Bijlflsel ra PEEL El MAAS V OOR J A ARS8TOFFEN GORDIJNEN ZEER VOORDEELIGE PRIJZEN Prachtsorteering Kinder-, Backfish-, Dames- en Vrouwen-Mantels. uwen-rlantels. TWEE RECLAMEDAGEN PRACHT COLLECTIE Paaschkaarten ZATERDAG EN MAANDAG 40 KOFA-Magazijnen in Nederland. Nieuws Binnenland Ondergordiinen Ailovernets 28,26, is, 15, IL cl. Smalle Vitrages 26 ct. Pluchefte prachtkwaliteit f 1.75 LANDHUISSTOF prima zwaar 60. 50. 48. 38. 32 ct. Gordiinrips 98. 48 ct. Ringen. Koord, Franjes. Kanten. (ÏROOTE STRAAT 9 Notaris Esser Notaris Esser Notaris Esser Notaris Esser Notaris Esser Nieuwe Gordijnen, nieuw Linoleum, mooie Loopers op frappen en in gangen, Karpeffen en Tafelkleeden voor huiskamers en salons, Damasf Mafrassen, Dekens en Spreien voor de Slaapkamers, enz. Zaterdag 12 April 1930, No. 16. Wij Nederlanders staan een op zichte van eenige van onze karak teristieke eigenschappen in het buiten land gunstig aangeschreven. Wat op zich zelf niets beteekent omdat mag worden aangenomen, dat we ook wel karaktertrekken zullen hebben waarom we bij de buitenlanders niet bepaald geëerd worden. Men kan ook niet alles verlangen. Wanneer we 1 zooals bijv. na de Amsterdamsche Olympiade in vele buitenlandsche bladen in allerlei toonaarden den lof hoören zingen over land en volk, dan zwelt ons hart van vreugde, nietwaar en dan vervallen daarbij de klachten over Hollandsche jongens, die eenParijsche amazone lastig vielen op haar door reis, gansch in 't niet. Maar gezwegen van min of meer edele karaktertrekken, we hebbsn wel wat anders nog om trotsch op te zijn. Merken we hier nog even op, dat het nog maar luttele dagen geleden is, dat een in Rome verschijnend blad (naar de Romeinsche correspon dent van het Hbld. meldt) de stad Amsterdam genoemd werd als de stad waaraan het gemeentebestuur van Rome een voorbeeld moest nemen inzake stedenbouw, speciaal in het volbrengen van de noodige uitbrei ding. Amsterdam, zoo ongeveer wordt in het bedoelde artikel in de „tubuna" gezegd, bouwt zijn nieuwe stads gedeelten mooi, geheel aanpassend aan de eischen van het hedendaag- sche leven en die nieuwe stads gedeelten worden gebouwd, geheel afgescheiden van de oude stad, die zoo goed als geheel voor het nage slacht bewaard kan blijven. Als nu de schrijver van het artikel in de „Tubuna" ook gevolgd heeft de behandeling van de kwestie „al of niet dempen van het Rokin" zal hij ondanks alle appreciatie voor het Amsterdamsch inzicht, toch tot de conclusie moeten komen, dat er op zijn minst genomen toch bij de Amsterdamsche autoriteiten en het publiek eenig verschil van meening bestaat over het intact laten van het oud-Amsterdamschestedenschoon. Maar, zoon vreemdeling behoeft alles ook niet te weten Keeren we na deze uitweiding terug tot datgene, wat zeker onze trotsch in het buitenland kan zijn de kaas. Tijdens en na den oorlog werd ons volk naar beweerd wordt vereerd met den titel van „Holland sche kaaskoppen." We laten ons deze betiteling gaarne aanleunen, waar ze in verband gebracht zou kunnen worden met onze kaas productie, al was dat dan misschien niet de bedoeling. In een uitgave van het Intern. Landbouw instituut te Rome kwam een artikel voor over den internatio nalen boter- en kaashandel en daaruit blijkt dat Nederland met betrekking tot zijn kaasexport een vooraan staande plaats inneemt en dat althans wat enkele jaren betreft de Neder- landsche kaasexport afwisselde van één vierde tot één derde deel van den totalen wereldexport We hebben misschien een tijd diehad, dat we ook de grootste en voornaamste boter-exporteurs waren, n{iaar.... de Denen hebben ons in dat ofezicht overvleugeld. Intusschen we staan op gebied van kaasexport vooraan en den naam Hollandsche kaalkop kan men als een eeretitel aanvaarden. Sifids eenigen tijd is er iets gaan de <^at voor de havenstad Rotter dam van veel belang is. 