SmanufA(;TUR£N! J. TAN WEEGEN - VIEBLINGSBEEK JA(Mfrl Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Ucïro '(YQOtmiGStf i}MANUFA<.TU&0t(i W0RDEEU1 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Vergadering Stoom- j 380 onderzoekingen waren er in zuivelfabriekH. Maria tC Oostrum. schrikkelijk is, als men bedenkt, dat Henry Ford en he drinken. De Kippenhouderij op het platteland ARCHITECT N.I.V.A. Provinciaal Nieuws UNIGRO- RADIO N. V. Vulkaan, ZATERDAG 26 APRIL 1930 Een en vijftigste Jaargang No. 18 BLIJKEN TOCH HET ENMAA BLUKEN TOCH HET PR! IS nFR ADVERTENT1EN: 1—8 regels 60 een!, elke regel meer Tit et. bij abonnement lagere tarieven. Uil-ave van FIRMA. VAN 1)EN MUNOKHOK VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent de melk zoo goed mogelijk te be handelen. Bij punt 6 der agenda doet de Directeur enkele mededeelingen speciaal over de controle op het De Voorzitter, de haer Litjens uit Wanssum, opent de vergadering met slechts 2, 1 nog - - iI onkel punt wore De Directeur wist wel, dat de punt 3 al naar de slechte zijde gaat, Zelfs aan 16 monsters kon 2.5, 7 Iw en 1 monster geen den Christelijken groet en een harte- enkel punt worden toegekend. lijk woord van welkom aan de tal- - rijke aanwezigen. Na de mededeeling grootste zondaren op dit gebied niet dat een drietal bestuursleden bericht ter vergadering aanwezig waren, familie- maar hij hoopte dan, dat de aan hebben gezonden, wegens omstandigheden deze vergadering niet wezigen de thuisblijvers eens zouden te kunnen_ bijwonen, wenscht hij aanklampen. Het onderzoek der ge- "~i houdt leverde melk op vuilgehalte stelt de /er den Directeur zich dan ook voc~ L Boterhandel en wat daarmede samen- tiger door te zetten en zij. allen een Zalige Paschen en uuuuv hierna een kort overzicht over den Directeur zich 'dan ook voor krach- Boterhandel en wat daarmede samen- tiger door te zetten en zij, die niet hangt. Het spijt spreker zoo weinig hooren willen, zullen dan eens moeten goeds te kunnen zeggen. Was er in voelen. de laatste jaarvergadering reeds op Ook over een in den handel zijnde gewezen dat een daling te verwachten middel, tegen het zuur worden der ie vree» ia waarschuwde de Directeur. crisis is toegenomen. Ging voorheen Melk, waaraan dit middel was toe Tv--u gevoegd liet zich ook op de fabriek niet meer tot boter verwerken, tot ie-1 groote schade der fabriek. In de dat was niet meer dan was, deze vrees is bewaarheid en de J melk, crisis is toegenome- 80 millioen kilo boter naar Duitsch- land, nu staat de invoer bijna stop Ook in andere landen is de alge- meene toestand lang niet rooskleurig, toekomst zal de melk hierop onder- De goedkoopere stikstoffen zijn zoo zocht worden en zullen zij, die het overvloedig te verkrijgen, dat overal middel nog gebruiken, de gevolgen een overproductie aangetroffen wordt, van bun handelwijze wel thuis die noodzakelijk op prijsdaling der krijgen, goederen moet uitloopen. De T. B. C.-bestrijding onder bet Als schuldig aan de ontwrichting vee, stuit nog al cp vele bezwaren, meent spreker te moeten aanwijzen: die de boeren afschrikken, hoe zeer de wereldoorlog met zijn nasleep bestrijding der T. B. C. ook nood- van hooge belastingen, hooge tarief- zakelijk en gewenscht is. muren in tal van landen, hooge Een praatje, dat de fabriek buiten loonen, die concurrentie beletten en de mijn boter zou verkocht hebben groote industrieën lam leggen, met en daar een strop aan gehaald heb- gevolg werkloosheid en mindere ben, kon de Directeur in naam van koopkracht onder het volk. Spreker het geheele bestuur als een leugen meent te mogen zeggen, dat zonder brandmerken, krachtige hulp van de regeering den een praatje. Limburgschen boer ten doode is Verder wekte de Directeur de opgeschreven. Doch hulp verwacht aanwezigen op tot het bezoeken van hij stellig van een Jhr. Ruys de een melkcursus, die bij genoegzame Beerenbrouck, Minister van