Furol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen. Doos 30 ct. Bij fxamens De inbreker en de weduwe. Qemengde Berichten Transpireerende Voeten gedupeerd. Zoo is aan Ged. Staten door de volgende firma's reeds om concessie gevraagd firma van de Rijdt en Co. te Grave, voor de vol gende lijnenGrave over Cuyk naar Boxmeer; Grave over Mill en Wan- ray naar Boxmeer BoxmeerVen- ray en UdenHelmondG. van Galen voor het traject Grave— Cuyk-Boxmeer A. van Sambeek te Ëscharen voor het traject Grave— Mill—Wanroy—St. Anthonis—Box meer „Diameno" te Sambeek voor de lijnen Boxmeer—Venray, Box meerHelmond en BoxmeerCuyk. Men ziet, er is liefhebberij genoeg en hieruit zou men mogen afleiden, dat er voor particulieren toch nog wel een bestaan te vinden iê, daar waar de A.T.O. ieder jaar duizenden te kort kwam. Heintje was één met den boom, waartegen hij stond. Hij zag den nachtwaker voorbijgaan en volgde met zijn oogen den lichtbundel, die den achterkant der huizen af zocht, tot de lantaieh uitknipte en de man 'op zijn fiets kalm wegreed. Heintje liet een zacht gefluit hooren. Een donkere gestalte maakte zich uit» het hooge gras aan den slootkant los. wipte den weg over, en kroop als een kat over den muur, waarachter de tuinen van het doodstille villawijkje lagen. De man meed behoedzaam de glasscherven* die nijdig op den muur omhoogsta ken. Één moment was een gebogen silhouet zichtbaar; dan richtte de donkere figuur zich op, greep naar een boomtak en verdween achter den muur. Heintje hoorde wat geritsel, toen was het stil. Hij vond, dat Janus het nog vlug genoeg deed, in aanmerking genomen, dat hij ongeoefend was, nu hij pas drie jaar gezeten had. Janus stond op de regenton bij de keukendeur en had een tang om het ijzer geklemd, waarop het tui melraam rustte. Heel langzaam, met kleine, geruischlooze rukjes, boog hij het ijzer opzij. Met een touw om zijn hals geknoopt, hield hij het raam tegen en toen het ijzer ver genoeg was weggebogen, liet hij 't voorzichtig zakken. Nu gaapte voor hem een breed open gat. Éven liet hij een bundeltje iicht in de keuken spelen, luisterde of hij niets hoorde van Heintje en of het stil bleef in het huis en klom trocn naar binnen. Hij sloot achter zich het raam. Met zijn looper opende hij de binnendeur van de keuken en stond toen in het portaal. Janus kende den weg, hij was nog maar een paar dagen geleden met de weduwe samen het heele huis doorgeweest, hij, netjes met een boord om en een hoed in de hand als schatter van de belastingen. „U hebt teveel betaald volgens de inspectie", had hij gezegd en toen mocht hij dadelijk binnenkomen en kreeg hij een sigaar. Nu ging hij regelrecht naar de voorkamer, waar het buffet stond en de „bonhour du jour" met het zilver, maar voor hij wilde gaan probeeren met zijn rappe cambrio- leurshanaen de deuren te openen, zag hij in het schemerig licht een wit stukje papier op tafel liggen. Hij nam het op en gedekt achter den schoorsteen liet hij er wat schijnsel op vallen van zijn lantarentje. „Dina, las hij, als je soms nog laat thuis komt, dan ligt de bos met sleutels in het kastje boven de keldertrap.,' Janus grijnsde. Zóó moest hij 't juist hebben. het werk moest een beetje gemakkelijker gemaakt worden door de cliëntéle. Het was anders niet meer te doen met al die lamme nieuwerwetsche veiligheidsloten Je kon er je nachtrust niet meer aan opofferen Hij stond al bij de keldertrap en opende voorzichtig de deur. Er was een kleine ruimte boven 't donkere trapgat. Hij zocht het kastje, tastend met zijn handen. Bliksem J wat hing het onhandig hoog en ver. Hij kon er niet goed bij. Hij moest zich rekken. De deur hinderde hem. Hij wist niet hoe hij het kastje open moest krijgen. De deur zat er te dicht tegen aan. Hij maakte