J. TAN WEEGEN - VIERLINGSBEEK Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAtfQTO MimiGsrr '(YOOimiGSTf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Ned. R.K.BIindenbond „St. Odilia". Ontwikkelings-avond te Venray. De Kippenhouderij op het platteland Buiten). Nieuws. Provinciaal Nieuws ARCHITECT N.I.V.A. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930 Een en vijftigste Jaargang No. 8 i MANUFACTURE (t BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS J MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Afd. Limburg. Om te voorzien in eene reeds lang gevoelde behoefte, hield het uitsluitend uit blinden bestaande bestuur van bovengenoemden bond te Maastricht een vergadering met verschillende daartoe uitgenoodigde ziende blindenvrienden. ten einde te komen tot het instellen van een uit zienden bestaanden Raad van Bijstand. En daarin slaagde men. Presidente van den Raad werd Mevr. van Oppen-Dankelman, secretaresse Mej. Tuinstra, beide te Maastricht. De verbetering en verzachting van het lot der blinden was natuurlijk het hoofdonderwerp der verdere besprekingen. De blinde voorzitter van St. Odilia, de heer De Jong, zette de werkzaamheden der blinden- bonden in het algemeen, die van St. Odilia in het bijzonder uiteen werkverschaffing, vermindering van reiskosten, opneming in gestichten, gezamenlijke inkoop van materiaal, ontwikkeling, blindenonderwijs, dat alles ligt binnen den kring der be moeiingen van de blindenbonden. Het spreekt van zelf, dat speciaal de Katholieke Bond geheel bijzonder oog heeft voor de godsdienstig- zedelijke en maatschappelijk-cultureele belangen der blinden. Dit dient wel eens vermeld te worden, nu de NEUTRALE Ned. Blindenbond ook in Limburg propaganda maakt, om Katholieke Blinden te trekken en den steun der Katholieken te winnen voor hun werken in de neutrale richting. De geestelijke en zedelijke belangen der Kath. blinden zijn enkel veilig in den Kath. Bond, deze voor ziet ook en zal in de toekomst onder Gods Zegen en met den steun onzer Limburgsche Katholieken nog beter kunnen voorzien in hunne stoffelijke belangen. Sedert de oprichting van St. Odilia in Limburg in Febr. 1928 hield deze 5 ledenvergadering, 2 retraiten en 1 bedevaart. Twaalf kinderen werden in onderwijsgestich ten geplaatst, enkele op kosten van den bond. Aan mandenmakers werd met aanzienlijke korting teenhout verstrekt, en verder werd in vele bijzondere gevallen steun verleend. Een bijzonder punt van bespreking maakte uit het verschaffen van pro- duktieven arbeid, door gezamenlijken inkoop van materiaal, het bezorgen van werk en werkgelegenheid, het vergemakkelijken van den afzet, het vergrooten van het afzetgebied, ver koopcentrale en dergelijke. Dit punt werd verder ontwikkeld door den Heer Maassen. Daartoe is echter geld, veel geld noodig, en, onder dankbare vermel ding van de opbrengst der gehouden kerkcollectes en van de bijdragen der donateurs en de gaven van edele gevers, durft het Bestuur en de Raad vaii Bijstand hopen op uitge breider en blijvenden steun van Limburgs geestelijke en wereldlijke overheden' en van alle Limburgsche Katholieken. Er zij hier nog eens op gewezen: geen enkele Katholieke blinde van Limburg is tot nu toe lid van een neutrale vereeniging in den Katho lieken Bond hooren ze thuis en zullen zij voldoende behartiging hunner belangen vinden. Laten dan ook Limburgs Katholieken onze Katholieke beweging steunen, en zich afzijdig houden van de propaganda, die thans door en voor de NEU TRALE beweging gevoerd wordt. Nog werd ter vergadering bespro ken het houden in dit voorjaar van een propaganda-dag met ledenver gadering te Maastricht, en de mogelijkheid van een tentoonstelling van het blindenwezen in het najaar. P.S. Verzoeke opgave van naam en woonplaats van blinde kinderen en volwassenen, die nog niet met den Kath. Bond in verbinding staan, aan onderstaand adres. Secretariaat