Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. „HET DAGHET!" Janapi.rjr?.- MQ&DEELItoTf iXANUFAOTIEXi DWMBJGSTf Aan Jonge Moeders Land- en Tuinbouw. Gevatte Koude Plutocratie. Bouwvakarbeiders. Nieuws Binnenland St. JOZEF, Smakt. ZATERDAG 8 MAART 1930 Een en vijftigste Jaargang No. II J MANUFACTURE^ BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/# ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNOKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent door A. F. VAN BEURDEN. II. Na den oorlog zag het er somber uit voor de Peel en was men er weer op aangewezen om hier en daar een stukje van de groote woes tenij af te Ifcpabbelen. In de groote pers hoorde men er niet meer van, als alleen hier of daar eens door een liefhebber van planten of gevogelte. Alleen in de Limburgsche en Bra- bantsche kranten kon'men nog lezen, dat sommige burgemeesters voorstan ders der Peel-ontginning nu en dan pogingen deden, volgens hun over tuiging en gezond verstand om een stukje der ruige Peel in cultuur te brengen, waarbij dan de journalisten al maar door spraken van eene'ont- sluiting der Peel. terwijl van de Griendt, Nering, Bögel, van Ophoven, Roelvink, de ^afgevaardigden der provincie en der Tweede Kamer, de gemeentebesturen van Deurne, Horst, Venray, Maashees, Sambeek, Bakel en Gemert en andere de groote deuren der Peel al jaren lang open geworpen hadden en de ossenploeg en stoomtractors er in gedreven hadden. De mensch vergeet licht en het publiek is lichtgeloovig. Maar men moet de verdiensten van hen, die lang geleden den rechten weg in sloegen, niet achteloos voorbij gaan. In 't algemeen gesproken, moesten de meeste Peelvoorstanders zich neerleggen bij het feit, dat de groot- sche vóór-oorlogsche uitzichten ge taand waren, dat de groote stuw kracht gebroken was en men weer bezig was de doodenwacht te houden bij ineengezakte Peelplannen. Het was mij toen, als ik de groote, stille vlakte met haar zilverspiegelende vennen nog eens bezocht of ik rouw vlaggen zag staan op de vergelegen torens van Venray, Horst, Bakel en Sambeek aan den horizon. Wij meenen den tegenwoordigen toestand in de Peel vrij juist ge schetst te hebben. De uitzichten stonden slecht, vooral wijl de groote vereeniging „Peel- belang" door verval van krachten een zachten dood gestorven is. Maar als de nood het hoogste is en de droefheid het grootste, is de hulp en de vreugde het meest nabij. Deze oude waarheid viel mij plotse ling in, toen ik den Venrayschen Moniteur „Peel en Maas" opensloeg en daarin het volgende bericht las van „bevoegde zijde" ingezonden. Eenigen tijd geleden heeft zich een Comité gevormd tot bevordering van de tot standkoming eener rechtstreek- sche spoorwegverbinding tusschen de stations Venray en Deurne. Toen ik zag, wie onder dat plan hunne schouders gezet hebben, begon ik al vast aan de mogelijkheid van slagen te denken. De toelichting van dit plan bewijst, dat men al goed poolshoogte geno men heeft, het vóór en het tegen veelvuldig gewikt en gewogen, het nut voor de toekomst bekeken, en de kosten van aanleg volstrekt niet te laag geschat heeft, zoodat den aanleg wel mede zal vallen. Met die praemissen kan men op weg gaan en krijgt men een ieder, die het wel meent met de toekomst der Peel, als medestander, terwijl de autoriteiten, evenals destijds, zeer zeker zullen medewerken. De jonge boeren, die zoo wachten op vrij komende gronden om aan 't werk te komen, moeten geholpen worden en dat is een nationaal be lang, nog dringender in 't Zuiden, dan dat der op den duur gedupeerde Zuiderzee visschers Geen wonder ook dat menigeen, die de ware nooden en behoeften der randdorpen der Peel kent met dank baarheid het aan 't werk gaan der Venraysche en Deurnesche heeren ziet. Er komt weer leven in de brouwerij en in de verte rijst de hoop op eene