Dames- en Kinden Tevens 10 pCt. Ktill PUROL Transpirserende Tandj Fa. No P. val De Kippenhouderij op het platteland FEUILLETON Zwijgen en vergeven. Doorzitten Land- en Tuinbouw. Gemengde Berichten Onze Dames- en Kin< Marktberichten mm ^aar Maal fl m door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Ziekelijke jonge hennen. VRAAG Als lezer van Peel en Maas had ik gaarne inlichting om trent mijn hennen. Ik heb poelen gekocht van het hoenderpark.... te... Die moeten nu 10 weken oud zijn. Nu heb ik er wat bij, die staan den heelen d?g of wel ze liggen te slapen, en als ze loopen hebben ze zulke dikke halzen. Ik geef Sluis' opfokvoer en goed kuikenzaad en voldoende groenvoer. Ze hebben een flinke ren, de huisvesting is goed, dus daar ligt het ook niet aan, meen ik. Ze gapen veel en dan is het precies of er water uit den bek loopt. Twee zijn er reeds dood. Zou u me raad kunnen geven? G. te D. ANTWOORDNatuurlijk is het voor mij onmogelijk, met zekerheid te zeggen, wat het is. U hebt de dieren gekocht, toen ze 10 weken oud waren. Nu is het maar de vraag, hoe het er op dat hoenderpark ik ken het niet zoo al uitziet. Best mogelijk, dat daar veel te veel dieren bij elkaar geweest zijn. Dan vindt men er altijd onder, die niet goed willen. Ze zijn achter en ze blijven hoe langer hoe meer achter. Het kan ook wezen, dat er pul- lorum geheerscht heeft, of coccidiose. Daar gaan niet alle patiënten onmid dellijk doodWel neen Een zeker procentage montert tijdelijk weer op, doch het wordt niet veel meer. Als ik u was, had ik direct een gestorven exemplaar ter ondeizoek opgezonden naar de Rijksserum- inrichting. Al was 't alleen maar, om te weten wat het is. De eenige raad, dien ik u geven kan is, dat ge de achterblijvers oogenblikkelijk apart moet zetten, zoodat ze nóch binnen, nóch buiten bij de gezonde kunnen komen. Elk dier. dat maar eenigszins verdacht is. moet u er tusschen uit nemen. Het voer, dat u geeft, is goed, werp daar de schuld niet op. Als kuikens niet willen ligt het bijna altijd aan iets anders dan het voer. Karnemelkpoeder. VRAAG: Van 't jaar heb ik mijn kuikens voor 't eerst opgefokt met 5 pCt. karnemelkpoeder onder het opfokvoer, en het is mij reus achtig bevallen, nog nooit zoo weinig sterfte en ook nog nooit zoo weinig achterblijvers. Ik ben ook begonnen met 2 pCt. onder het ochtendvoer voor de kippen te mengen. Het karnemelkpoeder, dat ik nu geef, is duur, en nu kreeg ik eene offerte van een 'ander merk, dat veel goedkooper is. Ik zend u afschrift van beide anolyses en vernam gaarne, wat u er van zegt, als ik het met B. gemerkte neem. Uit V. ANTWOORD Het karnemelk poeder, A gemerkt, is uitstekend, maar moet van zelf veel duurder zijn dan het andere, want het eerste is gemaakt uit volle melk, het laatste uit onderroom of magere melk. Het eiwit gehalte is bij beiden normaal (hoog genoeg), ook de zuurgraad (5 a 6 pCt.) maar het vetgehalte is bij B. te laag. Botervet is gemakke lijk verteerbaar en bevat kostelijke vitaminen. Vandaar dat A veel beter is dan B. Voor kuikens is het beste feitelijk maar juist goed genoeg. Ik zou daarom zeggen blijf bij het karnemelkpoeder, dat ,u tot nog toe met succes gebruikte. Nu is het wel waar, dat de zuurgraad en het eiwit een voorname rol spelen (in dit opzicht is B. niet minderwaardig ten opzichte van A.) maar het hoogere vetgehalte van A. is ook wat waard, want het is botervet, het beste, dat men voor kuikens hebben kan. Wat betreft voor de leggende, d.i. volwassen hoenders, durf ik niet te zeggen, welk merk het beste zal zijn' in verband met den