Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos üïjnliardt's Zenuwtabletten Landverhuizers. De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. looflijke groote bundels werd ver brand. Ook bij de Chincilla-fokkerij doet zich eenzelfde verschijnsel voor, want naar wij vernemen zijn de eigenaars, die verleden jaar f 36 voor een exemplaar hebben gegeven, al heel blij als ze er nu een bod voor kunnen krijgen. En voor eenige guldens zijn er plenty te koop. Ik denk, dat de verliezen wel in de honderdduizend loopen. En dat alles geld van de kleine nijveren, die met een licht werkje en veel zorgvuldigheid zich een veiligen ouden dag dachten te bereiden. En die helaas even maar, heel even hebben geloofd aan het wiekgeklap vari het gebraden duifje, dat hen in den mond zou komen vliegen. Wat zijn ze zwaar gestraft Zuidw. S. J. Ruim tachtig jaren terug moet er 'n groep Katholieke Nederlanders als landverhuizers naar Noord-Amerika vertrokken zijn, om er zich in den staat Wisconsin te Little Chute te vestigen en hun geluk, te beproeven. Het moet toen toch wel de gulden tijd der landverhuizers geweest zijn, al kunnen wij ons eenigszins het verschil voorstellen tusschen de reis van een emigrant 1930 en die van em landverhuizer 1850. Want kort na aankomst schreef een dezer Nederlanders in een brief, die waarlijk wel verzonden schijnt uit een landverhuizersparadijs, onder meer het volgende: „Zeker zult gij in mijnen vorigen brief gelezen hebben, dat ik 158 acre grond gekocht heb, die ik thans bezig ben te bewerken, om ze vóór de lente klaar te hebben, te beploegen en te bezaaien. Deze grond laat, wat deszelfs vruchtbaarheid aangaat, niets te wenschen over. Onze voornaamste levensbehoeften zijn: vleesch, spek en tarwebrood, dat wij zelf bakken en zeer goed is, ook een weinig aardappelen, doch geene groenten, die zijn hier duur, hoewel die hier in overvloed kunnen geteeld worden; aanstaand jaar zal het er ons niet aan ontbrekenspek en vleesch wordt hier drie maal daags gebruikt...." »Te Appleton, 5 mijlen of bijna 2 uren van ons vandaan, ten westen van Little Chute, aan de overzijde van de Fox, stond voorleden jaar één huis, en nu is het eene stad van honderd huizen; men is er reeds bezig om den 5den molen te bouwen, zijnde een houtzaag- en korenmolen. Drie uren verder is voor twee jaren de stad Nemda aangelegd; zij is thans al van beiang 20 minuten verder aan de overzijde is Menasha aangelegd; daar was evenals te Appleton voorleden jaar één huis en nu bevinden er zich een menigte; Milwauki, alwaar onze bisschop zijn verblijf houdt, is voor eenige jaren aangelegd, en er zijn omstreeks 20.000 inwoners." „Volgens berichten uit den Sheboigan Nieuwsbode" zijn er van den 2 April tot 1 October (1849) 163.193 landverhuizers in New- York aangekomen dit is bijna 890 per dag. In 1840 telde de staat Wisconsin 43.000. inwoners, dit getal zal nu wel tot 100.000 gestegen zijn." „Men zegt, dat in de zuidelijke Staten meer geld. te verdienen is, maar daar is het ongezond: hier is het even goed als in Noord-Brabant, en de lucht veel zuiverder." „De rivieren overstroomen hier nooit als de Maas of Waal, maar blijven altijd in hunne bedding hun bodem is een vloer van kalksteen, welke men hier zoo veel kan stoken als men wil en bijna iedereen kan doenook treft men in sommige rivieren watervallen aan, zooals in de Fox-rivier, daar plaatst men hout-, zaag- en korenmolens, wind molens ziet men hier niet, maar wel stoommolens." Dit laatste is een tachtigjarig oud nieuwtje, dat tusschen twee haakjes, wel een eenige beteekenis heeft, het feit, dat dezen landverhuizer de stoommolen reeds goed schijnt te kennen. „De ambachten geven