Daciw Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. LJdb Ontwikkeling Bij Examens j. TAN WEEGEN - 7IEBLINGSBEEK Voor 0ernes* YQOBtmiQStf VOORDEELIOT Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Politieke Vergadering van den Gemeenteraad. De Kippenhouderij op het platteland ARCHITECT N.I.V.A. Land- en Tuinbouw. Provinciaal Nieuws ZATER0AÖ 5 JULI 1930 Een en vi|(tlfste Jaargang No. 28 li MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS MANUFACTURE j BLIJKEN l TOCH HET Jj PRIJS DER ADVERTENT1EN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7' ct bij Abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNUKHDF ÏENUAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 een voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent O L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. De Katholieken worden wakker. Petities aan de regeering, Na in eenige artikelen weer bij het heden te hebben vertoefd bij de tien gulden voor het Dr. Schaep- manfonds; wie ze vergat te zenden, wordt er bij deze nog even aan herinnerd moeten we terugkeeren naar de geschiedenis der Katholieke Staatspartij. We hebben allerlei grieven der Katholieken tijdens de regeering van Koning Willem I ontvouwd. Zuch tend maar geduldig hadden ze er over het algemeen in berust, zonder dat aanvankelijk van vele zijden protesten werden gehoord. Het was zoover gekomen, dat de Klein-Seminariën bij besluit des ko- nings waren opgeheven. Een ander besluit beval de voorloopige oprich ting van het door de kerkelijke au toriteiten veroordeelde Collegium Philosophicum te Leuven. Op de Groot-Seminariën, zoo luidde een volgend decreet, mochten slechts zij worden opgenomen, die hunne stu diën aan het collegium philosohicum voltooid hadden. In Juni en Juli 1825 waren deze besluiten afgekon digd. Deze overmoedige zet der re geering had een door haar wel niet verwachte uitwerking. De katholie ken voelden pijnlijk het onrecht hun aangedaan en de kwestie der onder wijsvrijheid kwam hiermede in alle scherpte aan de orde. Waren in de Kamer slechts wei nigen in beweging gekomen Jhr. Leopold van Sasse van Ysselt wor de hier met eere genoemd des te grooter roering kwam er onder het volk. Tot groote ergernis van de re geering kwamen zelfs de Provinciale Staten van Noord-Brabant voor de vrijheid van het kerkelijk onderwijs in 't geweer. Er werd voorgesteld, den Koning te verzoeken de beslui ten van Juni 1825 inzake dit onder wijs zoo te wijzigen, dat aan de bezwaren der geestelijke overheid worde tegemoet gekomen. Het voorstel werd met 38 tegen 2 stemmen aangenomen. De regeering was over deze paap- sche stoutigheid geweldig veront waardigd. De Brabantsche gouver neur Jhr. Ewoud van Vredenburch moest het adres natuurlijk doorzen den naar den Haag. Hij deed het met een begeleidend schrijven aan den koning ter rechtvaardiging van zijn gedrag. De koning was woedend en het eenig antwoord, dat de gou verneur bekwam schrijft dr. J. Witlox was een besluit van rappel en verplaatsing naar Zeeland. Een onderhoud met den koning werd hem geweigerd. Een tweede slachtoffer was de vurige katholiek Hein de Wijs, die in innige samenwerking met den se minarie-president van Gils, de hoofd aanlegger van het request der Sta ten moet zijn geweest. Deze kreeg zijn overplaatsing thuis als hoofdontvanger der in- uitgaande rechten en accijnzen van zijn vaderstad den Bosch naar Fries land. Maar hij nam ontslag en bleef waar hij was. De regeering had zich misrekend. Hein de Weijs liet zich in de Staten kiezen, kreeg zitting in de Gedeputeerde Staten en bleef de geestdriftige