Huiduitslag Schoonmaaktijd Qemengde Berichten Voor allen die Sukkelen Ruwe, roode of schrijnende handen weergaaf, zacht en mooi door Purol 872—12 jongeling bij den arm en leidde hem langs een bouwvallige trap in een kelderruimte. Ieder oogenblik verwachtte Léveillé een slag om het hoofd of een strop om den hals. Met de rechterhand hield hij krampachtig den greep van zijn degen omklemd en hij be reidde zich reeds voor op een wanhopigen strijd. Maar niets van dat alles geschiedde. Terwijl hij voortging flikkerden er helle lichten en hij betrad een groote weelderig ingerichte zaal van waaruit hem een sterke heerlijk riekende parfum tegenstroomde. In het eerste oogenblik meende Léveillé dat hij zich alleen in deze kamer bevond, maar toen vernam hij een zacht geruisch van zijde en ontdekte tezelfdertijd een vrouw, die met katachtige bewegingen van achter een gordijn te voorschijn trad. Het was de vrouw uit het Luxemburgsche park. Nooit in zijn leven had Léveillé zoo'n schoone vrouw gezien. Hij dacht nergens meer aan.... en hij vergat zijn rol die hij moest vervullen en bemerkte absoluut niet hoe de behendige vin gers der vrouw hem zijn beurs zijn horloge en wat nog erger was, ook zijn politiefluitje ontfutselden. Zij lachte schel en verdween door een geheime deur in den muur. Te gelijkertijd doofde het licht. De jongen was nu geheel en al uit zijn roes ontwaakt en een hevige angst greep hem aan. Hij wist dat zij ieder oogenblik met de moorde naars terug kon komen. In ieder geval moest hij zijn vader, die hem beloofde te volgen een teeken ge ven... Maar ook de pistolen en zijn degen, alles was verdwenen. Met sidderende handen tastte hij in het donker langs de wanden. De zoete weeë lucht in de kamer, die hoe langer hoe sterker werd, be dwelmde hem en de angst beroofde hem van zijn krachten. Eindelijk stootte hij met de hand tegen een zware deurklink, die ach ter een deurklink verborgen was. De deur Was niet gesloten en hij betrad een kleine kamer. Bij het zwakke licht dat van buiten door de jaloezies naar binnen drong zag hij een afschuwelijk tooneel Zijn tong verstijfde... .zijn tanden klapperden... Met een kreet sprong Léveillé naar de deur terug maar was niet in staat zijn blik af te wenden van dit afgrijselijke tooneel. Zes en twintig wasbleeke hoofden gebalsemd, zooals dat in het Oosten gebruikelijk is, lagen op zilveren schotels en staarden hem met wijd geopende oogen aan. De hoofden waren alles, wat er van die onge lukkige jongemannen, die zoo ge heimzinnig verdwenen waren, was overgebleven. Plotseling bewoog zich de zware gordijn voor de deur. Zonderlinge kleine vlammen, blijkbaar afkomstig van fakkels, dansten op de muren. Hij bemerkte 'n vrouw, die met drie gewapende mannen de kamer binnentrad. In den geest zag Léveil- le ook zijn hoofd reeds gebalsemd op den schotel liggen... toen plotse- een groot lawaai van buiten tot hem doordrong. Vloeken, kreten van woede en triomf weerklonken luid.... zware schreden naderden en rood fakkellicht belichtte de verwarring die overal heerschte... De geschokte zenuwen van den jongeman waren tegen deze nieuwe aandoening niet meer be stand en met een luiden kreet zonk hij bewusteloos op den vloer.... Toen Léveillé zijn oogen weder opende, knielde zijn vader naast hem neer en de agenten hielden de vrouw en hare handlangers in bedwang. Het huis werd omsingeld en door zocht en achter een geheime deur ontdekte men de oude „gediende", die als een berucht beroover bekend stond. De politie had reeds lang beproefd hem te arresteeren, maar het gelukte hem steeds zich vermomd met een grijzen baard of in vrouwen- kleeren onkenbaar te maken en aan de vervolging te ontsnappen. Vijf bandieten werden naar de gevangenis „Grand Chatelet" over gebracht en een week later verza melde heel