hier goede verdiensten het bedelen daarentegen is hier niet bekend, en men kan daarin geen meester vinden. Zoo is het ook met het stelenmen kan vrij gereedschappen, of wat het is, buiten of bij het werk laten liggen de deuren worden zelden gesloten. HemelEn Antonio is nog niet terug. Hij is ver weggegaan de arme man! Tot aan de rivier, om watersnippen le zoeken; maar hij zal toch zoo lang niet meer uit blijven. Kom binnen, kom binnen. Rust uit. Anica, waarom hebt gij mijnheer niet naar binnen laten gaan? Maar toen hare moeder zich omkeerde, was Anica verdwenen! Wordt vervolgd. Gij zult zeggen Hoe is het moge lijk, dat in een land, waar alle natiën der wereld heen verhuizen, zoowel kwade als goede, geen schelmerij of diefstal gepleegd wordt Dit moet men meestal daaraan toeschrijven, dat ieder die hier komt, ziet, dat, als hij werken wil, zich in korte jaren een kostwinning kan verschaf fen. Een timmerman verdient daags 6 schillings, ook soms een dollar of 10 schilling zoo gaat het ook met de smids, kleermakers, schoenmakers enz., doch men ziet hier ook zoo wel naar kunde als in Europa." „Logementen en winkels geven hier een zeer goed bestaan. Loge menten, omdat de Amerikaan veel wil reizen, en de logementhouders zich goed laten betalen. Winkels, omdat er geene markten zijn, en dus alles in den winkel moet gekocht worden, en de winkeliers mijns be dunkens wel ruim 30 pet. winst hebben." „Al deze affaires worden door manspersonen bediend, en men zou met groote minachting spreken van vrouwen, die zulk een werk in een winkel of logement verrichten." „Van de belasting héb ik uin m'n eersten brief gemeld ik herinner u slechts, dat die weinig of niets beteekent. Moet men verwonderd staan, dat dit land bestaan kanbijna zonder belasting, als men weet, dat er alle jaren zoo een verbazend groote mecigte acres land verkocht wordt Een town is twee uren lang en breed en bevat 36 sectiën of 23.400 acresdeze wordt door den staat verkocht voor 11/4 dollar per acre en levert eene som van 28.800 dollar op." „Wat het jaargetij betreft; 't is hier in den zomer dikwijls heet en droog, het regent weinig, en ofschoon het thans vriest en somtijds sneeuwt, en de sneeuw een voet dik ligt en gewoonlijk tot Maart blijft liggen, is het zelden zoo koud of men kan buiten werken. Men gebruikt thans de slede, en rijdt over de sneeuw met zware vrachten men legt met snelle paarden een uur in een kwar tier af." „Ten slotte, ten bewijze, dat het hier in vele opzichten vrij wat beter is., dan in Europa, wil ik u nog een voorbeeld aanhalen van een Duit- scher. Hij woont dicht bij ons en is een paar jaar voor de Hollandsche landverhuizers hier gekomen, bijna zonder middelen, en 'nu is hij in het bezit van 40 acres grond, heeft 2 ossen, 2 koeien, kalveren, varkens, benevens verdere gereedschappen en veel voorraad van veldvruchten." Hoe gelukkig gleed het leven, van dien landverhuizer heen. Nam hij, nauwelijks een jaar in Little Chute, al niet volledig de allure aan van een rijken Amerikaan- schen erfoom voor ae arme Holland sche neefjes en nichtjes tegen het jaar 1890 of daaromtrent? door JOS. BOSHOUWERS te LENT. De kuikent^jd. IV. De kuikens, die in de machine geboren worden vereischen dezelfde verzorging, als die welke door eene broedsche kip ter wereld zijn ge bracht. We beginnen met er op te wijzen, dat nimmer kuikens van verschillen den leeftijd bij dezelfde kunstmoeder of dezelfde kloek mogen gebracht worden. Zelfs het verschil van maar 'n paar dagen kan noodlottig worden voor de jongst geborenen. Deze worden immers van de voederbakken verdrongen en geraken onder den voet. Ze komen hoe langer hoe meer achter en ten slotte zit er