'iJACfOKlft; Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Landbouw- crediet J. VAN WEEGEN - VIEBLINGSBEEK YQORDEÊUGSlf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ARCHITECT N.I.V.A. De wreedste leugen, Provinciaal Nieuws ZATERDAG 21 JUNI 1930 Beo en vijftigste Jurgaig No. 26 I) MANUFACTUREN BLIJKEN TOCH HET EEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7' ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN I»KN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 een voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent O L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. Maandag werden te Eindhoven de jaarvergaderingen gehouden der beide groote instellingen voor het land- bouwcrediet de Coöp. Centrale Boerenleenbank en de N.V. Boeren- Hypotheekbank. De groote zaal van het Rembrandt-theater en de galerij waren geheel bezet met de uit alle deelen des lands gekomen afgevaar digden van de plaatselijke banken. Het vorig jaar was aangedrongen op het aanbrengen, van iu;dsp.rekers om de sprekers in deze groote bijeenkomst verstaanbaar te maken. De heeren werden op hun wenken bediend. Dit jaar waren ze er, en ze deden den omvang der stem ontzag gelijk toenemen. Bocreit-Hy pot hoekbank. Eerst vergaderde de Boeren- hypotheekbank onder leiding van den heer Mr. P. W. H. Truyen van Roermond, die in zijn openings woord mocht constateeren dat de bank over de resultaten van het afgeloopen jaar tevreden mag zijn. Dat de instelling haar sociaal begin sel om ten algemeenen nutte te zijn, vooropstelt, blijkt uit de inrichting der bank volgens de statuten, met name uit het onbezoldigd beheer van bestuur en commissarissen, die hun functies als eereposten beschou wen en uit de bepaling, dat nooit hypothecaire leeningen worden op gezegd, zoolang de verplichtingen worden nagekomen. De rente van de hypotheken is daarbij steeds zeer laag geweest. De meeste leeningen geschiedden tot betrekkelijk geringe bedragen, dus aan kleine landbouwers. Van de 1470 leeningen tot een bedrag van f 7.588.000, zijn er 1383 tot een bedrag van f 4,695.000, die niet boven f 10.000 uitkwamen, zelfs 988 die de f 5000 niet te boven gingen en 638 beneden f 3000. Ook groote boeren, zelfs die meer dan f 40.000 behoefden, konden bij de bank terecht. Het bedrag der afgesloten hypothe ken was in het afgeloopen jaar groot, nl. f 1.730.000 tegen f 838.000 het vorig boekjaar. Dit wijst niet op grooteren welstand, maar op de toenemende belangrijkheid en nood zakelijkheid der Boerenhypotheek- bank. Er waren 487 van de 555 bij de C.C.B. aangesloten banken bij de Boerenhypotheekbank aangesloten. Spr. vraagt de nog niet aange sloten 68 banken, of het ook voor haar niet tijd is, de voordeelen daarvan te genieten. De 4i/2 pet. pandbrieven hebben beursnoteering gekregen. Dit is een mijlpaal op den weg dezer instelling. Het is een zaak van vitaal belang voor het hypothecair landbouw- crediet de plaatsing der pandbrieven uit te breiden. Haar soliditeit is boven alle verdenking verheven. Toch is het bestuur bij de dreigende malaise er meer dan ooit op bedacht, dat de panden naar hare waarde worden geschat. Spr. herdenkt wijlen den heer Kamerbeek van Venlo, bestuurslid der bank sedert hare oprichting in 1908, wiens verdiensten hij huldigt. Bericht van verhindering zond mr. baron van Wijnbergen, commissaris der bank. De balans en de verlies- en winst-, rekening over 1929 werden goed gekeurd. Tot bestuurslid in de vacature- Kamerbeek, wordt gekozen de heer Th. Rutten, Horst, met 269 van de 407 uitgebrachte stemmen, w.o. 354 geldig tegen 65 op den heer Triene kens. De heer L. Baron van Voorst tot Vtjorst te Twello, wordt tot bestuurs lid herkozen met 363 van de 389 