D.S.Ö. - S.S.S. „HET DAGHET St. Jozef Smakt. J. TAN WEEGEN - VIERLINGSBEEK Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Provinciaal Nieuws ARCHITECT N.I.V.A. St. JOZEF, Smakt. ZATERDAG I MAART 1930 Een en vijftigste Jaargang No. 10 PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ch bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNOKHOF 7ENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzondert, nummers 5 cent door A. F. VAN BEURDEN. De wereldoorlog is voor velen een gruwelijk gebeuren geweest. Veel menschenlevens zijn ten on der gegaan, veel welvaart ver nield, veel bronnen van levens onderhoud voor talloozen verstopt Maar 't was bovendien nog een ergernis, omdat toen de prach tige Peelbuurtspoorweg-plannen, zoo zorgzaam met veler steun en hulp voorbereidt, ineenzakten. Het groote verkeersvraagstuk der zes en dertig Peelgemeenten, dat men met één slag dacht op te lossen, werd opeens weer op den achtergrond gedrongen. Al de randdorpen moesten weer wachten tot het toeval, tot de om standigheden of mogelijk de ener- §ie van nieuwe enthousiasten, eze groote en gewichtige zaak weer op zouden bouwen. Weg waren de 25000 gulden, besteed aan de terreinopname, de afpaling, de kaarteering en de beschrijving der 170 kilometer spoorweg normale breedte. Verdwenen de prachtige toezeg ging van steun van gemeenten en particulieren. Men was er nog slechter aan toe, dan toen men begon. De mobilisatie verdrong al het andere! Men had op de gemeen tehuizen wel wat anders te doen, als mede te helpen aan spoorweg bouw. In het hoofdkwartier der Ne- derlandsche Spoorwegen te Utrecht moest men ook alle toezeggingen terugtrekken. De Peel moest maar weer in kalme rust voortdomme len en de 40000 Hectaren onont gonnen grond hun productiever mogen binnen houden en in weer en wind, in koesterenden zonne schijn liggen luieren. 't Werd er ook niet beter op, toen men de Zuiderzee-plannen doorzette en de kostbare inpol dering bij Wieringen en Andijk begon. Eenmaal begonnen, zag men in, dat de reuzenwerken ook reu- zenkapitalen verslinden, dat men de geheele visschersbevolking andere uitzichten moest geven voor hun levensonderhoud. Hoe geprezen als nationaal werk, als voorbeeld van durf en kracht van het kleine Nederland, is er langzaam aan twijfel ont staan of de schatten, die er in gestoken werden, op den duur wel productief zouden zijn. Of de blootkomendekeileemwel geschikt zou zijn voor den landbouw. Wij laten dit thema rusten, maar willen alleen constateeren, dat deze grootsche plannen on willekeurig ook schaadden aan de noodzakelijke Peelontginning, die als eerste eisch vorderde: snelle, regelrechte, gemakkelijke verbinding aan het bestaande spoorwegnet, voor het.vervoer van producten, het aanvoeren van meststoffen, het verkeer. Als men betoogde, dat de waarde der gronden der Peel reeds lang goed bevonden was, dat deze ont ginning nog geen vijfhonderdste deel van de Zuiderzee-werken kostte, slechts een jaar rente van de Zuiderzeekosten, dat men hier volkomen zeker was van slagen. (De plannen van 1917) dat de gemeenten, de particulieren, deNederlandsche Heidemaatschap pij het een volksbelang achtten dan antwoordde men met een hoera voor het nationale bedij- kingswerk en het leegpompen van het oude Flevomeer en de groote Hollandsche bladen zwegen als moffen over de Zuidelijkebelangen. Dut de hier beweerde twijfel omtrent de toekomst van de Zuiderzeegronden geen losse be wering is kan het volgende slaven Iedereen moet toch gelezen en vernomen hebben wat men in een jnzer hooge collegiën, de eerste kamer daarover gezegd is. In een verslag lezen wij Sommige leden, wijzend op de angstwekkende overschrijding der oorspronkelijke ramingen durfden niet het pleit voeren voor alge- heele slopzetting van het werk, doch vroegen zich af, of bij het inwendig beheer der Zuiderzee werken wel voldoende