heelemaal géén groei meer in. Wie zelf eene broedmachine heeft, laat de kuikens daarin 24 a 36 uren na de geboorte na-drogen. Men hoeft niet bang te we.zen, dat ze honger of dorst zullen lijden. De eerste 24—86 uren na het uit komen mogen kuikens géén voer hebben. Waarom niet hoor ik vra gen. Omdat de Schepper hun genoeg reservevoedsel heeft meegegeven, toen ze de eischaal verbraken. Jullie hebt allemaal wel eens 'n ei stuk zien vallen, dat een bijna vol wassen kuiken bevatte met een gelen zak aan 't lijfje. Dat was de zooge naamde „dooierzak", die door de navelstreng in «het buikje trekt, vóór dat het kuiken uit het ei treedt. Die dooierzak is zooveel als de knapzak, welke de jonge wereld burger mee op reis neemt, als hij, zijn enge kluis verlaten hebbende, de wijde wereld instapt. Van dien dooier moet het den eersten tijd leven. Geven wij nu direct voedsel aan 't kuiken, dap verteert die dooierzak niet behoorlijk, hij blijft te lang plaats innemen en gaat wel tot ontbinding, zelfs tot versteening over. Het duurt ongeveer een dag of zes alvorens hij geheel op is. Daarom de eerste week nimmer veel voedsel tegelijk aan de kuikens geven. Aan de Serum-inrichting te Rotter dam en de Veeartsenijschool te Utrecht, waar elk jaar vele gestorven kuikens ter onderzoek worden opge zonden, blijkt herhaaldelijk, dat er nog lang naderhand resten van dooiers inzitten. De overige inwendige or ganen kunnen zich daardoor niet normaal ontwikkelen, er is als 't ware geen ruimte genoeg Zijn we daarom nou eens zoo verstandig, als de kuikens allemaal flink droog en tierig zijn, nog min stens een dag te wachten, voor we ze voer geven. Als ze piepen doen ze het van kou, niet van honger. Kuikens moet men dikwijls voeren, maar met kleine hoeveelheden, anders ontstaat er ver stopping, die op haar beurt weer oorzaak kan worden van diarrhee. Diarrhee beteekent bij kuikens: de dood De voeders kunnen we verdeelen in 2 soorten: weekvoer (of opfok- voer) en hardvoer (kuikenzaad). We moeten niet zelf mengen, en zeker geen opfokvoer, want hier komen van sommige onmisbare stoffen ztjlke kleine hoeveelheden in, dat het eene absolute onmogelijkheid is, zonder mengmachine een goed opfokvoer te maken. Mieke krijgt van het eene deel te veel, Betje weer te weinig. Wanneer het opfokvoer niet buitengewoon deskundig is gemengd, zal men zien, dat er direct groot verschil is tusschen de kuikens onderling, al zijn ze ook precies van denzelfden leeftijd. Waarvoor dient dat zelf-mengen ook Wanneer men met kleine hoe veelheden moet inslaan, en dat is voor sommige grondstoffen altijd het geval dan komt het ook duur. De handel biedt ons goede opfok- voeders genoeg. Men kan zich daar volkomen op verlaten. Alvorens men met opfokvoer be gint kan men eenige dagen eieren voeren, zelfs de onbevrucht gebleken eieren, die den óen of 7en dag worden uitgeschouwd. Ik voor mij geef de voorkeur aan gekookte eieren en wel om deze redenindien men geklutste, dus rauwe eieren met oud witte brood of beschuit vermengt, krijgt men een kleverige, plakkerige massa, welke de diertjes moeilijk tot zich kunnen nemen; veel blijft aan de snaveltjes kleven en droogt daar op tot hin derlijke korsten. Terwijl hardgekookte eieren met schaal en al fijngewreven en vermengd met oud wittebrood en boekweit- grutten (of 'n beetje prima haver mout) een prachtig, kruimelig voër geven. De kuikens zijn er dol op Meer dan één ei per dag moet men aan pl.m. 15 kuikens niet gevén. De eerste dagen is dat 'n bijzonder goed voer. Door het aanmengen met gekookte eieren wordt het iets vochtig, echter niet veel, maar toch wel zóó veel, dat het er gemakkelijk opneem baar door wordt. Zijn de kuikens een