ruimte en rukte aan het kastje, zette er een beiteltje in. Het kraakte zacht. Hij wilde het van den muur aftrekken, maar het lukte niet. Hij stond er onhandig voor, bewoog driftig zijn schouders, rukte aan het beiteltje. „Vervloekt De kelderdeur was in het slot gevallen, zachtjes, maar met een klein nijdig tikie. Toch schrok Janus ervan. Hij hield niet van onnoodig gerucht in huizen, waarvan de be- woi ecs sliepen. Hij luisterde weer, zcoals in het veld een dier luistert, dut onraad hoort. Janus hoorde geen onraad, het bleef stil. Hij wilde nu weer zachtjes Je kelderdeur openen, maar het lukte niet. Hij draaide voorzichtig de kruk om, rukte er aan, maar de j bleef onbeweeglijk. Ergens leek er een geheimzinnig s'ot te zitten, waar hij aan den binnenkant niet bij kon. Toen dacht Janus aan het kastje. Het was bijna open het beiteltje stak er, nog uit. Janus gaf er een laatsten ruk aan en het deurtje vloog open. Hij voelde met zijn hand over den bodem van het kastje, langs de wanden, langs den bovenkant. Hij liet er licht invallen. Maar er was niets aan te doen, het kastje was leeg. Nog eenmaal rukte hij aan de deur, waar geen beweging in was te krijgen. Hij had er tegenaan kun nen slaan, er tegenaan kunnen stam pen. Hij zou alle voorzorgen willen vergeten, als hij de deur open zou kunnen krijgen. Maar hij wist met ontstellende zekerheid, dat het ner gens toe zou dienen, hij zat opge sloten. Hij zocht of de kelder nog een uitgang had. Hij vond niets dan een klein raampje met zware tralies, dat aan de voorzijde van het huis uit kwam. Hij keek ernaar, hij kon er net een klein vierkant blokje van den avondhemel doorheen zien. Hij meesmuilde kwaadaardig, want hij herkende het. Precies zoo'n vierkant stukje van het vrije uitspansel had hij meer gezien zeer onlangs nog in cel 3d. Heintje had niet veel lust gehad om mee te doen met dit kraakje. Alleenwonende vrouwen zijn te zenuwachtigze worden te gauw wakker en maken te veel spektakel. Ouwe renteniers, die 's avonds van een goed glas zwaren wijn houden, daar is wat mee te beginnen. En nu stond hij al een uur tegen zijn boom en hij zag of hoorde niets meer van Janus. Het was gaan regenen en de koude nachtwind deed hem rillen. Hij bleef op zijn post tot de eerste haan kraaide en het morgenlicht vaag aan den hemel kwam. Koud tot op zijn botten ging hij weg. Er was niets te zien aan het huis. De boomen kwamen drui pend over den tuinmuur kijken, boven was alles rustig. Heintje vond het een gek geval: dat geval van Janus en de weduwe. „Meneer de inspecteur," zei het magere menschje, en de papillot jes wipten zenuwachtig over haar rimpelig besjes-voorhoofd „meneer de inspecteur, wij alleenwonende, zwakke vrouwen moeten voorzichtig zijn en goed om onze veiligheid denken. Én nu leg ik altijd een briefje 's avonds in de eetkamer neer, waarin ik schrijf dat de sleutels in een kastje achter de kelderdeur liggen. En dat kastje heb ik zóó opgehangen, dat ze er niet bij kunnen komen, of de kelderdeur valt in het slot. Het kastje is natuurlijk leeg en de kelderdeur kan van binnen niet geopend worden. Begrijpt u het Ik heb u nou getelefoneerd, want vannacht is er een in de val geloo- pen. Ik heb hem gehoord. En van morgen was hij bezig de spijlen uit het kelderraam te buigen. Maar het is hem niet gelukt. Hij zit er in meneer de inspecteur, en gaat u hem met de heeren agenten maar halen. Hier heeft u den sleutel. Ik ga zoo lang nog maar even naar boven. U begrijpt, wij alleenwonende zwakke vrouwen De Maasbode. Jan N. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtablet ten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drog. 23e Liniburgsche Katholiekendag te Weert. De Katholiekendag van 1930 werd met het prachtigste Pinksterweer be gunstigd. Ook dat heeft er aan meegewerkt, om die talrijke fietsers en voetgangers, de massa's auto's en autobussen, die honderden en honderden per trein en extra-trein naar Weert te brengen. De plaatselijke regelingscommissie heeft den dag uitstekend voorbereid en ook de sub-commissie heeft hare taak prachtig vervuld. Voorde beste vergaderzalen was gezorgd en alle waren ze gezellig en gerieflijk inge richt. Het algemeen onderwerp van-den Katholiekendag was „Katholiek Of ferleven", dat fraai geillustreerd werd door den omslag van het program maboekje: St. Martinus, de patroon der Parochie, voorgesteld in zijn meest bekende liefde- en offergave, het deelen van zijn mantel met den arme. Het was voorzeker voor onzen tijd van genot en hebzucht, waarin het eigenbelang naar den voorgrond treedt, de eene stand ten koste van den anderen naar boven tracht te komen, een zeer geëigend onderwerp. Dit onderwerp maakte den Weert- schen Katholiekendag tot een demon stratie van den katholieken zin voor het hoogere, voor iets dat ver uitgaat boven het stoffelijke en aan elk, die zien wil, den waren onbaatzuchtigen aard van het katholieke organisatie leven, zooals het bedoeld wordt, aantoont. R. K. Bouwvakarbeidersbond. Naar „De Volkskrant" meldde, bereikte de R. K. Bouwvakarbeiders bond de afgeloopen week de vijf en twintigduizend leden. L\jkje opgevischt. In het Eindhovensche Kanaal werd ongeveer tei hoogte van de spoor brug Weer t-Eindho ven drijvende gevonden het lijkje van een kindje van vermoedelijk 3 maanden oud, waarvan nog geen inditeit is vastge steld kunnen worden: Het vervoer van aardappelen per spoor. Een verzoek aan de Spoorwegen om verlaging van den redue- tietermy» afgewezen. In verband met een corresponden tie, gevoerd met de directie der Nederlandsche Spoorwegen, verzond de Bond van Exporteurs van Aard appelen en Groenten in Noord-Hol land gisteren het volgende telegram aan den Minister van Waterstaat De Koninklijk erkende Bond van Exporteurs van Aardappelen en Groenten in Noord-Holland wendde zich tot de Nederlandsche Spoorwe gen met een verzoek den termijn waarvoor reductie wordt verleend voor het vervoer van aardappelen met drie maanden te verlengen. Dit verzoek is tot groote teleur stelling van den Bond afgewezen, omdat de campagne juist omstreeks j5 Juli aanvangt. De Bond roept in deze de tusschenkomst van Uwe Excellentie in, opdat alsnog aan zijn verzoek zal worden voldaan in verband ook met de concurrentie tegenover de Belgische aardappelen exporteurs en wijl de prijs nu al beneden den normalen is. Ook de Belgische regeering komt de daar gevestigde exporteurs tegemoet door verlaagde vrachtprijzen. Slechte Tuinbouw uitkomsten. Men meldt uit Naaldwijk Het gaat met de bloemkool in het Westland al niet veel beter dan het met de spinazie en sla is gegaan de le kwaliteit brengt nog iets op maar de mindere kwaliteiten zijn vrijwel waardeloos. De laatste warme dagen, benevens de feestdagen waardoor de export geheel stil ligt verhoogen de ongun stige uitkomsten ook van deze teelt. Zoo werd Vrijdag voor le kwali teit bloemkool pl.m. 3 cent per stuk besteedde 2e soort vond bijna geen koopers. Alleen enkele zoute- rijen kochten partijtjes tegen den minimumprijs van 70 cent per 100 stuks. En.... de groote aanvoeren moeten eigenlijk nog komen. Er zijn tuinders die hun producten niet eens oogsten. Zij redeneeren, dat zij nu, in den tijd van druiven- krenten, beter de kool op het land kunnen laten staan, dan extra-krach ten aannemen om het genoemde werk te verrichten. Een eigenaardig verschijnsel doet zich voor in den sla-handel. Dit product werd in het Westland bijna niet meer aangevoegd, echter wel in de omgeving van Leiden en vooral van Zwolle, n.l. z.g.n. zaaisla. Nu gaan uit 't