mim Ontwikkeling Profiteert van FORDs onuitputtelijke hulpbronnen Fordsoiv Politieke Districts-Arbeidsbeurs LINCOLN Zaterdag 14 Juni 1930, No. 25. De Huwelijkswet geving in de Kamer. In de memorie van toelichting lezen we, dat reeds sinds langen tijd op herziening van het huwelijksver mogensrecht is aangedrongen. Niet alleen door hen, die op wijziging van de grondslagen van ons huwe lijksrecht uit zijn, maar ook door velen waartoe o.a. de Minister te rekenen is die aan die grond slagen niet geraakt wenschen te zien. Het komt ons voor de memorie van toelichting vermeldt zulks niet dat de oorzaken van dien drang tot wijziging der wet is te zoeken in het meer en meer verdwijnen van allen eerbied voor het gegeven woord voor het gesloten contract, waartoe ook het contract voor het geheele leven het huwelijkscon tract te rekenen is. De gemakke lijkheid, waarmede tegenwoordig tot het sluiten van een huwelijk wordt overgegaan, maar ook waarmede tot scheiding besloten wordt, zijn daar voor wel een bewijs. Het aantal echtscheidingen, vooral in de groote steden is werkelijk onrustbarend. Nu kan natuurlijk eene wet geen goede .verhouding in het gezin brengen en ook niet verbieden in feite het gezin op te heffen. Even wel kan zij aan den echtbreker wel alle mogelijke hindernissen in den weg leggen. Zoo kan de man b.v. verplicht worden zooveel aan zijn verlaten vrouw te moeten betalen, dat het voor hem practisch onmogelijk is tot echtscheiding over te gaan. Het verlaten door de vrouw van haren man komt in de praktijk veel minder voor, hoewel ook dit tegenwoordig lang niet meer tot de uitzon» behoort. Doorgaans is de vrouw finantieel van den man afhankelijk, ze heeft geen inkomen, waardoor kwaadwil lige verlating voor haar veel moei lijker is. Dit is de reden, waarom ook de wet vooral de vrouw in bescherming neemt. Oppervlakkig gezien lijkt het nu wel heel gemakkelijk om den man te dwingen zijne moreele verplichtingen na te komen zoo gemakkelijk is het echter niet. Heeft men met een kwaadaardig iemand te doen, die het met de moraal nu eenmaal niet zoo nauw neemt, dan is het voor de vrouw nog een heele toer om recht te verkrijgen. De praktijk leert ons maar al te goed, dat een man zijne vrouw totaal kan verwaarloozen, zich desnoods ook nog met andere vrouwen kan afgeven, zonder dat er ook maar iets tegen te doen is, of liever iets aan gedaan wordt, want het is al de laatste daad eener vrouw om door middel van den rechter recht te ver krijgen. Het nieuwe ontwerp tracht de positie van de vrouw eenigszins te versterken. Hoewel uitgangspunt gebleven is, dat de man het hoofd der ecbtvereeniging is, is de Minister er op bedacht geweest meer dan tot dusver waarborgen tegen misbruik van de maritale macht (macht van den man) te scheppen. In die lijn ligt, dat, terwijl de gemeenschap van goederen als de meest met den aard van het huwelijk overeenstemmende vorm van huwelijksgoederenrecht is gehandhaafd en den man daarover het beheer te gelaten, de positie der vrouw is versterkt, doordat voor onderscheidene handelingen haar medewerking is vereischt. Voorts waar de bevoegdheid om rekenschap te vragen gegeven is met als sanctie de mogelijkheid haar met het beheer der gemeenschap te belasten en ver der is ook de scheiding van goederen vergemakkelijkt. Dan is het recht der vrouv op het voeren der huishouding beter erkend: een recht op het beschikbaar stellen van huishoudgeld met vereenvoudigd loonbeslag. Het gebruik ten dienste der huishouding van eigen inkomsten uit ambt, beroep of bedrijf is aan de vrouw verzekerd. Meent de man, dat "bij aan de vrouw het recht tot het voeren der huishouding niet kan laten, dan heeft hij beroep op den rechter. Uit de meer rechtstreeksche deel neming in allerlei vorm van de gehuwde vrouw aan het verkeer, heeft de Minister de consequentie