BERTELS„KUNSTKORRET BERTEISHOMVOEDERCO- Land- en Tuinbouw, Gemengde Berichten Prijsverlagi ng Vraagt prijs aan Uw leverancier, waar niet ver krijgbaar proef 50 Ko. direct af fabriek f 8.50 en met onderstaanden voederbak f 9.75 postwissel. Volledig dagrantsoen voor kuikens van 1-30 dagen oud, daarna uitsluitend „Kunstkorrel", ver kruimeld. Vakmenschen getuigen de groei is ongeëvenaard. Prijs 5 Ko. f2.40, 10 Ko. f3.90, 25 Ko. f7.90. 50 Ko. f 14.50; in iederen zak be vindt zich onderstaand kuiken droogvoederbakje. Wij maken speciaal opmerkzaam dat de „Kunst korrel" niet enkel is een bloote samenvoeging van ochtendvoer en graan, maar een uitgebalanceerd vitaminrijk voeder van grooter waarde, waarvan het pluimvee 20".'n minder noodig heeft en 30% méér en grooter eieren legt van den allerfijn— sten smaak, daar de „Kunstkorrel" alleen ideale grondstoffen en geen vischmeel bevat. Zoo gebruikten t^v. de kippen gedurende den 10en Nat. Legwedstrijd Rijksinstituut Beekbergen 51.4 gram Standaard Ochtendvoer plus 63.3 gram graan; dus te samen 114.7 gr. per kip, per dag. De eierproductie was gemiddeld: Barnevelders 145-5 en W. Leghorns 198 3 per kip, per jaar. Daarentegen gebruiken de kippen gevoederd met uitsluitend „Kunstkorrel" gem. slechts 95 gram per dag en legden gem.: Barnevelders 227.3 en W. Leghorns 264 eieren per kip, per jaar. Dus bij 20% minder voedergebruik 81.8 eieren méér bij Barnevelders en 65.7 eieren méér bij W. Leghorns of een meerwinst van gemiddeld f 4.80 per kip, per jaar. Khaki Campbell eenden legden gemiddeld 335.6 eieren per eend, per jaar en in 472 op eenvolgende dagen gem. 425 eieren per eend, bij een verbruik van gemiddeld 130 gram „Kunstkorrel" per dag. „Jeugd met C.O. opgevoed, die record-wonderen doet". Vraagt gratie Brochure! Let op ons Loodje, er zjjn veel namaaksels vBERTElSra'KSk'; AMSTERDAM Octrooi reeds verkregen in België.Canada.Engelana Frankrijk, Italië. Hongarije. Polen.Spanje.Zuid-Afrika. maar steeds doorgaat met de ver hooging 2ijner tarieven op alle ge bied door te voeren. Ook de daling der graanprijzen op de wereldmarkt heeft veel beroering gebracht. Deze factoren maken een groote waak zaamheid gewenscht en geboden van de zijde der organisaties der boeren. Het Kamerlid van den Heuvel heeft destijds regeeringsmaatregelen gevraagd, maar de regeering is in gebreke gebleven om maatregelen, die afdoende konden zijn, ook maar in het vooruitzicht te stellen. Dit alles heeft een gedrukte stemming onder de landbouwers en tuinders veroorzaakt. Men voelt, dat er iets gedaan moet worden en daarom wordt het congres te Utrecht ge houden, waar aangetoond zal wor den dat er verschillende onbillijke lasten op den boer drukken. De drukkende belastingen. Op de eerste plaats voelt men als een onbillijkheid de grondbelasting, een der oudste lasten. Voor den landbouwer toch wordt dezelfde grondopbrengst nog eens belast door inkomsten-, successie- en vermogens belasting (en waterschapsbelasting hier en daar). Deze lasten zijn door gewoonte als het ware er in gecon verteerd. De heer Fleskens zal te Utrecht, waar ook de katholieke fractie aan wezig zal zijn, pleiten voor algeheele afschaffing der grondbelasting, of in ieder geval toch voor de afschaffing van de opcenten, door provincie en gemeente opgelegd. Voorts werd het wenschelijk ge acht dat ter bepaling van de ver mogensbelasting het bedrijf niet naar de verkoopwaarde maar naar de gebruikswaarde zou worden geschat. De inkomstenbelasting werd niet onbillijk geacht, mits de boer ze maar kan betalen. Maar een soepeler rechtvaardiger toepassing moest zien verkregen worden en het bedrag van het