het smettelooze laken. En de held, die in den strijd van geen beven wist hij siddert nu over al zijn leden, terwijl hij de blauwe enveloppe verscheurt.... Hij leest. Slechts een minuut. De zuster is in spanning. Daar ziet zij het gelaat van den zieke verhelderen, en hoort een juichenden kreet Mijn lieve bruid. O mijn God, heb dank Zuster, lees, ach lees mij eens hardop Haastig grijpt de Zuster het briefje aan—en luid leest zij het weinige, dat het scnrijven inhoudt „Ik was de verloofde van luitenant Henri. Nu ben ik de verloofde van een held. En met dit schrijven zend ik dien held mijn vereering—en al mijn moed—en al mijn liefde. Blanche' Met de oogen vol tranen geeft de Zuster het briefje terug en zegt Zij noemt u een held, zij heeft gelijk. En 't is een heldin nietwaar?—die voortaan mét den held den levensstrijd en 'tlevensge luk zal deelen.... Drie dagen zijn verstreken. De Zuster, in haar kamer bezig, ziet daar den brievenbesteller naderen. Ze treedt terstond op hem toe en als zij de blauwe enveloppe, die hij haar voorhoudt bekeken heeft, zegt zij Ja vriend, die brief is voor een van mijn patiënten, geef maar hier. Wat zal in die enveloppe beslo ten zijn? Het geluk of het ongeluk? De edele vrouw richt haar schreden naar het Lieve-Vrouwenbeeld, dat daar in een hoek van de kamer staat, en ze legt den brief daar neer, aan de voeten der Vrouwe, terwijl zij de korte bede prevelt„Gij lieve Moeder, die het lijden kent maar ook te troosten weet, heb medelijden met den held." Nu neemt zij twee rozen, em witte en een roode, en plaatst die in een vaas en langzaam schrijdt zij daarmee voort, naar het bed van den officier, die daar ligt, stil, dood stil, met bleek gelaat, en blauwe kringen om de oogeneen, die geen verkwikkende nachtrust genoten heeft.... Luitenant, ik breng u een paar rozen, gij houdt daarvan nietwaar? O ja Zuster, ik houd veel van bloemen. Ik houd van licht en leven. Ik houd van den goeden God schoon Hij mij thans zoo vreeselijk Behartigenswaardige wenken van een aartsbisschop. Te Freiburg i. Breisgau verkeert de handel- en neringdoende midden stand in ernstigen nood, aldus schrijft men aan het dagblad „De Morgen". De toestand is er zoodanig, dat de aartsbisschop dezer stad zich genood zaakt zag eenige behartigenswaardige wenken te geven. Hoewel in ons land de omstandig heden gelukkig wat gunstiger zijn, zullen toch velen hun voordeel kunnen doen met hetgeen de kerk vorst opmerkt. Op de eerste plaats wakkert hij de katholieken in het algemeen en voornamelijk de katholieke organi saties aan hun inkoopen en bestel lingen voornamelijk te doen bij Dlaatselijke zaken, handelslui iand werkers. Dit mag men ten onzent ook gerust ter harte nemen, want nog altijd zijn er ook in ons land tal van katholieken en katholieke organisaties die meenen, dat alleen datgene goed is, wat van den vreemde komt, Ongetwijfeld zal het wel ooit voor komen. dat men voor een bepaald artikel niet in zijn woonplaats terecht kan, doch over het algemeen zijn de middenstandszaken, althans in de steden en ook de dorpen van eenige beteekenis, wei zoo geoutilleerd, dat er aan de meest voorkomende ver langens Voldaan kan worden. Verder wijst de ^artsbisschop op den steeds groeienden invloed der warenhuizen, welke oude, goed ge vestigde zaken de grootste concu- rentie aandoen en hij noemt het een sociale plicht van allen, die bij het bestaan van zelfstandige kooplui belang hebben, deze zaken niet ter wille van een klein voordeel in den steek te laten. Ook dit kon geschreven zijn voor tal van plaatsen in Nederland, waar de warenhuizen massa's koopers trekken en den middenstand onnoe melijk veel nadeel berokkenen. Doch wat ziet men vaak Dat de steen en been klagende winkelier zelf zijn inkoopen in een warenhuis doet en zoo meehelpt zijn eigen stand naar beneden te halen. Het gaat niet aan, zoo vervolgt het schrijven, de gevestigde zaken voorbij te gaan zonder voldoende reden, want deze vestigen er terecht de aandacht op dat hun offervaar