Ontwikkeling Uw Eindje. Politieke FEUILLETON Zwijgen en vergeven. Gemengde Bechten Vacant tei Na de eerste petitiebeweging in 1829. Indruk en resultaten. In onze laatste beschouwing van de voorgeschiedenis onzer Katholieke Staatspartij hebben we gezien, dat de Eerste Kamer in het voorjaar van 1829 het adres aan den koning af stemde, waarin dezen de in een 370 petitiën neergelegde wenschen van de Nederlandsche en Belgische katholieken kenbaar werden gemaakt. De katholieken waren door deze botüeid verre van ontmoedigd. In tegendeel, de weigering om de wen schen der Katholieken officieel ter kennis te brengen van den troon, was oorzaak, dat de beweging eenige naanden later nog heftiger werd oer vat. lntusschen kregen de katholieken steun en aanmoediging van hun pers. Het eerste eigenlijke Katholieke dag blad was ontstaan „De Noord brabander", die waarschijnlijk uit de eerste petitiebeweging is gegroeid, volgens Dr. Witlox. Op 1 April 1829 verscheen het eerste nummer Aanvankelijk was het blad meer een echo van de strijdvaardige „Courrier de la Meuse", welk blad te Maasticht in het Fransch ver scheen. De petitiebeweging had actie ge bracht. In 1829 zien we deze katho lieke bladen druk bezig met de regeering voor te houden, dat zij bepaald onrechtvaardig was met de benoemingen. De katholieken waren overal als uitgesloten, zooals de statistieken van de „Courier de la Meuse" aantoonden, welke door „De Noordbrabander" waardig werden vertaald en aan het Noord-Neder- landsche publiek voorgezet. Het blijkt alweer, dat er geen nieuws is onder de zon. Ongeveer honderd jaren later was men van katholieke zijde genoodzaakt, die lijstjes en statistieken omtrent de uitsluiting van katholieken te herhalen, omdat de katholieken nog steeds misdeeld werden bij het vergeven van staats- en stedelijke betrekkingen, Men kan zich hieruit de gedachte vormen, hoe het honderd jaren ge leden wel moet zijn geweest. Evenals in onzen tijd maakten zulke publicaties ook toen enormen indruk. De Brabantsche gouverneur briefde naar den Haag over „vuilaardige artikels," welke haat, afgunst en mis noegen verwekten. „De Noord brabander" werd door hem aange duid als het blad, „hetwelk een eerste plaats onder de rustverstorende ge schriften bekleedt." Een andere ambtenaar berichtte aan hetzelfde adres over dat dagblad, dat het predikte „in de hevigste uitdrukkingen niets als ocverdraagzaamheid en religiehaat". 't Behoort tot de schadelijkste bladen, omdat het overal door de patroons wordt aanbevolen en rondgevent. Wanneer men weet, dat in Brabant van de 12 vacatures in arrondisse mentsrechtbanken na den Franschen tijd 8 aan protestanten waren gegeven, dat er van de 16 ouderechters sinds 1813 benoemd 10, van de 13 griffiers 8 protestanten waren, en dat er, zooals de „Noordbrabander" in een statistiek mededeelt, van de 104 notarissen in katholiek Brabant slechts 38 katholieken waren, dan beseft men, dat de katholieke klachten niet ongemotiveerd waren en het misbaar der ambtenaren nog al brutaal geacht kan worden. De katholieke bladen, ook de „Godsdienstvriend," vanLe Sage ten Broek, bleven dan ook een nieuwe petitie-beweging propageeren. De regeering zit er over in zak en asch. Willem I was zoo verstoord, dat hij bij benoemingen van de gouverneurs der provinciën de stellige verklaring verlangde, dat de voor gedragen personen niet op de petities geteekend hadden. Maar de regeering voelde zich genoodzaakt met de petities rekening te houden. Op 16 Mei 1829 nam de