Na de Wasch R. K. Middenstand. Oude landbouw in Midden en N.-Limburg Land- en Tuinbouw. De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten M. Janssen, melkknecht, naar Goch C. Chr. M. Eibers, winkeljuffrouw, naar Hoorn, Veenelaan 136 J. J. W. Swemers, dienstbode, naar Heythuysen M. J. F. Lodde, kloosterzuster, naar Noordwijk W. M. H. Derkx, dienstbode, naar Wanssum. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. De Bondsvergadering te Venray. Zooals we reeds meldden zal de R. K. Limburgsche Middenstand op 19 Mei a.s. haar Bondsvergadering houden te Venray. De volgende dag orde en agenda werd hiervoor samen gesteld Dagorde. 9 uur H. Mis in de Parochiekerk. 10—11 uur Bezichtiging van het Krankzinnigen-Gesticht „St. Servatius." 11 12 uur Bezichtiging van de Middenstands - tentoonstelling, welke de afd. Venray houdt ter gelegenheid van de Bonds vergadering. 12—1 uur Middageten. 1 uur Opening der Bondsvergade ring. Aan bovenstaande uren zal strikt de hand worden gehouden. Agenda van de Bonds vergadering. 1Opening. 2. Welkomstwoord door den Voorzitter der plaatselijke af- deeling. 3. Vaststellen der Notulen der vorige vergadering. Deze notulen komen voor in de „Mededeelingen" van 15 Sept. 1929. 4. Jaarverslag van den Secretaris. 5. Financieel verslag van den Pen ningmeester. 6. Benoeming eener commissie van financ. controle. 7. Behandeling der Statuten wijziging van den Bond. Deze statutenwijziging komt voor in de Mededeelingen van 15 Jan. 1930. 8. Behandeling der ingekomen voorstellen uit de afdeelingen. Deze voorstellen worden na der bekend gemaakt. 9. Behandeling van het rapport der Bank-commissie, gepubli ceerd in de Mededeelingen van 15 Maart 1930. Dit rap port zal ingeleid wordendoor een nader bekend te maken persoon. 10. Plaatsbepaling der volgende Bondsvergadering. 11. Rondvraag. 12. Sluiting. door A. F. VAN BEURDEN. I. De middeleeuwen waren tijdperken, waarin de scherpe tegenstellingen van door het lot met goederen en inkomsten begunstigden en arme werkers, die niets bezaten, dan hun lijf en werkhanden, zeer sterk spraken. De ridderstand was door den Vorst, en de van dezen afhankelijke graven, door den Heerscher die oor spronkelijk alles bezat, begunstigd met goederen, die inkomsten gaven, meer in natura dan in geld. Daar voor moesten de ridders enadde.l.jken den Vorst bijstand verleenen in den oorlog en in hun costuum te paard zelf optreden. Maar bovendien moesten zij een troep gewapenden medebrengen. Dat waren de van hen afhankelijken, de laten en de hoorigen, die geen of weinig eigendom bezaten en met hun familie absoluut in dienst van den heer stonden. De Kruistochten hadden tot gevolg, dat als deze afhankelijken meetrokken, ze vrij werden, maar bij hun terug keer moesten ze dan goederen krij gen. Gewoonlijk waren dit dan woeste gronden of boschgronden, die gereed gemaakt moesten worden, want de beste kregen ze niet. Aldus ontstond er naast den rid derstand, die op zijn versterkte steenen huizen binnen de grachten woonde de vrije boerenstand, terwijl de ambachtslieden ook door hunne gelden en hun werk hunne plaats innamen tusschen het volk. Maar de heeren op de dorpen bleven door het leenstelsel, waarbij ze weer onderleenen uitgaven en tienden mochten heffen toch tot aan de Fransche revolutie de eersten. De laten en hoorigen, de paria's zonder rechten, vond men in Noord en Midden-Limburg zelfs nog laat en wel tot de 15e eeuw, in eenigs- zins verzachten vorm in Afferden, Well en Blitterswijck in de 16e eeuw, waarna dit instituut gelukkig verdween en bij sterven de erven niet meer het beste stuk vee aan den heer behoefden af te staan. De geestelijkheid leefde op de dorpen in Limburg van de inkomsten van door vrome inwoners aan de kerk gemaakte goederen en van