Tan Vergadering R- K. Middenstands bond te Venray. üemengde Berichten Land- en Tuinbouw. (b- &5) 'MËJ Kwam pr fip%9bffon was bet in orde,.,..Kwam^ei-geen; dan moesten zij hét /{oj }.v^fi( {$m$etante op zich "•-mpn pn 7P mnrhfpn blij Zijn, als ze eeni, een dagje naar een broer of scboohzullé} Tconden gaan en de kinderen mochten verzorgen... Thuis beschouwde men hen als een on nuttige en het was heusch geen wonder, dat een ongetrouwd meisje verbitterd werd. Men lachte met de oude vrijsters. Tante Caroline schoof haar kopje opzij en ook haar bordje met het overschot van hetgebak. Zij vouwde hare handen samen en legde ze in haar schoot. Een poosje zweeg zij. maar begon toen: Ja, waarlijk, gij zijt te benij den, gij meisjes van den tegenwoor- digen tijd.... Toen ik zoo oud was als jij, had ik al een huis, hetzelfde dat ik sinds den dood van mijn man bewoon. Mijn man moest voor alles zorgen en als ik een nieuwe japon noodig had, vroeg ik hem om raad en hij ging zelfs mee om een mooie kleur uit te zoeken. Zondags kregen we bezoek van de familie. Dan kwam zijn moeder, m'n schoonmoeder zooals men dat zegt. Maar ik had nooit het gevoel, dat zij mij niet zoo na was als mijn eigen lieve moeder. Zij was goed en hielp mij. Nu en dan nam zij een kijkje in mijn linnenkast, want zij wilde zich met eigen oogen overtuigen dat alles in orde was. Dan kreeg ik het altijd een beetje benauwd Maar als ze me dan toeknikte, „dat heb je goed gedaan", dan was ik blij en kreeg nog een extra pluimpje van mijn man. Dat waren maar bescheiden ge noegens nietwaar En je zult er om lachen als ik je zeg, dat ik altijd moest vragen of ik eens uit mocht. Aan wie Aan mijn man natuur lijk of het hem gelegen kwamof hij misschien al iets anders beslist had.:.. En a's alles geregeld was, ging ik uit. Maar bleef nooit lang uit Een uurtje maar, want ik wilde vóór hem thuis zijn. Hij was niet graag alleen. Zco ging de tijd voorbij, 's Avonds als hij nog iets te doen had, dacht ik er over na, wat ik morgen zou koken. Ik wilde hem immers zoo graag in alles tevreden stillen. En ik kan gerust zeggen, dat wij in de veertig jaar van ons huwelijk elkaar goed verstaan hebben. Ik hield van mijn man en was gaarne bereid hem een fout te ver geven. Hij was immers altijd goed voor me geweest. Dat zou me een schoone liefde geweest zijn,, als ze reeds bij den eersten stoot was gebroken. Zoo ouderwetsch ben ik, zie je. En toen hadden wij het zoo slecht. Jullie hebben het natuurlijk veel beter. Jullie hebt geen huis, je hebt je beroep, dat je onafhankelijk maakt van een man. Jullie hoeft hem niets te vergeven, wanneer hij iets mis doet. De scheiding is immers snel genoeg uitgesproken en een moderne vrouw moet een keer gescheiden zijn, anders behoort zij immers niet tot het moderne geslacht. In mijn jeugd was het 'n schande en een gescheiden vrouw werd met den vinger nagewezen. Men was toen nog van meening, dat een vrouw het huwelijk heilig moet hou den en de liefde van haar man als een heilige zaak moest behandelen. Zoo „ouderwetsch" was men toen. De meisjes hadden niets meer dan het huishouden geleerd, koken en sparen. De moeders wilden destijds hare dochters zoo lang mogelijk laten genieten van het onbekommerde onbezorgde leven. En men beklaagde de meisjes, die reeds in him jonge jaren moesten werken en in den vreemde hun brood gingen verdienen. Zie je, zoo ouderwetsch waren wij in onzen jongen tijd. Tante Caroline zweeg. Ik merkte dat rond haar mond eeu fijn ironisch lachje trilde' Toen viel ik haar om den hals en drukte mij tegen haar aan. Heb je me begrepen vroeg zij zachtjes en teeder. Vader deed juist de deur open en keek ons eenigzins vreemd aan. Nu, vroeg hij beangstigd, om dat niemand sprak. Ik hoop, dat u zich niet geërgerd heeft over mijn oudste dochter, zij