Parijs zich voor de muren van het voormalige slot, om de voltrekking van het doodvonnis bij te wonen. De beruchte vrouw verklaarde aan de rechters dat zij een Engelsche was en lady Gileford heette. Zij ontkende iedere medeplichtigheid aan de moorden en daar men hoopte van haar de namen der aanvoerders te weten te komen, werd zij niet terechtgesteld maar naar de Bastille gebracht. Tweemaal leidde men haar naar de beruchte folterkamers om haar tot een bekentenis te dwingen. Na de tweede foltering bekende de vrouw dat zij zelf het hoofd was der moordenaarsbende „Blauwbaard" die hare bevelen ten uitvoer brachc. Zij betooverde de slachtoffers met haar schoonheid en lokte hen dan in het verschrikkelijke huis. Na deze bekentenis werd zij eveneens ter dood veroordeeld. De Parijzenaars gruwden van afschuw en Lecoq en zijn zoon werden met eer en rijkdom overladen. Op zekeren avond werd deze geschiedenis in al hare afschuwelijke bijzonderheden in tegenwoordigheid van den koning en zijn gevolg ver teld. Madame de Montespan gaf haar afschuw te kennen, maar Mon sieur, de broer van den koning vond de vertelling van den politie- prefect La Reiny „buitengewoon interessant'.. Nadat de koning zich verwijderd had, riep hij den Chevalier de Lo- raine en den zoon van den Markies d'Effia bij zich en stelde hen voor, lady Gilefort uit de Bastille te halen, en haar over te brengen naar het huis van een zijner vrienden Versailles. Daar wilde Monsieur de moorde nares overhalen al hare gruweldaden te vertellen. Monsieur bezat eenige oningevulde „Lettres de cachet" die door den koning onderteekend waren en zoo werd er een gebruikt om het bevel aan den commandant der Bastille uit te vaardigen. Er werd in bevolen de gevaarlijke misdadigster onvoorwaardelijk den brenger van den vrijbrief uit te leveren om haar verder te transpor teeren naar de verschrikkelijkevesting Pinerole. De gevangen lady meende aan vankelijk dat zij nieuwe folteringen zou moeten doorstaan. Haar mond was met een doek dichtgebonden, maar haar zuchten en de tranen spraken meer dan woorden van vertwijfeling en misten hunne uit werking niet. Eigenhandig nam Monsieur de doek van haar mond, wischte hare tranen weg en sprak eenige kalmeerende woorden. Toen de calèche voor een groot gebouw in Versailles stilhield, werd de beruchte vrouw, die de bedoe lingen der beide mannen onmiddellijk begrepen, rustig en zeker. Uit de verdere gebeurtenissen bleek dan ook, dat zij daarop reeds een plan gebouwd had. De drie samenzweerders voerden haar zwijgend door verschillende gangen en kwamen eindelijk in een eelderig ingerichte kamer. Op de tafel wachtte reeds een heerlijke maaltijd. Nu eerst kon de vrouw haar be geleiders eens goed opnemen herkende zij tot haar groote ver wondering den broer van den koning. Alle drie deden dezemannen hun best, om de vrouw met wijn en champagne spraakzaam te maken. Maar Monsieur, die in zijn hart bijgeloovig was, kon het bij de vrouw niet lang uithouden. Hij kon haar vreeselijke misdaden niet ver geten en vertrok, nadat hij zijn vrienden de belofte had laten afleg gen, dat zij het monster, dat zeker van den duivel zelf die buitengewone schoonheid had ontvangen, ofwel zouden dooden ofwel haar naar Pinerole brengen. Nauwelijks was de broeder van den koning vertrokken of de misda dige vrouw begon haar plan snel uit te voeren. Aan de beide mannen zij te verstaan, dat het bijzijn van den andere haar hinderde. Met duivelsche list wakkerde zij het vuur aan van de jaloezie. En toen Chevalier de Loraine tenslotte dronken en versuft, lady Gilefort onder den arm nam, versperde zijn vriend hem den weg naar de deur Zij trokken hun J-z waar den.... de vrienden streden verbitterd.... Op dit oogenblik had de sluwe vrouw slechts gewacht.... Als een slang wond zij zich achter