kleine week oud, zeg 6 a 7 dagen, dan beginr.ei we met opfokvoer, betrokken van eigen organisatie of van bekende voederfabrikanten. Het opfokvoer kunnen we op 2 manieren verstrekken, n.l. droog of kruimelig aangemaakt. Voor eenigszins groote koppels, b.v. van 100 of meer, is de droog- voedermethode de beste. Ieder kuiken eet naar behoefte, en... de bakken verzuren niet. Droog opfokvoer is veel gemakkelijker proper te houden, dan aangemaakt. En dat is al een reuze voordeel. Verzuring toch ver wekt beslist ingewandsstoornissen met als zeker gevolgde dood van het kuiken. Het kan niks lijden bij dat jonge spul. In den handel zijn zeer doelmatige- droogvoederbakjes te verkrijgen, ge maakt van gegalvaniseerd plaatijzer, dus roestvrij en het afneembare dek sel is voorzien van ronde openingen, zonder scherpe kanten. Zorg, dat de bakjes in het volle licht staan en iets hooger dan het krabsel, opdat er geen vuil in ge krabd kan worden. Een enkele bak te veel is beter dan maar juist genoeg. Want anders dringen de kuikens te veel en komen de bescheiden diertjes (meestal juist hennetjes) te kort. Bij de droogvoedermethode mogen de bakjes gerust den heelen dag voedsel bevatten. Als de kuikens te vet worden, krijgen ze. het van te veel korrelvoer. Vette kuikes worden niks. Waken we dus tegen vervetting. Een paar maal daags harken we het hardvoer onder het kurkdroge, vaak ververschte bodembedeksel, den eersten keer lang zooveel niet als ze op kunnen, den tweeden keer (in den laten namiddag) zooveel als ze juist op kunnen. Aan de bewegingen der kuikens ziet het geoefend oog wel, of er juist voldoende gegeven wordt. Zoeken de kuikens niet na, dan kregen ze te veel. Beweging geeft gezondheid en kracht, de ontlasting blijft er door zooals ze zijn moet. De volgende maal over de ver warming, het drinken, de ventilatie en de groenvoedervoorziening. De eerste weken geven we maar géén graan. Adverteert in ,Peel en Maas" Het water waarschuwt u. Als gij last hebt van een bran dende, smartelijke pijn bii de loozing, of de urine dik is en troebel, met een scherpen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddel. Let ook op de hoeveelheid ge loosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij zeker op nier zwakte. En dat is ernstig genoeg er bestaat gevaar voor bloedvergif tiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verwaarloo- zing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Foster's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoornissen, rugpijn, spit, water zuchtige zwellingen, rheumatiek en andere gevolgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in het bloed achterblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 39 M. H„ Nelissen f Vorige week werd in het kort melding gemaakt van het overlijden van den heer Mart. Hub. Nelirsen in de missie der Fathers van Mill Hill, Oeganda, Oost-Afrika. Geboren te Oirlo, was hij architect-aannemer te Heerlen, toen op een der praatavonden van Father Witlox in 1922 aldaar, de heer Nelissen zich aanbood, om in het Vicariaat van den Boven Nijl pro Deo, behulpzaam te zijn bij het bouwen van kerken. He vertrok eerst naar Kakamega, en bouwde daarna nog verschillende andere kerken en scholeu in andere staties. In 1926 bracht hij ongeveer 6 maanden in Nederland door voor 't herstel van zijn gezondheid. Zijn laatste werk was de mooie kerk te Nagongara, waar hij ook overleden is. Voor zoover bekend, is hij gestorven als een gevolg van een aanval van zwartwaterkoorts. Zijn heengaan is een groote slag voor het Vicariaat van den Boven Nijl. Het zal moeilijk zijn, een plaats vervanger te vinden, die zijn offer vaardigheid evenaart. Pater