Tweede Kamer een nieuw wetsontwerp aan, inzake de vrijheid van de drukpers, waarover het eerst was gepetitio neerd. Verder werd de regeering 't met den Internuntius eens, over de be noeming van eenige bisschoppen in het Zuiden, waardoor met de uitvoering van het concordaat althans een begin werd gemaakt. Reeds in Januari had de koning aan minister van Gobbelschroy ge vraagd, of er naar aanleiding der petities eenige maatregelen op onderwijsgebied dienen genomen te worden. Er werden commissies benoemd voor het middelbaar en het hooger onderwijs. De regeering overwoog, om van het beruchte Collegium Philosophicum af te komen. Het was feitelijk reeds facultatief gesteld, zoodat de toekomstige priesters geen gebruik ervan behoefden te maken welke facultatiefverklaring op 20 Juni 1829 officieel werd. Maar de vol doening, die dit besluit wekte, werd weer dienzelfden dag vergald met het verschenen besluit, dat zij, die zonder verlof der regeering in het buitenland hadden gestudeerd, van den toegang tot de seminaries waren uitgesloten. Op 2 October werd het decreet uitgevaardigd, dat den Bisschoppen vergunde, hunne seminaries in te richten overeenkomstig de bepalingen van het concordaat. Tegelijk werd de maatregel tegenover hen, die in het buitenland gestudeerd hadden, verzacht. Het Collegium stierf thans zijn natuurlijken dood. lntusschen was ook het lager onderwijs aan de beurt gekomen en de kweatie der onderwijsvrijheicU Er kwam een ontwerp tot stand, dat evenwel hoe dichter het bij de Tweede Kamer kwam des te on gunstiger werd. Minister van Gobbelschroy zelve men had de verantwoordelijke ministers van thans nog niet zeide van het ontwerp, dat de geheele oppositie erdoor misnoegd is tot in den hoogsten graad. De regeering wilde zich volgens „De Noordbrander" van het bur gerlijk en godsdienstig onderwijs meester maken. Omdat men geen vertrouwen stelde in de regeering werd geen beperking van de onder wijsvrijheid geduld in de vaste overtuiging, dat er misbruik van gemaakt werd, Deze wet vooral, die bevrediging had moeten brengen, schonk versche kracht aan de opnieuw oplaaiende petitiebeweging, waarover een volgenden keer meer. ROELAND. Naar het Spaansch. 7. Toen vouwde de christin, de moeder en de echtgenoote de handen, en riep uit: Aan U,onzen Vaderen Rech ter, behoort de rechtvaardigheid aan U behoort de wraak. En heftig stond ze op, stak eene kaars aan, en verbrandde in de vlam met vaste hand, het beschul digende papier, en wierp zich op haar bed. Weinige oogenblikken later kwam haar echtgenoot thuis hij vroeg met zijne gewone ruwheid, wat deze gesloten deur beteekende. Toen de ongelukki"^ de stem Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. Beide Artikelen verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Hoog water in Limburg. De Maas nabij Venlo, is in de laatste week sterk gewassen, zoodat ze op verschillende plaatsen buiten haar oevers is getreden. Voor den tijd van het jaar, medio Juli, is deze hooge waterstand wel iets bijzon ders, temeer, daar men voor de kanalisatie meerdere malen in den zomer de Maas ter plaatse bijna droog kon vinden. Tengevolge van den hoogen wa terstand moeten de schepen in de nieuwe haven binnenloopen om ge lost te kunnen worden. Ook het water van de Niers bij Gennep, heeft de aangrenzende wei landen over een breede oppervlakte overstroomd. Poging tot doodslag. Maandagnacht was er in de Kleine Staat te Maastricht een opstootje, toen een arrestant door de politie werd