noodzakelijk levensonder houd hooger gesteld worden, zoodat de kleine inkomens vrij waren. De heer Kanters wenschte een zoodanige regeling, die den zelfge- bruiker van den grond vrij liet van grondbelasting, maar niet den grond bezitter. Burgemeester Derkx van Horn wenschte de grondbelasting te laten voor wat ze is, maar de gelden, die ze opbrengt een meer speciale be stemming te geven, zoodat ze terug vloeien naar de gemeente, die ze noodig heeft voor onderhoud van wegen, voor het onderwijs etc. Aan de hooge pachtprijzen zijn de boeren zelve wel eens debet. Sociale wetgevingen. De lasten der sociale wetgeving werden verreweg als de meest druk kende gevoeld. Deze toch komen meest ten laste der werkgevers zegels plakken, ongevallen verzeke ring en ziekteverzekering. Te Utrecht zal aangedrongen worden op ver laging dezer lasten door ze tijdelijk te brengen ten laste van de publieke kas. De toepassing van het zevende leerjaar, op zich niet verkeerd, werd door de uitbreiding van art. 3 zeer bezwarend gevonden voor de land bouwers. De achturige werkdag werd even eens in het geding gebracht. In zijn algemeenheid is er wel een en ander tegen aan te voeren. Beter is het intusschen te zorgen, dat de wette lijke regeling van de werktijden in de landbouwbedrijven, die op komst is, zoo mogelijk geweerd wordt. De boer wil werken als de zon schijnt en het noodig is. De Geestelijk-Adviseur, de ZEerw heer Drehmanns, betoogde de wen- schelijkheid in de verdeeling der lasten bij het plakken van zegels, de helft voor den werkgever en de helft voor den werknemer. Zulks geschiedt met succes in Duitschland. Een andere spreker pleitte tegen de huidige pachtwet. Hij zag liever, dat deze zich aanpaste aan de uit komsten van het bedrijf. Aan de hand hiervan diende dan een index cijfer te worden vastgesteld. Uitvoerbelemraeringen. De heer Ament verklaarde, dat er zelfs bij verstokte vrijhandelaars tegenwoordig wel iets gevoeld wordt voor het z.g. onderhandelingstarief o.a. door inspecteur Mansholt van het Departement van landbouw. Voor bepaalde gevallen zou men met de tarieven kunnen gaan tot 20 pet. Aan represaille maatregelen zou men in de Tweede Kamer toch niet aan willen. Onze land- en tuinbouw exporteert op het oogenblik voor 700 millioen per jaar. De heer Benjamins bracht de mogelijkheid naar voren van dekking der exportbewijzen door de invoer rechten uit het buitenland, hetgeen zou kunnen leiden tot afschaffing der invoertarieven. Verder zou de regeering als hulpmaatregel aan den landbouw kunnen zorgen voor den bouw van koel- en opslagplaatsen voor sommige artikelen. Wat kunnen de boeren doen De heer Ament spoorde verder de leden aan te zorgen goede leden der organisatie te zijn. Dit kon soms veel beter zijn. Er zijn menschen die hun eigen organisaties, om maar eens te noemen den handel in zuivel en eieren, afbreken. Met veel moeite zijn deze uitgebouwd tot een wereld handel, waarvan de handhaving op de wereldmarkt op zichzelf een kunststuk is. Door leden, die niet beseffen wat ze doen, worden deze instellingen tegengewerkt om wille van een klein oogenblikkelijk voor deel. Het contact tusschen de groote organisaties in den lande kan ook beter zijn. In arren moede vroeg een der leden, dat de regeermg evenals in den oorlog de producten tegen een vasten prijs zou opeischen. Dan had de boer een behoorlijk loon en wist hij waarvoor hij werkte. De heer Burger, Echt, informeerde, wat men wel dacht te doen indien van al die wenschen niets in ver vulling ging De heer Ament zegt dat het voor loopig het beste is de resultaten van de bijeenkomst te Utrecht af te wachten. Een ander