PUROL JAtFOMft Weekblad voor VENBAY, HORST en Omstreken. Wal zal hei einde zijn «OORD eelks Ukmm VOORDELIGST/] Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De H. Kindsheid te Venray De gevaarlijkste vijand Moppen. Stukge/oopen De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws ZATEROAO 26 JULI 1930 Een en ▼IJltigsto Jaargait No 31 ^manufacturen! BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS nufacturen] BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIES: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7' cl. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENHAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 5 een voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent 0 L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. 100 15 175 125 175 250 100 het Een nieuwe Jobstijding voor onze agrariërs Frankrijk kondigt een aantal belangrijke tariefsverhoogin- gen af voor producten van land bouw en veeteelt. Het „Handelsblad" verneemt daar omtrent uit Parijs de volgende op somming Oud Nieuw tarief tarief frs. frs. Varkens per 100 kg. 75 Speenvarkens per stuk 11.25 Versch varkensvl. 100 kg 125 Bevr100 kg 65 Reuzel (bruto) 100 kg 75 Reuzel geraffineerd 100 kg 120 Harde kaas 100 kg. 60 Aardappelen ondergaan in seizoen, dat Frankrijk ze niet noodig heeft, tusschen 1 Juli en 1 Maart daaraanvolgende een verhooging van 6 tot op 15 frs. per 100 Kg. Voor aardappelmeel wordt het recht van 70 op 120 gebracht. Van de verhooging van het recht op kaas zijn uitgezonderd Zwitser land, met welk land op 8 dezer een handelsovereenkomst gesloten is, en Italië. In verband daarmee noemt het nummer van het tarief, dat vroeger sprak van „frommages dits de Hol lande en de Gruère" nu nog slechts de Hollandsche kaas. De verhooging van het invoerrecht op harde kaas komt dus vrijwel uitsluitend op ons land neer. Het zou zeker in hooge mate ge- wenscht zijn, dat ook tusschen Nederland en Frankrijk een handels verdrag tot stand kwam, voegt het Amsterdamsche blad daaraan toe. Wie zal het ontkennen Maar de onderhandelingen over zoo'n verdrag plegen nogal eens lang te duren en intusschen zitten onze boeren met de gebakken peren, of liever gezegd met hun reuzel, varkensvleesch en kaas, nu de uitvoer aan steeds meer grenzen wordt geblokkeerd. Straks zal onze visscherij ook zoo'n pret tige boodschap uit Parijs krijgen. De Fransche Kamer heeft f aanzien van de rechten op zeevisch, voor zij uiteenging, een wetje aan genomen, waarbij het r<»cht verhoogd werd volgens een bijgevoegd tableau, Dit tableau was er echter niet hij, zoodat de regeering te dien aanzien als het ware een blanco chèque handen heeft. Op hetoogenblik bij de betrokken diensten nog geen inlichting te krijgen omtrent de ver hooging van dit voor ons land zoo belangrijke invoerartikel. Maar komen zal die verheoging. daar kan men van op aan. Ondanks alle fraaie vertoogen papieren conventies beheerscht het nationaal belang, en dat alléén, steeds meer het handelsverkeer. Men kan daarover toornen, men kan daarover jammeren, maar een feit het. Teekenend is in dit verband ook hetgeen geschiedde rret de heffing van invoerrechten op boter door Duitschland. Het „Huisgezin" zette dit aldus uiteen Duitschland wilde al of niet in den geest van Genève, al of niet in overeenstemming met de pas gesloten handelsconventie het invoerrecht op boter nagenoeg verdubbelen, waardoor vooral de twee groote boterimporteurs, Nederland en Denemarken, zouden worden getroffen. Maar daartoe moest het handels