(adi WaschUwhaar Tan N P. val Fa. alle is het adres Hollandsche model F. H. van A A. COOPMANS, Goede manieren. Gemengde Berichten Aan Jonge Moeders Isgeiondaa MidedteUanta. Sprutol. Marktberichten G. B Ca [i as j alle Jac. OOST RU Cement, Kalk, Gips, 0: bakken, Dakpannen. Ai vlakke platen, Vloer- Betonbuizen in alle Landbouwers en Tuindi Zaden bij een vertroi Prima weiland inzaaien tot f 32.per ons. Waarom zijt gij niet gestorven, die reeds oud zijt en tot niets meer nuttig Nu is hij gestorven, nu zult gij ook sterven De anderen trekken angstige gezichten, maar nemen geen deel aan de strijd. Daar stormt de neef van Mandu. de zoon van de oude vrouw, met een nog veel grooter knuppel op zijn grootvader los, dreigt hem neer te slaan en roeptLaat die oude loopen, zij heeft geen schuld. Zij doet nog veel voor ons, als gij ze doodt hebben we niets meer te eten. Zij worstelen verbitterd. Met moeite houdt Mandu, die juist binnenkomt de worstelenden van elkaar. Ik meen reeds, dat er iets niet in den haak is, maar, het is alles louter ceremonie. Ze laten elkaar los, de oude trekt zich mokkend in een hoekje van haar hangmat terug, klaagt en schimpt nog een tijd lang voor zich heen en kalmeert dan. De tooverarts komt naast mij zitten, neemt mijn sigaret uit mijn mond en rookt ze verder op. Zijn kleinkind loopt weer naar het lijk, schreit, hurkt neer en weent weer als vroe ger. B. B. Wordt vervolgd. Als je 't goed nagaat, hebben je vader en je moeder toch heel wat werk aan je gehad om een fatsoen lijk mensch van je te maken. Ik stel me voor dat menschen pas het ge duld van hun eigen vaderen moeder begrijpen, als ze zelf vader en moe der zijn. Wat waren we rtoen we geboren werden Eerlijk gezegd, ik hoop dat mama's me niet beschuldigen van majesteitsschennis gepleegd aan hun baby's waren we toch eigenlijk maar kleine onbehouwen klompjes vleesch. Wat kan zoo'n lief wurm? Niets, 't Schreeuwt, 't kraait, 't trapt met kromme pootjes en 't balt kleine vuistjes en 't doet nog een heele- boel andere dingen meer die 't in den loop van de jaren zal moeten afleeren. Begin er eens aanStel het pro gramma op en bereken dat die kleine onfatsoenlijke wereldburger, die er allerlei onhebbelijkheden op na houdt binnen zooveel jaren zal moeten uitgegroeid zijn tot een fatsoenlijken jongeheer, en beleefden man, een jongèjuffer van „goede manieren." Neem alleen eens het feit van een „mooi handje" geven. Hoe dikwijls heeft moeder ons op de handen ge tikt als we op 't punt stonden de wellevendheidsmisdaad te begaan om aan „Oome" of aan „Tante dood gemoedereerd een linkerhand te geven. Wat is dat? Waar is je mooie handje. Moeder heusch, je hebt een hemel aan me verdiend, alleen om die linkerhand. En bij het soep eten? Niet morsen; niet sl.... o foei! En hoe moeten we ook weer vork en lepel en mes hanteeren 1 0, die vervloekte lepel, waarmede we zoo graag zaten te knoeien in de pap En onze pet Heb je een vogeltje onder je pet En waar mochten we met onze vingers allemaal al niet „in" en „an zitten." Heb je eigenlijk nog wel tijd voor iets anders gehad, moeder tje, dan om alleen maar naar onze weerbarstige handen, onzen open mond, onze sloffende beenen, onze ongekamde haren, onze ongewas- schen vuisten en doorgevallen kousen te kijken. Hoe heb je 't in 's hemelsnaam klaar gekregen ons n bord soep te leeren eten, een taartje te leeren weglepelen, een glas met een voet te leeren hanteerenhoe hebben we toch het morsen afgeleerd, en hef voeten-vegen aangeleerdhoe kwam je aan de tact, aan het geduld, moedertje lief, om ons een fatsoen lijke