WMQJGSn Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. UlfOHOft ontwikkeling. S MANUFACTUREN j YOQ&DÏÏUGS!/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Politieke Ford aan het woord. De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws ZAlEBDAO 27 SEPTEMBER 1930 Een en vi]lti(Ste JtMrganf No. 40 Imur&mm 1 BLIJKEN l TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET i'KiJS DER ADVERTENÏIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel moer 7'.* ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van KI KMA V AJJÏ 1)EN MHN( KHDK VENRAY Telefoon 61 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5c n voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!. nummers 5 cent O L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. De lessen onzer ooste lijke buren. Met soeden moed vooruit. De uitslag der verkiezing voor den Duitschen Rijksdag is daar neerge komen als een donderslag bij helderen hemel. Germania zit met de handen in het haar. De rijkskanselier dr. Brüaing, die door middel van de Rijksdagontbinding een beroep meende te doen op het gezond verstand van den Duitschen kiezer, is bij het grofste onverstand terecht gekomen. Wat leert ons, katholieke Limbur gers, die Duitsche verkiezing Er zijn in Duitschlapd andere toe standen dan bij ons. Het land is ten prooi aan een geweldige crisis. De oorlog wordt nog hard gevoeld in zijn tragische gevolgen. Reusachtige betalingen heeft het land te doen aan de overwinnaars. De belastingbetalers zitten dus op zware lascen, die des te drukkender worden door de econo mische moeilijkheden, welke alle tak ken van handel en industrie, de landbouw inbegrepen, ziek maken. Er zijn ongeveer twee en een half millioen werkeloozen. Er heerscht dus een groote onte vredenheid. En het is een internatio naal verschijnsel, dat ontevredenen veelal slachtoffers zoeken te maken met hun stembiljet, voor velen trou wens het eenige wapen om zich op de samenleving, die tegenover hen waarlijk of schijnbaar misdoet, te kunnen wreken. De partijen, die de ontevredenen het meest in het gevlei komen, par tijen, die zelf voortdurend in een opgewonden en ontevreden toestand verkeeren, hebben nu van de onte vredenheid die verschillende klassen der samenleving heeft aangetast, natuurlijk het meeste profijt. Dat zijn de uiterste partijen, de partijen, die in hun eischen en op roerige kreten het verst gaan, hetzij naar links, hetzij naar rechts. Uiterst rechts staan in Duitschland de Nationaal-socialisten van Hitier, uiterst links de communisten. Al zijn zij door ouderlingen haat zoo ongeveer elkanders tegenvoeters, beide partijen komen overeen in revolutionaire gezindheid. Beide wil len de omverwerping der bestaande orde en met geweld. En zoo zien we, dat Duitschland voor een aanzienlijk deel revolutionair is. Zouden we de sociaal-democraten onder de revolutionairen rekenen, dan zou de Rijksdag en dus ook het Duitsche volk, in groote meerder heid tot de revolutionairen behooren. De Duitsche verkiezingen Ieeren, dat millioenen kiezers zich tegen woordig meer door hun bewogen ge moed dan door hun verstand laten leiden. Zij verlaten den weg, afge bakend door het beginsel, om zich in het avontuur te werpen. Van karakter is het Duitsche volk nooit zoo lichtzinnig geweest, maar het is op het oogenblik in een wanhoops- stemming, die nog verdere gevolgen te vreezen laat dan de manipulatie met het stembiljet. Maak goede toestanden en ge maakt goede verkiezingen. Dat spreekt van zelf zal men zeggen, maar wij hebben dat niet in de handHet is natuur lijk ten volle waar, maar ieder kan toch het zijne bijdragen, om de ver houdingen zoo