prijs. Het zou daarom wel gewenscht zijn. dat op fokstations eens serieuze proeven werden genomen met karnemelk poeder hebbende eenhoog vetgehalte (het duurdere dus) en met karnemelk poeder uit magere melk of ondermelk, dat natuurlijk een laag vetgehalte heeft. Wij kregen deze week nog eene analyse onder het oog met pl.m. 0.80 pCt. vet. Daar dit uit magere melk gemaakt is, kan het ook veel goedkooper geleverd wor den. Voor kuikens zou ik in elk geval, al is het duurder, het beste prefereeren. Zilverlaken krielhoenders. VRAAG Ik had van den winter op de tentoonstelling een paar keer mooie Zilverlaken Hollandsche Krielhoenders gezien en betrok nu 2 keer 10 broedeieren van iemand die daar bekroond was met de le prijs. Ik vond de dieren zoo mooi, dat ik ze ook wilde hebben. Nu kreeg ik uit deze 20 eieren 13 kuikens, dus dat gaat nog al. Geen enkel is ge storven, ik heb nu 8 haantjes en 5 hennetjes. Maar ze zijn bijna zwart, dus heel anders dan de mooie die ik op de tentoonstelling zag. Zou het mooie nog komen l Uit V. ANTWOORD: Zilverlaken kui kens zijn oorspronkelijk bijna zwart, althans overwegend zwart en dat is juist een goed teeken. Ze moeten aanvankelijk veel zwart hebben. Na elke rui komt het wit meer te voor schijn bij deze kleurslag. Wacht dus kalm af en houd ook de haantjes allemaal aan, want het is niet vroeg te zeggen, welke de mooie worden. Naar hot Spaansch. Ik wil u gaarne zeggen, wat ik weet, antwoordde de dame, dat is te zeggen, wat iedereen weet, maar hel is waarschijnlijk, dat deze gebeurtenis, die thans reeds zoo lang geleden is, op u niet dien vreeselijken en diepen indruk zal maken, welken zij op de be woners van deze stad gemaakt heeft. Voor tien jaren kwam hier een veldoverste aan, met zijne vrouw, drie kleine kinderen en schoon moeder, en nam zijn intrek in het naburige huis. In zijn voor komen, evenals in zijn gedrag, was hij een aanzienlijk man; de liefde, die hij zijne zeer jonge en zeer eenvoudige vrouw toedroeg, was gemengd met vaderlijken ernst hut was een even eendrachtig als gelukkig huisgezin. Zij was een zachte duif, zooals 11l dichterlijke volkswoord zegt zij v. .is even voldaan en even ge lukkig dat de keus van haren waardigen echtgenoot op. haar gevallen was, als dat zij moeder was van twee engeltjes, die haar Zonnebrand en Stuklo< van Huid en Voeten verzacht en geneest Doo» 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten" 889—11 Het mesten van varkens. In onze drie vorige artikeltjes, die wij over dit onderwerp schreven, hebben we achtereenvolgens eenige beschouwingen over het mesten van varkens in het algemeen gegeven, daarop lieten we een bespreking van de verschillende rassen volgen, om ten laatste een en ander te zeggen over den opfok van varkens, die voor vleeschvarkens bestemd zijn. En dan komt nu in ons laatste arti keltje aan de orde de verdere ver zorging van de mestvarkens. Zooals we dan in het vorige artikeltje zagen, hebben we voor de vorming van vleesch eiwit noodig. Waar hier de hoeveelheid vleesch ten opzichte van het spek heel wat grooter is dan bij spekvarkens, moet men vanzelf ook meer eiwit toedie nen dan bij spekvarkens het geval Vaak laat men na den weidegang de dieren een poosje op het hok liggen om een dunne speklaag te vormen, waarna ze weer weidegang met krachtvoer krijgen. Maar in den regel gebeurt dit toch niet. In den regel gaat men ze geleidelijk aan 'n meelmengsel wennen, dat bekend is onder den naam van zoutermengsel, en dat zeer verschilleed van samen stelling kan zijn, maar die toch met elkaar hierin overeenkomen, dat- de