Tweed© Blad ?an „F11L BW MAAS Landbouw-crisis FEUILLETON Zwijgen en vergeven. Gelukkig zijn! De A.T.0. verdwijnt. ZATERDAG 14 JUNI 1930 Een en vijftigste Jaargaig No. 25 Zittiiig Commotio en Ineomraoüo Verlegging van een gedeelte van den weg no. 88. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat zij voornemens zijn aan den Raad voor te stellen een gedeelte van den openbaren weg no. 88, loopende tusschen het eigendom der Eerw. Zusters Ursulinen. vanaf on geveer de plaats waar de tuin begint van den Zeereerw. Heer Pastoor, tot nabij de Eindstraat, aan den openbaren dienst te onttrekken en een nieuwe weg aan te leggen langs den tuin van den Zeereerw. Heer Pastoor, op het eigendom der Eerw. Zusters Ursulinen, vanaf het eerstgenoemde punt tot aan de Eindstraat (tegenover huis Verstraa- len.) Diegenen, die tegen deze ont trekking aan den openbaren dienst en tegen de verlegging van dit weggedeelte bezwaar hebben, wor den .uitgenoodigd binnen 14 dagen na datum dezer bekendmaking hunne bezwaarschriften hiertegen in te die nen, tot mondelinge toelichting, waarvan zitting de commodo en incommodo zal worden gehouden ten Raadhuize (kamer van het Col lege van Burgemeester en Wethou ders) op Vrijdag 20 Juni a.s., des voorraiddags elf uur. Venray 5 Juni 1930 Burgemeester en Wethouders vrnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. (Herplaatst wegens misstelling.) Aansluiting rioleering. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden, dat volgens de ar tikelen 45. 47, 48 en 53a der Bouw verordening de woningen en gebouw de eigendommen, gelegen aan wegen, waarin zich buizen van de gemeen telijke rioleering bevinden, moeten aansluiten op de rioleering. De eigenaren van woningen enz. welke niet aan de eischen in voren- aangehaalde artikelen bedoeld en niet aansluiten op de rioleering. worden gestraft met hechtenis van ten hoogste tien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Burgemeester en Wethouders kun nen in bepaalde gevallen ontheffing verleenen van deze voorschriften tot aansluiting onder door hen te stel len voorwaarden, de gezondheids commissie gehoord. De aanvragen hiertoe moeten ónder opgave van redenen schrifte lijk bij Burgemeester en Wethouders worden ingediend. De rioolbelasting is evenwel in ieder geval verschuldigd, ook indien ontheffing tot aansluiting is verleend. Na 1 Juli a.s. zal tegen degenen, die aan wegen gelegen zijn, waarin zich buizen van de gemeentelijke rioleering bevinden en niet zijn aan gesloten aan deze rioleering, zonder dat hun hiervan ontheffing is ver leend, proces verbaal worden opge maakt. Venray, 26 Mei 1930 De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN In een vorig artikel werden de oorzaken van de vroegere en tegen woordige landbouwcrisis aangegeven, nu willen we de middelen bespreken, die worden aanbevolen om den on gunstigen toestand het hoofd te bie- Naur hot Spuansch. Een doodshoofd tusschen twee bloempotten, In de volkrijke stad M..„ zag men een zonderling iets, hetwelk alle vreemdelingen stuitte, maar waaraan de bewoners reeds zoo gewoon waren, dat het niemands aandacht meer trok. Dit vreemde bestond in het treurige verschil, te midden van een der aanzien lijkste en fraaiste gedeelten van de slad, in een der drukstbezochte straten, veroorzaakt, dooreen sloten, verwaarloosd en somber huis, welks aanblik het gezicht en het gevoel onaangenaam trof. De twee aangrenzende huizen waren wit, als van albast; hunne balcons en hun traliewerk was beschilderd, het ijzer metvroolijk groen geverfd, zoo frisch als de planten, die in koraalkleurige vazen er rondom geschaard ston den. Door kunst verfraaide dahlias, nederige seringen, en heliotropen verschuilden zich achter de geraniums, wier bevallig en kleurig voorkomen hun eene uitstekende plaats in de aristocratie der bloe den. De drie machten, die in deze hebben samen te werken zijn: de regeering, organisatie en belangheb bende zelf. Volgens onze christelijke beginse len is de staat een instelling, die tot plicht heeft, het