opgebracht wegens dronken schap. Zekere M. heeft toen plotseling een groot mes getrokken en onder de woorden: „Hier, ik steek je ka pot" een steek toegebracht aan den adjunct-inspecteur van politie Boers- ma. De steek drong boven diens hart in de tuniek, maar kwam eenige centimeters lager weer naar buiten, zonder den inspecteur te verwonden. M. is gearresteerd wegens poging tot doodslag. Diefstallen in kleedingmagaz\jnen Zondagnacht is ingebroken in de confectiewinkel van J. Bremen te Kerkrade. Voc r f 1500 hebben ze aan costuums meegenomen. Verder werd de cassa opengebroken, waar uit f 40 werd ontvreemd. Maandagnacht hebben dieven in gebroken in het kleedingmagazijn van Sangers-Jaspers te Krawinkel Geleen. Er werd voor ongeveer f 2500 aan manufacturen buit ge maakt. De daders vertrokken in een gereed staanden auto en zijn onbe kend gebleven. Gildefeesten te Well. De Zondag alhier gehouden fees ten zijn uitmuntend geslaagd. 21 schutterijen en gilden waren opge komen. De uitslagen waren als volgt le prijs beste houding in den Optocht St. Sebastianus, Sevenum; 2e prijs Het Zandakker, Venray 3e prijs St. Anna, Venray. Mooiste costumes le St. Sebas tianus, Sevenum 2e St. Anna, Venray3e Zandakker, Venray. Grootste ledentalSt. Sebastianus, Sevenum. Verstkomend gezelschapSt. Joris, Berlicum. Mooiste vaandel St. Joris, Ber licum. Oudste vaandelSt. Catharina, Strijpi Oudste keizer v. Leuven, Geysteren. Oudste schutter P. v. d. Broek. Strijp, {94 jaar). Vendelzwaaien le St. Joris, Ber licum 2e St. Willibrodus, Geysteren. Marschslaan le v. Boven, Ven ray 2e Ewals, Baarlo Roffelen le Doorn, Strijp2e Linssen, Seve num. Schietwedstrijden Korps vaste paal le Wilhelmina, Oeffeit2e 3e Oranje Agatha, St. Agatha 4e Wilhelmina, Siebengewald 5e St. Hubertus, St. Hubert6e O. L, Vrouwe Gilde, Holthees 7e Prins Hendrik, Afferden 8e Prins Hendrik Haps 9e St. Catharina, Strijp 10e Wilhelmina, Oeffelt. Korps vrije hand le Oranje Agatha, St. Agatha 2e St. Hubertus, St. Hubert3e St. Catharina, Strijp 4e St. Servatius, Lieshout: 5e De Heibloem, Ottersum. Koningskruis P. Hendriks, Heijen. Eerekruis: Ch. van Amstel, St. Agatha. Kampioenle Ch. van Amstel, St. Agatha 2e A. v. Elst, Oeffelt 3e A. Peters, Siebengewald. Personeelle A. Kersten, Strijp 2e Terburg, Haps 3e J. Martens, St. Agatha: 4e A. Peters, St. Agatha 5e K. Wagemans, Haps6e P. van Kempen, St. Hubert7e G. Corne- lissen, Afferden8e Th. Kersten, Strijp. Muziekfeest te Tegelen. De zang vereen iging „Excelsior" te Tegelen vierde j.I. Zondag haar 35-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid bood het bestuur Zaterdagavond aan de oud leden, donateurs en honoraire leden een feestconcert aan Het Tegelsche orkest „Mignon" verleende hierbij zijn medewerking. Zondag had in het Tegelsch Openlucht Theater een groot inter nationaal muziekfeest plaats, waaraan dertien verschillende vereenigingen (waaronder vele Duitsche) deelnamen. Aan deze feestelijkheid was een Kermesse d'été verbonden. De be langstelling voor dit muziekfeest was zeer groot. s Middags werd de jubileerende vereeniging op het gemeentehuis ontvangen door B. en W. Kinderverlamming. Op Heerlerheide hebben zich drie gevallen voorgedaan van kinderver lamming. De bewaarschool aldaar is gesloten. van den moordenaar harer moeder hoorde, toen zij hem in hare na bijheid gevoelde, overviel haar een rilling van schrik, en klapper- tande antwoordde zij hem, dat zij ziek was. Hij verwijderde zich ongeduldig, en stond haar zélfs het recht