verhouding van zetmeel en eiwit is: 5 1. Dat is wat men noemt 'n enge of nauwe eiwitverhouding. Voor spekvarkens is die b. v. in het begin 1 7, later loopt dat uiteen tot 1 14. In Overijsel heeft men heel goede resultaten bereikt met een mengsel van 55 pet. maismeel, 15 pet. co- cosmeel, 20 pet. tarwegrint, 10 pet. vischmeel. Van dit meelrantsoen werd bij verschillende voederproeven 3,7 tot 4 K. G. verbruikt, per K. G. aan groei. Dit rantsoen is met zorg samengesteld. Dit moge blijken uit de volgende beschouwing daarover. Maismeel in dit mengsel levert de goedkoopste vorm van meelwaarde, het cocosmeel dient vooral om de stevigheid van vleesch en spek gun stig te beïnvloeden en levert naast een flinke zetmeelwaarde ook nog heel wat eiwit. Het vischmeel levert een ruime hoeveelheid van dierlijk eiwit en is bovendien rijk aan beenvormende zouten en A en D vitaminen. De tarwegrint levert B vitaminen en oefent bovendien wat meer prikkeling uit op de ingewan den. Men kan.^indien dit goedkooper uitkomt, de mais vervangen door 'n ander graanmeel voor een kleiner of grooter deel. Daarvoor komen dan in aanmerking: rogge, gerst- of darimeel. Inplaats van cocosmeel kan men ook nemen erwten en palmpitmeel. Het laatste nemen de varkens echter minder graag aan, daar het wat zanderig en scherp is. Tarwegrint kan vervangen worden door goed rijstvoedermeel, (zonder doppen) en in plaats van vischmeel kan men ook vleesch- of diermeel gebruiken, hoewel ik voor mij de voorkeur geef aan vischmeel. Vervangt men het toch, dan zal men noodzakelijk wat fosforzure voeder- kalk moeten toedienen. We moeten aanbevelen de dieren eiken dag 1/2 of 1 kilo mangels toe te dienen. In Denemarken heeft men zelfs met goed resultaat vrij groote hoeveelheden suikerbieten aan de varkens gegeven. Volgens daar ge nomen proeven kon 1 K. G. graan meel vervangen worden door 1 1 K. G. droge stof in suikerbieten. In Denemarken houdt men veel koeien en daardoor beschikt men er over veel ondermelk. Het is te begrijpen, dat men daar van die ondermelk, dat een uitnemend eiwit rijk krachtvoeder is. kan profiteeren. In het rapport, dat ik al meerdere malen genoemd heb en waarvan ik nog eens den titel laat volgen De varkens fokkerij- en mesterij in Denemarken, door Ir. H. G. A. Leignes Bakhoven en Ir. W. de Jong, Uitgave van de Algemeene Landsdrukkerij te Den Haag. Prijs 10 centen, worden daaromtrent heele tabellen gegeven, waaruit blijkt, Jat men er in het begin van de mestperiode 4.8 en op het laatst wel 12 K. G. ondermelk geeft.. Opmer kelijk is daarbij, dat men het rant soen ook aanvult met water. De hoeveelheid daarvan loopt op met den leeftijd. En hiermede waarde lezers nemen we van de varkensmesterij voorloo- pig afscheid. Mochten er soms nog vragen te beantwoorden zijn, richt dan uw vraag tot de redactie der courant onder insluiting van vijftien centen aan postzegels. Gaarne zal ik u dan verder in lichten 1 onophoudelijk omgaven. Zij was eene der voorbeeldige vrouwen, die slechts leven in den engen kring van hare plichten als dochter, echtgenoote en moeder. Wat de oude dame betreft, zij behoorde tot die menschen, die de wereld, om ze kort te rangschik ken, met den naam van arme vrouwen bestempelt. Zij was zeer godsdienstig, zij bracht haar stil leven in de kerk door, God voor de voorwerpen van hare genegen heid biddende, en in den huiselij- ken kring, de voorwerpen van hare liefde prijzende. Deze beide dames waren grond eigenaressen in een klein dorp; daarom noemde men haar hier buitenmenschen; maar wat mij betreft, ik heb altijd in dit