is een modern meisje Tante Caroline staarde droomerig voor zich uit. Moderne vrouwen hebben er altijd bestaan, zei ze zacht en bijna plechtig. En wij hebben geen reden om zoo vreeseüjk trotsch te zijn op ons beetje zelfstandigheid, zei ik. Wat u mij verteld heeft, tante Caroline, heeft meer indruk op mij gemaakt, dan het geldverdienen, want dat is het eenige wat wij kunnen. §pPO©£©Il komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot §pi*Ut©l« Bij alle Drogisten. Adverteeren is bekend worden van den De Voorzitter van den R.K. Limb. Middenstandsbond, de heer J. A. Koops, opende de vergadering met den Christelijken groet en wees op het aangename feit dat hij wederom tot nieuw opgerichte afdeelingen het welkomstwoord mag richten. Gaarne brengt hij verder in zijn openingsrede een welkomstgroet aan den Edelachtb. Heer Burgemeester van Venray, uit wiens rede bij ge legenheid der opening van de Ten toonstelling zulk een echt medeleven met den Middenstand te beluisteren viel, aan den H.E.G. Heer J. Poels, lid van Ged. Staten van Limburg, van wie de Middenstand veel ver wachten mag in het gewestelijk be stuur, tot de afgevaardigden van de Middenstandsbonden Haarlem en Den Bosch, den W. E. G. Heer Mr. Hellenberg Hubar, Directeur van het Hanzebureau en de afdeelingen der „jongere" Middenstanders met de Eerw. Heeren Geestelijke Adviseurs Blijkens ingekomen bericht is de Z. E. Pater Nielen, Adviseur van de R.K. Bond, wegens ziekte ver hinderd deze vergadering bij te wonen. Spreker brengt gaarne zijn dank aan de afdeelingen door wier werken het ledental straks de 2500 halen zal. De betere financieele toestand zal den Bond tot meerdere activiteit in staat stellen, doch steeds blijve het principieele op de eerste en het materieele op de tweede plaats. Het R.K. zij geen doode maar een levende leuze. In verband met de lange agenda verzoekt de Voorzitter de sprekers kort maar zakelijk te willen zijn en geeft hij thans het woord aan den heer Verheugen, Voorzitter van de Venraysche R. K. Middenstandsver- eentging, die de aanwezigen een har telijk welkom toeroept in Venray, waar men overeenkomstig de eer van een Bondsvergadering* zijn beste beentje heeft voorgezet om allen waardig te ontvangen. Met de beste wensch voor het succes dezer Bonds vergadering wil spreker eindigen. De Voorzitter Koops dankte voor de gastvrije ontvangst in Venray en noemt de hier getoonde activiteit, de groei van 100 pCt. der Vereeni ging en dankte voor den prachtigen Voorzittershamer, door de afdeeling Venray aan het Hoofdbestuur aan geboden. Spreker hoopt dat de be sluiten die onder dezen hamer door gaan, steeds moge zijn tot groei en bloei van den Bond. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, bracht de Secretaris het jaarverslag uit, waarin de economische toestand niet roos kleurig genoemd werd en waardoor het inkomen van menige Midden stander dat van een arbeider niet halen kon. En nog gaat men voort den Middenstand woekerwinsten toe te schrijven. De groei van den Bond werd gememoreerd en dankbaar werden vermeld de groote bijdragen aan Santos. Bij 3e Middenstands- onderlinge is voor de ziektewet ver zekerd f 2.257.482, behalve de vrij willige verzekeringen. Ook zal getracht worden een eigen levensverzekering in het leven te roepen. Moge onder Gods zegen den Bond nog meer groeien en bloeien. De Voorzitter dankt voor het schitterend verslag en verzoekt den Penningmeester zijn financieel verslag uit te brengen. De inkomsten bedroegen f 4035.95 de uitgaven 2912.40. Saldo f 1123.55. Tot leden der finantieele controle werden benoemd de nieuwe afd. Spekholzerheide, Kerkrade en Val kenburg. Na enkele wijzigingen werden de statuten gewijzigd volgens voorstel het Hoofdbestuur, zooals ver meld in het Bondsorgaan „de mede- deelingen." Het