UCJONOft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. r"^1 JALTONOtf fvoom™ 1 H. M. Koningin Wilhelmina Fokdag YQOBOCÊUÖStf i; MANUFACTURING BLIJKEN I TOCH HET Bij gelegenheid van den 50sten verjaardag van op 31 Augustus 1930. 3de Noord.Limb. De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1930 Een eo vijftigste J aai gaaf No. 36 i) MANUFACTURE»! BLIJKEN TOCH HET PEEL PRIJS DER ADVERTENTIEN18 regels 60 cent, elke regel meer 7'.ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOK VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper poSt 5 een voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent De vlaggen uit De vlaggen uit En blij 'n lied gezongen 't Oranje-lied 't Oranje-lied Uit frissche, jonge longen De vlaggen uit De vlaggen uit Niet naar Kees Zuurpruim kijken Laat vrij en frank Je oude trouw Aan 't Koningshuis Thans blijken De vlaggen uit De vlaggen uit Spontaan en Warm beleven Den blijden dag Door God opnieuw Aan 't Koningshuis Gegeven De vlaggen uit! De vlaggen uit Al is het nog Zoo'n kleintje Op dezen dag Wordt rood-wit-blauw 't Oranje zonneschijntje De vlaggen uit De vlaggen uit Al zie je Wolken hangen Al blijft d'Oranje-zon ook weg, De vlag zal Haar vervangen De vlaggen uit De vlaggen uit Brengt hulde Aan de Vrouwe En zingt royaal Uit volle borst „Wilhelmus van Nassouwe" De vlaggen uit De vlaggen üit En fier Oranje dragen Laat vrij uw Kind'ren om een sjerp, Om vlagjes. Slingers vragen De vlaggen uit De vlaggen uit Draagt rood-wit-blauw Naar buiten En laat den spot Van and'ren op d'Oranje-lach Afstuiten. De vlaggen uit De vlaggen uit Wij zijn toch Vrije menschen. Die bet bemind Oud Koningshuis Het allerbeste wenschen De vlaggen uit De vlaggen uit 1 Laat d'overzij Maar wrokken Ons Koningsland Heeft toch maar steeds Aan 't langste Eind getrokken De vlaggen uit De vlaggen uit In drommen straks Naar buiten. Om ons bij jubel En muziek Spontaan weer Aan te sluiten 1 De vlaggen uit De vlaggen uit In dorpen, vlekken, steden Laat weer de vlag Herinn'ring zijn Aan groot, Roemrijk verleden De vlaggen uit! De vlaggen uit In straten. Stegen, lanen Laat juichend Wapp'ren in den wind De rood-wit-blauwe banen De vlaggen uit De vlaggen uit Voor Wilhelmien-Vorstinne Die God bemint En dit getuigt, Die moet ook Haar beminnen De vlaggen uit De vlaggen uit Toont, dat ons land Niet rood is.... En dat onz' Nationale trots Bij lange nog Niet dood is De vlaggen uit De vlaggen uit 1 En blij naar 't Feest getogen, Oranje-glans Op het gelaat, Oranje-glans In d'oogen. De vlaggen uit De vlaggen uit Als and'ren Mei-dag vieren, Dan laten z'óók Hun eigen vlag Van overtuiging zwieren. De vlaggen uit De vlaggen uit Toont, dat het Rood-wit-blauwe In zijne plooi Met grootst gemak Het roode Weg kan vouwen De vlaggen uit De vlaggen uit 't Oranje is Ons heilig De vlaggen uit De vlaggen uit 't Oranje is Ons veilig De vlaggen uit De vlaggen uit Om Wilhelmien Te eeren Wij dulden nooit. Dat 't Vorstenhuis Het minste maar Zal deren De vlaggen uit De vlaggen uit Al noemt men 't Smalend franje. Het grootste deel Van Nederland Hecht zich aan 't Oud Oranje De vlaggen uit De vlaggen uit En morgen 't Feest besluiten Door in Te Deum-jubelzang Onz' dankbaarheid te uiten G. N. voor Roodbont 3I.R-Y. Vee en Y.D. Landvarken te HORST op Woensdag 4 September a.s. Evenals vorige jaren mocht het bestuur bij het orgaoiseeren van den Derden Noord-Limburgschen Fok dag, van alle kanten wederom veel zijdige belangstelling ondervinden. Door verschillende organisaties op landbouwgebied werd finantieele hulp toegezegd, fabrikanten en han delaren verleenden hun steun door het plaatsen van advertenties in den catalogus, terwijl de gemeente Horst volgens gewoonte wederom subsidie verleende. Dat ook de fokkers begrepen hebben van welk groot belang het welslagen van dezen fokdag is, ge tuigen de talrijke en prachtige in zendingen, welke wij op 4 Sept. a.s. verwachten. Met groot genoegen constateeren wij, dat deze jaarlijksche fokdag zich in stijgende lijn beweegt, de stroom van belangstellenden wordt ieder jaar grooter, de inzendingen 0 L- Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. talrijker en de kwaliteit van het voor gebrachte vee beter. Het vorige jaar hoorden wij ver schillende deskundige personen hunne verwondering uiten over de hooge vlucht welke de