efficiency wordt betracht. In breeden kring, toch is de klacht te beluisteren, dat de drooglegging met te weinig omzichtigheid wordt gefinancierd. Andere leden waren van oordeel dat men voor alles rekening moet houden met de kosten, welke door de uitvoering van het werk op ons volk worden gelegd. Het valt in de eerste plaats niet te betwis ten, dat de financieele teleurstel lingen buitengewoon groot zijn en in de tweede plaats, dat er onzekerheid bestaat omtrent de latere inkomsten de mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat het gewonnen land veel minder zal opbrengen dan de veronderstelling was. Heeft het, gezien deze feiten, nut, de drooglegging voort te zetten, zoo vroegen deze leden. Zij achtten het gewenscht, dal een commissie van deskundigen met een onderzoek der zaak in haar tegenwoordig stadium zou worden belast en die daarna advies zou uitbrengen over de verdere uitga ven en de waarschijnlijke latere inkomsten. Tegenover de nadeelen van tijdelijke stopzetting van de uit voering wezen deze leden op het voordeel, dat er aan verbonden kan zijn, wanneer men niet aan vangt met de drooglegging der overige polders, alvorens met den Wieringermeerpolder de noodige ervaring is opgedaan. Wij deelen dit alleen mede, om te doen zien, dat de Staat er niet tegen op ziet, zich groote uitgaven te getroosten voor een werk, dat als men die Eerste Kamerleden moet gelooven, nog geen absolute zekerheid van goed resultaat geeft en in ieder geval langen tijd zal duren. De Peelontginning, de vrucht- baarmaking der 40000 hectaren echter veroorzaakt volgens de onderzoekingen en uitspraken van deskundigen en van de omwonende bevolking, bij betrekkelijk weinig kosten, en levert zeker na drie jaren reeds goede uitkomsten, vooral als men daaraan het nu voorgestane spoorwegplan van een 20 K.M. van Venray naarDeurne iegelijk begint uit te voeren. Dan is het Zuidelijk deel der Peel, waar de kolen zitten al spoedig tot ontwikkeling te brengen Deze lijn past ook in het vroe ger ontworpen en door de N. S. reeds voor 15 jaar begunstigde net. De kosten 7t/t ton, die naar den schijn hoog genoeg geraamd zijn, kunnen geen beletsel zijn, ze zullen meevallen, terwijl spoedig binnen enkele jaren welvaart en directe inkomsten de uitgaven zullen dekken althans zeer goede renten opbrengen. Wordt vervolgd De maand Maart staat weer voor de deur De maand Maart is een lieflijke maand, vooral voor de in woners van deze lage gewesten met hun mist, regen en nare nattigheid. Geen lipje, dat zich niet plooit tot een glimlachje, geen oog dat niet een oogenblikje straalt bij het hooren noemen van dien naam „Maart," de maand, die ons de lieve lente komt brengen, die ons bloed weer warmer doet stroomen, die het zonnetje, o zoo onmisbaar zonnetje, weer achter mist en nevel vandaan haalt. Dank baar begroeten we de komst van den maand Maart, die ons de vreugde en blijheid der lente komt brengen. Maar Maart is voor ons, katho lieken niet alleen de lente-maand, maar ook de maand van Sint jozef. Huwelijk,huwelijksleven, huwelijks trouw, het eenvoudig Christelijk huisgezin zijn voorwerpen geworden van dagelijksche spot en cynische opmerkingen. Men durft lachen om een brave huismoeder of een degelijken huisvader, die hun zware plichten vervuilen. Men durft vloeken en vervloeken hetgeen heidenen zelfs als een eer en een zegen beschouwen, een talrijk nageslacht.... Daarom heeft de Kerk nu meer dan ooit de H. jozef zoo hoog mogelijk willen ver heffen en hem tot voorwerp gemaakt van bijzondere vereering. Ziet daar uw voorbeeld van een voud, nederigheid en huiselijk geluk, Hij was de voedstervader van het armste, eenvoudigste maar tevens gelukkigste huisgezin hier op aarde, In eenvoud en plichtsbetrachting, zoo roept de Kerk ons toe, is alleen waar geluk te vinden. Hoe ge u ook draait of wendt om er aan te ontkomen, daarbuiten