afd. Limburg v.d. R.K.BIindenbond „St. Odilia", Maasstraat 298 Weert. Aalmoezenier Roncken heeft op 6 Februari voor de eerste maal in Venray het woord gevoerd, Deo favente zal het niet de laatste maal zijn, naar wij hopen. Men kon het merken in de zaal, van 't begin af aan had hij aller gespannen aandacht. Beduidend langer dan de gewoonte is, heeft de aalmoezenier gesproken en toch ieder vond het meer dan ooit spijtig, dat hier op het onder- maansche ook aan schoone dingen een einde komt en de zeereerw. Heer Roncken een slot moest maken aan zijn schitterende glasheldere uiteen zetting van het Bolchewisme. De talrijke dames en heeren aan wezigen, die thans weten welk een talentvol spreker Aalmoezenier Roncken is, en anderen, die 't van de bezoekers later gehoord hebben, zullen met genoegen vernemen, dat de Aalmoezenier toegezegd heeft een volgenden winter als onderwerp te nemen Lenin. Dit seizoen gaat 't niet meer. A.s. Donderdag 20 Februari te half 8 is de beurt aan Prof. J. Bouw man o.f.m. uit Heerlen. De Zeereerw. Heer komt uit het hartje van de mijnstreek om met be hulp van lichtbeelden ons een interessanten en leerzamen avond te bezorgen over de vorming der steen kool in het vóórhistorische tijdperk, de ontginning in den loop der eeuwen en de hedendaagsche moderne exploi tatie. Wij wenschen den Zeereerw. Pater Bouwman het succes toe van zijn voorganger. Kap. W. GEURTS. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. De kuikentyd. V. Wie maar heel weinig kuikens heeft op te fokken kan deze met 'n kloek in 'n z.g. kuikenhokje groot brengen, dat bestaat uit een kloekenafdeeling, waar de kloek steeds verblijft, de kuikens alleen 's nachts en op den dag om zich nu en dan te warmen, benevens een gedeeltelijk overdekt rennetje, voor 't grootste deel zonder vasten bodem, zoodat men het geheel telkens 'n andere staanplaats kan geven en de kuikens daarbij tevens een versch terrein. Maar op de boerderij is 't aantal kuikens zoo groot, dat de kloek daar vrijwel als uitgeschakeld beschouwd kan (en moet!) worden. Men gebruikt er 'n carousel kunst moeder (met lampverwarming) of een kachel met flinke kap of scherm. Wanneer kuikens bij een kloek zitten, hebben ze eene nooit falende warmtebron. Maar buiten de kloek is het niet warm. Dat zij ons een vingerwijzing bij het kunstmatig op fokken van kuikens. Het mag nimmer in de heele ruimte heet zijn. Hieruit volgt al, dat 'n kachel in 'n klein vertrekje absoluut verkeerd is, want daar zal het overal te heet worden. De kuikens verweekelijken dan. Of we moeten de kachel maar heel weinig laten branden en dan kunnen de diertjes zich nu en dan weer niet genoeg warmen. Zoowel te koud, als te heet opge fokte kuikens worden zwakkelingen. Heeft men echter een voldoend groot hok, b.v. 4 bij 5 Meter, dan gaat het met 'n kachel zegr goed, want dan is de afstand tusschen de warmtebron en de wanden van het hok wel zoo groot, dat er voldoende verschil in temperatuur zal wezen, althans bij normaal branden der kachel. Op de warmste plaats der kunst- moeder moet het in de eerste dagen niet warmer zijn dan 85 gr. Fahren heit, maar ook niet kouder dan 75 gr., bij guur weer 80 gr. Fahrenheit. Waar meten we dan de grootste warmte Onder de kap, een handbreedte boven den bodem. Als de tempera tuur op peil is, zien we de kuikens 's avonds in een ronden band vlak onder het uiteinde der kap liggen. Wordt het kouder, zog schikken ze instinctmatig naar binnen, in het tegenovergestelde geval naar buiten. Heel vaak is de kap of het scherm te klein en daarbuiten wordt het 's nachts vooral tegen den morgen al gauw te koud en dan kruipen de kuikens wel op elkaar of veel te dicht tegen mekaar. Wie dus een kachelkunstmoeder aanschaft, neme er een met flinke, groote kap. Aan de gedragingen der kuikens moet de baas zien, of er te veel dan te weinig warmte op den dag ge geven wordt. De temperatuur buiten het hok speelt hierbij een