;ilJNHA De Kippenhouderij op het platteland Vergadering Oroene Kruis. Zoete aardappelen. Gemengde Berichten strijd, die thans ruim honderd jaren r.afgebroken heeft geduurd en nog altijd niet geheel ten einde liep. Een eeuw is in de geschiedenis een betrekkelijk kort tijdperk. Velen van hen, die dit zullen lezen, hebben an die honderd jaren de helft en veel meer dan de helft beleefd. Wat er in die eeuw is bereikt, komt wel n een helder licht te staan, wanneer y.e eenige feiten vermelden, welke i:i den aanvang van die eeuw van strijd zijn voorgevallen. In 1822 verscheen voor het eerst c;n katholieke courant, maar in 1824 was ze alweer verdwenen. In 1823 werd de door Le Sage ten Broek opgerichte vereeniging de „Katholieke Maatschappij" door de i 'ederlandsche regeering ontbonden uit angst voor elke actie onder de Katholieken. In 1827 werd Le Sage op last ü.-r regeering gevangen genomen, •- adat hij zich in zijn geschriften enkele voor 't Protestantisme harde voorden had veroorloofd. Dat was dus een andere tijd dan dien wij thans beleven. Het katholieke volk was zelfs nog v.iet rijp voor een katholiek week blad. In 1822 liet Le Sage te den Haag „Roomsch Catholijke Courant" As twee maal per week verschijnend orgaan uitkomen naast zijn tijdschrift de Godsdienstvriend. Het teekent de chuwheid van die dagen, dat men i heel spoedig het woordje „Roomsch" weg liet en het blad „Nederlandsche Catholijke Courant" herdoopte. En na 1 Januari moest de krant ';'n katholieken naam geheel ver azen. Ze heette van toen af „Noord- ederlandsche Courant" en verscheen - ider dien naam nog slechts één maal per week. De redactie klaagde er over, dat rotestanten niet konden verdragen, dat b.v. „een catholijke koffiehuis- ouder de Catholijke Courant onder menigvuldige op—'ijke nieuws papieren, waarin niet zelden de Catholijke religie geh. ond en bespot .ordt, openlijk ter lezing legt". Ia3r ook de katholieken zelve .egen van Le Sage een veeg uit a pen: „Wij konden niet vermoe- _ïn, dat de vrees voor de lieve jrdraagzaamheid zoo diep bij de Catholijken was ingeworteld, dat .en de Courant met een openlijk uithangbord, bij het binnentreden van v; :n Protestant zou wegmoffelen, even -s had men een misdaad begaan. Arme verlichting... Arme verdraag zaamheid... Nu ten gevalle der ver- iraagzamen en vreesachtigen zal de el der Nederlandsche Catholijke - ourant na ultimo December niemand eer ergeren of bang maken." En '- - laatste verandering van naam werd aangekondigd. Het blad schijnt het jaar 1823 niet te hebben overleefd. Inderdaad de katholieken bleken i jg niet rijp voor een katholieke ourant. Pas was men ontworsteld on de vervolging. De katholieken -.verden nog overal gewantrouwd en zooveel mogelijk uitgesloten. Dat maakte hen angstig en klein. Men ..an zich den schrik van velen voor- lellen, toen die onstuimige bekeerling Lz Sage het katholieke vaandel om- ~>og hief. Velen werkten hem zelfs egen uit vrees. En het blad moest Le gronde. Vergelijk daarmede honderd jaren eter de statige rij van katholieke igbladen, die voor elk gewest ver- chijnen, met twee tweemaal per dag iikomende algemeene katholieke .Kaden aan het hoofd. Een feit, dat ven onzen grooten vooruitgang spreekt Als tweede opzienbarende gebeur- l nis noemden wij zoo even de op- effing" van een katholieke vereeniging 'oor de regeering, de Katholieke Maatschappij van Le Sage, welke vooral zorgde voor de uitgave van catholieke geschriften. Dit geschiedde cij besluit van 21 Augustus 1823. Even begonnen de katholieken vch te doen gelden en aanstonds as de regeering er met haar groo- wn domper bij en met het dreigement, •Jat zij, die tegen het besluit mochten .andelen „aan de geregelde justitie vullen worden overgeleverd." Thans bloeit het katholieke ver enigingsleven over het geheele land, een sterker katholieke actie wordt ,-voerd op allerlei terrein: voor de verbreiding van het katholieke geloof, voor de liefdadigheid, voor het katholieke sociale leven enz. De grondslag van dit alles ligt \oor een groot deel bij den man, •Ce honderd jaren geleden diekatho- Ake beweging inzette en hard riep cm gehoord te worden, tot ergernis cf tot vreeze van hen, die hec onbe hoorlijk of vermetel achtten, dat een Katholiek in Nederland een toon !iet hooren, die er in 250 jaren niet "klonken had, en die zelf het werk zijne opgeheven „Maatschappij' voortzette door de verspreiding van tientallen vlugschriften. Diezelfde Le Sage ten Broek werd p 23 Augustus 1827 op last der geering gearresteerd. En er was geen enkele katholieke advokaat. die hem verdedigen wilde, zoodat een der andersdenkende zich over hem ontfermen moest. Haalde de regeering een sohandstuk uit met de gevangen neming van dezen zieke en blinde, voor ons, katholieken, is er reden met droefheid te herdenken.dat deze vader der katholieke pers door zijne geloofsgenooten in den steek werd gelaten. De katholieken van heden zouden in beide gevallen anders handelen. Ook dat teekent de verandering, welke in een eeuw tijds heeft plaats gegrepen. ROELAND. Bij Apoth. eo Drogiiten 837-13 838—IC door JOS. BOSHOUWERS te LENT. De kuikentijd. lil. Velen zullen van 't jaar niet zelf broeden, doch eendaagskui- ksns koopen. Voor de meeste boeren is dat o.i. de weg, die het zekerst naar het doel leidt. Al hebben we reeds vaak aan gespoord, om met die bestellingen niet te wachten, meenen we toch goed te doen, deze aansporing alsnog te herhalen, want te late kuikens beteekent géén winst in 't a.s. boekjaar. Te vroeg is ook wel niet goed, maar toch nog beter dan te laat. Wie dus nog niet besteld heeft doe het nog deze week en bepale den lijd, waarop geleverd moet worden, voor de bruine eieren leggende hennen rond 1 April en voor de andere rond 1 Mei. Dal zijn de beste data. Informeer eerst, of de hennen waar je de eendaagskuikens van krijgt, op pullorum onderzocht zijn en of ze werden gecontro leerd. In dit geval zijn de kuikens best een dubbeltje meer waard Met goed materiaal kan men boeren Met het andere niet. Voordat de bestelde eendags- kuikens arriveeren, moet de boer reeds alles in gereedheid hebben. Want 'Iis noodig, dat ze direct bij de warmende kunstifcoeder komen. In den regel weet men al eenige dagen van te voren, wanneer ze worden afgeleverd. Men verzoeke dat te melden, op dat men tijd heeft, de noodige maatregelen te treffen. Het hokje, waarin de nieuwe kuikens komen, is eerst grondig ontsmet, van een versche, kurk droge bodembedekking voorzien en de ramen zijn helder gewas- schen, de wanden afgestoft (voor de ontsmetting). Zoo is alles rein en frisch De warmtebron, de kunstmoe der, werd een paar dagen van te voren aangelegd, zoodat men de lamp of de kachel reeds goed geregeld heeft en het hok daar door ook droog en verwarmd werd. De temperatuur op den bodem onder den rand van het scherm moet de eerste dagèn pl. minus 80 gr. F. bedragen. De thermo meter dient, om dat te meten, met den kwikbol in staandehand breedte boven den bodem te hangen. Al naar hei weer is, kan deze kan deze warmte geleidelijk wor den verminderd, zoodat men na 3 weken bij gunstig weer slechts zeer weinig warmte meer geeft, terwijl dan des nachts de tempe ratuur op de warmste plaats met meer boven de 65 gr. F. komen mag. Dat een constante warmte een van de noodzakelijkste eischen is behoeft geen nadere toelichting. Toch laat dit dikwijls veel te wenschen over. Dan staat de kachel gloeiend rood en verdrin gen de kuikens zich in de hoeken van 't hokje, dan weer is ze te koud, vooral 'egen den morgen en kruipen de kuikens op een hoopje onder het scherm tegen de kachel of de lamp aan. Voor de kachel is: halfanthra- ciet en half eierkolen de beste brandstof, om eene