vond den weg tusschen producent en consument te lang. De tusschenhandel slokte te veel op. De heer Benjamins was van meening, dat het hoofdbestuur van den L.L.T.B. wel wat meer voor lichting mocht geven inzake wat er loonend verbouwd kan worden door den boer en den tuinder, waartoe is er anders de cultuurcommissie Een der sprekers wenschte, dat de slagers aan de consumenten een lageren prijs zouden vragen voor het vleesch, dan zou de omzet in vleesch grooter en loonender worden Zoo niet, dan moest men overgaan tot coöperatieven verkoop. Burgemeester Derkx vind de land- arbeiderswet een prachtige instelling maar in het Zuiden niet door te voeren, daar men daar slechts dag- looners en kleine boeren kent. De heer L. Schreurs, Hom, wenschte een eigen Ministerie van Landbouw, dat de belangen der landbouwers beter kon behartigen. De heer Ament zegt, dat dat niet noodig is. Een meer deskundig minister zou reeds veel goeds kun nen doen. Wel zou men Waterstaat en Landbouw samen kunnen voegen. Met een hartelijke aansporing tot de boeren en dank voor de opkomst sloot voorzitter Schepers daarop de vergadering. komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Spi®lltol» Bij alle Drogisten. Wie dagelijks met de boeren in aanraking komt, bemerkt, dat vooral onder de jongere boeren, zoo lang zamerhand een p#niek-stemming be gint te komen. Groote. zorgen heeft het gekost een behoorlijk bouwplan voor mekaar te brengen, en nu komen de moeilijke vraagstukken, hoe men het tot het najaar zal kun nen uithouden. Wat ontvangen is, is uitgegeven, om pacht, arbeidsloon, zaaizaad en kunstmest te betalen En vaak is dat niet eens kunnen gebeuren, hoopt men op een beter jaar, wanneer de oude schuld zal kunnen worden ingelost. Gelukkig loopen de prijzen van de aardappelen weer wat op. Maar daar staan zoo vele gewassen tegenover, die niets of te weinig waard zijn. Met de boterprijzen schijnt het ook mis te zullen loopen. Wanneer althans waar is, wat een Londensch bericht meldt. Dit zegt, dat men van plan is Australische borer in Enge land in te voeren en te verkoopen voor 65 a 70 c. per Engelsch pond. Dat is tegen 70 a 80 c. per Hol- landsch pond. Wanneer wij daar tegen willen gaan concurreeren, dan zal onze boter in Engeland voor dezelfde prijs verkocht moeten wor den en in ons eigen land zal dan de prijs op 50 a 60 per pond komen. Werkelijk geen bemoedigend voor uitzicht. Gelukkig voor de veehouders dat de prijzen der veevoeders ook laag zijn, evenals de kunstmest. Speciaal heeft Zwavelzure Ammo niak en Ureum op grasland buiten gewoon gunstige resultaten opge leverd. Te Vinkeveen in Utrecht bleek het op laagveen zelfs 25 pet. voor- deeliger dan Chilisalpeter. Wanneer we zoo eens een sommetje daarvan opzetten, dan bleek uit een proefveld te Breukelen, dat Chilisalpeter per procent stikstof 34 K.G. hooi op leverde en Zwavelzure Ammoniak 48 K.G., terwijl 1 K.G. stikstof in Chilisalpeter 70 cent en in Zwavel zuren Ammoniak 50 cent kost. Hier was dus de kostprijs van het hooi met Zwavelzuren Ammoniak gewon nen nog beduidend lager dan de 25 pet. van Vinkeveen. Reeds eerder heb ik er in deze artikeltjes op gewezen, dat in Maas tricht door den rijkslandbouw- consulent van Limburg proeven zijn genomen met het verlichten van kassen des nachts. Door ir. Riemens, rijkstuinbouw- consulent voor het Westland zijn deze proeven, grooter opgezet, ook genomen, met buitengewone resul taten. En niet alleen verlichting, ook verwarming der bakken door elec- triciteit is door hem met gunstig gevolg beproefd. Alleen kon hij nog geen oordeel vellen over den kost prijs. En daar komt het voor den practicus