eindelijke oplossing. Wij hebben boven reeds vermeld, dat de ontworpen verbindingslijn Venray—Deurne van pl.m. 20 Kilo meter past in het oude Peelbuurt- wegenplan. Wanneer deze lijn ingeschakeld zal worden in het groote net, dan zullen er zeer zeker andere eischen gesteld worden aan richting, breedte, en de weinige enkele te maken kunstwerken. Toch meenen wij de lezers geen ondienst te doen, hier de beschrijving in 1917 van de lijn gegeven nog eens te doen volgen. ^Van het stationslerrein uit boog zich de lijn achter de noordelijk ge legen huizen aan den grintweg Ven ray—Wanssum westelijk, om door het veld naar de gasfabriek om Venray naar Veltum te loopen langs den weg naar den Nachtegaal de Peel in, langs Ysselsteyn, Crayenhut op den Grootenberg naar de Deurne sche kasteelen en van daar langs het dorp aansluitend bij het station aan de lijn Venlo—Rotterdam. Hindernissen en kunstwerken zijn er niet veel, behalve enkele kleine moerassen, en een brugje over de Vlierbeek of Bakelsche Aa. De spoorafstand tusschen Deurne en Venray is over Venlo om 51 Kilometer, tusschen Deurne en Ven ray door de Peel 19 kilometer, wat een bekorting geeft van nota bene 32 kilometer. De afsnijding zal vooral het vrachtvervoer uitstekend te pas komen en gelegenheid geven, om de over belasting van het station Venlo weg te nemen en de wagens naar elders te dirrigeeren. Aan het slot van mijn betoog zal men het van mij als dubbel gebeide Peel voorstander wel natuurlijk vinden, dat ik de Commissie gelukwensch met hun kloek bestaan en den wensch uitspreek, dat de autoriteiten haar zullen steunen en aldus de welvaart van Oost-Brabant en Noord-Limburg hooger zullen opvoeren. Als net huidje van uw kindje stukgaat of smet, geneest het dan met Purol en houdt het altijd zoo veel mogelijk droog4 met Purolpoeder. bij Apoth. «o Drogisten. 862-11 Een goede naam is beter dan kostelijke olie, zegt de spreuken dichter. Daaraan dacht ik, toen ik las van de veroordeeling van een oplichter in België. Zooals de lezers misschien weten, is het vorige jaar in België een schandelijke knoeierij aan het licht gekomen met Neder- landsche pootaardappelen. Daar was een handelaar, die in België onder de rook van Antv/erpen poters op kocht, over de grens transporteerde, om ze dan met een heel mooi briefje, waar alle mogelijke nonsens opstond als goedgekeurde, geselecteerde aard appels van Nederlandsche origine weer in België te importeeren. Door een eigenaardig toeval kwam men achter dit bedrog. De Belgische landbouwer, die de poters aan den handelaar geleverd had, vermoedde blijkbaar, dat er iets niet in den haak was, tenminste hij stopte in de zakken een briefje, waarin hij vroeg, of men hem wilde berichten, waar de poters ergens terecht kwamen. En dit bleek niet zoo heel ver van zijn woonplaats weg te zijn, n.l. in een naburig dorp! Tegen den betrokken handelaar is een vervolging ingesteld en hij werd voor een niet zoo zuinige boete ver oordeeld. Nu las ik dezer dagen weer van zoo'n geval. In 1928 werd door onzen rijkslandbouw-consulent in België, Jhr. Van Vredenburgh, inde pers gewaarschuwd tegen de Cultuur en Export Maatschappij, Schiedam- sche Singel 30, Rotterdam alias de Comptoir International Agricole de Champs de pomme de terre sélec- tionnés te Amsterdam met een kantoor te Brussel, 89 rue Antoine Gouthier. Deze kantoorhouder, zekeren J. C. van Gelderen is op aandringen van onzen rijkslandbouwconsulent even eens vervolgd en dezer dagen ver oordeeld tot tien maanden gevange nisstraf en bovendien 124 francs boete of 8 dagen hechtenis. Ziet, wanneer men zulke dingen leest dan doet dat het Hollandsche hart goed. Onzen naam wordt op zooveel plaatsen door den modder gehaald en dikwijls niet ten onrechte, dat waar het mogelijk is de eer van dien naam moet ver dedigd worden. In België