buiging bij te brengenons de hand voor den mond te doen houden bij 't gapen, geen zakdoek op tafel te laten liggen en geen pet op 't buffet. Maar je hebt eer van je werk. Zonder goede manieren is de om gang 'n janboel, een ruwe bende. De maatschappij eischt 't. Wie zou 't er niet mee eens zijn Elke omgeving eischt zijn eigen étiquette; op een bal ben je anders dan in een salon, aan de lunch anders dan op bezoek; op straat anders dan in de kerk, tegenover jè baas anders dan tegenover je broer. Natuurlijk zou ik er nog wel wat achter willen voegen bij O. L. Heer anders dan overal elders. Maar dat schijnen honderden nog altijd niet te weten. Och, wat, wat moet die andere moeder van ons. de H. Kerk, met veel van haar kinderen toch een Jobsgeduld hebben, om ze goede manieren te leeren. Mishooren met goede manieren, is een vaste uit drukking, was het ook maar een vaste gewoonte. Een van de eerste vereischten is een fatsoenlijke houding. Maar wil je poppen zien, dan behoef je heusch niet naar een panoticum te gaan. je kunt ze veel beter vinden Zondagmorgen achter in de kerk. Ze staan. Ze knielen niet. Ze staan hardnekkig. De pastoor laat driehonderd plaatsenontruimen, om aan het bezwaar van plaatsengeld tegemoet te komen, waar ze kunnen knielen maar ze staan, ze blij%ren staan en ze staan hardnekkig. Ah er een pilaar of een muur in de buurt is. leunen ze. Ze bidden niet althans de meesten niet maar kijken en ze zien niets, 't Is het eenige uurtje van wezenloosheid, dat ze in de week doormaken. Altijd zijn ze bij de pinken, als de kippen op hun zaken, of bij een pretje, heerlijke moppentappers, luidruchtige klanten, toffe jongens, met schaterende zielen, één bonk leven, één stuk belangstel ling, 's Zondagsmorgens zoo en zoo laat, als ze achter in de kerk post gevat hebben, als ze zijn gaan „staan" schiet hun ziel naar beneden in den roef en sluit het luik dicht. Ze staan zonder meer. Kerkboek in hun handen, hoed onder den arm wijdbeensch of beenen bij elkaar. Komt er een late juffrouw binnen ze kijken. Is de juffrouw voorbij, dan draait de kop langzaam terug als op een veer. Moet iemand pas- seeren, dan geven ze niet mee, en is de laatkomer voorbij, dan sluiten zich de schouders weer als water achter een schip. En ze staan weer Hun ziel slaapt. Hun oogen zijn ruiten van een onbewoond huis. Ze staan, niet omdat er geen plaats meer is, maar waarschijnlijk om er het eerst uit te kunnen zijn.- Ze weten 't eigenlijk zelf niet. Waarom ze staan. 't Is het dut-uurtje, niet van hun lichaam, maar van hun ziel, die dit half uur onder zeil gaat. Bij de consecratie zakken ze als een me chaniek plotseling door opeeneknie, met 'n scheeve schouder. Bij den vijfden tik van de bel gaan ze weer omhoog bij den 6en staan ze weer. Ergens uit hun handen slingert 'n rozenkrans, soms flodderen ze door een kerkboek. Maar voor de rest staan ze. Tegen het einde,, na de Domine non sum dignus, ontwaakt hun ziel in den roefkomt naar boven. Het mechaniekertje wordt voor een week opgeborgen. Het kerkboek verdwijnt. Het panopticum komt in beweging de portiek van de kerk vult zich met sigaren en sigarettenrook. Ze leven weer. O. L. Heer heeft zijn halfuurtje gehad. Hij kan tevreden zijn. De goede manieren zullen ze in den hemel wel leeren. Misschien „staan" de zaligen daar ook wel. Noord-Limburgsche geschiedenis. Door den bekenden Limburgschen geschiedschrijver en kenner van het platteland, den Heer A. F. van Beurden, hypotheekbewaarder te Amersfoort zal een beschrijving van Sevenum in het licht gegeven worden, evenals hij dit een paar jaar