Staat, deelneming gehouden zou worden, een Directeur-Generaal van den Niet dat een goede melker uit een Landbouw, die met het wel en wee slechte koe goede melk zal trekken, den boer zoo goed op de hoogte doch zeker is het, dat deskundigheid zijn. een groot ding bij het melken is. - L1 Bij de rondvraag wees de heer 0— d. Sterren op de uiteenloopende thans vermoedt, sluit hij zijninleiding. hoeveelheid ondermelk, die van de Hierna leest Directeur Lemmens fabriek werd terugontvangen, de notulen der laatste vergadering De Directeur antwoordt, dat dit voor, welke onveranderd worden te wijten is aan het stuk-zijn der goedgekeurd. schuimdempende pomp, waardoor Uit de winst- en verliesrekening een tuit wel vol loopt, maar meest en balans teekenden wij aan schuim. Zoodat het te verklaren is, Melkaanvoer 4.045.377 Kg. met dat tuiten, die slechts half vol melk gemiddeld vetgehalte van 3.42 geleverd zijn, wel genoeg ondermelk Voor consumptie verkocht zullen terug ontvangen, doch vol Kg. melk, zoodat tot boter geleverde tuiten niet, daar een tuit verwerkt zijn 4.029.988 Kg. melk, ook vol is, al bevat zij niets dan waaruit geproduceerd 158757 Kg. schuim. De automatische inrichting boter. Voor de bereiding van 1 Kg. laat echter niet toe er op te wach was noodig 25.38 Kg. melk. ten totdat de schuim weg is. Er zijn De boter heeft opgebracht echter reeds stappen gedaan tot aan- f 327.259.48. Aan de leden is uit- schaffing eener nieuwe pomp, zoodat gekeerd f 291894.10 of f 7.21i/z per de fout spoedig hersteld zal zijn. 100 Kg. melk. Bovendien krijgen de Het personeel doet zijn best om leden gratis terug circa 80 pCt. zooveel een pCt. 15389 boter De gaf 0 mogelijk ieder het zijne ondermelk en 10 pCt. karnemelk. geven, maar zij die de werking ge- De onkosten hebben bedragen in zien hebben zullen moeten erkennen totaal f 40226.61 of per 100 Kg. dat hier overmacht bestaat. melk f 1.012. melkweger, den heer Reynders, Het aftredend bestuurslid L. Tacken ook zijne verklaring over dit euvel, het aftredend lid van den Raad Nadat de Voorzitter de vergade- van Toezicht de heer F. Poels, wer- ring de toezegging had gedaan den conform een voorstel uit de deze bijzonder dilligent te zullen zijn vergadering bij acclamatie onder en de Voorzitter van den Raad van applaus herbenoemd, waarna de heer Toezicht er bij gevoegd had, gaarne Poels op een desbetreffende vraag te willen assisteeren. sloot de Voor- van den (Voorzitter verklaarde deze zitter de vergadering met den Chris- benoeming aan te nemen en de ver- telijken groet, gadering hartelijk bedankte voor het in hem gestelde vertrouwen en be loofde als voorheen zijn beste krach ten te zullen geven tot het welzijn der fabriek. Na een kleine pauze hield de heer Peeters, Landbouw-onderwijzer ei voorzitter van den Raad van Toe- Amerika verkoopen, omdat dit geld heeft zij hebben binnen hun eigen grenzen geen afzetgebied, doordat zij verarmd zijn door den alcohol. De alcohol ruineert zijn beste afne mers. Wat den invloed van den alcohol op de industrie betreft, hij verkort de uren van werkelijken arbeid tot twee of drie per dag hij zal een eind maken aan de instelling van de vijf werkdagen per week. Wanneer een werkman twee of drie dagen per week drinkt, moeten de patroons 10 12 uur per dag en 6 of 7 dagen per week werk eischen. Aan het verdwijnen van den alcohol hebben de arbeiders het te danken, dat zij slechts 8 uur per dag behoeven te werken en hetzelfde salaris, of mis schien zelfs meer, verdienen in slechts dagen per week. De olie en de alcohol kunnen niet samen gaan. Ik zou geen wagen kunnen bouwen om 200.000 mijlen te loopen, indien mijn werklieden dronken, want hun werk zou de noodige nauwkeurigheid missen de machines zouden niet deugen, want de constructeurs zouden bekwaam heid verliezen. De alcohol zou hun geestelijke vermogens verwoesten. Hij is de oorzaak van onnauwkeurig heden, van onoplettendheid en