o Vacantie Ve PUROL Fs. |'St alle fa 1 (Wil Wed. la H. van den Bost Opruiming van Beige Die Ontvangen 10 rollen nieul De Kippenhouderij op het platteland Hoog bezoek aan Ysselsteyn. Gemengde Berichten hjeekui G >ap: allei en k Jac, rst< 0. i* n F iet Handel in GEMAAKT SCffi en aanverwante artie! «Baas Maat- en Reparatie-inrutii terwijl een der heeren geestelijken aan de geloovigen een uitleg er bij gaf. Tegen twaalven was de kerk te klein om de pelgrims te bevatten, die zich bij de ingangen verdrongen. Treffend is de vijfde tooning van de relieken van het bitter lijden. Met luide stem bidt de priester voor de belangen der Christenheid, voor 't behoud van 't Geloof, voor den vrede, voor den Heiligen Vader, voor de bisschoppen en geloovigen, voor de leden van het Kon. Huis en voor de stad Maastricht. Daarop volgt de tooning en uitleg der relieken zelve. Na de tooning was er gelegen heid om de schatten van nabij te bewonderen. Duizenden maakten hiervan gebruik. Een doorloopende stroom bewoog zich langs de relieken zoowel in de St. Servatius- als in de O. L. Vrouwekerk. Deze schatkamers zijn niet alleen een oord van vroomheid, maar ook een museum met een wonderschoone verzameling van eeuwenoude kunst voorwerpen, van weef-, smeed- en snijkunst, borduurwerk en goudsmids kunst. En deze schatten groeien nog steeds. In de middaguren werd er op het Vrijthof op de mooi versierde kiosk gemusiceerd door de fanfare „Kunst na Arbeid". Het plein en de naburige straten zagen zwart van 't volk. Rond het Vrijthof werd door de jonkheid de gebruikelijke drukke pantoffelparade gehouden. Het bezoek van Maximiliaan. Van de profane feestelijkheden was de historische reconstuctie van het bezoek van Maximiliaan van Oostenrijk aan Maastricht het glans punt van den dag. Een gedeelte der Pelgrims zal dit wel tot hoofdzaak gemaakt hebben. Tegen drieën werd het in de straten tusschen het Emmaplein, waar de stoet begon, en het Vrijthof onge meen druk. Wandelend tusschen de volksmassa's en langs de buitenzitjes der café's en restaurants hoorden we veel Hollandsch en Duitsch, of schoon de vele toonaarden van ons Limburgsche dialect en vooral het zangerige Maastreechs den boventoon voerden. Een enkele maal hoorden we een brok Fransch of Vlaamsch. Eindelijk tegen half 4 kwam de stoet in zicht voorop de tamboer majoors, trommelslagers en trompet ters. Dan volgden de gilden, der bakkers, brouwers, smeden, linnen wevers, timmerlieden, cremers, vleeschhouwers, leerlooiers, hand- en kruisboogschutters etc. etc. Behalve de groepen der gilden waren er geestelijke groepen met kununiken en ordesgeestelijken en kapittelheeren, dan nog een stadhuisgroep en met Maximiliaan een riddergroep. De aartshertog met zijn ridders en jonk vrouwen en andere edellieden moch ten zich ongetwijfeld in de grootste belangstelling verheugen. Imposant, bontkleurig, middeleeuwsch deed de stoet aan, bepluimde ridderhoeden, hooge puntmutsen der jonkvrouwen, strak zittende gekleurde tricotbroeken om lange mannenbeenengele, groene, paarse, roode en gouden vanen van gilden en schutsheiligen, lange tab baarden, blinkende hellebaarden, flikkerende bijlen en puntige lansen van piekeniers, alles trok voorbij. Typisch oud als uit onze sprookjes en ridderromans. Het zou ons te ver voeren een beschrijving te wUlen geven van den stoet, die in weme lende kleuren voorbij trok. Op het yrythofv Voor den troon van Maximiliaan op het Vrijthof, verzamelde zich de heele stoei. Nadat edellieden, burge meestérs en kapittelheeren voor dè tribune waren samengekomen sprak de vont hen toe en deed hen toe zeggingen en schonk privilegiën die onder gejuich aanvaard werden. Vanaf de kiosk sloegen