Weekblad voor VENRAY, HOBST en Omstreken. JAIFOTO |«A'NUFACTU5£Nj VVOOöDEELIQSm MANUFACTUREN MEÊLIGSm Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Idealen en geen idolen Wat ijdele vrouwen kosten. Welke rentezegel plakken? Land- en Tuinbouw. De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws UNIGRO- RADIO N. V. Vulkaan, zatbroaq 3i iwer^o Eea eo vijftigste Jaargaig No. 23 BLIJKEN TOCH HET Jj PEEL EN MAAS l BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71 j ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent 0 l. Vrouw Behoudenis der Kraoken, Oostrum. Een voetbalwedstrijd is van meer belang dan een mooie preek; een beursspeculatie gewichtiger dan een verrijking van hun zieleleveneen uithoudingswedstrijd van uren lang in vrachtwagens veel gemakkelijker dan een half uur eerbiedige houding tij dens het H. Misoffer; een pikant romannetje veel gezelliger dan tien minuten om aan hun kinderen den Catechismus uit te vrageneen ordinaire bioscoopfilm veel interes santer dan een plechtige Hoogmis in de statige pracht der H. Liturgie; bruipartij langs de straat veel lolliger dan een mooi-gezongen Volkslied, enz. enz. Wij. katholieken, zijn of moeten zijn een volk van idealen, niet "an idolen, wapt we zijnvan het hemelsche geslacht. Boven de sterren, die seinlichten des hemels ligt ons hoogste ideaal. En alles in deze wereld, wat de goede God ons geeft moet dienst baar worden gemaakt, om dat ideaal te bereiken. Wat ons daarvan aftrekt, wat daarvoor een belemmering is, wat ons uitzicht daarop verdonkert of doet vergeten, erger, wat daarmee min of meer directen strijd is, zijn idolen, zijn afgoden, en den adel van ons kindschap Gods onwaardig. Wij, katholieken vooral, moeten alles leeren bezien: in het licht der eeuwigheid, want we zijn eeuwig heids menschen Wij, Katholieken, zijn of moeten zijneen volk van idealen en niet van idolen, dat wil zeggen, van af goden. I Zoo zal er ongeveer het gezicht van menigen lezer uitzien als een groot vraagteeken of als een groot uitroepteeken. Idealen Wat zijn dat Wat be doelt hij Idolen Afgoden Dat de katho lieken geen afgodendienaars zijn, is! toch wel heel duidelijk. Weer wat nieuws dan? Een ideaal iseen hoog, een ver heven, een edel doel, dat wordt nagestreefd. Een ouderpaar, dat er naar streeft hunne door God gegeven kinderen, een goede, christelijke opvoeding te geven, streeft een hoog, een verheven, een edel doel na, met andere woor den dus: een ideaal. Dat is voor dat ouderpaar het ideaalmenschen- kinderen, christenkinderen, hemel kinderen. Een meisje, dat naar de fabriek gaat werken, en dikwijls onzedige praat moet hooren, zal trachten door te zwijgen, door het gesprek ongemerkt -op iets anders te brengen, door desnoods die walgelijke vuil- praters flink op d'r nummer te zetten die verpestende atmosfeer te zuiveren en te reinigendat meisje streeft een hoog, een verheven, een edel doel na, met andere woorden, een ideaal. Een jonge kerel, met gezonde werkknuisten, die van zijn verdiende loon wat sparen mag, zal zijn geld niet vergooien aan allerlei onnoodige, nuttelooze plezier-uitgaven, maar het bijeenhouden voor den tijd, dat hij zelf een huisgezin gaat stichten hij streeft een hoog, een verheven, een edel doel na, met andere woor den duseen ideaal. Zoo kunnen er nog talrijke voor beelden worden aangehaald. Deze drie zijn wel voldoende, om te laten zien, wat bedoeld wordt. Een idool iseen afgod, waar men alles voor over heeft, maar meestal te verstaan als iets, wat niet goed, niet edel, niet verheffend is. Een meisje, dat alleen voor de