alle sooï mest C. I\ N. V. Vulkaan, I Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Mark Districts-^ Verga Control* Unit poot- en Fa. Sir Jac Vf G. Handel matt spree te V' Aan onze clientèle een voortpoedig Nieuwjaar VENRAY VENRAY, 1 Jannari 1930. Kadastrale leggers en plans. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de kadastrale leggers en plans ter jaar- lijksche bijwerking zijn opgezonden en tot nadere aankondiging niet kunnen worden geraadpleegd. Venray, 27 December 1929 De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. REKENINGEN ALGEMEEN ARMBESTUUR. Het Burgerlijk Armbestuur van Venray brengt ter algemeene kennis dat te beginnen met 1 Jan. a.s. een nieuwe regeling is getroffen voor het uitbetalen van rekeningen. Nota's, welke voor het einde van den maand zijn ingekomen zullen bij den armen- meester betaalbaar zijn vanaf den 7den van den daarop volgenden maand. Venray 27 December 1929 Namens voornoemd Bestuur De Voorzitter O. VAN DE LOO ONTWIKKELINGSAVOND TE VENRAY. De vele belangstellenden, dames en heeren, zullen met voldoening op den avond van 20 December terug zien. Pater Henricus wist het geenszins gemakkelijke onderwerp als „de Loge" e behandelen op een wijze, die den meester verraadt. De aanwezigen zijn onder den indruk van het gehoorde naar huis gegaan, de stille hoop koesterend Pater Henricus nog eens weer te zien. WOENSDAGAVOND 8 JAN. TE HALF ACHT zal Prof. Dr. Ruyter ons een lezing houden over „de Zuiderzeewerken". De professor zal ter illustratie en verduidelijking van zijn woord licht beelden laten geven. Het belooft een interessante leerzame avond te worden. Ons klein landje aan de zee dwong eeds in het verleden het respect af van de wereld door zijn werken op waterbouwkundiggebied, maar wat onze Nederlandsche ingenieurs thans uitvoeren, de droogmaking van een zee, wordt algemeen geoordeeld het getal der wereldwonderen met een te vermeerderen. De verdere ontwikkelingsavonden die ons in dezen winter nog te jvachten staan, zijn 21 Januari: Dr. W. Droesen uit Roermond, onderwerp Het ontstaan van de Peel en de Maasbedding 5 Februari: Aalmoezenier Roncken onderwerp Onder het Regiem van Moskou 20 Februari: Prof. J. Bouwman o.f.m., onderwerpHet onstaan en de vorming der steenkool. Met enkele andere sprekers wordt noq onderhandeld. Kap. W. GEURTS. Doodscliouw. Tot geneesheer, belast met de doodschouw, zijn voor het jaar 1930 aangewezen de heeren Dr. Bloemen en Dr. Vercauteren, beiden arts, aihier. Theresia Neumann. De Zeereerw. Heer Pastoor van Oirlo heeft onlangs een reis gemaakt naar Konnersreuth, het gelukkige dorp, waar Theresia Neumann woont. De Zeereerw. Heer Pastoor heeft elders in ons Bisdom hierover met groot succes een lezing gehouden; niet geleerd, maar eenvoudig en ge moedelijk en daarom des te aantrek kelijker. Binnenkort zal Zijn Eerw. in de groote Patronaatszaal hetzelfde be langwekkende onderwerp behandelen. Op 2 April a.s. zullen de volgende Eerw. Paters Franciscanen uit het klooster alhier hun 25-jarig oriesterfeest herdenkenP. Anscharius van der Veer, Rector aan het Gym nasium en P. Rumoldus Peeters, ^eeraar aan het Gymnasium. Verder de Hoogeerw. Pater Rega- latus Hazebroek, Prov. Overste en onze vroegere dorpsgenoot Pater Terentius Potten, kapelaan te 's Gra- venhage, terwijl op 7 Sept. a.s. de Eerw. Pater Gregorius vanHeusden, eeraar aan het Gymnasium alhier zijn 25-jarig Professiefeest zal vieren Zaterdag werd alhier aanbe steed het bouwen eener woning aan de Hoenderstraat voor rekening van Er. v. d. Weijst, aldaar. Architect de Heer H. Oudenhoven Lzn. Ingeschreven werd als volgt: P. Wijnhoven f 5490 F. Verstralen f 5395 P. Spee f 5263 Gebr. Siebers f 5022 Coenen en Velthuis Maashees f 4998 Joh. Sassen f 4882 Maassen en Volleberg f 4880 A. H. Maassen en Zn. f 4830 Aan den laagsten inschrijver opge dragen. Voor rekening van de heeren Gebr. Duyckers aan het Hoogriebroek werden aanbesteed het bouwen van 12 model kippenhokken. Ingeschreven werd als volgt: A. Dinghs, Castenray f 2775,-— H. Oudenhoven, Venray f 2700.