ijveraar voor de katho lieke zaak. Koning Willem I, door zijn raads lieden misleid, verdroot deze alge- meene tegenstand. Gouba werd als directeur van den katholieken eere- dienst ontslagen. Hoewel dit feit eenige ontspanning bracht, verminderde de actie der katholieken niet. Het was in den zelfden tijd, dat Daniel O'CoDnel de katholieke Ieren op den weg der emancipatie bracht. In Rijnland en Westfalen ontstond verzet tegen de Pruissische bepalingen omtrent den godsdienst van kinderen uit gemeng de huwelijken. Ook in Frankrijk was een katholieke beweging gaan de. Dit alles miste hier zijn invloed niet, Daar begonnen plotseling de Bel gen te petitioneeren voor de af schaffing van de wetten tegen de drukpersvrijheid, naar aanleiding van de ongunstige ontvangst en daarna de verwerping in 1828 van het voorstel de Brouckère door de 2de Kamer, in welk voorstel de afschaf fing dezer wetten gevraagd was. In verschillende plaatsen werden lijsten geteekend. Le Sage ten Broek gaf in 1829 in Noord-Nederland het sein om petities te richten tot den koning voor het verkrijgen der constitutio- neele vrijheden, waarbij hij de vrij heid van het onderwijs met name noemde. Die oproep vond gehoor. Niet tegenstaande de tegenwerking te Amsterdam werden ter teekening ge legde lijsten zelfs in beslag genomen werden van alle zijden lijsten naar den Haag gezonden. Het Amster- damsche adres had ondanks de tegen werking de meeste onderteekeningen. In deze petitiën viel de nadruk op de vrijheid van onderwijs; verschil lende adressen vroegen eveneens vrijheid voor de per*. Vrijmoedig werd de regeering de waarheid ge zegd. In de Kamer werd op 25 Febr., 16 Maart, 7 April en 7 Mei 1829 rapport uitgebracht over ongeveer 370 petities, w.o. ruim 40 uit de noordelijke provinciën, w.o. uit Lim burg lijsten uit Maastricht, Roer mond en het kanton Horst; 19 lijsten kwamen uit Noord-Brabant; drie uit Amsterdam, 4 uit Rotterdam en een 15tal uit andere steden van het noorden. De Tweede Kamer wist aanvan kelijk met de petities geen raad. Van Sasse van Ysselt hield een krachtige rede ter verdediging van de in de petities neergelegde wen- schen. Eindelijk werd op 5 Maart met 55 tegen 41 steromen besloten van de petitiën aan de regeering mede- deeling te doen. De Tweede Kamer nam daarna op 25 Maart het adres aan, dat de wenschen van de onderteekenaars der lijsten aan den koning zouden medegedeeld, maar de Eerste Kamer stemde dit adres aan den Koning af. Doch men kreeg de katholieken niet opnieuw in slaap. De afstem ming was het sein tot een nieuw petitionnement. De beweging werd nog heftiger hervat. Daarover een volgende keer. ROELAND. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Appth. en Drog. MAASHEES EN 0VERL00N op 27 Juni. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter H. Rieter. Secretaris Stevens. De Voorzitter opent de vergade ring met den Christelijken groet, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, welke na een kleine opmerking van Wet houder Crooymans aldus worden vastgesteld. Aan de orde is 1. Wijziging besluit geldleening Bijzonder Onderwijs. De secretaris leest een nota van aanmerkingen van Gedeputeerde Sta ten voor, gevallen op het besluit der vorige vergadering, tot 't aan gaan van een geldleening groot f 2500, voor eerste inrichting en verbouwing der L. L. school te Maashees, zulks ten behoeve van het bijzonder onderwijs. Gedeputeerde Staten hebben be zwaar tegen een aflossingstermijn van 21 jaar, welke volgens hen veel te lang is, in verband met den levens duur der betrokken objecten. Verder hebben Ged. Staten