stemmen. Herkozen wordt tot commissaris de heer mr. P. W. H. Truyen, met 369 van de 384 stemmen. Bij de rondvraag acht de heer Kessels, Heythuysen, de kosten voor het verkrijgen eener hypotheek bij de hypotheekbank groot, vooral voor kleine bedragen en wat de schatting betreft, die twee maal f 25 beliep. De voorzitter antwoordt, dat het bestuur zich steeds tot taak stelt, vooral de kleinere boeren zoo goed koop mogelijk aan geld te helpen zonder onnoodige kosten. Schattin gen worden hoogstens 5 a 10 gulden. De provisie en de rente zijn buiten gewoon laag. Spr.* verzoekt het geval der schatting ter kennis van hec bestuur te brengen. De afgevaardigde van Beverwijk wenscht dat bij de uitbetaling van het kapitaal niet de eerste rente worde afgehouden. De voorzitter antwoordt, dat de commissarissen dit met het bestuur zullen bespreken. Coöp. Centrale Boerenleenbank. De vergadering van de C.C.B. werd geleid door den heer mr. Th. Aquarius, van Haelen, voorzitter van den Raad van Toezicht. Na een verwelkoming zegt spr., dat het afgeloopen jaar voor de organisatie ondanks de dreigende malaise een gunstig jaar geweest is. De financïeele resultaten waren zeer gunstig. De geest van offervaardig heid en toewijding is over de be heerders der plaatselijke banken vaardig gebleven,.,Spr. herdenkt de overleden bestuurders, in het bijzon der den heer Kamerbeek, die 27 Juli 1929 overleden is. In 1905 werd hij lid van den Raad van Toezicht en sedert 1907 was hij lid van het bestuur, waarin hij met volle toe wijding en kennis van zaken bijna 25 jaren de organisatie mede heeft geleid. Spreker begroet de heeren Th. Verheggen, voorzitter, en mr. van Haastert, secretaris van den R. K. Ned. Boerenbond, mr. Wintermans, inspecteur van bet landbouwonder wijs en de afgevaardigden der diocesane Boerenbonden. Balans, veriics- eu winstrekening. Bij de behatfdeling der balans en verlies- en winstrekening aan het woord komende, sluit de voorzitter van het bestuur, de heer Fleskens, Geldrop, zich namens directie en bestuur aan bij de herdenking van den heer Kamerbeek. Spreker huldigt vervolgens de heeren Verbeeten, hoofd-inspecteur en van Gemert, inspecteur, die beiden dit jaar hun 25-jarig jubilé vierden in den dienst der bank. Spreker wenscht hun geluk en prijst onder het applaus der vergadering, hun toewijding. Verder huldigt spreker den heer Aquarius, die dezer dagen 25 jaar aan de C.C.B. verbonden is. Sinds 1905 eerst als bestuurslid en later als lid en president van den Raad van Toezicht heeft mr. Aquarius de C.C.B. gediend met volstrekte on baatzuchtige en belangelooze toe wijding. (Applaus Het jaar 1929 was gunstig. De winst is in vergelijking met 1928 aanzienlijk toegenomen, hetgeen voor al te danken is aan den stand der geldmarkt. Tengevolge der Amerikaansche beurscrisis in het laatste kwartaal van 1929 bedroeg het koersverlies op de effecten ruim f 351.000. Dit werd uit de reserve voor effecten koersverschillen afgeschreven. In- tusschen is dit verlies door verbete ring van den koers niet alleen ingehaald maar omgeslagen in een koerswinst van f 70.000. De bedrijfswinst over 1929 be draagt f 512.000, een der hoogste bedragen sedert het bestaan der C.C.B. in eenig jaar behaald. Spreker dankt God voor het behaalde resultaat. Ook het accres der spaargelden van 3 millioen in vergelijking met 1928 strekt tot groote voldoening. Sommige zullen zich daarover bij de heerschende malaise verwonderen. Maar 't accres is te verklaren, vooreerst uit de soberheid van den boerenstand, welke vooral in ongun stige tijden aan den dag treedt. Daarbij zijn door inkrimping der bedrijven hier en daar tijdelijk gelden vrijgekomen, die bij de C.C.B. belegd werden. Verder strekken de leen