de Jura Stolae, de rechten aan hun ambt verbonden. Evenzoo de kloosters. In Limburg vondmen vele heer lijkheden van ouden datum. Deze hadden hunne rechten en inkomsten in een perkamenten renteboek, cyns- boek, thymsboek, tiendeboek enz. geschreven, dat de rentmeester bij hield, want de booge heeren konden gewoonlijk beter vechten dan schrij ven. De rentmeesters, die hun plicht goed betrachten hadden in den loop der jaren overal groote hoeven doen bouwen, waarvoor men toen nog zeer goedkoope werkkrachten kon vinden in de laten en de mislukte vrije boeren of keuterboeren. Rondom de kasteelen en rondom die hoeven breidden de ontginningen zich uit, werden de wouden en bos- schen gerooid en in cultuur gebracht, evenals dit bij de dorpen ook ge schied was. De kasteelen en de hoeven, die tegen de helft van de opbrengst door halfers bewerkt werden, werden en waren de middelpunten van de oor spronkelijke landbouw-ontwikkeling van Midden en Noord-Limburg. Daarom zijn die bij het nagaan van de vruchtbaarmaking van deze streek zoo van gewicht en komt men er toe vast te stellen van waar de overwinning op den barschen natuur toestand is uitgegaan. Wij willen daarom eenebeschrij ving geven van die overal verspreide werkcentra, waarvan niet alleen de namen bewaard zijn, maar veelal de oude gebouwen of de vernieuwde huizen en schuren. Er waren er, zooals men zien zal vele, die wij hier zullen laten volgen. Wij ontleenen de gegevens aan de Leenboeken en wijzen hierbij ook bij de kasteelen ook de bijzonderheden ten opzichte der goederen aan. Wij beginnen met Horst. Wordt vervolgd. Met veel belangstelling hebben de boeren ongetwijfeld uitgezien naar wat de Interpellatie Van den Heuvel in de Tweede Kamer zou uitwerken, en zooals we in ons artikeltje van de vorige week reeds vermoedden, is de heele interpellatie op een heel klein beetje uitgeloopen. Het zal wel van de boeren zelf moeten komen. En dan de Regeering is blijkbaar nog niet overtuigd van de zeer slechten toestand der boeren. Het moet op de buitenstaanders wel een zeer eigenaardigen indruk gemaakt hebben, dat de landbouw- vertegenwoordigers in de Kamer niet eensgezind optreden bij deze inter pellatie. Het is dan ook werkelijk een raadsel, dat die heeren niet vooraf eens voeling met elkaar zoeken, opdat er ook in de Kamer eensgezind opgetreden kan worden en zoo bij de regeering meer invloed van hen kan uitgaan. Of zouden die heeren zoo verpolitiekt zijn, dat ze alleen maar eigen belang en het belang van hun eigen partij op het oog hebben, het boerenbelang, waarvoor ze zeggen op te komen aan de partijbelangen ondergeschikt maken Wat daarvan de oorzaak zij, het is nu wel ai duidelijk geworden, dat van de regeering op het oogenblik niets te verwachten is, want al worden dan ook de vervoerkosten per spoor met 50 pCt. verlaagd, Duitschland verhoogt zijn invoer rechten met maar even 500 pCt., n.l. van 4 Mark op 20 Mark per 100 K.G. En zoo schieten we daar al weer niets mede op. Met recht kan de vraag gesteld worden of de regeering van die voorgenomen ver hooging geweten heeft en zoo ja, wat ze daar tegen gedaan heeft. Intusschen, we zitten ermee en zooals gezegd, de boeren zullen zich zelf moeten helpen. Dat schijnt men nog lang niet genoeg te beseffen. Wel gaan elke week in meerdere mate de stemmen op in de landbouw bladen van dit en van dat „hetwelk gebeuren moet," maar zoolang er geen georganiseerd optreden is, be reikt men niets. Een enkele groote mond, daar lacht men wat mede, daar in Den Haag. Maar nu is het zoo in-droevig, dat de boeren vrijwel alle saam- hoorigheidsgevoel missen. Als het hen individueel maar goed gaat dan is de zaak voor mekaar, maar als er iets aangepakt moet worden, waar de een of andere groep wel iets aan heeft maar waardoor