Doorzitten PUROL HetWiegekind Landbouw-telling 1930. Uit Venray's Archieven. Gemengde Berichten Marktberichten de C. R. E. 187 millioen eieren, welke ruim 12 millioen gulden op brachten. Over het loopende jaar wordt een aanvoer verwacht van een 225 millioen eieren. De pluim veehouderij blijft dus een groote groeikracht toonen. Bij een bloeiende pluimveehoude rij zijn tal van andere bedrijven ge baat, men denke aan kisten- en houtwol fabrieken, kartonfabrieken, maalderijen enz. Ter illustratie kan dienen, dat alleen door de C. R. E. in de maand Maart van dit jaar aan verpakkings doeleinden ruim f 30.000 uitgegeven werd. Duitsclilunds plannen. Maar hoe aanzienlijker de produc tie wordt, des te zwaarder dreigt de crisis, wanneer zal komen wat gevreesd wordt de verhooging van het Duitsche invoerrecht op eieren met 500 pCt. n. 1. van 5 op 30 Mark per 100 K. G. Van den export van Nederlandsche eieren, die, zooals wij zooeven zagen, een waarde vertegenwoordigt van 85 millioen gulden, gaat 67 pCt. naar Duitschland. Gaat de verhooging der Duitsche invoerrechten door, dan zal de prijs in Duitschland zeker, met 1.2 a 1.5 cent per stuk moeten stijgen, wil de mijn hare prijzen op gelijk niveau kunnen houden als thans. De heer Brcukers is van meening, dat dit niet het geval zal kunnen zijn. Het gevolg zal zijn, dat Duitsch land minder eieren zal afnemen. Eieren immers zijn meer en meer een volksvoedsel geworden en zoo dra zulk een artikel 20 a 25 pCt. duurder wordt, gaat de consument een andere spijs gebruiken, die de dure vervangt. Duitschland tracht door de ver hooging der invoerrechten de Duit sche pluimveehouderij tot groote ontwikkeling te brengen, maar of dit doel zal worden bereikt, staat nog te bezien. Het wordt ook be twijfeld door verschillende Duitsche vakbladen op het gebied van den eierhandel, De agrarische wetgeving van Duitsche heeft het gevolg, dat de voederprijzen in Duitschland sterk gestegen zijn. De Oost-Pruisische boeren profiteeren, maar de kleine pluimveehouder is er de dupe van. Hij moet zijn voer duur betalen. Bovendien wordt door de steun maatregelen der regeering wel de inrichting van groote hoenderparken bevorderd, maar zoodra deze op houdt, gaat het zooals het indertijd ook in Nederland ging. Dergelijke bedrijven blijken zoo dikwijls niet loonend. Alleen als de pluimveehouderij een onderdeel is van het landbouw bedrijf, zal ze kunnen rendeeren. Nieuwe markten Vervolgens kwam de vraag ter sprake Kan hetgeen Duitschland minder zal afnemen niet naar andere markten worden afgeleid Hier moeten we dan op de eerste plaats aan Engeland denken, dat reeds een belangrijke afnemer van onze eieren is. Maar het gevolg zou zijn, dat de Engelsche markt over voerd zou worden. Wellicht ware met heel veel moeite iets te bereiken in andere landen, bv. in Spanje. Maar de uitvoer naar Spanje, die zich geleidelijk ontwik kelde, is tengevolge der lage valuta daar te lande dit jaar nihil geweest. Zwitserland kan voor onzen eier- export ook al niet van veel beteekenis worden. Voor zoover het niet vol doende heeft aan eigen eieren, wordt het door Italië en Roemenië goed- kooper bediend, dat Nederland het leveren kan. In hoofdzaak blijft voor ons nog Zuid-Amerika over, n.l. Argentinië. De uitvoer daarheen is evenwel met het oog op het seizoen aldaar, tot de maanden Maart tot Juni beperkt. Daarbij komt de concurrentie op de eiermarkt door den invoer van eieren uit Noord-Amerika. Om die concurrentie met het Ne derlandsche ei beter te kunnen voe ren. zijn de scheepsvrachten van Noord- naar Zu:d-Amerika met 50 pCt. verlaagd. De directie onzer eiermijn heeft daarom getracht van de Kon. Holl. Lloyd een aanzienlijke tariefverlaging te verkrijgen. Er is wel iets bereikt, maar in verhouding tot de Noord- Amcrikaansche