banken zich vooral uit over streken met gemengde bedrijven, die nog beter in evenwicht blijven. Dan zijn er vele buitenstaanders, die de leen bank als een zeer veilige plaats voor belegging kiezen. Maar zeker staan er donkere dagen voor de deur. En voor de regeering is er alle aanleiding om maatregelen te nemen. In den minister van landbouw, tevens voorzitter van den minister raad hebben de boeren steeds alle vertrouwen gesteld en in de toekomst zullen zij dit blijven doen, als hun dit mogelijk wordt gemaakt. Maar dan zal de regeering voor de land-en tuinbouwers van koers moeten ver anderen en met bewijzen moeten komen, die doen beseffen, dat in den Haag de noodige waakzaamheid wordt betracht, en dat de Neder- landsche land- en tuinbouw in het centrum van de belangstelling der regeering staat. (Applaus.) Dat ons land de crisis niet tot staan kan brengen, ontslaat de re geering. niet van haren plicht, om ons land niet weerloos te laten staan tegenover het buitenland. Wil men ons in den Haag niet verstaan, vervolgt spr., dan komt de vraag in overweging of voor de land-en tuinbouwers het oogenblik niet is aangebroken om het vertrou wen in de regeering finaal op te zeggen. (Applaus.) Spr. hoopt niet, dat het zoover komen zal en verwacht dit ook niet, want de Tweede Kamer zal tegen 24 Juni bijeenkomen in verband met de landbouwcrisis. De individueele boer en de orga nisaties moeten doen wat ze kunnen om sterk te staan tegenover de crisis. De C.C.B. zai ook alles moeten doen om haar zegenrijke taak te blijven vervullen, Zoo ooit, .dan moeten nu de banken beheerd worden volgens goede bankpolitiek. Spr. wijst daarom op een viertal punten Groote soberheid b\j de crediet- verleening geboden. Gewaakt moet worden tegen een roekeloos uitbreiden van bedrijven vooral die, waarin allies eenzijdig op één kaart wordt gezet, en die al te veel met geleend geld worden gedreven. Het verband tus- schen normale opbrengstmogelijkhe den en lasten mag niet uit het oog worden verloren. In de waardeering der gronden zij men voorzichtig. Reeds nu is in menige streek een flink stuk van den grondprijs afgegaan. En we zijn nog niet aan het einde. In zich is deze deze nieuwe aanpassing van omstan digheden goed, vooral voor de pachters, maar voor de credietinstel- lingen eischt dit groot beleid. De achteruitgang der prijzen der pro ducten doet de grondprijzen achteruitgaan. Het is de plicht van alle bestuurders der plaatselijke boerenleenbanken om een nauwgezet onderzoek in te stellen naar de toe komstige credietleeningen, maar ook naar de bestaande. De schattingen moeten dubbel en dwars aan den voorzicht!gen kant gehouden worden. De banken moeten zich zelf sterker en sterker maken, om ev. schokken te kunnen opvangen. De reserves der bank moeten vergroot worden, van de winsten mag niet meer dan strikt noodig is, afvloeien. Het ver schil tusschen de rente van spaargel den en voorschotten moet waar mogelijk vergroot worden. In het bijzonder is kracht te zoeken in een nauwe aaneensluiting en krachtige samenwerking, Spr. wijst hier op de uitsluiting der bank te Woensel. die zich boven de statuten stelde. De banken moeten zich rekenschap geven, dat zij hebben te zorgen den spaarders steeds te kunnen voldoen Zij mogen als regel daarom de gelden niet voor jaren vastleggen in leeningen. Gelukkig is de liquiditeit der organisatie goed, maar de be proefde regels moeten gehandhaafd worden. Verder deelt spr. o. ra. nog mee, dat f 457,000 aan het reservefonds der C.C.B. kon worden toegevoegd, zoodat dit per 31 Dec. f 5.158.000 en op het oogenblik na inhaling van het koersverlies ruim vijf en een half millioen gulden. De voorzitter dankt den heer Fleskens voor de woorden aan zijn