de eene of andere groep wel iets aan heeft maar waardoor de eene of andere groep toch niet slechter van wordt, dan zullen de laatsten het wel laten hun medewerking te verleenen. Het is een droeve waarheid maar het .is zoo. De tijden zullen nog wel slech ter moeten worden, om dat saam- hoorigheidsgevoel te versterken. Bij de tuinders is dat gelukkig anders en die kunnen er op wijzen, v/at door eendrachtig samenwerken kan bereikt worden. In het jaaryerslag over 1929 van het centraal Bureau van Veilingen wordt daaromtrent verschillende dingen medegedeeld, die zeker door de boerenorganisaties overdacht mogen worden. Al was het alleen maar de Coöperatieven afzet van het product. De weg van producent naar con sument is te lang en er blijft onder weg te veel aan den strijkstok han gen. Maar wil men dat bereiken, dan zal men ook weer eerst een deugdelijke en hechte organisatie moeten hebben en het zal bij allen moeten zijn Een voor allen en allen voor een. Wanneer we zien, dat de totale tuinbouwexport in 1929 heeft be dragen de som van f 87.744.000 en dat vrijwel alles over de veilingen verkocht is, dan begrijpen we ook hoe het mogelijk is, dat de tuinbouw met meer succes aan de moeilijke tijdsomstandigheden het hoofd kan bieden, dan de landbouw. Maar laten we van dit onderwerp eens afstappen en zien naar wat de boerderij op het oogenblik vraagt. En dan denken we aan de vele streken in ons land, die nog last hebben van verschillende onkruiden, die toch op zoon eenvoudige en afdoende maniet te verdelgen zijn en waarvoor men dan niet een extra paar arbeiders in dienst behoeft te nemen. Ik denk aan de bestrijding van herik, wilde mosterd, korenbloem, distel, duizend knoop, kamillen, klaproos, muur, winde, wikken, brandnetel, dauw- netel, zuring, biezen of russchen. De tijd breekt weer aan dat die bestrij ding kan plaats vinden, door tegen 1000 K.G. stoffijn gemalen kaïniet over het gewas te strooien, wanneer de onkruidplantjes 2 tot 4 blaadjes hebben. Met strooit uit op een dag vroeg in den morgen, wanneer de blaadjes nog nat zijn van den dauw en men er op kan rekenen dat het mooi, zonnig weer zal worden. De resul taten zijn inderdaad schitterend. In plaats van fijngemalen kaïniet kan men ook gebruik maken van kalk- stikstof, maar dit heeft bij het uit strooien zijn eigenaardige bezwaren. Het schijnt, dat men dit laatste ook met succes kan gebruiken bij het onkruid verdelgen in uien, wan neer de uien ongeveer 6 weken oud zijn. Nadere proeven zullen dit nog moeten bevestigen. Hebben de veehouders er al aan gedacht hun perceelen weiland in 6 gelijke deelen te verdeelen, opdat ze zoo met meer vee van een gelijke oppervlakte land kunnen beweiden, natuurlijk onder conditie, dat er voor de noodige meststof, speciaal stikstof- meststof gezorgd is? Het is aan te bevelen, als men het nog niet gedaan heeft er een proef mede te nemen. Het spaart een massa geld. De landbouwconsulent of de land- bcuwonderwijzer in de buurt zal gaarne de noodige voorlichting geven. Doet men dat wel genoeg, vragen aan die heeren Ik meen neen. Anders zou men vaak niet zulke dwaze dingen tegenkomen. Gebruik de kennis dier heeren gerust, ze laten zich goedkoop exploiteeren, n.l. voor niets! S, door jOS. BOSHOUWERS te LENT. Maar goed 30 pCt. waarde. VRAAG Heb dezen winter een broedmachine gekocht. De mijnheer die ze leverde, zou mij de noodige inlichtingen geven, ofschoon er toch een handleiding bij was. Heb echter mijnheer gevolgd en het resultaat is: 100 kuikens van 300 eieren, die er goed voor stonden. Nu zou ik gaarne in Peel en Maas vernemen, of ik zoo moet blijven doorgaan. S.v.p. geen naam van ons dorpje in de courant. Of zou ik de handleiding volgen Die geeft aan de eieren de laatste tien dagen bevochtigen en die