goed mogelijk te maken, om voor anderer welzijn te doen wat hij kan. Ik schrijf hier over politiek en be schouw de zaak dus ook van die zijde, al gaat ze ver boven het politieke bellang uit. Ik zou willen vragen, zijn wij, katholieken, altijd zoo één als in den verkiezingstijd, wanneer we allen voor het beginsel opkomen Hoe is in anderen tijd on:e mental trit b.v. tege aover onder geschikten 7 Er dreigt een crisistijd, waarin velen in nood kunnenkoraen. Laten wij ook dan ons best doen om „allen voor één'' en „één voor allen" te zijn. Laat dan ook de af stand tusschen katholieken zoo gering mogelijk zijn. Eeu goed woord, een goede daad, een hartelijke omgang helpt zoo veel ter bevordering van tevredenheid en geluk. Natuurlijk doet een katholiek dit niet om poli tieke beweegredenen, maar om een hooger beginsel: de naastenliefde, door Christus op één lijn gesteld met den dienst van God zelve. Een prachtig verschijnsel is. dat de Katholieken van Duitschland hun politieke positie gehandhaafd hebben. Het Centrum en de Beiersche Volks partij vormen samen een macht, die ook in den komenden tijd in het Duitsche parlement den meesten invloed zal hebben. Wanneer de Katholieken van Duitschland in zulk een troebelen tijd voor het over- groote deel de lijn der beginselen niet uit het oog hebben verloren, mogen ook wij in ons zooveel rustiger Limburg met gerustheid de a.s. verkiezingen van Provinciale Staten en Gemeenteraad tegemoet gaan, wanneer we maar zorgen voor een goede voorlichting tegenover de pogingen, vooral van socialistische zijde, om den blik van zoovelen te benevelen. Het katholieke beginsel voorop Zij onze leuze ook in de a.f. verkiezingen, die van minder belang schijnen dan de Kamerver kiezingen. Laten wij daarom niet krakeelen over kleinigheden, nu het groote op het spel staat. Het liberalisme heeft bij de Duit sche Rijksdagverkiezingen een nieuwen klap gekregen. In al zijn schakeeringen is het geslagen, in zijn heftig reactionaire conservatieve richting, die der Duitsch-nationalen en ook in zijn democratische richting, die der Duitsche Volkspartij. Zoo raakt overal het liberalisme op den achtergrond, in de politiek tenminste. De groote les, die de Duitsche Rijksdagverkiezing ons geeft is, dat onze Kath. Staatpartij een stevige katholieke politiek moet blijven voeren, dat zij de katholieke kiezers moet voorlichten en bezielen, zooals onze Duitsche broeders hebben ge daan, waar de katholieken hun leiders met geestdrift hebben gevolgd. Wat meer enthousiasme wekken in dezen gedrukten tijd, ware gewenscht. De plaatselijke Katb. Kiesvereenigingen kunnen in die richting veel doen. Weldra zullen we weer paraat moeten zijn. Men denke aan de ledenlijsten werf nieuwe leden aan, zooveel ge kunt, mannen en vrouwen, zooveel men onder de katholieke vlag ver eenigen kan. ROELAND. [u Europa willen de ondernemers te veel verdienen. Een correspondent van het Han delsblad sprak met Henry Ford, die op 't oogenblik in Parijs vertoeft, en ook ons land hoopt te bezoeken in de allereerste dagen van October, Nederland interesseert hem, niet alleen om zijn afkomst, maar ook omdat hij respect heeft voor de Hollanders als manaen-van-zaken. Het droogmaken van de Zuiderzee vind hij iets grandioos en hij wil trachten de werken te bezoeken. Hij is nog nooit in ons land geweest, interesseert zich voor onze voor naamste industrieën en vraagt of we nog altijd zooveel klokken maken, want onze oud-Hollandsche klokken zijn toch immers beroemd. De interviewer vraagt verder „Is het waar mr. Ford, dat u hier in Europa wilt gaan fabriceeren?" „Ja zeker, in verschillende landen, en zoo gauw mogelijk. Ook