— J. Linskens, Oirlo f 2614'— Aan den laagsten inschrijver op gedragen De storm van Zondag heeft ook hier heel wat schade aangericht aan huizen en gebouwen. Duizenden pannen werden vernield en verschil lende boomen ontworteld. Gelukkig bleef het hierbij. YSSELSTEYN. Donderdag, 2e Kerstdag speelde „Victoria" alhier een voetbalwedstrijd tegen Meterik I. De uitslag was 3-0 in 't voordeel van „Victoria". Voorwaar een mooi succes voor de nog jonge vereeni- ging. Tot onderwijzer te Ysselsteyn benoemd de Heer P. Mulders uit Maasbree. OVERLOON. De Zondag alhier gehouden voetbalwedstrijd tusschen SSS I en Venlosche Boys I eindig de met een 3—1 overwinning voor onze jongens. MAASHEES. De heer H. v. d. Weegh, welke ruim 26 jaar als hoofd der school met ijver en toewijding werkzaam was voor de hem toever trouwde jeugd, heeft thans zijn functie neergelegd. Ongetwijfeld zullen zijn leerlingen en oud-leerlingen met danjfcbaarheid gedenken. Moge het hem gegeven zijn, nog lang zijn wel verdiende rust te genieten. WANSSUM, Bij Ministrieel besluit is benoemd tot Onbez. Rijksveldwachter, in dienst van J. Baron de Weichs de Wenne alhier, dhr P. Vervuurt te Geysteren. Priesterjubilea in hot Bisdom Roermond. In het jaar 1930 hopen de hierna genoemde Eerw. heeren Geestelijken van ons Bisdom een jubilé van hun H. Priesterwijding te vieren. Zijn zestigjarig priesterfeest de Zeereerw. heer A. E. Lienaerts, rustend pastoor te Kerkrade. Hun vijftigjarig priesterfeest de Zeereerw. heeren P. Ch. F. Cremers, rector te Smakt (Venray), J. M. F. van Genabeth, rustend pastoor te te Maastricht, P.Th. Peusens, rustend pastoor te Wijk, A. M. L. Vallen, pastoor te Breust, P. Th. Verheggen, rustend pastoor van het Groot Seminarie te Buggenum. Hun veertigjarig priesterfeest de Zeereerw. heeren M. F. J. Brune, pastoor te Maastricht, J. W. Her mens, pastoor te Belfeld, L. J. Hou- ben, rustend pastoor te Kerkrade, P. G. W. Joosten, pastoor te Velden. P. van Rijswijck, pastoor te Maas- niel, M. W. H. V. Roebroeck, pas toor te Schimmert, P. J. Schatten, pastoor te Schaesberg, J. R. Voncken, pastoor te Geulle, H. M. Wijnhoven, pastoor te Wanssum. Hun vijfentwintigjarig priesterfeest de Zeereerw. heeren L. W. H. Back- huijs, leeraar te Rolduc, W. Berden, pastoor te Ulestraten, L. H. E. Bon- gaerts, pastoor te St. Geertruid, A. J. H. Greymans, pastoor te Itteren, J. M. Hamers, leeraar te Weert, J. W. J. J. Jacobs, leeraar te Rolduc. J. C. C. B. Janssen, pastoor te Geys teren, M. A. M. Knops, pastoor te Limmel, P. J. Nijssen, rector te Heerlerbaan, H. H. J. Obers, pastoor te~Roosteren, J. P. C. H. Ramaekers, pastoor te Guttecoven, A. M. A. H. Slijpen, pastoor te Mook, V. A. S, Terstappen, professor aan het Groot Seminarie te Roermond en L. H. Timmermans, directeur van het Bis schoppelijk College te Sittard. Het 60-jarig priesterfeest van den Z.E. heer A. Lienaerts, rustend pastoor van Wylre, zal gevierd worden op 2 April, de vermeldde gouden priesterfeesten vallen op 13 Maart, de 40-jarige op 22 Maart en de 25-jarige op 8 April a.s. AUTO-BOTSING. Op het kruispunt bij de H. B. S. te Venlo had Zaterdag een botsing plaats van den luxe auto van den heer B, uit Reuver met den vracht auto van den heer B. uit Venlo. De inzittenden werden aan het hoofd en de handen verwond en moesten in het „Groene Kruis" ver bonden worden. De luxe auto werd ernstig beschadigd. VENLO. Zondagmorgen kocht een Duitsche jongen, vermoedelijk omstreeks 20 jaar