van ziek te zijn niet toe. Rosalie hield zich acht dagen opgesloten, zonder toe te laten, dat iemand haar kwam bezoeken zelfs hare kinderen niet, hevige hoofdpijnen voorwendende; maar inderdaad, omdat zij vreesde, dat het verschrikkelijke geheim, het welk zij in haren boezem wilde verstikken, haar onder de kreten van wanhoop zou ontsnappen. Zij wilde, om het stilzwijgen niet le verbreken, hare lichaams krachten vernietigen, zich door vasten en tranen verzwakken; terwijl zij zedelijke kracht putte in het gebed en in hare moeder liefde. Toen zij opstond en Andreas Tan een auto gevallen. Maandag is te Urmond de 15-j. zoon van den heer P. te Geleen achter van een vrachtauto gevallen. Hij werd dood opgenomen. Trap van een koe gekregen. Het 4-jarig kindje van den land bouwer G., te Huiten, gemeente Gilze-Rijen kreeg een trap van een koe en is aan de gevolgen daarvan overleden. Opsporing verzocht. Te Ravenstein wordt sedert Zater dagmorgen vermist de 56-jarige landbouwer M. J. Reijs. De man is den laatsten tijd zeer zwaarmoedig en werd het laatst gezien Zaterdag middag te Velp bij Grave. Hij is gekleed in versleten grijze jas met manchester broek en pantoffels aan. De burgemeester verzocht zijn opsporing. Kerkconsecratie, Blijkens ontvangen bericht, zal de geheel vernieuwde en belangrijk uit gebreide parochiekerk te St. Anto- nis op Maandag 15 September door D. H. Mgr. Diepen worden geconsacreerd. Het ligt in de bedoeling dezen ht>fp«>kenisvollen dag voor de parochie tot een feestdag te maken, Reeds werden plannen hiertoe be sproken. Een cycloon boven den Gelderschen Achterhoek. Maandagavond is over de gemeente Aalten en omgeving een cycloon ge trokken van het Zuid-Westen naar het Noord-Oosten. De cycloon had een breedte van 15 tot 20 meter. Gelukkig was de kracht van den wind niet zoo hevig als eenige jaren geleden. In de baan van den cycloon werden van vele huizen de pannen schoorsteenen afgerukt, kippen hokken werden vernield en vele boomen ontworteld. Op enkele plaat sen werden de aardappelen en bieten uit den grond getrokken en op verren afstand neergeworpen. Veel schade werd aangericht bij den landbouwer ten Hennepe op het fort. Hij bevond zich in zijn schuur toen hij zich naar buiten wilde begeven, kon hij de deur door de kracht van den wind niet openen. Even later vlogen alle pannen van de schuur evenals van het nabij gelegen woonhuis. Stukken van den schoorsteen werden op grooten afstand teruggevonden. Bij het station Breedevoort werd de houten landbouwschuur van den landbouwer Navis geheel opgenomen daarna gedraaid weer neergezet. Ook op andere plaatsen werd groote schade aangericht. Vele vruchtboomen zijn ontworteld, Droevige ontdekking. Te Roelofarendsveen is Zaterdag avond een kindje van 14 maanden van den heer W. L. dood in zijn bedje gevonden. Een koordje van het hemdje was tusschen het raster werk van het ledikant je verward geraakt, waardoor de luchtpijp werd dichtgeknepen en de kleine gewurgd werd. De kousenfabriek te Eygelshoven In de vergadering van den ge meenteraad van Eygelshoven, deelde de voorzitter mede, dat B. en W. de eerst-volgende vergadering zullen voorstellen een civiele proce dure te voeren tegen de Gebrs. van Bree uit Geldrop, die hadden afge zien van de vestiging van een kou senfabriek, hoewel de gemeente reeds verschillende onkosten dien aangaande had gemaakt. Erater Adrian us f In het St. Henricus-Blindeninstituut te Grave, waar hij 54 jaar geleefd en gewerkt heeft is op 74-jarigen