't Gaat over de verscheping van kalizouten uit de mijnen in den Elzas. "t Is daarbij welke haven het leeuwenaandeel zal krijgen van de verscheping der kali. De bij de zaak betrokken Fransche Maatschappij zou zelf wel een contract te Rotter dam gewild hebben, maar hierdoor zou zij zich de verwijten van de Fransche regeering op den hals ge haald hebben. Een deel van de Bel gische pers liet zich over de moge lijkheid, dat Rotterdam de versche ping zou krijgen, nogal onvriendelijk uit ten opzichte van de Fransche regeering. Als het nu inderdaad zoo is, dat Rotterdam de verschepping niet krijgt, dónk zij het ingrijpen der Fransche regeering, kan het hierbe- doelde deel van de Belgische pers gerust zijn. Maar het laatste woord in deze kwestie is nog niet gespro ken en eer de vraag of het con tract met Rotterdam inderdaad is opgezegd, kopen de meeningen uit een. Aan de stdistische mededeelingen van de geneente Rotterdam ont- leenen we daf in het afgeloopen jaar 1929 een a;nzienlijke stijging van verkeersongevallen geconstateerd werd, en dat dit aantal voor ge noemd jaar <e vier a vijfduizend beliep. En wa den bevolkingsaan was betreft, der ging in vergelijking met 1928 achteruit met ongeveer duizend, terwijl er enkele tientallen personen meer vertrokken dan er kwamen vestigen De toenemend drukte van het verkeer biedt telkens eenige moei lijkheden zoo te water als te land. Voor iemand met een uitstekend gehoororgaan moet het in de drukke steden, waar auto's, fietsen en trams en andere voertuigen van links en rechts op den voetgangers aanruk ken onder het geven van allerlei in toonhoogte en klanksterkte zeer varieerende signalen eenigszins moei lijk zijn de kluts niet kwijt te raken en zich er behoorlijk rekenschap van van te geven aan welk signaal hij op een zeker oogenblik het meest zijn attentie heeft te wijden om het veege lijf te bergen. Te water is het net zoo. Als een schippér op een druk bevaren rivier als de Maas bij Rotterdam hoort „fluiten" moet hij er misschien dik wijls maar naar raden, welke boot het is, die het fluitsignaal gaf. En, dit kan tot ongeval leiden. Ie verband hiermee is men geko men tot (een begin van) invoering optische richting-aanwijzers, lichtende staven op het schip aan gebracht. Het denkbeeld van een verkeersagent te water zal misschien in de praktijk niet uitvoerbaar blij ken Ook in ons land wordt aan de zweefsport gedaanZondagmid dag is een proefvlucht gehouden boven het strand bij Schevingen met een motorlooze vliegmachine. De sprong had plaats van den top van een duin en bij zijn laatste vlucht was de piloot gedurende drie min. in de lucht, in zeilvlucht. De mogelijkheid moet niet uitge sloten zijn dat het zeilvliegen een goed en aangenaam werkje voor amateurs wordt, in de eerste plaats al, omdat zoo'n motorloos vliegtuigje vergelijking met een heusche vliegmachine spotgoedkoop is en men er niet zoo gauw een