rapport over de Bank, uit te brengen door Mr. Hellenberg-Hubar werd tot een volgende vergadering uitgesteld, wijl deze gaarne dè beraad slagingen zou volgen over de voor stellen der afdeelingen, die van ver- strekkenden aard waren. Na een geanimeerd debat over deze voorstellen, wenschte de heer Jan Poels dat het succes van den Bond gelijk moge zijn aan de krachtige leiding van den Voorzitter. Burgemeester v. d. Loo noemde de voortvarendheid der Vereeniging en de flinke organisatie van den mooien Middenstand, die niet genoeg als maatschappelijken stand kan ge waardeerd worden. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering met den Christelijken groet en deelde mede, dat de vol gende bondsvergadering te Valken burg zal gehouden worden. denken, Maar nu is er enkele dagen geleden toch een jubileum gevierd, waarvan onze boeren wel kennis hebben mogen nemen. Er is dan ook een zeer zeldzaam jubileum gevierd, een honderdjarig nog wel liefst. Ik bedoel het jubileum van de Chilisalpeter. Het is omstreeks 1830 geweest, dat de eerste Chilisalpeter in Europa werd ingevoerd. Die salpeter werd toen nog gewonnen in zgn. huisin dustrieën. Men ontgon dus toen de salpeter nog in het klein. Het zou nog verscheidene jaren duren eer ook hier de grootindustrie zijn in trede zou doen. En dus is dan herdacht, dat het honderd jaar is geleden, dat deze meststof in Euro pa, ook in Nederland is ingevoerd, Dat was, dunkt me, het herdenken wel waard. Wanneer er een meststof is, welke voor den Nederlandschen veel is gaan beteekenen, dan is het zeker de Chilisalpeter wel. Dat blijkt al wel dadelijk uit den enormen vooruitgang in het gebruik er van. Werd toch in 1854 740 ton ingevoerd, in 1929 was dit ruim 186000 ton. Mij dunkt, deze getallen spreken voor zich zelf. Maar ook de prijzen hebben ge maakt, dat het al meer en meer gebiuikt werd. In 1860 kostte 100 kg. f 26 tot f 30; in 1375 was de noteering f'20 terwijl thans de prijs ongeveer f 11 bedraagt. Zeker zal de concurrentie, die de Chilisalpeter van de luchtst'kstof- meststoffen thans ondervindt daar niet geheel vreemd aan zijn. Maar dat ondanks de lagere prijzen dier meststoffen de vraag naar Chilisal peter eer toe, dan afneemt, bewijst wel, dat het gebruik ervan hier zoo is ingeburgerd, dat men wel mag aannemen, dat het een blijvende plaats heeft veroverd. De eigenaar van de geit in Ekamp kan ook wel gaan jubileeren. Vol gens de krantenberichten toch zou daar een geit twee jongen ter wereld gebracht hebben en wel een geit en een big. Hoe dat mogelijk is Wonderlijke speling der natuur, als het waar isHet zou niet onaar dig zijn in een tijd, dat de biggen duur zijn, er wat geiten op na te gaan houden, die in plaats van geiten biggen ter wereld brengen. Of er overigens veel reden is tot jubileeren geloof ik niet. Het is alles misère wat de klok slaat. En dat zoowel bij de tuinders als bij de landbouwers. Wanneer men hoort op welke manieren men de ongezonde toestand in den landbouw wil verbeteren, dan vraagt men zich zelf wel eens af, of de menschen, die dat nu zeggen er wel heel ernstig over hebben na gedacht. Het herstellen van econo mische ziekten is niet zoo heel een voudig. Daarom mogen we wel met zorg uitzien naar wat de regeering in dezen doen zal. Een oplossing zal er toch moeten komen. Het R. K. blad „Het Huisgezin" heeft er wel een heel radicale op lossing voor gevonden. Het zou n.l. willen hebben, dat de Tweede Kamer leden niet naar huis mogen gaan voor en aleer ze wat gedaan hebben en dan natuurlijk iets grondigs, voor landbouwend Nederland. Of de boeren nu zelf ook de handen niet eens uit de mouw konden steken Misschien wel. Wanneer al vast maar eens door eendrachtig samenwerken met het oude verkoop systeem kon worden gebroken, dan was men al een