Westland ver schillende vrachtauto's de reis naar Zwolle maken, óm daar in kratten verpakte sla te halen en deze naar Hoek van Holland naar de Hull- booten te brengen. Momenteel heerscht in Engeland veel vraag naar sla, vandaar dat deze handel nu niet onvoordeelig is te noemen. Door een auto aangereden. Maandagnacht is op den straat weg OldenzaalEnschede nabij OldeDzaal een doodelijk ongeluk gebeurd. De ca: 45-jarige ongehuwde arbeider G. V., die huiswaarts keerde stond met een tweetal andere perso nen aan den kant van den weg te praten, toen hij door een uit de richting Oldenzaal komenden auto werd aangereden. De botsing was van dien aard, dat zijn hoofd tegen het portierkozijn werd verbrijzeld, waardoor de man onmiddellijk over leed. Het begint weer. De 18-jarige kantoorbediende J. Reyers te Apeldoorn is Zondagmid dag bij het baden in het kanaal bij de Woudbrug aldaar verdronken. Zondagavond is in de bad en zweminrichting „De ijzeren man', te Eindhoven de 21-jarige bankwerker V. uit de Berkenlaan bij het baden verdronken. Onmiddellijk na het ongeval begon men te dreggen, doch tot heden zon der resultaat. Even tevoren had de badmeester van eeze provisorische gemeentelijke bad en zweminrichting, waar men alleen voor eigen verantwoordelijkheid zwemmen kan, twee dames van 21 en 25 jaar op haar hulpgeschrei met levensgevaar gered. Te Noordwijkerhout is de 16-jarige Gerrit van den Berghe uit Voorhout bij het baden in een sloot verdron ken. Men meldt uit Waalwijk Gisterennamiddag ging een drietal jongens van pl. m. 13 jaar naar het Zuider afwateringskanaal baden, A, van F. welke zich het eerst te water bagaf, zonk direct in de diepte, zon der dat zijn makkers hem hulp konden bieden. Eerst na uren kon men het ontzielde lichaam naar boven halen. Verdronken. De ongeveer 50-jarige koopman K. B. uit Winschoten is op Pink sterzondag nabij het Schansbosch in een langs den weg zijnde sloot geraakt en verdronken. De warmte en het kleine kina. In de warme zomermaanden worden vele zuigelingen ernstig ziek. Deze ziekte treedt soms plotseling op en kenmerkt zich door braken en dunne ontlasting. Borstkinderen worden door deze ziekte veel minder dikwijls aangetast dan kinderen, die met de flesch ge voed worden. Als oorzaken voor het ontstaan dezer ziekten kennen wij 1. Oververhitting van het kind door te warme en te vast aangelegde kleeding en verblijf in een vertrek, dat onvoldoende gelucht wordt. 2. Bederf der melk, die niet vol doende versch is en niet koel bewaard wordt. 3 Verontreiniging van het voedsel doordat de fiescbjes en speentjes niet zorgvuldig schoongemaakt en schoon- gehouden worden. 4. Ondoelmatige voeding van het kind, vooral overdadige voeding en onregelmatige toediening van het voedsel. Let wel Nimmer is het door komen van tandjes oorzaak van deze ziekte Hoe kan de moeder het optreden van deze ziekte zooveel mogelijk voorkomen le. Door het kind dagelijks ge heel te wasschen of liever nog te baden. 2. Door de melk te koopen bij een betrouwbare inrichting of melk boer. Het voedsel van den zuigeling moet direct na ontvangst der melk bereid worden, zoo vlug mogelijk afgekoeld en in eene gesloten pan op eene koele plaats bewaard worden Mea plaatse de melkkan direct op den keldervloer of anders in eene andere pan gevuld met koud water, dat meermalen per dag ververscht wordt. 3. Door de fleschjes en speentjes direct na ieder gebruik met heet water zorgvuldig te reinigen en in eene gesloten schoone pan met zuiver water te bewaren. 