gelijkmatige warmte te houden van het begin tot het einde. Wil men kuikensgaan opfokken, dan moet men zich daar ook moeiten voor getroosten en 's avonds betrekkelijk laat, doch des morgens zoo vroeg mogelijk even naar de kachel of de lamp gaan kijken. Voor bodembedekking acht ik turfstrooisel nog altijd het beste, alleen onder het scherm zand. Het eenige nadeel is, dat het stuift, doch het nadeel is lang zoo groot niet als het lijkt. Scherp stof is nadeelig, maar zacht stof, als van turfstrooisel niet. De uitwerpselen worden ge makkelijk door dit strooisel opge nomen, terwijl ze droog en korrelig worden en dus gemakkelijk kun nen worden1 verwijderd. Onder het scherm verwijderen we de uitwerpselen eiken morgen en dan brengen we daar weer wat nieuwe voorraad zand, plus een tikje fijn turfmolm. Nog al te vaak wordt er een le groot aantal kuikens in een hok geplaatst, terwijl ook de bodem oppervlakte naar verhouding van het aantal kuikens te klein is. Wanneer men een kachelkunst moeder voor 500 kuikens heeft, plaatst men er niet meer onder dan hoogstens 400, beter is nog 300, want de kap is doorgaans ook niet groot genoeg. Hetzelfde moet gezegd van carrousselkunstmoeders. Voor 400 kuikens is een oppervlakte bodem noodig van 25 vierkante meters, dus de oppervlakte van een hok voor 100 hoenders. Het beste is, dat deze ruimte met gaas in twee helften wordt verdeeld. In de eene helft wordt dan de kachelkunstmoeder ge plaatst, daar kunnen de kuikens de eerste paar dagen verblijven, doch daarna worden ze uitsluitend gevoederd en van drinken voorzien in het tweede gedeelte. Zoo worden de kuikens niet verweek'elijkt; ze wennen aan de minder warme lucht, blijven meer in beweging en men houdt steeds frisscher drinkwater. Wordt vervolgd. Op Zondag 26 Januari 1929 hield de vereeniging het Groene Kruis te Venray in het St. Antoniuspatronaat hare jaarvergadering. Onder de vele aanwezigen merkten wij op den E. A. Heer Burgemeester Van de Loo en den WeledGestr. Heer J. Poels. De Voorzitter, Dr. Sala, opende de vergadering met den christelijken groet en een hartelijk woord van welkom, waarna de Secretaris, D'r. Vercauteren, het navolgende verslag uitbracht. Het jaar 1929 kenmerkt zich voor onze vereeniging door vele gebeur tenissen, waarvan sommigen voor onze vereeniging gunstig, andere minder prettig zijn. Tot deze laatsten behoort het be danken wegens verhuizen van de heeren de Haen en Jaspars, die lange jaren resp. te Leunen en Merselo voor onze vereeniging werkzaam waren. Zij hebben steeds met ijver en veel vrucht voor onze vereeniging gewerkt en waren steeds trouw ter vergadering aanwezig. Hunne plaat sen zullen moeilijk te vervangen zijn. Het aantal leden steeg van 1130 tot 1179. De contributie nam toe van f 1215 tot ruim f 1800. Als giften dienen te worden gereserveerd f 50 Boeren leenbank, Venray en f 25 Boeren leenbank Oirlo. Onzen hartelijken dank aan de milde gevers en ook aan degene die meer dan de minimum contributie gaven. Onze penningmeester deelde mij mede, dat hij dit jaar wel de eindjes aan elkaar zou knoopen, mede ten gevolge van de verhoogde contributie en de verloting. Dit wil echter niet zeggen dat de toestand inderdaad zoo rooskleurig is, maar is voor een groot gedeelte het gevolg dat er op het consultatie-bureau zich geen ge schikte patiënten aanmelden voor uitzending naar een sanatorium. De 2 patiëpten die uitgestuurd werden, bleven slechts korten tijd daar. De een kwam te overlijden, de andere werd tengevolge van een complicatie teruggestuurd. Het gevolg hiervan zal zijn, dat wij in 1930 minder rijkssubsidie zul len ontvangen. De Emmabloemcollecte bracht op bruto f 159.79, netto f 118.09, zijnde ruim f 25 meer dan het vorige jaar. Wat de verloting betreft, deze zal plaats hebben in Februari. Daar door omstandigheden de loten-verkoop niet erg vlotte is deze tot Februari uitgesteld. De zuivere opbrengst zal dan het volgend jaar verantwoord worden. Het aantal zusters en de personen bleef hetzelfde. Voor de wijkverple ging werden afgelegd 7200 bezoeken, voor het kinder-consultatiebureau 697 bezoeken. Voor tuberculose bestrijding 1337 uitsluitend huis bezoek, tevens verpleging 632. In totaal 9666. Hiervoor onzen harte lijken dank en hulde aan de zusters. Er stonden wegens tuberculose onder toezicht 84 gezinnen met 100 patiënten op 1 Januari 1930. 