mode leeft, dat content is. als het maar flirten kan; een jongen, voor wien de voetbalsport het eenigste is, dat hem interesseerteen vader, die met een heel gerust geweten uren en uren in de herberg kan zitten en moeder de vrouw maar met de kinderen laat aantobbeneen zaken man, die nooit ergens anders over praat dan over zijn zaak en voor niets anders oog heeft, een rijke meneer, die alleen maar smaak heeft voor het fijnste, wat tafel en wijn kelder biedt, het zijn allen voor' beelden van menschen, die achter idolen, achter afgoden aanloopen. Iets wat edel is, wat hoog is. wat hun geest en hart verheft en hen met schoone gevoelens vervult, laat hen koud. Wie zal ontkennen, datonze wereld arm is aan idealen, maar tot berstens toe vol zit met idolen? Met andere woorden dat er meer menschen gevonden worden, die meer oog en hart en energie hebben voor datgene, wat hun beurs, en hun zinnen, en hun sensatie streelt, dan voor datgene, wat hun geest, hun gemoed, hun hart, hun ziel verfijnt en veredelt en vermooit. van 14 tot en met 17 jaar 10 ct. per week; van 18 tot en met 20 jaar 50 ct. per week boven 21 jaar 60 ct. per week. Voor vrouwen van 14 tot en met 20 jaar 40 ct. per week boven 21 jaar 50 ct. per week. Op dezen regel zijn voor bepaalde beroepen enkele uitzonderingen, waarover gaarne ten bureele van den Raad nadere inlichtingen worden gegeven. Het zegelplakken naar het werke lijk verdiende loon in geld is dus van 11 Mei jl. af vervallen. Hen wordt verzocht met het boven staande rekening te houden ter voor-, koming van latere bijvorderingen. 't Is bekend, dat de mode tegen woordig meer dan vroeger van de vrouwen vraagt. De man, die gaat trouwen en zich een vrouw kiest, die modieus is aangelegd, moet zijn traktement goed narekenen. Een ietwat moderne vrouw is een duur artikel, dit geven zij zelf toe. Nu hebt ge menschen, die graag cijfers zien en alles onder getallen brengen. In Engeland is men bij gelegen heid van een kapperstentoonstelling aan het rekenen geslagen en men kon, met getallen van astronomischen omvang aantoonen, hoe bont de dames het maken. Bijvoorbeeldaan permanent wave (of blijvende golven in het haar. geven de Britsche vrouwen volgens hun schatting per jaar 720 millioen gulden uit, dat is ongeveer 10 mil lioen meer dan de Engelsche spoor wegen voor reizigersvervoer ont vangen. De taxatie is dat er 10 millioen Engelsche dames zijn, die zich aan die kunstbewerking onder werpen, en aangezien een permanent wave allesbehalve permanent doch hoogstens zes maanden mee kan, offeren ze dus tweemaal per jaar haar 36 gulden, wat de gemid delde prijs voor deze behandeling is. Gelukkige kappers Dubbel ge lukkig Want behalve dat mevrouw gekapt wordt, koopt ze nog odeur, poeder en allerlei technisehe nood zakelijke hulpmiddelen om haar ijdelheid te bevredigen. Zoo zijn de Engelsche En de Fransche dames. Ge kent den naam „Coty". Deze vennootschap met haar zeven fabrie ken verkocht in 1928 eventjes 16 millioen doosjes poudre4i/t millioen flacons odeur en bijna 4 millioen rougestiften. Dan zijn wij nog zoo gelukkig, om, behalve Coty nog Houbigant, Piver en dozijnen andere namen te hebben, die dergelijke artikelen leveren. De fabrikanten weten wat ze doen, als ze op de ijdelheid speculeeren. Maar met dat al wordt het leven duur. Gaat men na, wat de vrouwen- kleeding kost, hoe modemagazijnen toenemen, dan ziet ge dat er nog kan bezuinigd worden. Bij Kon. Besluit van 24 April 1930 Stbl. 146 is vervallen verklaard ari. 5 van het loonklassenbesluit voor het plakken van rentezegels. Dit besluit is in