Z.D H. Mgr. Schrijnen, de Commissaris der Koningin in Limburg, burgemeester van Oppen en vele andere geeste lijke en wereldlijke autoriteiten het zeldzame schouwspel gade. Maximiliaan en gevolg brachten dan een bezoek aan de kerk. Onderwijl had het prijsschieten der schutters met den handboog op het plein plaats. De overigen genoten een wijle rust van de vermoeienissen- We ontmoetten ridders en kanunniken met een sigaret nonchalant tusschen de lippen, lansknechten met afzak kende kousen, piekeniers met den helm als een boodschappenmandje onder den armMeerdere anachronis tische en onhistorische aardige tafe reeltjes kon men zoo in de pauze tegenkomen. Maar enfin, de dikke fluweelen en trijpen costuums schenen warm te zijn. Na de pauze trok de stoet naar het stadspark. De burchtbestorming kon niet doorgaan wijl in den loop van den middag de Maas sterk ge wassen was en het plankier van de burchtmachine onder water stond. 's Avonds te half 11 zou Maximi liaan met zijn gevolg vertrekken, uitgeleid door de Luiksche en Brabantsche stadsgroepen, waarbij Pektonnen en Bengaalsch vuur de noodige fantastische belichtingen op de rivier zullen leveren, waarna als slot van den Zondag een vuurwerk op het programma vermeld staat. De drukte te Maastricht was mede aan de eene, met de menschelijke voorzichtigheid aan de andere hand, de eerste met haren breidel, de andere met haren spiegel. Wordt vervolgd. in verband met het schitterende weer enorm. Zoo werd de eerste Zondag der Maastrichtsche Heiligdomsvaart een geweldig succes, temeer daar de stemming Zaterdag met het oog op hel buitengewoon ongunstige weder tamelijk down was. Ook in de volgende veertien dagen zal Maastricht toonen de bezoekers van de Heiligdomsvaart te kunnen ontvangen. Voor eiken dag zijn feesteüjkheden ontworpen. Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadel pijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Eternietplaten. VRAAG Gaarne vernam ik, hoe u denkt over eternietplaten voor het kippenhok. Zijn ze veel goedkooper dan hout met een dak van riet en pannen Mij dunkt, dat het heele hok dan veel minder zwaar zal zijn En zuiver van ongedierte houden zal toch ook zeker gemakkelijker gaan. Ik was laatst bij iemand te Venlo, die me zei dat eterniet beter was voor de kippenhokken dan hout. Antwoord s.v.p. in Peel en Maas. Uit Venray. ANTWOORD: De man uit Venlo verkoopt zeker eternietplaten? U hebt bij hem toch geen hok van eterniet gezien? Wel? Dan moet u ook eens gaan kijken als het volop winter is. Wij hebben ook wel eens brochures ontvangen, waarin een massa voordeelen worden opgesomd. Zoo is de reclame nu eenmaal. Heb je nog niet pas advertenties gelezen, waarin met groote letters aangegeven wordt: Augustus-kuikens zijn gelijk aan Mei-kuikens U gelooft dat natuurlijk evenmin als ik. Welnu, wees ook voorzichtig met de aanvaarding der beschouwin gen over eterniet. Wij durven het eterniet niet aan te bevelen, en zeker niet als afdek- ding van hokken. Ze vormen niet alleen een kille bedekking, maar scheppen bovendien een vochtige atmosfeer. We zullen dus maar niet uitpluizen of 't „goedkooper" is dan hout en riet en pannen. Want als 't niet deugt, is het altijd te duur, al zou je 't cadeau krijgen. De huisvesting der kuikens. VRAAG: Ik heb W. L. kuikens van 8 weken, die ik nu bij de groote kippen zou willen doen. Of raadt aan, ze nog een maand in 't kuikenhok te laten. Mij dunkt, als ze onder de groote kippen komen, die los loopen, zullen ze toch niet langer dan een of twee dagen gepikt worden. Het went toch gauw, niet waar Uit Venray. ANTWOORD Alles hangt hier af van de doelmatigheid van het kuikenhok. Onder die doelmatigheid versta