huis een fijngevoeligen, weiluidenden toon, een eervolle oprechtheid, en een zeer onberispelijk gedrag aangetroffen, zonder lofbejag en zonder huichelarij. Ik kwam druk in dal huis, omdat die huiselijke vrede, dat zedige en kalme geluk mij onweerstaanbaar aantrok; omdat ik achting voelde voor den waardigen man, zoo strikt in het volbrengen van zijne"pliehten; omdat ik geboeid werd door zijne lieftallige vrouw, die genot van hare deugden smaakte, zoo als anderen genot smaken van hare genoegens; omdat de eenvoudige en oude vrouw mij belang inboe zemde, die niets in het leven deed oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daar voor. Het kost 45 en 60 ct, per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Ook een record. Te Princenhage werd een chauf feur, de 19-jarige v. d. L., die zeer merkbaar onder den invloed van sterken drank verkeerde, door een veldwachter aangeroepen om halt te houden. Hij reed door of er niets gebeurd was, maar werd door de politie achterhaald en tot stilstand gebracht. Hij kreeg toen een bekeuring we gens le. niet voldoen aan een ver ordening om te stoppen 2e. het niet werken der remmen3e. het niet bezitten van een rijbewijs 4e. id. van een nummerbewijs 5e. id. van een wegenbelastingkaart 6e. het niet behoorlijk aanwezig zijn van letter en nummer op den auto; 7e. dronkenschap. Daags daarna kwam hij bij de aolitie per motorrijwiel om zijn rordje terug te vragen. Bij dezeven bekeuringen van den vorigen avond kreeg hij er toen nog vier bij ook voor dit motorrijwiel had hij le geen geen rijbewijs 2e. geen num merbewijs 3e. geen wegenbelasting- kaart en ten 4e. werkten de remmen niet. De waarde van het Betuwsch fruit. Door stagnatie in den uitvoer van vroeg fruit is de prijs van het fruit aanmerkelijk gedaald, zoodat vele Maas en Waalsche en Betuwsche fruitkweekers voor groote schade posten komen te staan. Op de veilingen te Nijmegen en te Eist werden o.a. voor de aard beien prijzen besteed welke 50 pCt. beneden die van het vorige jaar het waren. Brachten de aardbeien vorig jaar 70 tot 75 ets. per kilo, dit jaar konden zij hoogstens 35 ets. per kilo halen. Met de kersen is het al niet beter gesteld. De eerste kersen Felice aangevoerd werden te Eist. konden hoogstens 10 tot 15 ets. per kilo opbrengen. Na den hagelslag in Noord-Holland. Op initiatief van de tuiubouwver. te St. Maarten is 'n druk bezochte vergadering gehouden "an land- en tuidbouwers, die bij den hagelslag en wolkbreuk van verleden Donder dag schade hebben geleden. Uit de gehouden besprekingen bleek, dat de schade op ongeveer f 100.000 moet worden geschat. Er zal een comité worden gevormd, dat een beroep zal doen op de offervaardig heid van het Nederlandsche volk. Door een boer gegrepen. Maandagmiddag is het twee-jarig kind van den heer Buisman, bewoner van het stationskoffiehuis te Frane- ker, door een beer gedood. Dezer dagen vertoefde daar een berenleider, die zijn beer op straat laat kunsten maken. 4 Maandagmiddag lag het dier aan den ketting achter de stallen van het stationskoffiehuis. Mevr. Buis man, die bezig was de wasch op de lijn te hangen, zag dat haar kindje spelenderwijze op haar toe kwam, ze waarschuwde de kleine om niet bij het beest te komen. Het kind kwam te struikelen en schoot echter zoo ver vooruit, dat de beer het met een zijner klauwen kon bemachtigen. Op het gegil en geschreeuw van de moeder kwam wel direct de berenleider toesnellen, maar het kind was reeds zoo ernstig aan het hoofd verwond, dat de dood bijna onmid dellijk intrad. Verdronken. Het 9-jarig knaapje C. van