werking getreden op 11 Mei jl. Het gevolg hiervan is dat van dezen datum af geldt, dat rente zegels moeten worden geplakt: a. voor personen die alleen loon in natura ontvangen (dus alleen kost en (of) inwoning en (of) kleeding geen loon in geld) een zegel van 25 ct. per week. b. voor alle andere personen naar leeftijd. De leeftijdstarieven zijn Voor mannen HET MESTEN VAN VARKENS Van uit den lezerskring bereikt me een vraag, of ik eens het een en ander wil vertellen over 't mesten van varkens en dan wel in het bijzonder van vleeschvarkens. Natuurlijk willen we dat gaarne doen. Zulk een bewijs van mede leven stellen we zelfs op zeer hoogen prijs en zoo hopen we dan ook eenige artikelen te gaan wijden aan dit onderwerp. In één artikel de heele zaak af te handelen zal moeilijk gaan. Dzar- voor hangt er te veel mee samen. Het is eigenlijk geen wonder, dat op 't oogenblik belangstelling voor de mesterij bestaat. Alle land- bouwartikelen brengen bijna geen d op, alleen de mesterij kan nog met eenig succes worden gedreven. Nu zal men natuurlijk bij 't mesten zich de vraag stellen, wat men moet mesten. Die vraag is duidelijk, im mers waar veel vraag naar is, dat verkoopt men gemakkelijk en tegen goede prijzen. Welnu hierin ligt meteen ook het antwoord op de gestelde vraag. Mest alleen wat de afnemers vragen. Wanneer aan dezen een- voudigen koopmanseisch wordt vol daan, dan komt de zaak in orde. Het is alleen maar jammer, dat daarnaar zoo weinig door de Ne- derlandsche boeren in het algemeen wordt gehandeld. Men doet, en dat niet alleen met de varkens, net eender alsof het buitenland om ons verlegen is. Al was dat zoo, dan zou het nog buitengewoon onverstandig zijn, dat te laten blijken. Hoe meer men verkoopt, hoe beter. En al stemt het in 't geheel niet overeen met met onze smaak of gewoonte, dat :ft niets, als men maar verkoopt, daar is het om begonnen. In de streek van den vraagsteller mest men blijkbaar uitsluitend vette varkens. Dat is een best artikel, maar met een beperkte afzetgelegen- heid, n.l. alleen ons eigen laad en dan nog liefst de kleinere plaatsen van ons eigen land. Daar hebben de menschen nog graag vet vleesch en dik vet spek. In de groote steden ziet men echter liever mager vleesch en mager spek. De grootste afnemer van onze varkens is echter niet ons eigen land, maar het buitenland en wel Engeland, Duitschland en Frank rijk. De prijs van het varkensvleesch wordt dan ook door die landen bepaald. Bij het fokken en mesten zal men derhalve terdege rekening dienen te houden, met wat die lan den vragen. Dit is nu niet hetzelfde. Duitschland en Frankrijk komen nu wel zoo ongeveer met elkaar over een, maar Engeland, dat onze groot ste afnemer is, stelt weer heel andere eischen. De Londensche biggen, en misschien meer bekend onder den naam van Bacon varkens mogen niet te zwaar worden, zoo'n kleine 100 K.G., terwijl Duitschland en Frankrijk het liefst varkens van 150 tot 175 K.G. hebben. We begrijpen het verschil. Dat verschil komt vooral ook uit in den prijs, maar ook in de voederkosten van het dier. Elke varkensmester weet ook wel, al handelt hij er ook niet altijd naar, dat de eerste 100 Kg. aan een varken lang zooveel niet kosten als de volgende 100 Kg. In het begin groeit een dier dan ook veel en veel vlugger. Het büjft altijd veel voordeeliger de varkens bij 100 Kg. gewicht te verkoopen, dan bij 150 Kg. ook al is de ponds- prijs in het laatste geval misschien wat hooger. Dit praatje vooraf was noodig, om het ons duidelijk te maken dat men bij het mesten van varkens maar niet voor het vaderland