Tweede Blad van „FEEL El MAAS Mij is de wraak. 99 De Landbouwcrisis in de tachtiger jaren en in 1930 FEUILLETON Dr. Schaepman-fonds De dreigende moeilijkheden in den eierhandel. ZATERDAG 31 MEI 1930 Eeo en YlJIIIgste Jaargaig No. 23 Telkens hoort men bij de bespre king der tegenwooidige landbouw crisis herinneren aan de tachtiger jaren, toen de boerenstand eveneens in groote moeilijkheden verkeerde. In de „Standaard" vinden we het ziekteproces van dien tijd geteekend, dat hoofdzakelijk een gevolg was van de groote ontwikkeling van het verkeer in Amerika. Door de wondere ontwikkeling van het verkeer in Amerika, aldus het blad, werd toen voor ons en onderscheidene Europeesche landen het kwaad gebrouwen. Onafzienbare gebieden, tot dien tijd onbebouwd, het geweldige prairie-gebied ten Westen van de Missisippie werden door de uitbrei ding van het spoorwegnet voor de cultuur, inzonderheid voor de graan- cultuur, ontsloten. Nog omstreeks 1880 lagen, wan neer men van de Oostelijke kust streek het land introk, onafzienbare vlakten braak; doordien middelen tot transport ontbraken, kon de vruchtbare bodem niet in beslag worden genomen. Op z'n Amerikaansch. in 't reus achtige, werden middelen getroffen, om dit euvel weg te nemen. Het Amerikaansche gouvernement stond breede strooken grond, soms ter grootte van Europeesche koning- rijken af aan de spoorwegmaat schappijen, die in koortsachtigen baast een net van spoorwegen over de Vereenigde Staten uitbreidden. In zoo geweldig tempo werd die verbinding tusschen binnenland en kust tot stand gebracht, dat in vier jaar tijds méér werd aangelegd, dan geheel Duitschland aan spoorwegen bezit. De sporen waren er en nu moesten de menschen, de bouwers, de bewerkers van den bodem nog komen. De spoorwegmaatschappijen tra den zelf als landmaatschappijen op, lokten de menschen door gratis of tegen spotprijzen de gronden binnen het bereik der spoorlijn af te staan. De menschen lieten zich lokken bij tienduizenden trokken de landverhuizers uit Europa naar de nieuwe wereld. In 5 jaar, van 1880—1884 hebben zich toen meer dan 3 millioen land verhuizers, in Amerika gevestigd. Enorme productiviteit werd door de boerenbevolking ontwikkeld; van de vruchtbaarheid van den maagde lijken bodem kon naar hartelust ge profiteerd worden; bemesting was niet noodig, roofbouw werd ge pleegd. De tarweproductie steeg in betrekkelijk weinig jaren van 36 tot 166 millioen H.L.. maïs van 215 tot 541 millioen H.L. Die hoeveelheden kon uiteraard Amerika niet verbruiken, groote stoomvaartlijnen, die de landverhui zers in Amerika brachten, moesten den uitvoer van producten er weer uit brengen. Door het al lager stel len der vrachtprijzen kon aan de Europeesche markt moordende con currentie worden aangedaan. Werd tot 1870 nog slechts 90 millioen K.G. tarwe meer ingevoerd in Nederland dan uitgevoerd, dit klom in dien crisistijd tot 364 mil lioen, bij rogge en maïs ging het van 90 millioen tot 605 mil lioen omhoog. De meelinvoer, die vroeger bij ons geen beteekenis had, werd ook Treffend verhaal. rNaar het Spaanseh. 