verdrag met Finland worden ge wijzigd. Immers, dit handelsverdrag was het eenige, waarin een tariefcijfer werd genoemd 27ö mark per 100 Kg. en daar wij een han delsverdrag met Duitschland met meestbegunstigings-clausule hebben gold dit cijfer ook voor ons. Werd dit cijfer in het verdrag met Finland verhoogd, dan werd die ver hooging automatisch ook voor ons land van kracht. Natuurlijk was Finland tegen de door Duitschland gewilde verhooging van 27i/2 tot 50 mark. Maar nu heeft Finland zich laten omkoopen, wij kennen er geen ander woord voor. Duitschland heeft Finland een im port van 8000 ton boter gewaarborgd in 1929 was de invoer van Fin- scbe boter maar ruim de helft en daarvoor heeft Finland genoegen ge nomen met een verhooging van het invoerrecht tot 50 mark. Finland heeft hiermee zijn eigen belang gedekt, maar de veel grootere belangen van andere kleine landen pgeofferdnaast den Finschen in voer van 4461 ton in 1929 stond een Nederlandsche van ruim 32.700 ton. Zulke handelwijze zijn inderdaad niet overeen te brengen met den geest der volkerensolidariteit noch met de Pan-Europeesche gedachte. Het is echter niets bijzonders wat het nationaal egoïsme hier heeft ge- nspireerd. IN iet alleen Finland verdient blaam, ook andere landen, meer in 't bij zonder Duitschland staan schuldig aan het verwekken van een tarieven concurrentie, die steeds verder om zich heengrijpt. En ook hier moeten we voorzich tig zijn met verwijten-, als men be denkt, welke extra-lasten er op de Duitsche volkshuishouding drukken, nog steeds als gevolg van den ver loren oorlog. Om het evenwicht in de handelsbalans te bewaren, tracht men daarom den invoer zooveel mogelijk te weren en den uitvoer te vergrooten. Had men indertijd maar geluisterd naar de stemmen, die aandrongen op een algeheele schrapping der onder linge schulden, dan zou het inter nationaal economisch leven zeker niet zoo geweldig in den knoei zijn gerdakt als thans geschiedt. Wat het einde ervan zal zijn, nog niet te overzien. het We gaan een crisis tegemoet, of liever, we staan er al midden in. Het zou oneerbiedig zijn te vragen, of alle ministers daarvan doordron gen zijn, maar zijn ze het eens over de houding die moet worden aange nomen Het gaat niet over de vlootwet, gaat over de oriëntatie onzer sociaal-economische politiek. De regeering behoeft niet naar De Visser en Wijnkoop te kijken, maar weze er van doordrongen, dat elke misslag en elk verzuim door hen met gretigheid zal worden uitgebuit. NietdeS.D.A.P. zal door verkeerde handelingen der regeering worden versterkt, maar het communisme. Men houde De Visser voor een praatjesmaker en Wijnkoop voor een clown, zij zijn de gevaarlijkste man nen in Nederland. op Zondag 27 Juli. Wij zijn, vanwege de politiek, te veel geneigd enkel met cijfers te rekenen, schrijft de Volkskrant en voor groote getallen te veel respect te hebben. De R.K. Staatspartij brengt een millioen stemmen uit, de S.D.A.P, 800.000, de communistische partijen maar een 60.000 een schamel hoopje naast de beide kolossen. Doch denkt men wel aan de on- dergrondsche actie, die het commu nisme in fabrieken en ondernemingen bedrijft, aan zijn vergiftiging van de plattelandsarbeiders. Zegt de terreur, die het in de hoofdstad onder de steenzetters uit oefent, niets En staan wij niet voor het pro bleem, het raadsel, dat in Rusland het communistisch bewind na een meer dan tienjarig bestaan niet ineengestort Hoeveel profeten, onder wie toch ook van groot gezag en menschen- kennis, hebben niet