Hel- vert, wonende Lijnsheike, te Tilburg, dat bij de brug over het Wilhelmi- nakanaal aan het Lijnsheike was gaan visschen. is daarbij, door tot nogtoe onongehelderde wijze te water geraakt en verdronken. Het lijkje van het knaapje is door de politie opgehaald. De Beimekomsclie moordzaak. Naar wij vernemen eischte de officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem Dinsdagmiddag tegen J. H., verdacht van den moord te Bennekom, levenslange gevangenis straf. Eni. Pastoor H. M. H. Dartels, f In den ouderdom van 73 jaren is Maandag te Haelen overleden de Zeereerw. heer H. M. H. Bartels, oud-pastoor te Baarlo. Henricus Maria Hubertus Bartels, werd geboren te Venlo 13 Juni 1857, studeerde aan de seminaries van het Bisdom Roermond en werd priester gewijd 4 Dec. 1881. dan glimlachen en bidden. Hoe eenvoudig en zedig ook, was het geluk zeker te volmaakt, om duurzaam te zijn in eene wereld, waar ongelukkiglijk zelfs de braven niet meer aan den hemel denken, als de aarde hun een aangenaam leven aanbiedt en inderdaad, op zekeren morgen kwam mijn kamermeisje geheel bewogen bij mij binnen haar gelaal droeg de sporen van de grootste ontsteltenis/hare adem haling was hijgend. Wat is er te doen, Manuela vroeg ik haar geheel verschrikt. Mevrouw, een ongeluk, een misdaad zonder weerga. Wat is het dan, wat is er gebeurd; verklaar u nader. Heden nacht.... in het huis hiernaast.... schrik niet mevrouw. Neen, neen, voleindig slechts De oude dame is gedood Dood, zegt ge Ja mevrouw, vermoord, ver moord met messteken. Hemel,! riepikvol afschuw uit. En hoe? Zijn er dieven inge broken? Dat moet wel zoo zijn maar men weet niets. Het feit is, vervolgde de dame, dat de bediende, die in een kamer onder de binnenplaats sliep, 's morgens opstond om naar de markt te gaan. De deur van het huis was, naarhij verzekerde gesloten, zooals hij ze den vorigen avond gesloten had. Het is dus blijkbaar, dat de moordenaars niet door den hof binnengekomen zijn. Maar toen hij van de markt terugkeerde- was hij verwonderd, de binnen deur slechts aan te vinden, zoo, zij voor zijne drukking week en dat hij binnen komen kon, zonder dat het noodig was, dat iemand hem opende. Hoe groot was zijn verbazing, het water in de kom der fontein in den hof rood te zien! En die verbazing ging over in schrik, toen hij, op de witte muur van de trap, het bloedige teeken van eene opene hand ont dekte. Ongetwijfeld had de moor denaar, zich met bloed bedekt ziende, bij het nederdalen van de trap een opgenblik van zwakheid gehad, hetwelk hem dwong aan den muur steun te zoeken; en deza had den indruk van de moorddadige hand behouden, om den schuldige aan te klagen en zijnen weg aan te wijzen. De bediende steeg vol vees verder, het spoor der bloeddrop- pelen volgende, welke hem van trap tot trap den weg toonden, welke tot ontdekking van de misdaad leiden moest. Hij kwam aan de sombere en afgelegene kamer, in het midden van hethuis bewoond door de arme vrouw, die nooit aan het kwaad had willen gelooven, omdat zij het nooit had EXTRÉC Profiteert van deze gunstige gelegenheid. Den 5den Mei 1382 werd hij tot professor aan het Bisschoppelijk College te Roermond benoemd, bleef er vele jaren de geschiedenis docee- ren en verwierf zich naam door zijn polemieken in tijdschriften en bladen, alsmede door vele publicaties, die van zijn hand verschenen. Sinds 1 April 1895 was Z. E. verbonden als aalmoezenier van het Huis van Bewaring te Roermond, terwijl hij 30 Juni 1905 benoemd tot pastoor te Mook eD 1 Januari 1911 als zoodanig naar Baarlo werd verplaatst. In October 