algemeen welzijn der leden naar best vermogen te behartigen en dient hij de voor waarden te scheppen, die het alge meen belang zullen bevorderen. Waar het particulier initiatief niet bij machte is. een wantoestand te verhelpen, daar is het de taak van den staat om steun te bieden of middelen te beramen, welke aan dien noodtoestand een einde maken. Er is een noodtoestand in den land- en tuinbouw, waardoor een groot gedeelte van de Nederland- sche bevolking de dupe wordt bui ten hun schuld en die 't particulier initiatief niet bij machte is, met eigen kracht te boven te komen, zonder gevaar te loopen. met ster ken achteruitgang of zelfs ondergang bedreigd te worden. Waar de toe stand zoo is, daar moet de staat de helpende hand bieden. Een feit is, dat de productiekosten veel te hoog zijn in vergelijking met den prijs der podructen. De taak van den staat zal dus hierin moeten bestaan, om deze beide waarden tot elkaar te brengen. De hooge productiekosten vinden hun oorzaak vooral daarin, dat ten gevolge van gebrek aan geschikten cultuurgrond de vraag het aanbod verre overtreft en de koop- en pachtprijzen bedenkelijk over de schreef gaan. De vraag dringt naar voren, of het niet mogelijk is, het gebrek aan cultuurgrond te verhelpen. En in derdaad valt in deze richting nog wel wat te doen. Reeds is de Regeering bezig, een twaalfde provincie te scheppen door de droogmaking der Zuiderzee, een werk, dat honderden millioenen kost maar dan ook werkgelegenheid schept en vruchtbare boerderijen zal doen ontstaan. Maar buiten dat, roepen nog meer dan vier honderd duizend hectaren woeste grond om ontgin ning, welke met heel wat minder onkosten tot vruchtbaar akker- en weideland kan omgeschapen worden. En waar het particulier bezit deze grond niet met voordeel kan ont sluiten, daar kan subsidie van de regeering de behulpzame hand bie den. Dit geldt evenzeer voor ontwa tering. Er liggen nog duizenden hectaren vruchtbare grond in ons land, die weinig of niets opbrengen, alleen omdat de waterstand te hoog Ook zal de invoer van een pacht wet, die eerstdaags te verwachten een betere regeling van het pachtwezen kunnen bewerkstelligen, en den zittenden pachter meer rechtszekerheid kunnen verschaffen, zonder den pachtheer in zijn recht matige belangen te benadeeleri. Een tweede vraag is, hoe ver betering te krijgen in de lage prijzen der producten. Ons land is, wat betreft den af zet van land- en tuinbouwproducten voor een groot deel op het buiten land aangewezen. Zoo kan de re geering door haar ambtenaren den toestand in het buitenland laten onderzoeken en op die mapier goede afzetgebieden aangeven. Er wordt dan ook sterk aange drongen op uitbreiding van den buitenlandschen voorlichtingsdienst Nu wordt onze uitvoer juist sterk men verschaft heeft. Op de lieve lingsplaats der bewoners schitter den de aanmatigende camelias, zonder te denken, dat de mode, die hun heden eenige belangrijk heid geeft, ze morgen kan verlaten, en dat ze des te meer vergeten zullen zijn, daar zij zelfs geen geur als herinnering achterlaten. Een weinig hooger verhieven zich de lieve anjelieren, de meest Spaansche van alle bloemen, buigende onder het gewicht van hunne geurige vochten. Achter de glazen zag men fraaie stores van groene Chineesche rietjes, met de wonderlijkste vogels en onbekend ste bloemen beschilderd. Het ledige huis daarentegen, met zijne sombere muren, zijn zwart ijzerwerk, zijne gesloten blinden, als ontvluchtte het alle daglicht en den blik der menschen, scheen van het vroolijke en bezige leven uitgesloten, en een vloek met zich te dragen. Op het balcon zag men slechts eenige losse deelen van een bord, dal wind en regen vernietigd hadden, en het geen de eigenaar, die geen lust gevoelde het te vernieuwen, in dien toestand liet. Die stukken verhoogden het voorkomen van afgeslotenheid van dit naar en verlaten huis. Kortom, deze een zame en verlaten woning, tusschen twee fraaie naburige huizen ge plaatst, was geheel gelijk aan een doodshoofd tusschen twee bloem potten. belemmerd