bij jullie, denk ik zoo, al behoef ik het daar niet te sdoen om de hooge invoer rechten, zooals elders. Tot dusver zonden we de onderdeelen uit Ame rika, die dan hier in elkaar gezet werden. De tarievenstrijd maakt het wenschelijk. in landen als Frankrijk en Duitschland de geheele fabricatie ter hand te nemen. In Engeland fabriceerden we al, zooals u weet, in Birmingham, maar we zijn nu al een tijd bezig aan de Theems een groote takriek te bou wen. die, naar ik hoop, het volgend jaar gereed zal zijn." „Denkt u ook in Europa hetzelfde type te vervaardigen als in Amerika?" „Ja, hetzelfde type mijn car is goed. waarom zou ik iets anders maken „En de prijs 7" „Ook de prijs zal hetzelfde zijn." Schandelijk en niet verstandig. „Is u van plan uw werklieden in Europa evenveel te betalen als in de Vereenigde Staten .Zeker, we zullen hen zooveel betalen als de productiekosten ons veroorlooven. Hier in Europa willen de ondernemers te veel verdienen. Denk eens aan in Amerika betalen wij een werkman een'dollar, voor hetgeen hij hier in Frankrijk met slechts zestien dollar-centen betaald krijgt. Dat is toch schande lijk. Het is bovendien onverstandig. Wij fabrikanten moeten er altijd op bedacht zijn het aantal eventueele afnemers zoo groot mogelijk te maken. En hoe wil men afnemers vormen met zulke loonen 7" „De Europeesche fabrikanten zullen niet erg ingenomen zijn met uw initiatief!" Daar is kans op, maar concurren tie is de ziel van alles. Het is goed te moeten worstelen tegen anderen, dat scherpt het verstand en ontwik kelt alle goede eigenschappen...." ,En het nieuwe Amerikaansche tarief dan, dat concurrentie in Ame rika zelf voor vreemdelingen onmo gelijk maakt Acht u dat goed ,We moesten wel, want de andere landen zetten voortdurend hun tarie ven op, om ons uit te sluiten Daar om komen we hier fabriceeren. De anderen kunnen hetzelfde doen bij ons. als ze willen. Dat staat gelijk." „Hoe denkt u over de toekomst van de automobiel-industrie, Mr. Ford?" „Daaromtrent ben ik optimistisch gestemd. Een van de Parijsche kran ten heeft mij laten zeggen, dat de automobiel-industrie door de crisis in het geheel niet getroffen zou zijn. Zulk een dwaasheid heb ik natuur lijk nooit gezegd. Maar de crisis heeft deze goede zijde gehad dat wat er ziek was in de industrie verwijderd is. Wij kunnen er nu weer op losgaan. Denk eens aan welke afzet-mogelijkheden er zijn in de landen waar het verkeer nog in zijn kindsheid is, in Azië bijvoor beeld. De wereld kan niet zonder auto's, hoe langer hoe meer auto's. We hebben daarom een groote toe komst voor ons". Tieu intuinden werken. „U hebt bij uw bezoek aan Canada gezegd, dat u meent dat men op den duur met een arbeidsjaar van tien maanden zal kunnen volstaan. Is dat zoo 7" „Naarmate onze fabrieken steeds grooter en volmaakter worden, zullen we inderdaad in tien en misschien wel negen maanden voldoende kun nen fabriceeren om aan de vraag te voldoen. De rest van den tijd be hoeven de werklieden niet stil te zitten, op het land zijn altijd arbeidskrachten noodig. Of ik ze daarvoor naar het Westen wil gaan vervoeren Dat is niet noodig er is heel goed een schema denkbaar, volgens hetwelk er boerderijen opge richt zouden kunnen worden in de buurt van de groote fabrieken. Ik heb zooiets in mijn hoofd, en men zal er over eenigen tijd wel meer van hooren". /A/C FA B G•A'3r»J>OljAJC* CRO/V/A/C£ /V door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Kuikensterfte. VRAAG Wil u onderstaande vragen in Peel en Maas beantwoor den. Bij voorbaat hartelijken dank. Wij hebben van een partij kippen dezen lente driemaal gebroed. De eerste twee broedsels deden