adres gericht, maar nog meer voor de in zijn rede aangegeven richtlijnen voor de toekomst. De afgevaardigde van St. Hubert vraagt, of er niets te doen is voor de vermindering van het grondge brek door bevordering van ontgin ningen en grondaankoop. De regeering bevordert onvoldoende de stichting van boerderijen. Maar kan de C.C.B. daar niets aan doen Kan zij geen fonds instellen tot aankoop van boerderijen en grond door b.v. volgend jaareensf 100.000 van de winst af te zonderen voor dat doel. De heer Fleskens wijst erop, dat deze kwestie al meer is besproken. De ontginning van woeste gronden heeft de volle aandacht van het bestuur. Er hebben belangrijke be sprekingen plaats gehad met den N. Br. Christel. Boerenbond, over de stichting van fondsen voor aankoop van complexen. Die ^besprekingen zijn nog niet geëindigd. De C.C.B. heeft intusschen niet stil gezeten. Juist bij St. Hubert is met hulp der centrale een complex grond in ontginning genomen. De balans en verlies- en winst rekening over 1929 worden goed gekeurd. Het beschikbare gedeelte der winst wordt bestemd deels voor den R. K. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond, deels voor verschillende subsidies, in overleg met hoofdbe stuur van dezen bond nader te bepalen. Verkiezingen. In de vacature-Kamerbeek wordt tot lid van het bestuur gekozen de heer Th. Rutten, Horst met 398 stemmen herkozen wordt de heer L. baron van Voorst tot Voorst, Twello, met 388 stemmen. Tot leden van den Raad van Toezicht worden herkozen de heeren mr. Th. Aquarius met 407 stemmen, A. Smits, Reek, met 404 stemmen en J. W. Smit, Wichmond met 402 stemmen. Het rapport der commissie inzake een pensioenregeling voor de kas siers der plaatselijke banken wordt van de agenda afgevoerd, aangezien de commissie nog niet met haar rapport over deze zeer gecompliceerde za?k is kunnen gereed komen. Ouderling Waarborgfonds. De Z.E. heer Th. van der Marck licht het bestuursvoorstel toe tot oprichting van een Onderling Waar- borgfqnds voor de banken. Er zijn eenige gevallen geweest, dat een bank schade leed door fraude. Zoo'n bank is er erg aan toe. Het bestuur vroeg zich af, of het risico van dergelijke niet te voorziene gevallen gezamenlijk te dragen is. Vandaar het voorstel om de schade voor de bank ontstaan door brand, inbraak, berooving alsmede door fraudes van kassiers, onderling te dragen. In de zusterorganisatie te Utrecht heeft zulk een sinds 1924 bestaand fonds uitstekend gewerkt. De daarvoor te vorderen bijdragen zijn gemakkelijk te dragen. Tegen inbraak en diefstal zijn de banken thans verzekerd bij een groote assurantie. In de toekomst zal de beslissing over de uitkeering der schade liggen bij het bestuur van het waarborgfonds. Er zai een fonds worden gevormd, waarin de ge zamenlijke boerenleenbanken samen f 20.000 bijdragen en de C.C.B. f 5000. De hoogte van het fonds is op f 250.000 gesteld, hetgeen vol doende wordt geacht. Zoolang dit bedrag niet bereikt is, kan bij ev. schade een omslag geheven worden. Lokale en centrale bank zullen hierin gezamenlijk bijdragen in de boven aangegeven verhouding. Bij ev. fraude moet eerst de borg stelling van den kassier uitgewonnen worden, het overige komt ten laste van het fonds tot een maximum van f 100.000, op een tiende der schade na, dat zal gedragen moeten worden door de plaatselijke bank. Schade door brand en inbraak wordt ten volle vergoed. De bijdrage der banken wordt berekend naar het bedrag van spaar gelden en andere baten der balans. Het hoogste bedrag dat een boeren leenbank volgens de cijfers van thans, moet betalen, is f 148, het laagste f 1.93. De C.C.B. zal terstond een bedrag van f 25.000 storten in plaats van f 5000, zoodat het fonds het