voorspeld, dat het bolsjewistisch bewind niet kon duren, dat het door zijn eigen zwaarte zou bezwijken En het houdt stand, het verstevigt zich zelfs, en heeft nog hulpmiddelen over om over heel de wereld een noodlottige propaganda te voeren, die langzaam maar zeker elke niet door christelijke beginselen, gedragen samenleving ondermijnt. De wereld-hoofdstad Genève poogt op politiek, sociaal en economisch terrein van allerlei te regelen en doet daarbij of het reusachtig Rus land niet bestaat. En in ons land worden ijverige en zwaarwichtige discussiën gevoerd over extra-parlementaire en parle mentaire kabinetten: over de vraag of het ministerie op de partijen der rechterzijde kan steunen, dan wel of het beter zou doen het op een conflict te laten aankomen. Men kan zich in al deze dingen vermeien maar de groote vraag is, wat doet de regeer'ng en wat is ze voornemens ten aanzien van de groote min of meer beangstigende problemen waarvoor we staan. Goede humor is een verfrissching voor den geest. Iemand gezond doen lachen, is een weldaad een medi cijn tegen de verdrietelijkheden, de zorgen en lasten des levens. De clou van een mop zit in het slot. Er moet een schokje gaan door de hersens, dat werkt op de lachspieren, wegens het onverwachte. Zooals met alles, wat dient om den mensch te amuseeren, dreigt er echter ook in den humor ontaarding of liever gezegd die is er reeds. Wij willen nu eens niet spreken over de „schuine", d.w.z. meestal grof zedelooze moppen, die iemand een blos op de wangen jagen (althans zoo behoort het te zijn, wanneer nog schaamtegevoel aanwezig is), van die anecdoten soms gebruikelijk of teminste duldbaar geacht, heerengezelschappen, werkplaatsen café's en andere gelegenheden Naar deze moet een fatsoenlijk mensch zelfs niet willen luisteren. Er om lachen of instemming betoonen, kan soms zware zonde zijn. Wij bedoelen meer die smakelooze, grove moppen, die helaas ook in onze katholieke bladen wel plaatsing j vinden, waarin gespot wordt met het leven, met de waardigheid van het huwelijk, waarin ongelukken, die wanneer iemand ze in werkelijkheid zou zien gebeuren, een heftigen schrik en een siddering van mede lijden door de leden zou jagen, als bijzonder vermakelijk worden voor gesteld. Het gevoel van betamelijk heid stompt daardoor af, vooral bij jonge menschen. Onrechtvaardig zijn ook dikwijls de grollen en grappen over schoon moeders, die veelal als de meest kwaadaardige wezens worden voor gesteld. Zulke zullen er misschien zijn, maar verreweg de meesten zijn zeker niet zoo. Een soort van moppen, die wij vooral -verfoeien, zijn die over geestelijken en godsdienstige zaken, Hierover te lachen en te spotten getuigt van weinig eerbied voor het hoogste wat wij bezitten. Zeker, opzet om te kwetsen, zal hier meestal niet aanwezig zijn, meer onnaden kendheid en gemis aan takt. Dat het mogelijk is dit alles te vermijden en toch grappig te zijn, bewijst de goedmoedige humor van sommige geïllustreerde bladen. Een goede, fatsoenlijke mop zal ieder gezond mensch kunnen waardeeren, maar men blij vé ons van het lijf met die gezochte, grove, smakelooze grappigheid. Dat sommige gehuwden, wanneer zij onder elkander zijn, zich op dit gebied te veel vrijheid permiteeren, is een feit. Zij meenen, ten onrechte, dat dit wel geoorloofd is, mits er maar geen jongeren of ongehuwden bij zijn. Tusschen gehuwde deden kunnen, mits noodig of gewenscht, dingen besproken worden, waarover men in anderer bijzijn zwijgt, maar dit behoort te geschieden met ernst en