17. Ziehier uw zoon, José Ramos, zeide Anda-Mucho op vroolijken toon, en hel hoofd trolsch in de hoogte heffende, gij zult, geloof ik, vinden, dat Pastorilla een goe den smaak heeft Zijt welkom in mijn huis! antwoordde José Ramos en zijne dochter bij de hand vattende, ver volgde hij ziehier mijne dochter, zij is de uwe, omdat zij u bemint. Zij is het, die ik het meest op aarde lief heb De Hemel zegene u, zoo als ik het doe, uw vader Diego deed een stap voorwaarts, hief het hoofd, dat hij op den grond gevestigd had, op, sedert oom Anda-Mucho hem bij de hand vatte, en zag den man, door wiens woorden hij bewogen was, in het gelaat. Zijn blik vestigde zich op hem zonder zich te kunnen afwenden. Eene doodelijke bleekheid bedekte zijn gelaat, en zijne oogen schenen door den schrik grooter geworden te zijn. Zeg toch iets, fluisterde Anda- eveneens tot 90 millioen K.G. in 1890 opgevoerd. Diezelfde transportvergemakkeling welke de' graanoverstrooming van Amerika bracht, dreven ook Rusland Britsch-Indië en Argentinië tot toe voer en zoo moest Nederland, waar 70 pCt. van den bebouwbaren bodem met graan beteeld werd, wel in ellende geraken. Lang heeft de crisis geduurd. Het duurde tot 1895, eer het ook in Amerika spaak liep. Overproductie van graan bracht ook daar malaise, leidde tot inzin king der prijzen en inkrimping van den graanbouw; Hier had zich de toestand lang zamerhand hersteld. Om lessen te trekken uit hetgeen vroeger gebeurde, dient men het verleden te kennen. De beschouwing van het anti-revolutionaire blad is daarom wel belangrijk. Overproductie veroorzaakt ook thans mede de crisis. Inkrimping van sommige producten naar de voorlichting van deskundigen zal een gevolg zijn. Gelukkig, dat de boer van 1930 zijn grooten steun heeft in de veel- vertakte organisatie, welke zijn va der en grootvader van de tachtiger jaren moesten missen. Laten zij hun bonden op de eerste plaats in eere houden en vertrouwen op hun leiders. Er heerscht thans groote onrust onder de landbouwende bevolking. De groote wereldoorlog, die reeds meer dan tien jaren achter den rug is, doet nog altijd in sterke mate zijn ongunstigen invloed gelden. Door de ontzettende uitgaven als gevolg van dien oorlog, zijn vele landen danig verarmd en zijn de belastingen tot een onrustbarend niveau gestegen. Daarbij is de koop kracht sterk verminderd en zoo raken de verschillende bedrijfstak ken in de knel. Om hun eigen handel en indus trie te beschermen, is men in vele landen overgegaan tot het heffen van hooge invoerrechten, of tot het geven van uitvoerpremiën of garan tie-toelagen, waarvan een land als 't onze, waar nog steeds de vrij handel domineert, de dupe wordt. Daarbij komt, dac door 't gebruik van de moderne werktuigen, in sommige landen op goedkoope wijze geproduceerd kan worden, en de producten tegen lagen prijs op de markt gebracht worden. Door de toeneming der landbou wende bevolking is er groote vraag naar cultuurgrond. Er is grondge brek ontstaan, de vraag overtreft verre het aanbod, met als gevolg, dat de koop- en pachtprijzen in vergelijking met den prijs der land bouwproducten op veel te hoog peil staan. Dit zijn alle evenveel oorzaken die er toe geleid hebben, dat er een toestand is ontstaan, waardoor vele land- en tuinbouwbedrijven met ver lies werken en zelfs met ondergang bedreigd worden, waardoor men terecht kan spreken van een land bouwcrisis. In de landbouwpers en op verga deringen wordt die toestand druk besproken en er worden middelen beraamd, op welke wijze men deze het beste te boven kan komen. Gaat men den prijs der land bouwproducten na, dan blijkt, dat die van het veebedrijf zich nog het best op peil houden, terwijl het vooral de akkerproducten, zooals granen, aardappelen en suikerbieten zijn, die het sterkst van de daling te lijden hebben. Mucho hem toe, gij zijt te be