door protectiemaatregelen van het buitenland, speciaal door Duitschland, dat het grootste deel onzer land- en tuinbouwproducten ontvangt. Een natuurlijke zaak lijkt het daarom, ons met gelijke maatregelen te beschermen tegen den invoer uit Duitschland. Het liberale vrijhandel stelsel heeft dit echter tot nog toe kunnen tegen houden. Maar als men bedenkt, dat de waarde van onzen invoer in Duitsch land 450 millioen bedraagt, waar tegenover voor 840 millioen uit het vaderland van Michel om zoo te zeggen vrij en frank over onze grenzen kan huppelen, daar heeft een krachtige drang naar een sterk onderhandelingstarief alle reden van bestaan. Iets anders is het, wat betreft de lage graanprijzen. Deze worden niet veroorzaakt door verhoogde invoerrechten trouwens Nederland is geen graan- uitvoerend land maar door den massa-uitvoer, vooral uit Amerika. Hier zou als remedie kunnen dienen het Zwitsersche systeem aankoop van graan door de regeering en distributie van regeeringswege tegen een vastgestelden prijs. De regeering doet dan eigenlijk juist hetzelfde als in de distributie jaren, toen ze, om over het noodige broodgraan te beschikken, het koren requireerde en den prijs bepaalde. Zoo'n systeem heeft echter het nadeel, dat er een massa ambtenarij mee gemoeid is, met al den aan kleve van dien. Wil men niet tot invoerrechten overgaan, dan is een andere manier om den invoer zoodanig te beper ken, dat de aangevoerde hoeveel heid de binnenlandsche behoefte dekt. We doen dan in dit opzicht niets anders dan wat Amerika doet met de landverhuizers: het laat slechts een zeker percentage toe. En bovendien moet Nederland niet de vuilnisbak worden, waar 't buitenland alles gelieft te depo- neeren, waar het zelf geen weg mee kan en wat dan maar a tout prix aan de markt gebracht wordt en nota bene dan ook nog als wereld- prijs gaat worden beschouwd. Er zou nog heel wat te zeggen zijn over andere regeeringsmaat- regelen, als invoering van een sui kerproductie-premie, verlaging van vrachttarieven, vermindering van belasting, maar we willen hier een punt zetten. Eén tweede zaak is, de zorg van de organisatie voor haar leden. In de crisis-jaren van '80 en '90 stond de boer hulpeloos alleen en werd hij dikwijls van alle kanten geplukt. Door den drang der omstandig heden zocht hij in de organisatie zijn kracht. De boeren- en tuinders bonden ontstonden, die de belangen van de leden op allerlei wijzen be hartigen: de Boerenleenbanken ver schaffen de noodige credieten, door de Zuivelbonden wordt de melk coöperatief verwerkt tot boter en kaas; de Pluimveevereenigingen zor gen voor den afzet van eieren en pluimvee; op de groenten- en fruit veilingen worden de betreffende producten in massa aangebracht; verkoopvereenigingen zorgen voor den gezamelijken verkoop van vee; kunstmeststoffen, veevoederartikelen en zaaigranen worden coöperatief aangekocht; het onderling verze keringswezen draagt er zorg voor, dat het risico tot een minimum wordt beperkt. Het is de groote zorg van de organisatie om haar leden de noo dige kennis bij te brengen tot een II. Een gesprek. In een van die twee huizen ontving eene beminnelijke en ver standige vrouw een groot aantal bezoeken bij gelegenheid van haren verjaardag. Zich Lot een der heeren rich tende, die deei uitmaakten van den kring, welke tegenover haar sofa zat, zeide zij Gij hebt dus nog geen huis gevondeh Neen, mevrouw, antwoordde de aangesprokene, die een vreem deling was; onder degenen, die men mij aangeboden heeft, zijn eenige te klein voor mijn talrijk gezin, anderen zijn in een slech ten stand mijne vrouw gaat zel den uit, en haar eerste verzoek aan mij was, een welgelegen huis voor haar uit te kiezen. Inderdaad, in dit gedeelte van de stad is geen enkele woning te vinden, zeide een der aan wezigen. Maar mevrouw, hernam de vreemdeling, ik zie.daar heihuis, dat aan het uwe grensthet is niet bewoond, het zou mij zeer passen, en gij hebt er niet van ge sproken. Het is inderdaad zoo hernam de dameik heb het vergeten maar wij zijn hier zóó