4. Door het kind op de vastge stelde tijdstippen nauwkeurig het voedsel te geven, dat door den dokter aangeraden is. Indien men meer geeft of de flesch te spoedig na de vorige geeft, zoo stelt men het kind aan groot gevaar bloot. Ia. Door het kind, vooral op warme dagen, te doen verblijven in een frissche kamer, die goed gelucht wordt. Het raam of de deur aan de schaduwzijde flink open te zetten (ook 's nachts). le. Door het kind op warme dagen luchtig te kleeden. Óp heete dagen kan men den gezonden zuige ling slechts met een hemdje en een luier kleeden en hem met een lakentje dekken. Het hoofdje moet men koel houden en niet bedekken. Ook doet men goed indien men den gezonden zuigeling veel buiten brengt; bij groote hitte op een koele, niet zon nige plek. Indien gij uw kind thans zelf voedt, tracht dit dan voort te zetten; gij doet dan het beste, wat gij voor uw kind kunt doen Geef uw kind nimmer een zoet houder of dotje; dat kan gevaarlijk zijn. Gebruik geen flesch met een lange slang, doch een met een korte speen. Wat moet de moeder doen. indien de zuigeling gaat braken of dunne ontlasting krijgt le. Geef hem dan direct op de tijdstippen, waarop hij anders voed sel krijgt, een fleschje rijstewater, bereid volgens onderstaand voor schrift. 2e. Verzuim niet daarna met het kindje op het eerstvolgend spreekuur van den dokter te komen om verder raad te ontvangen, want het kindje mag niet langer dan één of twee dagen uitsluitend rijstewater krijgen. 3e. Indien de ziektekiemen niet na eenige uren wijken, roep dan spoedig de hulp van uw huisdokter in. Bereiding van rijstewater Breng 1 eetlepel gewasschen rijst met 1 Liter (kan) water aan de koojc in een open pannetje en laat het zoo lang koken, tot de helft van het water verkookt is (ongeveer 20 min.) Giet het door een schoon zeefje. Wanneer het te veel verkookt is, vul het dan met gekookt water tot 11/2 Liter bij. Bewaar het afgekoelde rijstewater in een gesloten of toe gedekte pan. Motor geslipt. De heer F. Stevens uit Helmond, is Vrijdagavond te ongeveer tien uur onder Someren op 't Eind, met zijn motor geslipt, waardoor hij viel en een ernstige schedelbreuk opliep. Men vond hem bewusteloos op den we9 ÜQgen. Hij is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Helmond ver voerd, waar hij is overleden. Ook in Engeland een vrouwen moordenaar Zondagmorgen vroeg heeft men in een laan te Brighton het lijk ge vonden van een door messteken om het leven gebrachte vrouw. Dit is in de laatste weken reeds het derde geheimzinnige geval van dien aard. Thans betreft het mrs. Beatrice Prendergast, een 56-jarige vrouw, die naar het schijnt, met een penne- mes, drie doodelijke steken in de borstkas heeft ontvangen. Bij de andere mysteries zijn be srokken mrs. Barrie Whitehouse, een vrouw, die men te Cheaaie Cheshire) met bloote voeten aan den kant van den weg dood heeft aangetroffen, waarbij gebleken is dat men haar cocaïne had toegediend en miss Agnes Kessan, een 21-jarig meisje, wier lijk Donderdag te Epsom in een sloot was gevonden. Een moord-epidemie. In Chicago heerscht de laatste dagen een ware moordepidemie. In de laatste 10 dagen zijn niet minder dan 12 lang door de politie gezochte misdadigers vermoord. Verkeersongevallen. Tijdens de Pinksterdagen hebben er in de omgeving van Berlijn tal rijke auto-ongelukkenplaats gehad, waarbij voor zoGver op het oogen- blik bekend, 4 personen het leven hebben verloren, terwijl er talrijke gewonden zijn. Boerenwijsheid en humor. Waar het hek open is, loopen de varkens in. Als de boeren slapen, waken de ganzen. Men moet de koe wel melken, maar haar niet de spenen aftrekken. Eendvogels krijgen aas, maar ze moeten duiken en zoeken. Een paard slaat nooit meer vonken, dan wanneer het struikelt. Als één koe bitst, steken ze alle den staart op, Lievehoersbeestjes-1'axms. Dat de Lieveheersbeestjes „per gewicht" worden verkocht, zal wel niet iedereen weten. In de Vereenigde Staten is het telen van het Lieveheersbeestje een buitengewoon lucratief bedrijf en de beestjes worden in trossen bijeen per pond afgewogen en verhandeld. Bijna overal, in elk land kan men 't kleine diertje aantreffen in de groot ste verscheidenheid, want er zijn zelfs meer dan duizend verscheidene soorten van Lieveheersbeestjes, die zich slechts van elkander onder scheiden door het verschil van de puntjes op hunne schildjes. 