vrachten lang niet genoeg. Op het oogenblik zijn daarom onderhandelingen gaande, tusschen de eiermijn en onze regeering, wier bemiddeling wordt ingeroepen, te meer omdat het een nationaal belang geldt, en de Lloyd ook met regee- ringsgeld gesteund wordt. Eet meer eieren Blijft nog de kwestie van de eierconsumptie in eigen land. De Nederlander eet over het algemeen weinig eieren, in tegenstelling b. v. met België, dat per hoofd bijna 50 pCt. meer bedraagt dan onze eigen bevolking. Zeer zeker zal er met een reclame-campagne in dit opzicht wel iets te bereiken zijn. Maar van den afzet naar het bin- Zonnebrand en StukloopênN\Y/A van Huid en Voeten N "/wulJ verzacht en geneest i Poot 20^0. Tub.- SO Ct. Bij Apoth. to Drogisten 889-11 tenland zullen we het ook in de toekomst voornamelijk moeten heb ben. Het komteer vooral op aan, een goed artikel te leveren. En daarin hebben we gelukkig een goeden naam. En deze zal door de Land- bouw-Uitvoerwet, welke een strenge controle naar de kwaliteit mee zal brengen, nog worden bevorderd De zorg yoor een prima product. Wat het beteekent een goed ar tikel te leveren, leeren ons nog de feiten van den laatsten tijd. Naar de stad Berlijn, waar voor 2 jaren nog bijna geen Nederlandsch ei binnenkwam, werden de eerste maanden van dit jaar alleen van de Roermondsche Eiermijn twintig millioen eieren verkocht, de helft van alle eieren, die op het oogenblik uit Nederland naar Berlijn gaan. In den handel met Engeland, waar de naam van Nederlandsche eieren geleden had, is sinds de invoering der Nederlandsche Eierkontrole reeds veel verbetering gekomen. De heer Breukers acht de renda biliteit van het pluim veebedrijf waarin de prijzen op het oogenblik nog loonend zijn al zijn ze niet lucratief nog voor verbetering vatbaar, wanneer de pluimveehouders de nieuwste methodes der fokkerij doorvoeren. De zorg voor veel winter-eieren en een economische en doelmatige voedering staan daarbij op den voorgrond. Of Duitschland zijn plan tot een buitensporige verhooging der invoer rechten op eieren zal kunnen door zetten, hangt voor een deel af van de houding, welke de riaar Duitschland exporteerende landen aan zullen nemen. Protesten tegen do Duitsche tariefverhooging. Reeds hebben Polen en Roemenië tot de Duitsche regeering ernstige protesten gericht tegen hare plannen. En Denemarken gaat zoo ver dat de regeering de landbouwconsulen- ten lezingen laat houden, waarin de boeren met klem worden aangespoord, geen artikelen meer in Duitschland te koopen, wanneer deze in het eigen land of elders betrokken kun nen worden. Het Duitsche vakblad de „Eier- börse", te Berlijn, schrijft hierover, dat een dergelijke boycot te Berlijn zijn invloed niet zal missen. Hier te lande wordt van de zijde der landbouwers algemeen de ver wachting uitgesproken, dat de re geering pogingen zal doen, om de verhooging van Duitsche invoer rechten te voorkomen, door invoering van een onderhandelingstarief. De Duitsche vakpers is van meening, dat wanneer de Nederlandsche regeering haar toevlucht neemt tot zulk een maatregel, de Duitsche regeering wel tot andere gedachten zal komen. Het is te hopen, dat de Duische regeering niet bij machte zal zijn, haar plannen door te voeren, maar in ieder geval dienen de pluimvee houders op 't tegendeel voorbereid te zijn. Hun organisatie zal hun be langen evenals altijd behartigen, zoo veel het in haar macht is. Laten zij medewerken door de wenken hunner leiders op te volgen, vooral door een product te leveren, dat aan de hoogste eischen voldoet. Daardoor behartigen zij hun eigen belang, handhaven zij den goeden naam van het Nederlandsche ei en werken zij mede aan de nationale welvaart. door A. F. VAN BEURDEN. Eenc bekende familie. Reeds hebben wij in korte aan- teekeningen gewag gemaakt