ligt het niet. De ondervinding heeft, dikwijls te laat, de oogen voor die harde waar heid geopend.... Gelukkig zijn er tegenwoordig nog vele St. Jozef-vereerders; velen, die St. Jozef nog beschouwen als het voorbeeld van waarachtig huiselijk geluk. Hier in Venray en omstreken vooral zijn de St. Jozef-vereerders en vereersters velen. Geen rechtgeaard inwoner van Venray of omstreken, die bij het hooren van den naam St. Jozef niet een oogenblik denkt aan dit een voudige, eenige en oudste bedevaart plaatsje van Sint Jozef op de Smakt. De oude Rector heeft dit leven voor een ander leven verwisseld en is naar betere gewesten vertrokken, maar daarmede is zijn werk van bijna vijftig jaren niet te niet gegaan. De vereering van den H. Jozef is aldaar in den loop der jaren steeds toege nomen en zal blijven toenemen. Huisvaders en huismoeders zijn er heen getogen en hebben denH. Jozef gebeden om zegen over hun huis^ gezin. Zieken en stervenden hebben er gebeden of lieten er bidden om een zalig sterfuur. Jongelingen en jonge dochters, wien het leven nog toelachte, zij wisten den H. Jozef op de Smakt op alle mogelijke vormen en manieren te bidden en te smeeken, dat hij toch eindelijk hun vurige hartewensch mocht bevredigen en dat zij gelukkig mochten zijn bij het kiezen van een levensstaat.... Alwie verleden jaar de enorme toeloop van pelgrims naar de Smakt aanschouwd heeft, valt als van zelf de bekende geschiedenis van het Oude Testament te binnen. Gaat tot Jozef, sprak koning Pharao tot het hongerige volk. Zeven jaren lang was de oogst mislukt, het volk was uitgehongerd, dreigend balden zij de vuist, zelfs de braafste mensch wordt oproerig wanneer de maag m opstand komt.. Maar daar klonk ineens een stem, galmend door bazuingeschal over heel Egypte, de stem van den Opper- machtigen koning Pharao Gaat tot Jozef, hij zal uw honger stillen en de honger van uw kinderen en kinds kinderen.... doet wat hij U zeggen zal. En in dichte drommen bestormden zij de voorraadschuren en gingen heen, verzadigd, belast en beladen met het kostbare graan. God dankend uit geheel hun hart, dat Hij zulk een wijs en verstandig man aan Egypte had geschonken... Moge ook dit jaar, gedurende de maand Maart, pelgrims en Jozef- vereerders(sters) in dichte drommen de hemelsche voorraadschuren be stormen van St. Jozef op de Smakt. Geve God, dat het woord van den Oppermachtigen Koning Christus: Gaat tot Jozef, mijn heiligen voedster vader, weerklank vinde in veler harten! Doet, wat hij u zeggen zal, luistert naar die stem, die soms zoo stil en toch zoo duidelijk kan spreken.... doet dit en ook Gij zult huiswaarts keeren belast en beladen met gunsten en zegeningen van Boven, God dankend voor de groote genade, verkregen door den kuischen echt genoot van de zuiverste der Maagden, van den heiligen voedstervader van Christus-Koning B. B. VENRAY, 1 Maart 1930. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat de op heden vastgestelde lijst van kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad, vanaf den 23sten Februari tot en met den 16en Maart a.s. op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage is neder- gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift en stemdistrictsgewijze in uittreksel verkrijgbaar is gesteld. Tot en met den 9den Maart is eenieder bevoegd bij het gemeente bestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daar op voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd om bij volmacht te stemmen. Venray 22 Februari 1930. Burgemeester en Wethouders vnmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Venray brengt, naar aanleiding eener aan schrijving van den Voorzitter van den Raad van Arbeid te Venlo, ter algemeene kennis, dat, ingevolge het bepaalde bij artikel 59, lid 2 der Ziektewet, bij Koninklijk besluit van 3 Januari 1930' Stbl. no. 5 voor de verplichte