waardigheid en nimmer in scherts Laten wij, katholieken, front maken tegen dit euvel en nimmer dulden, dat gewaagde, z.g. humoristische, lectuur, onze huiskamer binnenkomt, Ook in de radio dreigt een gevaar. Jonge menschen hooren daardoor de voortbrengselen van humoristen, die met hun leeftijd geenszins overeen komen en waarmede ze zonder de radio voorloopig nog wel verre ge bleven zouden zijn. Ouders ga de tasschen en zakken uwer kinderen na of ze niet die vieze blaadjes koopen of van anderen ontvangen, die de onschuld rooven en het bederf in de harten brengen. 1. Voorrijder te paard met aan weerszijden een soldaat. Missieschild gedragen door twee jongens in costuum. 2. Groep Driekoningen. Schooljongens laagste twee klassen. 3. St. Janneke met een lammetje, begeleid door twee engeltjes. Groeplaat de kleinen tot mij komen. Het Kindeke Jezus omgeven door een kring van bruidjes met bloemen. Schooljongens. 4. EERSTE AUTOTOCHT VAN DEN H. VADER BUITEN HET VATICAAN. Twee kardinalen vergezellen den! Paus. Auto sober versierd met de! Pauselijke vlaggen. Bruidjes met wit-gele vlaggetjes omgeven den Pauselijken auto. Schooljongens, 5. H. Lambertus en gezellen, waarvan een met het evangelieboek vooruitgaat. 80 Jongens St. Josepsgesticht, allen met gele sjerpen. 6. Vlucht naar Egypte. De H. Maagd gezeten op een ezel, draagt het Kindje Jezus. St. Jozef met den staf begeleidt Moeder en Kind. Engeltjes vergezellen de H. Familie. Schooljongens. 7. PraalwagenVERTREK NAAR DE MISSIE PER VLIEG MACHINE. Aan een zijde een vertrekkende missionaris zegent zije ouden vader en moeder. Aan de andere zijde Uitreiking van het Missiekruis aan de vertrek kende Missiezusters. Twee piloten besturen het reuzen- vliegtuig. Het is gedoopt met den naam „De Morgenster" Schooljongens. 8. Venray's Fanfarecorps. Bruidjes van St. Jozef, voorafge gaan en gevolgd door een Engel voeten, verzacht I r~WË en geneest men met Dooi 30-60. Tube 80 ci Bij Apoth. en Drogisten 9. St. Elisabeth met landmeisjes. Schoolmeisjes laagste klassen. 10. Bruidjes-beeld van het Kindje Jezus, gedragen door demisdienaars, Schoolmeisjes. 12. H. Ursula met 11 maagden (palmtakken in de hand) H. Angela met schoolkinderen (lei en boek in de hand). Schoolmeisjes 13. De H. Theresia van Lisieux temidden van brjidjes met roozen, Schoolmeisjes. 11. H. Cecilia met harpen bruid jes. Schoolmeisjes. 15. Chinagroep mandarijnen en hunne dames. Chineesche mannen en vrouwen. Een meter-groot offerblok, met als spreuk „Werpt hierin Uw centen, God geeft hooge renten." Javanen. Roodhuiden, negers. Verschillende missioneerende con- gregatie's. Schoolkinderen. 16. H. Veronica met klein meisje. Joodsche vrouwen. H. Helena met kruis en sleepdraagster. Geloof, Hoop en Liefde. 17. Praalwagen. MISSIE-PRE- DIKING ONDER DE ZWARTEN. Missionaris in tropencostuum (witte toog en helm), toont voor zijn kerk aan de negers en negerinnen een schilderij van den lijdenden Zalig maker en vertelt hen van de liefde van den Heiland die ook voor hen gestorven is. Adverteeren is bekend worden door JOS. BOSHOUWERS te LENT. In de pooten. VRAAG Ik heb jonge hennen van ruim 13 weken, Witte Leghorns, die beenzwakte vertoonen. Een kan zelfs niet meer loopen. Ze krijgen nog opfokvoer en ochtendvoer om de helft. Verder 2 maal daags gemengd kippengraan, ongeveer 1 Kilo daags op de 33 stuks, en opfokvoer en ochtendvoer (gemengd) 2 Kilo per j. Ze hebben groenvoer volop, n.l. gras en haver. Kan ik er nog iets aan verbeteren Ik lees Peel en Maas, dus daar kunt u het in be