van gebrek aan belangstelling. Het is de mate van belangstelling, welke de werklieden hebben voor hun werk, waardoor de energie geschapen wordt om iets te volbrengen. Zij is de voornaamste bron voor onzen voor- 1 spoed. Het Amerikaansche volk heeft het belang van zijn taak ingezien, is voor in geestdrift gekomen, en het is tot welvaart gekomen, in plaats van in te dommelen met door alcohol benevelde hersenen. Wat de persoonlijke vrijheid be treft, Ford meent, dat deze slechts grooter kan worden door alcoholische dranken te verzaken het is naief om te spreken van een beperking der burgerrechten door het verbod. „Ik geloof in de persoonlijke vrij heid", zegt Ford tenslotte, „en ik heb gezien, dat de alcohol niets anders doet dan de vrijheid van hen, die zich aan den drank overgeven, verwoesten." Hij besluit, dat het' alcoholverbod de goedkeuring heeft van 99 procent van de bevolking der Vereenigde Staten. In het „Journal de Geneve" van zicht een zeer duidelijke en boeiende 21 Oct. 1.1. komt onder bovenstaan- lezing over melkhehandeling. Niet den titel een artikel voor, dat wij dat in het algemeen de melkbehande- hier vertaald grootendeels laten ling zooveel te wenschen overlaat, volgen. dat eene spreekbeurt noodzakelijk „Wat mij betreft, indien men in maar het groote nut eener goede de VereeDigde Staten den drank- melkbehandeling is zoo groot, dat handel weer toeliet, zou ik mijn niet genoeg er op aangedrongen kan fabriek sluiten." Zoo luidt het ulti- worden. Immers zonder goed behan- matum, dat Henry Ford tot zijn delde melk is het onmogelijk goede medeburgers richt. „Ik wil niet de boter te maken. Met duidelijke voor- zorg dragen van 200.000 werklieden beelden en sprekende cijfers zette in dienst te hebben om hun een spreker klem bij het betoog, dat salaris uit te keeren, dat de drank onreinheid en onzindelijkheid de handelaars opstrijken. Het interesseert grootste hinderpalen zijn voor het mij niet om auto's te maken voor goed behandelen der melk. Reine een geslacht, dat zich aan alcohol handen, zindelijk melkgerei, kalmte overgeeft." bij het melken doet de dieren bij- In een land, dat overgeleverd is zonder goed, goed uitmelken, de aan den drank, moet de industrie laatste drop is de boterknop, en de noodzakelijk kwijnen. De drank kwaliteit der melk stijgt aanzienlijk, maakt, dat de arbeiders geen be- die goed gekoeld een uitstekende langstelling meer hebben voor hun boter zal geven, die zoowel fabriek werk. De reden, waarom de Ver als boer voordeelig zijn zal. eenigde Staten, wat de industrie be- De Voorzitter dankt den heer treft, aan het hoofd staan van de Peters voor zijne leerzame uiteen- andere landen, de voornaamste oor zetting. Al zal het moeilijk zijn om zaak van den voorspoed van Ameri- al het gehoorde in praktijk te bren- ka, is het alcoholverbod. De vreemde gen, allen moeten hun best doen om landen willen hun producten door JOS. BOSHOUWERS te LENT Waaraan te kennen l VRAAG: Ik heb 100 Barne- velder-eendaagskuikens laten komen. Ze zijn nu 5 weken oud, slechts 2 dood. Ik mag dus wel buitengewoon tevreden zijn. En dat ben ik ook. Ik heb eene electrische kunstmoeder, de kooldraadlamp is van 32 kaars. Waaraan kan ik nu de haantjes kennen Ik wil ze nog wel niet weg doen, maar wilde toch gaarne weten of ik veel hennetjes heb. De eerste dagen was er weinig verschil kleur, maar nu wel. Uit Venray. ANTWOORD: U hebt zeker voor het eerste jaar Barnevelders Zoo ja, dan moet u niet denken, alle haantjes met zekerheid te kunnen aanwijzen als U het volgende ge lezen heeft. Men moet in de practijk routiné krijgen. Het volgend jaar zult ge al een veel beteren kijk op deze dieren hebben dan nu. De haantjes zijn grooter van bouw, grooter van pooten, stappen lomper, zijn brutaler in hun optreden, hebben meer ontwikkelde kam en vooral meer ontwikkelde kinlellen. De kin- lellen zijn nog een beter onderken- ningsteeken dan de kammen. Om