bezwaar gemaakt tegen aflossingen om de vijf jaar. De Secretaris licht een en ander toe en zegt, dat tot aflossing om de 5 jaar werd besloten, omdat, zoo de gemeente bij particulieren leende, de uit te geven schuldbekentenissen slechts van een klein bedrag zouden kunnen zijn, wanneer jaarlijks op de leening werd afgelost. Nu echter de aflossingsteimijn moet worden ingekort, komt dit bezwaar eenigszins te vervallen. Burgemeester en Wethouders stel len dan ook voor om de leening af te lossen in 10 jaarlijksche ter mijnen van f 250, omdat de gemaakte kosten toch hoofdzakelijk eerste in richting betreffen. Het consept besluit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Aangaan geldleening verbouw boerderij enz. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering werd besloten tot verbouwing der boerderij in pacht bij Huysmans. Verder moet nog een afdak en kippenhok worden bijgebouwd aan de gemeenteboerderij Alders, terwijl nog een perceeltje gemeentegrond moet worden ont gonnen. De totale kosten worden begroot op ong. f 4000. Spreker stelt voor, voor dit bedrag een geld leening aan te gaan. Met algemeene stemmen wordt besloten een geldleening aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste f 4000, a pari, tegen ten hoogste 4i/s pet., af te lossen in 20 jaar, elk jaar f 200. 3. Wordt besloten de begrooting 1930 te wijzigen in verband met de beide hiervoor genomen geldleenings- besluiten. Mede wordt besloten tot kleine wijziging der begrooting voor 1929, nadat de Secretaris een en ander nader heeft toegelicht. 4. Ingekomen stukken. a. Voorlezing wordt gedaan van het verslag der opneming van kas boeken, welke vanwege Gedep. Staten heeft plaats gehad ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. De Voorzitter zegt, dat het hem genoegen doet en dat het den leden uit het verslag ook wel zal blijken, dat de Ontvanger z'n administratie goed in orde heeft. Voor kennis geving aangenomen. b. Een verzoekschrift van de R. K. Politiebond St. Michaël om subsidie wordt eveneens voor kennis geving aangenomen. c. De rekening en verantwoording der Gezondheidscommissie zetelende te Boxmeer, over 1929, wordt goed gekeurd. d. Op een verzoek van J. Wel- bers te Overloon om den door hem van de gemeente gepachten grond te mogen overdragen aan W. Loonen wordt gunstig beschikt, onder voorwaarde dat verzoeker voor de betaling der pachtpenningen aansprakelijk blijft jegens de gemeente. e. Mededeeling wordt gedaan van goedkeuring door Ged. Staten van Raadsbesluiten tot wijziging der ge- meentebegrooting. f. Het door B. en W. opge maakte kohier van hand- en span diensten voor 1930 wordt aldus vastgesteld.' Rondvraag. Het lid Jans vraagt, hoe 't staat met de electrificatie. De Voorzitter zegt. dat B. en W. onlangs een bespreking hebben gehad met de Directie der P.N.E.M. Deze deelde hen mede, dat de gemeente dit jaar niet meer kon geholpen worden. Jans zegt, dat als we wach ten het volgend jaar er weer een andere berekening zal zijn, wellicht een goedkoopere. Hij zou evenwel gaarne gezien hebben als we a.s. winter licht hadden gehad. Weth. Crooymans zegt, dat de laatste berekening voor den Heikant abnormaal hoog was in vergelijking met Holthees. terwijl de Heikant evenals Holthees van één transfor matorhuisje uit kon worden bediend. Daarbij komt nog, dat het verbruik aan den Heikant gemiddeld minstens zoo hoog zou zijn als in Holthees. (Het resultaat van de vele bespre kingen is dus weer nihil, zoodat de gemeente zich voorloopig nog een jaar in Egyptische duisternis zal bevinden.) door JOS. BOSHOUWERS te LENT Wat voor