geleden van Venray deed. Altijd wanneer de schrijver daarmede eenigen steun zou ondervinden. Daar het werk belangeloos geschied, om het zuster dorp Sevenum, gelijk in karakter en bestaansmiddelen als Venray en Horst meer bekend te maken en het antieke te bewaren zal achterin het boekje eene ruimte gelaten worden voor reclame door advertenties tegen bil lijken prijs. Het boekje wordt bewaard, gaat van hand tot hand en de advertenties zullen dus lang en blijvind werken Het zal ook geïllustreerd worden en in korte trekken al het belangrijke van Sevenum verhalen, wat genoemden onderzoeker bij het wetenschappelijk ordenen van het merkwaardige ge- meente-srchief bekend is geworden. Wij zien met belangstelling de uitgave tegemoet en wijzen degenen, die voor hunne nering en zaken een circulaire ontvangen hebben aller eerst op deze geschikte gelegenheid. Jubileum. De Muziekvereeniging „Fanfare", te Venlo, herdenkt op 27 April a.s. haar 75-jarig bestaan. Do moord te Valkenburg. De Officier bij de Maastrichtsche rechtbank eischte Dinsdag terzake van doodslag te Valkenburg gepleegd tegen J. P. R. acht jaar gevangenis straf. De oorspronkelijk verdachte, broer van R. werd op vrije voeten gesteld. Prov. Staten van Limburg. Door den voorzitter van het Centraal Stembureau is benoemd verklaard tot lid der Provinciale Staten van Limburg (vacature B. J. Huizinga) de heer D. Snoeijer-bos. Spoorwegen en publiek. In „Spoor- en tramwegen" schrijft de V. Steeds komen in de dagbladen klachten voor van het publiek, ten opzichte van de spoorwegen. Maar ook de spoorwegmenschen zouden wel eens hun wenschen betreffende het publiek uit willen spreken. Misschien dat het uiten van deze wenschen ten goede zou kunnen werken op de meening van het publiek over de spoorwegen. Voor een zeer klein onderdeeltje van het groote spoorwegbedrijf, n. 1. den plaatskaartenverkoop, zijn zon der moeite een vijftal wenschen bijeen te brengen. 1. Betaal niet steeds en vooral niet in de eerste uren van den dag, met briefje^ van 10 en 25 gulden. 2. Spreek duidelijk en neem vooraf sigaar, sigaret of pijp uit den mond, 3. De dames zouden ons zeer gerieven, indien zij bij het terug ontvangen van geld, j haar hand schoenen uit zouden willen trekken. 4. Vermijd alle onnoodige vragen omtrent overstappen enz. aan den commies aan het loket, daar dit op onthoud veroorzaakt en niet in het belang is van achterstaanders, 5. Wacht uw beurt af en schreeuw niet over den schouder van uw voorman uw verlangens naar het loket. Indien het publiek deze raadge vingen eens ter harte wilde nemen, dan zou dit bijdragen tot het ver aangenamen tot beider genoegen, van het verkeer tusschen spoorweg personeel en publiek. Belastingverlaging in België. Bij de verdediging van het door de regeering ingediende wetsontwerp tot verlaging der fiscale lasten heeft de premier Jaspar erop gewezen, dat België binnenkort geen andere bui- tenlandsche schuld zal hebben dan die aan Amerika. De binnenlandsche schuld zal voor meer dan de helft bestaan uit leeningen in goudfrancs van voor den oorlog, De regeering wenschte, dat door de verlaging het belastingstelsel ^zal worden veranderd twee derde van de verlagingen heeft betrekking op verbruiksartikelen. De vermindering van de bedrijfsbelasting komt voor een kwart ten goede aan inkomens, die van andere belastingen zijn vrij gesteld, terwijl ook de verdere ver lagingen de minder goed-gesitueerde klassen bevoordeelen. De wijziging van de supertaxe komt alle belasting betalers ten goede. De belasting herziening houdt rekening met de behoeften van het