VENEAY LOERBEDEKKING» Venlo Dames- en Heeren-Modeartikelen Vitrages, Allovernets, Paneelgordijnen, Stores, Voiles, Kanten, Pranje. Prachtsorteering Japon-, Gostuum-, Blouse- en Mantelstoffen 811 lif' Nieuws Binnenland Gemengde Berichten Dames- en Kinder Mantels, Hoeden en Jurken, IETS EXTRA'S IN Groote voorraad in Damast en Linnen Tafellakens in alle maten, NU 15 HET TIJD VOOR Zaterdag 26 April 1930, No. 18. Een in alle opzichten tevreden mensch moet, naar we wel eens ergens gelezen hebben, een zeld zaamheid zijn. Zoo iets als een wonder waarnaar elk zich heenspoedt om het van alle kanten te bekijken. Mis. Een werkelijk tevreden mensch, zoo die al mocht bestaan, zou weinig bekijks hebben, alleen al om de sim pele reden, dat wel ieder voor zich min of meer met een behoorlijke dosis tevredenheid toegerust acht en om nu iets, dat we zelf in zekere mate bezitten, te gaan bewonderen in een ander, daar zouden we allicht niet toe komen. Wij zijn dus allen min of meer tevreden, alleen zouden we dit of dat nog wat anders wenschen, dan het is. Het weer bijvoorbeeld. Na een (in vergelijking met den vorigen) nogal zachten, om niet te zeggen slappen winter, waarin, om maar iets te noemen, de Indische verlofgangers niet eens zich hebben kunnen vermeien in en met het oud- Hollandsche sneeuw- en ijsvermaak (wat voor hen een tegenvaller was) na zoo'n zachten winter zou het van zekere tevredenheid getuigen als we genoegen namen met het weer zooals het rond Paschen was. Maar neen, juist omdat we zoo'n zachten winter hadden, ging de wensch, de ver wachting uit naar een „groene Paschen" met heerlijk voorjaarsweer, En, in die verwachting zijn wij eenigszins teleurgesteld en menigeen zal zich er over verheugd hebben, dat de jaarlijksche schoonmaak met al den aankleve van dien, hem althans de kachel nog had gelaten.... Intusschen koud of niet koud, de bloembollenstreek, de plaats waar reeds eeuwen geleden „de goudmijn in het zand" rijke winst legerde, ze werd druk bezocht en voor velen traditioneele Paaschtocht naar de bloembollenvelden heeft in elk geval weer doen zien, dat de natuur haar tijd wel zoo ongeveer weet. Zooals we reeds eerder vermeld hebben, voor zoover nog noodig, maken onze land- en tuinbouw een crisis door. Ons land maakt wat dit betreft geen uitzondering ook aller- wege in het buitenland wordt van een land- en tuinbouwcrisis gewag gemaakt. Naar eenige dagen geleden werd medegedeeld is in voorbereiding de instelling van een staatscommissie, die tot taak zal hebben te bestudee- ren welke maatregelen getrofFen kunnen worden met den toestand van land- en tuinbouw op het oogen- blik. Aan de zeer lange reeks com missies, welke in ons land reeds werkzaam zijn op verschillend gebied en wellicht in zeer verschillend tempo, zal dus weer een nieuwe commissie worden toegevoegd. Nu is er ruim een jaar geleden ook al eens een commissie ingesteld, die onder meer had te onderzoeken of en zoo ja in hoeverre en door welke oorzaken er in land- en tuin bouw een wanverhouding bestond tusschen bodemprijzen en productie kosten aan den eenen kant en op brengstder producten aan den anderen kant. Hebben we dus nu twee com missies Hoe dit zij, van enkele zijden, wordt er op gewezen, dat het wenschelijk zou zijn het werk dat door de benoemde commissie(s) verricht moet worden, in handen te leggen van een departement van Landbouw met daaraan verbonden een gansche staf van deskundigen. Maar misschien zou het werk der commissie wel het resultaat kunnen opleveren, dat als „het" middel om zoo spoedig mogelijk een einde aan den crisis te maken, zou zijnde instelling van een afzonderlijk ministerie van Landbouw. Het Hbl. er aan herinnerende, dat Staatscommissies soms heel langzaam en traag werken, zegt o.m. te vreezen, dat wanneer het rapport van eerst bedoelde commissie verschenen zal zijn, de toestand waarin land- en tuinbouw dan zullen verkeeren, niet meer de toestand van „het oogenblik" zal