haan VRAAG: Ik heb zwarte Minorca's van goede kruising. Is het nu beslist noodig daar een gekruisten haan bij te hebben voor den broed van het volgend jaar Uit Venray. ANTWOORD: Ik begrijp u niet goed. Zwarte Minorca's van goede kruising, wat bedoelt u daarmee Dat de haan en de hennen beide van 't Minorca-ras waren doch geen na familie van mekaar, of geheel onverwant U moet bij de hennetjes, die daarvan overblijven geen haan uit hetzelfde broed nemen, want het is dan zuster en broer. Zulke familie is niet gewenscht. Hebt u de zwarte Minorca's laten kruisen met een haan van ander ras (b.v. Leghorn, Barne velder of 'n ander soort) ook dan ontraad ik u, een haan uit hetzelfde broed over te houden bij de hennen. Verder moet ik u opmerken, dat het beter is van overjarige hennen te fokken. Men krijgt dan sterker kuikens en over 't algemeen ook heel wat meer. Slechte leg. VRAAGIk heb 43 hennen op 150 vierkanten meter grond, dus dat is nogal 'n flinke ruimte, als ik hier zie, dat buren b.v. 10 kippen houden op 15 M2. Daar legg«n ze goed, doch bij mij is dat niet het geval geweest. Alleen in April en de eerste weken van Mei is het goed ge gaan, maar voor dien tijd niet en nu wordt het ook weer slecht, 15 eieren hoogstens per dag. Uit Venray. ANTWOORD: Zijn dat die Minorca's De ruimte is veel te klein. Hier is sprake van overbevolking. Wanneer men slechts 'n klein getal kippen heeft is een paar vierkante Meter per kip wel voldoende, doch dat is niet het geval met 43 stuks. Iemand, die b.v. 6 kippen houdt een ren van 6 vierkante Meter, zal daar succes mee hebben, als ver zorging en voeding niet te wenschen over laten. Maar dat is niet zoo, wanneer hij 25 kippen op 25 M2 houdt en nog veel minder als het er 100 zouden zijn op 100 vierkanten meters. Ik ben van meening, dat u met de helft van het aantal kippen op die 150 vierk. meter even zoo veel en misschien zelfs nog meer eieren zoudt geraapt hebben dan nu. Vooral overjarige hoenders lijden zeet door overbevolking. Zooals u kippen houdt, moet er geld bij. Verander dus, door minder kippen te houden of meer ruimte te geven. Is dat goed ochtendvoer. VRAAG Ik sluit hierbij de label welke aan de zakken van mijn ochtendvoer zit. Is dat een goede samenstelling Antwoord op deze vraag s. v. p. Peel en Maas, dan lees ik het wel. Uit Venray. ANTWOORD Op de label staan alleen de namen der bestand- deelen, zonder procentische opgaven, Aan de label is dus niet te zien, of het voer goed is. Toch meen ik van wel, daar deze firma een goeden naam heeft. De slechte resultaten zou ik niet toeschrijven aan 't voer, doch aan het feit, dat u veel te veel kip pen op die kleine ruimte heeft. Rogge voeren aan kippen. VRAAGIk heb een groote partij oude rogge. Zou die ook goed zijn voor kippen, die in de rui vallen? En voor kuikens, die 3 maanden oud zijn Ik lees Peel en Maas. N. te O. ANTWOORD: Rogge wordt hier te land weinig gevoerd, zeker omdat de kippen er niet zoo bijzon der happig op zijn. Ook in de ochtendvoeders komt hier geen rogge meel, in België en Frankrijk echter wel en nog al in beduidende hoe veelheid. U zegtoude rogge. Daarmee is toch zeker niet bedoeld: minder waardige Want dan deugt ze absoluut niet. Nu de beantwoording uwer vragen, a. Aan ruiende kippen zou ik juist geen rogge geven. Die eten toch al te weinig. Hoe meer en beter ze eten, hoe eerder ze door de rui zijn Voor de rui is het dus wel de minst geschikte graansoort van alle. b. Voor jonge hennen, die wat vroeg zijn, kan het geen kwaad, om eiken dag een keer zooveel rogge te voeren, als ze vlug opeten. Maar daarnaast ook