1922 vroeg hij ontslag. Nederlandsche of buitenlandsehe haver by het leger. Naar aanleiding van het in som mige bladen verschenen bericht, dat ten behoeve van het leger in bepaalde depóts niet onbelangrijke voorraden haver in reserve zouden worden gehouden, welke van tijd tot tijd met buitenlandsehe haver zou worden vernieuwd en aangevuld, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat inlandsche haver, evenals Duitsche haver, tengevolge van het hooge vochtgehalte, tegen langduri ge oplegging niet bestand is. Amerikaansche haver daarentegen wel, zoodat dus, voor zoover haver voor het leger gedurende langeren tijd in reserve moet worden gehouden, deze haver voor een deel van Amerikaanschen oorsprong moet zijn. Er wordt wel degelijk inlandsche haver ten behoeve van het leger aangeschaft. Binnenkort zullen zelfs proeven worden genomen, waarbij de aanschaffing van inlandsche haver op groote schaal, ten behoeve van eenige garnizoenen, zal plaats heb ben. Industrie-slapte in Goch. Naar wij vernemen is op 12 Juni de pluche- en zijdeweverij te Goch, (D.) gesloten. Hierdoor komen ook weer eenige arbeiders uit Siebenge- wald zonder werk. Ook vernemen wij. dat op de margarinefabrieken te Goch vele arbeiders en arbeidsters ontslagen zijn wegens slapte in afzet der'goederen. Ook de Niederrheinsche Oelwerke of „Olimolen" 'werkt slechts 4 dagen per week wegens slapte. Ook hierdoor komen weer eenige arbeiders zonder werk. Wat dit beteekent kan iedereen zich voorstellen en wat zal het wor den as. winter als het zoo blijft. Voorwaar geen prettige vooruit zichten. Ongeluk op een vliegveld. 80 gewonden. Tijdens een vliegdemonstrgtie op het vliegveld Cinisello bezweek de ballostrade van de tribune. Tachtig personen werden gewond, o,w. twee ernstig. De sergeant-piloot Chiuratto. zag zich, daar een menigte vrouwen het landingsterrein onveilig maakte, ge dwongen ergens anders te landen. Het vliegtuig sloeg daar echter over den kop, de piloot werd gedood. Bankdirecteur door inbrekers in een kluis gesloten. Een opzienbare inbraak in een safe-inrichting heeft Zondag in de handelsbank te Lodz plaatsgehad. Toen een der directeuren's avonds het bureau betrad, bemerkte hij dat het slot van de deur, welke de k!uis afsluit beschadigd was. De deur kon niet geopend worden. De kluis was door roovers geplunderd. Een directeur en twee bedienden van de bank, die de inbrekers betrapt hadden, werden door de roovers overweldigd, naar de kluis gesleept en daarin gesloten. Vaklieden zijn telegrafisch naar Lodz ontboden, om de kluis zoo spoedig mogelijk te openen. Van de inbrekers heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. Men neemt aan dat hun een vrij groot bedrag in handen is gevallen. Levenswijsheid. Het geluk is daar, waar men het vindt, zelden daar, waar men het zoekt. Haat wordt niet door haat overwonnen, haat wordt door liefde overwonnen, zoo is van eeuwigheid de orde der dingen. De ziel der menschen groeit niet van het loon, maar van den arbeid, die Let loon verdiende. De kern van alle beschaving is zich in anderer toestand te kunnen indenken. De daad is alles, de roem niets. De eer is het uiterlijk geweten, en het geweten de innerlijke eer. Het is geen moed, om nergens bang voor te zijn. Hij. die geleefd heeft te weten, is willen en te zwijgen, bewandelt het pad, dat in waarheid leidt tot vrij heid en macht. Karakter is de eerste voorwaarde tot slagen; het verleent de grootste hulp bij het verwerkelijken uwer wenschen en het is het eenige on vergankelijke goed, dat uit den schipbreuk des levens kan gered