schroomd, en dat wordt te erg; zij zullen gelooven, dat gij stom zijt. Diego Mena bleef onbeweeglijk, en de uitdrukking van zijn gelaat veroorzaakte een algameene ver wondering. Wat is dat'? zeide oom Anda- Mucho, zeer teleurgesteld, ziende dat iedereen zich verwonderd om hem heen schaarde, wat ziet gij toch in het gelaat van onzen goe den, geëerden en beminden buur man José Ramas, om zoo in een standbeeld veranderd te worden, zoo als de vrouw van Loth Ik zie, zeide Diego op doffen toon, zonder zijn verschrikkelijken blik van den vader van Pastora af te wenden, ik zie... den moor denaar van mijnen vader! Een algemeenen kreet werd ge hoord, toen volgde een diep stil zwijgen. Wat durft gij zeggen riep eindelijk Anda-Mucho uit. Zijt gij dwaas? Is het een aanval van ijlende koorts Men werpe dezen onbe- schaamden bedrieger mijn huis uit, riep de echtgenoote van José Ramos. Bedrieger 1 zeide Diego in een koortsachtige spanning; aan schouw hem, en zie of hij mij durft logenstraffen. José Ramos had het hoofd op zijne borst laten zinken en bleef op zijn geweer geleund. Maar als die toestand nog lang blijft voortduren en de teekenen wijzen er op, dat het een lange lijdensweg kan worden zullen ook de veeteeltproducten mee naar den afgrond getrokken worden. Het blijkt reeds uit 't boven staande, dat wat de opbrengst der verschillende producten betreft, deze in vele gevallen afhangen van het buitenland, omdat die bij onzen internationalen handel op het bui tenland afgestemd zijn. Zoo heeft Amerika, het graanland bij uitnemendheid, zijn korenbouw na den oorlog sterk zien toenemen, waardoor de uitvoer uit dat land in vergelijking met voor den oorlog meer dan verdubbeld is. Het bedrijf is daar sterk extensief. Door het gebruik van de moderne landbouwwerktuigen kunnen daar op groote complexen grond reusach tige hoeveelheden graan gebouwd worden tegen geringen .kostprijs. Daartoe werken ook mee de lage grondprijzen, terwijl voor bemesting vaak geen cent hoeft uitgegeven te worden, daar de nieuw in cultuur gebrachte gronden voor vele jaren overvloed van voedingsstoffen her bergen. Dat heeft tot gevolg, dat de gra nen op de Nederlandsche markt gebracht, niettegenstaande de ver voerkosten, van de hand gaan voor een bedrag» wasrtegen de graanver- bouwende boer in ons land niet kan concurreer en. Wij hebben hier een geval, dat tengevolge van de vrije concurrentie een toestand is ontstaan, die voor het graanbedrijf in ons land nood lottig is. Iets anders doet zich voor wat betreft de aardappelen. Door de hooge invoerrechten, die speciaal Duitschland heft, is deze handel met dat land feitelijk stop gezet, en is de uitvoer van goedge keurde pootaardappelen naar België en Frankrijk alleen nog maar van eenige beteekenis. Zonder de Duitsche invoerrechten zou zeker de uitvoer van handels aardappelen naar de industriegebie den van West-Duitschland loonend zijn geweest, terwijl nu de markt prijs van het binnenlandsch product op veel te laag niveau stond in ver gelijking met de productiekosten. Hier doet zich dus het geval voor, dat door beschermende maat regelen van het buitenland de prijs sterk gedrukt wordt. Een gelijksoortig geval doet zich voor met den prijs der suikerbieten. Door de sterke toename dezer teelt en mede in verband met de sterk toegenomen suikerproductie in an dere landeö, is de suikerprijs zee* gedaald. Om deze nu toch voorden bietenbouwer loonend te maken, is men in andere landen er toe over