meenen te moeten trekken, de han delsonbevoegdheid der vrouw op te heffen. Als een der hoofdpunten van het ontwerp is verder te noemen, dat onder controle van den rechter en mits de rechten van crediteuren verzekerd zijn, wijziging van huwe- lijksche voorwaarden staande huwe lijk wordt mogelijk gemaakt. Echtelieden, die, oorspronkelijk gescheiden van goederen levende, wenschen eene gemeenschap van goederen aan te gaan, zullen den rechter moeten doen blijken, dat zij hunne schulden hebben betaald en dus slechts activa in gemeenschap brengen dan wel dat betaling van alle schulden verzekerd is. Het wetsontwerp brengt ons weer een stapje verder op den weg, welke leidt naar wet men noemt de eman cipatie der vrouw. Men moge deze emancipatie afkeuren of toejuichen, maar laten wij het hierover eens zijn, dat zij met sigaretten rooken korte rokken dragen niets te maken heeft. De Minister zal zeker toen hij zijn wetsontwerp maakte aan de moderne juffertjes in de laatste plaats gedacht hebben. Om tien gulden l Aan de besturen en leden der kath. organisaties van Limburg. Even luisteren Eenige weken geleden is aan het geheele Nederlandsche katholieke organisatieleven, aan alle katholieke vereenigingen en instellingen zonder eenige uitzondering gevraagd geeft een gave van tien gulden minstens voor het Dr. Schaepmanfonds, tot 'stichting van het Partijbureau der Katholieke Staatspartij De hoofdzakelijk bij particulieren ingezamelde vijf ton brachten de mei op 't dak. Met twee ton moeten we het Bureau nog afbouwen. Dan zijn de zeven maal honderd duizend gulden bijeen om het Partijbureau geheel en volkomen in werking te kunnen stellen. Die laatste twee ton worden tege moet gezien van de katholieke organisaties. En van het oogenblik af dat de oproep is gehoord, rollen de tientjes naar de penningmeesters van de comité's in de achttien kies kringen. Zeker, we weten er alles van, haast iedere katholieke vereeniging heeft moeite om de noodige inkom sten te verkrijgen. Dat is een voort durende kwelling. Vele hebben altijd tekort. Maar die zorg is tegelijk een voortdurende bron van actie, ze houdt de spanning gaande en daar mede blijft de arbeidszin er in. Maar tekort of geen tekort, de tien gulden moeten er komen. Die gave is een akte van vertrouwen op de Voor zienigheid, die het katholieke organi satieleven zoo zichtbaar zegent en ook verder zorgen zal ook voor de dubbeltjes, die toch waarlijk niet het voornaamste zijn, maar behooren tot datgene, waarvan Christus zoo teekenend de toch maar bijkomstige waarde uitdrukte, toen Hij zeide dat alles zal u worden toegeworpen, als ge maar eerst het Rijk Gods zoekt. De Katholieke Staatspartij kan nu eenmaal niet buiten een Partijbureau. Geen Patijbestuur, dat nog zijn aan deel in de verantwoordelijkheid voor den uitslag eener Tweede Kamer verkiezing durft te dragen zonder een Partijbureau Voor eenige weken is een nieuwe voorzitter van het Partijbestuur gekozen, mr. Gosseling, van Amsterdam. Het eerste wat deze zeide was Mijn eerste zorg zal zijn het Partijbureau. Ook bij den penningmeester van het Limburgsche Comité van het Dr. Schaepmanfonds zijn al vele tientjes binnengekomen. Maar niet alle katholieke vereenigingen hebben hare bijdrage reeds geschonken. Nog vele organisaties moeten hunne gave offerenkiesvereeDigingen, weldadig- heidsvereenig.ngen, onderwijsinstel lingen, patronaten, congregaties, sociale vereenigingen, sport vereeni gingen, voetbalclubs, tooneel- en muziekverenigingen enz. enz. Van alle kan en mag worden verwacht, dat ze van haar, zij het dikwijls schamele inkomsten minstens tien guldentjes afsplijten. Wie zou dat niet kunnen 't Is maar een gift ineens en voor éénmaal't Is de eerste en de laat ste maal dat het Partijbestuur de katholieke organisaties iets vraagt voor dit doel. Zoodra het kapitaal