leeftijd overleden de bekende frater Adrianus, in de wereld de heer W, A. Kemps, geboren te 's Hertogen bosch. Penalta haar voor het eerst zag, deinsde hij verschrikt terug, en had er reden toe. De haren der jonge moeder waren grijs gewor den. Op hare vermagerde wangen lag de groenachtige bleekheid van de geelzucht uitgebreid, hare wijd open staande en ingevallen oogen schitterden met een koortsachtigen gloed te midden van bruine krin- gen, Het is zeker, zeide hij, dat gij ziek en zelfs zeer ziek zijt gij moet veel geleden hebben. O veel 1 antwoordde de lijderes, En waarom hebt gij geen geneesheer laten komen? hernam haar man in drift; gij kunt niets, zelfs niet eens voor u zorgen, als gij lijdende zijt, De martelares leefde nog een jaar voort, met vreeselijk ver brijzeld hart, en zonder andere verlichting, dan de zekerheid, dat de slag doodelijk was. Het duurde een jaar eer zij ten Twee knaapjes onder een auto. Maandagmiddag, toen twee knaapjes van 5 jaar te Lisse uit de bewaarschool kwamen en den straatweg overstaken, zijn ze door een vrachtauto van v. Gend en Loos overreden. Een hunner, het 5-jarig zoontje van den heer v. d. Mey kreeg een der wielen over het hoofd en was op slag dood. Het andere knaapje gecaakte tus schen de wielen en liep eenige niet ernstige verwondingen aan het hoofd op. Junker-vliegtuig verongelukt. Het Junker-vliegtuig „G.A. A.Z.K." dat van le Touguet kwam, stortte bij Neopham in het graafschap Kent neer. Het vliegtuig, dat tusschen Croydon en Berck aan de Fransche kust van het kanaal vliegt, werd door den beroemden Britschen piloot, kolonel Henderson, bestuurd. Alle inzittenden, lord Dufferin, viscountess Edna, madame Loeffler, sir Edward Ward en een dame, die nog niet geïdentificeerd is, werden gedood. Kolonel Henderson overleed bijna onmiddellijk na het ongeval. Het vliegtuig viel te pletter in een boomgaard; door verschillende per sonen werd een ontploffing gehoord, Zyii verloofde vermoord. In de gemeente Strang zoo wordt uit Osnabrück gemeld, werd Maan dagmorgen een 27-jarige vrouw op gehangen aangetroffen aan de tuin poort van het huis, waar zij als dienstbode werkzaam was. Uit het onderzoek bleek, dat hier sprake was van moord. De dader, een 17-jarige timmer- mansleerling, werd spoedig gear resteerd. Het tweetal had des Zondags in een naburig bosch gewandeld, alwaar de jongeman het meisje om het leven schijnt te hebben gebracht. Vervolgens moet hij haar hebben opgehangen, om zelfmoord voor te wenden. Wanneer het regent op St. Margriet. Reeds uit de grijze oudheid dateert het streven van den mensch, aldus ichrijft de weerkundige medewerker van de „Tel." zich aan de hand van gebeurtenissen in de ons omringende natuur een oordeel te vormen omtrent het te verwachten weer. Ditzelfde streven is oorzaak dat ook heden ten dage nog tal van spreekwoorden volksmeeningen opgeld doen, welke verband leggen tusschen be paalde kalanderdagen en het weer. Blijkbaar gaat men hierbij van de veronderstelling uit, dat het op zekere data heerschende weertype beslissend is voor den atmosferischen toestand gedurende een langer of korter, al dan niet daarop aansluitend tijdvak. Inderdaad bestaan er enkele spreek wijzen van deze soort waaraan een een zekere practische waarde niet mag worden ontkend, doch ze zijn verre in de minderheid en het meeren- deel moet onverbiddelijk naar het rijk der fabelen worden verbannen. Tot deze laatste categorie behoort ook de stelling dat, wanneer het op St. Margriet (20 