digheid dikwijls ingeroepen wordt voor charitatieve en kerkelijke doel einden. Inderdaad is de vrijgevigheid een der mooiste kenmerken van onzen middenstand. Wie er ook bij hem aanklopte, steeds was hij voor steun, eiken vorm te vinden. Daarvan weten priesters en vooral missiona rissen mee te praten. En wanneer we de orde-broeders, die op termijn geweest zijn, eens zouden vragen, waar ze het rijkst bedacht werden, dan zou de middenstand wel een zeer goed figuur slaan. Maar wanneer de katholieken en katholieke organisaties den midden stand zoo goed weten te vinden, als er gebedeld moet worden, dan is het toch ook dikwijls, dat ze hem van hun kant steunen waar dat mogelijk is. Na nog enkele wenken betreffende hand- en vakarbeid gegeven te heb ben besloot Mgr. met deze raad Men late den zakenman niet op betaling wachten. Alzoo heeft deze aartsbisschop blijk gegeven van een degelijken nuchteren kijk op de werkelijkheid. Mogen zijn woorden ook door de Nederlandsche katholieken ter harte genomen worden. W. van den O. Geestelijke bediening van Holtliees te Maashees. Met goedkeuring van H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen van Roermond 's-Hertogenbosch zal, naar „St. Janski." meldt, de Rector van het door den Bisschop van Roermond op 11 Augustus 1930 opgerichte Rectoraat „Smakt" in de parochie Venray tevens de bediening van de kapel te Holthees en de zielzorg waarnemen voor de parochianen van Maashees, Overloon en Vierlings beek, die tot Holthees behooren. Benoemingen in hot Bisdom Roermond. Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond, heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den hoogeerw. heer E. H. Haenen als Pastoor-deken te Weert; en aan de weleerw. heeren A. Th. H. Bille- kens als pastoor te Bergen; P. J. H. Caris als pastoor te Ospel; J. L. H. Eygelshoven als pastoor te Schin op Geul; J. L. H. J. B. Nagant als professor te Rolduc; heeft benoemd tot pastoor deken te Weert den zeereerw. heer M. Souren; tot pastoor te Bergen den weleerw. heer J. A. R. Munne- com; te Ospel den weleerw. heer P Adamste Schin op Geul den weleerw. heer A. J. J. Bergmans; te Maastricht (S. Mathias) den weleerw. heer J. A. J. Verheggen; te Spek- holzerheide den weleerw. heer L. L. M. Tummers; te Nieuwenhagerheide den weleerw. heer J. G. L. H. Jansen; Ittervoort den weleerw. heer J. W. Raeven; te Broekhuizen den wel eerw. he^r P. G. van Dooren; tot provisor aan het Bisschoppelijk College te Weertden weleerw. zeergel. heer H. H. Brentjes; heeft belast met de oprichting eener nieuwe parochie te Tegelen den weleerw. heer P. M. DohmenMils- beek (Ottersum) den weleerw. heer L. H. Hoefnagels; van een nieuw rectoraat te Kronenberg (Sevenum) den weleerw. heer J. A. Kessels; heeft benotmd tot rector te Sweyk- huizen den weleerw. heer C. H. Steinhardt; Raath-Bingelrade den wei- eerw. heer F. H, Luyten; Overbunde den weleerw. heer F. J. H. Roebroek; tot kapelaan te Susteren den weleerw. heer J. W. Gerards; Heerlen (St. Pancratius) den weleerw. heer H. F. Mans; Sevenum den weleerw. beer Th. R. H. Peters; Panningen den weleerw. heer P. J. J. Terpoor- ten; Linne den weleerw. heer J. H. A. W. Thissen; Maastricht (O.L.V.) den weleerw. heer E. J. H. M. Til- mans; Berg en Terblijft den weleerw. heer J. J. H. Janssen; Maastricht (St. Lambertus) den weleerw. heer H. J, Beckers; Bergen den weleerw. heer G. A. J. Cremers; Bunde den wel eerw. heer A. J. P. Dassen; Linden- heuvel den weleerw. heer J. H. Deckers; Venlo (O.L.V.) den wel eerw. heer H. C. E. H. Geusgens; Hoensbroek-Passart den weleerw, heer M. H. H. Haesen; Blerick (Rec toraat) den weleerw. heer J. M. A. Janssen; Baarlo den weleerw. heer Ch. G. G. Jonkers; Neeritter den weleerw. heer J. G. W. Joosten; Reuver den weleerw. heer A. V Lemmens; Hoensbroek den weleerw. heer J. B. Otten; Stevensweert den weleerw. heerL. J. H. Pelzer; Nieuw- stadt den weleerw. heer A. H. A. Schutgens; Maasniel den weleerw, heer S. H. A. Spee; St. Odiliënberg den weleerw. heer