Ziekteverzekering bij de ziekenkas van de Raden van Arbeid de volgende regeling is getroffen: Art, 1, De premie voor de ver plichte ziekteverzekering van de bij de ziekenkas van een Raad van Arbeid verzekerden bedraagt voor het gebied van alle Raden van Ar beid 2,3 pet, van het loon, dat voor het tijdperk, waarover de betaling loopt, krachtens het bepaalde bij artikel 64 der Ziektewet voor pre miebetaling in aanmerking komt. Art. 2. In afwijking van het art« 1 bepaalde bedraagt de premie voor verzekerden in dienst van een on derneming, waarin uitgeoefend wordt A, le. het bedrijf van vervaardi gen van cement; 2e. het glasblazersbedrijf, uitgeoe fend in flesschenfabrieken: 3e. het glasblazersbedrijf, uitgeoe fend in fabrieken van glazen voor werpen; 4e. het bedrijf van vervaardigen van vensterglas of spiegelglas: 5e.^ het steenhouwers- en steen- zagersbedrijf; 6e. het bedrijf van vervaardigen van buskruit, nitroglycerine en ander ontplofbare stoffen: 7e. de bedrijven, uitgeoefend in chemische fabrieken; 8e, het kaarsenmakersbedrijf: 9e. het bedrijf van vervaardigen van kunstmest, het vervaardigen van zwavelzuur daaronder al of niet be grepen, en de handel in kunstmest; 10e. het bedrijf van vervaardigen van kunstvuurwerk; 11e. het lakstokers- en vemis- stokersbedrijf en het bedrijf van ver vaardigen van verf; 12e. het lijmmakers- en gelatine- makersbedrijf; 13e het bedrijf van het zuiveren, koken of smelten van traan, oliën of vetten, de handel in traan, oliën of vetten daaronder al of niet begrepen; 14e. het bedrijf van bereiden van bedveeren of kapok; 15e. het bontwerkersbedrijf; 16e. het bedrijf, uitgeoefend in cokesfabrieken 17e. het bedrijf van vervaardigen of herstellen van appendages; 18e. het bedrijf van vervaardigen van bouten, klinknagels of moeren; 19e. het bedrijf van vervaardigen van brandkasten, kachels, ijzeren meubelen of voorwerpen van plaat ijzer 20e. het bedrijf uitgeoefend in galvanoplastische inrichtingen; 21e. het metaalgietersbedrijf 22e. het bedrijf, uitgeoefend in moffelarijen 23e. het bedrijf van verzinken, vertinnen of vernikkelen, voor zoo ver dit niet langs galvanoplastischen weg geschiedt; 24e. het bedrijf van slijpen of polijsten van ijzer of metaal 25e. het ijzergietersbedrijf; 26e. het bedrijf van vervaardigen van zink; 27e. het bedrijf van vervaardigen van zinkwerken 28e. de suikerraffinaderij, daar onder al of niet begrepen de vervaar diging van kandij; 29e. 3.4 pet. van het loon, dat voor het tijdperk, waarover de be taling loopt, krachtens het bepaalde bij artikel 64 der Ziektewet voor premiebetaling in aanmerking komt B; le. het bedrijf van mijnbouw; 2e. het bedrijf van aanleggen van mijngangen en mijnschachten; 3e. het hoogovenbedrijf. daar onder al of niet begrepen het ver vaardigen van cokes en het vervaar digen en distribueeren van lichtgas 4.9 pet. van het loon, dat voor het tijdperk, waarover de oetaling loopt, krachtens het bepaalde bij artikel 64 der Ziektewet voor premie betaling in aanmerking komt. Artikel 3. Voor de toepassing van dit besiuit wordt een verzekerde, werkzaam in een onderneming, waarin meer dan één bedrijf wordt uitge oefend, geacht werkzaam te zijn in het bedrijf, waar in het grootste loonbedrag wordt uitbetaald. Artikel 4. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 65, eerste en derde lid, der Ziektewet en behou dens het in het eerste lid van dat artikel voorziene geval, is van de premie, vastgesteld in artikel 1, ver schuldigd door den werkgever 1.15 pet. en door den verzekerde 1.15 pet.van de premie, vastgesteld in artikel 2, letter A, verschuldigd door den werkgever 2.25 pet. en door den verzekerde 1.15 pet.; van de premie, vastgesteld in artikel 2, letter B, verschuldigd door den werkgever 3.75 pet. en door den verzekerde 1.15 pet. Venray 26 Februari 1930. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. GEVONDEN 2 rijwielplaatjes. Inlichtingen Marechausséekazeme. Voor de Missie van Pater De Porti. Vorig bedrag f 37.70 Uit Venray f 5. Ontwikkelingsavond te Venray. Dinsdag 11 Maart a.s. zal een ontwikkelingsavond gegeven worden door Pater Jacobs uit Stein. Onderwerp Plutocratie. Onze dorpsgenoote Mej. H. Neelen, onderwijzeres in het St. Jozefsgesticht alhier is benoemd tot hoofd der pas opgerichte Meisjes school te Oeffelt. Noord-Limburgsche Schuttersbond Te Geijsteren werd Zondag de eerste algemeene vergadering gehou den van den Schuttersbond „Venray en Omstreken." De schutterij „St. Sebastianus" te Sevenum werd met algemeene stemmen tot den Bond toegelaten, zoodat deze thans bestaat uit 7 vereenigingen. De ontwerp-statuten en het regle ment werden na ampele bespreking en enkele ondergeschikte wijzingen goedgekeurd. Het bestuur werd samengesteld als volgt: J. Grubben. Holthees, voorz. A. Willems, Well, secr.; H. Venne kens, Geijsteren, penningm.; P. Kop pers en J. Sassen, Venray, L. Hen driks. Bergen en Chr. v. Enckevort Sevenum. Baron de Weichs de Wenne heeft het beschermheerschap aanvaard. Besloten werd een oprichtingsfeest te houden te Well op den 3en Zon dag in Juli. Er werd geloot voor de beide Bondsconcoursen. Het eerste wordt gehouden bij het Zandakker te Ven ray, het tweede te Sevenum. Op alle Zon- en Feestdagen in de maand Maart, n.l. 2, 9, 16. 19, 23, 25 en 30 Maart des nam. om 3 uur Lof met preek. Op de Woensdagen in Maart en gedurende het Octaaf van St. Jozef (19—26 Maart) op de werkdagen, de H. Mis om 8 uur, na aankomst van den trein te Maashees-Smakt. Om 3 uur Lof. Deze zijn bepaald op den 3den Zondag van Juni en Augustus. Te half zes werd deze goedge slaagde vergadering, welke 3 uren had geduurd, door den voorzitter gesloten. De Stille Omgang te Amsterdam wordt dit jaar gehouden in den nacht van Zaterdag 15 op Zondag 16 Maart, Deelnemers uit Venray en Omstreken kunnen zich vanaf heden aanmelden bij den Heer Hen ri Jacobs, Schoolstraat, of aan het Bureau van dit Blad. De kosten worden volgende week opgegeven. Met genoegen vernemen wij, dat onze vroegere dorpsgenoot de heer H. Slits Jr., leeraar aan de land- en tuinbouw-winterschool te Didam, in Wageningen slaagde als T uinbouw-ingenieur. Norgen 2 uur aan de Hoop Overloon Feestyergudering Boerenleenbank. In de groote zaal van het Sint Antoniuspatronaat te Venray hield de Boerenleenbank alhier het feest van het 30-jarig bestaan. De Voorzitter, de heer M. Wis- mans, opende de vergadering met den Christelijken groet en een hartelijk woord van welkom aan den Geeste lijken Adviseur, de vertegenwoor digers van het geestelijk en wereldlijk gezag, den Heer Jan Poels, de eerste steenlegger der thans jubileerende Bank alsmede den spreker van heden avond, den Heer Verbeeten, Inspec teur der Boerenleenbanken te Eind hoven. De Voorzitter noemde de opkomst ter vergadering bevredigend en bracht den leden dank voor hunne tegenwoordigheid in de H. Mis, welke hedenmorgen was opgedragen om God dank te zeggen voor het vele goede der Boerenleenbank en tot rust der zielen van overleden Bestuursleden en leden der Boeren leenbank. Voordat de Eerw. Heer Geeste lijke Adviseur het woord voert, wordt op deze vergadering een feest- tractatie aangeboden, welke met een blij hart aanvaard wordt, waarna de Eerw. Heer Geestelijke Adviseur er op wijst, dat bij dit 30-jarig jubilé op de eerste plaats dank moet ge bracht worden aan God, den gever van al het goede. De Boerenleenbank is een vexeeniging. die de stoffelijke belangen der leden wil behartigen. Het heeft daarom ook zoo bijzonder getroffen, dat zoovelen hedenmorgen tegenwoordig waren in de H. Mis, die werd opgedragen uit dankbaar heid aan God, voor al het goede, dat den leden via de Boerenleenbank geworden is en tot zielerust der

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1