weg moet gaan mesten, maar dat men zich er terdege rekenschap van heeft te geven, waarvoor men mest En dan is het lang nog niet altijd gemakkelijk aan het verlangen van ónze klanten van over de Noordzee te voldoen. Ze willen daar wel goed betalen, maar... voor een goed pro duct. d.w.z. een varken zooals ze dat daar wenschen. En nu is het te begrijpen, dat op een goede markt graag verkoopers komen. En zoo zijn wij dan niet de eenige die naar Engeland Bacon verzenden. Er zijn kapers op de kust en leelijke ook De Denen zijn ook al met hun varkens naar Engeland gegaan en ze hebben daar een goed onthaal gevonden. Geen wonder, want hun product was beter dan het onze. Dat was zooveel beter, dat men zich in ons •land heeft afgevraagd of wij het mesten soms ook niet kenden. Om die vraag te beantwoorden heeft de regeering in 1928 twee heeren, n.l. de rijks veeteeltconsulenten Leignes Bakhoven en De Jong naar Dene marken gezonden om daar de kunst van het varkens fokken en bacon mesten eens af te kijken. Die heeren zijn er heen geweest en ze hebben van hun bevindingen verslag gedaan. Dat verslag is alleszins lezens waardig en is voor de luttele som van tien centen te verkrijgen aan de Algemeene Landsdrukkerij te Den Haag. We kunnen niet genoeg aan raden dit verslag te koopen en te lezen. Bij de verdere behandeling van ons onderwerp hopen we daar uit dan ook nog wel eenige gegevens te putten. We stellen ons nu voor eerst het fokken van goede mest- varkens te bespreken en daarna uit voerig stil te staan bij het mesten zelf om tenslotte na te gaan welke vooruitzichten er in die fokkerij en mesterij gevonden kunnen. S. door jOS. BOSHOUWERS te LENT. BEENZWARTE. VRAAG Ik heb 300 kuikens gehad, waarvan ik nu 137 hennetjes over heb, 7 weken oud. Slechts 2 kuikens zijn doodgegaan. Wel heb ik er enkele zelf afgemaakt, die niet goed mee konden. Ze zijn flink groot en stevig, doch enkele vertoonen beenzwakte Ik geef opfokvoer en kuikenzaad der firma Ze krijgen volop groen, ook houtskool en schelpen. Wat zou de oorzaak zijn van die enkele gevallen beenzwakte Uit Venray. ANTWOORDZoo'n enkele zwakkeling komt altijd voor. Ze kunnen afkomstig zijn van ouders met minder krachtig gestel, mogelijk daardoor moeilijk uit het ei is ge komen. Kuikens, die te weinig opfokvoer opnemen, krijgen daardoor reeds wel beenzwakte. Ik zou u aanraden eens de volgende proef te nemen Deze dieren gedurende enkele dagen af te zonderen en op uitslui tend opfokvoer te zetten, dus zon der hardvoer. Ze zullen dan moge lijk weer herstellen. In elk geval is de proef een dag of vier toe te passen. Het opfokvoer, dat u geeft, heeft een goeden naam. Blijf dus daaraan GELE POOTEN. VRAAG Ik zie iets aan mijne kuikens, dat ik niet begrijp. Gaarne zag ik hierover antwoord in „Peel en Maas". Ik heb 2 groepen W. Leghornkuikens, die 4 weken in leeftijd verschillen. De broedeieren zijn beide keeren van dezelfde kip pen geweest en nu hebben de eerste kuikens heel licht gekleurde pooten en de laatste allemaal mooie gele. Ik heb ze allemaal hetzelfde ge voerd en tcch dat verschil. Uit Venray. ANTWOORD De eerste kui kens zullen dan meer groenvoer hebben gehad dan de laatste. Want veel groenvoer geeft mooie gele pooten. Toch hoeft u zich niet ongerust te maken; ook de eersten zullen zeer zeker gele pooten krijgen, om dat ze van dezelfde ouders afstam men als de laatste. PULLORUM VRAAG Ik heb van 't jaar wederom vele kuikens verkocht. De eene afnemer bracht ze best groot, zonder sterfte van beteekenis, de andere kreeg maar de eene doode over de andere. De eene