ik vooralde grootte, in ver band met het aantal hennetjes. Meestal raken zulke hokjes te klein, als de kuikens grooter worden en dan moeten ze ineens bij de groote kippen in het hok. Zijn er te veel kuikens bijeen in een klein hok, dan zitten ze 's nachts 'n groote kluit op mekaar. De ontwikkelde warmte blijft onder en tusschen de diertjes hangen, de tem peratuur wordt te hoog. met het gevolg, dat de kuikens het 's mor gens na het loslaten koud krijgen de overgang is te groot, ze verliezen hun glans, ze worden groezelig en smoezelig, de kammetjes verliezen hun frischroode tint en worden don kerder van kleur. Sommige kuikens vatten koude, worden snotterig, vermageren en gaan dood. De rest blijft doorzieken, totdat ze een ander hok krijgen en dan knappen ze zachtjes aan op. Wanneer de kuikens een week of zes, zeven zijn, wordt het tijd, dat ze een slaapplaats boven den grond krijgen ze zijn dan be- veerd, koude deert hun niet meer en men zorge dan, dat ze een af zonderlijk hok krijgen (zonder groote kippen) met een mestplank en zit- stokken. Deze laatste flink breed, zoodat het heele borstbeen daarop rust, anders treden verkrommingen op. Het moeten plankjes zijn van 7 tot 9 a 10 c.M. Men moet alleen met het verplaat sen de eerste nachten oppassen, dat de kuikens niet te veel opeen krui pen. Dat willen ze in een vreemd hok graag doen en dan vindt men den volgende morgen wel doode, vertrapte kuikens. Mijn antwoord zou dus, beknopt, luiden: Laat ze niet langer in het kuikenhok, als dit te klein is. Is het groot genoeg, dan terdege op tijd schoonmaken en zitplankjes aan brengen. Vooral niet onder de oude kip pen brengen, want dan groeien ze niet meer, dat verzeker ik U. Er moeten betere opfokgelegen- heden komen, want daarmee is het meestal nog treurig gesteld. U, in uw positie van thans, zult me dat moeten toegeven. Patrys Leghorn en Barnevelder. VRAAG: Ik kan hennetjes van 2i/2 maand koopen. Het zijn gekruiste de haan van Patrijs Leghorn, de kippen Barnevelders. Zou ik deze durven koopen. Men vraagt er even veel voor als voor W. L. van dien leeftijd, doch daar kan ik er maar enkele van krijgen en van de ge- kruisde 50 stuks, wat me lijkt. Ik heb ze gezien, het zijn flinke hen netjes. Maar hoe zou de leg zijn? Ik lees Peel en Maas. Uit Oostrum ANTWOORD Als u die hen netjes alleen wilt houden voor de consumptie-eieren (dus er niet van zult broeden) dan kan ik ze wel aanbevelen. Zoo'n kruislingen van het le geslacht leggen doorgaans goed. De eieren zullen voldoende gewicht kunnen hebben, de kleur zal wel lichter zijn dan van de Barnevelders, maar toch nog bruin achtig. Maandagmiddag omstreeks 5 uur bracht oud-minister Ysselsteyn met zijn echtgenoote een bezoek aan het dorp Ysselsteyn bij Venray. Zijne Excellentie was vergezeld van den Grootedelachtb. Heer J. Poels en zijn echtgenoote. Het achtbaar gezelschap werd aan den grintweg naar Deurne afgehaald door een stoet van een 30-tal inwoners uit Ysselsteyn te paard. Vandaar trok men gezamenlijk naar de school, waar de Rector, het onderwijzend personeel, schoolkin deren en vele kijklustigen stonden opgesteld om Zijne Excellentie te verwelkomen. Nadat de kinderen een welkom gezongen hadden, werd hij toege sproken door Rector van Montfort. Spreker wees er op, hoe hier voor ruim tien jaar niet veel meer te zien was dan hei en water. Hoe toen door een rede van den Heer Poels in de Tweede Kamer de aandacht van den Minister gevestigd werd op deze streken, die door noeste vlijt zeer zeker in vruchtbare landouwen waren te hervormen. Met steun van de regeering werden toen de eerste boerderijen gesticht. Eerst enkele, toen al meer. En thans staan er in Ysselsteyn