is dat in goede handen. Hulde aan Jhr. Van Vredenburgh! Ik zei daar zoo even, dat we het er wel eens naar maken, dat er niet altijd even gunstig over ons gedacht en gesproken wordt. In den regel is dat tot onze eigen schade. De Neder landsche boeren en tuinders blijken nog altijd een zeer beperkten blik te bezitten en onder de handelaren is dat al net zoo. Daar las ik in de Tuinderij weer een artikel over den export van kool naar Amerika. Zooals men weet stelt dat land zeer hooge eischen aan de in te voeren producten. Dat weet men ook wel in handelaars- en tuinderskringen en daarom werd als eerste eisch door allen gesteld, dat alleen eerste kwaliteit kool naar Amerika verscheept mag worden. Minderwaardige kool werd dan ook teruggehouden. Maar wat is men nu gaan doen Men is kool gaan verzenden, die niet aan de gangbare sorteering voldeed. Dat was de eerste stap om de knoeiers onder de handelaren vrij spel te geven. En zoo heeft men zich niet ontzien, om ook minderwaardige kwaliteit kool naar Amerika te verschepen. In den loop van de vorige week werden meer dan 100 wagons, dus meer dan 1 millioen K.G. per Hol land—Amerika lijn verzonden en daaronder waren enkele wagons die niet voor Amerika geschikt waren. Zoo wordt er om vuil gewin met de belangen van den Nederlandschen tuinder gespot. Geen wonder, dat de Redactie van de Tuinderij spreekt van een aanslag op heel onzen afzet, een dolksteek voor onzen export. De goedwillenden worden door dergelijke practijken ten zeerste ge dupeerd. Ja, de heele Nederlandsche tuinbouw ondervindt in deze moeilijke tijden daarvan den terugslag, hetzij door een verlies van afzetgebied, ofwel door een minderen prijs, omdat het „toch maar Hollandsch goed" is. Gelukkig gaat er ook nog wel een goede sprake van ons land uit. Zoo kon men dezer dagen in een der meest vooraanstaande Engelsche dagbladen, „de Times," een uitvoerig hoofdartikel lezen, dat gewijd was aan een bespreking van de coöperatie in den landbouw hier te lande. Dit was naar aanleiding van een brief van den heer Westrate te Utrecht, die daarin de goede resultaten van de coöperatie hier te landen besprak. In dat hoofdartikel dan ondersteunt het de denkbeelden van den heer Weststrate, en noemt het een zeer inte ressante, overtuigende uiteenzettin g om aan te dringen ook in Engeland een proef met coöperatie in den landbouw te nemen, waarbij Neder land als voorbeeld genomen wordt. Er gaan nog wel van een heele- boel dingen meer goede spraken van ons land uit, maar het buitenland wil daar niet altijd naar luisteren. Door hooge tarieven tracht men de Nederlandsche producten buiten de grenzen te houden. Daar zitten dit jaar wel in zeer ernstige mate de aardappel- en uienverbouwende boe ren mede. Hoewel onze aardappels de Duitsche in kwaliteit verre over treffen worden er toch maar niet uitgevoerd, daar de Duitsche regee ring zulke exorbitant hooge invoer rechten vraagt, dat de aardappels voor den Duitschen consument niet te betalen zijn. Ook de veefokkers maken het niet best. Hoewel ons vee buitengewoon gewaardeerd wordt in het buitenland toch maakt men op alle manieren het invoeren van dat vee lastig. Zoo bijv. Frankrijk, waar speciale invoer vergunningen noodig zijn om daar ons goede vee een plaatsje te laten verkrijgen. De Fransche fokker vindt dat natuurlijk best, wij zouden ook zoo zijn. Trouwens het schijnt den Franschen boer nu ook niet bepaald naar den vleezetegaan. Wanneer men althans een Hollandsche boer, die daar op een boerderij zit, gelooven raag. Hij schrijft over den verre van rooskleurigen toestand in de Veld bode en zet boven zijn artikel Het einde van een illusie. Ook in Frankrijk heeft men prijzen die laag zijn, ondanks de bescherming door de regeering, maar daarnaast ook weer zeer hooge belastingen. Het gevolg daarvan moet wezen, dat