de por tiere en toen de degen van Loraine het hart van zijn vriend doorboorde, viel de deur in het slot en Chevalier bleef als een gevangene bij het lijk achter.... Hier eindigden de verklaringen van Loraine. Het was onmogelijk den doodvan Markies d'Effia geheim te houden. Zijn moordenaar vluchte naar Brus sel en de politie stelde onmiddellijk alle pogingen in het werk om lady Gilefort te vinden. Maar tevergeefs Nooit heeft men nog iets van haar gehoord en nooit is men te weten gekomen wie de vrouw het hoofd van de misdadigersbende „Blauw baard" eigenlijk was. Alleen de koning en La Reiny wisten dat zij niet, zooals onder het publiek ver spreid werd, achter de muren der Bastille haar leven eindigde.... De havenwerken te Venlo. De zachte winter van dit jaar heeft de werkzaamheden aan de nieuwe haven niet weinig begunstigd. Zelfs hoog water als overige jaren hebben we niet eens gehad. Geen wonder, dat het werk dan ook reeds zoo ver is opgeschoten en men er op rekent reeds in Augustus a.s. klaar te zijn. Goedkoope melk. Er bestaat ,te Venlo een soort melkoorlog onder de leveranciers. Het gevolg is, dat de melkprijs momenteel gedaald is tot 11 cent per L. Het zal wel niet lang duren wordt gevreesd, totdat de concur renten het weer roerend met elkaar eens zijn, maar op het oogenblik kunnen onze huismoeders er toch van profiteeren. De beenen afgereden. Maandagmorgen is de 28-jarige rangeerder Ten Haef op het ran geerterrein der zinkwitmaatschappij te Eijsden door een machine ge grepen. Den ongelukkige werden beide beenen afgereden. Ten H. werd naar Calvariënberg te Maas tricht overgebracht. Een katholieke vredesconferentie in Nederland. Ten huize van dr. Poels te Heerlen. Volgens een particuliere corres pondentie uit Brussel aan de Tijd zal eerstdaags in Nederland een zeer belangrijke conferentie plaats hebben, waarvan de grootste var- wachtingen worden gekoesterd. Deze conferentie was aanvankelijk bepaald op 5 April a.s., doch in verband met het optreden van het nieuwe kabinet in Duitschland. waarbij het Centrum de leiding heeft gekregen, en wegens een lichte ongesteldheid van Mgr. Kaas, zal de bijeenkomst vermoedelijk tot een lateren datum worden verschoven. Deze belangrijke katholieke vredes conferentie zal plaats hebben te Heerlen in Ned.-Limburg ten huize van Mgr. dr. H. Poels, die door zijn jarenlange relaties in Duitsch land en België het vertrouwen van de katholieken uit beide landen ten volle geniet cn als vanzelf was aan gewezen om bij de eerste groote poging tot toenadering de rol van bemiddelaar te vervullen. Tot deze eerste bijeenkomst zijn o.a. uitgenoodigd, van Belgische zij de Pater C. Rutten, lid van den Senaat, Al. van de Vijvere, en prof. P, Poullet, ministers van Staat en Baron David, Van Duitsche zijdeMgr. dr, L. Kaas. oud-voorzitter van het Cen trum, dr. Briining, sedertdien tot rijkskanselier benoemd, en de leden van den Rijksdag Joos, dr. Hermes, en dr. Scheiber. In verband met de oplossing der kabinetscrisis in Duitschland, zal de samenstelling der Duitsche delegatie wel eenige weiziging ondergaan. Het getuigt ongetwijfeld voor den moed zoowel als voor het juiste politiek inzicht van hen, die het ini tiatief lot deze conferentie hebben genomen, dat zij reeds in de eerste bijeenkomst de moeilijkste twee vraagstukken zullen aansnijden, n. 1, de kwestie van de Duitsche kantons, Eupen—Malmédy en Sf. Vith, die door België zijn geannexeerd, en het probleem der Belgische franctireurs. Dit zijn, na de regeling van het economisch herstel, inderdaad de twee hoofdpunten, welke de toena dering in den weg staan. Roermond naar de 200 millioen Het jaarverslag van den Bond van Pluimveehouders van den L. L. T. B. vermeldt, dat de aanvoer in het afgeloopen jaar met ruim 24 millioen eieren toenam. De aanvoer