van personen, die in het Venraysche leven een voorname plaats innamen. Wij willen in enkele trekken ook een familie behandelen, die door haar verwantschap met den studiebeurzen- stichter Peregrinus Vogels, verschil lende geestelijken opleverde en ook door haar stand en positie op den voorgrond traden. Het oude afge brande Franciscanenklooster was door de goedgeefsheid van verschil lende vrienden versierd met gebrand schilderde vensters. Zoo was er een van Peter Robben en zijne huisvrouw van Daell. Ook lag er een zerk op het choor der groote kerk van pastoor Hendrik van Daell, overleden 1683, die thans onder den toren ligt evenals de prachtige grafzerk van pastoor de Foramine of van der Gaet. Toen de kapel van Veltum in 1681 vergroot werd, kwamen er ge kleurde glazen in, die betrekking hadden en gegeven waren door de familie Van Daell. Ie St. Stephanus met het opschrift in 't Latijn. Eerw. Heer Stephanus van Dael, Vicarius van het St. Bartholomeus-altaar in de Venray sche kerk en rector van St. Catha- rina in Leunen, hierbij de spreuk E Valle in Montem 1681. Van 't Daell tot den berg. 2e. St. Joannes EvangelistCon- radt van Daell, saliger en Derisken Willems saliger sine huisvrouwe A.' 1681. 3e. St. Joannes den DooperJan van Daell en de Hendrina Deckers, sijne huysvrouw Anno 1681. 4e. Catharina van Daell, Mar- garetha van Daell. beijde jonge dochters Anno 1685. In onzen tijd is de kapel hersteld en waren de mooie glazen op een goeden morgen verdwenen en ver vangen door nietszeggend gekleurd fabrieksglas. Peregrinus Vogels, benoemd bis schop van Roermond, stichtte te Roermond zes beurzen voor de lagere gymnasiale studiën, die ieder op brengen als nog bestaande per stuk pl.m. f 80, en ook enkele grootere beurzen voor den studie in het Seminarie. Doordat de Venraysche Jan van Daell met Catharina Pullen huwde, ontstonden voor de afstammelingen de rechten op die beurzen. De eerst bekende van Daell was koninklijk rentmeester te Venray. Zijn zoon was Stephanus van Daell, rechter bode te Venray sedert 1575. Hij had een zoon boven reeds genoemd gehuwd met Catharina Pullen en een dochter Mary van Daell, gehuwd met den Venrayschen chirurgijn Gerard Coninx. Jan van Daell bovengenoemd huwde Catharina Pullen, dochter van Jacobus Pullen. Jan woonde op den hoek der groote Markt, waar eerst „de Strael", later „het Hert" uithing. Zij hadden zes kinderen. 1 Adolf, geb. 1648, rector op het Bisschoppelijk Seminarie en kanunnik te Roermond. Hij overleed 1721. 2 Michiel Adolf, verhuisde naar Helden en trouwde met Beatrix Roeffs; 8 kinderen. 3 Conrardus van Daell, gedoopt Venray 1607, huwde Dircksken Willems. Zij woonden te Venray in „de drie Kroonen." Hunne zeven kinderen werden in het testament Vogels bedacht. Van hen was het 2e en 4e glas in de Veltumsche Kapel. Hunne afstammelingen brach ten het ver in de wereld, tot kanun niken, geestelijken enregeeringslieden. 4 Margaretha van Daell, Jans dochter, huwde Hendrik Henskens Janszn. of Henschenius. Godfried Henschenius, de beroemde Bollandist, die te Venray een standbeeld heeft gekregen, was zijn oom. 5 Pelgrom van Daell, rector te Leunen van 1639, vicarius van het Kruisaltaar, overleed in 1676. Hij liet het H. Kruisaltaar vernieuwen, van een schilderstuk voorzien. In 1874 werd dit altaar verplaatst, van zijn sieraden ontdaan. Het Het schilderstuk werd in het St. Josephsgesticht opgeborgen. Dit is nu een greep uit de geschiedenis van een der bekende Venraysche families, men zal zeggen eene vrij dorre opsomming, maar men dient niet te vergeten, dat zij die bewijzen kunnen, 't zij langs de mannelijke als de vrouwelijke linie van de Van Daells en door hen aan Peregrinus Vogels verwant te zijn, ook nu nog hunne rechten op de bestaande beurzen kunnen doen gelden. In het