Juli) regent, de eerst volgende zes weken ons evenseers overvloedig met hemelwater zullen bedeelen, terwijl men ingeval eener droge St. Margriet zijn paraplu gerust anderhalve maand kan thuislaten. Deze meening is op geenerlei wetenschappelijke basis gegrondvest moet eenvoudig als bijgeloof worden gekwalificeerd. De ééne helft per profetie, n.I. die der „natte" zes weken, maakt nog de beste kans den toets der critiek af en toe te kunnen doorstaanimmers zijn Juli en Augus tus hier te lande normaliter de regen- rijkste maanden van het jaar, zooal niet wat het aantal regendagen, dan toch wat de hoeveelheid neerslag betreft. In deze beide maanden te zamen vallen ca. 22 pet. der totale jaarsom ad rond 700 m.M. het ver schil met Juni en September is vrij aanzienlijk, zooals uit onderstaande tabel blijkt Normale hoeveelheid neerslag in m.M. te De Bilt. Juni 61 Juli 78 Augustus 80 September 63 Ofschoon deze rijkelijke regenval hoofdzaak moet worden toege schreven aan de speciaal in die maar den vaak voorkomende onweers regens, weten wij toch allen uit eigen ervaring, dat heel wat verregende vacantiedagen op rekening van de derde zomermaand komen. Volgt dus in eenig jaar op natten 20sten Juli een langdurige regenperiode dan móet men zulks niet beschouwen als een bewijs van de juistheid der St. Margriet-voorspelling. Dóet men dit wel dan is de verleiding groot om zich een volgend jaar bij het uitblijven van regen op den fatalen datum illusies te maken ten aanzien van het weer gedurende de weken, welke ons nog van de intrede van Herfstmaand scheiden en zulk onge motiveerd optimisme zou dan licht op een deceptie kunnen uitloopen. kelijk, op dertigjarigen leeftijd te sterven Maar wat scheelt toch uwe echtgenoote? vroegen de talrijke vrienden aan don AndréasPenalta, Een vreeselijke geelzucht, die haar ziel en lichaam verteert, antwoordde deze; degeneesheeren schrijven haar veel voor, maar niets baat, ofschoon zij mij veel zorg veroorzaakt. En a'.s hij met zijne vrouw alleen was, zeide hij haar De geneesheer zegt, dat hij de oorzaak van uwe ziekte niet raden kan, en dat gij hem niets zegt. Gij kunt niets, zelfs niet uit leggen, wat gij lijdt. Eindelijk viel ook dit offer van de misdaad, uitgeput door ver moeienis. De geneesheeren, die niet wisten, waaraan zich te houden en ten einde raad waren, kruisten de armen over elkander. De ure van eeuwige rust was gekomen de biechtvader stortte tranen en Pauline Bonaparte. Zij, die in haar tijd gold als een der schoonste vrouwen van Europa, was Napoleons tweede zuster en werd in 1780 te Ajaccio geboren, evenals de andere kinderen van Laetitia Ramolino, de weduwe van den Corsicaanschen advocaat 'Bona parte. In 1793 was zij met hare moeder naar 'Marseille gekomen, toen deze uit Corsica moest uitwijken. In dien tijd, toen de familie Bonaparte in benarde omstandigheden verkeerde, kreeg Pauline echter genoeg huwelijksaanzoeken. Zij weigerde het conventielid Fréron, wees, toen de fortuin haar grave daaldehet is niet gemak- deelde zijne troostredenen uit aan MÉÉ HH9H het bed der stervende. Voorbereid om voor Gods recht bank te verschijnen en gevoelende, dat haar slechts weinige oogen blikken te leven overbleef, gaf het edele slachtoffer een teeken aan de omstanders, zich te verwijderen en riep haren echtgenoot. Vader mijner kinderen, zeide zij op plechtigen toon, twee dingen heb ik in mijn leven gekunnen Gij! zeide haar echtgenoot verwonderd. Ja. Én welke vroeg de schuldige verpletterd, met oogen, die