ander hardgraan. U geeft de rogge dus apart, b.v. vlak voor ze „gewoon" hardvoer krijgen. Voor varkens vind ik rogge meer geschikt dan voor pluimvee. Waarom niet beter onderteekend Ik ben toch geen menscheneter...?! De Laudbouwweek te Wageningen UitYoercontrole van eieren. Reclamecampagne van een ton. Na een inleidend woord van den voorzitter heeft de rijkspluimvee- consulent it. Tukker een inleiding gehouden over de uitvoercontrole van eieren. Spreker toont aan de hand van getallen den geweldigen vooruitgang aan van onze pluimveehouderij. Tot in het jaar 1906 werden in ons land steeds meer eieren ingevoerd dan uitgevoerd. De export van eieren beliep echter in 1929 reeds voor een waarde van niet minder dan 68 mil- lioen gulden. Dit was 10 millioen meer dan in 1928. Steviger vestiging en zoo mogelijk uitbreiding van het afzetgebied voor Ned. eieren is een gebiedende eisch. De inleider behandelt achtereen volgens enkele wetten en zet uiteen hoe het particulier initiatief zich een wettelijke uitvoerregeling denkt. Verder bespreekt hij het schouwen der eieren, de stempeling, de koel huiseieren en de sorteerings- en ver pakkingsvoorschriften. Inleider wijst verder op opschriften en verpakking en behandelt nog enkele onderdeden, stempeling eet. betreffende en vertoont enkele lan taarnplaatjes ter betere voorlichting. Inleiding L. G. Simons. De heer L. Simons, secretaris der Roermondsche eiermijn, behandelt het onderwerpWat kan nog gedaan worden voor onze kippenhouders Spr. begint zijn rede met er op te wijzen, hoe vooral in Duitschland buitengewoon veel wordt gedaan alle opzichten om de opheffing van de uitvloeisels der landbouwcrisis met krachtige maatregeien te onder steunen en men er niet voor het nemen van buitengewone maatregelen terugdeinst. Een tweede punt is de voorlich tingsdienst, welke volgens inl. vooral in het Zuiden van ons land, nood zakelijk is. Voeding en verzorging van het pluimvee laten nog te wenschen over, Het derde punt, nl. het verstrekken van prima goedkoop voedsel acht spr. ook noodzakelijk. In Duitschland stelt de regeering goedkoop voeder ter beschikking. Misschien zou dit hier ook mogelijk zijn. Spr. waarschuwt tegnn de voort durende uitbreiding van den kippen- stal. De tijd hiervoor is voorbij. Men moet nu overgaan tot intensieve bewerking. Bijvoorbeeld kan men dit doen door het houden van een eierweek, waarop op allerlei wijzen het eieren eten wordt aangeprezen. Daarnaast een groote reclame-campagne, Spr. werkt deze laatste uit, en komt tot een rond bedrag van f 100.000, die voor een dergelijke reclame noodig noodig zou zijn. wil ze effectief zijn. Hiervan zou de regeering b.v. de helft kunnen geven. Op deze inleiding volgde een korte discussie. In het algemeen was men het over het maken van reclame eens, zoodat men er nader, in de betrokken organisaties over zal spreken. Dames die gesteld zijn op een goed en degelijk toiletpoeder, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat aan genaam en gezond voor de huid is. Doos met donsje 45 ct. en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. VENRAY, 5 Juli 1930. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ingevolge het be paalde bij artikel 13, sub 3 der Lager Onderwijswet ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente in zijne openbare vergadering van 30 Juni j.l. besloten heeft aan Mar- tinus Stevens, fabrieksarbeider te Venray, Veulen H 53 c op zijn verzoek, een steun uit de gemeente kas te verleenen ter gemoetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken der kerkelijk erkende bij zondere jongeDS- en meisjesschool te Leunen, door zijn vier kinderen, voor wie hij Roomsch Katholiek onderwijs wenscht, welke scholen op verder afstand dan 4 K.M. van zijn woning zijn gelegen, ten bedrage van f 30 per jaar per kind. Venray 2 Juli 1930 De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN Afsluiting weg langs het Sportterrein. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat weg no. 59. loopende langs het sportterrein, zuidzijde, vanaf de Leunsche weg tot voorbij perceel sectie C 5727, waar twee landwegen elkaar kruisen, op Zondag 6 Juli a.s. vanaf 12 uur 's middags voor het publiek afgesloten is. Venray, 1 Juli 1930; Bnrgemeester en Wethouders vrnmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN Boerenaienstmeiden uit Polen. Daar er momenteel een groot te kort is aan boerendienstmeiden, wor den door de districts-arbeidsheurs pogingen in het wer-k gesteld om Poolsche boerendienstmeiden te laten overkomen. Het Poolsche volk is overwegend R.K. Landbouwers welke eventueel ge negen zijn, zulk een boerendienst- meisje in dienst te nemen, kunnen zich vervoegen bij de Districts arbeidsbeurs of Heeren Corresponden ten. Op de Maandag alhier ge houden veemarkt waren aangevoerd in totaal 415 stuks vee. Stieren 2 Dragend vee 24 Gust vee 5; Vet vee 28; Kalveren geen; Biggen 356. Handel matig, veeprijzen hoog en vast. De prijzen der biggen veel ge daald. Luxor-Theater. Heden en morgenavond zal in „Luxor" vertoond worden het film werk „De Grootste Vijand" (The Enemy) van de N.V. Metro Goldwyn. „De Grootste Vijand" is de naam van een film, die met recht een pro pagandafilm voor den Wereldvrede mag heeten. „De Groote Parade" en andere filmen van dien aard lieten U de verschrikkingen van den wereldoorlog zien, zonder evenwel uitgesproken vredesfilmen te zijn. „De Grootste Vijand" evenwel is van het begin tot het einde een opzettelijke vredesfilm. U ziet hier de ellende van den oorlog zooals die achter het front in de huizen der achtergeblevenen geleden werd, maar ook het dapper verzet van een een zaam strijder, die later erkenning vinden zal. Nooit genoeg kunnen wij ons doordringen van de onmenschelijk- heid en de versthrikkingen van den oorlog. Gaat in drommen deze film, die in Uw plaats zal worden vertoond, zien! Brengt Uwe bekenden mee! Eindexamen Gymnasium ,,St. Angela." Geëxamineerd 11 candid a ten. Geslaagd voor diploma A de da mes M. C. Dumoleyn, B. Wyers. E. Jansen, B. Sandmann, C, A. Hermans en W. Nuyenvoor diploma Bde dames P. Rieter, M. Willekens, M. L. Gimbrêre en E. Brouwers. Met een candidate wordt het examen voortgezet. Bij het te Amsterdam gehou den examen voor hulpkeurmeester slaagde onze dorpsgenoot, de heer Martin Verschuuren. Schuttersconcours. Zondag werd alhier het eerste Bondsconcours gehouden van den nieuwen opgerichten Schuttersbond „Venray en Omstreken. De prijzen werden behaald als volgt Korps, Vaste Paal le prijs St^ Petrqs, Bergen2e O. L. Vrouwe- Gilde, Holthees 3e St. Antonius, Well4e St. Anna, Venray 5e 't Zandakker, Venray 6e St. Se* bastianus, Sevenum; 7e St. Willi- brordus, Geijsteren. Korps. Vrije hand le prijs O.L. Vrouwe-Gilde, Holthees2e St. Petrus, Bergen 3e St. Antonius, Well. KoningskruisA.Janssen, Holthees. EerekruisK, Mulder. Bergen. Kampioen vaste paal le prijs K. Mulder, Bergen 2e J. Welbers, Holthees. Personeele prijzen leL.Grubben, Holthees; 2e J. Bonants, Holthees; 3e P. Tissen, Bergen 4e J. v. Es, Venray 7e Fr. Michels, Bergen 6e W. Mulder, Holthees. Beste houding In den optochtle 'St. Anna, Venray; 2e St.Willibroi

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1