testament toch worden ge noemd o.a. Coenraat van Daells kinderen, en andere bloedverwanten die voor vreemden gaan. Aan de familie Van Daell was ook verwant de familie Conings, die ook tot aan zien gekomen is en Venray mede hielp besturen. De ymkers. In de kerk staat nog een beeld van den H. Ambrosius, patroon der ymkers. Het gilde der ymkers was vroeger zeer talrijk. Zij zetten hun korven in de groote Peel. De ge meente hield daarop krachtens haar recht op den bijenstand toezicht. Het beeld van St. Ambrosius was samengesteld uit een fijnbesneden hoofd met mijter, en verder een blok met mooie handen. Het beeld werd verder met alb, stool en kap van zijde en brokaat omsloten, zoodat men het ruwe gedeelte niet zag. Wordt vervolgd. Moeders, geneest de gesmette deelen met Purol en houdt hetl huidje altijd droog met Purolpoeder 875-12 Bcstrydiug mond- en klauwzeer. Vervoer herkauwende dieren en varkens naar Limburg verboden. De minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw heeft met ingang van 28 Mei 1930, het vervoeren of doen ver voeren van herkauwende dieren en varkens verboden naar een kring, omvattende de provincie Limburg. Onder dit verbod is niet begrepen le de doorvoer van herkauwende dieren en varkens in gesloten, ver zegelde spoorwagens, alsmede in andere openbare middelen van ver voer (per schip of per tram), mits dan de doorvoer geschiede onder politietoezicht of in verzegelde tram wagens, een en ander op kosten van belanghebbenden 2e. de invoer van slachtvee met een openbaar middel van vervoer, mits de dieren van af de lossing onder politietoezicht worden gesteld en binnen 2 maal 2-1 uur na aan komst ter plaatse van bestemming worden geslacht, een en ander even eens op kosten van belanghebben den. Noodweer boven Tilburg. Zondagmiddag omstreeks drie uur ontlastte zich boven Tilburg een zwaar onweer, gepaard gaande met een hevigen stortregen. In de paro chiekerk van den H. Joseph, Heuvel, sloeg tot tweemaal toe de bliksem op de electrische lichtleiding, waar door verschillende lampen in de kerk kapot barstten. Begrijpelijker wijs bracht een en ander heel wat schrik en ontsteltenis te weeg onder de geloovigen, die zich ter bijwoning van het Lof in het gebouw bevon den. Hoewel het onweer een ongekende hevigheid had zijn er, voorzoover valt na te gaan, geen verdere on heilen gebeurd. Wel zijn eenige kelders onder water geloopen, zooals die bij de Nieuwe Koninklijke Harmonie, tengevolge van den stroomenden regen. Bliksem ingeslagen. Tijdens het korte, doch hevige onweer Zaterdagmiddag, sloeg de bliksem op een niet-geaarde antenne van een radiotoestel in de woning fan d?n heer P. B. te Vlaardingen. Hét toestel werd totaal vernield, een gasbuis in de kamer smolt totaal weg en er ontstond een begin van brand, dat echter spoedig gebluscht kon worden. Een in de kamer aan wezig meisje kreeg door de rond spattende vonken eenige lichte brandwonden in het gezicht. Het eigenaardige van dit inslaan is, dat zoowel het huis als de antenne, in verhouding tot de omgeving, een der laagste pur.ten is. Hevige fabrieksbraud te Kaats heuvel. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de bekende Schoenfabriek van de N.V. Zacht te Kaatsheuvel een prooi der vlammen geworden. Het was voor de bewoners van het rustige Kaatsheuvel een wreed ont waken, toen op Zondagmorgen, den feestdag van den Zeereerw. heer pastoor, die zijn gouden priester jubileum vierde en daarvoor het ge- heele dorp in feestdos hadden gestoken, een der meest bloeiende fabrieken geheel in de asch was gelegd, waardoor een groot aantal arbeiders werkloos is geworden. De fabriek waar 160 arbeiders werken, had een oppervlakte van 90 bij 16 M. de schade wordt getaxeerd op 7 tonalles is op beurspolis verzekerd, terwijl de N.V. ook ver zekerd