geheele land en deze zullen den door de regeering voorgestelde sociale hervormingen niet in den weg staan. Elf personen in een bioscoop verbrand. In het dorp Keitschin bij Kalgan zijn bij een brand in een bioscoop elf personen om het leven gekomen. Bloedige communistische „Paaschviering." De communistische jeugddag te Leipzig, die op eersten Paaschdag werd gehouden, heeft tot nu toe drie dooden en talrijke ernstige ge wonden geëischt. In het centrum der stad kwam het Zondagavond tot een botsing, waarbij twee politiebeambten gedood werden zeven andere personen werden gewond. Ook te Praag communisten- oulusten. Op den eersten Paaschdag hebben in de omgeving van Praag verschil lende botsingen tusschen communisten en gendarmerie plaats gehad. Groote ramp in een tuchthuis. In het tuchthuis in Columbus (Ohio) is een geweldige brand uitgebroken, waarbij 253 personen het leven ver loren. Noodlottige doopplechtigheid. Bij een doopplechtigheid aan de Missouri bij St. Louis zijn vier negers verdronken. Een neger, die poogde de drenkelingen te hulp te komen, kon zelf slechts met .moeite worden gered. Traditie. Traditie is een sterke macht in ons leven. Overal spreekt ze een woordje mee. In de opvoeding, in de keuze van een werkkring, op alle mogelijke terreinen. We doen en laten alles, zooals men dat altijd gedaan en gelaten heeft. We imitee- ren onze ouders, grootouders en zelfs voorouders. Een aardig'voor beeld van traditie in de beroepskeu ze vormt de familie Hugenholtz, die al sinds langen tijd predikanten zijn geweest. Het is ongeloofelijk, maar als men oplet, ziet men pas, hoe verbazend veel in wezen er onveranderd is gebleven in -den loop der tijden. We koopen bijvoorbeeld in win kels, die „van ouds bekend zijn". We gebruiken voorwerpen, etens waren en meer van dat goed, omdat we weten in welk jaar het product voor het eerst gefabriceerd werd. Al wat oud is, is al bij voorbaat goed. Een tweede vorm van traditie is de zucht om precies het jaartal te willen weten, waarin het eerste luchtvaartuig werd gefabriceert, waarin de auto ontstond en zoo meer. De derde vorm van traditie, die veel bedenkelijker is dan de onschul dige vormen, die boven genoemd zijn, is het nadoen van wat een an der deed, in bepaalde omstandigheden en bij bijzondere gebeurtenissen. Heel vaak komt een dergelijke na- aperij wel falikant uit, maar meestal zitten we zoo vastgeroest in de sleur, dat we het een volgende maal weer precies zoo doen. Stanly heeft eens gezegd Weersta de verleiding om dingen te doen, omdat iedereen ze doet. Die verlei ding is groot, omdat het zoo gemakkelijk is langs de traditioneele paadjes te draven. Toch moeten we daar van af. Want het aanvaarden van een traditie zonder er bij te denken wijst er op, dat we slaven zijn van het leven, geen meesters. Wie de traditie begrijpt in haar wezen en het vooze, onbruikbare heeft weggedaan uit zijn leven, zal des te meer waardeeren die traditie, die grond heeft en waarde. Hij zal dan tevens een dienst hebben bewe- zen'aan het nageslacht, waaraan we eens de traditie over te leveren hebben. Leyenswjjsheid. Mat U niet af om rijk te worden, maar matig uw vernuft. Eerst doet de dwaling zich voor als een vriendin der waarheid, dan begint zij haar te bevitten en ten slotte tracht zij haar te verdringen. Hoop is eed Onuitputtelijke bron van vreugde. Geef eerst, later zult ge ontvangen. Plant het goede en het goede zal bloeien en vruchten dragen. De ware vrijheid kan slechts in gebondenheid aan wet en moraal bestaan. Het geloof aan den vooruitgang is een leer van gemakzuchtigen. De