de kui kens het uitstekend. Van het derde gingen er veel dood. Bij de gestorven diertjes constateerde het Rijks-serum Inrichting pullorum besmetting. Is het mogelijk dat de kippen de pul lorum besmetting gekregen hebben nadat het tweede broedsel in de machine was gelegd Graag zou ik van deze kippen ook dit jaar weer broedeieren nemen. Is het nu raad zaam bij deze kippen bloedonderzoek ti laten toepassen. Tot wien moet ik me wenden voor het bloedonderzoek Wat zal dit ongeveer kosten Uit Venray. ANTWOORD De ondervinding die u opdeedt, n.l. dat de latere broedsels ten deele over stuur gaan, terwijl de eerste zonder ongelukken en voorspoedig opgroeiden, is ook de ervaring van de meesten. die tot in den zomer de machines vol leggen. De vroegste kuikens hebben door gaans het meeste weerstandsvermogen wam de overjarige kippen, waarvaD men oe broedeieren neemt, hebben dan nog weinig gelegd, zijn dus op volle kracht en hare eieien zijn dus sterker bevrucht, of beter gezegd die eieren bevatten sterkere kiemen. Dan komt er dit nog bij, dat de eerste broedsels doorgaans met veel grooter zorg behandeld worden dan de latere. Ik weet natuurlijk niet of zulks bij u ook bet geval is. Maar dit kan ik u wel op een briefje geven: bij de meesten wel. Uw derde broedsel isgrootendeels over stuur gegaan vanwege pullorum besmetting. Een pullorum-kuiken kan den heelen troep aansteken. Het is best mogelijk, dat u er ook maar één of heel weinig bij gehad heeft, misschien wel afkomstig van een en dezelfde kip. Met pullorum besmette broedeieren geven vele kuikens dood in den dop, gelukkig! Kwam daar maar geen énkel kuiken uit, dan waren we er beter aan toe. De mogelijkheid bestaat dus, dat de eerste 2 keeren geen enkel pul lorum kuiken geboren werd, omdat die reeds in den dop afstierven, en den laatsten keer wel. Nog eens één is genoeg 1 Wat doen zij dus verstandig, die direct een kuiken afmaken, dat ook maar eenigszins verdacht doet. Ik geloof niet, dat uwe kippende pullorumbesmetting nog gekregen hebben, nadat het tweede broedsel eieren in de machine ging. Die ziekte hebben ze doorgaans reeds bij de geboorte, neen al eerder de eicel aan den eierstok bevat reeds de kiem der besmetting. Natuurlijk kunnen er later méér kippen de pullorum-infectie krijgen, n.l. wanneer ze zaad oppikken, dat met de mest eener besmette kip in aanraking is geweest. Zwakkere kuikens (zooals de latere vaak zijn) kunnen de kiem der be smetting niet gemakkelijk weerstaan, de sterke meer. Ook hieruit is te verklaren, waarom onder de late broedsels vaak meer slachtoffers vallen. Zonder bloedonderzoek is het niet na te gaan, welke kippen pullorum- besmet zijn. Het bloedonderzoek is thans nog het eenige bekende middel, Voor het bloedonderzoek kan men zich wenden o.a. tot den heer H. W. Schilt, administrateur der ge organiseerde commissie voor de be strijding van pullorum. Die heer woont te Groenekan bij Utrecht. Informeer daar maar eens, dan wordt u volledig ingelicht. Sluit 'n postzegel voor antwoord in. Meer is voorloopig niet noodig. Goud Wyandotte Kriel. VRAAGIk kan een mooi stel letje goud-wyandotte kriel koopen. Gaarne de volgende vragen beant woord 1. Is' de G. W.-kriel eene goede iegster? 2. Zijn haar eieren groot en bruin gekleurd 3. Worden ze wel eens broedsch 4. Zijn het be trouwbare broedsters? 5. Zorgen ze goed voor de jongen 6. Wanneer moeten de jonge kuikens geboren worden 7. Op welke leeftijd gaan ze ean den leg 7 Uit Venray. ANTWOORD: 1. Ja wel. Hangt echter van den stam af. Wie steeds gefokt heeft van de mooiste, zonder te letten of dat ook productieve dieren waren, zoodat ten slotte meestal minder eieren. De witte en de zwarte leggen over het algemeen meer dan de meeskleurige. 