is tegen bedrijfsschade. De directie zal er naar streven, dat zoo mogelijk onmiddellijk na Pinksteren het werk in den nieuwbouw zal kunnen worden hervat. De arbeiders, die door dezen brand werkloos worden, zullen daarvan geen nadee- lige gevolgen ondervinden. Doodelyk motorongeluk te Ede. Zondag heeft zich te Ede een ernstig verkeersongeluk voorgedaan. Omstreeks 2 uur reed de 25-jarige handelsreiziger S. H. Maarse uit Amsterdam door onbekende oorzaak met zijn motor tegen het oude tol huis nabij Ginkel. De man is met het hoofd tegen den muur gevlogen, waardoor dit lichaamsdeel versplin terd werd. Daarna is de motor in brand gevlogen met het gevolg, dat het voertuig geheel verbrandde en de berijder grootendeels verkoolde. Nederlaiaascli vee in Italië. De Nederlandsche landbouwcon- sulent te Rome, dr. J. J. L. van Rijn, bericht naar aanleiding van zijn be zoek aan de jaarbeurs te Milaan, dat de inzendingen van Nederlandsch vee in her algemeen goede resultaten hebben opgeleverd en al het vee tegen bevredigende prijzen is ver kocht. In het bijzonder vestigt hij de aandacht op de zending van 13 stuks Maas-Rijn-IJseLveeslag, vrijwel on bekend in Italië, maar door zijn grooter weerstandsvermogen in staat vele Italiaansche fokkers te kunnen bevredigen, die meenen de voorkeur te moeten geven aan het bruine Zwitsersche ras. Het Hollandsph zwartbont vee heeft daar reeds een gevestigden naam; aan den afzet daarvan behoeft een grootere reclame voor het M.R.IJ.-vee geen afbreuk te doen. Bij gelegenheid der Jaarbeurs was een groote vergadering belegd van Noord-Italiaansche veehouders en veefokkers, waarbij de hoogleeraar Pirocchi van de Landbouwhooge- school te Milaan een voordracht hield, waarin in zeer duidelijke termen en op overtuigende wijze werd gesproken ten gunste van het Hollandsche veevooral legde hij nadruk op het feit, dat het vetgehalte van de melk der Hollandsche koeien veel hooger is dan de meesten wel meenen en hij kenmerkte als onjuist de opvatting van vele Italiaansche fokkers, als zou het Hollandsche vee wel veel melk, maar weinig botervet voortbrengen. Een krachtiger propaganda voor het Hollandsche vee kon moeilijk gemaakt worden en de rede van prof. Pirocchi heeft dan ook de belangstelling van het Hollandsche vee op de jaarbeurs zeer verhoogd. Mond- en klauwzeer te Keulen. Op het abattoir van Keulen heb ben zich gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. In verband met het feit, dat Dinsdag ter gelegenheid van de vergadering van de Duitsche land- bouwvereeniging een veetentoonstel ling'„'wordt gehouden, waar het beste fokvee uit Duitschland ingezonden zijn terstond,omvangrijke maatregelen getroffen ora het uit breidingsgevaar tegen te gaan. Uit de omgeving van Keulen wordt geen vee op de veemarkt toegelaten en het vervoer is nog slechts naar de openbare abattoirs geoorloofd, waar het vee terstond geslacht moet worden. Ieders vrachtauto, waarmede vee wordt vervoerd, wordt ter controle door een agent begeleid. Ziek na liet gebruik van ys. Te Wolfenbüttel zijn 40 personen in hoofdzaak kinderen, na het gebruik van ijs, dat bij een straat venter was gekocht; ziek geworden. Een onderzoek wordt ingesteld, en een monster van het ijs is naar Brunswijk gezonden om daar te worden onderzocht. Ook te Detmond hebben zich de laatste dagen ziekteverschijnselen voorgedaan bij talrijke personen, die op straat aan een wagen ijs hadden gekocht. Hardloopers in vroegere tyden. 