toch vooral op aan. We willen hopen, dat daar zoo een mouw aan gepast kan worden, dat het inderdaad mogelijk zal blijken, practisch loonend uit te voeren, wat de heeren theoretici hebben uitgedacht. Trouwens, niet alleen de planten worden in dezen tijd belicht. In Amerika is er een landbouwer op de gedachte gekomen, om ook zijn jonge dieren, speciaal biggen met Ultraviolettestralen te beschijnen, des avonds en des nachts. Zooals men weet worden door deze stralen, die ook in het zonlicht voorkomen, de D. vitaminen of de zgn. groei- vitaminen opgewekt. Deze Amerikaansche boer meende nu, dat bij voortdurende bestraling met de Ultraviolettestralen, zoo groote hoeveelheid D. vitaminen zou opge wekt worden, dat de groei van het dier daar merkbaar door zou worden beïnvloed. Inderdaad schijnen deze proeven resultaat te hebben opge leverd. Het bericht zegt n.l. dat de bestraalde varkens 4 weken eerder naar de markt konden, dan de niet bestraalde dieren. Of die dierenbestraling ook op de groote Landbouwtentoonstelling te Keulen te zien zal zijn. weet ik niet. Wel weet ik, dat daar een enorme expositie gehouden zal worden. Dat vind elk jaar plaats in Duitschland. Het is de zgn. Deutsche'Landwirt- schaftliche Wander-Austellung, van het Deutsche Landwirtschafliche Genosschaft, de reuzengroote Duit- sche landbouwmaatschappij. Waar deze tentoonstelling zoo dicht bij de Nederlandsche grens wordt gehouden (vorig jaar was ze in München) mogen we onze boeren wel opwekken om daar eens een kijkje te gaan nemen. De tentoon stelling beslaat een oppervlakte van 4-0 H.A. Er zijn 300 paarden, 600 koeien, 600 varkens, 400 schapen van alle in Duitschland voorkomende rassen. Er komen niet minder dan 600.000 landbouwwerktuigen en ge reedschappen. Alles wat er omgaat op gebied van kunstmest en vee voeder zal er worden getoond. Een tocht daarheen, die niet veel behoeft te kosten, zal buitengewoon leerzaam zijn. Daar zal ongetwijfeld ook de freesmachine te zien zijn, waarin de laatste jaren steeds meer propaganda voor wordt gemaakt. Deze machine is zoo ingericht, dat op een trommel veerend zijn aangebracht een groot aantal schoepen, die de grond stuk slaan, ter diepte van 5 tot 40 c.M. Met een of twee keer freesen ligt de grond zaaiklaar. Om weiland te scheuren en heidegrond te ontginnen is het een prachtig werktuig. Ook om de grond in boomgaarden los te maken zonder boomen of wortels te beschadigen, doet de machine uit nemend werk. Zelfs bij het ontginnen van dennenbosschen, waar in den regel de stammen even boven den grond worden afgezaagd, heeft de grondfrees best werk verricht. De inspecteur, de heer Dieling, stond er zelf verbaasd over, dat deze krachttoeren zoo uitnemend gelukten. De vraag is alleen, of de kostprijs niet wat hoog is voor een werktuig dat niet het heele jaar door kan ge bruikt worden. Het was wel goed daarnaar eens een onbevooroordeeld onderzoek te laten instellen. Vergadering Boerenleenbank Leunen. In het bondsgebouw te Leunen had de algem. jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. De Directeur, de heer Fr. Verkley, opende deze vergadering op gebrui kelijke wijze, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, welke onveranderd werden goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontkenen wij het volgende Het saldo der spaargelden op 1 Jan. 1929 bedroeg f 330643.12. Gedurende 1929 werden ingelegd f 211631.07; terugbetaald 151258.12. Saldo per 1 Jan. 1930 f391016.17. In den loop van dat jaar werden aan voorschotten gegeven f 60300, terug ontvangen voorschotten f31015 Op 1 Jan. 1930 stond nog uit aan voorschotten f 138830. De totale