aardig eind op stap om tot gezondere toestanden te raken. De heer Huisman wijst daar terecht op in het orgaan van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Hij haalt daar verschillende uitspraken aan van den heer Valstar, den Voor zitter van het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland. Deze wijst in een rede op, dat Nederland trots mag zijn op zijn veilingen, omdat daardoor niet alleen een veel reëelere handel is ontstaan, maar ook en vooral omdat daardoor veel meer werk is gemaakt van de aflevering van het product. En dat is ook iets, wat nog zoo heel vaak mankeert. S. Jubileeren doet tegenwoordig zoowat half Nederland. Het zit zoo'n beetje in de lucht, zou men Een kruis by de nieuwe haven te fenlo. Het R. K. Kerkbestuur van de St. Martinus-parochie te Venlo heeft aan den gemeenteraad een verzoek- schrift gericht om aan haar[te willen verkoopen een terrein op de punt van het landhoofd tusschen Maas en binnenhaven om daar een monu mentaal kruis te kunnen plaatsen. Revolverbandieten. Op de hoeve Lotbroek te Hoens- broek is Zondagnacht ingebroken. De eigenaar Hoenen werd door gestommel wakker. Hij wekte zijn huisgenooten en ging daarop naar het woonvertrek. Hier trof hij echter twee gemaskerde personen aan die handschoenen droegen en onderden uitroep „Je geld of je leven" op hem toetraden. H. bedacht zich echter geen oogenblik, maar gooide een bloemenvaas in de richting der bandieten. Een van hen werd daar door aan het hoofd getroffen en buiten gevecht gesteld. De andere bandiet richtte nu zijn revolver op de toegeschoten huis genooten en trof een zoon van H. aan het hoofd. Een schoondochter, die had kans gezien, naar buiten te komen, kwam op dat moment met hulp terug, waarop de bandieten zich uit de voeten maakten. Maandagmorgen begaf de vrouw van den landbouwer zich naar Aken en zag onder Richterich twee jonge kerels, die daags tevoren aan de boerderij om een aalmoes hadden gevraagd. Daar een van hen aan 't hoofd was gewond, meende zij in hen de daders van den overval te mogen herkennen. Zij waarschuwde daarom de politie, die beiden aanhield en naar Aken overbracht. De aangehoudenen zijn Duitschers. Overreden en gedood. Zaterdagavond reed de 24-jarige fietser R. uit den Haag te Eindho ven, op den Geldropscheweg, ver moedelijk van schrik tegen een uit de andere richting komenden auto van den heer Baron H, van Hövell tot Westerflier. De man was opslag dood. Den chauffeerenden eigenaar van den auto treft geen schuld, Ter bevordering van den spaarzin. Teneinde den spaarzin te bevor deren, hebben alle kinderen, die 1 Mei op de openbare en bijzondere scholen te Doetinchem zijn toegela ten, een spaarboekje met een inlage van 1 gulden ontvangen op de gemeentelijke spaarbank, terwijl de schoolkinderen, die reeds 'n boekje op de spaarbank hebben, hun tegoed met 1 gulden zagen verhoogd. Terug uit Canada. In October van het vorige jaar verdween plotseling uit de gemeente Sneek 1de bankbediende B. die later f 2500 bleek verduisterd te hebben. Het door de politie ingestelde on derzoek in samenwerking met Scotland Yard te Londen wees uit, dat hij naar Canada was gevlucht. Maandagavond keerde hij echter via Engeland weer naar ons land terug. Hij werd te Rotterdam door een hoofdagent van politie uit Sneek, bijgestaan door de Rotter- damsche recherche, opgewacht en aangehouden. Hij zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Rumoerige raadsvergadering In de vergadering van den raad der gemeente Sleen is het Maandag tot .'een ernstige vechtpartij gekomen tusschen den gemeentesecretaris en het raadslid Vos. Zij grepen elkander vast en de secretaris wierp het raadslid tegen den grond 'Tijdens de worsteling sloegen en schopten zij elkaar, ter wijl de heer Vos den secretaris tot bloedens