behalve een kerk en school, die door een H0-tal kinderen bezocht worden, ook nog 84 boer derijen. Het aantal inwoners is tot een kleine 600 gestegen. En voort durend worden nog steeds boerde rijen bijgebouwd. En dit, aldus spreker, danken we allemaal aan beide Heeren, Minister Ysselsteyn en Jan Poels. Geen wonder dus, dat de menschen van Ysselsteyn hun daar steeds dankbaar voor blijven. De Rector eindigde zijn toespraak, met er op te wijzen, dat degenen, die zeiden dat Ysselsteyn een mis- lukkig was, grove leugentaal gespro ken hebben en hij uitte den wensch, dat het Minister Ysselsteyn nog lang gegeven mocht zijn den vooruitgang van het naar hem genoemde dorp te kunnen gadeslaan. Zijne Excel lentie was zeer ontdaan en sprak enkele woorden van dank. Ook wees hij er op, dat de menschen, behalve aan hun eigen harde werken, veel verschuldigd waren aan den heer Poels. Daarna werd door enkele bruidjes een toepasselijk versje opge zegd en aan de beide dames bloemen aangeboden, waarna de kinderen een Zij leven lang" zongen. Dan werden nog de school en kerk bezichtigd. Ook werd door den oud-Minister een flink bedrag ge schonken tot traclatie der kinderen. Vervolgens werd het gezelschap op het Rectoraat ontvangen. Om streeks half acht keerden ze weer naar Venray terug. Lyk opgevischt. Door de Rijksveldwacht werd Zaterdagavond omstreeks half negen in het kanaal te Griendtsveen opge- dregd het lijk van den 24-jarigen H. Huizing, wonende te Deurne. Ver moedt wordt, dat Huizing die te omstreeks half elf in den voormid dag denzelfden dag per rijwiel op den weg langs het kanaal was gezien, plotseling onwel is geworden, waarbij hij is komen te vallen en in het kanaal is terecht gekomen met 't bekende gevolg. Zijn lijk werd op last van den Burgemeester der Gem. Horst ter beschikking van zijn bloed verwanten gesteld. Gevaarlyke scherts. De 17-jarige slager G. Grond te Onderspekhols-Kerkrade hield zich Zondagmiddag onledig met het schieten met de flobertgeweer in een weide bij de ouderlijke woning. Schertsend zei hij tegen een kame raad „Als je je leven moe bent moet je zoo doen". Toen hij het ge weer tegen den slaap zette ging plotseling het schot af. De kogel drong in het hoofd. Nadat geestelijke en geneeskundige hulp was verleend, werd G. naar het hospitaal te Kerkrade overgebracht. Maandag namiddag verkeerde G. die niet het bewustzijn heeft verloren, nog steeds in levensgevaar. Schuttersfeesten. Een 20-tal schuttersgilden hebben voor de a.s. schuttersfeesten te Well op 20 Juli a.s. hun deelname toege zegd. Weer terecht. Te Sittard is opgespoord het 17-jarige meisje A. G. uit Kerkrade dat voor een paar weken heimelijk de ouderlijke woning had verlaten. Het meisje is wederom ter beschik king van de ouders gesteld. Verdronken. De 5-jarige N. H., die bij familie te Neer op bezoek was, geraakte in een onbewaakt oogenblik te water. Het kind werd even later levenloos opgehaald. Kind verbrand. Tengevolge van het spelen met lucifers zijn de kleertjes van de zes jarige A. K., te Maastricht in brand geraakt. De vader, die op het ge schrei van het meisje toesnelde, slaagde er niet in de vlammen te dooven, zoodat het kind zeer ernstige brandwonden bekwam. In zorgwek- kenden toestand werd het naar het ziekenhuis vervoerd waar het is overleden. Koeiendief. De Nijmeegsche recherche werd Maandagochtend gewaarschuwd, dat op de Veemarkt vier koeien waren verkocht ver beneden marktprijs. Het onderzoek leidde tot de aan houding van zekeren K., die zeide afkomstig te zijn uit Alphen a. d. Rijn. Het bleek dat K. aan een chauffeur last had gegeven vier koeien uit een weide te halen onder Eemnes, welke koeien aan K's broer zouden behooren. De