2 patiënten werden voor onze rekening verpleegd te Hom, doch slechts voor korten tijd, met provin ciale subsidie. Aan versterkende middelen werd uitgegeven f 130. Voor woning verbetering f 35. Er hadden 7 ont smettingen plaats door den prov ontsmettingsdienst. Het consultatie-bureau voor tuber culosebestrijding werd geregeld druk bezocht. Dr. Oosterbaan die aan vankelijk er mee belast was, werd tot directeur benoemd te Horn en vervangen door Dr. v. d, Poll, die thans de leiding heeft. Het magazijn werd op peil ge houden door aankoop van nieuwe voorwerpen als ligstoelen, wind- kussens enz. ter vervanging van ver- sletene en ter uitbreiding van het materiaal. Heb ik het vorig jaar de klacht geuit dat het magazijn nog steeds was gevestigd in een kelder in het St. Josephgesticht, bij den nieuwen bouw werd rekening gehouden met dezen wensch en zullen verschillende voorwerpen een plaats krijgen in 2 zalen, die ingericht zullen worden j voor het kinderconsultatiebureau. Als een nieuwe aanwinst dient te worden vermeld 2 fietsen, die ons door het verkoopbureau werden cadeau gedaan voor de wijkverpleeg sters. Hiervoor onze hartijken dank. Het kinder-consultatiebureau heeft zich onder leiding van Dr. Peljak in 1929 in een grooten bloei moge verheugen. Dit was niet in de laatste plaats te danken dat de zusters wijkver pleegsters weer toestemming gekregen hadden om zich met de kinder verpleging te belasten. De eerw. Moeder Overste, Zuster Irenea en de Edelachtb. Heer Burge meester hebben zich daarvoor veel moeite getroost. Daarvoor onzen hartelijken dank. Er hadden veel meer bezoeken plaats dan het vorige jaar. 184 kinderen werden voor het eerst igeschreven in 1929, waarvan 145 uit Venray afkomstig, tegen 117 het vorig jaar, waarvan 86 uit Venray afkomstig. 148 kinderen zijn overgeschreven, naar 1930. >8 kinderen werden overgeschreven naar 1929, zoodat men dus ziet dat het consultatiebureau 1/2 drukker be zocht werd dan vorig jaar. Het bureau had echter ook enkele tegenslagen. Eerst de brand in het St. Jozefsgesticht, waardoor 't zijn toevlucht moest zoeken in andere zalen. Vervolgens een infectieziekte bij de kinderen in het St. Jozefsge sticht, waarna het bureau gevestigd is gebleven in het café van 'den heer Pijpers, Schoolstraat. Na het verbouwen van het St. Jozefsgesticht worden echter twee zalen ter beschikking van het kin derconsultatie-bureau gesteld. De dames Aerts, Beel, Poels en Raedts waren op het bureau werk zaam. Hiervoor onzen dank. Tot onzen spijt moeten wijmede- deelen dat Dr. Peljak zich niet meer kan belasten met ons bureau, wegens te drukke werkzaamheden en zal worden vervangen door Dr. Jansen, die zich als kinderarts zal vestigen te Venlo. Wij brengen Dr. Peljak, en ik weet zeker dat ik hier ook spreek namens de Venraysche ouders, har telijken dank voor alles wat hij voor de kleine kleuters van Venray daan heeft. Als ik nu nog vertel dat er 1929 1 algemeene en 3 bestuurs vergaderingen werden gehouden, dan meen ik dat ik hiermee het verslag kan eindigen. Moge Venray's Groene Kruis ook in 1930 groeien en bloeien. Hierna bracht de heer Messe- maeckers het finantieel verslag uit met het advies der commissi» tot nazien der boeken strekkende tot goedkeuring der administratie. Hieruit blijkt, dat de inkomsten der vereeniging in 1929 hebben bedragen f 2382,73, die der T.B.C. bestrijding f 1157,79 totaal f 3540,32 terwijl de uitgaven van het Groene Kruis beliepen f 1047,35, der T.B.C. bestrijding f 2323,59, totaal f 3370.94. Er zou dus een batig saldo zijn van f 169,58. Daar er echter nog ver schillende rekeningen betaald moeten worden is er een nadeelig saldo van ongeveer f 325. De Vereeniging heeft echter in 1929 slechts 2 patiënten uitgezonden voor sanatoriumverpleging en deze nog slechts voor zeer korten tijd, tengevolge waarvan de uitgaven voor T.B.C.