ook op het oogenblik nog zeer veel boerderijen van allerlei grootte en in alle streken te huur en te koop worden aangeboden. Een middel om snel het gewicht van varkens te schatten. Men heeft onlangs een eenvoudige formule vastgelegd om het gewicht aan vleesch aan een varken te be- oordeelen. De vlugge schatting van het netto gewicht berust op het meten van den omtrek van de borst. Men kan daartoe de maat nemen van de rechterborst, tot achter de twee achterste pooten, ofwel die van de linkerborst, in de schuinte, van de voorzijde van den eenen poot tot achter den anderen. Twee deskundigen op dit gebied hebben op deze wijze de onder staande formule gevonden, waarbij G. het gewicht voortelt. G. is B 3 maal 50. G. is D 3 maal 55. B. en D. stellen hierbij voor, de maat van den omtrek van de borst in de schuinte (B) of recht (D), ge meten met behulp van een meet- Influenza, Griep en Koorts; Rheumatiek Hoofdpijn en Kiespijn y Mggpv Wettig beschermd tegen Vervalschingen Prijs 40 en 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 840—21 koord, dat gewoonlijk voor het meten van huisdieren wordt gebruikt: het beroemde! meetkoord van Dom- basie. Men vermenigvuldigt dus dit getal aan centimeters twee malen met zichzelf en neemt vervolgens het product van het aldus verkregen altijd met een vasten ^factor, 50 of 55, waarna men het aantal netto kilogrammen verkrijgt. Bij de Engelsche rassen," die zeer vet zijn, kan deze factor zelfs wor den opgevoerd tot 60. Htt geldt natuurlijk niet meer dan een schat ting, doch deze levert een voldoend betrouwbare uitkomst op, om bij een verkoop den doorslag te geven, wanneer men slechts al te vaak is overgeleverd aan scheidsrechterlijke uitspraken of kwade praktijken. Landbouwschool Sint Martinus Venray. Als vierde spreker over de orga nisaties in den landbouw, hield j. 1. Vrijdag Mr. Dubois uit Eindhoven, een inleiding over het landbouwcre- dietwezen. Aan de hand van cijfers, ontleend aan de statistiek over den uitvoer in ons land, zette spr. eerst de ge wichtige positie uiteen, die den landbouw inneemt in de productie. Dat hierbij het crediet een voorname rol speelt, is gemakkelijk te begrij pen. Aan voorschotten werd in 1930 ongeveer 300 millioen uitgegeven, in hoofdzaak bestaande uit kleinere, De inlagen overtreffen die van de Rijkspostspaarbank aanmerkelijk. Zulke cijfers zeggen het beste, van welke groote beteekenis de Boeren leenbank is. Dan schetste spr. het ontstaan er van. Geboren uit den nood van den tijd, met grondslag de christelijke naastenliefde en steunende op het saamhoorigheidsgevoel van den boe renstand heeft zich deze instelling in de 72 jaren van haar bestaan ongekend ontwikkeld. Dit dankt zij naast het bovengenoemde aan hare soliditeit er hare wijze van werken, waarbij de centralisatie zoo ver mogelijk is doorgevoerd. Iedere Boerenleenbank staat als het ware geheel op zich zelf met eigen be stuur, aansprakelijkheid enz. De centrale boerenleenbank staat aan het hoofd van deze 1280 af- deelingen. Zij houdt controle, zorgt voor voorlichting en propaganda, beheert de gelden van hare leden. Vervolgens lichtte spr. ons toe de werkwijze over het verstrekken van bedrijfscrediet. Voor grondcrediet is ingesteld de boerenhypotheekbank, eveneens ge vestigd te Eindhoven, waar men tegen vaste rente, zonder dat er gevaar is dat tusschentijds de hypo theek wordt opgezegd, geld verkrijg baar is. Daarnaast hebben we dan nog de landbouwbank, ingesteld door de hoofdorganisaties van den landbouw om de talrijke vereenigin- gen aan bedrijfskapitaal te helpen. Zoo zien we dus, hoe ook op finantieel gebied onze organisatie gezorgd heeft. Voor onze jongeren, die zich moeilijk kunnen indenken in den toestand van vroeger, is zoo'n overzicht als Mr. Dubois ons gaf, zeer leerzaam. Een dankwoord van den voor