PUROL/4 y Openbare vergadering Raad van Venray Een praatje over winterhanden, wintervoeten en AKKER's Kloosterbalsem Gemengde Berichten De Duitsclie landbouw. Officieel wordt medegedeeldIn de laatste week zijn in de dagbladpers tegenstrijdige mededeelingen gedaan over den agrarisch-politieken inhoud van het nieuwe douane-ontwerp. Om alle twijfel te doen ophouden kan over den uiteindelijken inhoud van het regeeringsontwerp het volgende worden medegedeeld A. Graan. De prijs van de voor naamste graansoorten is onvoldoende. De verbouwer krijgt niet een prijs betaald, die in overeenstemming is met zijn productiekosten, terwijl anderzijds de verbruiker geen voor deel van de lagere noteeringen heeft kunnen hebben. Daarom wil de rijksregeering trach ten door een aantal maatregelen voor elk der graansoorten den prijs te stabiliseeren op een passend niveau: daarom zullen voor de hoofdgraan soorten en melkproducten beweeglijke douane-rechten worden ingevoerd, waarbij de tegenwoordige autonome douanerechten als de normale rechten zullen gelden. Om verder den roggeprijs te stijven zal een prikkel worden gegeven rogge te verzekeren. Met regeeringssteun zal uit het Oosten des rijks rogge worden aan gevoerd naar de voornaamste streken van verbruik o.a. om te dienen voor het vetmesten van varkens. Alleen de boeren, die bij het mesten deze door een crediet van 20 millioen mark goedkoop ter beschikking ge stelde rogge gebruiken, zullen voer- gerst tegen de bestaande douane rechten van 2 R.M. kunnen impor teeren, terwijl overigens dit invoer recht op 5 Mark wordt gebracht. Deze geheele regeling geldt alleen voor het jaar 1930. Wanneer de douanerechten ver anderlijk zouden zijn, zou gevaar bestaan voor speculatie in „Einfuhr- scheine", waarom voor deze materie een geheel nieuwe regeling wordt ontworpen. Wat de tarwe betreft, zal demaal- dwang voor tarwe voorloopig niet worden afgeschaft. B. Vee en vleesch. In overeen stemming met de besluiten van de commissie voor handelspolitiek van den rijksdag wordt ook voor vee en vleesch een nieuw recht vastge steld, waarbij ook rekening wordt gehouden met een vermindering van invoerrechten bij dalen van den prijs, terwijl de autonome invoerrechten voor vleesch (45 R.M. per dubbelen centenaar) gehandhaafd blijven. van den Op Dinsdag 3 December 1929. VoorzitterO. v. d. Loo. Secretaris van Haaren. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed en verzoekt den Secretaris voorlezing te doen der notulen der vergadering van 26 September, 4 October en 7 Novem ber j.l., welke onveranderd worden goedgekeurd. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Gemeenteraad den Heer P. van Bergen. Nadat eene Commissie uit den Raad was benoemd, tot onderzoek der geloofsbrieven voor het nieuw benoemd lid, den heer P. v. Bergen, werd de vergadering een oogenblik geschorst, om de Commissie in de gelegenheid te stellen zich van harè taak te kwijten. Na heropening der zitting bracht de Commissie bij monde van den heer Stoot haar rapport uit, dat er geen bezwaar tegen toelating van den heer van Bergen was, wijl alle bescheiden in orde bevonden waren. De Raad vereenigde zich z.h.s. met dit rapport, waarna de Voor zitter de Commissie dank bracht voor hare volbrachte taak. 3. Voorloopige vaststelling der gemeenterekening dienst 1928 en der balans en winst- en verliesrekening van het bedrijf der Gasfabriek per 31 December 1928, met rapport der commissie. De Commissie voor onderzoek der Gemeenterekening 1928 en balans en winst- en verliesrekening van het Gasbedrijf, bracht ook rapport uit, adviseerende tot goedkeuring dier bescheiden onder dank aan den Gemeente-Ontvanger voor de keurige administratie. Alleen een 2-tal kleinere opmer kingen werden door de Commissie gemaakt, welke door den Voorzitter nader toegelicht, door den Raad werden aangenomen. 