ontvangsten bedroegen f 90731.15; terwijl de totale uitgaven f 120435.88 bedroegen. De afdeeling telt 121 leden. Er zijn 252 spaarboekjes in omloop. De directeur, aan de beurt van aftreding zijnde, werd herbenoemd. De heeren G. Wilms en G. Poels stelden zich niet meer herkiesbaar als bestuurslid. In hunne plaats wer den gekozen de heeren P. J. van Rens en M. Geurts. De Z.Ew. Heer Rector sprak nog een opwekkend woord tot de ver gadering, waarna enksle punten van huishoudelijken aard behandeld wer den. H au dboogschuttersbond Uitslag van het eerste bondscon- cours van den Handboogschuttersbond „De Vriendschap" te Venray op de doelen van „Ons Genoegen" te Ysselsteyn. Ie zestallen le prijs St. Huber- tus. Merselo, met 178 punten2e prijs St Antonius, Oostrum, met 160 punten 3e prijs De Batavieren, Cas- tenray, met 153 punten 4e prijs Diana, Venray, met 150 punten 5e prijs St. Anna. Venray, met 143 punten 6e prijs St. Joris, Leunen, met 139 punten 7e psijs Ons Genoegen, Ysselsteyn, met 128 punten8e prijs H. Maria, Oostrum met 126 punten 9e prijs St. Oda, Venray, met 118 punten 10e prijs De Eendracht, Veulen, met 107 punten. 2e zestallenle prijs St. Antonius, met 157 punten; 2e prijs St. Huber- tus, met 147 punten 3e prijs St. Joris, met 124 punten 4e prijs St. Anna, met 122 punten5e prijs De Eendracht, met 78 punten6e prijs St. Oda, met 76 punten7e prijs De Batavieren, met 72 punten 8e prijs Ons Genoegen, met 66 punten, Personeele prijzenle prijs J. van Dijck, Merselo, met 26 punten 2e prijs M. v. d. Water, Venray, met 4 rozen3e prijs B. Camps, Oos trum, met 5 vieren4e prijs H. Janssen, Leunen, met 4 drieën 5e prijs J. Cappel, Venray, met 4 tweeën 6e prijs H. Kuipers, Cas- tenray met drie oenen. Personeele kampioen le prijs Jan Arts, Merselo, met 40 punten 2e prijs J. v. Dijck, Merselo, met 38 punten. Duitsch invoerrecht op eieren Verbooging pas ïii 1931 in werking Naar aanleiding van het bericht uit Utrecht, dat Duitschland voor nemens zou zijn om met ingang van 18 December op den invoer van Nederlandsche eieren een recht te heffen van 1,2 cent per ei, heeft de Tel. ter bevoegder plaatse inlichtin gen ingewonnen. Het bedoelde verhoogde recht is thans reeds in de autonome Duitsche tariefswet, die eenige weken geleden tot stand kwam, opgenomen. Zooals reeds gemeld, geldt dit nieuwe tarief, waarbij het invoerrecht op eieren van Mk. 6 tot Mk. 30 is verhoogd, voor Nederland thans nog niet, daar Nederland door de meestbegunsti- gingsclausule profiteert van het Duitsch-Italiaansche handelsverdrag, waarbij het invoerrecht op eieren bepaald is op R.M. 5. Dit verdrag blijft, ook als het wordt opgezegd, nog geldig tot 15 December. Uit het Utreehtsche bericht zou dus volgen, dat Duitschland het plan koestert bedoeld verdrag op te zeggen. Naar men aan het blad mede deelde, is dit nog alleszins aan twijfel onderhevig, daar Duitschland de conventie te Genève heeft onder teekend, waarbij overeen is gekomen, dat de loopende handelsverdragen niet voor 1 April 1931 zullen wor den opgezegd. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat de bedoelde verhooging voor het invoerrecht op eieren niet voor het najaar van 1931 in werking zal treden. Bovendien is het niet buitenge sloten, dat na dien tijd andere ver dragen tot stand zullen komen en dat het *zeer hooge recht van Mk. 30 daardoor zal worden verlaagd. Spoorloos verdwenen. Sinds 24 Maart is de 20jarige vrouw van den woonwagenbewoner Kraus te Roermond vermist. De malaise in lietStaatsmynbedryf. Naar de „L. K." verneemt, is door de Staatsmijndirectie besloten in ver band met de heerschende malaise in het steenkoolbedrijf