2. Neen, meestal iets getint, maar wat men bruin noemt, neenDe grootere Wyandottes leggen ook lichtbruin gekleurde eieren, maar van de krielen zijn ze nog lichter, vaak op zuiver wit af, al behooren ze oc k tot de middelzware rassen. 3. Nou, daar zult u niet over te klagen hebben. 4 Uitstekende I 5. Perfect 1 6. In Mei. of 't laatst van April. De heele Meimaand kan echter nog wel. 7. Met de 5 a 6 maanden Allerlei. Da dijkverzwaring langs den Krakantschen oever der Haas. Noord-Limburg van den regen in den drop. In de „Msb." wijst R. L. er op. dat er ieder jaar kans bestaat op langdurige stoornissen in het haven bedrijf te Venlo tengevolge van hc» hooge water. De hoofdingenieur van den Rijks waterstaat, dr. C. W. Lcly, signa leert Venlo met name als de stad. die het eerst en het ergst door de wispelturigheid der Maas wordt be dreigd. ,Wat de bebouwde kommen be- trelt" (zoo schrijft hij op blz. 54) „werd in November 1924 reeds waterbezwaar ondervonden te Venlo, waar bij den toen bereikten stand van 17.46 M. -J- N.A.P., behalve de Maasstraat, reeds verschillende buurten onder water stonden. Te Venlo werd de kritieke stand feite lijk reeds bereikt bij een hoogte van 16.75 M. -f N.A.P. En als men nu weet, dat deze kritieke stand, waarbij ook de hoogste loswallen door den waterwolf wor den bedreigd, in de laatste twintig jaren achtmaal is overschreden, dan behoeft men geen Cassandra te zijn om te voorspellen, dat de onaange name verrassingen voor de nieuwe Maashaven niet kunnen uitblijven, tenzij.... er met bekwamen spoed gewerkt worde aan de uitvoering van het plan tot verbetering deT Maas voor groote afvoeren, dat dr. Lely op even breedvoerige als des kundige wijze in zijn meergemeld rapport heeft ontwikkeld. De schrijver van de „Msb." wijst er dan op, dat Noord-Brabant, door de gedeeltelijke uitvoering van dit plan-Lely en door de dijkverzwaring van provinciewegen, netjes op het droge wordt gebracht, maar tot Noord-Limburg en speciaal Venlo van den regen in den drop geraakt. Moge, zoo besluit hij, de Regee ring, zoodra de Maasverbetering in Noord-Brabant tot een goed einde is gebracht, haren arbeid verder stroomopwaarts uitbreiden en met bekwamen spoed voltooien. En moge het den huidigen minis ter van Waterstaat, die zich aan den feestdisch te Venlo zoo sympathiek uitliet over den moed der stad en de energie van haar kranige Bestuur, nog gegeven zijn eigenhandig de kroon te zetten op het welgeslaagde havenwerk, door de verlossing van Venlo en van heel Noord-Limburg uit de klauwen van den grijpgragen waterwolf Orde. Orde is het tegengestelde van chaos. Chaos is een Grieksch woord. Dat beteekent, „verwarde massa" Daar tegenover staat kosmos, dat niet alleen orde beteekent, maar ook sieraad. Die twee beteekenissen, zijn natuurlijk gelijkwaardig. Orde schoon, zooals een sieraad schoon is. Zoo leeren ons de mythen van de schepping, dat uit de chaos de kosmos is voortgekomen, de schoon heid uit de wanorde. Die wanorde is vol onrust, en uit deze onrust komt nu de rust voort. Want orde is rust. Niet die rust die dood is, en geen beweging kent, maar die rust die vol leven is, er. voortdurend aan verandering onderhevig is zonder ooit weer tot verwarring te vervallen. In ons leven heerscht dikwijls een chaos. De indrukken van de ons omringende wereld hebben zich opges apeld tot bergen, die vol span ning zijn, welke ten laatste uitbarst in een volledige instoiting. Alles wat we beleefden, ons ge heele leven wordt een chaos. Maar uit de chaos, komt de kosmos voort. Dus ook uit de chaos van ons leven Helaas