rundvee- en varkens fokkerij in deze streek genomen heeft. Maar dat is geen wonder De Noord-Limburgsche boer spaart moeite noch kosten, om zijn veestapel omhoog te werken en wordt daarbij krachtig terzijde ge staan door zijn welbekende organi- satie's, die ook den kleinere fokker de gelegenheid bieden om van het beste te profiteeren. Met gerustheid meenen wij hier te mogen beweren, dat het Noord- Limburgsche vee, vooral wat de opbrengsten betreft, zich met andere centra kan meten. De catalogus bevat dit jaar 340 nummers rundvee en 175 nummers stamboekvarkens, ingezonden door de meeste vooraanstaande fokkers, die reeds meermalen getoond hebben op dat gebied heel wat te kunnen presenteeren. Het behoeft dan ook geen betoog, dat deze fokdag wederom zeer intressant en leerzaam belooft te worden, terwijl op dien dag een pracht-reclame gemaakt zal worden voor de rundvee- en varkensfok kerij in deze streek. Ook voor belangstellenden valt er bij die gelegenheid veel te genie ten, terwijl veler, den fokdag zullen benutten om zich te voorzien van prima fokmateriaal. Deafdeeling landbouwmachinerieën is dit jaar wederom belangrijk uit gebreid en zal aan de bezoekers toonen, wat de moderne boer in zijn bedrijf noodig heeft. Wij meenen hiermede in 't kort voldoende te hebben aangetoond, dat de Noord-Limburgsche Fokdag te Horst, dit jaar wederom veel belangrijks biedt en een bezoek over waard is. Noord-Limburgsche boeren, op U allen wordt zonder uitzondering ge rakend, steunt den fokdag te Horst, het is in Uw eigen belang. T. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Maashees en Overloon. Tegenwoordig zijn alle leden. Voorzitter H. Rieter. Secretaris F. L. Stevens. De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken Groet, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, welke onver anderd worden vastgesteld. Aan de orde is 1. Ingekomen stukken. a. De secretaris leest een verzoek voor van het R.K. Kerkbestuur van St. Jozef te SmaktHolthees, om beschikbaarstelling van de noodige gelden voor de stichting van een R. K. tweeklassige school voor ge woon lager onderwijs te Holthees. De Voorzitter zegt, dat de aan vrage aan de wettelijke eischen voldoet en stelt voor de gevraagde medewerking te verleenen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. b. Op een verzoek van het R.K. Kerkbestuur te Overloon om subsidie voor 1931 voor bewaar- en naai school wordt besloten voor elk f 100 op de begrooting 1931 uit te trek ken. Worden goedgekeurd eenige ontwerp-besluiten tot vaststelling van pensioensgrondslagen voor gemeen teambtenaren, genomen naar aan leiding van een schrijven van den Pensioenraad. d. Wordt voorgelezen een schrijven van den N. C. Boerenbond, om DJ NC f=A B G>JGf< 'JJ -PC/L4/C C/QO/V//N/C£/V alsnog in beginsel te besluiten mede te werken aan de op te richten destructie van vee en vleesch vanwege den N.C. B. Op voorstel van den Voorzitter wordt hiertoe besloten. e. Op een verzoek van de R. K. Militaire Vereen, te Venlo om subsidie over 1931 wordt besloten, hiertoe evenals andere jaren op de begrooting een bedrag van f 10 uit te trekken. f. Aan den Raad wordt voorge legd een ingekomen plan met kos- tenbegrooting voor den aanleg van een schietbaan te Overloon. Wethouder Crooymans zou er spoedig aan laten beginnen. Hij meent dat het grondwerk niet veel zal kosten, omdat de leden van den Vrij willigen Landstorm zich bereid verklaard hebben mee te werken. De Voorzitter vraagt, of de Raad bereid is, de noodige gelden be schikbaar te stellen. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. g. Een verzoek van de tellers, belast met de a.s. volkstelling om e^n bijdrage uit de gemeentekas wordt aangehouden, teneinde hiervoor zoo mogelijk een uniforme regeling te krijgen in het land van Cuyk. 2. Aanbieding Gemeenterekening '31. De gemeenterekening over het dienstjaar 1931 met bijbeboorende bescheiden wordt den Raad aange boden. De Voorzitter stelt voor een com missie te benoemen, belast met het onderzoek dier rekening. Na stemming zijn tot lid dier commissie benoemd de heeren Poels en Jans, welke verklaren hun be noeming aaa ie nemen. 