plotse ling verwilderd uit hunne kassen traden. Zwijgen gedurende mijn leven omdat ik moeder was, en verbeven in het uur des doods, omdat ik christiiine ben En de martelares sloot hare oogen om ze nimmer weder te openen. EINDE. begon toe te lachen, Junot af en verloofde zich tenslotte met generaal Duphot. Doch deze viel te Rome door moordenaarshand en Pauline keerde naar Parijs terug. Hier nam zij in de uitgaande we reld een schitterende plaats in, zoowel door haar schoonheid als door den roem van haar broeder, die als eerste consul de macht in handen had. In 1801 huwde zij jeneraal Leclerc, dien zij naar San Domingo volgde. Zij toonde hier den scherpen geest van haar moeder te bezitten en zeide toen er tegelijkertijd een gele koorts- pidemie en een negeropstand heerschte, en men er op aandrong dat zij vertrekken zou „Gij kunt vrij schrijen. Gij zijt niet zooals ik, de zuster van Bonaparte. Ik wil mij met mijn man inschepen of sterven. Zij stierf niet. doch verloor haren echtgenoot, en twee jaar haar terugkeer in Frankrijk haren zoon. In 1803 hertrouwde zij met een telg ^van een der oudste Itali- aansche geslachten, prins Camillo Borghese, die enorme rijkdommen bezat. Doch Pauline verbleef weinig bij haar man en leidde te Rome en Parijs een werelds en losbandig bestaan. Napoleon was tenslotte zelfs genoodzaakt haar te verbannen. Maar toen deze half als gevan gene op Elba vertoefde, kwam zij zijn verblijf daar deelen. In de dagen voor Waterloo schonk zij hem al haar juweelen en toen de keizer naar St. Helena verbannen was vroeg zij verlof, hem daarheen te mogen volgen. Dit werd geweigerd. Pauline Bonaparte stierf in 1825 te Florence, nadat zij in haar laatste jaren had uitgeblonken door buiten gewone goedheid en milddadigheid. Guillotin. Aan dezen naam, zit een onaan gename beroemdheid vast en de drager ervan, vond het verband tusschen zijn naam en het lugubere instrument, dat zijn sinistere schaduw over de Fransche Revolutie werpt, hoogst onaangenaam. Guillotin was een goed, zachtzinnig man, die er slechts op uit was leed te verzachten die dit medelijden uitstrekte tot de rampzalige terdoodveroordeelden. Hij werd in 1738 te Nantes ge boren en was op jeugdigen leeftijd reeds een bekend geneesheer. Hij verwief zich zulk een goeden naam, dat hij tot hoogleeraar in de ontleed kunde te Parijs benoemd werd. Hier ging hij aan polit'ek doen en werd hij gekozen tot lid der wetgevende vergadering. Den 10 October diende hij een motie in, welke zijn naam aan de vergetelheid zou ontrukken. Hij euchte hierin een eenvormige uitoefening der doodstraf en het vervaardigen eener machine, die de veroordeelden snel en zonder vrees voor mislukking zou onthoofden. Zijn motie werd aangenomen en drie jaar later werd er een valbijl gebouwd naar het gemotiveerd rapport van dokter Louis, die door de wetge vende vergadering tot deskundige in deze zaak benoemd was. Hoewel Guillotin niets met den bouw van het toestel te maken had, gaven de koningsgezinden er alras den naam guillotine aan, alle pro testen van Guillotine hielpen hier niets tegen. De naam had nu een maal burgerrecht vèrkregen. Guillotin ontkwam er jnauwelijks aan, zelf onder de guillotine het hoofd te verliezen. Onder het schrik bewind werd hij als verdacht gevan gen gezet en hij ontsnapte slechts aan den valbijl, door den val van Robespierre. Hierna nam hij zijn vroeger be roep weer op en leefde rustig en vergeten verder. Hij stierf in 1814, Het grootste circus der wereld. Het is