gewoon dat huis onder de dooden te reke rationeele uitoefening van het be drijf; om een eerste klas product te verkrijgen, dat de concurrentie met het buitenland kan doorsiaan; om waarborgen te geven, dat de ver schillende kwaliteiten aan de gestel de eischen"»voldoen; om de waar in de meest gewenschte verpakking en sorteering aan den man te brengen; om verkregen afzetgebieden te be houden en nieuwe te ontsluiten; om de regeering van voorlichting te dienen, betreffende den toestand van den land en tuinbouw en de voor waarden te verkrijgen, die een nor male ontwikkeling van het bedrijf waarborgen. Deze korte inhoud moge voldoen de zijn, om aan te geven, welk een ontzaglijke taak rust op de organi satie. maar ook om met eerbiedig respect op te blikken naar de man nen, die 'déze taak op hun schou ders hebben genomen en ze met zooveel toewijding vervullen. Rest eindelijk nog de'vraag, wat de leden zelf kunnen doen, om den noodtoestand zoo goed mogelijk te boven te komen. Het is in zulke tijden meer dan ooit noodig, om het Ledrijf zoovak- kundig mogelijk in te richten. Dit kan geschieden: door zich vooral toe te leggen op dien tak van bedrijf, die in de naaste toekomst naar menschelijke berekening de meeste winst afwerpt; door een doelmatige bemesting en bewerking van zijn land; door het gebruik van prima zaai zaad en pootgoed; door een afdoende bestrijding van de verschillende plantenziekten, die de oogst voor een groot deel zou den kunnen doen mislukken; door het winnen van een eerste klas product; door een doelmatige verpleging en verzorging van zijn vee; door de keuze van goed fokma- teriaal, dat aan hooge eischen vol doet, zoowel wat betreft de kwali teit als het productievermogen; door een doelmatige boekhouding, waardoor men een beter inzicht verkrijgt omtrent de uitkomst v?n de verschillende takken van het bedrijf. Dat alles eischt kennis en overleg. En het is dan ook een eerste ver- eischte, dat de boer en tuinder zich die kennis eigen maakt door het volgen van land- en tuinbouwon- derwijs en door geregeld op de hoogte te blijven van wat in de vakbedrijven wordt voorgehouden. Maar ook is het noodig, dat de organisatiegeest in hem wakker blijft dat hij ervan overtuigd moet zijn, dat hij alleen via de vereeniging zijn belangen het beste behartigd ziet. De Limburgsche boer heeft dit voordeel, dat zijn bedrijf gemengd is, dat hij de kans niet op eén kant hoeft te zetten, dat hij de producten van zijn akker voor een groot deel door zijn vee tot hooger waarde kan brengen. Waar men echter voorziet, dat een algemeene prijsverlaging bene den het normale petf van alle ba- drijfsproducten te verwachten waar men vreest, dat die toestand lang kan duren, dan staan ook voor hem zorgvolle dagen voor de deur. Aan arbeidzaamheid ontbreekt 't hem niet, spaarzaamheid en sober heid is hem aangeboren. Zijn vast Godsvertrouwen, dat hem ook in droeve tijden niet verlaat, moge hem de kracht en steun geven, om deze ongunstige tijden te boven te ko men. En gaarne onderstrepen wij de woorden, waarmede de sympathieke voorzitter van den R.K. Nederland- schen Boeren- en Tuindersbond, zijn rede te Utrecht besloot „Wij vertrouwen dan ook, dat onder Gods zegen en voorzienen- de goedheid, door eendrachtige sa menwerking der boeren en tuinders en onbekrompen en daadwerkelijke steun der Regeering en van het ge- heele volk, de zwaar aanziende tijd weer wijke voor een lichtende toe komst. J. H. D. N.K. nen, dat gij u niet moet verwon deren, ik er niet aan dacht, het aan zijn graf te onttrekken. Onder de dooden'? Meent gij, onder hetgeen niet meer bestaat? vroeg de vreemdeling verwonderd. Juist, want niemand bewoont het, en niemand wil er het leven aan schenken. En waarom dal Is het bouw vallig Volstrekt niet; het is in zeer goeden staat. Is het leelijk? Wanordelijk? Neen, het is zeer gemakke lijk en goed ingericht. Zou er iemand aan eene besmettelijke ziekte gestorven zijn? Niemand, zoo ver ik weet, en overigens, begint de overdreven vrees daarvoor, of liever bijge- loovigheid, uit