J. Stevens f Een bericht uit Arequipa (Peru) meldt het overlijden aldaar van den Weleerw. Heer Joannes Stevens, van de Congregatie der Lazaristen. Geboren te Maashees 1892, stu deerde Pater Stevens aan het St. Vincentius Seminarie te Wernhouts- burg en trad in de Congregatie der Lazaristen in 1911. Na voltooiing zijner theologische studiën te Parijs en te Helden-Panningen, werd hij priester gewijd in 1919 en vertrok datzelfde jaar naar Zuid-Amerika, waar hij achtereenvolgens professor was op de seminaries van Suche en La Paz. Zijne zwakke gezondheid noopte hem in 1926, dien werkkring te verlaten. Hij werd toen overge plaatst naar Arequipa en gaf zich aldaar vier jaren lang met volle toe wijding aan de belangen van het Weeshuis en aan de Katholieke Pers. Het vroegtijdig heengaan van dezen ondanks zijne zwakke krachten zoo ijverigen priester gaf aanleiding tot eene algemeene betooging van sympathie jegens den afgestorvene, die, hoezeer hij ook, in navolging van zijn geestelijken Vader den H. Vincentius, zijne deugden trachtte te verbergen, door allen die hem kenden „de heilige pater" werd genoemd. R.I. P. Nog 'n Carnavalsoptocht? We hebben bereids medegedeeld, dat de Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Venlo het plan heeft opgevat dit jaar met Carnaval een optocht te organiseerem. De deelneming en de animo moeten intusschen heel wat grooter worden, wil er iets van terecht komen. Ook in Blerick wil men e*n carnavalsoptocht laten trekken. Het initiatief gaat uit van de Hotel- en Koffiehuishouders vereeniging, die alle overige plaatselijke vereenigingen uit- noodigen tot een vergadering ter verdere bespreking. Het zigeunerkamp op de kleine heide te Venlo. De zigeuners blijven het in hun lot getroost nog maar steeds op de Kleine Heide uithouden. Over be langstelling van de zijde van het Venlosche publiek hebben zij niette klagen. Steeds zijn de wagens door een dichten drom volk omgeven. In de stad ziet men het nomadenvolkje vrijwel niet. De politie treedt bij zonder streng op en niemand verlaat het kamp. zonder op den voet ge volgd te worden door een marè- chaussée. Zoo zijn oplichterijen en diefstallen tot heden voorkomen. Men vraagt zich intusschen af, hoe lang deze toestand moet blijven duren. Eenig middel van bestaan J schijnt de troep, die hoofdzakelijk bestaat uit enkele jonge mannen met hun vrouwen en kinderen niet te hebben, althans zij voeren niet het minste uit. Hopelijk wordt er 'n middel gevonden, om deze zwervers over de grens te dirigeeren. Overplaatsing. Naar wij vernemen zal de te Wessem gestationneerde Rijksveld wachter Fila met ingang van 1 April worden overgeplaatst na'ar Belfeld. Nieuwe Spoorboekjes. Naar wij in „Spoor- en Tram wegen" lezen, zullen de Nederland- sche Spoorwegen, ingaande 15 Mei 1930 inplaats van één, twee reisgid sen uitgeven, teneinde tegemoet te komen aan de door het publiek geuite wenschen om in den thans bestaan- den reisgids enkele buitenlandsche aansluitingen en de voornaamste buitenlandsche verbindingen op te nefnen. Het eerste boekje wordt een be knopte binnenlandsche reisgids met een beperkt aantal aansluitingen. Het formaat wordt kleiner en belangrijk dunner dan het thans bestaande. Het tweede boekje wordt voor het binnenland gelijk aan het tegen woordige, doch onder de aansluitin gen worden enkele buitenlandsche stations opgenomen, terwijl daarin bovendien wordt opgenomen het thans bestaande boekje „Voornaam ste buitenlandsche verbindingen." Het formaat blijft gelijk aan het oude spoorboekje, doch het wordt belangrijk dikker. De Stille Omgang te Amsterdam. De nachten, waarin de Stille Om gang te Amsterdam gehouden worden vallen dit jaar van 15 