mijnheer wil daar niets van weten, daar de machine in den kelder staat en vocht genoeg krijgt en hij wil steeds onder den vloer bevochtigen. Ook de handleiding vindt een kelder eene geschikte plaats. Ook ventileeren geeft de hand leiding aan, vanaf den achtsten dag te beginnen, moet het den 15en of 16en dag heelemaal ventileeren. Dat moet volgens dien mijnheer ook niet. Het ventileert genoeg van zijn eigen, zegt hij, daar de naden aan den onderkant ver genoeg van elkaar verwijderd zijn. Ik heb heden 5 April de eieren weer ingelegd. De eerste eieren waren alle be vrucht op een paar na. De kuikens, die niet uitkwamen, zaten volwassen in den dop. Ik heb er nog onder een kip gelegd, maar het is toch niets geworden. De schaal zat er te vast om. X. ANTWOORD U moet bij dit antwoord er rekening mee houden, dat ik uwe machine niet ken en uw kelder niet gezien heb. In't algemeen kan ik u het volgende melden 1. Een kelder kan goed zijn, als hij groot genoeg is en de afgewerk te petroleumlucht niet in het vertrek blijft hangen. Kuikens hebben in 't ei zuurstof noodig en die zit in de versche lucht. Het is dus noodig het kelderraam open te houden en er voor te waken, dat er geen tocht op de machine valt of er over heen schiet. 2. Staat in die handleiding, dat u de eieren gedurende de laatste 10 dagen moet bevochtigen Dan is dat 'n rare handleiding en als er deze wenk in staat, dan zou ik op grond daarvan, haar in ander opzicht ook niet durven volgen. Eieren bevochtigen, daar voel ik niets voor. Ik ben het in 't algemeen met dien mijnheer eens, dat een kelder, waarvan de laatste dagen den vloer onder de machine besprenkeld wordt, genoeg vocht bevat. Misschien al wel te 'véél! Dat de schaal zoo vast om het doode'°kuiken zat, is heelemaal geen bewijs, dat u te droog gebroed heeft. 3. U zegt, dat de naden aan den onderkant van de machine ver genoeg van mekaar afstaan, zoodat er niet geventileerd behoeft te worden. Dat begrijp ik niet. Zitten er geen schuiven onder in Of ligt er niet een doek over den bodem heen Een van tweeën i: toch noodig, want anders ventileert de bodem van den eersten dag af tot den laatsten in dezelfde mate en dat mag niet. De eerste 8 dagen behoeft u niet te ventileeren. De schuiven blijven dus dicht, of zoo er geen schuiven zijn, blijft de doek over den bodem liggen. Daarna begint men eiken dag wat meer te ventileeren (door den bodem der machine heen) zoodat ten slotte (eenige dagen voor het uitkomen) sterk geventileerd wordt, 4. Maar.... verstaat u onder het ventileeren der eieren misschien het koelen of luchten Kan die naam „ventileeren" u parten gespeeld heb ben? Koelen moet men, in het begin maar kort en vooral wanneer de temperatuur in het broedlocaal laag is. Over het algemeen koelt men van den 3en dag tot den dag dat de eieren aangepikt beginnen te worden, dus tot den 9en dag zooveel minuten als de eieren dagen in de machine liggen. Bij lage temperatuur in het broedlocaal wat korter, bij hooge iets langer. Als u niet koelt, kunt u de eieren toch ook niet keeren In den be ginne zult u lang genoeg koelen als u de eieren keert. Bij koud weer misschien reeds te lang, want 300 eieren zijn niet zoo heel gauw ge keerd. Zend mij de handleiding eens ter inzage, dan krijgt u ze per keerende post terug, met de noodige wenken er bij. Intusschen raad ik u aan, eens de hulp in te roepen van een uwer kennissen, die meer met succes ge broed heeft. Is die mijnheer niet wezen kijken, toen u aan 't broeden was Mogelijk hebt u hem verkeerd begrepen. Pikken zich den staart bloedend. VRAAGMijn drie-weeksche kuikens zijn prachtig gegroeid. Zij krijgen meel-, hard- en groenvoer voldoende. Zij bijten zich de staar ten bloedend. Wat is hiertegen te doen ANTWOORDU schrijft er niet bij, hoe