antwoorden. Uit Oirlo. ANTWOORD Uw dieren zijn zeker wel flink geworden? Ik vraag dit. omdat ze, voor dien leeftijd, zoo veel aan kunnen 3 Kilo per dag door 33 hennetjes van 3 maandan, dat is ruim 90 gram per hennetje. En dan 2'3 deel opfok- en ochtend voer, dat is 60 gram per dag Leggende hoenders nemen door- gaans niet meer, mpestal zelfs minder! Doch het hardgraan is slechts 30 gram per kip. U hebt ze op deze manier mogelijk van de been gevoerd, net als dat gebeurt met jonge var kens, die te veel krachtvoer krijgen. Wanneer het omgekeerd was qe- weest (dus 1/3 meelvoer en 2/3 hard- voer) dan zouden die hennetjes daar meC in conditie gebleven zijn. Me dunkt, dat de kammetjes en lellen zich met dit rantsoen al wel aardig zullen ontwikkelen. Hoe is u toch op het idee gekomen, om ze het hardgraan en het eiwit rijke meelvoer in de verhouding van - te geven Ze zijn toch vr oeg genoeg geboren en al was zulks niet het geval, ook dan kon me zoo'n verhouding niet bevallen. Wanneer het eenmaal mis is met jonge (en ook met volgroeide dieren) dan staat men doorgaans voor een moeilijke karwei, want genezen is ang zoo gemakkelijk niet als voor komen. Verander het dagrantsoen en geef, om de zaak spoediger in het reine Ibrengen, eiken dag een paar handjes vol gedroogde garnalen en natuurlijk een bakje met gemalen schelpen. Ook houtskool moet u geven, als t niet reeds in t meelvoer aanwezig is, want diarrhee kon ook oorzaak zijn. dat eenigszins pootverzwakkina optreedt. I Het is toch niet erg vochtig, waar de kippen loopen En het hok is groot genoeg En kan behoorlijk geventileerd worden Roodachtige borst. VRAAGIk zou gaarne de vraag beantwoord hebben, hoe het komt, dat ik er dit jaar vele hennetjes onder heb, die een roodachtig gekleurde borst hebben en zelfs eenige met iets rood op de vleugels. Een vreemde haan kan niet bij mijn kippen komen, want ik woon ver genoeg van de j andere huizen af. Mijn hennen zijn dezelfde, die ik altijd gehad heb, de twee hanen, die er bij zijn, kocht ik te Helmond, ze zijn mooi wit, hebben lange staarten, maar nergens iets bruin. Uit Venray. ANTWOORD: Hoogstwaar schijnlijk zullen die hanen toch wel niet fokzuiver op de kleur geweest zijn. Ik denk, dat er nog bloed in zit van Patrijs Leghorn, mogelijk van verscheidene geslachten terug. De lange staarten wijzen er misschien ook nog op. Patrijs Leghorns van den tentoonstellingsfokker hebben doorgaans mooie lange staarten, meer \xfr ac^teren gedragen, dan bij de W. L. hanen doorgaans het geval «.Kruist men Patrijs Leghorns met Witte Leghorns, dan krijgen we dieren met roode borst en rood vleugeldek. Het is dus best mogelijk, dat u er dieren bij heeft, waar nog Patrijs Leghornbloed zit. Plant nu nog boerenkool Wij raden onze lezers aan, elk vrij gekomen plekje grond, dat men er voor missen kan, boerenkool te planten. Het weer is er nu goed voor en als je flinke pootplanten neemt, groeien ze nog wel behoorlijk uit. Plant er veel, opdat je reeds vroeg met het voeren van boerenkool kunt beginnen. In November, als de eieren duur zijn. zijn ze zeker zoo hard noodig als na Nieuwjaar. VENRAY. 