zeer groote rol, vooral wanneer alle ramen vaste zijn, dus niet geheel opengezet kun nen worden. Als binnen de kachel brandt, en buiten staat de zon vlak op de dichte ramen, dan wordt het in het hok al gauw veel te heet, eerder dan men er erg in heeft. Wij vinden aan een kuikenhuisje eenige ramen, die geheel draai- of schuifbaar zijn, dan ook een eisch. Men kan dan ook de versterkende buitenlucht binnen krijgen, waarvan dan de kuikens toch profiteeren, al moet men ze binnenhouden. De eerste week kunnen kuikens nog al wat warmte hebben, als er maar frissche lucht genoeg aanwezig is, doch daarna moet de temperatuur geleidelijk dalen, al naar gelang het weer is natuurlijk. Na 3 weken zal bij gunstig weer de kachel of de lamp op den dag al uit of zoo goed als uit kunnen zijn, maar voor den nacht moet men deze warmtebron niet al te gauw wegnemen. Hoe lang de kunstmachine warmte moeten geven, hangt dus af van om standigheden, de weersgesteldheid speelt hierbij de grootste rol. Zijn de kuikens bijvoorbeeld 3 a 4 weken oud en krijgen we eene periode van koud en regenachtig weer, dan moet men ze op den dag ook nog wel eenige warmte geven. Hebben we daarentegen zéér zacht weer, dan kunnen het zelfs kuikens van 14 dagen overdag best zonder warmte stellen. Maar 's nachts niet, al behoeft die warmte ook dan niet zoo groot te wezen. De eerste dagen houden we de kuikens dicht bij de lamp of de kachel en moeten ze daar dus ook van voedsel en drinken voorzien worden. Maar, als ze wat ouder worden, moeten de voeder-en drink bakken steeds een flink eind van de kachel af staan. We moeten de kui kens al van jongs af gewennen aan niet te warme lucht, anders verweeke lijken ze. Gewoonte is in dezen ook een tweede natuur. Hebben ze behoefte aan meer warmte, zoo schikken ze zich wel tijdig bij de warmtebron. Denken we maar aan een kloek met kuikens, waarbij deze toch ook tel kens in de niet verwarmde lucht komen. Men kan rondom de kachel of de lamp der caroussel-kunstmoeder een dikke laag scherp zand brengen en verder op heel fijn stroohaksel of turfstrooisel. 't Is een lust voor de oogen, de diertjes daarin bezig te zien, als men een handjevol korrel voer daarin heeft ondergeharkt. Een houten of betonnen vloer moet altijd van een flinke laag zand voor zien zijn en daar fijn stroohaksel of turfmolm overheen. Anders krijgen de kuikens „zoldervoeten.'' Deteenen gaan dan krom staan en de kuikens scharrelen op de hielen rond. Dat gebeurt ook, als ze kalkarm voedsel krijgen. Daarom is phosphorzure voederkalk noodig, doch onze op- fokvoeders bevatten die wel, we hoeven er dus niet verder op in te gaan. Boekweitgrutten en wit kanarie zaad bevatten veel kalk. Daarom zijn die zoo buitengewoon goed voor de kuikens. Men kan ze er ook zoo lekker mee aan 't'werk houden. Het drinkwater geven we in fon teinen of bakjes, waar ze niet in kunnen gaan staan. Om verentreini ging te voorkomen is het noodig, deze op 'n plank te zetten, die over het bodembedeksel wordt heengelegd, later zelfs een paar steenen of balkjes onder deze plank. Met groenvoer de eerste week uiterst spaarzaam zijn. Voor diarrhee moeten we oppassen. De vlootconferentie is ruim drie weken aan den gang, maar dé op lossing van de vele en ontegenzeg gelijk zeer moeilijke kwesties, daar toe is men vooralsnog niet gekomen. Er gingen en gaan eenige geruchten omtrent overeenkomst tusschen een paar mogendheden, welke geruchten soms al weer tegengesproken wor den, voor men er behoorlijk nota van genomen kan hebben. Zoo was er een gerucht, volgens 't welk er tusschen Amerika en Engeland een voorloopig accoord was bereikt, betreffende de groote slagschepen. In een tegenspraak werd beweerd, dat de kwestie van de slagschepen op de conferentie nog niet aan de orde was geweest. Er zou volgens sommigen een zgn. „bloc" bestaan tusschen Engeland en Amerika, wat zoo van Engelsche als van Amerikaaneche zijde is