N. L. A. Willems; St. Geertruide den weleerw. heer A. H. Wolf; de laatste 16 priesters van het Seminarie. der Commissie, den heer ir. V. R. IJ. Croesen, Prins Mauritslaan 56 's Gravenhage. De bekroonde antwoorden worden het eigendom van het instituut. Dit zorgt ervoor dat de namen van de schrijvers (sters) van de bekroonde antwoorden, met vermelding van den prijs, worden bekend gemaakt. Het zQrgt er verder voor, dat de bekroonde antwoorden, of althans het met den eersten prijs bekroonde, gedrukt worden en tegen lagen prijs in den handel gebracht of op andere wijze versprijd worden. De Commissie van Uitvoering bestaat uit de heeren H. W. C. Bordewijk, Groningen; V. R. IJ. Croesen 's Gravenhage, I. G. Ka- kenbeeke, 's Gravenhage. Wyziging der ziektewet. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging der ziektewet. De vierde afdeeling der ziektewet welke afdeeling handelt over het beroep tegen beslissingen van den Raad van Arbeid, bevat geen bepa ling waarin wordt aangewezen, welke Raad van Arbeid bevoegd is, van een concreet geschil kennis te nemen, De minister van Arbeid, Handel er Nijverheid, acht het gewenscht, ie de ziektewet de relatieve competentie der Raden van Beroep uitdrukkelijk te regelen, hiertoe strekt het ont werp, dat de noodige aanvulling be vat welke zich aansluit aan de regeling, vervat in art, 349, leden 3 4 der invaliditeitswet. Nederlandseh schip op de Theems omgeslagen. De Nederlandsche motorboot „Foxholl" uit Groningen is aan de monding van de Theems omgeslagen. Van de opvarenden zijn de schip per Lammers, diens vrouw en hun 2-jarig kind, alsmede een matroos door verdrinking om het leven ge komen. De overige twee leden der bemanning, de Nederlanders Koch en Schluten, werden door de vis- schersboot „Notre Dame des Ardents" uit Boulogne gered. Kerkdief aangehouden. Te Geleen is aangehouden zekere R„ een berucht inbreker, die ver dacht wordt in het klooster der eerw. zusters en in de kerk te hebben ingebroken. Hoewel R. ont kent zijn vele bewijzen tegen hem. Hij is gevankelijk naar Maastricht overgebracht. De crisis in land- en tuinbouw. Een prijsvraag. Het prijsvrageninstituut, ingesteld door den Bond van Orde, heeft een prijsvraag uitgeschreven, waarin wordt gevraagd een beknopte, duidelijke en overtuigende uiteenzetting, in aangenaam leesbaren vorm geschre ven, van de huidige crisis in het land- en tuinbouwbedrijf, den om vang daarvan—nu en in de naaste toekomst— en de fundamenteele beteekenis voor zoodanige beteeke nis voor de geheele samenleving. Het instituut stelt voor de beant woording twee prijzen beschikbaar; onderscheidenlijk groot f 500 en f250. De antwoorden, welke niet mogen onderteekend zijn, noch op eenigerlei andere wijze den naam van de(en) schrijver (ster) mogen verraden, moe ten voor den lsten Januari 1931 ingezonden worden bij den Secretaris Lyk gevonden. In den Biezenput onder de ge meente Eede (Zeeland) werd door een landbouwer het lijk gevonden van een ongeveer 60-jarig mansper soon. Een onderzoek door de politie ingesteld wees uit. dat het zekere S. was, woonachtig te Knock (België) vroeger wonende te Eede. September. In September beleven we den overgang van zomer naar herfst, hiervan geeft de moestuin een duide lijk beeld. Boonen zijn er thans nog in overvloed, ook bloemkool, wortel tjes en stoofsla. Postelein en spinazie zijn eveneens te verkrijgen en andyvie wordt in groote hoeveelheid aange voerd Men kan thans ter afwisseling het menu ook al eens versche appelmoes geven, evenals gestoofde appelen en peren. Een zeer aanbe velingswaardige groente is in deze maand de Bleekselderiij, die een ge zond en smakelijk gerecht oplevert. Ook tomaten vragen om een ruimer plaatsje op den dagelijkschen disch, en men zal er goed aan doen deze voortreffelijke vrucht, in ver schillende toebereiding veel op tafel te brengen. Als fruit komen naast de meloen, ook de pruimen en de per ziken naar voren. De vroege peren en appelen mel den zich aan en de druiven