groot de ruimte is en hoeveel kuikens daarin moeten ver toeven. Ik maak u hierop opmerk zaam, omdat overbevolking eene der oorzaken is van staartpikken, vooral wanneer de kuikens daarbij steeds binnen moeten blijven. Hetzelfde ziet men ook bij kippen, die in te kleine ruimte zijn gehouden, of te lang binnen moeten blijven, alleen met deze restrictie, dat de groote hennen mekaar meestal niet tot bloedens toe pikken. Verder kan natuurlijk de oorzaak gelegen zijn in te weinig dierlijk eiwit, dus een voedselgebrek, doch ik zou ze op de eerste plaats zoeken in het sub 1 genoemde en daarom voor meer afleiding zorgen. De beestjes, die gepikt worden, moet u er direct tusschen uitnemen, en apart zetten, want anders wordt het steeds erger, soms wel zoo, dat ze kapot gepikt worden. Bloed wekt op tot kannibalisme. Kunt u de kuikens bij goed weer niet voldoende uitloop buiten geven, ze zijn nu onderdehand toch al 4 weken oud Hang wat malsch groenvoer op in het hok en overtuig u ook, of de diertjes wel voldoende dierlijk voedsel krijgen. U ventileert toch zeker wel ge noeg, en drijft de temperatuur niet te hoog op Burgerlijke Stand Maashees-Overloon. GEBOREN Maria Petronella Josepha d.v. A. G. Kersten-Gooren Johanna Anto- netta Josephina d.v. P. H. Arts- MeijerJohan Albert Joseph z.v. Th. H. M. Voesten-Beckers Maria Josephina Johanna d.v. H. F. de Hoog-LindersCatharina Johanna Josephina d.v. A. J. van de Voort- Arts Lamberdina Maria Josephina d.v. Th. J. Kersten-Smits Henricus Martinus Maria z.v. M. Hendriks van Boxtel Josephina Maria Chris tina d.v. L. Weerts-Jillissen Maria Hendrina Antonia d.v. M. W. Lichteveld-Cremers De moord te Valkenburg. Maandag werd voor de Rechthank te Maastricht hehandeld de zaak tegen de mijnwerkers J, L. Radema kers en J. F. Rademakers, wonende te Schimmert, verdacht van in den nacht van 21 op 22 October van 't vorige jaar met opzet A.H.M. Curvers van het leven te hebben beroofd, door dezen met een mes te slaan en te steken, aan de gevol gen waarvan C. kort daarop is overleden. J. L. Rademakers is gede tineerd en beschuldigd zijn broer van den moord. Op verzoek vanhet O. M. is daarop ook J. F. Radema kers in hechtenis genomen, terwijl het O. M. tevens de inhechtenis neming verzocht van een drietal getuigen, de gebrs. Damoisseaux en W. Bunjens, op vermoeden van meineed. De Rechtbank willigde dit ver zoek in. De zaak is geschorst en zal op 22 April a.s. opnieuw in behandeling komen. Het gasbedrijf in Limburg. Te Maastricht heeft een vergade ring plaats gehad van een aantal burgemeesters uit Limburg, onder leiding van den Commissaris der Koningin, waarin besloten werd tot de oprichting van een provinciaal bureau, dat technische en economi sche voorlichting kan geven aan de gemeenten, die gas van de Staats mijnen willen betrekken, of uitbrei ding van haar gas bedrijven wen- schen. In de commissie die de statuten voor de nieuwe vereeniging zal ontwerpen en de verdere voor bereidende maatregelen zal treffen, werden benoemd de burgemeesters der gemeenten Kerkrade, Sittard. Vaals en Echt. Ged. Staten wijzen haar voorzitter aan. Kroegruzies. Zondagavond 30 Maart had in een café te Heerlen een vechtpartij plaats, waarbij de 40-jarige Th. H. afkomstig uit Oss en verblijvende in het woonwagenkamp te Heerlen, werd verwond. Hij werd door om standers verbonden en naar zijn woonwagen overgebracht. In den loop van de week moest hij in het ziekenhuis worden opge nomen. Hij weigerde echter aan de politie den dader aan te wijzen. Zaterdag is H. in het ziekenhuis overleden. Dit maakte de tongen los en het onderzoek der politie leidde tot arrestatie van zekeren H. H., mijnwerker, wonende te Heerlen. Het lijk werd in beslag genomen. Maandag had de sectie plaats. In hetzelfde café heeft