oud bij den win kelier S. Groote Beekstraat, een pond koffie. Hij betaalde met een waardeloos 20 Markbiljet en liet zich door den jongen, die hem bediende en niets merkte, ruim 11 gld. terug betalen. Toen later ontdekt werd, dat het biljet niet meer geldig was, had de oplichter de stad reeds verlaten. Lijk opgovischt. Zondagmorgen om elf uur, is het lijk gevonden van de 17-jarige Cato Valoesvan de Molenpoort te Weert welke Vrijdag bij het Waterschep pen aan het kanaal nabij de stads brug is verdronken. De storm over Limburg. Langs den weg naar Horn woeien door den st orm een drietal telefoon palen tegen den grond en werd de leiding verbroken. In Eigen Haard moesten de daken het ontgelden. Hier en daar kwamen heele lappen pannen naar beneden. Verschillende radio-antonnes braken. Te Valkenburg waaide de bekende engel van zijn hooge standplaats op de ruïne. Het Kruis der Redemptoristenkerk te Vaals brak af en kwam op het dak der kerk terecht. De veerpont tusschen Wessem— Maasbracht ging bij een rukwind door den ketting, zoodat de dienst een tijdlang gestoord was. Boomen en daken moesten het ontgelden. Te Maastricht. Omstreeks 11 uur Zondagochtend woei een gedeelte van het dak van de aan den Bosscherweg te Maas tricht gelegen St. Hubertuskerk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan de tramhalte op het Stations plein woei een bord omver en viel op een dame en heer, die op de tram stonden te wachten. De heer bloedde hevig uit den mond en had meerdere tanden los, doch wilde met alle geweld de nog vertrekkende tram halen, terwijl de dame zich met beenverwondingen onder doktersbehandeling stelde. Alexander Boss f In den ouderdom van 48 jaren is in het ziekenhuis te Kerkrade overleden dhr. Alexander Boss, oudlid van den gemeenteraad. Maandag j,l. heeft dhr. B. een blaar onder den voet doorgestoken. Er ontstond bloedvergiftiging, die het noodzakelijk maakte, dat hij naar het hospitaal moest worden overgebracht. Tweede Kerstdag is dhr. Boss in volle kracht zijns levens overleden. Hij laat een weduwe en 11 kinderen achter. V BOEFJES. De koster der St. Mathiaskerk te Maastricht wist Zaterdag 'n jongen bengel W. H. oud 9 jaar, te vatten, toen hij bezig was met 'n stelletje kornuiten van 8 en 7 jaar, een offer blok te lichten. Na een ernstige schrobbeering door de politie zijn de deugnieten aan hunne respectievelijke moeders teruggegeven. ERNSTIG MIJNONGEVAL. In de Domaniale mijn te Kerkrade geraakte de 16-jarige Duitsche sleeper Pestel met het hoofd beklemd tus schen twee kolenwagens. Mee een schedelbreuk werd P. in zorg wek- kenden toestand, naar het St. Joseph- hospitaal gebracht. Anne kleine. Toen Zaterdag in het gezin van M. v. B. te Helmond de moeder heet water had gegoten in de kan met koffie, wist een 2i/ejarig kind onvoorzien de koffiekan te bereiken en een flinken slok te nemen door de tuit. Het arme kind kreeg vreese- lijke brandwonden en hoewel on middellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, is de kleine Zondag onder hevige pijnen bezweken. Eere-doctoraot De Senaat der Leidsche Universi teit heeft aan Prinses Juliana het eeredoctoraat in de letteren en wijs begeerte verleend. Prinses Juliana. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Beelaarts van Blok land ontving Vrijdag in tegenwoor digheid van den perschef van den Buitenlandschen Dienst Mr. Plemp van Duiveland, de leider van de Buitenlandsche Persvereeniging om mede te deelen dat het aan het Koninklijk Huis zeer pijnlijk is, telkens berichten aan te treffen in buitenlandsche bladen over een voorgenomen verloving van prinses Juliana. Voorloopig is van een verloving geen sprake. MET EEN JACHTGEWEER DOODGESCHOTEN. Zondag drong de garagehouder v. G. uit Rotterdam met geweld de woning binnen