tegengesproken. De vraag is nu maar of de andere drie ter conferentie vertegenwoordigde mogendheden die tegenspraak voor goede munt aan nemen. In sommige Fransche kringen moet men zelfs de meening zijn toegedaan, dat er wel- reeds een accoord bestaat tusschen Amerika en Engeland, maar dat Mac Donald dit wat men noemt „achter baks" houdt, om als de be sprekingen te Londen tot geen of tot een mager resultaat mochten leiden, tenminste iets te hebben, dat als resultaat van die besprekingen getoond kan worden. Mac Donald heeft te Londen een aantal delegaties van vrouwenorga nisaties ontvangen, die hem een vredespetitie kwamen aanbieden. Vermoedelijk zullen de dames (En gelsche, Fransche, Japansche en Amerikaansche) wel heel vriendelijk ontvangen zijn, maar of Mac Donald haar veel troost zal hebben kunnen geven Naar we lezen was het hem ver gund de dames op de noodzakelijk heid te wijzen de verwachtingen niet al te hoog gespannen te houden en tevens te wijzen ook op de vele moeilijkheden van het practische vredes- en ontwapeningswerk. Uit den aard der zaak mag wel aangenomen worden, dat Mac Donald iets meer met den practischen kant van het vraagstuk op de hoogte is dan de internationale delegaties van vrouwen. De „Times" beweerden eenige dagen geleden in een hoofdartikel dat ondanks de moeilijkheden van binnenlandsche aard, welke de Labour-regeering ondervindt, toch de positie der regeering tijdens de conferentie onaantastbaar is. Hieruit zou eenige bezorgdheid spreken in verband met de mogelijk heid, dat er ter conferentie partijen zouden kunnen zijn, die hare eischen gaarne zouden willen verhoogen, in dien ze konden vermoeden, dat een zwakke Engelsche regeering terwille van een te behalen politiek succes in voorstellen zou toestemmen, voor de bewilliging waarvan een sterke Engelsche regeering niet te vinden zou zijn. Snowden, de Britsche kanselier van de schatkist heeft in een radio rede (bestemd voor Amerika) ge sproken over den finantieelen kant van het ontwapeningsvraagstuk. Hij kwam op tegen de bewering als zou de voorbereiding tot den oorlog het beste middel zijn om den oorlog af te wenden. Volgens Snowden hebben de overwinnaars (ook Enge land dus) na den oorlog er met alle beschikbare middelen naar gestreefd den oorlog voor te bereiden. Ja, en nu is Engeland een van de overwinnaars. Duitschland zit voor vele van tientallen jaren aan zijn uit het verliezen van den strijd voort gesproten financieele verplichtingen. Maar Engeland, dat tot de overwin naars wordt gerekend heeft, naar Snowden opmerkte, uit den wereld oorlog een schuld overgehouden van 35 milliard dollar, en zei hij, als het huidige tempo van schuld, en rente betaling gehandhaafd blijft, zal het nog honderdveertig jaar duren voor die schuld gedelgd is. Daarvoor luistert men naar den weidschen titel van overwinnaar Zooals we reeds de vorige week schreven dat het voornemen was, gaat de nieuwe bewindsman in Spanje, Berenguer, door met eenige der dic tatoriale maatregelen van Primo de Rivera te niet te doen. De afgetreden dictator laat het er intusschen niet heelemaal bij zitten. Naar gemeld wordt heeft hij aan de leden van de thans ontbonden Nationale vergadering een program doen toekomen, waarin hij de orga nisatie aankondigt van een nieuwe politieke partij, die zich, deelnemende aan de verkiezingen, tot taak zal stellen de dictatuur te verdedigen. Werden kort na het aftreden van Primo de Rivera geruchten vernomen over mogelijk gevaar voor de Spaan- sche monarchié, thans nu de gemoede ren wellicht wat tot kalmte gekomen zijn, en het nieuwe al weer wat be zonken is, maken verschillende be richten uit de Spaansche hoofdstad melding van in sommige, ook hoogere, kringen uitgesproken wenschelijkheid de Spaansche monarchie te hervormen in een republiek met als president... koning Alfonso. Of de Spaansche koning bereid zou zijn z'n traditie, scepter, troon en kroon in den steek te