op 16 Maart en van. 22 op 23 Maart. Aan de tweede Stille Omgang zullen de bedevaartgangers uit Venlo en verder Limburg deelnemen. Verdronken. Bij de stuw te Borgharen is de 65-jarige v. D., arbeider aan de Zinkwitfabriek, in de Maas gevallen en verdronken. Door de tram overreden. Te Nistelrode is de 12-jarige L. Geurts uit Heesch door de stoom tram overreden. Hij werd naar het ziekenhuis te 's Hertogenbosch over gebracht waar hem een arm werd geamputeerd. De zeereerw. heer pastoor had hem het H. Oliesel toegediend. Het gevaarlijke wapen. Te Deume hing een rijksveldwach ter als naar gewoonte, een geladen revolver aan den muur. De revolver ging af en de kogel trof een kindje in het been. Het kind werd gelukkig niet ernstig gewond. Als wielrijders links houden. Maandag heeft onder Kerkwijk een ernstig auto-ongeval plaats ge had. De heer G. Tammer uit Soes- terberg reed daar nl. in snelle vaart met zijn auto, vermoedelijk doordat hij uitweek voor een wielrijder, die aan den verkeerden kant van den weg fietste, tegen een boom. De auto werd grootendeels verwoest. De bestuurder kreeg ernstige hoofd en beenwonden. Hij is naar het ziekenhuis te Den Bommel overge bracht en aldaar opgenomen. Machine op het lichaam. In het Gemeente-ziekenhuis te Arnhem is Zondagmorgen overleden dé gehuwde werkman Z. die bij het versieepen van een machine in de stoom wasscherij „Steam Laundry" een onderdeel daarvan op het onder lichaam had gekregen. De ongelukkige laat een vrouw en vijf kinderen achter. Koopen op afbetaling. De minister van Justitie heeft ingesteld een commissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken of en zoo ja, op welke wijze de overeen komsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet moeten worden geregeld en van de uitkomsten van dat onderzoek aan den Minister van Justitie verslag uit te brengen en wel, wanneer de commissie tot het besluit komt, dat wettelijke regeling wenschelijk is, vergezeld van een of meer ontwerpen van wet met Memorie van Toelichting. Benoemd is tot lid en voorzitter prof. mr. E. J. J. van der Heyden, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Neerland's kleinste gemeente. De kleinste gemeente van ons land, Katwoude bij Monnikendam, is in 1929 nog meer in bevolking terug geloopen en telt nu 224 zielen. De regenmakery. De vier vliegtuigen, waarmee de heer Veraardt en zijn helpers en de pers voor 'n experiment voor het verwekken van regen zouden ver trekken, zijn Maandagmiddag tegen 4 uur opgestegen. Tengevolge van de weersgesteld heid mislukte de proef wederom. Ze zal echter nogmaals herhaald worden. Onderscheiding. De ZeerEerw. Pater Bernardus W. J. H. Dekker O. Carm die Zondag in het Carmelietenklooster te Boxmeer zijn gouden priesterfeest vierde, werd te dezer gelegenheid door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Parocliiefeest. Naar we vernemen bestaan er te Oploo plannen om binnenkort een feestcommissie samen te stellen, die zich belasten zei met de werkzaam heden voor de te houden feesten in Mei en Juni, e. k. Het 200-jarig bestaan der parochie zal gevierd worden tweedens zal de ZeerEerw. heer Pastoor F. Verhofstad zijn 25-jarig priesterfeest vieren en derdens zal de Eerw. heer J, Verschuren dit jaar zijn H. Priesterwijding ontvangen en zijn le H. Mis in de parochie opdragen. Van verschillende zijden wordt er op aangedrongen zoo spoedig moge lijk een feestcommissie in het leven te roepen, die zich tijdig met de voorbereidingen zal belasten. Of er nog govischt wordt Dat zeer velen zich nog met zoetwater visscher ij bezig houden, blijkt uit het aantal uitgereikte visch- acten, dat volgens het verslag over de visscherij gedurende