9000 K. M. in 59 dagen. Nu de techniek in de laatste jaren zoo ver gevorderd is, dat 'n bericht slechts een onderdeel van een seconde noodig heeft, om over een gToot deel van de wereld bekend te worden, kan men zich moeilijk voorstellen, hoe dat vroeger wel gegaan moet zijn, toen er dagen en nog eens dagen mee heen gingen, om slechts een kleinen afstand af te leggen. In een Engelsch blad lazen wij onlangs diena angaande een uitvoerig artikel, waaraan 't volgende ontleend is Zekere luitenant Nernst, die in 1815 het bericht van de overwinning van Waterloo naar Berlijn over moest brengen, deed daar 5 dagen over. In dien tijd legde hij 700 K.M. af, hetgeen op zichzelf een record was. Ook in vorige eeuwen 'werd op dit gebied nog heel wat gepres teerd. Toen b.v. koning Lodewijk XIV in 1651 per rijtuig van Parijs naar Bourges (230 K. M.) reisde, had hij daarvoor nog 7 volle dagen noodig. Ook meldt de geschiedenis, dat er vroeger snelle „loopers" waren, die brieven en boodschappen te voet bezorgden. De beroemste snel- en langlooper was een matroos, de in 1798 gebo ren Noor Mensen Ernst, die op zijn 39ste jaar er op bogen kon, meer dan 50.000 mijlen, waarvan twee derde ter zee en een derde ie land en te voet te hebben afgelegd. In 1840 trad hij in^dienst vaneen Duitsch vorst, die hem gebruikte als bode op Berlijn, een afstand, waar de post 24 uur en Mensen Ernst slechts 14 uur voor noodig had. Waarschijnlijk kortte hij zooveel mogelijk af en beliep hij wegen, die niet met een wagen te berijden waren. Daarbij maakte hij het vol gende record hij legde eens 9000 K. M. in 59 dagen af dat zijn meer dan 152 K. M. in 24 uur of ruim 6 K. M. per uur. Men moet wel een buitengewoon uithoudings vermogen bezitten om zulk een snel heid twee maanden lang vol te houden Toen hem die wandelingen te eentonig werden, volgde hij zijn dwang naar verre reizen, en liep naarAmerika, om de bron van den witten Nijl te ontdekken. Onderweg werd hij ziek en stierf in 1843 te Assuan, waar men hem bij de eerste stroomversnelling van den Nijl begraven heeft. By het oversteken van den weg door een auto oveiriden. Het zevenjarig zoontje van den heer R. te Bussum stak oo den Singel hoek Laarderweg vlak voor een auto plotseling den weg over met 't noodlottig gevolg dat een der voorwielen over het schoudertje van het kind ging. In deerniswaar- digen toestand werd het knaapje in de Majella Stichting opgenomen. Doodelyk ongeval. Woensdagmiddag werd op den 's Hertogénbosschenweg te Tilburg de 41-jarige B. uit Oisterwijk, toen hij achter een stilstaanden auto den weg wilde oversteken, door den juist passeerenden auto der firma van E. uit Tilburg aangereden. De man kreeg een der wielen over het hoofd en overleed eenige minu ten later. Uit den trein gevallen. Donderdagmorgen is de 21-jarige mej. van S. uit Zutphen, werkzaam aan de cartonnagefabriek te Apel doorn, even voorbij Klarenbeek uit den trein gevallen. Na daarin weer te zijn opgenomen werd zij, in Apeldoorn aangekomen, naar het ziekenhuis vervoerd. Dr« Herminadus had hersenschudding geconstateerd, De Dusseldorfsche massa moorden. De Dusseldorfsche recherche is er. Zaterdagmiddag in geslaagd, den arbeider Peter Kuerten aan te houden, die 26 Mei 1883 te Müll- heim a. d. Rijn geboren is en in wien men den Dusseldorfer moor denaar in handen meent te hebben. De aanhouding geschiedde zoo ver rassend snel dat K. dadelijk toegaf onlangs een meisje te hebben lastig gevallen. Bij het verdere verhoor bekende hij ook schuldig te zijn aan de moorden, die het vorig jaar ge pleegd zijn. De recherche gaat thans na of zijn bekentenissen juist zijn. Het geval, dat de moordenaar dadelijk bij zijn aanhouding bekende, was door een toeval ter kennis van de politie gekomen. Een dienstmeisje uit Dusseldorf had in een brief aan een vriendin verteld, dat zij verleden week Woensdag 's avonds m handen van een kerel was gevallen, en dat zij bijna vermoord was. Deze brief is door een verkeerd adres in ver keerde handen gekomen en bij de politie gedeponeerd. Deze slaagde erin het niet in den brief opgegeven adres van de schrijfster uit te