zitter was dan ook wel op zijn plaats. Laatste Ontwikkelingsavond. Dinsdag 11 Maart a.s. De Zeereerw. Pater Jacobs, profes sor aan het Groot-Seminarie te Stein, met wien wij verleden zomer bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den R.K. Werkliedenbond tot ons groot genoegen hebben mogeü kennismaken, zal a.s. Dinsdagavond te half 8 ons komen mededeelen van zijn diepe kennis en groote weten schap, ons komen vergasten op zijn heerlijke taal en beelden, waarvoor hij bekend staat. Prof. Jacobs bespreekt een onder werp van onzen modernen tijd, waarin het geld de wereld beheerscht, de politiek leidt en voor velen de eenige norm van handelen is. De opeenstapeling van reusachtige kapitalen in handen van enkelen, terwijl daarnaast het ontbreken van het noodzakelijke voor velen, de vorming van t rus ten en kartels met hunne dumping en dooddrukking van den kleinen zelfstandigen zaken man, hebben een vraagstuk aan de orde gesteld, dat de geesten heden ten dage bezig houdt en de gemoe deren beroert. Voor velen, die op de hoogte willen blijven van het moderne leven met haar kwestie's, zal Dins dagavond gereserveerd worden, om Pater Jacobs te hooren over het onderwerp: Plutocratie, de heer' schappij van het geld. Deze avond zal de laatste zijn van dit seizoen. Een reeks van geleerde sprekers hebben wij dezen winter hier mogen ontvangen. Veel variatie in onderwerpen. De avonden boden ontwikkeling, maar ook 't aange name ontbrak niet, getuige de cau serie van Prof. Bouwman o.f.m. Kap. W. GEURTS. Bouwbedrijf kring Venray Een goedgeslaagde contractactie. De afdeeling Venray van den Ned. R. K. Bovwvakarbeidersbond „St. Joseph" hield op Woensdag 26 Februari een goed bezochte leden vergadering alwaar een beslissing moest genomen worden over de verkregen resultaten betreffende een nieuw contract op grond waarvan de Afd. kring Venray van denNed. R. K. Bond voor Bouwpatrcons bereid was opnieuw te contracteeren. Gevraagd ""was door de arbeiders het Landelijk Collectief Arbeids contractmet vijfde klasse loon doch uitschakeling van het loon der groep ongeschoolden daarin genoemd. Voorts een premie vrije ziektever zekering, overeenkomstig datgene wat de wet geeft. Het resultaat van de onderhande lingen is, dat alles verkregen is wat door de arbeiders gevraagd werd, met dien verstande, dat de betaling der feest-en vacantiebonnen zal ingaan opl Juli en de betaling van 70 pet. van het loon bij onwerkbaar weer, dat ingaat op 1 Maart 1930, De premievrije ziekteverzekering zal ingaan wanneer deze ook door den Ned. R.K. Bond vanBouwpatroons wordt ingevoerd. Het wordt een contract van 2 jaar alzoo eindigendel Maart 1932. De Hoofdbestuurder N. Windt was in deze vergadering aanwezig en gaf een uiteenzetting over het verloop van deze actie De arbeiders waren zeer tevreden en het werd van harte toegejuicht, dat door dit resultaat nu ook een heel goede verstandhouding met de werkgevers mogelijk is geworden. Er werden veel woorden van lof en waardeering aan het adres van de werkgevers gewijd en door de leiding werd er in de vergadering op aangedrongen dat de leden nu ook bij hun patroon zich trouwe en plichtsbetrachtende arbeiders moeten toonen, daar dit het bedrijl patroon en gezel ten goede komen zal. Het is voor de arbeiders prettig zich nu ook volwaardige menschen in het bouwbedrijf te kunnen noemen. 