toe in het dijbeen beet. Ook de echtgenoote van den secretaris, in de raadszaal aanwezig, nam deel aan de worsteling en goot de karaf water van den voorzitter over het hoofd van den tegen stander van haar man. Enkele raadsleden slaagden erin, de beide vechtende, die hevig bloedden, en vol blauwe plekken zaten, te scheiden. De raadsvergadering werd hierna geschorst. Do Zaandamsche schatgravers. Men meldt uit Zaandam Nog steeds wordt de Zaandamsche schatgraverij onvermoeid voortgezet. Maandag hebben wij weer eens een bezoek gebracht aan deze moderne goudmijnen De werkzaamheden zijn nu verdeeld. Toen we het gangetje naast den goudsmidswinkel waren doorgegaan kwamen we op een terrein van een vroegere stalhouderij. Deze is gesloopt en de gemeente heeft op de vrijge komen plaats een weg geprojecteerd. Maar volgens de nieuwste aanwij zingen zouden ook hier goud en edelgesteenten in den grond begraven zijn. Met frisschen moed is een drietal arbeiders Maandag met graven begonnen. Naast den ouden put aan de Noordzijde van het kerkhof is men op een ander punt begonnen en wel naar de aanwijzingen vaneenDuitsch ingenieur, die ook op het terrein van mr. Blauwpot ten Cate te Koot wijk kortgeleden opgravingen heeft verricht en' daar resultaten bereikt heeft. Ook deze meende met zeker heid langs wetenschappelijken weg te kunnen zeggen, dat op de plaats waar het graafwerk thans is begon nen, goud, edelgesteenten en kunstvoorwerpen zijn begraven. Zaandam wordt meer en meer door de goudkoorts aangetast. Zoo ontving madame Sylvia,'die Zondag weer naar Berlijn is vertrokken, van een Zaanschen molenaar een brief, waarin hij haar schreef, dat op de plaats waar zijn molen stond, vroe ger een klooster ha'3 gestaan. De fundamenten en enkele gewelven waren nog intact gebleven. Nu verzocht hij madame Sylvia ook hier haar krachten eens te beproeven, want hij was er van overtuigd, dat er ook onder zijn molen schatten begraven waren. De molenaar is echter blijkbaar een practisch man, hij vroeg n. 1, prijsopgave van lady Sylvia's expe rimenten. Ook de man, die vroeger in de gesloopte stalhouderij woonde wist zich nog verhalen te herinneren van zijn grootvader, waarin gesproken werd van begraven schatten. Naur de 25.000 leden. De Ned. R. K. Bouwvakarbeiders bond „St. Joseph" is in de tweede week van Mei 207 leden vooruit gegaan dus in de eerste twee Mei- weken met 556 leden. De Bond is thans 24.468 leden sterk, zoodat met de a.s. bondsraadsvergadering zeker wel het 25.000ste lid zal zijn inge schreven. Uit het raam geYallen. De 80-jarige mej. S. wonende aan de Eilandstraat te Almelo, had het ongeluk uit het raam van de op de eerste verdieping gelegen slaap kamer te vallen tengevolge hiervan is zij overleden. Ernstig auto-ongeval tusschen Ede en Arnhem. Zondagmiddag heeft op den Rijks straatweg EdeArnhem een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een dame uit Amsterdam om het leven is gekomen. De kunsthandelaar M. W. uit Amsterdam, bracht met zijn auto. die bestuurd werd door zijn chauffeur, een dame naar Essen. Nabij de uitspanning „Het Wambuis'' halverwege tusschen Ede en Arnhem moest de auto, naar links uitwijken om een anderen auto te passeeren. Waarschijnlijk is toen de stuur inrichting onklaar geraakt. Het achter einde van de auto begon te slinge ren en sloeg met groote kracht tegen een boom. De auto werd ernstig beschadigd. Mevr. W., die achterin zat, werd bijna op slag gedcod, terwijl de dame uit Essen door glasscherven ernstige verwondingen opliep. De heer W. en de chauffeur, die voorin zaten, bleven ongedeerd. De gewonde dame is naar het zieken huis te Ede overgebracht. Overreden. Een 6-jarig jongetje. G, v. H., uit de Oranjestraat te Tilburg werd Woensdagmiddag in de Koopvaardij- straat aldaar door een sleepers