onze zeden te ver dwijnen. Men wit de muren, be schildert het houtwerk op nieuw, zoo als men altijd na elke ziekte doet, en alle huizen zijn weder bewoonbaar. Maar wat is dan de reden, dat het huis niet bewoond is? Bevalhetdan iets schrikwekkends? Juist, dat is het, antwoordde de dame. Gij zegt mij dal in de negen tiende eeuw! Te midden van de algemeene verlichting, in het ge zicht van het alom heerschende ongeloof! Ja, mijnheer, omdat hetschrik verwekkende ontstaan is door eene misdaaden niets, noch ik nooit koning geweest!" Toen hij zijn zoon zag, sloeg hij de dekens van zijn bed een weinig terug, liet zijn ziek lichaam zien en zei: „Zie jongen, zoo sterft men!" Neen, wij moeten niet te gauw jaloersch zijn op groote menschen, de gelukkige menschen vindt ge bij de eenvoudigen, die niet rijk zijn. niet geëerd geworden, schijnbaar een alledaagsch leven leiden, dat evenwel innig en vol geluk is. Ja. ze denken, dat het geluk in een rijksdaalder zit. Zoo ge geld hebt. zijt ge vei ge noeg Dit is het beginsel van den tegenwoordigen tijd En adders eer Er kriebelt wat in een jongen, wanneer zijn naam in een verslag van de courant staat„Frans Mager- mans maakte het eerste puntStel je voor, wat een beroemdheid. Of „Ninie Pruimemond begroette het gpuden echtpaar bij het begin der straat Anderen halen kunsten uit om naam te maken, willen met een roei bootje over den Oceaan, maken toeren in de ruimte. Doch als zoo iemand door eer gelukkig meent te worden, moet hij eerst probeeren door lucht dik te werden. De koningen verwennen ze met eer en wat zeggen dezen ervah? Eenige jaren geleden, nog voor den oorlog, richtte de Hertogin van Argyll aan alle haar bekende vorste lijke personen, de rondvraag „Wien benijdt gij" De antwoorden verzamelde zij in een album. De oude Keizer van Oostenrijk schreef: „Wien ik benijd? Ik benijd iedereen, die niet Keizer is." De prinses van Wales, de tegen woordige koningin van Engeland „Ik benijd het meest die vrouw, die geen koninklijke waardigheid moet ophouden, en die volgens eigen smaak mag leven." De prins van Wales de tegen woordige koning van Engeland, antwoordde „Ik benijd den man, die eens niet lekker en licht onge steld mag zijn, zonder dat het door geheel Europa bekend wordt, kort om den man, die alleen aan zich en aan zijne familie behoort." De ongelukkige Keizer van Rus land „Ik ben oprecht jaloersch op iederen persoon, die niet de zorg van een machtig rijk te dragen heeft, en niet het leed van een lijdend volk heeft mee te voelen." Op de tronen woont de zorg en het leed. Het is waar, wat de koningin van Piemont zeide tegen kardinaal Mer- millod„Op het kleed van een ko ningin vallen meer tranen, dan op de schort eener boerenvrouw." Wanneer vorsteneer gelukkig maakte, had Cleopatra, de rijke en schoone Egyptische koningin, zich niet uit wanhoop door vergiftigde slangen gezelfmoord. Keizer Theodosius zat eens als gast aan tafel in een klooster. De spijs was eenvoudig. „Gij zijt ge lukkige menschen, zeide hij tegen de kloosterlingen nooit kan ik zonder zorg mijn maaltijd nemen Toen Karei V te Brussel de re geering aan zijn zoon Philips over- waren zijne woorden „Vijf en twintig jaar heb ik de kroon ge dragen, maar nooit rust en tevreden heid, en nog minder ongestoord geluk genoten." En zijn zoon Philips van Spanje had er op 't laatste zoo genoeg van, dat hij op zijn sterfbed verzuchtte: „Ach had ik toch in een woestijn geleefd om God te dienen, en was Waarschuwingssignalen. Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oor suizingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nieren het urine zuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te nemen. Gij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken. Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheumatische pijnen, ischias of spit. een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoeJ, een gevoel of uw ooren suizen-of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisachtig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan be- teekenen, dat uw nieren hulp be hoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het middel, dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nier aandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. verlichting, noch ongeloof heeft er den indruk van kunnen doen verdwijnen. In dit huis, mijnheer, is een moord gepleegd. Ik geef toe, hernam de vreemdeling, dat dit iets treurigs moet geweest zijn voor de bewoners van het huis, iets verschrikkelijks voor de bloedverwanten van het slachtoffer; maar het schijnt mij geene voldoende reden, dat een huis voor altijd veroordeeld blijft, vernietigd te worden of onbewoond te blijven beslaan. Hoe lang is het geleden, dat dit feit gepleegd is? Zes jaar. Het schijnt mij toe, mevrouw, dat het verlaten van dit huis, hetwelk geen schuld kan hebben aan de wandaad, iets ongehoords is, een ware tegenstrijdigheid met den tijd waarin wij leven, en waarin, als geen buitengewone invloed dit verhindert, hetgemsk en het niet lot grondbeginsel van alle daden zijn. Wat wilt gij, mijnheer, ant woordde de vrouw des huizes, wij zijn in dit opzicht een weinig achtergebleven, en beklagen er ons niet over. Maar het verschrik kelijke van dien moord.de onschuld van het slachtoffer, eene arme, goede, oude vrouw, het geheim zinnige, dat over deze misdaad ligt en haar altijd bedekken zal, heeft een zoo akelig voorkomen gegeven aan de plaats, waar zij begaan is; de afkeer, die dit huis In^Hoadsn M»dedsel(ng»a. Niet rendabel in Noord-Lintburg. Bezwaren aan den dienst verbonden. Het mag thans wel als vaststaand worden beschouwd, dat de A.T.O. met ingang van Augustus a.s. hare diensten, welke vanuit Boxmeer worden gereden, zal stopzetten. Thans worden de volgende lijnen geëxploiteerd: Boxmeer over Maas hees naar Venray; Boxmeer over Cuyk naar Grave; Boxmeer over Mill naar Grave. Nog slechts ruim twee jaren ge leden werden lijnen geopend en werd de A.T.O. door velen met enthousiasme begroet. Spoedig was echter dit enthousiasme bekoeld en bleek, dat het meerendeel der be volking de A.T.O. niet erg gunstig gezind was. Wel had men de beschikking over ruime, confortabel ingerichte bussen, doch daar tegenover ston den meerdere bezwaren. We noemen slechts de volgende: medenemen van fietsen is onmogelijk; voor kinderen boven 4 jaar moet het volle tariet worden betaald; de dienstregelingen voldeden niet aan het verlangen en de behoeften der bevolking. Een en ander had tot gevolg, dat het publiek, tenminste voor een groot deel, bij voorkeur gebruik maakte van een ander vervoermiddel. Zeer dikwijls zag men dan ook, dat de A.T.O.-bussen ledig bleven of slechts een enkele passagier ver voerden, zoodat een nadeelige ex ploitatie niet kon uitblijven. Nu er sprake is van verdwijnen van de A.T.O. komt er plotseling leven in de autobusondernemers, welke meestal door de concessie- verleening aan de A.T.O. werden inboezemt, een afkeer, door den tijd bevestigd, is thans zoo alge meen, dat er niemand te vinden was, die een einde wilde maken aan den toestand van afgeschei denheid, die er als een vloek op rust. De eenzaamheid van dit huis is als een zegel op een gesloten brief. God zal het eens openen, zoo niet voor de rechtbank der menschen, dan toch voorde hoogste rechtbank, waarvan Hij de rechter is. Op het oogenblik traden nieuwe bezoekers binnen, en het gesprek werd gestaakt. III. Eene misdaad. De nieuwsgierigheid van den vreemdeling, geprikkeld door het geen hij gehoord had, spoorde hem na vele dagen aan, hetzelfde huis weder te Lezoeken, om het afgebroken gesprek te hervatten. Na de eerste beleefdheidsbetuigin gen, sprak hij de eigenares van het huis onmiddellijk aan. Gij zult u misschien over mijn aandringen verwonderen, mevrouw, maar ik koester een hevig verlangen, eenige hijzonder- heden te vernemen nopens de misdaad, waarvan gij mij onlangs gesproken hebt, en zoo schrik wekkend schijnt, dat de alles ver terende tijd er de sporen niet van heeft kunnen uitwisschen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 7