gelegenheid klopt niet éénmaal, doch onophoudelijk aan onze deur. Als ge anderen wilt beheerschen, beheerscht dan u zelf. Als ge niet onmiddellijk lachen kunt, tracht dan te glimlachen totdat ge het kunt. Wie in het dal blijft zal nooit over den berg komen. Wie zorgeloos praat, zal zorgvol daaraan terugdenken. Wie iets verliest en daardoor in wijsheid toeneemt, wint. Klein en fyn. Alcohol drinken verwarmt niet. Aalmoezen geven verarmt niet. Mis hooren verlet niet. Gulzigheid vervet niet. Zondags werk verrijkt niet. Gestolen goed gedijt niet. De tydwyzer. God geeft den tijd bij dag en jaar Ach neen, bij kleine tikjes maar. En 't laatste tikje komt aleer Men 't peinst of weet, eilaas, te zeer! De wijzer wijst elk uur en tijd, Maar de uurniet dat ge schuldig zijt Te sterven Zijt dus voorbereid De wijzer wijst naar de eeuwigheid. Guido Gezelle. De vrouwen en de mode. Of de vrouwen minder praten Dan vroeger En óf En óf! En dat moet wel: tegenwoordig Bennen ze veel korter van stof. 't Lijkt vreemd maar mouwloos praten Gaat lang niet zoo rap en rad. Terwijl d'r grootmoe 't zoo maar Uit de mouw te schudden had. Wel kun je voortaan niet meer zeggen Tegen zoo'n ontmouwde vrouw: „Je hebt 't achter de mouw, hoor!" Of: „Ik speld je wat op de mouw Sinds de blouse zoo wreed be snoeid werd Tot 'n mansvest, hoeft de vrouw Van d,r manlief nooit te hooren: „Steek je handen uit de mouw!" Maar zeis ook niet2oo kwiek meer En pienter, (dat komt er van Ze klaagt vaak, dat ze niet eens meer Er 'n mouw aan passen kan. „Toch'n beetje stoffelijk voordeel Berekent d'r man, „dat valt mee M'n vrouw, die is nou met minder Stoff'lijk omhulsel tevree!" Zoo, vriend? Neem je stok en kuier (Laat je beurs thuismet je vrouw Langs 'n stuk of wat modewinkels, Dan... komtd'aap wel uit dé mouw. En... 'n bewijs van onvermogen Dan mocht haar worden verstrekt; D'r goed is bedenkelijk geslonken, En 'n tekort moet worden gedekt Iogekomeo en vertrokken personen van 11 tot 18 April. INGEKOMEN H. Lichteveld, rijwielhersteller, Overloonscheweg, van Geleen. L. J. Achten en gezin, landbouwer Oostrum 55 van Meerlo. Th. Swaters, timmerman, Over loonscheweg 5 van Wanssum A. Basten, dienstbode. Hofstraat 5 van Maashees. E. Houben, religieuse, Overloon scheweg 2 van Culemborg, C. J. Walters, verpleger, Stations weg 32 van Helmond. M. Gadier, verpleegster, St. Annalaan 5 van Maastricht. J. M, A. Drissen, dienstbode.idem van Bergen. VERTROKKEN: Buese E. echtgen. van J. Ritter, z. b. naar Kaldenkirchen. E. G. van Geenen, dienstbode, naar Valkenburg. J. J. Cup, verpleger, naarSambeek Grootestraat 27. B. H. Mikx, student, naar Rot terdam, Kipstr. 69. P. J. Verstralen, idem. idem, Hoevestraat 26. Ch. C. Seuren, dienstbode naar Horst. H. A. Bexkens, idem naar Nijm egen, Groesbeekscheweg 19. L. H. J. Versieyen, meubelmaker, naar Venlo, Kleine-Kerkstraat 12, P. J. J. Willems. dienstknecht naar Deurne. G. J. van de Vat, student, naar Groningen, Groote Markt, 37. J. M. Versteeg, idem naar Go- rinchem, Alkelstraat 451. J. J. B. Schoonbrood idem 'naar Maastricht, Brusselscheweg 82. E. J. Koning, idem naar Hoorn Breed 9. Als het huidje van uw kindje stukgaat of smet, geneest het dan met Purol en houdt het altijd zoo- veel mogelijk droog/^YnO\j met Purol poeder. I 862-11 Een zegen voor de raenscliheid. Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarne zijn gezondheid terug zou krijgen, behoort Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebrui ken, het middel, datnieuwekracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht. Het 25-jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegen voor de mensch- heid. Ook gij kunt daarvan profiteeren. Begin nog heden met hetgebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pil len. Merk op hoe uw gezondheid er door verbetertHoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw lede maten en spieren vermindert, hoe spoedig uw nier- en blaasstoornis- sen verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt, gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, wa terzuchtige zwellingen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nierwerking niet van kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Kom deaangetaste nieren te hulp, waardoor het bloed weer behoor lijk gezuiverd en verrijkt wordt, en het geheele hestel bevrijd wordt van schadelijke onzuiverheden. Foster s Pillen worden vervaardigd in modern ingerichte laboratoria, worden noch bij de vervaardiging noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en bevatten geen schadelijke be- standdeelen. Verkrijgbaar (in glasvarpakking met geel etiket, let hier vooral op) bij apotheken en drogisten, a f 1.75 per flacon. 45 SpPOCföH komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Bij alle Drogisten. ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag waren aange voerd 7.500.000 eieren. Groote eieren van f 4.60 tot f 5.80 Kleine eieren van f 4.10 tot f 4.60 Eendeneieren van f4.— tot f 5.50 VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag waren aangevoerd 2.445.000 eieren. Groote eieren van f 4.70 tot f 6. Kleine eieren van f 4.30 tot f 4.60 Eendeneieren van f5.— tot f 5.80 Ganseieren f 20. Kippeneieren per Kg. f eens met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en.roosvrij UW haar wordt. Purolzeep is evepals Purol. verkrijgbaar bij Apoth. co Drogisten. 858-8 Aangifte verhuizingen. In herinnering wordt gebracht a. Dat van alle verhuizingen, zoo wil binnen de gemeente als naar een andere plaats en van élke ver andering in het gezin, dus ook wan neer een zoon of dochter gaat uit wonen of naar huis terugkomt, als een dienstbode of knecht vertrekt of wanneer er een nieuwe komt, als men een kostganger krijgt of er een vertrekt, dus steeds wanneer er eenige verandering in het gezin plaats heeft, het gezinshoofd binnen 8 dagen moet kennis geven ter Gemeente-Secretarie, ook wanneer men kostgangers krijgt, die geen Nederlander zijn. Den laatsten tijd vooral komen er vele Duitschers in Venray werken en gaan bier of daar in den kost. Het gezinshoofd is ver plicht daarvan ter Secretarie aangifte te doen. b. Dat men bij elk verzuim in deze proces-verbaal kan krijgen en straf beloopen. Venray, 16 April 1930. Burgemeester en Wethouders van Venray. O. VAN DE LOO. De Secretaris. VAN HAAREN Waakzaamheid ter voorkoming van bosch- en heidebranden. Burgemeester en Wethouders van Venray achten het noodzakelijk nog eens aan te sporen tot de meest mogelijke waakzaamheid met betrek king tot het voorkomen en blusschen van bosch- en heidebranden. De aandacht zij daarom andermaal ge vestigd op het navolgende: 1. Het is bekend, dat bij een verblijf in de bosschen en de heide, bij droog weder en speciaal in het warme jaargetijde de minste onacht zaamheid de grootste nadeelige ge volgen kan hebben. Het wegwerpen van een nog brandenden lucifer of van een eindje sigaar of het weg vliegen - van vonken van sigaar of pijp, schijnbaar van geen beteekenis, kan brand doen ontstaan en aldus een strafbaar feit opleveren volgens art. 429 van het Wetboek van Strafrecht, waar o.m. een straf van 14 dagen hechtenis of f 100 boete wordt