gegaan, een garantiepremie toe te passen, waardoor den verbouwer een vaste prijs verzekerd is. In ons land kent men die premie niet. Zoo is men in bieten verbou wende streken, zooals in West- Noord-Brabant, door den nood ge dwongen, zich op andere gewassen toe te leggen. Met den tuinbouw ziet het er al evenmin rooskleurig uit en hier kan de strop nog grooter zijn dan bij den landbouw. De meeste landbouwartikelen toch laten zich gedurende korteren of langeren tijd bewaren, zoodat in normale tijden betere prijzen kunnen afgewacht worden. De meeste tuinbouwproducten echter zijn aan spoedig bederf on derhevig, zoodat ze zoo spoedig mogelijk op de markt gebracht moeten worden. Daardoor kan de aanvoer plotseling zoo sterk toe nemen, dat ze de vraag verre over Diego, zeide Anda-Mucho, hem weg willende voeren, gij ver liest uw verstand gij hebt een droombeeld, dat uwe hersenen in de war brengt. Ziet gij dan niet in, h'-e buitensporig en ongerijmd het is, na meer dan twintig jaren, een man te willen herkennen, dien gij slechts even. gezien hebt, terwijl gij klein waart? Toen heb ik gezegd, riep Diego Mena. opgewonden tot krankzinnig wordens toe, dat ik van dien dag tot over honderd jaren, te midden van honderd moordenaars, dien van mijn vader zou herkennen, en hij zelf heefl het ook gezegd. Is het niet waar, dat gij, uw geweer op de borst van dien eerwaardigen man rich tende, gezegd hebt: er is geene belofte die niet gehouden, geen schuld die niet betaald wordt? Op het hooren van deze woorden, liet José Ramos het jachtroer vallen, waarop hij leunde, en zou zelve ter aarde gevallen zijn, in dien zijn oude makkeren andere, onder de omstanders hem niet met hunne armen hadden onder steund. Gij ziet het, vervolgde Diego, altijd buiten zich zeiven, hij kan de beschuldiging niet verdragen. Alcade, in naam der wet. ik eisch van u, dat men hem in hechtenis neme. Gij allen weest getuigen, dat hij zijne misdaad niet heeft kunnen ontkennen. Is het niet waar, moordenaar van Juan Mena, treft en de waar soms niet kwijt te raken is. We zagen het dezer dagen met de spinazie. Door de gunstige weersomstandigheden was de oogst op een gegeven oogenblik zooon- rutsbarend groot.dat zelfs Wijnkoop met de gratis aangeboden waar geen raad wist. De hooge toltarieven drukken den prijs der tuinbouwproducten sterk, en ook breidt in dat land de kas senbouw zich meer en meer uit. Ook de eierhandel gaat een zorgvolle toekomst tegemoet. Wordt het aangenomen nieuwe invoerrecht in Duitschland werkelijkheid 30 Mark per 100 K. G. dan gooit onze nabuur voor dit artikel feitelijk de deur dicht. Er is een noodtoestand in de landbouwwereld ingetreden, die zorgvol stemt en waarvan het einde nog niet te overzien is. Die nood toestand zal zich ook in andere takken van het bedrijf doen gevoe len. De Nederlandsche bevolking toch bestaat voor een groot deel ui,t denland- en tuinbou wenden stand, e-.t het kan de regeering zeker niet onverschillig zijn, dat dit nijvere deel van ons land aan bloedarmoede ten onder gaat. Maar ook de landbouw zelf zint op middelen, om met eigen hulp dien toestand te boven te komen. In de landbouworganisaties wordt dan ook de heerschende toestand met allen ernst besproken. Hierover een volgende keer. Ons „tien-gulden-plan." De stroom van tien-gulden-bij- dragen onzer katholieke vereenigin- gen in Limburg voor het Dr. Schaepmanfonds is begonnen en doet een prachtig resultaat van deze actie verwachten. Eiken