zijn, maar dat hij nóg hopeloozer zal zijn. Uit een en ander kan men opmaken, dat de instelling van een commissie die tot taak heeft enz. enz. niet met algemeene instemming wordt begroet. Scherpe critiek op de instelling van de nieuwe staatscommissie wordt van landbouwkundige zijde uitge oefend in landbouwvakbladen en ook daarin wordt met nadruk gewezen op het belang van een afzonderlijk departement, dat den landbouw in de gelegenheid zal stellen direct met de regeering te kunnen spreken. Vermelden we hier nog iets op het gebied van landbouw, dit name lijk, dat de F.N.Z., de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond zich met een adres tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft gericht, waarin dringend ver zocht wordt zoodanige maatregelen te nemen, dat er een eind komt aan de mogelijkheid boter en margarine te vermengen en dit product als „melange" in dqn handel te brengen. In het adres wordt er o.m. op ge wezen, dat de (natuur) boterprijs steeds in dalende richting gaat en dat, waar de overheid eenerzijds zware verplichtingen op het vee- houdersbedrijf legt, anderzijds ver wacht mag worden, dat zij (de overheid) er tegen zal waken dat aan' genoemd bedrijf geen oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. Adres santen zullen vermoedelijk wel gelijk hebben. Intusschen zouden we willen vra gen of het mis is, wanneer we meenen, dat er al strafbepalingen zijn gesteld op het verkoopen van „natuurboter" van alles wat krach tens de samenstelling in meerdere of mindere mate van het natuurproduct afwijkt, 't Gaat in het adres echter blijkbaar om een verbod van het vermengen en verkoopen van 't gemengde als melange. Men zou zeggen als de menschen nu weten dat ze melange koopen en dus geen natuurboter... maar en dit kan de vraag zijn, „weten" ze het altijd en overal Onder de vele problemen, die ter oplossing worden aangeboden (en daar zijn het problemen voor) moet zeker tegenwoordig het zendtijd probleem genoemd worden. Men zou zoo zeggende lucht is vrij en door den aether kunnen we zenden wat en waar en wanneer we willen. De werkelijkheid is anders. De kwestie van het zenden door de lucht hangt samen met internationale regelingen en afspraken waaraan we ons hebben te houden. En de zend stations, die we hebben met de voor haar vastgestelden golflengten moeten gebruikt worden door de verschil lende groepen (vogels van diverse pluimage) die elk voor zich het aan haar verknochte deel van 't Neder landsche luisterpubliek op hunne wijze wenschen te bereiken en te bedienen. Er zijn enkele kleinere groepen, die tevreden zijn, meer dan tevreden misschien, met de haar toegewezen zendtijd, die desgewenscht nog iets aan den anderen zouden willen af staan. We wenschen ons hier niet uit te laten over het naar onze meening al of niet billijke der van sommige zijden geeischte deel van den totalen zendtijd. We vermelden alleen, dat van voor het bepleiten van het goed recht van gestelde eischen ook de samenstelling van ons Parlement, n.l. van de Tweede Kamer in aanmer king genomen wordt. Als de samen stelling van onze Tweede Kamer nu inderdaad juist aangeeft welk percent van den zendtijd de een toekomt en op welk percentage een andere groep toekomt, dan zullen in den vervolge de kamerverkiezingen een attractie te meer hebben 't gaat daarbij dan ook om den zendtijd en een min of meer belangrijke wijziging in dé partijgroepeeringen in de Tweede Kamer, na een verkiezing zou dan noodwendig ook weer een wijziging den zendtijd verdeeling moeten brengen. De oplossing van het zend tijdenprobleem is, dunkt ons, voor de regeering niet zoo heel gemak kelijk, althans niet spoedig gevonden. Naar gemeld wordt staat de ge meente Zaandam voor groote gebeurtenissen, waarbij de Spaansche schatgraverij ten eenenmale in het niet behoort te verzinken. Iemand in Beieren moet op een zekeren dag uit een oud testament de wetenschap hebben opgeduikeld, dat in Hollanden