-bestrijding zoo gering zijn f 274. tegenover in 1928 circa f 1000. Een woord van dank voor zijn keurige administratie kreeg de Pen ningmeester te hooren van den Voorzitter en zulks op wensch van de commissie voor het onderzoek der boeken. Hierna gaf de Penningmeester de begrooting voor 1930. Groene Kruis ontvangsten f 2200, uitgaven f 1560, voordeelig saldo f 640. T.B.C.-bestrijding ontvangsten f 1200, uitgaven f 2145, nadeelig saldo f 945. Naar aanleiding dezer begrooting spoort de Voorzitter den leden aan nogmaals hunne contributie te willen verhoogen. Door een der leden wordt de opmerking gemaakt, of het niet beter is de contributie te doen ophalen door een der bestuursleden, waarop de Voorzitter antwoordt, dat velen hiertegen bezwaar hebben, want het is een moeilijk en zwaar werk, daarbij doen die leden toch al veel voor de vereeniging. De ophaler der contributie is zeer ijverig en accuraat en heeft in het afgeloopen jaar veel leden aangeworven. De 5 pCt. op- haalloon verdient hij ten volle. Verder spreekt de Voorzitter de hoop uit, dat het volgend jaar het nadeelig saldo, zoo al niet geheel weg, dan toch zeker belangrijk minder zijn zal. Onder luid applaus betuigde de vergadering hare instemming. Tot leden der commissie voor het nazien der boeken over 1930 werden benoemd de heeren Wintels, Coenen en de Haen. Tot bestuursleden werden gekozen voor Leunen de heer P. J. Arts Poels en voor Merselo de heer P. Pubben. De Voorzitter deelde mede, dat in de volgende vergadering het be stuur een voorstel ter tafel zal brengen tot uitbreiding van het aan tal bestuursleden. Met een woord tot opwekking om deze bij uitstek nuttige vereeni ging finantieel flink te steunen door een milde contributie, en dank aan den Edelachtb. heer Burgemeester en den Weled.Gestr. heer Poels, die de vergadering m.t hunne tegen woordigheid vereerd hadden, sloot de Voorzitter deze vergadering met den Christelijken groet. Ingsjsndsn Mededelingen. Een zegen voor de mensclihcid. Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarne zijn gezondheid zou her krijgen, behoort Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het mid del, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht. Het 25-jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegen voor de menschheid. Ook gij kunt daarvan profiteeren. Begin nog heden met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid erdoor verbetert Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw ledematen en spieren vermindert, hoe spoedig uw nier- en blaasstoornissen verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urine kwalen, rugpijn, rheumatiek, blaas ontsteking, waterzuchtige zwellingen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nier werking. niet van kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Kom de aan getaste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoorlijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheele gestel bevrijd wordt van schadelijke on zuiverheden. Foster's Pillen worden vervaardigd in modern ingerichte laboratoria, worden noch bij de ver vaardiging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en bevatten geen schadelijke bestand- deelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 42 We hebben tot nog toe dezen winter geen last gehad van