eerste jaar over f 45.000 beschikt. Na ampele bespreking wordt het bestuursvoorstel inzake het waar borgfonds aangenomen. Rondvraag, Besloten wordt, op voorstel van een afgevaardigde, de regeering tele grafisch dringend te verzoeken, dat ze den landbouw in deze tijden spoedig hulp biedt. De heer Th. Verheggen, Bugge- num. acht het een verheugend ver schijnsel, dat de landbouw z:ch in dezen crisistijd mag verheugen in zijn credietinstellingen, die een gun stig resultaat opleverden. Spreker dankt voor het bedrag aan den R.K. Ned. Boerenbond toebedeeld. De tijden leeren, dat de organisaties moeten worden gesteund, de eenling kan niets bereiken, de leden moeten zich achter hun besturen stejlen. De Ned. Boerenbond heeft overleg moe ten houden met de christelijke organisatie en het Ned. Landbouw- comité en is gekomen tot een ge meenschappelijk program, waardoor de landbouw meer kan worden ge baat dan wanneer deKath. organisatie alleen optrad. De afgevaardigde van Dreumel ziet een gevaar in het zitting nemen van werklieden in de besturen van boerenbonden. De Z.E. heer v.d. Marck antwoord de, dat de boerenleenbanken alleen zijn voor boeren en tuinders; daarom waarschuwt het bestuur geen andere aan te nemen, doch wel boerenar beiders, die een eigen bedrijfje heb ben en eenigen tijd bij een boer werken. Waar menschen zijo opge nomen, die niet bij de bank thuis hooren, trede men in overleg met het bestuur. Verder wordt nog gesproken over de vorming van een fonds tot hulp aan groote gezinnen, door samen werking met verschillende boeren- organisaties. Een der afgevaardigden wenscht, dat uit de Tweede Kamer initiatief- ontwerpen naar voren komen in het belang van den landbouw. Men moet niet alleen op de regeering schelden. De heer Verheggen is graag bereid de kwesties der groote gezinnen in den Ned. Boerenbond te bespreken; spreker beveelt zich aan voor ideëen omtrent het verkenen van dezen steun. Wat de Kamerleden betreft, moet men niet vergeten, dat de katholieke Kamerleden, slechts een deel van de Kamer uitmaken. Maar het gaat er vooral om, hen te beïnvloeden, die een andere richting zijn toegedaan. De regeering moet de leiding nemen bij het doen van voorstellen, wil kans zijn op succes. Een initiatief voorstel heeft veel minder kans van slagen. Daarna wordt de vergadering ge sleten. leugen aan het sterfbed van den mensch, die den dood tegemoet gaat. Ik bedoel niet de leugen eener slechte biecht, of het bedrog van bloemenkransen, waarmee men het lijk van een gewetenloos man wil versieren. Neen, de leugen waarmee men den stervende den ernst van het Komende doodsuur verbergen wil, waarmee de familieleden of anderen uit medelijden den zieke zijn naderend einde verbergen, om hem niet te verontrusten. De leugen, waarmee hij zich zelf nog wil wijs maken, dat er nog groote levenskracht is, terwijl de dokter en de omstaanders duidelijk te verstaan geven, dat het einde komt. Eerlijkheid is dan een eerste vereischte; aangaande dit beslissend uur mag niemand bedrogen worden. De laatste oogenblikken kunnen een heel leven herstellen en dezen laatsten stap naar de andere wereld dien men slechts eenmaal doet, moet een ieder weldoordacht zetten. Komt de doodsengel in huis, dan moet men den persoon de waarheid zeggen, hetzij het een kind, hetzij een volwassene is. Is het een kleine, dan kan het in de kindertaal geschieden. Maar het geween en de tranen mogen niemand weerhouden ook 't kind op de hoogte te stellen van het beslissende uur. En bij den volwassene is het een dure plicht. Hij weet, wat er nog goed te maken is. beseft, dat de laatste oogenblikken voor hem goud waard zijn. Hem moet de gelegenheid gegeven worden met vol bewustzijn nog den priester te