vinden. Deze deelde bij een verhoor mee, dat zij dien avond nog laat een af spraakje met een vriendin gehad had. Nadat zij haar vriendin verlaten had en op weg was naar een tehuis voor meisjes, was zij door een jongmensch aangesproken, dat haar naar het tehuis wilde brengen. Toen hij met haar den Volksgarten in wilde gaan, weigerde zij mee te gaan. Toen trad plotseling een andere man op het paar toe, die het jonge mensch er van langs gaf, omdat hij gepoogd had het meisje mee te sleepen in den Volksgarten. Hiermee won de man het vertrouwen van het meisje en toen zij zei nog geen onderkomen voor den nacht te hebben, bood hij aan haar mee naar huis te nemen. Toen zij daar aangekomen waren, maakte het meisje echter bezwaren en vroeg haar liever naar het tehuis voor meisjes te brengen. De man gaf toe en ging met haar het Grafen- bergerwald in. De bezwaren van het meisje om het bosch door te gaan onderving hij met de opmerking, dat men zoo in enkele minuten tijds op de plaats van bestemming zou zijn. Toen het meisje toch niet verder mee wilde gaan, viel hij haar lastig. Daarop ging hij er snel van door. De recherche slaagde er met be hulp van het meisje in het huis van den man te vinden, die Peter Kuerten bleek te zijn. Toen de recherche hem thuis wilde aanhouden, bleek hij al gevlucht te zijn. Door snelle maatregelen van de politie slaagde deze er echter in hem Zaterdagmiddag te verrassen. Deze verrassing geschiedde zoo grondig dat hij dadelijk zijn wan daad met het meisje bekende. Later gaf hij toe ook de moorden i gepleegd te hebben. De politie stelde hem dadelijk op de proef door hem naar de plaatsen te brengen waar eenige der moorden of pogingen tot moord gepleegd zijn en hem te ver zoeken mee te deelen wat zich daar had afgespeeld. K. gaf een schets van elke daad met tal van bijzonder heden zonder daarbij tot dusver met zichzelf in tegenspraak te komen en zonder dingen te verklaren, waarvan de onjuistheid kon worden aange toond. Niettemin twijfelt de politie nog of hij inderdaad in alle gevallen wel de dader is geweest. Daarom heeft zij een uitvoerig onderzoek geopend om voor ieder geval de onomstootelijke bewijzen te krijgen, dat K. inderdaad de dader is. Een van de meisjes, die aangevallen zijn en er het leven afgebracht heeft, verklaart stellig in K. den dader te herkennen. Bloedig liefdesdrama te Duren. Uit Düren wordt gemeld In het nabije Roelsdorf kwam Dinsdagavond tegen middernacht een gezelscap uit een café toen plot seling een man uit de duisternis naar voren kwam en verzocht, de 20-jarige Maria Dohmen, die zith bij het ge zelschap bevond, te mogen spreken. Deze herkende in hem terstond den vleeschhouwersknecht F. D. uit Dusseldorf, die haar sedert eenigen tijd met zijn liedesverklaringen ver volgde. D. trad op het meisje toe en vuurde plotseling uit een legerrevol- ver een schot op het meisje af, dat doodelijk getroffen op den grond viel. Vervolgens loste D. nog vier schoten, waarvan er een, een mon teur trof, d'e eveneens gedood werd. Daarop richtte de dader het wapen tegen zich zelf. ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag waren aange voerd 6.600.000 eieren. Groote eieren van f 4.70 tot f 6. Kleine eieren van f 4.10 tot f 4.60 Eendeneieren van f 4.50 tot f5. VENLO. Op de Coöp. Veiling vereniging van Maandag waren aangevoerd 2.230.000 eieren. Groote eieren van f 4.90 tot f 5.90 Kleine eieren van f 4.20 tot f 4.70 Eendeneieren van f 4.20 tot f 4.80 Ganseieren van f 14.20 tot f 14.70 blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtablet ten gebruikt. Koker 75 ct Bij Apoth. en Drog. Tusschen 20 Mei en 20 Juni van dit jaar zal evenals in 1910 en 1921 een Landbouwtelling, zijnde een telling inzake het grondgebruik en

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6