beginnen reeds onder veler bereik te komen. Het is dus nog een rijke tijd, met het oog op het veelvuldig gebruik van vruchten. Op het gebied van zeevisch kun nen we voor September naast de vele, steeds voorkomende soorten, de roode poon aanbevelen, als buitengewoon smakelijk en voedzaam. Met het begin van den Herfst komt ook het gevogelte meer in aan merking. Jonge hanen, braad en soep kippen waren er, evenals eenden en ander waterwild reeds vroegerthans komen ook de patrijzen voor den dag, om later gevolgd te worden door fasant, snip en korhoen. Snelheid. Snel, snel, steeds sneller gaat het tegenwoordig, het gansche leven door. Vroeger stelde men zich tevreden met loopen, om zich van de eene plaats naar de andere te begeven. Maar dat was al gauw uit den tijd. Per wagen ging het veel sneller en beter, en dus goedkooper. Tot ten slotte auto, trein, vliegmachine, alles in den schaduw stelden. Steeds sneller leeft men, dus steeds beter en goedkooper. De economie is hier mede opgevoerd tot het hoogste....? Zou het waar zijn Zou het wer kelijk beter en goedkooper zijn om snel te leven Laten we het maar erkennen: in het diepst van ons hart leeft nog wel eens het verlangen naar vroeger, toen alles zooveel kalmer en gemoedelijker was. We durven het niet uit te spreken, want we gaan graag voor moderne men- schen door. Maar is het niet beschamend, dat wij ons schamen, wat ouderwetsch te zijn, op het punt van snelheid Zie om U heen, hoe de geperfec tioneerde snelle productie van alle waren de werkeloosheid in de hand heeft gewerkt, totdat deze hopeloos groot geworden is. Zie, hoe de zucht naar steeds grootere snelheid te land, ter zee, eindigde met honderdtallen menschenlevens te kosten. Zie het, en wees het U bewust, dat de snel heid ons opvreet, ons leven en de wereld verteert in razende koorts. Schijnbaar is het zoo aardig en zoo goed, dat alles zoo veel sneller is als vroeger, maar in waarheid, is die „Goeie ouwe tijd" niet zoo te ver smaden. De kwestie is alleen maar we moeten het met vandaag doen het verleden blijft verleden, en keert nooit weer. Daarom leef met Uw tijd mede, tracht niet te remmen. De snelheid eischt ook U op. Voor en uit de Zakenwereld. De American Tabacco Compagny, welke My. tabaksproducten fabri ceert, adverteerde deze voorheen als één groep. Thans wordt er met elk product afzonderlijk geadverteerd. De resultaten zijn gunstig gebleken. Het ziet er voor Cuba zeer slecht uit. Totdat het nieuwe economische program voor Cuba vollediger is litgevoerd, zal het lot van het eiland geheel verbonden zijn aan de wereld suikerprijzen. De Depressie in Engeland is veel heviger en dieper dan in Amerika, In Engeland zijn naar verhouding veel meer werkloozen en is de koopkracht veel geringer. Wij allen trekken anderen vooruit of achteruit, naar boven of naar omlaag. Den kleinen klant van vandaag wordt den een of anderen dag, misschien Uw grootsten klant wanneer ge hem behoorlijk behan delt. Indien ge in de verleiding komt een „verhaal" dat iemand U omtrent ander verteld heeft, weer aan een derde over te vertellen, laat het dan voordat ge spreekt, drie gouden poorten passeeren. Drie nauwe poor ten de eerste „Is het waar Dan „Is het noodig De laatste er nauwste „Is het vriendelijk Het menschelijk ras wordt ver deeld in twee klassen zij, die verder gaan en iets doen, en zij, die terneer zitten en vragen „Waarom werd het niet anders gedaan Wanneer ge iets doet, dat de moeite waard is, om besproken te worden, hoeft ge er niet over te spreken. wel te verstaan. Daarom moet men allereerst zorgen voor goed zaaizaad, straks voor rogge en tarwe, van het voorjaar voor de overige gewassen. Of men zou het gewas moeten in krimpen en, ja, dat is iets wat voor elk bedrijf afzonderlijk zou moeten worden uitgemaakt. Maar me dunkt, dat er verscheidene boerderijen voor in aanmerking kunnen komen. in mooie sorteering en aan concurreerende prijzen. Vloerplaten, kolenbakken, Vulemmers, Kolenschoppen en alle Winterartikelen. Beleefd aanbevelend, Smederij Leunen per Uitsli lo Kapellerlaan 22. 