laten, om het presidentschap, ware het ook voor het leven, te aanvaarden, .is ons niet bekend, maar op het Eufopeesch tooneel, waar zoo menige troon en kroon gevallen is, zou het toch wel iets nieuws zijn. VENRAY, 15 Februari 1930. Verleenen van voorschotten voor den bouw van arbeiderswoningen. Personen, die langeren tijd in de Gemeente woonachtig zijn, van onbesproken gedrag en oppassend, kunnen, indien zij voor den bouw van een eigen woning gelden be- hoeven, mits zij voldoende gegoed zijn om minstens 15 pet. uit eigen middelen te betalen, onder bepaalde voorwaarden van de gemeente voor - schotten verkrijgen. Het voorschot bedraagt hoogstens f 3400 per woning. In 1930 zullen gelden beschikbaar worden gesteld voor hoogstens vier woningen. De te betalen rente be draagt 43/4 pet., het jaarlijks af te lossen bedrag wordt nader overeen gekomen. Degenen, die wenschen hiervoor in aanmerking te komen, kunnen zich wenden tot den Burgemeester, die hen nadere inlichtingen zal ver strekken. Venray 11 Februari 1930. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Afkappen en opscheren van heggen. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat in het jaar 1930 volgens artikel 47 van het Provinciaal Wegenregle ment van Limburg wederom moet plaats hebben de vierjaarlijksche inkorting van heggen en struikge wassen langs de kunstwegen. Volgens dat artikel moeten te be ginnen van 1894 en telkens het vierde jaar daaropvolgend (dus ook in 1930) voor 1 Juli, de niet jaar lijks geschoren wordende hagen en struikgewassen, staande binnen den afstand van 2 M. van de grens van de provinciale wegen, de Rijkswegen in beheer en onderhoud bij de pro vincie en andere kunstwegen, afgekapt worden ter maximumhoogte van 1.50 M. boven den grond, waarop ze geplant zijn, met dien verstande dat op voormeld tijdstip geen loten van meer dan een half jaar oud boven die hoogte mogen uitsteken. Ten aanzien van de jaarlijks ge schoren wordende hagen en struik gewassen, benevens hagen en struik gewassen dienende tot afsluiting van begraafplaatsen, wordt de maximum hoogte bepaald op 2 M. boven den grond waarop ze geplant zijn. Op hagen sedert minder dan drie jaren geplant en struikgewassen tot een bosch behoorende, zijn de be palingen der voorgaande alinea's niet van toepassing. Al de binnen den afstand van 1 M. van de grens der wegen en voet paden in 't algemeen staande hagen moeten telken jare aan de wegzijde, ter hoogte van minstens 1.50 M. boven den grond, waarop ze geplant zijn, opgeschoren worden, in dier voege dat op 1 Juli aan die zijde slechts hoogstens 0,30 M. hout buiten den stam mag aanwezig zijn. Voor datzelfde tijdstip moeten jaarlijks insgelijks weggeruimd worden de over de wegen en voetpaden, slooten en greppels hangende boomen struiken, hagen of takken. Met het oog op het thans voor het inkorten en opscheren der heg gen en struikgewassen geschikte seizoen, raden wij belanghebbenden aan thans reeds aan hunne verplich tingen te dien opzichte te voldoen. Venray 11 Februari 1930. Burgemeester en Wethouders vnmd. O. VAN DE LOO De Secretaris. VAN HAAREN Gisteren om 4 uur nam. hield de Gemeenteraad van Venray een openbare vergadering ter be handeling van de navolgende punten 1. Beeëdiging van het nieuw be noemd lid van den Gemeenteraad, de heer P. van Bergen. 2. Notulen. 3. Kasopname gemeente-ontvan ger 4e kwartaal 1929. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 4 H.A. grond onder Ysselsteyn aan J. H. Greijn te Helden-Panningen. 5. Vaststelling der voorloopige vergoedingen aan de bijzondere lagere scholen overeenkomstig art. 101 der L. O. wet 1920. 6. Verzoek van Fr. Janssen te Lull om ten opzichte van de door hem gepachte gronden de oude pachtvoorwaarden geldig te verkla ren. 7. Vaststelling aanvullingscohier der trottoirbelasting. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan het Rijk gelde- lijken steun te vragen tot een be drag van f 3500, om dit beschikbaar te stellen aan een landarbeider ter verkrijging van een plaatsje. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een voorschot, maximum f 3500. ingevolge de Landarbeiderswet aan G. Vullings. landarbeider ter ver krijging van een plaatsje. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan J. Moorrees eene vergoeding toe te kennen, onder voorwaarde dat hij zich ver plicht het bakhuisje langs den Stations weg af te breken. 11. Voorstel van B. en W. om het rijden van den gemeentelijken autobusdienst Venray-Station, weder om voor vier jaren publiek aan te besteden. 12. Ingekomen verzoek van de R. K. Middenstand inzake winkel sluiting. 13. Ingekomen stukken. Aan de Firma Vollebergh en Zonen alhier is de meubileering op gedragen van de Secretarie der Gemeente Maashees. Een der bureaux staat thans in de vitrine van ge noemde firma geëxposeerd. De vergadering van de Boeren leenbank alhier, bepaald op Woensdag 12 -Febr., kon wegens het onvol doend opkomen der leden niet doorgaan. Daar de leden per kaart en per advertentie hiervan kennis werd gegeven, kan slecht worden verondersteld, dat zij niet hiermee bekend waren. De volgende vergadering is be paald op Vrijdag 21 Febr. a.s. Sluiting Landbouw-Huishoud- cursus te Venray. Maandag werd in het Meisjes- Patronaat alhier de vijfde cursus gesloten met 23 leerlingen. Een groot aantal belangstellenden, zoowel geestelijke als burgerlijke autoriteiten woonden deze sluiting bij. De meisjes hadden onder leiding van Mère Bernarda en Mej. Sangers een kleine tentoonstelling gearran geerd, van wat in dit cursusjaar door de leerlingen op gebied van handwerk en inmaak is gepresteerd. En dit mocht gezien worden. 't Hoofd der cursus verwelkomde de aanwezigen, waarna de leerlingen werden ondervraagd. De heer Tops, vertegenwoordiger van de Com. Landbouwonderwijs, feliciteerde de leerlingen met het be reikte resultaat en onderstreepte nog eens de groote noodzakelijkheid van het landbouwhuishoudonderwijs. De Burgemeester hierna het woord krijgende, dankte de Eerw. Mère Overste voor hare medewerking in het bijzonder wat betreft de nieuwe Landbouwhuishoudschool, die we spoedig zullen bezitten. Vervolgens werden door den Groot Edelachtbare heer J. Poels de diplo ma's uitgereikt met een gemoedelijk woordje, waarbij hij wees op de noodzakelijkheid van onze boerinnen om eenvoudig te blijven. Nadat alle aanwezigen even voor den fotograaf geposeerd hadden, kregen we nog een heerlijk slotstuk. Het door de leerlingen geëxposeerde gebak werd met een lekkere kop koffie onder gezellige kout verwerkt. 'n Gezellige leerzame middag. Yoor onze Landstormers. Bij W. Hulsman alhier, en bij P. Arts te Leunen, kunnen worden af gehaald de Gedenk-Albums, uitge geven bij gelegenheid van den Nationalen Landstormdag te den Haag. De „Regenmaker" doet zijn best. 't Succes komt misschien later Maar „Henco" maakt voor Uwe wasch Het zachtste regenwater. Mariavereeniging. Op Woensdag, 5 Februari, werd in de Patronaatszaal de groote jaar- lijksche vergadering voor de leden der Mariavereeniging gehouden. Mej. Beukers, die uit naam van't bestuur, aan alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, wees er in haar openingswoord op, waarom er dit jaar van een eigenlijke feest- vergadering geen sprake mocht zijn. Immers, waar de ijverige presidente, Mej. Marie Arts om zulke treurige redenen niet persoonlijk kon aanwezig zijn, paste 't den leden der Maria vereeniging niet luidruchtig te feesten. Ook zei spreekster, dat 't bestuurder vereeniging eerst nu voor goed ge voeld en ondervonden had, „Juffrouw Marie" de groote stuwkracht steeds was, de spil, waarom alles wat bij en tot de Mariavereeniging behoort, steeds draaide. Nadat op een hartelijk, vertrouwvol gebed was aangedrongen, opdat de Gever van alle goed aan de Presidente zal doen toekomen, wat. Hij in zijn

Peel en Maas | 1930 | | pagina 1