strenge vorst, maar wat niet is. kan nog komen Het vorige jaar ligt ons nog versch in 't geheugen. Een van de narigheden die zoo n strenge vorst ons brengen kan is zoete aardappelen. Men zegt wel, dat smaken verschillen, maar ik ben er toch wel heel zeker van, dat in dit opzicht alle smaken overeen stemmen zoete aardappelen zijn niet lekker. Nu kan men zich op een eenvoudige manier van deze winter- narigheden vrijwaren. Om duidelijk te maken het hoe en waarom van dit werkje, moeten we eerst iets vertellen over de aardappel knol zelf. Zoo'n aardappelknol is een stuk plant, een stuk plantenleven ook. Het is een dik stuk stengel, opgevuld met meel, reservevoedsel, om het mogelijk te maken, dat 't volgend jaar een nieuwe plant ont staat. Het leven staat in dit stengel deel gedurende den winter niet stil. De knol moet regelmatig ademhalen. Dat doet ze natuurlijk niet zooals wij, maar het gebeurt toch maar. Daarbij wordt er geregeld iets van het meel verbruikt. Voor dat dit ge bruikt kan worden, moet het eerst veranderen in suiker. Hoe hoogernu de temperatuur is, hoe intenser die tweeledige arbeid, ademhaling en het veranderen van meel in suiker, plaats heeft. Daarentegen wordt deze arbeid bij temperatuursdaling vertraagd. Is de temperatuur tot 4 gr. C. gedaald, dan staat de ademhaling stil, de suikerfabricatie gaat echter nog door totdat het vriespunt is bereikt, of nog iets beneden het vriespunt. En nu hebben we meteen de oorzaak gevonden van het zoet worden van de aardappels. Konden we ook die suikermakerij stop zet ten, of de ademhaling door laten gaan, dan was de zaak gezond. Dit gaat echter niet. En nu zitten we metonze „bevroren" aardappels, die niet bevroren zijn. Een bevroren aardappel gaat n. 1. dadelijk tot rotting over, een zoete niet. We kunnen nu de suiker verwij deren door een flinke ademhaling. En die is te bewerken door een mandje aardappels twee dagen inde keuken te zetten. Nog vlugger gaat het, als men ze eerst een poos in water van 50 gr. C., (60 gr. F.) legt, dan afdroogt en ze dan nog een poos in een warm vertrek zet. Van de zoetheid is dan geen spoor meer te ontdekken. Ik hoop, dat ge in dezen winter geen gebruik van dit middel behoeft te maken, maar het is nog geen Mei. verkeerde gevolgen daarvan en op de feitelijke overbodigheid van het feest in een tijd, waarin zooveel gelegenheid tot vermaak bestaat. Afschaffing van dit bij het volk ingewortelde vermaak zou moeilijk gaan, daarom moet de veredeling worden aangestuurd. Spr. verlangt een absoluut verbod van het dragen van maskers. Optochten moeten goed in elkaar gezet en geleid worden. Verder is eenige beperking van het dansen, vooral op Zondag wenschelijk en beteugeling van het drankmisbruik, vooral op Asphwoensdag. Door do tram overreden. Te Schijndel geraakte een 10-jarig zoontje van den heer G. van L. op den Boschweg onder de locomotief van een tram, die in de richting van Den Bosch reed. Geheel verminkt werd zijn lijkje onder de locomotief uitgehaaid. De buconfabriek te Boxmeer. De kans op behoud der baconfa- brieken wordt, volgens de Geld., steeds geringer. Vrijdagavond is ook aan een 25-tal arbeiders van de boterfabriek ontslag aangezegd. Het ziet er voor de Boxmeersche arbeiders werkelijk niet bemoedigend uit. De directie der Verstegen's Han- del-Mij, welke vele magazijnen exploiteert, deelt mede, dat zij nog onderhandelingen voert over de onderneming van de fabrieken van de The Bacon Company te Box- De viering van Carnaval. De weleerw. heer J. Poels, kape laan te Weert, sprak Zondagavond voor den K. R. O. over de viering van Carnaval. Na beschouwingen over den oor sprong en de wijze van vieren van Carnaval, wijst spreker op de vele De 32ste Limburgsche Katholiekendag. Mr. F. Bolsius, voorzitter van de Vereeniging, „DeLimburgsche Katho liekendag". heeft j. 1. Zaterdag te Weert