van v. E. oud-café- houder te Rotterdam, gelegen aan den Groenenwoudschen weg te Nijmegen. In diens huis woont de huishoudster, de vrouw van G.. die die met haarman een echtscheidings procedure heeft. Toen de vrouw haar man zag, vluchtte zij naar boven. De heer E. die eveneens ge vaar duchtte, liep haar achterna en greep een geladen jachtgeweer. In- tusschen schoot van G. en raakte E. in zijn linkerarm en duim, E., die bovenstond, schoot terug en trof v. G. met een volle lading in zijn neusvleugel. Het schot ging vermoe delijk door het hoofd. v. G, viel dood neer. De politie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk heeft E. uit zelfverde diging geschoten. UIT DE GEVANGENIS ONTSNAPT. In den nacht van Zaterdag op Zondag j. 1. is wederom een gevan gene uitgebroken uit de cellulaire gevangenis te Schevenigen. Bij het ochtendappel te 7 uur werd Zondag ontdekt, dat de man uit zijn cel verdwenen was, en dat hij blijkbaar door verbreking van een spijl in een der ramen het ge bouw had weten te verlaten. De uitbreker -is de 34-jarige Adrianus Rotterdammer, die nog ongeveer 4 jaar „te goed" had. Het vermoeden ligt voor de hand dat hem bij zijn ontvluchting hulp van buiten af is geboden, bijvoor beeld in den vorm van werktuigen, waarmee het doorzagen of doorvijlen van den dikken ijzeren spijl kan zijn geschied. TWEE WERKLIEDEN VAN EEN LADDER GESTORT. Maandagmiddag waren twee werklieden bezig op het gebouw van de rijwielfirma Vermeer te Velzen een reclamebord op te hangen. Toen de twee arbeiders boven op de ladder stonden, sloeg deze door een rukwind plotseling om, waardoor beiden van een aanzienlijke hoogte op straat kwamen te vallen. Een ven hen, D. Stolk, wonende te Amsterdam, bekwam een ernstige schedelbreuk. De ongelukkige werd overgebracht naar het Roode-Kruis- ziekenhuis te Beverwijk, waar hij spoedig aan de bekomen verwon dingen overleed. De andere arbeider kwam met den schrik vrij. TRAGISCH STERFGEVAL. Een droevige gebeurtenis vond op j. 1, Kerstavond plaats in de H. Theresia-kerk te Waspik-Boven. De heer Waltherus van Onzenoord, die als organist, de koristen bij het repeteeren van Kerstliederen begeleid de werd, naar wij in het Hgz. lezen plotseling onwel, zakte ineen, en terwijl zijn zangers hem opbeurden en ontsteld rondom hem stonden, gaf hij den geest. De eerw. Paters wer den in kennis gesteld, dokter Wijffels was onmiddellijk ter plaatse, doch de onverbiddelijke dood had zijn slachtoffer geëischt. De overledene was vader van een vrij groot gezin. HET AUTO-ONGELUK BIJMAARSBERGEN. Onder zeer groote belangstelling had Maandagmiddag half 3 op de algemeene begraafplaats te Bussum de teraardbestelling plaats van de drie slachtoffers van het auto-ongeluk te Maarsbergen, mr. J. C. Post en zijn twee zoons. UIT DE SUIKERINDUSTRIE De campagne aan de Coöp. Sui kerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord' te Stampersgat is geëindigd. Gedu rende deze campagne, welke 21 September is begonnen, werd aan deze fabriek een kwantum van 321.000.000 bieten verwerkt dit is het grootste kwantum, dat ooit in Nederlandsche suikerfabriek werd verwerkt. Kinderverlamming te Velsen. Op last van den burgemeester van Velsen is proces-verbaal opgemaakt tegen een geneesheer uit die gemeente wegens het te laat aangeven van een geval van besmettelijk ziekte (kinder verlamming), Moord te Rotterdam. Zondagavond is de 32-jarige Arie Buit in het café Royal aan de Briel- sche Laan doodgestoken door den 58-jarigen havenarbeider A. v. d. Broek, die hem blijkbaar in het café heeft opgewacht. Storm in Nederland. Torensehade te Roosendaal. Tijdens den orkaan, welke Zondag morgen, tusschen 11 uur en half 12 boven West Brabant woedde is het koepeldak van den toren der St. Janskerk te