dag stroomen tientallen van bijdragen binnen uit alle streken der provincie. Dat stemt hoopvol Maar het moet zoo blijven duren. Verslapping mag voorloopig niet intreden. Wij begrijpen het best, dat in veel gevallen een bestuur of een leden vergadering zoo maar niet aanstonds bijeen is om over het geven der bijdrage te beslissen. Maar van den anderen kant, men wachte ook niet te lang. En als eenmaal besloten is het gevraagde tientje te geven, wel men make het ons dan ook liefst aanstonds over. En wachte niet verder. Onze Limburgsche vereenigingen, of zij van socialen, charitatieven, religieuzen of van welken aard ook zijn, of zij zich bewegen op het gebied van jeugdorganisatie, ont spanning, sport of anderzins, zij alle op haar beurt hebben allicht wel eens een beroep moeten doen op anderen om over de noodige gelde lijke middelen te beschikken, noodig bij de nastreving van haar doel. Zij weten dus hoe ontmoedigend het is, als zulk een oproep niet aan de gestelde verwachtingen beantwoordt. Welnu, gij besturen van vereeni gingen, .die u nog beraadt over onzen oproep, gij zult het toch niet mede voor uw rekening willen nemen, wanneer de resultaten van dien op roep niet datgene zouden brengen, wat alle rechtgeaarde leden onzer katholieke Staatspartij ervan mogen verwachten. Het universeele belang, hetwelk met de stichting van ons Partij bureau worde beoogd, het scheppen van een waarborg om te kunnen behpuden wat wij na jaren langen harden strijd voor ons katholieke volksdeel hebben bevochten, zij meer dat gij, herkend door zijn zoon, u schuldig bekent José Ramos bleef zwijgend staan In naam van den God der waarheid, ik, zoon van Juan Mena. ik vraag u, hebt gij mijnen vader gedood José Ramos, al zijne krachten verzamelende, verhief zijn bleek gelaat ten hemel, kruiste zijne handen, en zeide oo vasten toon: Ja, ik heb hem" gedood. Hemel, genadige Hemel, riep zijne vrouw uit, haar gelaat met hare handen bedekkende. Ja, arme vrouw, gij zijl be drogen geweestmaar gij weet het, niet ik heb u ten huwelijk gevraagd. Gij weet dat ik gewei gerd heb, toen uw vader u aan mij, aan mij, zijn armen dienaar, aanbood, om zijn zoon te worden. Slechts toen uwe niet beantwoord de liefde u ten grave gesleept zou hebben, heb ik er in toegestemd mij met u in den echt te verbin den en u gelukkig te maken. Ik heb mijn woord gehouden, mijne vrouw, ten minste heb ik alles gedaan wat ik kon om het te houden. Maar het was mij niet toegestaan, het verledene uit te wisschen, en dat verledene was, Hempl I... en misdaad engalijen! Een galeislaaf, een galeislaaf! mompelde zijne vrouw, en zij viel bewusteloos op haren stoel, De andere vrouwen omringden haar. O, voer mij weg van hier, voer mij weg, en verberg mij in dan voldoende reden voor elke ver- eeniging, van welken aard ook, om hare bijdrage van ganscher harte te geven. Aan de vereenigingen, die ons dien steun reeds gaven en de bijdragen, die het minimum van f 10 te boven gaan, behooren niet tot de uitzon deringen reeds onzen dank! En tot de andere vereenigingen de dringende aansporing: neemt uw besluit nog zoodra mogelijk en zendt ons uw bijdrage dan aanstonds in. Ditmaal mag nu eens geen enkele vereeniging op het appèl ontbreken! Het Kring-Comité Limburg van het Dr. Scha'epmanfonds. iBgUQ&ieB MldidltUsglB. Nierkwalen maken u spoedig oud Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rug pijn, duizeligheid, zenuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een