maar bijeen is, kan het Partijbureau werken en voortdurend voortwerken volgens hel daarvoor vastgestelde plan. We hebben het geluk dat de katholieken van Nederland in den loop der jaren een krachtige politieke partij hebben gesticht. Aan ons voor al de zorg om ze verder te ont wikkelen en hare sterke kracht in stand te houden. Het eerste en voor naamste middel daarvoor is het Partijbureau. Herhaaldelijk hebben we in het licht gesteld hoe onze voorgeslachten hebben gestreden voor de katholieke zaak, hoeveel ze daarvoor over hebben gehad. Grootsche dingen zijn tot stand gebracht, veel hebben we verkregen dat de katholieken van zoovele andere landen ons benijden: godsdienstvrijheid, onderwijsvrijheid onderwijsgelijkstelling de vrije lucht op den Nederlandschen bodem heb ben we bijna volkomen veroverd, zoodat we onze vleugels uit kunnen slaan om alles tot stand te brengen, waartoe katholiek geloofsvuur, katho lieke offerzin en weldadigheid in staat stellen. De katholieken van vroeger heb ben voor dat alles den grondslag gelegd. Ze hebben daarvoor gestre den en geleden. Ze hebben ervoor betaald met hun persoon. Voor zich zelf en hun kinderen hebben ze daarvoor geleden in hun welvaart door achteruitzetting, door onbereik baarheid van zoovele betrekkingen, door overheersching der liberalen; vernedering leden ze en versmading en wat al niet. En door hun werken en volhouden zijn wij er gekomen! Laten we hen en de katholieke zaak ter eere ook eens iets groots tot stand brengen voor ons nage slacht en voor onzen tijdhet Partij bureau der Kath. Staatspartij. Laten we daarvoor tenminste betalen met ons geld. De goederen die we won nen, hebben we te danken aan het optreden en worstelen der katholie ken op staatkundig terrein, aan de politiek. Steunen we daarom onze partij door haar een ferm Partij bureau te geven. Mogen de andere katholieke organisaties zich met ons politieke vereenigingsleven solidair verklaren, zij die vrij konden groeien zich ontwikkelen door hetgeen de politieke partij veroverde. Goede wil is er zeker overal en het geld is ook te krijgen en te missen. We wilden er daarom alleen maar even aan herinneren dat de penningmeester van het Comité van het Dr. Schaepmanfonds in den kieskring Limburg. Tongersche weg 7, Maastricht (gironummer 41983) nog vele organisaties verwacht met hare tientjes. Men zende ze vlug De inzameling moet ten einde loopen! En het Partijbureau moet er komen, zoo spoedig mogelijk. ROELAND. Kantoor geopend van 9 tot 1 uur. Worden gevraagd; boerendienstmeiden en burgerdienst meisjes voor dadelijk Kleermakersleerling voor Venray Gezinnen voor landgoed Jongen 15 jaar voor kantfabriek Werkmeisje voor boerenwerk. Leerling-coiffeur Hnishoudster voor dadelijk Leerling-bakker, tevens loopwerk Bakkersleerlingen Venray en Overl. Losse arbeiders Slagersleerling Timmerman Landarbeiders Roggebindster voor Venray Kleermaker voor Oploo 2 steenfabrieksarbeiders Grondwerkers voor kabellegging 1 dagmeisje Bieden zich aan Losse arbeiders of grondwerkers. Chauffeurs. Burgerdienstmeisjes voor Venray. Werkmeisjes. Leerling-electricien Steenfabrieksarbeiders Smidsknecht, 3 j. aan het vak. Dagmeisjes. pii ■1 Sflli Bill; vlll i llli Ford maakt het U mogelijk een vrachtwagen van buitengewone kwaliteit te koopen tegen een zeer lagen prijs. Ford is hierin geslaagd door zijn schier -- onuitputtelijke hulpbronnen, de geweldige pro- - ductie-capaciteit, het ter wereld ongeëvenaarde, meesterlijk getrainde samenspel tusschen mensch en machine en het oeconomisch rendement van Ford s voorbeeldige organisatie. Profiteert van deze voordeelen, koopt voor uw bedrijf een Ford-Truck. NV NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRI EK, ROTTERDAM L. J. VAN HAREN, Official Ford Dealer VENRAY

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5