't Kleine insect, dat we tot de „nuttige" insecten mogen rekenen, daar het de onvermoeide vernieler is van de bladluis, geniet over 't algemeen maar weinig, althans te weinig belangstelling.- En toch is 't diertje van zoo groot belang voor de kweekers. Met 't grootste gemak verslindt 't Lieveheersbeestje duizenden blad luizen, dié de rozenstruiken, druiven ranken, de bladeren van de appel- boomen en tal van andere planten vernielen of schade toebrengen. In Amerika is men echter van 't nut van het Lieveheersbeestje zoo zeer overtuigd, dat men in ver scheidene landen der Vereenigde Staten Lieveheersbeestjes-farms heeft ingericht, waar deze soort van in secten-bestrijders bij gansche massa's worden geteeld. En steeds neemt de vraag naar dit nuttig insect toe. En de teelt neemt soms zelfs zóó grooten omvang, dat de beestjes worden verzameld en verzonden naar die streken, waar ze te gering in aantal zijn en hun aanwezigheid zoo zeer gewenscht is. In Californië heeft men, na het aanleggen der uitgestrekte sinaas- appeltuinen, de beteekenis en het nut van dit insect eerst voor goed leeren kennen. De oogst viel vaak tegen en de opbrengst beantwoordde veelal niet aan de gestelde verwach tingen. De geleerden vorschten de oorzaak van deze teleurstellingen na en ky/amen tot de ontdekking, dat de schadelijke bladluis de sinaas- appelboomen had aangetast. Toen werden er groote legers van „Strijdlustige" Lieveheersbeestjes ge- requireerd en de leden van deze benden „Klein maar dapper" bonden den strijd tegen de vernielende blad luis zóó fel aan, dat de oogsten aanzienlijk veel meer gingen opbren gen dan tot nog toe geschied was. Dat was de oorzaak, dat men zich in de Vereenigde Staten met ijver ging toeleggen op de teelt van Lieve heersbeestjes, dat daar thans een zeer winstgevend bedrijf is geworden. En de beestjes worden er in hoe veelheden „per pond" gewogen en verkocht. De teelt van Angora-konynen. Met een Nederlandsche spinnery begonnen. Een jaar of vijf geleden deed de teelt van Angora-konijnen haar in trede in ons land. Het waren de hooge prijzen, voor Angora-wol betaald op de internationale markt, welke eenige Nederlanders op het denkbeeld brachten ook hier te lande met het fokken van deze konijnen soort te beginnen. Vooral de inmid dels overleden heer Olie, uit Voort huizen, was een pionier op dit ge bied. De prijzen, welke de Éngelsche spinnerijen voor de Angora-wol betaalden (f 22 per Engelsch pond) maakten het fokken van deze konijnen vrij loonend. Een goed exemplaar levert bij een drievoudige pluk per jaar wel een half Engelsch pond aan gewicht op. Men kan aan de hand van deze opbrengst wel be rekenen, dat het fokken der Angora's een loonend nevenbedrijf werd voor tal van landbouwers en pluimvee houders. Vooral in de omgeving van Amersfoort, Barneveld en Apeldoorn, in Groningen en Friesland, maar ook op de Zuid-Hollandsche eilanden en in Noord-Brabant gingen zich velen op deze teelt toeleggen. De vooruitzichten schenen gunstig, toen vrij plotseling de daling kwam op de markt, onder invloed van de Fransche weverijen, die z.g. Angora wol-artikelen aan de markt gingen brengen tegen veel lagere prijzen. In werkelijkheid was er maar 10 a 15 pCt. Angora-wol in verwerkt. Deze Fransche fabrikaten vonden grif aftrek en beteekenden voor de Franschen ook een zeer loonend artikel. Maar voor de Éngelsche fabrikanten, die gewoon waren 80 