Roosendaal, welke toren eigendom is van de gemeente, bij een hevigen stormvlaag plotseling rond geheel de torenspits ingestort, terwijl ook een deel van de koepelspits daarboven is ingewaaid. De leien reilden en zeilden her en der over de omgeving zonder evenwel noe menswaardige schade aan te richten. De schade aan den toren zelf is aan zienlijk. De storm van Zondag heeft in verschillende plaatsen van ons land ongevallen veroorzaakt. Te Hedel is de schipbrug in de Maas, in den weg Utrecht—Den Bosch weggeslagen. De schepen lig gen door elkaar inde rivier. Wegens het ruwe water was de overtocht onmogelijk. Men stelt alles in het werk om de verbinding zoo spoedig mogelijk te herstellen. Het verkeer op bovengenoemden straatweg wordt voorts nog ernstig belemmerd door een aantal boomen, die ontworteld zijn en daar dwars over den rijweg liggen. Verwoestingen te Enschedé. Te Enschedé zijn door den storm in de Beltstraat van een woning de voor- en achtergevel gedeeltelijk weggeslagen, zoodat de woning moest worden ontruimd. Op den Periksweg is van een pand, waarin de confectiefabriek van de firma Cohen is gevestigd, het gansche dak met groot geweld op de straat neer- gesmakt, zonder ongelukken te ver oorzaken. Door de brandweer zijn de muren ter voorkoming van onge lukken omgetrokken. Schip gezonken. Te Gorinchem is het sleepschip Christina, 450 ton, geladen met steen kolen, voor het slot Loevestein ge zonken, Door het plotseling afbreken van een der sleepdraden kantelde het schip, waardoor het vol water liep. De schipper, zijn vrouw en vier kinderen konden zich redden. Het midden in de rivier gezonken schip ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Te Hoek van Holland seinde het naar New-York vertrokken Duitsche stoomschip Regolstein Zondagmorgen dringend om sleepboothulp. De sleep boot Humber maakte het schip bij 't vuurschip Maas vast en bracht het met machineschade behouden te Hoek van Holland binnen. Terugbetaling van de opcenten op den suikeraccyns. Wanneer het ontwerp van wet, houdende afschaffing van de opcen ten op den suikeraccijns tot wet zal zijn verheven, moet een ieder, die teruggave of afschrijving verlangt van opcenten, betaald boven den accijns van in zijn bezit zijnde voor raden suiker of van suiker verwerkt in suikerhoudende goederen, uiterlijk op 27 Januari 1930 aangifte in dub bel doen van die voorraden bij den ontvanger der accijnzen op een daarvoor bestemd en van 15 Januari af verkrijgbaar formulier. De voorraden werden opeen dïr vier volgende dagen voor ambtena ren der accijnzen opgenomen, die zoo noodig monsters nemen, waarna de localen, waar de goederen zich bevinden, verzegeldworden. Uiterlijk op 1 Februari om 10 uur staat het den aangever vrij over de goederen te beschikken. De afschrijving of teruggaaf blijft achterwege, als het bedrag voor de door één aangever in één pand bij eengebrachte goederen minder dan f 46 bedraagt. Het staat vrij, partijen goederen van verschillende bezitters ter verkrijging van teruggaaf bijeen te voegen en door een hunner te ruggaaf of afschrijving te doen aanvragen. Wordt Noorwegen drooggelegd? Te beginnen met het Nieuwe Jaar zal in de café's in Oslo en andere groote Noorsche steden geen brande wijn meer geschonken worden. De bestuurders van de monopolie- bezittende maatschappij hebben be sloten, de slijtersvergunningen in te trekken en den herbergiers een vaste uitkeering te doen. Alle herbergiers hebben deze nieuwe verordening van de hand gewezen en afgezien van het recht spiritualiën te schenken. Een flinke vrouw. Het gebeurde bij de laatste ver kiezingen op een der Haagsche stem- bureaux. Uit alle hoeken en gaten kwamen onze schuchtere nonnetjes de straten zwart en Kooien rood maken. Toen staat er zoo'n heertje en zegt