4. Behandeling der Gemeente- begrooting dienst 1930 en der be grooting van het^bedrijfjder Gas fabriek. AlsnuT stelde de Voorzitter de Gemeente-begrooting en die van net Gasbedrijf aan de orde. Hij memo reerde, dat deze bescheiden zooals gewoonlijk bij de leden aan huis ter bestudeering hebben gecirculeerd en verder reéds onder de deskundige uiteenzetting van den heer Gemeente secretaris, door de leden officieus is behandeld. Hij twijfelt niet, of deze methode heeft er veel toegeleid den leden een ruimer inzicht in de admi nistratie te geven, wat de beraad slaging zeer zal vergemakkelijken. Diverse opmerkingen bij die bespre king zijn reeds in deze begrooting verwerkt en zal de Voorzitter de nummers d*r posten aflezen en kan ieder lid zijne eventueele aanteeke- ningen bij de nummers ter sprake brengen. De Voorzitter deelt dan mede, het batig slot der vorige rekening be dragende f 45967,98i De heer Stoot vraagt, wanneer de nieuwe regeling tusschen het Rijk en de Gemeente begint,-waarop de Voorzitter zegt in 1931. De heer Vermeulen vraagt, hoe hoog de uitkeering voor Venray zal bedragen, waarop de Voorzitter zegt hieromtrent niets te kunnen zeggen. De heer Vermeulen zegt, in de Limburger Koerier gelezen te hebben dat dit ongeveer f34000 zou kunnen zijn, tegen welk optimisme de Voor zitter ernstig waarschuwt. De heer Odenhoven spreekt er zijn vreugde over uit, dat er nog een batig slot is van ongev. f 46000. Het is toch weer meegevallen, al herinnert hij zich goed, dat de Voor zitter huiverig was bij de vorige begrooting. De heer Stoot zag gaarne de be lastingen wat verminderd. De Voorzitter zegt, dat de belas tingen in Venray beneden het ge middelde staan, vergeleken bij plaat sen van dezelfde grootte, terwijl de wegen en de scholen zooveel kosten mede brengen, dat belastingverlaging in het eene jaar, bijna wiskundig zeker, belasting verhooging in een volgend jaar veroorzaakt, wat voor belanghebbenden onprettig is. De jaarwedden der Wethouders werden te laag geacht, zijnde thans voor ieder f 400. Bovendien breid den de werkzaamheden der Wethou ders zich gestadig uit, zooals de Voorzitter opmerkt en nu zou het een schoon blijk van appreciatie van het werk dier heeren zijn, indien hunne wedde verhoogd werd door den Raad met f 100. Natuurlijk laat zich de waarde van hun werk niet met geld afmeten en hebben deze heeren zelf hier niet op aangedron gen, doch de waardeering van hun werk zou er ten volle mee worden vastgelegd. De heer Vermeulen zou verder willen gaan en ieders wedde met f 200 verhoogen, vooral wegens het meerdere werk tengevolge der volks vermeerdering, van de Wethouders gevraagd. De heer Odenhoven juicht de verhooging toe, maar er is ook een grens. Hij voelt meer voor het voorstel van den Voorzitter. De heer Stoot begrijpt niet, waar de verhooging voor noodig is, als hij denkt aan hetgeen de Voorzitter zoo juist heeft gezegd. De heer Vermeulen vindt dat dergelijk voorstel uit den Raad moet komen. De Wethouder Pubben verzoekt den heer Vermeulen zijn voorstel in te trekken, hetgeen deze doet. Overgaande tot stemming bleek, dat er verschil van gevoelen was, of de heeren Wethouders al dan niet mochten medestemmen. De Voorzit ter meende van „ja", meerdere Raadsleden oordeelden van „neen". De Wethouders verwijderden zich nu uit de Raadszaal, waarna uit de stemming bleek, dat de heele Raad met het voorstel van den Voorzitter accoord ging. Het presentiegeld der Raadsleden bedroeg vroeger f 3., is later verlaagd tot f 