voorloopig allen nieuwbouw, zoowel in het bedrijf als op woninggebied, stop te zetten. Dit betreft natuurlijk niet die bouw werken, welke op het oogenblik voor het bedrijf noodzakelijk zijn, evenmin de woningen welke in aanbouw zijn. Zoo zal bijv. de bouw der 124 woningen welke nabij Sanderhout aan den Rijksweg Zuid te Sittard gebouwd zouden worden, voorloopig niet tot stand komen, in afwachting dat betere tijden aanbreken. Doodeljjk ongeluk te Eersel. De 26-jarige M. G. te Eersel, die te paard van een ruiterfeest huis waarts keerde is aangereden door een vrachtauto. Hij viel van zijn paard en kwam mer het hoofd op de tramrails terecht. In het gasthuis te Eindhoven is hij aan de gevolgen overleden. Doodelyk motorongeluk. Zaterdagmiddag had op den Rijksweg tusschen Leende en Heeze een doodelijk motorongeluk plaats, Een 30-jarige mijnwerker reed met zijn motor tegen een boom en werd gedood. Onder de oogen van zjjne moeder gedood. Maandagmorgen om tien uur werd op de spoorlijn Nijmegen—Wychen het 4-jarig zoontje van den seinpost wachter van K. welk kind op de rails speelde, door een locomotief gegrepen. Het was een losrijdende locomotief, die op een onverwacht oogenblik voorbijkwam. De moeder zag het kind, doch kon niet meer verhinderen, dat kleine door de locomotief vermorzeld werd. Onder de stoomtram geraakt. Zaterdagavond te tien uur is op den Geldropsche Weg te Eindhoven de 51-jarige P' A. uit de Poeier- dwarsstraat, geboortig uit Steenwij- kerwold, tegen de stoomtram uit Helmond opgeloopen. Het was half 12, toen de tramwagen, waaronder het totaal vermorzelde lijk lag, op gevijzeld was. De aanwezige dokto ren konden slechts den dood con- stateeren. Het lijk is naar het politiebureau overgebracht. De ongelukkige laat een weduwe met 11 kinderen achter. Onder een auto. Zaterdag-namiddag hep de 5-jarige Jeanne Engels spelende onder een luxe-auto welke ,n den Verver hoek te Maastricht uit de garage reed. Het kind werd op slag gedood. De schatgravers te Zaandam. Woensdagmorgen is het werk van opgravingen krachtig ter hand ge nomen, na de voorloopige onder zoekingen, die genomen waren op aanwijzing van de „helderziende" Fraulein Sylvia te Berlijn. De Beiersche schatgraver heeft thans 15 arbeiders uit Zaandam aan genomen tegen een vergoeding van 70 cent per uur, die op verschillende plaatsen loopgraven maken, welke tot drie meter moeten worden uit gegraven. Op sommige plaatsen is men reeds tot twee meter diepte gekomen, zonder dat evenwel nog iets bijzonders is ontdekt of schatten zijn gevonden. Men beschouwt het echter als een moedgevende omstandigheid dat op 2 Meter diepte nog geen water wordt aangetroffen, wat overigens in Zaan dam niet voorkomt. De helderziende dame is inmiddels weer naar Berlijn teruggekeerd doch volgt in den geest de werkzaam heden. Dinsdag nog heeft zij geschreven dat met de werkzaamheden moest worden doorgegaan. Zij stelt bijzon der veel belang in de zaak, niet zooals zij zegt om de mogelijk gunstige geldelijke uitkomsten, maar omdat daardoor zou worden aange toond, dat zij wel degelijk een goeden kijk op dergelijke dingen heeft. Duizenden naar de bollenvelden Men schrijft uit Leiden Het was Zondag weer geweldig druk tusschen Leiden, Haarlem en Noordwijk. Het mooie weer had duizenden naar de bollenvelden tusschen deze plaatsen gelokt. Wel is waar waren op tal van plaatsen reeds massa's bloemen afgesneden, doch dit werd ruimschoots vergoed, doordat thans de tulpen dankzij het milde weer der laatste dagen, krach tig waren opgeschoten. De trams hadden 't weer druk en ook het auto-verkees was enorm. De autobussen, dfe een geregelden