worden. Niemand kan het ware geluk vinden, die niet eerst zijn eigen ziel heeft nagegaan en vrede gesloten met zijn eigen ik. kunnen begrijpen. Het bloedige spoor liep tot aan de deur en strekte zich verder uit over den grond, welks planken het niet hadden willen opnemen: het was een vloeiend nog warm bloed, en scheen het leven, dat het lijk verlaten had, nog te be waren. De oude vrouw, met de oogen open door het gevoel van schrik, dat een einde aan haar leven gemaakt had, lag op haar bed uitgestrekt; een arm, blank en koud, als ware hij geweest van was, hing naar den grond, als om den verlaten toestand te getuigen, waarin het slachtoffer zich bevond. De bediende, van schrik be dwelmd, slaakte kreten en liep heen om zijn meester te roepen. Welk een aanblik voor deze ongelukkigen De arme dochter zeeg neer, als door den bliksem getroffen. D<s overste, bleek en zwijgend, maar meer zich zeiven meester, liet de deur van het huis sluiten, daar de menigte op de kreten van den bediende toeliep, en dè justitie waarschuwen. Maar deze vond niets dan dat zwijgend lijk; en zag bloedige wonden, die de misdaad maar niet den misdadiger aanklaagden, zelfs niet het geringste vermoeden kon op iemand vallen, men vond niet het geringste ken teeken, dat helpen kon, om maar eenigzins den dader op het spoor le komen. De bediende sliep onder het ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag waren aange voerd 6.150.000 eieren. Groote eieren van f 4.30 tot f 5.50 Kleine eieren van f 3.60 tot. f 4.20 Eendeneieren van f 3.50 tot f 4.20 VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag waren aangevoerd 2.130.000 eieren. Groote eieren van f 4.50 tot f6. Kleine eieren van f 3.60 tot f 4.40 Eendeneieren van f 3.40 tot f 4.40 Ganseieren f 12.20. Aai deer Burgen* fetho Venray h jeoni langhebb}olg< tikelen 4i verordeni |en de eigenï ;ea waarin u telijke aansluiten De eige welke niet :hen aangehaai niet aani worden ten hoog van ten Burgee* etho nen in btpen verleenen aansluiting ct len voor commissie De onder opg dt. lijk bij B: eaV worden ii De ieder geval gd, ontheffing ing Na 1 die aan zich buizc rioleering gesloten dat hun leend, maakt. Venray, De Burg a a txjtnde' ering won hec of b ierd aaj iertc W a leer lef 130 houfce ten It lei van A; straat dageli i 's ZaU voorhuis, buiten de binnendeur deze deur, welkeslechts'van binnen geopend kon worden, vond hij open, toen hij van de strasl te rugkeerde, hetgeen vermoeden deed, dat de moordenaar zich den vorigen dag reeds binnen 'L huis verborgen had, of over het dak naar binnen was gekomen. Die laatste meening was nóch mogelijk nóch zelfs waarschijnlijk, als men bedenkt, dat dit huis, dat van de gravin en het mijne, een eiland vormen. De meid had dezen nacht bij een harer zusters op de bruiloft doorgebracht, hetgeen bevestigd werd doorallen, die zich er tegelijk met haar bevonden. De andere bediende lag ziek in het hospitaal en had zijn Led geen oogenblik verlaten. Desniettegenstaande nam men beiden gevangen, en zij her kregen hunne vrijheid eerst na geruimen tijd. Ge kunt u een begrip vormen, hoe schrikverwekkend de moord aanslag was, daar het denkbeeld alleen, dat men hem vermoeden kon, er aan deel genomen te heb ben, zoo zeer de verbeeldings kracht van den eerlijken bediende aangreep, dat hij zijn verstand verloor en men hem van de gevan genis naar een'krankzinnigenge sticht moest brengen. Wordt vervolgd. ti alle in kj M op pal k Jac 0i e Desver zorgen is belroi voorlichf Dit kti Markt Iedere i VerkrijJ FIRMA

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6