2.50, B. en W. hadden nu geen bezwaar tegen ver hooging en stelden voor, dit te ver hoogen tot f 3., met een maximum in totaal van f 500, of wel f 3.50 met een maximum van f 600. De heer Odenhoven memoreert, zelf een tiental jaren geleden met deze verlaging gekomen te zijn, doch daar de tijdsomstandigheden zich weer enorm gewijzigd hebben, en er thans vele onbetaalde zittin gen voorkomen, kan hij zich ook voor verhooging verklaren. Tot stemming over deze 2 voor stellen overgegaan bleek, dat de Raad deze presentiegelden vaststelde op f 3,50 met een maximum van f 600. Bij de post: Jaarwedden Secreta rie-personeel, vroeg de heer Vermeulen geheime vergadering aan. Na een drie kwartier werd de vergadering weer openbaar, en bleek dat men gevorderd was tot 'den postTele foon, welke verhoogd was, waarop de heer Odenhoven de aandacht vestigde, waarop de Voorzitter op merkte, dat dit was gedaan in verband met het nieuw in te voeren telefoontarief. Bij „wegen en voetpaden" wees de heer Vermeulen op den slechten toestand van den nieuwen Smakter- weg, en vroeg om een aanduiding aan te brengen van dien weg op den Maasheezer weg, waarop de Voorzitter zegt, dat er inmiddels aan verbetering van dien weg wordt gewerkt, en voor het overige zou de heer Vermeulen zoo goed zijn, den Voorzitter t. z. t. hier nog eens op te wijzen. Bij de opbrengst „Trottoirbelas ting" had de heer Millen aangetee- kend dat deze z. i. maar moest verdwijnen, wijl iedereen over de trottoirs liep, en slechts de aanwo- nenden moesten betalen. De Voorzitter zegt dat de Midden- standsvereeniging heeft toegegeven, dat deze belasting billijk is, en zij is zelfs lager dan deze Vereeniging voorstelde. De heer Stoot zou ze niet afschaffen, maar zag gaarne, dat de trottoirs in betere conditie waren, waarop de Voorzitter zegt, dat dit wel weer in orde komt, maar door de opbrekingen voor de riooleering is veroorzaakt. De heer Vermeulen wijst er op dat de marktkraampjes soms zoo hinderlijk in den weg kunnen staan voor het bereik der huizen der in gezetenen, waarop de Voorzitter zegt, dat er toch zooveel mogelijk opgewerkt wordt dit te voorkomen. De opbrengst der Hand- en span diensten ad f 1300 vindt de heer Odenhoven laag. Hij had die hooger geschat, De heer Vermeulen zag de var- kensmarkten gaarne verheven tot groote markten,, tegen welke uitbrei ding de Voorzitter zeer waarschuwt. Iedere uitbreiding der markten acht hij uit den booze, zoolang de koop lieden daar niet op aandringen. De heer Nelissen zou gaarne de groote markt op Allerzielendag afgeschaft zien. Hij vindt dit minder passend. De Voorzitter zegt overweging van dit voorstel toe en voegt er bij, dat deze markt is ingesteld, wijl er op dien dag toch van ouden tijd af, reeds een groenten- en varkens- markt was. Bij den post „Subsidiën" maakt de heer Nelissen bezwaar tegen de f 500 voor „Volksbelang", dat het laatste jaar niets gedaan heeft. De Voorzitter is verwonderd thans deze opmerking te hooren, waai deze subsidie nog onlangs een on derwerp van beraadslaging is ge weest en er toen geen opmerking gemaakt is. Hij kan verder mede- deelen, den voorzitter van „Volks belang" gesproken te hebben, die hem mededeelde, dat er deze maand nog een vergadering komt, waar rekening en verantwoording aan de orde zal zijn. De Heer Jacobs meent, dat er te veel is gewerkt in het gemak van enkelen, doch te weinig voor het algemeen gemak. De heer Goumans is over „Volks belang" zeer tevreden, terwijl de heer Strijbosch klaagt, dat er niets gedaan is in Oirlo-Castenray. Wethouder Pubben zegt, dat de Vereeniging in dit jaar niets heeft kunnen doen, wegens financieele moeilijkheden. De Voorzitter meent, dat