de plaatselijke regelingscom missie tot voorbereiding van den 23 Limburgschen Katholiekendag, welke aldaar op Pinkster-Maandag 9 Juni a.s. zal gehouden worden, geïnstalleerd. Branden. Gennep is het woonhuis van J- H. tot den grond toe afgebrand. Te Siebengewald is het woonhuis met stalling van J. J. vernield door brand. Inbraak in een kerk. Toen Zondagmorgen de stoker van de centrale verwarming de H. Hartkerk in het Roermondsche Veld te Roermond binnentrad, bemerkte hij twee personen, die bij zijn komst op de vlucht sloegen en door een raam verdwenen. Bij onderzoek bleek dat zij via dit raam ook waren binnengekomen, waarna zij in de kerk de offerblokken hadden gelicht. Het geld f 150 lag gereeed om te worden meegenomen, doch werd inderhaast achtergelaten. Pogingen om de daders op te sporen hadden nog geen resultaat. Do sluipmoord te Voorburg. Door de Haagsche politie is te s Gravenhage gearresteerd de 35- jarige J. B. wonende in den Haag. Hij wordt verdacht medeplichtig te zijn aan den sluipmoord op v. d. Drift te Voorburg. Dinsdagmorgen is B. naar het huis van bewaring overgebracht en aldaar ingesloten. De politie meent ook den anderen dader reeds op het spoor te zijn. Trein verbrijzeld een hondenkar. Maandag is op een onbewaakten overweg nabij Ruinerwold een hondenkar door een sneltrein gegre pen en totaal verbrijzeld. De be stuurder wist er nog bijtijds af te springen. De beide hónden werden vermorzeld. De trein had 15 minuten vertraging. Lastig transport. Zigeunerknravaan per tractor naar de grens gebracht. Men meldt De zigeuners, die in den avond van 23 Januari j.l. onder geleide van een sterke politiemacht in Tilburg arriveerden, waarvan reeds melding werd gemaakt, hebben dén nacht van 23 op 24 Janurai onder bewaking der politie in het woonwagenkamp aan den Bosscheweg aldaar door- gebracht. v°lkje in den morgen van Vrijdag 24 Januari door de politie werd aangezegd, dat zij zich gereed moesten maken om de gemeente te verlaten, weigerden allen te vertrek ken en gaven de politie te kennen, dat zij onder geen voorwaarde het kamp zouden verlaten vooraleer het hun goeddacht. Daarom werd een tractor voor de vier aaneengekoppelde woonwagens geplaatst en onder hevig protest, waarbij de begeleidende politie steeds met kracht moest op treden ora het lastige volkje in be dwang te houden, vertrok men op Januari» des middags omstreeks 12 uur uit het kamp, over den Bossche weg en vervolgens over Oisterwijk, Moergestel. Oirschot, Best naar Eindhoven, alwaar men des namid dags omstreeks vijf uur aankwam onder geleide van een sterke politie macht. De plaatselijke politie te Eindhoven, die ook niet erg op het volkje gesteld was, verzocht den eigenaar van den tractor het transport verder te vervoeren en daarop werd direct doorgereden naar Geldrop. Hier werd gelegenheid gegeven om mkoopen te doen en den inwen- digen mensch te versterken en werd aan de paarden brood verstrekt. Vervolgen ,j dag verder Leende, M alwaar men uur aankwan In een af het woon\ overnacht. 1 tractor in ve j het Nomade r zullen vemie Niettegens waking der omliggfnde nacht de wagens aa waren losge ling verniel de remmen tractor werd Doch de cl weer in ordt werd een t een der pijj een emmer overgoten, z< kleeren moes Zaterdagm uur, werd w een aanvanj vorderde we transport vo was gebrac op alle mogt De chauffeui tangen politie om h durend met zelfs legde H. zijn tra brengen een der wielen die wijze beletten. Na ling vertrok Venlo, ah namiddags 01 De wagei Nederlandsd woonwagenl afwachting 1 zal gebeuren De troep marechaussét is gebracht ding aan, zo de sabel moe sée alhier h< troep overgt dat twee ge pas waren de grens gel ners zijn in Heide ondt zij inkoope paard en w toezicht va slager B. ee gedaan zont hebben vro stolen. Thi uitgaande w sée's als er zitten.

Peel en Maas | 1930 | | pagina 6