dienst onderhouden, deden in het vervoeren van reizigers voor de trams niet onder, en duizenden fiet sers en wandelaars droegen het hunne er toe bij, om den eersten bollen-Zondag volkomen tot zijn recht te doen komen, zoodat ookde zakenmenschen in deze streek niet te klagen hebben gehad. Noodweer hoven Apeldoorn. Tegen den middag ontlastte zich Zaterdag een hevig en langdurig onweer boven Apeldoorn. Knetterende donderslagen volgden op de felle bliksemstralen, terwijl alles gepaard ging met een feilen regen, die vele straten, tuinen en kelders onder water zette. De Grift trad op vele plaatsen buiten hare oevers en ook de Ka- yersbeek kon den wateraanvoer niet gauw genoeg verwerken. De hulp van de vrijwillige brandweer werd ingeroepen voor een zijdennetten- fabriek van de firma von Zeppelin. Eenige boomen werden door den bliksem getroffen en ook sloeg deze op de atenne en vernielde het radio toestel van den heer van Dijk aan de Kayersbrug. Een half uur tenZ, van Apeldoorn vielen dikke hagel- steenen, die de te veld staande gewassen totaal vernielde rabarber- bladen waren geheel doorzeefd en de spinazie lag aan flarden over den grond. Lyk opgehaald. Door de gemeentepolitie uit den Bosch werd Zondag uit de rivier den Dommel opgevischt het lijk van een onbekend man, leeftijd 25 a 30 jaar. Teekenen van geweld waren niet zichtbaar. Het lijk had nog slechts kort in het water gelegen. Levenslust. „Frisch als de morgen, zijn kracht bewustStroomt door mijn ad'ren de levenslust." Nu, in het beste deel van het jaar, nu alles leven is en overal de goddelijke natuurkracht zich op haar best toont, nu hebben we levenslust, We voelen in ons den Pallieter verheugd van te mogen en te willen leven, blij om de vette aarde en de wijde luchten, om het groen en de boomen, om alles wat leven is. Levenslust bruischt in ons met wijde, sterke golven, en stuwt ons voort, blij en vol genot. Maar met den winter trekt weer de kou onze ziel binnen en we worden aangegrepen door den dood. We voelen in de natuur en in ons hart „de schemering van den dood,, rondwaren. In den zomer grijpen we het leven met beide han den aan en we genieten ervan, omdat het goed is, het te leven. 's Winters piekeren we er over. We zoeken en grabbelen in diepe vraagstukken en systemen, we vinden zoogenaamde oplossingen in allerlei „isme's". We zoeken naar den zin des levens, worden voor een korte poos bevredigd, en zoeken dan weer verder. Zoo blijven we in den win tertijd van ons leven bezig, zonder resultaat te bereiken. Maar waarvoor zouden we eigen lijk naar den zin des levens zoeken, naar de oplossing van het levens raadsel. We vinden immers toch geen oplossing. Laten we het leven nemen, zooals het is. Daarvan is de zomer het symbool geeft deze de hoogste levenswijsheid. Met filosofie komen we er niet. Wanneer we toch naar het wereld systeem zoeken, komt daar Pallieter en voegt ons toe„Gij wilt 'ne sch-t in e vogele kereke gevange zette." Niet met den neus in de boeken! Geniet van wat het leven biedt op zijn beste, volste tijden. Dan vinden we, wat de schrijver vond van dat lied, dat wij in het begin aanhaalden, namelijk de ware lust om de hand aan den ploeg te slaan. lust om den brave ter zijde te staan, lust ia de wereld en Die haar schiep, Die er ook mij tot mijn werkring riep. Weet gy dat het Japansche vorstenhuis sindt 700 jaar v. Christus onafge broken heeft geregeerd. dat het alzoo de oudste is ter wereld dat er een mierensoort is, die bij regenweer een parapluie van blaad jes draagt dat de Duitsche taal beschikt over ongeveer 150.000 woorden

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6