politie heeft de koeien en den vrachtauto in be slag genomen. Nader bleek, dat K. een techniker is afkomstig uit Bussum die reeds verscheidene autoverhuurders heeft opgelicht door autotochten te maken, welke hij nimmer betaalde. Thans had hij den chauffeur erin laten loopen door het verhaaltje over zijn „broer." De chauffeur werd op vrije voeten gesteld en de auto vrijgegeven, toen bleek, dat hij geheel te goeder trouw had gehandeld. Tegen een boom gereden. Aan de Zuid-Willemsvaart onder de gemeente Asten is de auto van den heer P. R. uit Mierlo-Hout in botsing gekomen met een boom. De auto werd zwaar beschadigd. De heer R„ die zelf stuurde, werd ernstig gewond naar Helmond overgebracht. Zijn echtgenoote bekwam verwon dingen aan de beenen. De oorzaak van de botsing is onbekend. Legervliegtuig neergestort. Dinsdagmorgen heeft bij het vlieg kamp Soesterberg een ernstig vlieg ongeval plaats gehad. De reserve-sergeant-vlieger, C. H. Th. Elout, uit Wassenaar, was met een Fokker-jager opgestegen voor het maken van oefenvluchten. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het toestel even ten Noorden van het vliegveld neergestort en in de bosschen terecht gekomen. De be stuurder werd op slag gedood. Het toestel is geheel vernield. De laatste paardentram. Woensdag werd de paardentram van Witmarsum naar Makkum met eenige plechtigheid opgeheven. Men verzekert, dat het de laatste in ons land is, maar aangezien die laatste al minstens tien keer is ver dwenen, zullen we stil afwachten of er niet elders nog een hardnekkig is overgebleven. Op een goeden dag hooren we dan wel van de plechtige bijzetting daarvan. Door den bliksem gedood. De 50-jarige landbouwer V. uit Arkel is Maandag te Kedichem door den bliksem getroffen en gedood. De man was gehuwd en vader van vijf kinderen. Paard door bliksem gedood. Bij den landbouwer B. Hopman te Sloten is Maandagavond tijdens het hevige onweder een voor een melkwagen gespannen paard door den bliksem getroffen en gedood. De bestuurder kwam met den schrik vrij. De regenyal van Zaterdag. In den nacht van Vrijdag 11 op Zaterdag 12 Juli en gedurenden dien Zaterdag heeft het in veel plaatsen van ons land meer dan overdadig geregend. Te De Bilt, Maastricht, Amsterdam, Den Helder, viel 56, 53, 46 en 42 M.m. te Groningen en Vlissingen slechts 18 en 16 m.m. Doodelyk auto-ongeluk. Tengevolge van den zeer hoogen vloed is Zaterdagavond het water van het Hollandsch Diep te Lage Zwaluwe buiten zijn oevers getreden, tengevolge waarvan de Kwistgeld- polder geheel overstroomde. Het rundvee moest met vereende krachten voor den verdrinkingsdood worden gered. De vele in dien polder aan wezige hooi-hopen dreven weg, zoodat de geheele hooi-oogst voor de pachters verloren ging. Toen de vloed zijn hoogtepunt had bereikt, stond het water in den polder tot een hoogte van ruim anderhalven meter. Tragisch ongeluk te Den Bosch. Zondag was de 37-jarige J. van der Put met twee zoons in een bootje in de Aa aan het visschen. De 16-jarige zoon begaf zich uit het bootje te water om te gaan zwem men, doch schoot weg. De vader het gevaar ziende, wilde aan wal stappen om een stok te grijpen, doch gleed daarbij te water en verdween in de diepte. Na drie kwartier werd zijn lijk opgehaald. De jongen wist zelf den wal te bereiken. Zeer teleurstellende resultaten der zwarte bessencultuur. De ook onder den kleinen boeren- en plattelands arbeidersstand druk beoefende zwarte bessenteelt beleeft, na 1928 en 1929, ook dit jaar slechte tijden. De prijs* is beneden het loonend peil. Hij gaat niet hooger dan 10—15 cent per K.G. Rekent men vracht, enz. dan schiet er niets op over. Onder deze omstandigheden laat