afnemer zond twee doode kuikens op naar Rotterdam en toen de brief kwam was het pullorum. Maar ik begrijp het niet, dat het dan bij andere afnemers geen pul lorum was, de kuikens waren toch precies hetzelfde en uit broedeieren van een en dezelfde boer. Geen naam of plaatsnaam in de krant, als u blieft. ANTWOORD In een Ameri- kaansch blad stond eens te lezen, dat een fokker steeds zelf de ver kochte kuikens met een auto rond bracht. Als hij bij den kooper kwam en deze was niet goed ingericht voor den opfok, of hij had alles nog niet in orde, dan weigerde hij, om de kuikens af te leveren, al waren ze besteld. Wat u hebt ondervonden, dat ondervinden allen, die eendaags- kuikens verkoopen. Het is zeer goed mogelijk, dat eenzelfde kwaliteit kuikens het bij den een goed doen. en bij den ander sterven. Of de huisvesting deugt niet, of men geeft geen voer zooals 't behoort, of het dagelijks zuiver houden van alles, waarmee de kuikens in aan raking komen, laat veel te wenschen over. De kuikens verzwakken dan en als 't eenmaal zoover is. slaan alle ziekten eerder aan, pullorum maakt daar geen uitzondering op. Toch kan het verschil zich ook wel openbaren bij twee personen die beiden de kuikens verzorgen en huisvesten, zooals. 't behoort. Immers, slechts betrekkelijk weinig kuikens hebben pullorum uit zich zelf, beter gezegd uit de ouders meegekregen. Zoo kan het best ge beuren, dat de eene afnemer geen enkel pullorumkuiken krijgt en de andere een of meer, die op haar beurt weer de besmetting over brengen op de andere, die er in 't zelfde hok mee worden opgefokt. Wat te doen met oude kippen Dat wordt in dezen tijd voor vele kippenhouders een vraag van beteekenis. Het is daarom wel eens goed, wanneer we die eens nader onder de oogen zien. Wat gebeurt er tegenwoordig met de meeste kippen, die versleten zijn. Wanneer men in Bameveld op de markt komt behoeft men niet veel meer te vragen. En zooals het in Barneveld is, is het nog op zeer vele plaatsen in ons land. Ja, op de meeste plaatsen is het nog wel een beetje erger. Immers nog tal van rondtrekkende kooplui koopen voor een appel en een ei de oude kippen op, om ze voor goed geld weer te verkoopen. Natuurlijk gunnen we die menschen ook hun broodje, waarom niet Maar als dat moet gaan ten koste van de bedrijfswinst op de pluimveestapel, dan kunnen we beter naar andere wegen uitzien, om van de oude kippen af te komen, al kost het ons misschien wat meer moeite. Ze worden dan meestal niet bij ons aan huis afgehaald, wat de opkoopers wel doen, maar laten zich voor dat halen in den regel uit muntend betalen. Hoe moet het dan wel Heel eenvoudig. De eiermijn te Roermond wil ons hier een wegwijzer zijn. Op die eiermijn te Roermond worden n.l. niet alleen de eieren verkocht maar ook de oude kippen worden daar geveild. En dat gaat prachtig. Trouwens uit mijn eigen omgeving weet ik ook, dat het verzenden van oude kippen naar een, zij het dan andere veiling, dat het verkoopen van kippen over een veiling waar een voldoend groote aanvoer is van slachtkippen een succes voor den kippenhouder is. Alleen, men veile niet alles door elkaar. Doet men dit toch, dan gaat het met de kippen als met de onge sorteerde appels en peren en groen ten. Men maakt er weinig of geen geld van. Daarom dienen ook de kippen gesorteerd in zware, middel bare en lichte. De kippen worden meestal per krat verkocht, waarin plm. 26 hoenders een plaatsje heb ben. Goede veilingen treft men te Amsterdam, Den Haag en Arnhem aan. Ik vermoed dat ook de Noord- Nederlandsche en de oostelijke ver kooporganisatie van