Wat doen al die zwarte nonnen vandaag op straat Laten ze in d'r huis blijven. Op andere dagen komen ze ook nooit voor den dag. Waarop 'n burgerjuffrouw ant woordde Meneer weet je, wanneer die menschen óók voor den dag komen? Als jij en je vrouw en je kinderen allemaal aan de cholera liggen. Noodlottig auto-ongeluk in Emmerik. Door het licht misleid is Zater dagavond bij het havenhoofd te Emmerik een auto in volle vaart van de Rijnkade gestort. De wagen bleef op de lagere kade half boven de rivier hangen. Van de zes inzittenden zijn er twee, een douane-beambte en zijn verloofde, terstond gedood, de vier overigen werden zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. In den loop van den dag is Zondag nog een derde slachtoffer, Frau B„ over leden. Storm in het buitenland, In Duitschland, Frankrijk en België heeft de storm Zaterdag en Zondag aanzienlijke schade aangericht. Ook van de Engelsche kust wordt storm schade gemeld. 30 GRADEN VORST. Uit Moskou wordt gemeld, dat in Zuid Oostelijk Rusland in Oesbeski- stan hevige koude heerscht, zoodat de thermometer tot 30 graden onder nul is gedaald. Zyn vrouw vermoord. In het dorp Dittersdorf bij Bad Blankenburg verdween op 13 Dec. j.l. de 32-jarige vrouw van den landbouwer Otto Brotornitz. Ver schillende geruchten deden de ronde en de verdenking tegen den land bouwer nam steeds toe. Hij werd tenslotte gearresteerd en heeft een bekentenis afgelegd. Volgens zijn mededeelingen heeft hij op 13 December zijn vrouw met een bijl doodgeslagen en daarna het lijk stukgesneden. Om de daad te verheimelijken, heeft hij de stukken van het lijk in twee zakken gestopt en deze ergens in het veld begraven. Teneinde de verdenking van hem af te leiden, had hij naar zijn schoon ouders geschreven en hun gevraagd, of zij wisten waar zijn vrouw was, De moord moet het gevolg zijn van huiselijke twisten. De moord op een Stalilhelm-lid Het is aan de politie te Halle ge lukt, de moordenaars van het jeugdige lid van den Stahlhelmbond. Küfner, die op Kerstavond zoo ernstig mis handeld werd, dat hij den eersten Kerstdag aan de bekomen verwon dingen is overleden, op te sporen en te arresteeren. Het zijn 6 leden van een cora- munistischen jeugdbond. Zij zijn naar het huis van bewaring overgebracht. DE STORM BOVEN WEST EUROPA. Tijdens den hevigen storm, die Zondag boven Engeland woedde, is te Manchester het dak van een huis ingestort. Een weduwe en haar 6 jarig dochtertje werden onder de puinhoopen bedolven en gedood. De andere leden der familie ont snapten ternauwernood aan hét' ge-, vaar, De geweldige regens hebben op verschillende plaatsen nieuwe overstroomingen veroorzaakt. Zondagochtend is de dijk van de rivier Dee nabij Corwen doorgebro ken en veel vee is verdronken. Bij den storm, welke Maandag over Antwerpen woedde. werd op verschillende plaatsen schade ver oorzaakt, Ook verschillende gebou wen der wereldtentoonstelling werden beschadigd. Mislukte overval op een spaarbank. Uit Bielstein wordt gemeld dat in het naburige Mühlen Maandagmiddag een overval is gepleegd op despaar bank aldaar. Vier jongemannen dreigden den dienstdoenden ambtenaar met een revolver en wilden hem zoodoende bewegen de kas af te staan. Deze weigerde echter waarop een der mannen een schot op hem afvuurde, waardoor de ambtenaar ernstig ge wond werd, zoodat hij later naar een ziekenhuis moest worden ge bracht. Een 16-jarige loopjongen begon alarm te maken, waarop de daders de vlucht namen, zonder herkend te zijn. Nog een millioen wilde puurden in Amerika. In het Westen van Amerika is de jaarlijksche strijd weer begonnen tusschen de wilde natuur en wat wij zelfgenoegzaam de beschaving noemen De wilde paarden van Montana worden bijeengedreven. Men schat dat er wel een millioen in de