bij de C. R. E. bedroeg 185.420.400 kip eieren en 1.432.863 eendeieren, waarvoor aan de leden werd uitbe taald netto f 11.936.205.75. In 1929 traden 7 nieuwe afdee- lingen toe en 4 uit. De bond telde 107 afdeelingen met 7800 leden, een vermindering van ruim 100 leden. Instorting in de Stuatsmyn Maurits. Maandagmorgen is in de onder- grondsche bedrijven van de Staats mijn Maurits te Lutterade op de 580 M, een ernstig ongeluk gebeurd, Vermoedelijk door het te ver door- loopen van een kolentrein ontstond aan het eind van een der gangen een instorting. Twee mijnwerkers werden bedol ven. De 35-jarige gehuwde Pool Bialeski werd dood te voorschijn gehaald. Zijn kameraad werd zwaar wond. Bloedvergiftiging. Te Afferden (L.) is de schilder V. aan bloedvergiftiging overleden. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Apeldoorn waarschuwt tegen de handelingen van een persoon ver moedelijk genaamd Antoine Jean Emile Houbaer, geb. te Bergen op Zoom 2x Juli 1876, zonder bekende woon- of verblijfplaats, laatst bekende correspondentieadres Koninginne gracht la. te 's-Gravenhage, die in den laatsten tijd van uit Ermelo bankinstelling te dezer plaatse schriftelijke opdrachten gaf tot aan koop van dividend-bewijzen om deze tegen nieuwe aandeelen in te wisselen. Het bedrag der nota zal naar het heet per remise volgen. Te verwachten is echter, dat hij niet eerder van zich zal laten hooren, dan bij rijzing der stukken. Reeds in 1926 werd door de Commissaris van Politie te Wage- ningen en Nijmegen tegen bovenge- noemden Houbaer, gehuwd met Marie Geertruida Henriette van Bijsterveld, voor dergelijke praktijken gewaarschuwd, omdat Houbaer er toen ook zijn gewoonte van maakte onder valsche goedklinkende namen bij bankinstellingen telegrafische en schriftelijke opdrachten te geven tot aankoop van effecten, om slechts bij rijzing van zich te laten hooren. O.m. bezigde hij de namenGratema, Hallenberg, Hollenberg, Caljenfels, Bickers, van Loon, Noothoven van Goor, Didam van Hulst, Dorrestein, Tellingen, van Renkum, Mastboom, Brouwer, Peters, Keij en Moulaert. Bovendien maakten deze echte lieden, blijkens deze waarschuwing, er ook hun werk van gemeubileerde Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op bij vocht-afschei- dende uitslag en eczema's boven dien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is, kamers te betrekken, om die na eenigen tijd zonder betaling ce ver laten en goederen op crediet te koopen. Inbraak. Zondagnacht zijn dieven binnen gedrongen in den boterhandel van den heer L. aan den Hatertschenweg, te Nijmegen. Terwijl de bewoners afwezig waren drongen ze door een keldergat binnen en zoo in den winkel en in de kamer gekomen, uit een lade van een buffet in de tuin kamer werd een trommeltje met f 500 gestolen. Van de daders geen spoor. Storm over Rusland. 2e druk Uitg Drukkerij H. Bergmans en Cie., Tilburg. De strijd tegen de Christenvervol ging in Rusland, allerwege ingezet, duurt onverminderd voort. Een alge- meene, geestdrift heeft ons volk aan gegrepen en hen tot daden aange spoord. Ook de Pers van allerlei gezindten heeft de actie van het protesteerende Nederlandsche volk krachtdadig ondersteund. Artikelen en beschou wingen, verlucht met pakkende foto's verschenen in de bladen en hebben het geweten wakker geschud. Een levendig aandeel in dezen strijd heeft de brochure „Storm over Rusland" gehad, waarvan in enkele dagen tijds, dank zij een krachtige propaganda door geheel het land en onder alle geloofsgemeenschappen, een 25000 exemplaren over geheel Nederland verspreid werden. Zooeven verscheen bij de Uit gevers, Drukkerij Henri Bergmans Cie. te Tilburg, de tweede druk, op zeer fraai illustratiepapier en ver lucht met enkele nieuwe, foto's. Mogen ook deze spoedig in handen komen van hen, die