3. Wijziging belastingstelsel. De Secretaris leest een overzicht en voorstel voor van B. en W., betreffende de wijziging van het belastingstelsel in verband met de invoering der nieuwe wet, regelende de finantieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Uit dit overzicht blijkt, dat de gemeente, bij een heffing der bepaal de opcenten op de Personeele (20) en Grondbelasting (80 en 20), volgens den nieuwen toestand meer zal ontvangen een bedrag van ongeveer f 7000. Evenwel zijn deze cijfers nog slechts een raming. Immers de uit- keering per inwoner is nog niet definitief vastgesteld. B. en W. hebben in hun voorstel gerekend op f 3.61 per inwoner (zijnde het ma ximum bedrag) welk bedrag als vermoedelijke uitkomst door het Departement van Financiën werd medegedeeld. Verder werd in het voorstel rekening gehouden met het feit, dat in 1931 slechts 3/4 van de bijdrage in de jaarwedden van den Burgemeester en Secretaris (maximum f 3000.en 3/4 van de uitkeering per inwoner aan de gemeente wordt uitgekeerd. Dit beteekent in 1931 een mindere opbrengst van f 2700. B. en W. zijn van oordeel, dat niet én opcenten op de Grondbe lasting én opcenten op de Personeele belasting noodig zullen zijn. Een der heffingen kan veilig verdwijnen. Aan den Raad wordt geadviseerd de 80 opcenten op de gebouwde en de 20 opcenten op de ongebouwde eigendommen met in gang van 1 Januari 1931 te laten vervallen. Immers hiermede 'zullen de land bouwers, waaruit deze gemeente in hoofdzaak bestaat, het meest gebaat zijn in den heerschenden crisistijd. (Dit is ook in overeenstemming met een ingekomen verzoekschrift van het bestuur van den N C.B. Na dit overzicht wordt den Raad nog meegedeeld, dat het in 't voor- nenjjsn ligt de schoolgeldverordening te 'wijzigen in dien zin, dat het schoolgeld aanmerkelijk zal worden veiminderd. Wethouder Crooymans zegt, dat het hoog tijd wordt, dat hierin ver andering komt. Het lid Poels meent, dat de in gezetenen met de nieuwe regeling niet gebaat zullen zijn. De Voorzitter geeft dit toe, maar de gemeente wordt er toch beter op. Met algemeene stemmen worden daarna de volgende besluiten geno men a. Verordening betreffende rang schikking der gemeente in de derde klasse voor de gemeentefondsbelas ting. (Dit beteekent, dat een gehuwde bij een belastbaar inkomen van f 700 of meer, een ongehuwde bij een belastbaar inkomen van f 600 of meer belastingplichtig is.) b. Verordening betreffende rang schikking der gemeente in de 9e klasse voor de heffing der personeele belasting (Heffing blijft ongewijzigd.) c. Besluit tot afschaffing van de heffing vari opcenten op de Grond belasting. (De Gemeentelijke inkom stenbelasting komt van rechtswege te vervallen met ingang van 1 Mei 1931). 4. Na toelichting door den Secre taris wordt besloten een kasgeld- leening aan te gaan tot ten hoogste een bedrag van f 5500. 5. Benoeming arbiter Vredepeel. De Voorzitter zegt, dat de Heer Scbaepman, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal te 's-Graven- hage, bereid is de benoeming van arbiter inzake de Vredepeelkwestie aan te nemen. De heer Schaepman is in de naburige gemeenten reeds benoemd. Spreker stelt voor hem ook voor deze gemeente als arbiter aan te wijzen. Aldus wordt besloten. Het lid Geurts merkt op, dat het hoog tijd wordt dat de Vredepeel eens een anderen naam gaat krijgen. 7. Met gesloten deuren wordt behandeld het puntVaststelling restantenlijst. Rondvraag. Het lid jans zegt, dat Smits aan den Vierlingsbeekschen weg bij hem geweest is en heeft geklaagd.dat hij veel last van het water ondervindt. De Voorzitter zegt, dat hij eerst daags persoonlijk zal gaan zien, ten einde verbetering aan te brengen. Het lid Poels zegt, dat de menschen klagen over den slechten toestand van den klinkerweg in Overloon. De Voorzitter zegt toe door den Opzichter van den Prov. Waterstaat spoedig eene kostenbegrooting te laten opmaken. Niets meer aan de orde zijnde en niemand nog het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. iaguonfaa Msde&eeHigsg. Waarschuwingen van nierzwakte. Doffe pijn in den rug na inspan ning, of scherpe steken, als gij u na bukken opricht, is dikwijls het eerste verschijnsel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoor- nissen. hoofdpijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hart kloppingen, kortademigheid, verma gering of krachteloosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste organen van het lichaam, en dergelijke verschijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarschuwin gen niet Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de goede werking der nieren, en beschermt u tegen rheu- matiek, lendepijn, ischias en urine- stoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster s Rugpijn Nieren Pillen werken Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zoodanig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij weder flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 39 door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Pootvcrlamming. Den laatsten tijd hoort men daar vaak van. Niet alleen bij vastzittende jonge en volwassen dieren, maar ook bij halfwas hennetjes, zelfs tegen den leg zijnde hennen en ook bij over jarige kippen, die een ideaal verblijf hebben. Dr. te Hennepe schreef er onlangs in De Bedrijfspluimveehouder een groot artikel over, waarin klachten werden aangehaald van meer dan 30 brieven, die bij hem inkwamen. Het betrof bijna uitsluitend halfwas of bijna volwassen hoenders. Volgens dr. Te Hennepe zal coccidiose daar niet vreemd aan zijn, maar positief spreekt hij zich niet uit, omdat, volgens hem, van deze typische ziekte nog niet veel bekend is. Aan de veeartsenijschool te Utrecht constateerde dr. 't Hoen, dat de aanwezigheid van lintwormen ook heel vaak pootverlamming veroor zaakt. Er zullen wel verschillende soorten van pootverlamming zijn, en daarom kan o.i. zoowel dr. Te Hennepe als dr. 't Hoen gelijk heb ben. Bij de aanwezigheid van wormen doen zich de volgende verschijnselen voor De kippen gapen dan, kinderen, die wormen hebben, doen 't ook. De ontlasting is dun, de veeren worden dof en gaan wel overeind staan. Bij voorkeur blijven de patiën ten lang op stok zitten, omdat ze zich moeilijk kunnen verplaatsen. Ze zakken door op de pooten en ver mageren, natuurlijk ook omdat ze slechts met moeite het noodige voedsel kunnen bekomen. Waar de uitloop der kippen erg laag en vochtig is, daar komt poot verlamming het meest voor. In regen- periodes (zooals van 't jaar) daarom eveneens. Heel vaak zijn het kleine lintwor men. Dr. 't Hoen schreefin de meeste gevallen moet de pootverlamming worden toegeschreven aan deze wormen. Heeft men veel kippen, die aan deze ziekte lijden, dan zou ik aan raden, de hulp van den dierenarts in te roepen deze kan de zaak be hoorlijk regelen en die kosten komen er dan wel uit. Waar zich slechts maar enkele gevallen voordoen, daar kan men het volgende middel toepassen Bij den winkelier haalt men wat tabak en menge dien in een emmer zuiver water. Dit water laten we met de tabak er in een heelen nacht staan om te trekken. En daarna knijpe men de tabak nog eens flink uit, zoodat we een sterk aftreksel krijgen. Wie dicht bij een tabakskerver woont, neme tabaksstengels in plaats van tabak, de stengels zijn daar beter voor. Met het aftreksel maken we het ochtendvoer rullig aan en zette het de kippen voor als eersten maaltijd, dus op de nuchtere maag. Heel graag eten de kippen het niet. daar om is het gewenscht, de dieren eerst te laten vasten. Dan eten ze er wel voldoende van. Dit herhalen we den dag daarna nog eens, voor aile kippen natuur lijk. En we halen verder in een tabakszaak een zakje tabaksstof, om hiervan 3 a 4 weken lang geregeld 2 pCt. onder het droge ochtendvoer te mengen. Twee procent, dat be teekent 2 pond op de 100 pond. Aan de veeartsenijkundige school constateerde dr. 't Hoen, dat bij alle onderzochte dieren, die aan verlam ming leden, een vrij hevige ontsteking was waar te nemen van den dunnen darm, vlak achter de maag, terwijl de milt gezwollen was. In het ontstoken darmgedeelte werden de lintwormen aangetroffen, bij enkele kippen was het aantal zelfs zoo groot, dat de géheele ruimte er als 't ware mee was opge vuld. Nu en dan eens wat gekookte aardappelen, waarin een flinke portie gekookt look gestampt, is eveneens een goed afdrijvend middel. Pootverzwakking (iets anders dan de boven bedoel Je pootverlamming) komt meest voor. als in de voeding zekere stoffen te kort komen. Men diene dan veel malsch, jong groen voer toe, wat levertraan, gist en voederkalk* Ook gebrek aan frissche. zuivere hoklucht geeft zwakte in de pooten, eveneens te krachtig voedsel. VENRAY, 30 Augustus 1930. De laatste dag van de militaire vooroefeningen. In het stukje van de vorige week

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1