uitge strektheden van Montana, Oregon, Idaho, Nevada, Utah, Arizona en Nieuw Mexico zijn. In zekeren zin is het hun eigen schuld, want in plaats van zich tevreden te stellen met grazen in de wildernis, komen zij naar de landerijen en weiden der menschheid om te grazen, breken heggen en omheiningen af, doen overal schade en de boeren vangen hen niet meer om na tamming ge bruikt te worden, sinds de auto en de tractor op het tooneel verschenen. Montana was de eerste, die hen door een wet tot outlaw verklaarde en iedereen het recht gaf hen te dooden. Waar dienen ze voor Voor vleesch in blik, in honden brood, hun huiden voor baseballs en handschoenen, voor aas in wol- venklemmen. Ze eten genoeg gras om twee millioen schapen en 80.000 stuks rundvee te voederen. In Juni begon de jacht al, maar hun instinct schijnt de dieren te vertellen, een goed heenkomen te zoeken, wat ze 'doen in de bijna ontoegankelijke Missouri River Breaks, geweldige bergkloven. Het terrrein is zeer ge vaarlijk voor den wilden poney. zoowel als voor den jager op zijn makke paard. Wanneer de lasso om zijn hals kronkelt is de poney ver slagen en van vijftig cent tot twintig dollar waard op de publieke veiling. In Utah, Arizons en Nevadah heb ben de dieren grooter kans hun vrijheid te behouden door de uitge breide wildernissen. Toch zit er iets tragisch in het einde van deze vrij buiters, wier voorvaders de eerste Arabische paarden waren, hierheen gebracht door de Spanjaarden. Corcez bracht hen in Mexico. Hoewel tal- looze malen gekruist zit de zin voor vrijheid er diep bij hen in, zoodat wij hen nu kennen als broncos (ongebroken) mustangs en fuzz-tails. Maar heel zelden loopt er een werkelijke aristocraat onder de massa, die herinneringen opwekt aan zijn voorouders uit de woestijn in Noord- Afrika. lagessniea UeddejHngsa. ROERMC Eiermijn va: voerd 3.00Q Groote e, Kleine el Eendene VENLC vereenigin aangevoer Groote Kleine Eendeneieren' Ganseieren f A Kippeneieren p Zorg voor een genotvollen ouden dag 1 Ouderdom is niet enkel een kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op 70-jarigen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dit is een ontegenzeggelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoorlijk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegt„Als gij uw nieren gezond houdt, houden deze u gezond". En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urinestoornissen, ischias, spit, rheumatische pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij behoeven de bijzondere verster kende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit niermid'del wordt de werkzaam heid der nieren hersteld; het versterkt de nieren én helpt deze om het bloed te filtreesén, terwijl de afmattende ziekteverschijnselen der nier-aandoe ning ver'dwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zij -de benoodigde hulp onder hun bereik hebben Verkrijgbaar (in glas verpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacón, 36 Kantoor geopencj Worden' Boerend ienstmi Kleermakersleéi Gezinnen voon voor de Philips-Ï Jongens en mei Leerling-kuiptt$ Boerenknechten r Keukenmeiden Sigarenmakers i Loopjongen v) Houwers voor T uiniersjongciï< Jongens voor Plaatwerker vc Jongens en m Kleermakersk'ir CoiffeursleerlinV; Werkmeisje vc val te OG J Donderdj 's avonds half 71 heer Linders. Als spreker za; J. WIJNHOVEi' bouwschool. H Trouwe opko; VERI i een goud! vanaf Brukske nr- te bezorgen bij Te le nabouw keurd en beste it 20— per Kinderen Th. TE 3 2 roodbm en 2 ver. bij J. LOONEN HAN' alle soor in kleine 1 op pakhuis Overloo Desverlangd zorgen. KRU als Cement, Z." Wandtegels, D buizen en Bakk IJzeren Tandat t elkeu voorm. van hal huize van deu Michels, Paters

Peel en Maas | 1930 | | pagina 2