niet altijd. Want als we ons diepste wezen, hebben laten verpletteren bij de instorting, dan blijven we in den chaos, die prac- tisch den dood beteekent. Maar als we ons innerlijk bewaard hebben, heeft het ook de kracht in zich, om de chaos weer te ordenen tot orde. Die kracht is de oer-kracht van het leven, die in elk menschen hart woont. Maar die kracht sterft bij den chaos, en wordt gevoed door de orde. Want alleen de orde kan leven, alleen de orde houdt het leven, alleen de orde houdt het leven vast. Zorge dan een ieder voor orde in zijn leven, en houde hij zijn levens kracht werkzaam. Zjjden kousen. Het komt in de meeste gezu ner. bijna geregeld voor, dat er zijden kousen gewasschen moeten worden en niet iedere huisvrouw is op de hoogte van dif toch vrij eenvoudige werkje. Bij de behandeling behoeft geen verschil te worden gemaakt tusschen echte en kunstzijde. Als. ondanks een voorzichtige behandeling toch gaten in de zij vallen, mag men dat gerust aannemen als een teeken dat de zij van inferieure qualiteit is, of wat men noemt „verlegen". Men moet zich bij het wasschen \an zijden kousen, (zoo goed als bij heï wasschen van zijden kleedingstukken, doeken sjaals) aan acht geboden houden. 1. Werk zoo vlug mogelijk. 2. Nooit scherpe middelen of bijtende zeep gebruiken. 3. Geen stijfsel gebruiken. 4. Niet over de handen wrijven, maar slechts drukken en knijpen. 5. Nooit wringen' maar het water uitdrukken. 6. Zijden kousen pas gaan strijken als ze heelemaal droog zijn, eerst op den verkeerden, en daarna op den rechten kant. 7. Zwartzijden kousen precies eender behandelen als gekleurden. 8. Kousen waarvan de voet zeer vuil is (wat dikwijls te wijten is aan het binnen werk van den schoen) een poosje laten weeken in een lauw zeepsopje, waarin een beetje borax (ongeveer één theelepel voor een paar kousen. Daarna de kousen een paar maal wasschen in een lauw sop van Spaansche of Marseilliaan- sche zeep. Gummi kousen Dit soort kan men wasschen met een sport van lichte huishoudzeep, waarvan men een warm sopje maakt, waarna men ze afspoelt. In geen geval bijtende middelen gebruiken Koodê huilden. Het verzorgen van rood geworden handen geschiedt op de volgende wijzeDe handen telkens als ze in warm water zijn geweest, even onder de kraan houden zoodat ze sterk afkoelen en de bloedvaten inkrimpen. En ze dan \o!doende met coldcream van een goede kwaliteit behandelen. Het middel is eenvoudig en licht toe te passen. Transpiree- rende handen wassche men eenige malen per dag met water, waaraan men een beetje aluin heeft toege voegd, omdat daardoor de poriën worden samengetrokken. InjMsadsn Miieisdtnjsa. Het water waarschuwt u. Als gij last hebt van een bran dende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine dik is en troebel, met een scherpen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddcl. Let ook op de hoeveelheid geloos de urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij zeker op nierzwakte. En dat is ernstig genoeg er bestaat gevaar voor bloedvergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verwaarloo- zing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Foster's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoornissen. rugpijn, spit, water zuchtige zwellingen, rheumatiek en andere gevolgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in het bloed achterblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per tlacon. 38 VENRAY, 27 September 1930. Origineele Poinbacher Win- terwikken geven het vroegste, meeste en beste groenvoer in de Lente, zoowel voor paarden en vee als

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1