Zondag avond andermaal een vechtpartij plaats gehad. Daarbij liep de 20-jarige A. E. op zes plaatsen verwondingen op. Hij heeft o.m. een levensgevaar lijke wonde aan den rechterslaap. De politie ging naar de woning van den vermoedelijken dader, maar trof dezen niet aan. Vermoedelijk is hij door familieleden met een auto over de grens gebracht. Opsporing verzocht. In een buitengewoon Politieblad verzoekt de Commissaris van Politie te Venlo opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Richard Remberg, geboren te Sterkrade 28 Juni 1887. laatst wonende te Crefeld, Friedrich- platz No. 3, die verdacht wordt van verduistering van 35.000 Reichsmark en wiens signalement luidt als volgt: lang 1.68 M., blond haar, blauwe oogen, blonde wenkbrauwen, gezonde gelaatskleur, opgeworpen dikke lippen en gave tanden. Bij onderzoek is gebleken dat hij het laatst in dienst is geweest bij den toenmaligen ver tegenwoordiger der Renauld auto's te Arnhem, genaamd Lindhout. Met dezen zou hij zijn vertrokken naar Amsterdam of 's Gravenhage. Brandstichting. Bij den caféhouder W., te Laren, (Gelderland) ontstond Maandag morgen op twee plaatsen tegelijk brand. Er rezen tegen den eigenaar van het pand sterke vermoedens van brandstichting, welke bij een door de justitie uit Zutphen ingesteld onderzoek werden bevestigd. W. is gearresteerd. Mazelen. Wegens het heerschen der mazelen onder de kinderen zijn in Midden- Limburg op meerdere plaatsen de bewaarscholen gesloten. Royale belooning Dinsdagmiddag reed te Hillegers- berg een 16-jarige jongen met een handwagen. Hij passeerde een twee tal dames, waarvan er een haar tasch verloor. De jongen, ook eerst niets ziende, reed door, totdat hij met zijn voet stuitte tegen een zacht voorwerp. Hij keek en zag dat het een damestasch was. Tot zijn niet geringe verbazing zag hij dat er buiten verschillende briefjes ook een bankbiljet van f 1000 aanwezig was. Hij stak de tasch onder zijn jas, liet zijn handwagen in den steek en rende de twee dames achtarna. Op zijn vraag of een der dames soms niets verloren had werd een van hen plotseling zeer zenuwachtig, toen zij bemerkte dat haar tasch niet meer aan haar arm hing. De jongen zeide dat mevrouw zich niet meer onge rust behoefde te maken, daar hij het reeds gevonden had, waarna hij de tasch onder zijn jas te voorschijn haalde en aan de eigenares overhan digde. Dat de dame blij was, behoeft geen nader betoog. Verschillende malen werd de jongen bedankt voor zijn eerlijkheid, waarna zij aanstalte maakte, na nogmaals bedankt te hebben, haar wandeling voort te zetten. Geheel beteuterd bleef de eerlijke jongen staan, die buiten een bedankje toch nog wat anders ver wacht had. Mevrouw, dit blijkbaar ziende, zeide het daarbij dan ook niet te zullen laten en gaf hem als belooning vijftien centen voor een pakje sigaretten, zeide zij. Geheel ontsteld stond de jongen nog toen de dames reeds lang de laan uit waren. Vijftien centen was voor zoo'n daad volgens zijn mee ning te veel, te veel om te aanvaar den, waarom hij de ontvangen centen aan spelende kinderen uitdeelde. Doodeiyk ongeluk. Maandagmorgen is de 15-jarige V. te Linschoten op treurige wijze om het leven gekomen. Nadat hij was wezen eggen, zou hij met paard en eg huiswaarts keeren. Hij is daarbij op de eg gaan staan om zich zoo mee te laten trekken. Door onbekende oorzaak is hij komen te vallen, met het gevolg, dat hij door het paard werd meegesleept. Toen het paard op het erf aankwam, was de jongen zoodanig gewond, dat hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed. Uit een schommel gevallen. Zondagmiddag vermaakte te Box meer in een uitspanning aan de Maas de 17-jarige J. P., een Duitsch fabrieksarbeider, zich op een der daar staande schommels. Plotseling viel