van 't communisme nog een paradijs op aarde verwach ten: want hier kan men lezen hoe de toestanden in werkelijkheid zijn op sociaal, godsdienstig en religieus gebied. Help mede tot massa-verspreiding! Vrachtauto in elkaar gezakt. Op den Amersfoortschen weg te Apeldoorn had een ernstig ongeluk plaats, dat aan 11 kalveren het leven kostte. Dezen bevonden zich met nog 78 anderen in een overvol ge laden veeauto, op weg van Purme rend naar Olst, toen op den Amer foortschen weg, de bovenverdieping volgeladen, evenals de beneden verdieping volgeladen met kalveren, den last niet langer kon torsen, en elkander zakte, waardoor elf kalveren werden gedood. Deze werden naar het slachthuis te Apeldoorn vervoerd. De levende zijn in drie auto's, waarvan er twee uit Olst waren gekomen, naar de plaats van bestemming gebracht: Tegen den ondernemer tevens be stuurder B., is proces-verbaal opge maakt. De boaz-bank te Leiden De Coöperatieve Middenstands-en Voorschotbank „Boaz" voor Leiden en omstreken is eenigen tijd geleden in moeilijkheden geraakt, voorname lijk door het roekeloos verstrekken van credieten. Er werd tot liquidatie besloten en de 49 leden, die bij de Leidsche Boaz-bank waren aangeslo ten waren, hebben van de liquidi- teuren een brief ontvangen. Onder aanwijzing naar het betreffende artikel der statuten, wordt dezen leden er op gewezen, dat zij aan sprakelijk zijn voor het tekort. De passiva bedragen f 142.823.29per persoon f 2914.76. Dit bedrag moet April a.s. zijn gestort. Dubbele moord in een hospitaal Maandagmiddag te kwart over drie heeft zich in het hospitaal van den Rotterdamschen Lloyd aan de Lloydkade een drama afgespeeld, dat aan twee menschen het leven gekost heeft. Op een der zalen van het hospi taal lagen drie verpleegden, een Madoereesche bediende, genaamd Adam en twee Javanen, Mat en Aboe. Tusschen A. eenerzijds en de beide Javanen anderzijds schijnt het tot een woordenwisseling te zijn gekomen, waarbij een der Javanen zich moet hebben laten ontvallen Je durft me toch niets te doen". A. heeft toen een mes gegrepen en daarmee Mat een steek in de lin ker zijde toegebracht, waardoor deze levensgevaarlijk verwond werd. Daarna heeft hij Aboe het mes in de borst gestoken, met het noodlottig jevolg, dat deze oogenblikkelijkeen ijk was. Toeschietende medepatiënten en verplegers hebben A. het mes ont nomen en de politie gewaarschuwd. Deze was onmiddellijk ter plaatse heeft den moordenaar in arrest gesteld. Hij toonde niet de minste ontroering of verwarring en liet zich gewillig meevoeren. Dr. M. J. Planten, de geneesheer van het ziekenhuis, constateerde bij Aboe den dood en gelastte over brenging van het lijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel voor een gerechtelijk onderzoek. Ook Mat is in zeer zorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij om half zes is overleden. Omtrent een eventueele dieper gelegen oorzaak van dit ontzettend misdrijf is nog niets bekend. Oogen- schijnlijk schijnt een twist over onbeduidende zaken de oorzaak van dezen dubbelen moord geweest te zijn. Spoorwegtarieven voor land en tuinbouw-productie. De Rotterdamsche Ver. van Fruit en Groentenexporteurs verzond Don derdag 't volgende telegram aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw De Rotterdamsche Vereenigingvan Fruit- en Groentenexporteurs, dank baar voor de door U afgelegde ver klaring inzake verlaging vrachttarie ven voor aardappelen en toezegging dat met de directie der Nederlandsche Spoorwegen over verlaging vracht tarieven voor andere akkerbouw producten wordt onderhandeld, vestigt er Uwer Excellenties aandacht op, dat verlaging voor den export van fruit en groenten dringend nood zakelijk is wegens thans ingetreden seizoen, verzoekt Uwe Excellentie het daarheen te willen leiden, dat ook