de kinlellen duidelijk te kunnen zien, moet men den kop van het dier flink gestrekt oplichten. Het onderling vechten is niet altijd een hanenbewijsook de jonge dametjes hebben 't wel eens met mekaar aan den stok. Als de halsveeren zich ontwikke len (en later ook de zadelveeren) dan zal men zien, dat deze bij de hanen spits en bij de hennetjes meer rond zijn. De hennetjes komen geleidelijker in de veeren, en krijgen ook eerder staart. Dit is bij alle zware rassen het geval. De veeren bij de haantjes zitten ook veel slordiger, soms wel 'n veer loodrecht op 't lijf. Zoo iets over komt de hennetjes nooit. Die kleeden zich netjes en zedig, loopen dus niet met kale schoften en kaal achterlijf. Scheur boven in de machine. VRAAG: Mijne machine heb ik nu voor het tweede jaar. Het vorig jaar heb ik ze nieuw gekocht. Al gauw was er een scheur in den bovenwand, en toen ik den fabrikant er over schreef, schreef hij terug dat het geen kwaad kon. Ik kreeg nu tweemaal achter mekaar maar heel weinig kuikens. Zou het niet aan die scheur kunnen liggen De fabrikant zegt van niet, maar mij dunkt van wel. Als u hetzelfde denkt als ik, wil ik den fabrikant nog eens schrij ven, want dan diende hij me toch schadevergoeding te geven. De scheur is er vanzelf ingekomen. Ant woord maar in Peel en Maas zonder onderteekening van mijn vraag. ANTWOORD: Ik zal u maar X. noemen. De fabrikant kan wel zeggen, dat die scheur in den bovenwand der machine niet hindert, maar ik ben van een ander gevoelen, en zeer zeker, wanneer het dek niet dubbel wandig is. Bij een lek of scheur in de machine ontstaat daar al heel gauw trek of tocht, omdat het ver schil van temperatuur in en buiten de machine zoo groot is. En bij tocht in de machine drogen de kui kens direct vast. De scheur in den bovenwand moet u dicht zien te krijgen. Heeft het hout zoo gewerkt? Dan was het eerst niet voldoende droog of beter gezegd: niet behoorlijk uitgewerkt. Van versch hout kan men geen goede machine maken. Het is zeker toch geen bekende fabrikant, dat hij u zoo'n onjuist antwoord durft te geven? Kuikens pikken mekaar de staart. VRAAGIk geef opfokvoer en kuikenzaad van... aan mijn kuikens. Ze zijn nu 3 weken oud en pikken mekaar de staart. Het begon met één. al gauw meer en nu is het zoo erg, dat ik geen raad weet. Ik heb een goed hok, groot 6 bij 4 Meter, model Horst, wat te doen? Wij lezen Peel en Maas, daar kunt het ook in antwoorden. Uit Horst. ANTWOORD: Wij hebben in zender direct persoonlijk het volgende geantwoord 1. Veel ventileeren. 2. Bij goed weer buiten laten. 3. De kuikens zooveel mogelijk afleiding bezorgen doür het kuikenzaad binnen onder een dikke laag haksel te harken. Een fleschje hértshoornolie halen enkele haantjes, die intusschen al wel te kennen zijn, van achteren licht penseelen met dit stinkende goedje. De anderen willen er dan dadelijk aan pikken, maar het zal ze niet bevallen. De beestjes zijn zeker te lang opgesloten geweest, zonder voldoende frissche (is buiten) lucht, mogelijk te heete temperatuur. Als u malsch groenvoer kunt krijgen (b.v, kropjessla, die toch niet veel opbrengen) hang die dan aan touw tjes op in 't hok, zoodat de kuikens er naar toe moeten springen. Kalkoeneieren VRAAG Moet ik kalkoeneieren onder 'n kip ook nat maken Wan neer dan en hoe dikwijls? Zit een kip de 28 of 29 dagen wel uit Hoe de kuikens te voeren Uit Venray. ANTWOORD De eieren niet bevochtigen. De kip zal haar tijd wel uitzitten, maak u daar maar niet bezorgd over. Ik zie dat bij u een agent woont der firma P. Sluis. Die firma brengt ook speciaal kalkoen- opfokvoer in den handel, ik meen onder den naam van lijster- of merelvoer. Enfin, informeer daar maar naar. Is dit voer te Venray niet te be komen, dan moet u maar gewoon opfokvoer (net als de kipkuikens) en ook hetzelfde hardzaad geven. Maar dan wat meer eieren of meel- wormen er naast. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Aan oen lezer-parochiaan uit Oirlo. Indien ik mij niet vergis, is mijn ingezonden stuk van 8 April jl. bij in slechte aarde gevallen. Vooreerst wil de verslaggever zich komen verschoonen over onjuiste gegevens zijnerzijds en daarna komt U als een lezer-parochiaan uit Oirlo nog openlijk verklaren, dat mijn schrijven tamelijk verward was, het geen ik bij deze nogmaals ten zeerste betreur. Wanneer U geachte lezer zelf persoonlijk in onze laatste ver gadering als belangstellende waart tegenwoordig geweest, zoudt U beslist alhoewel ongaarne een anderen kijk op genoemde zaak ge kregen hebben. Naar het zich thans laat aanzien schijnt het wel, dat er nog menschen zijn die het werkelijk een doorn 't oog is wanneer een raadslid op zijn post zijnde, volkomen naar eer en geweten zijn plicht vervult. Denkt onzen geachten lezer er op oogenblik wel aan, dat wij telkens bij de hernieuwing van ons mandaat in handen van onzen Voorzitter den eed hebben afgelegd om trouw te zijn aan de „Grondwet" en de wet ten des Rijks en daarbij de gemeente belangen met alle kracht hebben te bevorderen Toen wij dan ook eenige maanden geleden op verzoek van den Inspec teur van het lager onderwijs een parig besloten om gelden beschik baar te stellen voor uitbreiding met minstens een lokaal van de bestaande school te Oirlo, verkeerde den Raad in de meening dat tot uitvoering zou worden overgegaan. En om nu maar zonder meer voetstoots afstand te doen van genoemd standpunt en daardoor mede te werken om de twintig duizend gulden te voteeren voor een vierlokalige nieuwe meisjes school kan ondergeteekende niet en wel om de volgende redenen: ten eerste: omdat dit versnippering geeft van het onderwijs en beslist afbreuk moet doen aan de thans bestaande school of scholen, ten tweede: het prijsgeven van het eerbiedigen of handhaven onzer Wet, en ten derde: het veel te weinig rekening houden met het laatste Vastenmandement van onze Kerkelijke Overheid die op t oogenblik toch ten volle bewust is waar hier de schoen wringt. En verder, geachte lezer-parochiaan, hebt U den indruk gekregen, dat U met minstens zooveel recht kunt vragen of ik niet huiverig had dienen te zijn om den naam of het woord Pastoor zoo klakkeloos te gebruiken? Ook verwondert het U. dat ik mijn standpunt over onze vier-leer- krachtige school zoo sterk verdedigde zonder te denken of wat nog erger is de eer en den naam van Hem, aan wiens streven we alles te danken hebben (wat we tot nog toe verkregen hebben) in zulk een flauw daglicht te stellen. Ja, ziet U geachte lezer, wanneer U al die goede en voorbeeldige hoedanigheden van Uwen en tevens ook nog onzen herder wilt verdedi gen en hooghouden, is dat uw goed recht, waarmee wij volkomen accoord gaan en voor wat het verleden be treft, hier nooit door iemand zal en kan verloochend worden. Maar eene zaak had U daarbij niet mceten vergeten, nl. ditZegt 't dan niets geachte schrijver, dat er in de achter ons liggende jaren 1920—1922 alleen op zijn minst een offer gevraagd werd van f 20000. hetwelk blijmoe dig door de ingezetenen van Casten- ray en KI. Oirlo geaccepteerd werd bijeengebracht om daarmede het bestaan van onzen toenmaligen Rector mogelijk te maken, welke edelmoedige daad deze Priester in zijn verdere leven nimmer zal ver geten. Eindelijk, geachte lezer, schrijft U nog, dat ik sprak van politieken ondergrond, gluren door achterdeur tjes enz. waarbij U dacht aan Vader, vergeef het hun want zij weten niet wat zij doen." Aangezien ik mij op deze punten wel degelijk verantwoord acht, waarbij mijn schrijven en geheel mijn betoog door U wordt beoor deeld als een en al bazel, hutspot zonder zout, stel ik het toch nog op prijs, dat U mij nog een raad wilt geven en wel dezeals ik tegen de meisjesschool ben er tegen moet stemmen. Pardon beste vriend, dat ging niet immers volgens de uitlatingen van onzen Voorzitter had volgens de wet de raad daar