het zich aanzien, dat vele per- ceelen of niet zullen geplukt worden of voor huishoudelijk gebruik zullen worden bestemd. Algemeen wordt aangenomen, dat deze teelt, die eens voor honderden in de Meijerij niet te versmaden bijverdienste opleverde, in een toestand van volslagen afta keling zal geraken. In den aanstaan den winter zullen belangrijke opper vlakten thans met zwarte bessen beplante grond een andere bestem ming krijgen. Vliegtuig neergestort. Maandagmiddag is naar uit Halle wordt gemeld, in de nabijheid van Schkopan bij Merseburg een ernstig vliegongeluk gebeurd. Een oefen vliegtuig, van een academische vliegersgroep uit Dresden, met een bemanning van 2 koppen, was bij Schkopan geland, waar de piloot een familielid bezoeken wilde. Toen het vliegtuig gestart was voor den terugtocht stortte het plot seling van een hoogte van ongeveer 40 M. neer. Het vliegtuig werd volkomen ver pletterd. De piloot werd dood van onder de overblijfselen te voorschijn gehaald. De passagier is in zwaar gewonden toestand naar het ziekenhuis te Merse burg overgebracht, waar hij echter bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Doodelyke aanryding. Te Margraten is er, naar de ,L. K." meldt, op den Rijksweg, even voorbij de halte Vruchtenhof een doodelijk ongeluk gebeurd. Tegelijk met de tram kwam een viertal fietsers uit de richting Gulpen aanrijden. Een hunner, H. Cohlen uit Mechelen, keek naar de tram en lette niet op de nadering van een grooten vrachtauto uit de richting Maastricht. Er had een aanrijding plaats. De heer Cohlen werd dien tengevolge zoo ernstig gewond, dat hij bijna op slag dood was. Onweer. Te Mill is op de St. Hubertsche heide de bliksem geslagen in de landbouwerswoning van A. Huijbers. Het achterhuis werd geheel in de asch gelegd, terwijl het voorhuis ernstige schade bekwam. De'inboedel ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Uden werd een koe in de weide door den bliksem gedood. Auto-ongelukken. Dinsdag is de heer J. P. uit Nij megen, die op de Mooksche baan onder Malden een toeristen-auto uit Amstelveen wilde passeeren, tusschen de tramrails gereden. De auto kantelde en werd geheel vernield. De bestuurder kreeg ernstige ver ondingen aan het hoofd. Besmettely ke ziekten. In de week van 29 Juni tot en met 5 Juli 1930 werden hier te lande aangegeven 190 gevallen van roodvonk, w.o. er 35 te Amsterdam, 20 te Rotter dam, 14 te 's-Gravenhage, 13 te Nijmegen, 10 te Utrecht, 8 te Gro ningen en 6 te Bergen en Haarlem 90 diphtherie-gevallen, waarvan er 14 te Rotterdam, 9 te Amsterdam en 5 te Arnhem en Heerlen 36 gevallen van kinderverlamming, w.o. er 5 te Gouda, 4 te Haarlem en 3 te Hengelo. Afgeleverd werd aan koepokstof door de entstofinrichting te Amster dam voor 2226, te Rotterdam voor 89 en te Groningen voor 14 personen. In genoemde week werden geen gevallen van encephalitis na inenting geconstateerd. Bovenstaande cijfers zijn ontleend aan de in Staatscrt. No. 131 opge nomen opgave van aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten. Levenswijsheid. Hij is 't rijkst, die met het minste tevreden is, want tevredenheid is de rijkdom der natuur. In strijd of in zaken, bij al wat ge doet. Geldt één vaste regel, als goud ja zoo goed: In worstling om rijkdom, of worstling om macht Zij dit steeds uw motto „Vertrouw eigen kracht." „De Plicht" is het cement van het gebouw der zedelijke wereldorde neemt den plicht weg en alles staat op losse schroeven. Zes jongens van een vacantie- kolonie verongelukt. Zes jongens, leden van een vacantiekolonie, te Liverpool, werden meegesleurd in een sterken stroom en verdronken. Alle pogingen, om ze te redden, bleven vruchteloos. Het