haast vanzelfsprekend dat Amerika het grootste circus der wereld moet bezitten, wat dan ook werkelijk het geval is, want Ameri ka is het vaderland van Bamum en Bailey, het grootste circus is zelfs met deze bekendste en oudste onderneming vereenigd. Zij werd gesticht door de ge broeders Ringling en bestaat sinds 1884. In dien tijd begonnen de gebroeders zeer bescheiden met een tent van 27 meter lengte, 22 paar den en 11 wagons, dat was alles. Hoe ontzettend hun zaak zich heeft uitgebreid moge blijken uit het feit, dat zij thans beschikken over 1600 man personeel, 735 paarden en 1000 andere dieren, die op de verschillende reizen in 100 dubbele wagons vervoerd worden. Deze onderneming is zelfs in het bezit van eigen dokters, veeartsen zoowel als tandartsen, advocaten en detectieven, bovendien zijn er nog leeraren aanwezig voor 60 meerei zende kinderen, De tenten kunnen 15000 personen bevatten, jaarlijks bezoeken 40 millioen menschen de 400 voorstellingen, waarbij 6 millioen dollar aan entree-gelden ontvangen wordt. Alvorens het circus in een plaats komt moeten de ambtenaren van de afdeeling statistiek een onderzoek instellen om te weten te komen, hoe het in zoon plaats gesteld is met de inkomens en de arbeidstoestanden, met het bankdeposito der zaken- menschen, met spoorverbindingen en reisgelegenheid om zoodoende weten te komen of men op vol doende bezoek ook van de omlig gende plaatsen kan rekenen. Vroeger had de intocht plaats in een grooten stoet die 5 K.M. lang wasdit is tegenwoordig echter verboden het verkeer. Zooals de e»nar nalist verteldtkp d teiten" die ve£od alle echt, met x^ader wijzigingen, ditbdig bijv. een wild%id< Zuidelijke St? Borneo moet Het aanta! 1de alleen bij de e ka boor ten verg |erd. apen vermei Idige uiterst zelden In het kolossaal kap bijv. 2000—j 13000, terwi; noli: betaald wordt Lei |Bhi besteed word &and vatbaarheid in it st< i jeheele weten p ei{ Jet kan va q w< jaar een kund an n Wij moett en voorbijgaan plukken, doatts w leeren, ee ed bi kweeken of e ©ede versterken, Geen insp ig tenzij ze li het water ov stroomt, wel het wata De kortste is één ding ti te De waarhei gevaar loop; neer men Men opene en leugen d gen binnentreden. Het leven gebruik te m gemakkelijk Voor en zal Indien haat bestond een boora-pe dooi Volkomen Wie voor heeft te zijnet hem werken. Maar de handelen ds den. ipark le gul< Een uur di te bl ruw eur v 51: overeenstemrnfeet dachte is b ermc Ier wereld. Een groot de wereld 1 ?oori dat de menscjun den niet ton mee nemen op rit besteden fundeering een hut te bi kan bei van pen we ande A. Rannal Hoeksken va§ussi Nieuws. Hoe za jn v, brengt Doe al Haal tien; en vul er ovi tol ge zult er no bij Belast kleeren nieuwe voffi extra-toiletteo or avondpartij. Vertrek, vrienden vi hun dat z zoeken. Kom aan drukte is e ertc er onmiddelli v k die daar al Klets of)ie ge ook same Leef pred d ge komt, ongemakkelijl id, kelijke kamei Aldus standig zijt. Zijt ge volgt Ge neemt kli en daar toeffall' ste in, er nog de hel t in lijkt torg rb öete IK BCh dot Is i Vertrek, dat op eld <!c mensch heen. Kom vlek, waai d achteruit i muziek. Ziet ge gauw uw gang alleen de streek, eigen zelf. Leef er in heelemaal aifth Alzoo maar een Maar zijt doet ge als Zorg hetferl dat gij een lig en zoo de heele Wt radio, en zo zonsonderga aai zij het centi Als 't uw wonln bezoek ze ga van d»foi uw wol geving van fit Leef dan Er zijn. vacantie dijn rende, de k oe ve k vei aft

Peel en Maas | 1930 | | pagina 8