13-17 October Dantes- Retraite 15.- (gehuwde en ongehuwde) door den ZeerEerw. Pater Bonsel (Montfortaan). 14 Qedi; Adverteeren doet verkoopen Het gaat er meer en meer span nen in het boerenbedrijf. Dit blijkt uit verschillende zaken, die we zoo dagelijks hooren, en te zien krijgen, en wat blijkt, uit wat de kranten melden. Langzamerhand komen er bij de verschillende hypotheekbanken de verzoeken binnen om uitstel van betaling van de Rente. Dat gebeurt natuurlijk bij Je boe ren in het uiterste geval, daar ze anders de kans loopen, dat de hypotheek wordt opgezegd. En dat gevaar is niet denkbeeldig. Een hypotheekbank is ook geen filantro pische instelling, maar moet zorgen dat de aandeelhouders een behoorlijk dividend trekken van hun geld, dat de pandbriefhouders, op tijd de Rente van hun pandbrieven in ont vangst kunnen nemen. En daarvoor moeten de Hypotheek-houders hun renten betalen. Maar ook uit de kranten kunnen we de spannende toestand onder de boeren gewaar worden. Door de Akkerbouw-commissie uit de Hol- landsche Mij. van Landbouw is ge publiceerd, wat de boeren van 53 bedrijven in 1929 hebben verspeeld, hoe groot de teruggang van hun vermogen wel is geweest, en wat voor kapitaalverlies er dus te boeken is geweest. Van 8 dezer bedrijven het verlies en de schulden reeds grooter dan het' vermogen. En het is niet moeilijk te zien, dat dit jaar, het 8-tal met verscheidene vermeer derd zal zijn. De prijzen zijn er niet naar, dat er zulke winsten gemaakt worden, dat de schade van het vorig jaar kan worden goed gemaakt. Er moet ook dit jaar weer met verlies gewerkt worden. Dat kan ook niet anders, wanneer men de prijzen ziet, en de niet ver minderde onkosten. Dan mag aan de boeren den raad gegeven worden zich te versoberen in hun levens wijze en we zijn er van overtuigd, dat velen niet soberder kunnen leven, dan dat ze nu reeds doen. En intusschen wachten de tarwe- verbouwers nog altijd op de daden der regeering. Dat is toch wat anders dan de Duitsche regeering doet. Het viel ons weer eens op. Daar gevoelde men, dat men de boeren moest hel pen. Besloten werd. dat een maal gebod zou worden uitgevaardigd, en enkele dagen later kon men overal in de treinen pamvletten vinden dat er geen buitenlandsche tarwe in het brood meer werd gedaan, en dat in de trein, alleen roggebrood verkrijg baar was. De tijd daartusschen en de besluiten van de regeering verliep nog geen week. Hier kan mijn blijk baar niet eens een besluit nemen Zou het komen, doordat we een Minister van Binnenlandsche Zaken hebben, die ook voor den Landbouw moet zorgen, en er geen verstand van heeft Er wordt wel eens ge sproken van productiebeperking. We weten niet precies wat men daaronder verstaan wil. Wanneer men dit be doelt één deel van het land braak laten liggen, dan kan men er tot zekere hoogte vrede mee hebben. Wanneer men er mede bedoelt door minder goed zaai en pootgoed te gebruiken, de opbrengst te ver minderen, dan moeten we daar ern stige bedenkingen tegen in brengen. We kunnen ons voorstellen dat een boer, liever niets aan zijn land doet, dan er straks nog geld op toe te moeten leggen, wanneer hij dan maar het wel bebouwde land zoo intensief mogelijk bebouwd, daar dit toch het goedkoopste land is. Wanneer men 60 H.L. tarwe, van 1 H.A. kan halen, dan is dat toch altijd nog voordeeliger, dan dat men ze van 3 H.A. moet halen. In ons land, altijd Assurantiën, Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huur contracten, enz. KRUISSTRAAT VENRAY Bezoekt ons atelier Overal aan huis te ontbieden zonder prijsverhooging. Hoenderstraat 6 VENRAY Greenen, Vuren, Eiken en Americ. Greenen. Alles aan concurreerende prijzen HANDEL IN in kleine hoeveelheden op pakhuis te bekomen bij Overloonsche weg Desverlangd ook aan huis be zorgen. «eh li len van stra VI «lag9- llUI 'sim» Fe li e Ca r Oi ie zond 'in evi lEb ha is h VOOll Marfc 7 ledi Dl sli Maandag 29

Peel en Maas | 1930 | | pagina 8