wel inde gemeente Zaandam een oud kasteel of kloos ter moet gestaan hebben endat wel van het meeste belang (kloosters em kasteelen hebben er in ons land zooveel gestaan), de laatste bewoner ervan zou er een schat begraven hebben, ter waarde van millioenen. Door een helderziende dame te Berlijn van hooge geboorte, zou met nauwkeurigheid aangegeven zijn, waar men moet graven om den schat te vinden, Door den burgemeester van Zaan dam is, naar we lezen, verlof ge geven tot het doen van opgravingen, Inderdaad zouden reeds belangrijke vondsten gedaan zijn, o.a. den mar meren vloer van een voormaüge kapel, die doen vermoeden, dat de gravers op den goeden weg zijn. Als de millioenen eens gevonden werden. De dag waarop dit gebeurt is voor Zaandam een goeden dag, immers naar we lezen is aan die gemeente de helft vande(eventueele) opbrengst toegezegd. Menige gemeente zou een dergelijk aandeeltje in een millioenenvondst kunnen gebruiken. I over Wezel, Munster. Dortmund, Essen en Duisburg weer naar Hel mond. hetgeen een afstand is van ongeveer 400 Kilometer. Deze tocht is in twee en een halve dag volbracht, wat een mooie pres tatie mag heeten. Enorme stroobrand. Te Oudepekela is Woensdagnacht door onbekende oorzaak vier tot vijf miUioen kilogram stroo van de firma van Free en Co. in vlammen opgegaan. Verzekering dekt de schade. Auto tegen een boom. Op den weg Nijmegen-Grave reed de heer v. D. uit Overlangel bij Ravenstein tegen een boom onder Wijchen. De auto werd verbrijzeld. De bestuurder v. D. en een der twee inzittenden, de heer G. V., werden zwaar gewond en moesten naar Nijmegen worden overgebracht. Men vreest voor beider leven. Bloedvergiftiging. De heer W. Martens te Asten, die een wondje aan de hand had, is in het gasthuis te Helmond aan bloedvergiftiging overleden. Hij was 34 jaar oud en lid van den ge meenteraad. Goudvelden in Siberië Volgens een bericht uit Moskou moeten in Oostelijk Siberië belang rijke goudvelden zijn ontdekt door een Russisch geoloog. Stroopersdrama aan de grens. Dezer dagen heeft zich aan de Belgische grens onder Nispen een bloedig drama afgespeeld. De ambtenaar der douane, de kommies S. uit Roosendaal, trof op zijn surveillance eenige personen aan, die aan het stroopen waren. Toen een dezer personen, zekere R. uit Horendonck (België) hem genaderd was, verzocht hij dezen zijn geweer af te geven, wat R. weigerde. Hierop volgde een worsteling tusschen V. PTLS De vermaarde Helmondscke wielrenner. De vermaarde Helmondsche wiel renner, Jantje van Lieshout, heeft met de Paaschdagen met zijn kame raad J. W. P. Verberne, weer een prachtigen toer per rijwiel afgelegd. De „Zuid-Willemsvaart" ontving van het kranige tweetal de gebrui kelijke Ansichtkaart, thans uit Dortmund, waaruit blijkt dat het ritje thans gemaakt werd van Helmond Groote Straat 14 Postr. 74991 Telef. 10. Ontvangen 't nieuwste in Dames- en Kinder Kousen, Heeren Sokken De laatste nouveauté's in alle alle soorten Handdoeken, Bedlakens en Sloopen. '-^§1 Het maakloon is hetzelfde, 200 Koopt daarom de betere kwaliteit van PYLS 000 dozijn Güttermann's NAAIZIJ DE in alle kleuren vooriadig. FEBRIi FBER AUGUSTUS Üisi CV.' Perfectum 183 cM. breed 1.13 Perfectum 200 cM. breed 1.35 Balatum 183 cM. breed 1.19 Balatum 200 cM. breed 1.49 Linoleum 200 cM. breed 2.40 1.95 Linoleum Krommenie 2.60 Graniet-lnlaid 200 cM. breed 3.60 3.25 Dessins-Inlaid 200 cM. breed 4.90 4.25 3.60 Vilttapijt 130 cM. breed 3.90 Velvet, uniekleuren 70 cM. breed 3.60 Axminster tapijt 70 cM. breed 5.50 Tapis Beige karpetten 3x4 vanaf 8.90 Dito in bouclé dessin 3x4 17.75 Wol bouclé karpetten 3x4 26.00 Wol Tapis-Belge karpeten 3x4 vanaf 19.75 Axminster karpetten 3x4 vanaf 22.75 in 'ilr Verder zeer mooie sorteering Geknoopte Karpetten, Wilton Karpetten, Pluche Karpetten, Cocos Karpetten. Alle goederen franco per eigen bestelauto. Reiskosten worden vergoed. J.C. RAMING

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6