wagen overreden. Het kind kreeg een der achterwielen van den zwaren wagen over het hoofd en was on middellijk dood. De bestuurder van den wagen treft geen schuld. Brand. Dinsdagmiddag is te Oss de groote landbouwerswoning van Chr. v. Oorschot op Lissen met twee groote schuren afgebrand.. De heele inboedel, alsmede alle landbouwge reedschappen en voertuigen zijn ver brand. De brandweer wist de in de nabijheid staande landbouwerswoning van v. Vugt, welke reeds vuur had gevat, te behouden. Auto over den kop geslagen. Aan het veer Willemstad-Numans- dorp is de auto van den heer W.E. uit Klaaswaal, vermoedelijk door te groote snelheid in de bocht over den kop geslagen. Twee van de vier inzittenden werden bewusteloos bin nengedragen bij den heer de Wilde. De andere twee kregen ontvellingen. De auto werd tegen een boom geheel vernield. Geiyk do Hollandsche spinazie. Te Königgratz hebben de boeren uit de omgeving op eigenaardige wijze betoogd om te wijzen op de moeilijkheden bij den afzet van landbouwproducten en te protesteeren tegen den invoer uit Hongarije en Italië. Zij kwamen met 80 wagens vol aardappelen, uien en groenten naar de stad en wierpen den inhoud daar van op straat, waar ieder kon nemen, wat van zijn gading was, om op deze wijze duidelijk te maken, dat hun producten door den invoer uit Hongarije en Italië waardeloos zijn geworden. Het noodweer in Noord-Italië. Uit geheel Noord-Italië wordt zeer ongunstig weer gemeld. Er hebben zware stormen gewoed, die van hagel en hevige regens verge zeld gingen. Het scheepvaartverkeer op de lagunen van Venetië was door den storm bijna onmogelijk. Bij het opsteken van den storm bevonden zich nog in open zee 3 barken, waarvan er 1 is vergaan. Twee visschers zijn verdronken. Ook in de provincie Venetië heeft de storm veel schade aangericht. Talrijke telegraaf- en telefoonpalen zijn omgerukt, zoodat het verkeer op vele plaatsen verstoord was. Op de velden is ongeveer 70 pCt. van den oogst verwoest. Op de bergen bij Belluno is sneeuw geval len. De temperatuur is overal be langrijk gedaald, Ook te Rome blaast een koude wind. Op het Gardameer is een boot omgeslagen, waarbij 2 inzittenden verdronken zijn. Kind verbrand. Toen mej. v. D. te Helmond, Dinsdagmiddag met haar 3-jarig kind, benevens haar kleinste kind van 9 maanden, op bezoek was in de Marterstraat aldaar, stootte het oudsle kind een koffiepot om, tengevolg» waarvan het kleinste kind ernstige brandwonden opliep. Het is in een zorqwekkenden toestand naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. Ook het 3-jarig kind liep brandwonden op aan beide beentjes. Auto-ongeluk. Op den Graafschen weg te Nij megen werd Woensdag de wiel- rijdster M. M. door een vrachtauto aangereden. Het meisje, dat bewus teloos was, bleek een ernstige her senschudding te hebben gekregen. Ze werd naar het St. Canisius- ziekenhuis overgebracht. Haar toe stand is ernstig. Onze lieve jeugd. De veehandelaar J. v. E. te Zwaluwe reed per fiets over den Zevenburgcchen Hoek toen, onver wachts een jongen een stuk hout in het achterwiel stak. v. E. kwam daardoor te vallen en bezeerde zich zoo ernstig aan het hoofd, dat hi per auto naar zijn woning vervoerd moest worden. Do Haarlemsche sigarcnzwendel Omtrent de oplichterspractijken van den zich noemenden van G., die per advertentie reclame maakte voor een nieuw seriemerk sigaren en daarvoor monsterkistjes beschik baar stelde, welke na ontvangst van een postwissel van 50 cent zouden worden toegezonden, kan worden gemeld, dat de man bij zijn aan houding bovendien nog een valschen naam heeft opgegeven, n.l. dien van een te goeder naam en faam bekend staanden fabrikant te Amsterdam. De man heeft zich daarbij van brief papier met dien naam bediend. Hij zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. De