pCt. Angora te verwerken, maakte dit concurrentie onmogelijk. De prijs van Angora-wol is ongeveer zes keer zoo hoog als van de schapenwol. De Engelschen zetten hun inkoopen stop en liquideerden de voorraden. Bovendien, en dit is nog een tweede factor voor de malaise, ging het publiek zich tegen dit product keeren omdat het „haarde." Onder deze omstandigheden is de positie van de Nederlandsche Angora fokkers zeer moeilijk geworden. In het vooruitzicht een loonend bedrijf te vormen, had men hier in Neder land vrij veel geld in deze teelt ge stoken. Er waren fokkerijen met 500 en meer beesten. De N. A. V., de Nederlandsche Angora - konijnen fokkers vereeniging heeft toen getracht de moeilijkheden te boven te komen. Verschillende plannen werden in studie genomen, besprekingen gevoerd met de Engel schen. Doch resultaten werden niet bereikt. Velen waren gedwongen hun bedrijven te liquideeren, waar mede de malaise in den Nederland- schen landbouw nog weer vergroot werd. Ten slotte heeft men ingezien, dat alleen uitkomst was te verwachten van een eigen Nederlandsche Angora wol-spinnerij. Men trof het een Rotterdamsch machine-constructeur, den heer Dikotter, bereid te vinden zijn technische ervaring hieraan te té wijden. Deze is er na veel proef nemingen in geslaagd een spinmachine te vervaardigen, welke volkomen aan de gestelde verwachtingen be antwoordt. Verschillende onvolmaakt heden, welke de andere bekende Angora-spinmachines aankleefden, werden hier verbeterd. Na maanden van proefnemen kan men nu zeggen, dat de Eerste Neder landsche Angora-spinnerij in bedrijf is gekomen. Zij is gevestigd in de Adrianastraat, te Rotterdam. In verband met dit feit, had de A. N. V. te Rotterdam een confe rentie belegd teneinde nu verder de belangen der Angora-fokkers te be spreken. Deelnemers aan deze con ferentie waren: de Inspecteur-Gene raal van den landbouw, ir. Kake- beeke, ir. T. G. Tukker, directeur van het Rijksproefstation voor Pluim veeteelt, te Beekbergen, de heer Jansen, directeur van het Fokstation te Horst, mr. Deketh, de burgemees ter van Soest e.a., met het bestuur van de A. N. V., onder leiding van Jhr. Van den Brandeler. De heer Kakebeeke wees er bij deze gelegenheid op, dat de belang stelling van de Regeering vooral in dezen tijd van malaise in den land bouw, uitgaat naar alles, wat onder deden in den landbouw rendabel kan maken. In den middag werd een bezoek gebracht aan de spinnerij in de Adrianastraat, waar men met het ruwe product en zijn bewerking heeft kunnen kennis maken. We kregen den indruk, dat de opzet van dit bedrijf, hoe bescheiden ook, wel vooruitzichten heeft. Er zijn echter twee zaken, die hierop van grooten invloed zijn. Vooreerst, dat men voor dit luxe-artikel ook de belangstelling van het publiek, vooral van de dames, weet te trekken. En vervolgens, dat men aan de af werking ook alleeischen stelt, welke een luxe-artikel vereischt. Veolc W. sum. B. naar J P. Wans* C. naar H.i Berge, M. Broer J.P, radeel- P. Leend: ROi Eiermi voerd Gro; Klei Eea VE! vereen aanga Gta Klei Een Gam en oksels behandele men met Purol- poeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus, en is evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten Ingekomen en vertrokken personen van 23 tot 30 Mei. INGEKOMEN: M. J. Diktenzee, dienstbode, Hiept, M 88, van Venlo. L. W. van de Munckhof, z.b, St. Antoniusstraat, van Horst. P. J. Wijnen en gezin, houtarbei der. Óostrum, D 6 van Horst. P. J. Gommans, broeder. Leun- scheweg 1, van Venlo. Ch. Beekman, z,b. id, 2 a, van Katwijk. Th. Rutten, verpleger, Stations weg 32, van Bergen. G. M. Mehring, verpleegster, St. Annalaan 5, van Rotterdam. VERTROKKEN M, Basten, naar Biogelrade.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 8