spreken, te biechten en de laatste H. Sacramenten te ont vangen. Het kleine spreekinstrument, de tong, is moeilijk te hanteeren. Ze in beweging zetten gaat bij velen van zelf. Een praatje met de buurvrouw bewijst dit aanstonds en Zaterdags morgens op de markt kunt ge duidelijk hooren, dat ook de man nen niet op hun mondje gevallen zijn en praten kunnen als een ver sleten gramophoon. Maar het is een groote^ kunst met dat instrument niet valsch te spelen. Al is 't klein, het maakt vaak danig rumoer doch daarbij blijft het niet, het veroorzaakt groote ruzies, jarenlange twisten en verlei dingen. Het is altijd de tong, die de schuld heeft. En dan de leugens. Menschen die nooit een leugen zeggen, verdienen achting en bezitten die ook eerlijk heid, die het woord niet misbruikt, om iets te verbergen, verzwijgen en anderen beet te nemen, dwingt alle eerbied af. Met zulk een oprechten man of vrouw gaat men graag om, omdat men niet bedrogen wordt, omdat men op hen aan kan. Goddank, zijn er nog velen, die nooit liegen. Maar er naast Ioopen er talrijken die voor een leugen niet bang zijn. Er zijn virtuoozen, die iemand doen verbaasd staan, hoe ze in korten tijd in vollen ernst zooveel bijeen kunnen liegen. Er zijn kinderen, die met doods verachting liegen als beroepsbede laars. Want dezen deinzen niet voor een leugen terug, om bet medelijden op te wekken, evenmin als winkeliers, om vijf cent meer te verdienen en de klanten te doen begrijpen, dat ze met verlies verkoopen. De leugen moet ook dienen om anderen leed te besparen, te verber gen, doch dat soort medelijden is ook bedrog want mag de waarheid soms hard schijnen, ze is barmhartig, omdat ze ons voor bittere ontgoo cheling bewaart. Maar de wreedste leugen is de VENRAY. 21 Juni 1930. Bekendmaking. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie ter inzage ligt een opgaaf van de personen, wier stieren op de provinciale hoofdkeuring van spring- stieren, gehouden den 7 April 1930 te Lottum-Grubbenvorst en te Tienray-Meerlo, goedgekeurd, afge keurd of wegens onvoldoende ont wikkeling aangehouden zijn. Venray, 16 Juni 1930. De Burgemeester van Venray. O. VAN DE LOO. Aanbrengen markiezen. De Burgemeester van Venray herinnert er aan, dat voor het aan brengen van markiezen, reclames enz. aan den openbaren weg ver gunning noodig is van Burgemeester en Wethouders, welke te voren schriftelijk moet worden aangevraagd. Bij verzuim kan men, indien een en ander geschiedt zonder dat daarbij rekening is gehouden met de door Burgemeester en Wethouders in het belang van het veilig verkeer te stellen eischen, zich zeiven groote- lijks geldelijk nadeel berokkenen. Men zij dus gewaarschuwd. Venray 16 Juni 1930, De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. VERLOREN Op Hemelvaarts dag te Oostrum een gouden dames ketting met medaillon. De vinder kan zich wenden tot de Rijkspolitie Kruisstraat 7 alhier. Op Zondag 6 Juli a.s. hoopt onze dorpsgenoot, de Eerw. Heer Gerard Kemps C.S.P. te Leuven de H. Priesterwijding te ontvangen en op een nader te bepalen datum in Augustus zijne Eerste plechtige H. Mis in de Parochiekerk alhier op te dragen. Maandag is alhier begonnen met het grondwerk voor het leggen van den electrischen kabel naar Merselo, zoodat dit dorp voor de a.s. winter ook van electrisch licht en kracht kan profiteeren. Nadat dit werk is opgeleverd, wordt een kabel gelegd van Oostrum naar Geysteren. Zondagavond omstreeks half 12 passeerde alhier in Westelijke richting een luchtballon, die zeer laag boven den grond zich voort bewoog. Ook in Noord-Brabant werden er dezelfden nacht verschü lende waargenomen. Deze schijn te Munchen zijn opgestegen.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1