hij achterover hieruit en kwam op het hoofd terecht. In een minimum van tijd was Dr. Korte aanwezig, die een zware hersenschudding con stateerde en onmiddellijke overbren ging naar het ziekenhuis gelastte. Kort na aankomst aldaar gaf de ongelukkige, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, den geest. De veenbranden in Drenthe. De schade veroorzaakt door de branden in de Drentsche venen, welke daar gewoed hebben, bedraagt ongeveer f 10.000. De brand is thans geheel gebluscht. De spuiten zijn weer van het terrein van den brand vertrokken. Tjjdens een wedstr^d doodgebleven Zondagmiddag werd op een ter rein achter het R. K. lyceum te Haarlem een hockeywedstrijd ge speeld tusschen een Amsterdamsch en een Haarlemsch elftal. Plotseling zakte een Haarlemmer, de 17-jarige E. v. G. in elkaar. Een geneesheer kon slechts den dood door hartver lamming constateeren. Misdaden opgehelderd. Te Saarbrücken heeft de politie een 12jarig meisje in hechtenis ge nomen, dat een kind had vermoord en vier andere kinderen uit de ouder lijke woning had gelokt en zwaar mishandeld. Het meisje, dat bekend heeft, is voorloopig opgesloten in een ver beteringsgesticht. Met deze arrestatie zijn een aan tal misdaden opgehelderd, die in de laatste weken te Saarbrücken vrij veel opschudding hebben verwekt. Op 31 Maart vonden wandelaars op de weide in de nabijheid van het oude kerkhof het lijkje van een meisje van 3 jaar. Uit de schouwing bleek, dat het kind na eerst zwaar te zijn mishandeld, aan verstikking was overleden. In de daarop volgende dagen verdwenen vier kleine kinderen spoorloos uit de ouderlijke woning Een hunner werd door 'n arbeider in den omtrek der stad terng ge vonden. Aan litteekens aan den hals bleek dat men het had pogen te wurgen, De drie andere kinderen keerden zelf naar huis terug; zij allen hadden ernstige wonden aan hals en gelaat. Met hulp van verklaringen van deze kinderen kon de jeugdige moor denares worden ontdekt. Levenswijsheid. Wees voorzichtig zonder angstig te zijn. Het eenmaal bereikte is den stre- venden mensch onvoldoende. De optimist bereikt zonder zoeken, wat de pessimist zoekt zonder te bereiken. Als we ziek zijn, ligt de wereld voor ons gesloten en is men op zichzelf aangewezen. Dan kan men niet meeloopen met de groote schare op den breeden landweg maar moet zien voort te komen op zijpaadjes waar men klavertjes van vieren en moederkruid kan plukken. Het wijste is de tijd, want deze lost alle vraagstukken op. De noodzakelijkheid is het sterkste want deze alleen is onoverwinnelijk en beheerscht alles. Bewaar de oprechtheid in uw omgang met meer nauwkeurigheid dan zelfs een eed. Men moet uit de woorden geen zaken maar uit de zaken de woorden zoeken. Want de zaken zijn niet gemaakt om de woorden, maar de woorden om de zaken. De voortreffelijkheid van een schaap is vet te zijn, die van een mensch is deugdzaam te wezen. De hoop is de droom van een wakend mensch. Zij, die door edele gedachten vergezeld gaan, zijn nooit alleen. Het doel van het leven is niet het geluk maar de volmaking. Voor en uit de zakenwereld. Het antwoord op de zgn. zaken- problemen wordt daarin gevonden zich zelf eerlijk af te vragen en er even eerlijk op te antwoorden, of hetgeen iemand doet, de moeite waard is. De verwikkelingen ontstaan door de werkelijke kwestie te ont wijken. Het is zoo zeker als iets, dat van de luchtvaart meer en meer gebruik zal worden gemaakt en dat zij een belangrijke rol in ons economisch leven zal gaan spelen. Omdat ge het vandaag niet kunt doen, kunt ge het misschien morgen de menschen konden niet altijd telegrafeeren. De chronische mopperaar is nie- mands vriend zelfs zijn eigen niet. Het onmogelijke wordt iederen dag gedaan. Ooit door u

Peel en Maas | 1930 | | pagina 8