de Ver eeniging wat hard van stapel geloo- pen is en bezield met goeden wil, in eens te veel wou opknappen en te laat inzag door den geldbuidel heen te zijn, zelfs heeft de Voorzit ter van „Volksbelang" reeds een voorschot gegeven van circa f 250. De heer Nelissen weet dan maar niet waar het geld allemaal blijft. De heer Millen zou gemeente controle invoeren, en de heer Stoot zou rekening en begrooting van „Volksbelang" vragen. Bij den post Gemeente-autodienst hoopt de heer Odenhoven, dat deze zich bij de nieuwe verpachting zelf zal kunnen bedruipen, of nog beter eens wat winst mag afwerpen. Winterhanden, wintervoeten, winterteenen, winterhielen, gesprongen handen, kloven in vingers of handen, gesprongen lippen, winterooren, schrale huid: al deze winterplagen ontstaan, doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels en deze schadelijke stoffen van binnen uit Uw huid prikkelen, waardoor deze rood wordt, opzet, barst, waarna de bekende verwondingen onstaan. AKKER's KLOOSTERBALSEM is een bijzonder bestrijdingsmiddel, dat niet bijt, om al deze ongemakken in één nacht te genezen. Dringt door zijn buitengewone samenstelling door de poriën der huid in de weefsels en spieren, om daar de strijd aan te binden met de vergiften en deze ongewenschte stoffen op te lossen, uit het lichaam te verdrijven en zoodoende een vlugge en afdoende genezing te bewerkstelligen. AKKER's KLOOSTERBALSEM stilt de pijn onmiddellijk, geneest in zoo'n korten tijd, dat de gebruikers verstomd staan over de snelle en afdoende genezing en werd daardoor in den loop der tijden wereldberoemd. In potten vanaf 60 cent. De heer Vermeulen vond f 500 bewaarloon effecten, zooals deNeder- landsche Bank vorderde van de Ge meente, te veel. Hij wees op de solide kluis in de Landbouwbank alhier en Burgemeester en Ontvanger konden zelf wel de couponnetjes knippen. Een en ander zou volgens spreker een besparing opleveren van f 400. De Voorzitter wijst op het ver schil in de safes en op het gemak dat de Ned. Bank voor de Gemeente biedt, behalve nog het op tijd knip pen der coupons en de onmiddellijke kennisgeving bij eventueele uitloting. Bovendien zouden Ged. Staten eene verandering niet goedkeuren. De heer Millen meent, dat als de Raad zulk een besluit echter nam, Ged. Staten dit wel zouden goed keuren, waarop de Voorzitter zegt, dat hij dan echter zijne bezwaren onmiddellijk aan dit College op zal geven. Het gaat hier om het ver mogen der Gemeente en dit moet zoo veilig mogelijk zijn. Bovendien heeft in de oorlogsjaren de Gemeente geplukt van deze werkwijze. De heer Odenhoven zou het ook maar achter de waterlinie laten. De heer Odenhoven spreekt er zijn voldoening over uit, dat in de post Werkloosheidverzekering een verhooging merkbaar is, welke hij bij eventueele malaise nog gaarne verhoogd zag. Bij de „Belastingen" stelt de heer Vermeulen voor het percentage der plaatselijke Inkomstenbelasting van 2 pCt. te verlagen tot I1/2 pCt., hetgeen een verschil zou opleveren van f 7000, waarop de Voorzitter zegt, dat dit niet gaat wijl dit meer bedraagt, dan de geheele post onvoor ziene uitgaven. Zelfs waren B. en W. aanvankelijk van plan met ver hooging te komen. De heer Millen zou de vroegere heffing invoeren van 1.7 pCt., het geen de Voorzitter ook al onmogelijk acht en dit betreurt, wijl B. en W ook gaarne voorstellen van belas tingverlaging indienen. De heer Vermeulen wijst nogmaals op de betere conditie, waarin de Gemeente komt, bij de nieuwe finantieele regeling, waarbij wel een uitkeering aan de Gemeente kan komen van f 34000, Iaat het maar f 18000 zijn, dan kan er nog wel wat af voor belastingverlaging. De Voorzitter durft