55 a 60 duizend bouwvakarbeiders werken reeds in den lande onder de bepalingen welke nu ook de arbeiders van kring Venray ten deel zijn gevallen. Moge de goede geest en wil tot samenwerking tusschen patroons en arbeiders in de toekomst blijven zooals deze nu geschapen is, en dit alles tot heil en zegen. Aangezien de Enkhuizer Almanak nog steeds vermeldt, dat de lente in de nu pas aangevangen maand offi cieel begint en de mensch zoo niet is of hij wil gaarne het beste ge looven, spitsen we ons op de negen mooie dagen, welke Lentemaand, ons meer gegeven heeft, dan 't geen ze feitelijk verplicht was te geven, al zouden ouden van dagen kunnen getuigen van bittere koude, sneeuw en ijs, die alle liefelijke gedachten aan de Lentemaand gewijd tot ironie zouden maken en de gedachte aan een naderenden zomer verre zouden houden, als we niet wisten, dat in de Maartsche buien (het roeren van den staart) heer Winter zijn laatste troeven uitspeelt om het tenslotte toch altijd te verliezen. In deze dagen gaat een storm van verontwaardiging over Europa en dus ook over ons land, naar aan leiding van de godsdienstvervolging in Rusland. Er zijn er, die beweren dat die anti-godsdienstige beweging in Rusland niet van den laatsten tijd is, dat het in Rusland, wat betreft de kerk en de geloovigen, al zoo lang precies gaat zooals het den laatsten tijd ging en, de vraag is geopperd, waarom nu speciaal de aandacht er in zoo ruime mate op gevestigd wordt hier en overal elders. De mogelijkheid bestaat intusschen. dat er in het optreden der Sovjet autoriteiten tegenover al wat met de kerk in verband staat, een climax waar te nemen en dat al wat zich nog aan kerk en geloof is laat ge legen liggen, het er nu eindelijk over eens is, dat een krachtig protest ge uit moet worden. Of 't helpen zal;? Dat %is misschien niet in de «eerste plaats de vraag. Ook in ons land dus worden de protesten vernomen en het opmerkelijke feit doet zich voor, dat de geloovigen van ver schillende en velerlei richting nuan ceering zich broederlijk vereenigen om het protest zoo krachtig mogelijk en zoo luid klinkend mogelijk te maken. Nu wordt er van sommige zijden beweerd, dat men met het aanvaarden van berichten omtrent godsdienst vervolging in Rusland voorzichtig moet zijn. Voorzichtigheid is altijd de moeder van de porceleinkast ge weest en waarom zou voorzichtig heid ook niet geboden zijn, waar het jeldt de vele berichten uit een ver and, die maar niet zoo te contro leeren zijn, berichten, waaraan menig een zoo gaarne een tendentieuze strekking toeschrijft. Het hoofdbestuur van de Vrij- denkersvereeniging „De Dageraad" te Amsterdam heeft besloten (naar we lezen in verband met bet over stelpend aantal berichten betreffende godsdienstvervolging in Sovjet Rus land) eenige bekende Nederlanders van verschillende geestesrichting te verzoeken een studiereis naar Sovjet Rusland te ondernemen. Dat is geen kwaad idee. Waarheid en klaarheid moet er komen, als was het alleen maar om eens een maatstaf te krijgen voor het beoordeelen van de waarde der berichten uit Rusland, waarmede men thans „overstelpt" wordt en een einde te maken, zoo mogelijk, aan de be wering dat we van Rusland „niets" weten „omdat" er zooveel over Rus land geschreven wordt. Nu is 't een andere vraag, of al die menschen. en 't zijn er veledie al protesteerden of nog protesteeren of zullen protesteeren, hun protest alleen gebaseerd hebben op de on- dits, de geruchten. Men zou toch mogen aannemen dat er onder al die protesteerenden wel meerderen zullen zijn, die iets meer van de zaak afweten, ook door eigen aanschouwing. Hoe dit zij, het kan zeker geen kwaad, dat mannen van verschillende geestesrichting eens op onderzoek uitgaan, als tenminste de voor het bezoek aan Rusland aangezochte heeren aan de uitnoodiging gehoor willen geven, wat ons niet bekend is. Aan de lange lijst van misdaden in ons land is de vorige week weer een nieuwe misdaad toegevoegd. Reeds aan het einde der vorige week werd behend gemaakt, dat het de politie gelukt was de hand te leggen op een personage, tegen wlen ern stige aanwijzingen zouden zijn. o. a. deze, dat de dame, die in gezelschap van het slachtoffer was toen de aanranding plaats had, pertinent W.UMI

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1