bedreigd tegen dengene, die door gebrek aan de noodige om zichtigheid of voorzorg gevaar voor bosch-, heide-, helm-, gras- en veen brand doet ontstaan. Het strafbaar feit is ook reeds aanwezig door onvoorzichtigheid met vuur, ook zonder dat nog brand ontstaat. Het rooken in de bosschen en licht brandbare heide is dus in het algemeen absoluut verboden, terwijl ook ten strengste verboden is het, om welke reden dan ook, zonder vergunning van het bevoegde gezag, aanleggen van vuur in of in de na bijheid van bosschen of heide, het welk steeds direct, dus ook al zon der dat brand ontstaat, strafbaar is volgens hetzelfde artikel 429, dat verbiedt op straffe van 14 dagen hechtenis of f 100 boete het aanleg gen, voeden of onderhouden van een vuur op zoo korten afstand van gebouwen of goederen, dat daar door brandgevaar kan ontstaan. In dit verband wordt er nog met den meesten nadruk op gewezen, dat kinderen niet zonder toezicht in de bosschen of heide mogen ver blijven, aangezien de ervaring leert, dat de jeugd zich gaarne onledig houdt met het spelen met vuur, of het doen ontstaan van kleine bran den, waarvan vaak de gevolgen'niet zijn te overzien. Dringend manen wij ouders en verzorgers aan, in deze hunne groote verantwoorde lijkheid wel te beseffen. 2. Wanneer een bosch- of heide brand ontstaan is, moet degene, die zulks het eerst ziet, er voor zorgen, dat daarvan terstond worde kennis gegeven bij den Burgemeester of bij de politie, opdat onverwijld maatregelen kunnen worden geno men om den brand in zijn voort gang zooveel mogelijk te stuiten. Venray, 3 April 1930 Burgemeester en Wethouders vnmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. VERBOD VAN ROOKEN ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide-, gras- of veenbrand. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Venray herinnert de ingezetenen aan het besluit van Burgemeester en Wet houders d.d. 11 Juni 1925, waarbij ingevolge het bepaalde bij artikel 429 sub 4 van het Wetboek van Strafrecht, is VERBODEN het rooken in alle bosschen, veen turf- en heidegronden en tot op een afstand van tien Meter hiervan op alle daardoor, daarin, daarlangs of daarbij gelegen wegen, voetpaden of open plaatsen of terreinen. Dit be sluit is op de wijze, bedoeld in artikel 172 der Gemeentewet, den zelfden dag afgekondigd en onmid dellijk in werking getreden. Aan dit verbod zal zeer streng de hand worden gehouden en bij over treding onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Venray, 3 April 1930. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Verbod van loopen in de bosschen. De Burgemeester van Venray brengt nogmaals ter algemeene ken nis, dat het, met het oog op het groote brandgevaar, verboden is in de gemeentebosschen zich op te houden. Aan de bosschen zijn plaatjes aangebracht „Verboden Toegang". Aan dit verbod zal streng de hand worden gehouden en bij over treding worden q bordjes plaatsen Venray, [0. De hoijel ten van 1 straal VI dagel 9 de in alle ki et Boekhan j. Hoend i Gr« Ei Dl Alles sa ei is betrolv voorlicht a Dit kfl Markt li Iedere rjpi in I op pal o Desva zorgen. Telefoon 75x Pof voor Duikers, Wel- en Reg Vee- en Drinkwaterbakk Boutcarlikele mW Wij maken spet in iedere gewenschle vorm Onze modellen geven U licht, lucht, goede gemakkel\jk te reinigt Degelijk werk. Aanbevelend, en gij zult U veel teleurstelling Het goedkoope zaad is dit jaar zeer I mangelzaden, deze geven dikwijl! Onze prijzen zl|n toch concuri Tuinzaden 10 12 cent per half lood Alles uit voorraad leverbaar. Aan

Peel en Maas | 1930 | | pagina 8