geen bevoegd heid voor, wel om de gelden voor genoemde school beschikbaar te stellen, hetwelk tot gevolg had. dat naar aanleiding van de genoemde cijfers naar aanhouden gevraagd werd hetgeen met 6 tegen 6 stemmen bleef steken, waarop de Voorzitter zich een oogenblik beried en er op liet volgen, dat het niet verworpen was en nu in rondvraag ging bren gen om het voorstel van B. en W af te handelen, hetgeen weer met 6 tegen 6 zonder uitwerking bleef. Zoodoende, geachte lezer-parochiaan deze zaak onafgedaan blijven gangen en bijgevolg de verantwoor delijkheid van den onhoudbaren toestand mede op de schouders ge- legd van ondergeteekende. die nood gedwongen deze plaatselijke bevoor rechting moet prijsgeven terwillevan het algemeen belang. Beieefd dankend voor opname. Hoogachtend J. H. GEURTS. Castenray 22 April 1930. Weet gij dat de beschermende rechten op suiker, Duitschland 80.000.000 goud- mark per jaar kost dat de uitvoer van petroleum in Rusland reeds driemaal zooveel be draagt dan het laatste jaar voor den wereldoorlog dat tarwe 2 pet., rogge 28 pet., gerst 32 pet., haver 35 pet., erwten 24 pet. en aardappelen 28 pet. goedkooper zijn dan in 1913 en dat Mais 2 pet., boter 4 pet., eieren 44 pct„ kaas 34 pet., melk 67 pet.. rundvleesch 34 pet., kalfsvleesch 9 pet. en varkensvleesch 20 pet. duurder zijn dan in 1913 VENRAY. 26 April 1930. Plechtige Eerste H. Mis. Stemt de blijde Paaschdag om zijn verheven beteekenis reeds tot vreug de, dubbel vreugdevol was deze feestdag dit jaar weer voor onze parochie, die ook thans wederom een harer beste zonen zag opgaan tot het altaar des Heeren, om daar zijne eerste plechtige H. Mis op te dragen. De neomist, de Eerw. Heer Jos. Janssen, werd met zijne geachte familie, door Venraysch Fanfarecorps aan de feestelijk versierde ouderlijke woning afgehaald en onder de vroo- lijke tonen der muziek kerkwaarts begeleid, alwaar om 10 uur de plechtige Hoogmis werd opgedragen. De jonge priester werd bijgestaan door zijn broer, de Weleerw. heer A. Janssen, leeraar te Rolduc, zijn beide ooms, de Weleerw. heeren Pastoor Janssen te Moergestel en Pastoor Esser te Well, benevens Kapelaan Geurts. De Z.Eerw. Heer Janssen hield de feestpredikatie, waarin deze schetste de verheven waardigheid en macht, maar ook de groote verant woordelijkheid van den priester. Na afloop der kerkelijke plechtig heid, waarbij het zangkoor zich zeer verdienstelijk van zijn taak gekweten had, voegden zich nog bij den stoet de Eerw. heeren geestelijken der Parochie. Bij de ouderlijke woning, werd bij monde van een lief bruidje een hartelijke felicitatie uitgesproken, waarna de WelEd. Heer H. Sala, President der Fanfare, namens geheel Venray woorden van oprechte geluk- wenschen tot den jongen priester en zijne familie richtte. Zichtbaar aangedaan dankte de gelukkige feesteling in welgekozen woorden voor de hartelijke geluk- wenschen. Hierna bracht de Fanfare nog een nummer ten gehoore, waarna eene drukbezochte receptie plaats had. Venray, dat zijn groote priester- schare met dezen jeugdigen priester ziet vermeerderd, mag met voldoening op dit feest terugblikken. 40-jarig priesterfeest. Onze vroegere dorpsgenoot, de Z.Eerw. heer P. van Rijswijck, pastoor te Maasniel, vierde aldaar Paasch-Maandag zijn 40-jarig pries ter jubilé.' Een plechtige Hoogmis droeg Z.E. des morgens op, daarbij geassis teerd door zijn broer Pater Athana- sius van Rijswijck en zijn neef pater Antonius van Rijswijck, beiden van de orde der Carmelieten. een andere neef fungeerde als ceremoniarius. Na de Hoogmis werd den jubilaris een der lokalen van de zuster school door de kinderen en namens de schoolkinderen mooie bloemstuk ken aangeboden. Voor de Missie van Pater De Ponti. Vorig bedrag f 88.20 Uit Oirlo f 5.— Hoort een en het groote verschil in weergave valt l' direct op. Uw keuze is dan beslist. VENRAY

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1