gevolg van overspanning der nieren het zijn waarschuwingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp be hoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te filtreer en. Als zij hierin falen, kunnen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheu- matiek veroorzakenof wel wordt een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaas- stoornissen, niersteen, niergruis, blaasontsteking, ischias, spit. verma gering, zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer verschijnselen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke nier middel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en versterkt de nieren, lenigt de urine- kanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kun nen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 43 weg 53 van Bergen G. H. Poels, idem, Hoenderstrp.at 25a van Helmond H. G. M. v.d. Geijn, onderwijzeres, Einds'.raat 8 van Druten H. A. H. Oostendorp, verpleegster, Sf. Annalaan 5 van Zutpben G. A. M, v.d. Vegt, idem, idem, van Apeldoorn M. A. Welsing, idem, idem, van Rotterdam A. A. de Brok, idem, idem, van Beek; W. F. Linskens, z.b., Hoenderslr. 22 van Vught VERTROKKEN P. A. v. Hoof. landbouwer, naar Meerlo-Swolgen C 64; A. W. H. Stiphout, z.b.. naar idem idem J. M. Claassens, idem, naar Blerick Nieuwborgstraat 21 Th. W. Robben, broeder, naar Heerlen, Sittarderweg J. A. Rooyackers. dienstknecht, naar Vierlingsbeek J. J. G. B. Peeters, koperslager, naar Noordwijkerhout G. P. M. Volleberg, dienstbode, naar Helmond, Binnen Parallelweg 21 H. P. Thoonen, landbouwer, naar Bergen, Siebengewald C 33 J. A. Leyssen, dienstknecht, naar IIor9t E. G. Rongen, dienstbode, naar 's Hage Koningskade 4 A. M. H. Verkoeijen, idem, naar Venlo, Steen9traat 12 P. H. Tijssen, idem, naar Horst, Meterik M 145 W. Ch. Dinghö en gezin, landb., naar Horst idem. Ingekomen en vertrokken personen van 16 tot 23 Mei. INGEKOMEN: J. C. W. Baitesen, dienstbode, Leunscheweg 15 van Venlo; J. H. v. Gestel, idem, Beekweg 10 van Ni9teIrode M. H. v. Gerven, idem, Merselo- scheweg 12 van Maashees A. Gooren, idem, Lull C 53 van Broekhuizen M. H. Hoedemakers, idem, Merselo M64 van Maashees; H. G. M. Janssen, idem, Castenray G 38 van Wanssum P. Th. M. Rongen, idem, Leunen K 41 van Wanroy; P. WL. Weijs, landbouwer, Leunen K 85a van Horst R. W. Gerrits. dienstbode, N 19 van Maashees L. Nijboer, wagenmaker, Hense- niusplein 9 van liirhuizenmeden H. Aarts, dienstbode, Ysselsteyn I 65 van Deurne; M. J. J. Smits, idem, Leunen K 48 van Maashees W. G. J. Zwartjes, idem, Stations- hel diepste der aarde, zeide zij. En men bracht haar bezwijmd weg. Van hare eerste verstomming teruggekomen, wierp Pastora, als eene leeuwin zich op haren vader, legde hem de hand op den mond, en zeide tot hem Zwijg, zwijg, mijn vader... gij belastert u zeiven, gij stort u zeiven in het ongeluk Gij mijn geëerbiedigde, mijn teedere, mijn aangebeden vader neen, gij hebt nooit eene misdaad begaan, gij hebt haar niet kunnen begaan! Gij liegt, gij liegt, lage lasteraar, hij heeft uwen vader niet gedood! Mijne dochter! Dochter van mijn hart! zeide José Ramos, ik kan niet liegen! Ja, ik hen het, ik, die, door mijn wanhoop voort gesleept, zijn vader gedood heb omdat hij, zijn vader, mij in het verderf had gestort, en met mij mijne gehee'.e familieomdat hij, zijn vader, mij de vrouw ontroofd had, die ik met onbegrensde liefde bemindeMaar sedert toen heb ik geen gelukkigen dag noch