haar toezegging inzake deze verlaging in het belang van den Nederlandschen land- en tuinbouw en den nationalen uitvoer van fruit en groenten ten spoedigste verwezen lijkt wordt. Het kanaal Antwerpen-Luik. Op 24 April a.s. zal de Koning de opening der werkzaamheden van het kanaal Antwerpen-Luik presi- deeren. De gouverneurs der provincies Antwerpen, Luik en Limburg, even als de burgemeesters van Antwerpen, Hasselt en Luik, zullen deze plech tigheid bijwonen. Paniek op een motorboot, Op een meer aan de grens van Zuid-Slavie en Albanië weigerde tijdens een plotseling opgestoken storm de motor van een motorboot, waarop zich talrijke personen bevon den, die een uitstapje maakten. Onder de passagiers ontstond een paniek. Velen sprongen over boord trachtten zwemmende het land te bereiken. Daarbij zijn 9 personen verdronken. Onder de slachtoffers bevinden zich de Grieksche consul diens vrouw en de vrouw van den Tsjechischen consul. Leeuw uit een circus ontsnapt. Donderdag is te Kitzingen, bij Würsburg een ontzettend ongeluk gebeurd. In de stallen van het circus Fischer, dat daar voorstellingen gaf wist een leeuw te ontsnappen. Bij de pogingen om het dier weer te vangen, werden vijf personen ernstig gewond, van wie twee zoo ernstig gebeten werden, dat aan- hun behoud getwijfeld wordt. Ze zijn allen naar het ziekenhuis gebracht. Een ryke petroleumbron. Uit Oklahoma wordt gemeld, dat Woensdag j.l. in de omgeving van de stad een buitengewoon rijke petroleumbron is aangeboord, waar van de productie binnen enkele dagen tot 2000 vaten per uur steeg, terwijl de hoeveelheid uitstroomend op 200 millioen kubieke voet per dag wordt geraamd. Een groot aantal arbeiders is bezig om de geweldige hoeveelheid petro leum, die uit den bron stroomt, in te dammen, wat tot nu toe echter niet is gelukt, zoodat de petroleum de geheele omgeving overstroomt en de stad aan een groot brandgevaar bloot stelt. Mocht er brand uitbreken, dan zou de ramp niet te overzien zijn. De velden zijn bedorven en de huizen worden door de binnendrin gende petroleum onbewoonbaar. Italiaanscli dorp onder sneeuw bedolven. Naar de „Tribuna" uit Piacenza verneemt, is een enorme sneeuw massa, ter breedte van 400 meter ter lengte »van meer dan een kilometer, losgeraakt, met het gevolg, dat het Italiaansche dorp Cimelli er door werd bedolven. Alle huizen zijn ingestort. De in woners met hun vee hadden 't dorp tijdig kunnen verlaten. Protest tegen een vrouwenfilm. Een groote beweging in Zwitser land ontstaan naar aanleiding van de opvoering van een film, waarin de gevaren van abortus behandeld worden. Dertien vrouwenverenigingen in Zwitserland hebben tegen de op voering van deze film geprotesteerd en tot Zaterdag zijn bij de overheid te Zürich niet minder dan 10.000 protesten tegen deze film ontvangen, wijl daarin de intiemste aangelegen heden dienstbaar worden gemaakt aan reclame voor winstbeoogende ondernemingen. Deze kwestie houdt op het oogen blik in Zwitserland de gemoederen meer bezig dan alle politieke ge beurtenissen. De maatschappij, aan welke de film behoort, heeft het protest der vrouwen beantwoord, door de film thans kosteloos in gesloten vergade ringen te laten opvoeren. §pi*06ÉGït komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijohardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Kind verbrand. Te Well (L.) is een li/t-jarig kind van v. Z. in een emmer kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Meester. In de Middeleeuwen waren de handwerkslieden georganiseerd in gilden. Er waren gilden van de timmerlieden, de bakkers, van alles wat maar beroep was. Sommige gil den bestaan nu nog, zooals het kaasdragersgilde in Alkmaar. In die oude gilden was alles geregeld. Het gilde stelde den prijs van het product vast. Het gilde verdeelde