26 Juli 1930. De Burgemeester en Wethouders van Venray, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 3 April 1930 is vastgesteld de volgende verorde ning VERORDENING tot wijziging der verordening op de heffing van gelden voor het hebben van een standplaats met een woonwagen binnen de gemeente VENRAY, vastgesteld bij Raadsbesluit van 30 Maart 1927, no. 79/116 Artikel 1. In artikel 2, eerste alinea van bovengenoemd besluit, wordt plaats van „f 0,10", gelezen „f 0.25' Artikel 2. Deze verordening treedt in werking met 1 Augustus 1930. De invordering der gelden blijft geschieden overeenkomstig de invor deringsverordening van 30 Maart Zijnde deze verordening goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 11 Juni 1930, No. 37, waarbij de ver ordening de dato 30 Maart 1927. houdende voorschriften, naar welke de betaling zal worden ingevorderd, is aangehaald. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 21 Juli 1930. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden. dat de beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw d.d. 19 Juni 1930, waarbij het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens werd verboden naar een kring, omvattende de provincie Lim burg het gedeelte der provincie Noordbrabant ten noorden begrensd door het Hollandsch Diep. de Amer. de Bergsche Maas en de Maas, de provincie ZeeHnd, alsmede een ge deelte der provincie Gelderland, is ingetrokken en vervangen door een nieuwe beschikking, waarbij met ingang van 19 Juli 1930 het ver voeren of doen vervoeren van her kauwende dieren en varkens is ver boden naar een kring omvattende de provinciën Limburg en Zeeland, het gedeelte der provincie Noordbrabant ten nooden begrensd door het Hollandsch Diep, de Amer, de Bergsche Maas en ten westen door het Heusdensche Kanaal en de Maas waar deze nabij de gemeente Woudrichem in de Waal uitmondt, alsmede het gedeelte van de pro vincie Gelderland, dat ten noorden begrensd wordt door de rivier de Waal van af Woudrichem, tot waar deze aan de Duitsche grens onder den nagm van Rijn ons land binnen komt. Onder dit verbod is niet begrepen le. de doorvoer van herkauwen de dieren en varkens in gesloten, verzegelde spoorwegwagens, alsmede andere openbare middelen van vervoer (per schip of per tram), mits dan de doorvoer geschiede onder politietoezicht of in verzegelde tram wagens een en ander op kosten van belanghebbenden 2e. de invoer van slachtvee met een openbaar middel van vervoer, mits de dieren van af de lossing onder politietoezicht worden gesteld en binnen 2 maal 24 uur na aankomst ter plaatse van bestemming worden geslacht, een en ander eveneens op kosten van belanghebbenden en verder te bepalen, dat, wanneer bijzondere reden afwijking van het hierboven bedoelde verbod nood zakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den betrokken Commissaris der Koningin onder de door den betrokken inspecteur van den Veeartsenijkun- digen Dienst aan te geven voor waarden. Landbouwers, die weiden hebben op Noordbrabantsch gebied kunnen dus hun vee nog naar Limburg overbrengen en kunnen volgens vorenstaande omschrijving herkau wende dieren en varkens uit bijna geheel Noordbrabant geheel vrij op de Venraysche Markten worden aangevoerd. Venray 22 Juli .1930, Burgemeester en Wethouders vrnmd O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. Volksconcert. Het door Venray's Fanfarecorps eerstvolgend te houden volksconcert wordt gegeven op Maandag 28 Juli a.s. des namiddags 8 uui op het Henseniusplein. De Burgemeester van Venrav O. VAN DE LOO. Herwonnen Levenskracht. De opbrengst van den Zondaq alhier gehouden speldjesdag ten bate van de vereeniging Herwonnen Le venskracht heeft opgebracht de som van f 106.60. Voetbal. Op de j.l. Zondag gehouden bekerwedstnjden te Siebengewald behaalde D.S.O. alhier den eersten krans Z''n<ie een Prachtigen lauwer-

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1