ongeluk mee kan krijgen. Het soc. dem. dagblad „Het Volk" bevatte de vorige week het bericht van de soc. dem. kamerfractie, vol gens welk bericht zij in verband met de monarchistische manifestatie der burgerlijke kamerleden bij de opening der Staten-generaal besloten hebben dat zij in de tegenwoordige omstandigheden van het bijwonen der openingsplechtigheid zullen af zien. Eenige tijd geleden is er sprake van geweest, dat H. K. H. Prinses Juliana een bezoek zou brengen aan Ned. Indië, althans in sommige bladen werd een desbetreffend be richt aangetroffen, dat intusschen door een officieele mededeeling werd tegengesproken. Inmiddels waren al den breede de voordeelen en de belangrijkheid van een dusdanige reis opgesomd. Doch de reis zou „eerlang" niet ondernomen worden. De vraag zou kunnen zijn, indien H. K. H. de reis wel ging maken, op hoedanige wijze, zij dit zou doen, d.w.z, met een mailboot een oorlogs schip of iets anders. Het Hbld. aan deze kwestie een artikel wijdende, stelt o.m. de vraag of het eigenlijk niet absurd is, dat de vorstelijke familie, van een zee varende natie als de onze, geen eigen vaartuig heeft en vraagt verder of men niet in staat zou zijn de Koninklijke familie een jacht aan te bieden, ter eere ditmaal van de burgerlijke meerderjarigheid Prinses Juliana. Districts-Arbeidsbeurs Kantoor geopend van 9 tot 1 uur. Worden gevraagd: Verschillende boerenknechten, boerendienstmeiden en burgerdienst meisjes voor dadelijk en later. Kleermakersleerling voor Venray Burgerdienstmeid voor Tilburg. Meisje voor gesticht v. strijkkamer Gezinnen voor landgoed Bakkersknecht voor Overloon Ringovensteensorteerders Timmerlieden voor Horst-America Meterik en Sevenum. Melkknecht voor dadelijk, voo gesticht. Jongen 15 jaar voor kantfabriek bakkersleerling v. Holthees 1 Mei schilders Jongen voor huisknecht-chauffeur Bakkersknecht voor St. Antonis Jongens voor steenfabriek Venray Huishoudster voor Maashees Meisje 14—16 voor Venlo Schilders voor Venray. Werkmeisje voor boerenwerk. Bieden zich aan Losse arbeiders of grondwerkers. Chauffeurs. Burgerdienstmeiden voor Venray. Werkmeisjes. Werkmeisje 3 dagen per week. Leerling-electricien. Timmerlieden, bakkersleerlingen. Steenfabrieksarbeiders Stucadoor. Textielarbeider Smidsknecht, 3 j. aan het vak. Koperslagersknecht. Werkvrouw. VERKOOPINGEN. Katoenen Mouseline Wollen Mouseline Popeline Ottoman Laine Travers 130 cM. Wollen Veloutine Fantasie Mantelstof 42, 38, 30, 25, 22 ct. 82, 72, 65 ct. 142, 132, 105 ct. 165, 148 ct. 328, 285, 235, 205, 185 ct. (schitterend) 215 ct. 295, 245, 215, 171 ct. Kunstzijde Herbé Zijde Tolsil Tafenas (modern) Crêpe Windsor Crêpe Nouil Zijden Veloutine 34 ct. 62 ct 168 ct. 195 ct. 245 ct. 360 ct. 365 ct. 48, 45, 40, 4 r t 34, 26, 18, IO Cl. AH 65, 58, 42, 38, M 28, 26, 18, 15, 65, 55, 45, 42, 38, 32, 28, D J ll-i 120> 95> S2> 75'5Ö 4 Breede Vitrages 65,55,48,44, JO cl D I 1 #-< lang 3 a 3i/r el qjc raneel Vitrages 165,138,105, o3 cl. JAC. FOM publiek verkoopen Een vruchtbare en goed onder houden boèrderij, alles in één blok getegen te Sevenum op het Kleef, bestaande uit huis met Hol 1stal, schuur en gierkelder, best bouw- en weiland, groot 7 H 13 a 10 c. Aanvaardinggebouwen 1 Mei a.s. het weiland en voorland direct en de rest van het bouwland stoppelbloot 1930. De boerderij wordt in perc. en massa geveild. ie HORST zal Woensdag *6 April 1930 vm. 10 uur ten huize en verzoeke van den heer V. Reynen te Blitters- wijck publiek verkoopen 8 gemerkte dragende zeugen V. D.L. van bekroonde stamboek- ouders (1315 weken dracht) te HORST zal Maandag 14 April 1930 nm. 4 uur in Café Verhaeg te Sevenum Steeg vuor den heerG.v. Enkevort te HORST zal op Douderdag 24 April 1930 vm. half 10 ten huize en verzoeke van den heer A. Jacobs-Verhardt te America publiek verkoopen meubelen en huisraad, 2 bijna voldragen koeien, ljarige stier, 2 scheutelingen, 1 pony, 30 kippen, schuur en "akkergereed, dorsch- machine, ploegen, eggen, karren, weiboom, hooi, stroo enz. te HORST zal Donderdag 24 April 1930 nm. 2 uur ten huize en verzoeke van den heer Chr. Janssen te Sevenum in de Bergen publiek verkoopen den geheelen inboedel, schuur en akkergereed, karren, ploegen, eggen, wel, giervat met pomp, 8- jarig zwaar ruinpaard, 3 melk gevende koeien, 1 rund, 1 oud varken, 100 zware ijzeren gelint- palen enz. te HORST zal op Woensdag 30 April 1930 nam. 4 uur in café Baltussen te Venray—Leunen ten verzoeke van Mej. de Wed. Koonings en kin deren publiek verkoopen 1. Solied gebouwd en geriefelijk ingericht woonhuis, gelegen te Leunen-Venray, met stal, schuur, erf en tuin, groot 25,15 aren. 2. Een goed beklante en goed onderhouden windmolen, met alle rechten der verkoopers op den zich daaronder bevindenden zuig gasmotor en erf aldaar, groot 3.15 aren. 3. Massa van 1 en 2. 4. Bouwland in het Leunsche veld, groot 44.45 aren in pacht bij Boom. 5. Bouwland aldaar, groot 27 A. in pacht bij Boom. 7. Bouwland aldaar, groot 57.60 A. in pacht bij Vervuurt. 7. Bouwland aldaar, groot43.20 A. in eigen georuik. reuzensorteering Boekhandel Firma v.d. Munckhof Paschen in zicht Alles en allen zijn druk in de weer om het huis en zijne onderscheidene vertrekken een helder frisch aanzien te geven, ja soms algeheel te vernieuwen. Wij verheugen ons erover dat de firma Raming weder zoo een belangrijk aandeel heeft in het opknappen der woningen, door het leveren van Hebben de meesten zich tot heden in hoofdzaak bezig gehouden met het huis en zijne vertrekken, nu Paschen In 't zicht komt, begint men meer te denken aan zich zelf en zijn huisgenooten en begint men na te gaan wat ieder zooal nog noodig heeft voor de Paschen den een een nieuwen mantel, den ander een nieuwe Japon, misschien allen een nieuwen Hoed. Ook aan ondergoed moet gedacht worden zooals aan chique wollen en zijden Tricotages, Lingerie, Corsetten en vooral de Kous die een groote rol speelt bij de kleeding der dames. Voegen we hieraan nog toe de modesnufjes in Zijden Chales, Kraag jes, Handschoenen, Heerendassen, Heeren Overhemden en dan komen wij tot de conclusie dat er nog heel wat zal gekocht worden voor Paschen. Wij deelen onze clientèle mede, dat al onze afdeelingen thans compleet voorzien zijn van de nieuwste artikelen voor dit voorjaar en zomer. Stel daarom het koopen niet uit tot de laatste week voor Paschen maar komt nu reeds uwe inkoopen doen. Om onze clientèle dit koopen aangenaam en aantrekkelijk te maken organiseerden wij Op deze 2 da leze Z dagen hebben wij onze clientèle verrassin gen aan te bieden, waar bef geheele gezin mef de Paascbdagen plezier van kan bebben. J.C.MMIKM) Alle goederen franco buis per eigen besfelaufo. Alle reiskosten worden vergoed.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 5