het werk. Er waren in het gilde verschil lende rangen. Wilde men in het gilde opgenomen worden, dan begon men als leerling. Gedurende een bepaalden tijd was men bij een baas en leerde de eerste beginselen. Was de leerling zoover, dat hij zelfstandig kon werken, dan werd hij gezel. De gezel mocht slechts korten tijd bij één baas werken en moest dan verder trekken, om elders in dienst te treden. Zoo raakte de gezel doorkneed in het vak. Was hij naar zijn meening voldoende ge vorderd, dan werd hij opgenomen onder de meesters. Maar bij die opneming onder de meesters moest de gezel eerst een proefstuk leveren. Werd dat door de meesters goedgekeurd, dan werd de gezel als meester toegelaten. Daar om heette dat werkstuk dan óok het meesterstuk. Het leven is ook zoo'n gilde. Als kind worden we er in geplaatst, om korter of langer tijd gezel te worden. Dan begint pas het eigen lijke leven. Het eerste is nog maar spel geweest, doch nu komt de ernst. We moeten leeren, steeds leeren, om straks ons meesterstuk te kunnen afleggen. Helaas! Hoe velen blijven niet altijd een gezel in het vak, dat leven heet. Zeer weinigen slechts tot meester te brengen, ook tot die groep be- het wij weten Zullen hooren? Zijn wij geerten meester over onze be neigingen? Staan wij boven de omstandigheden Zijn we meester over ons lichaam, over onze gedachten, over de invloeden van buiten Dat zijn de vragen, die we allen met ja moeten kunnen beant woorden, om meester te zijn in het leven. Er bestaat gegronde vrees, dat er betrekkelijk weinigen zullen zijn, die al deze vragen bevestigend kunnen beantwoorden. Toch moeten we allen meester worden, niet gezel blijven. Het meesterstuk moet afge legd. Daarom dienen we steeds meer, steeds beter te leeren, opdat we de capaciteiten bezitten om het leven naar onze hand te zetten, omdat we meester zijn. Weet gy? dat onlangs in Bekexsaba in Hongarije zwarte sneeuw viel? dat bij nader onderzoek bleek, dat deze zwarte kleur veroorzaakt werd door een massa kleine insecten, die met de sneeuw vermengd waren. dat het beter is dat ge niet belooft, dan dat ge belooft en niet volbrengt? dat het een teeken van uitstekende gezondheid is als de nagels snel groeien dat slechts één vrouw den Nobel prijs voor den vrede kreeg, namelijk 3ertha von Suttner, de schrijfster van het bekende anti-oorlogsboek: „De wapens neer." dat het voetbalspel in Engeland al sedert 1175 bekend is? dat er een tijd kwam, dat men er zoo aan verslaafd was, dat koning Edward II in 1314 het spel verbood op straffe van den kerker? dat men om den top te bereiken, moet doordringen tot den bodem der dingen dat voor goede daden de belooning is, dat men een beter mensch wordt Voor en uit de Zakenwereld. Goede verkoopers, gelijk goede koks, zorgen voor eetlust, wanneer de kooper geen honger schijnt te hebben. De wil om te weten, is zelden zoo sterk als de wensch om te weten. Indien uw verkoop moeilijk wordt, is het gewoonlijk verstandig uw ar tikel met de behoeften van het publiek te vergelijken dan met meer cracht dien verkoop ter hand te nemen. Ik het er altijd voor gehouden, dat de tijd, besteed aan het bestu- deeren der concurrentie, precieste tijd is, die men voor zijn eigen zaak doet verloren gaan. Houd uw lichaam gezond 1 Bedenk, dat de menschelijke machine niet tegen een nieuw model ingeruild kan worden. Levenswijsheid. Men kan nog wel blij zijn, als men de smart niet ziet, maar ze alleen hoort bespreken, als iemand die ver weg is. Maar moeilijker is het de vreugd des harten te bewaren, als men van aangezicht tot aange zicht tegenover het bittere lijden staat. Hij die begrijpt, haat niet meer. Het heerlijkste recht een vorst verleend, is het recht van gratie, als de menschelijke wet kortzichtig, naar den letter is. Het

Peel en Maas | 1930 | | pagina 8