heer D. H. van Werven te Amsterdam wiens naam door den gearresteerde eveneens was gebruikt bij het uitoefenen van zijn practijken, heeft met deze geheele affaire niets uitstaande. Vulkaanuitbarsting op Java. Uit de flank van den vulkaan Telemojo (Kedoe, Semarangsche) is een zware modderstroom te voor schijn gekomen die de berghelling is afgedaald en het inheemsche dorpje Likasan in Midden-Java geheel met den grond heeft gelijk gemaakt. Vijf en veertig inwoners werden gedood. Slechts een 5-tal slaagde er in aan den verschrikkelijken stroom te ontkomen. De weg nabij het na burige Salatiga is over een afstand van zeven mijlen geheel vernield. Vele bruggen op -dit traject zijn be zweken. Levenswijsheid. Spontaniteit is het kenmerk van de jeugd. Zij is de oprechte en veelal onstuimige opwelling uit een onbedorven gemoed, hetwelk niet dulden kan, dat het recht vertrapt, waarheid verknoeid wordt, dat niet veinzen wil en van zijn hart geen smoorkuil maakt. Spontaniteit sluit lamlendigheid uit. De wensch iets te volbrengen is een bewijs van geschiktheid om het te kunnen volbrengen. De gedachten buigen onophoude lijk onze spieren naar den rythmus van het gebaar, dat uit het wezen van karakter ontstaat. Slechte spijsvertering komt minder uit de voeding zelf voort dan uit de stemming waarin wij ons voedsel tot ons plegen te nemen. Die wijsheid geleerd heeft in zijn leven en zijn leven er niet naar regelt, gelijkt den man, die wel een akker heeft beploegd, maar niets daarop zaait. Men kan nooit staren op een groot man zonder er zelf bij te winnen. De eenige wijsheid is de concen tratie, het eenige kwaad is ver strooiing. stervj aange schoj Dj zooals waar: Men zeggen, van rh; |e en gere Bij koude, Voor en uit de Zakenwereld. René Lacoste de groote Fran- sche tennisspeler zeide onlangs dat hij ieder boek op het gebied van tennis gekocht en bestudeerd had. Zoo zijn alle bekwame men schen goede lezers. Zij zijn bekwaam, omdat ze altijd leeren. De man, die alles is en alles doet, is er zeker van, dat hij becritiseerd, verkeerd begrepen en belasterd wordt. Dit is gedeeltelijk de straf voor groot-zijn en iedere groote man be grijpt ook, dat dit nog geen bewijs van grootheid is. Het bewijs ligt tenslotte daarin in staat te zijn critiek te verdragen zonder er gebelgd over te zijn. Gewoonte is een kabeltouw we spinnen er iederen dag een draad van en ten slotte kunnen we het niet meer breken. Dingen half te doen is waardeloos, omdat het juist de andere kan zijn die telt. Bestriding der iepenziekte. Men verzoekt ons van deskundige zijde belangstellenden attent temaken op het Koninklijk Besluit van 17 April 1930, Stbl. No. 141dat bepaalt, dat aan de eigenaren (gebruiksge- rechtigden) van iepeboomen door den Minister van Binnenlandsche Zaken Landbouw de verplichting kan worden opgelegd de door hem als fle |en i k spre b re ver of mer getast van met keven schiedi dl! (dig öetic maken stt ren mg) uit kom A TP»" da> li „tr i oor oma igtc voae, eigen totdat wordt ontkoi eene termijn noodig kan C aanval bij per flac ter Bo Ten 9ebrac||t< men, vallen, aangifh iom aan d boschü In? his tek maande ong Ofscho vochtig blijven kwaal het lijk het urinezui standdelioei llim taal ur Doal sc! na on< de niert eef de eens |o dezer ;ste versterk middel ter's tenzij goed rheumaind •ol R n |ezi v ijl VerzuiB iai Foster's i g rheumaü vc trage i ve bevrijd schijnsel i, s rheuma: elli stoornis Veil: gi met gei iet 'P°: gi: Mi ic ROE p Eiermij: ig voerd 6 n. Groo: Kleiw 4 Eendi VEN vereenig ae aangevc Groot -1 Kleine Eende Gans« i' Kippt g pru T< H. Tak Is Dinï uur, Janssjli café va sen aid a Het f zijn kan i Teeks verkrijgl te Ven I vanaf 2 hoe ten lp van i straal dagel i -S Zati

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6