alcoholmisbruik in Engeland. De commissaris voor het gevan geniswezen rapporteert een merk waardige afneming der dronkenschap. Terwijl er in 1914 36.711 mannen en 15.140 vrouwen waren gevangen gezet wegens dronkenschap, zaten er in 1928 slechts 6052 mannen en 2762 vrouwen gevangen wegens het alcoholmisbruik. Enorm tabaksverbruik in Duitschland. Hoe enorm het verbruik van tabak de laatste 25 jaren is gestegen, blijkt uit een statistiek in het geïllustreerde maandblad „Die Bergstadt" (uitge geven door W. G. Korn, Breslau) die voor Duitschland de volgende interessante getallen geeft ln 1910 was het verbruik aan sigaren in Duitschland rond 2.5 mil liard stuks. Van sigaretten 4.5 mil liard. De betreffende cijfers voor 1929 bedragen 9 milliard resp. 40 milliard. Deze geweldige toename, vooral bij de sigaretten, is wel hieraan toe te schrijven, dat er tegenwoordig zooveel door vrouwen wordt gerookt. Wanneer men de jaarlijksche hoe veelheid voor 1929 rekent, zoo komt in doorsnee op iederen Duitscher, van zuigeling tot grijsaard, een jaarlijksch verbruik van 141 sigaren en 625 sigaretteD. Gerekend, dat het rooken gemid deld op den leeftijd van 16 jaar be gint, zoo komen op ieder manlijk inwoner boven de 16 jaar 350 sigaren op iedere volwassen man of vrouw 890 sigaretten. Het bierverbruïk in Duitschland. Het bierverbruik in Duitschland is in het afgeloopen kalenderjaar tegen over het voorafgaande jaar met 5.7 pCt. gestegen. Berekend per hoofd bedroeg het gebruik over het jaar 1929 90 liter tegenover 85,7 liter in het jaar er voor. Ten gevolge van deze stijging in het verbruik namen ook de inkoms ten van het rijk aan belasting op het bierverbruik toezij maakten een bedrag uit van 416 millioen mark, wat per hoofd 6.5 mark beteekent. Burgerlyke Stand Maashees-Ö verloon GEBOREN Johannes Wilhelmus Theresia, z.v. M. A. van Opbergen- Cremers, Overloon. GEHUWD Martinus J. Theu- nissen oud 24 jaar te Oeffeit en Maria Gerrits oud 25 j. Overloon. OVERLEDEN Anna Klaessens, oud 36 jaar OverloonMaria Coenen echtgen. van M. Weerts, oud 4-5 jaar OverloonJohannes Aerts, wed, van Joh. Cremers oud 78 jaar Overloon. tei van stra dag*, den He Pa VEN 9-l( uur. Za een 9-11 LACW iAR V IDE KU S3CH ILlC TfcXD Voor dn hij Fj\ gros ve: WELS Venra; Boekhamv.d. IV ÏL IN in kl «eelh op pi bekoi Oi chew Desvedjik zorgen. Ingekomen en vertrokken personen van 4 tot 11 Juli. INGEKOMEN: A. J. M. Heynen, zonder beroep, Lull C 12a van Meerlo P. J. M. Craenmehr, dienstknecht, Castenray G 22 van Horst E. J. Verhulsdonk, dienstbode, Henseniusplein 9 van Oeffeit M. P. Vervuurt, idem, Patersstr. 30 van Horst H. E. Ras en gezin, letterzetter, St. Odastraat 3 van Helmond G. A. M. Rutten en gezin, zonder beroep, Oostrum C 38 van Valken burg G. M. van de Ven, veipleger. Stationsweg 32 van Mierlo. VERTROKKEN Th. J. G. Sijbers, voeger, naar Eindhoven, Zonneroosstraat 17 C. v. Mil, dienstknecht, naar Maashees-Overloon A 29 H. Nijssen, zonder beroep, naar Deurne H. A. J. Piek. schoenmaker, naar Nederweert, Hoeven 887 A. Strump, kloosterzuster, naar Tegelen, Kerkstraat 38 G. Tippmeyer, idem, naar Otter- sum M. C. E. Zevenhoven, dienstkn. naar Ned. Indië A. M. Linders, dienstknecht, naar Vierlingsbeek, Groeningen A. H. Kennis, coiffeursleerling, naar Groesbeek. Hoendei 6 Greene en, Au Green Alles aan in alle klei Stei Ant Magi h Vetnoo1 Carisi Ook zonder prijsloo int Branlife: voi met hooge en lage hak.; Steeds groote voorraad glazenkasten, buffetten, tafel complete slaapkamers, eet salons, ledikanten, matrassel spiegels, schilderijen, cocosto mooi, sterk en goedkoop Linoleum en "Vlo Inlijsten van Portretten en

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6