het jaar 1928 in dat jaar totaal bedroeg 37,606 stuks. Hiervan waren 19.877 groote acten, 13.49 kleine- en 4220 hengelacten. Hiervoor werd in ronde cijfers betaald: 20.000 maal f 2.50 of f 15000, 13.400 maal f 1 of f13.400 en 4200 maal f 0.50 of f 2100, in totaal dus f 65.500. In tegenstelling met vroeger wordt bij de tabel niet meer vermeld hoe veel van de actehouders bij de aan vrage der acte hun beroep als dat van visscher opgaven. Te veel winkels. Volgens de heer de Brabander, directeur van het Centraal Hanze- bureau te Arnhem, zijn er op de 100.000 inwoners in Amerika 27, in Engeland 81, in Duitschland 77, in Nederland 200 sigarenwinkels, voor het kruideniersbedrijf bedragen deze cijfers resp. 238, 203 200 en 300 voor het schoenwinkelbedrijf resp, 27, 33 32 en 43. Uit deze cijfers blijkt overduidelijk, dat het aantal winkels op de 100.000 winkels in Nederland onrustbarend hoog is, in vergelijking met dat in andere landen, Dit blijkt nog te duidelijker uit de volgende cijfersin Amsterdam be droeg in 1923 het aantal slagers 550, in 1928 900, een stijging dus van 350 slagers of 60 pet., terwijl de bevolkingsaanwas over dat tijd vak slechts 10 a 15 pet. bedroeg. Oor verzorging. 1. Bewaar de ooren tegen sterke schokken, sla er niet tegen, schreeuw er niet in en kus nooit iemand op de ooren. 2. Boor nooit met een spits voor werp (pen, breinaald, griffel,) in de ooren, steek er geen vaste voorwer pen, ook geen watten, veel minder watten met Eau de Cologne' in. 3. Reinig de gehoorschelpen en den uitwendigen gehoorgang, zoover men daarin kan zien, maar zorg, dat het zeepsop goed uitgewasschen en het vocht goed uitgedroogd wordt. 4. Is er iets in het uoor gedrongen peuter er dan niet veel in, maar ga zoo spoedig mogelijk naar een dok ter. 5. Is er een levend dier ingedrongen druppel dan inmiddels warme slaolie in het oor. 6. Geloof toch nooit dat een loopend oor, (vloeien van etter uit een oor) niet nadeelig, zelfs voor- deelig is. Raadpleeg liever zoo vlug mogelijk een geneesheer. Sneeuwval in het Noorden. In de Noordelijke provincies heeft het Zondag flink gesneeuwd. In den loop van den dag is er ongeveer 10 c.M. sneeuw gevallen. Tegen den avond begon het echter te dooien en viel er eenige regen. De wereldtentoonstelling te Antwerpen. Gezien de groote massa's nieuws gierigen welke zich des Zondags aanbidden voor een bezoek aan de terreinen der wereldtentoonstelling, heeft het bestuur, vooral ook op het verzoek der exposanten, het besluit genomen de terreinen des Zondags gesloten te houden. Dorp door rots bedreigd. Het dorpje Grèze in Frankrijk, bestaande uit ongeveer 30 huizen en met ruim 400 bewoners, wordt door een reusachtige rots bedreigd. De bewoners houwen reeds sedert jaren hun bouwmateriaal uit den berg, zoodat de berg langzamerhand onder graven begon te raken. Na een hevigen regenval van den laatstën tijd is het reusachtige rotsblok voor over gaan hangen en vreest men.het ergste voor het dorpje. De huisjes die in de gevaarlijkste positie liggen, zijn reeds ontruimd. Men wil thans trachten de rots bij gedeelten door middel van dynamiet te doen springen, om zoo het gevaar van Grèze af te wenden. Vrouwelijke geestelijken en officieren De Noorsche Regeering is van plan een voorstel in te dienen, waardoor de vrouwen gelegenheid krijgen te solliciteeren naar die be roepen en posities, waarvan ze tot nu toe uitgesloten waren. Men wil de geheele wetsparagraaf die de vrouwen uitsluit van de priesterlijke en militaire loopbaan en het ambt van minister enz. in zijn geheel schrappen. Er zijn een paar dames met eind examen theologie, maar het zal in

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6