eieren wel zullen zorgen, dat de oude kippen tegen voordeelige prijzen geruimd worden. Maar met het oude stelsel dat men ze voor wat of niets weggeeft aan den eersten den besten koopman, daarmede dient gebroken te worden. welke niet aan de eischen in voren- aangehaalde artikelen bedoeld en niet aansluiten op de rioleering, worden gestraft met hechtenis van ten hoogste honderd gulden. Burgemeester en Wethouders kun nen in bepaalde gevallen ontheffing verleenen van deze voorschriften tot aansluiting onder door hen te stel len voorwaarden, de gezondheids commissie gehoord. De aanvragen hiertoe moeten onder opgave van redenen schrifte lijk bij Burgemeester en Wethouders worden ingediend. De rioolbelasting is evenwel in ieder geval verschuldigd, ook indien ontheffing tot aansluiting is verleend. Na 1 Juli a.s. zal tegen degenen, die aan wegen gelegen zijn, waarin zich buizen van de gemeentelijke rioleering bevinden en niet zijn aan gesloten aan deze rioleering, zonder dat hun hiervan ontheffing is ver leend, proces verbaal worden opge maakt. Venray, 26 Mei 1930 De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 14, 2e lid jo. artikel 12 der Drankwet ter open bare kennis, dat op heden is inge komen een verklaring van Wilhelmus Henricus Martens, dat hij, nu eene vergunning beschikbaar is geworden, volhardt bij zijn op 10 October 1924 igediend verzoek om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenvoorkamer van het huis, plaatselijk gemerkt Oirlo E 26, op welk verzoek toen echter afwijzend werd beschikt uit sluitend op grond, dat het wettelijk maximum aantal vergunningen voor Venray was bereikt. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen der vergunning schriftelijk bezwaren in dienen. Venray, 26 Mei 1930. Bnrgemeester en Wethouders vrnmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN Consultatie-bureau tot bestriding der tuberculose. A.s. Dinsdag 3 Juni vervalt de C. B. zitting te Venray, maar inplaats daarvan zal ze gehouden worden op Vrijdag 6 Juni van half 9 tot 10 uur. Paters Minderbroeders. Conferentie van Provinciaals van de Duitsck sprekende provincies. Van 2—-5 Juni zal er in het Minderbroedersklooster te Venray een conferentie worden gehouden van de Provinciaals van de Duitsch- sprekende Provincies der Orde. De conferentie zal worden voorgezeten door Pater Regalatus Hazebroek, Provinciaal van de Nederlandsche Provincie, en worden bijgewoond door 12 Provinciaals uit Duitschland en omliggende landen. Onze vroegere dorpsgenoot, de Heer Piet Kusters, Hoofdonder wijzer te Gilze. is aldaar benoemd tot Hoofd der School. Op dé Zondag te Geijsteren gehouden roeiwedstrijden behaalde de Heer V. Fonck Jr. alhier een le prijs in den snelheidswedstrijd 3 K.M. WanssumGeijsteren. In diezelfde afdeeling behaalde de Heer Swaters alhier een 2de prijs. Laatstgenoemde verwierf nog met roeien in andere wedstrijden een 3de en 5de prijs. -Naar wij vernemen, is onze dorpsgenoot de heer M. Basten met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot gemeente-veldwachter te Bingelrade. VENRAY. 31 Mei 1930. Aansluiting rioleering. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden, dat volgens de ar tikelen 45. 47, 48 en 53a der Bouw verordening de woningen en gebouw<- de eigendommen, gelegen aan wegen, waarin zich buizen van de gemeen telijke rioleering bevinden, moeten aansluiten op de rioleering. De eigenaren van woningen enz. Hoort een en het groote verschil in weergave valt U direct op. Uw keuze is dan beslist. VENRAY

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1