een gerusten nacht beleefd, ln mijne gesprekken met God,zeide ik Hem, dat ik mijn geluk niet verdiende. Ik heb het altijd beschouwd als een geleend iets, dat ik terug moest geven op den dag dien God daarvoor zou stellen. Ik wist, dat ook ik eene schuld te betalen had, welke de goddelijke rechtvaardig heid terug eischen zou. Die dag is gekomen, ik ben gereed. Wel De beteekenis eener bloeiende pluimveehouderij voor onze wel vaart. Wat zal bet gevolg zyu van hoegere Duitsclie invoerrech ten De mogelijkheid yan nieuwe afzetgebieden. De bevordering vau het eierenverbruik in eigen land. Tot de takken van het landbouw bedrijf, welke met malaise bedreigd worden, behoort ook de pluimvee houderij, welke in den loop der laatste tientallen jaren van zoo groote beteekenis is geworden, vooral voor den kleinen boerenstand, maar tevens voor de algemeene welvaart van ons land. Op het oogenblik wordt in ons land jaarlijks voor een waarde van 120 millioen gulden aan eieren ge produceerd, waarvan voor 85 milli oen gulden wordt geëxporteerd. Ook 't belang van Roermoud, dat in de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn het belangrijkste eiercen- trum des lands bezit, is met een bloeiende pluimveehouding terdege gemoeid. Nu deze met moeilijkheden te kampen heeft, is er daarom alle aanleiding om aan de dreigende crisis, aan de verwachtingen en de mogelijkheden om aan de moeilijk heden het hoofd te bieden, een beschouwing te wijden. De directeur der Roermondsche Eiermijn, de heer J. Breukers, onder wiens leiding de mijn zulk een ont zaglijke vlucht heeft genomen en die door 'n ondervinding van vele jaren, een diep inzich verkreeg in den wereld-eierhandel, was wel het best in staat om ons op de hoogte te stellen. Ter illustratie van de beteekenis van de pluimveehouderij, schetste hij in enkele cijfers, welk een bron van inkomsten deze is voor het platteland. Veertien dagen geleden werden uit de gemeenten Weert en Neder- weert op één mijndag 770.000 eieren aangevoerd, waarvoor na aftrek van alle onkosten aan de kippenhouders niet minder dan f 35.000 uitbetaald is. We zien hieruit, welke bedragen onze pluimveehouders van den eier- verkoop ontvangen. In 1929 bedroeg de aanvoer aan aan, vervolgde hij, zich lot den alcade wendende, neem mij mede, veroordeel mij spoedig. Neen, neenriep Pastora, gij zult hem niet medenemen Neen, neen Het is onmogeljk, het kan niet waar zijn Ik zou er van sterven Weet gij dan niet, dat hij de beste der goeden, de vader der armen, het toonbeeld van alle deugden is? Als hij het leven ontnomen heeft aan hem, die hem alles ontnomen heeft, aarom zoude hij misdadiger zijn dan hij, die hem nog meer mis handeld heeft? Indien hij om eene onrechtvaardigheid naar de galijen gezonden werd, waarom zou hij er door onteerd zijn, als of hij schuldig was geweest? Mijn vader, ik zal de plekken van uwe teeke nen met mijne tranen en lief kozingen uilwisschen. Pastora had zich op de knieën geworpen, zij omringde de voeten van haren vader met hare armen, en bedekte ze met kussen en tranen. Mijne dochter, zeide deze, haar opheffende en aan zijn hart drukkende. O mijne dochter, liefe lijke en eenige bloem op mijn droevig levenspadGij zijt mijn geluk, mijne vreugde en mijn trotsch geweest, gij, hemelsche bloem, die aan het uitspansel onder de sterren moest schitteren, en die ik, ongelukkige, door de schande heb gebrandmerkt. Slot volgt.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5