op couranten berichten niet af te gaan en vraagt, wat er gedaan zou moeten worden, als die berichten eens niet uitkwa men' Hij voelt er niets voor de huid te verdeelen, voor de beer geschoten is. De heer Odenhoven was het wel meegevallen, dat er geen belasting- verhooging werd voorgesteld, maar hij is toch nog. voor verlaging. De Voorzitter waarschuwt ze r voor verlaging, die zich wreken moet en ook de begrooting ontwricht, Wethouder Pubben adviseert het zoo te iaten, waarna de Raad van dit onderwerp afstapte. Bij de post „Subsidie Kerkgenoot schappen", voegt de Voorzitter punt 11 der agenda 11. Voorstel van B. en W. tot het verleenen eener bijdrage aan het R.K. Kerkbestuur der Parochie St. Petrus Banden voor de aanschaffing van een nieuw torenuurwerk. De Voorzitter leest het ingekomen request voor en deelt mede, dat eenieder het er wel mee eens zal zijn. dat onze tegenwoordige klok versleten is. Een goed uurwerk is niet te missen. De firma Eijsbouts uit Asten heeft bericht, voor f 2000 een goed uurwerk te kunnen leveren, dat aan de gestelde eischen voldoen zal en waarvoor zij 10 jaar garan tie verleenen. B. en W. stellen voor f 1200.— subsidie te verleenen aan het Kerk bestuur, te verdeelen over twee boekjaren der gemeenterekening. Nadat nog de mogelijkheid be sproken was, de wijzerplaten bij avond electrisch te verlichten, ver eenigde zich de Raad met dit voor stel. De heer Odenhoven stelde alsnu voor, de beraadslagingen te verdagen tot morgen (Woensdag) waarop de Voorzitter gaarne inging, echter zag hij nog gaarne een paar punten den hamer gepasseerd nl. 5. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot den verkoop van hakhout, turfslijk, oude mate rialen enz. zooals gebruikelijk, ge durende het jaar 1930. 6. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een voorschot overeenkomstig art. 101 der L. O. wet aan het R.K. Schoolbestuur der bijz. jongensschool te Leunen. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een voorschot overeenkomstig art. 101 der L. O wet aan het Zedelijk Lichaam Ursula's Zusters ten behoeve der bijz. meisjes school te Leunen. Voorstel tot benoeming van een lid in de commissie van Toezicht op het L. O. wegens periodieke af treding van den heer W. J. Driessens, vertegenwoordiger van het onder wijzend personeel der O. L. Scholen. 9. Ingekomen dankbetuiging der Vereeniging Volksbelang wegens verleende subsidie. 10. Ingekomen dankbetuiging van de bewoners van den Haag-Merselo. 19. Voorstel van B. en W. tot het verleenen eener bijdrage van f 200.— tot het maken van een ontwerp-wegenplan voor de Brabant- sche en Limburgsche Peel. 21. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen eene overeenkomst met het Rijk aan te gaan tot het aanvaarden van een nader voorschot van f 1500.— voor de door de auxiliaire kerk van de H. Oda ge stichte boerderij op woesten grond. Z. h. s. vereenigde zich de Raad met de voorstellen 5, 6, 7, 8, 9, 10 19 en 21. 15. Schrijven van het Gemeente bestuur van Tiel tot het betuigen van adhaesie aan een aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht adres tot wijzigingen der L.O. wet. 13. Aanvrage van J. van der Sterren en anderen tot aankoop van door hen van de gemeente gepachte gronden in het Oostrumsch Ven. De Voorzitter deelde mede, dat punt 15 van geen belang is voor Venray, terwijl omtrent punt 13 kan worden gezegd, dat de koopsom f 5050 bedraagt. Hierna sloot de Voorzitter deze vergadering met gebed. Het vervolg der vergadering van Woensdagavond zie le blad. Moord te Valkenburg. Na een woordenwisseling in de St. Pieterstraat te Valkenburg is Maandagnacht om 1 uur de 42-jarige M. C. met een scherp voorwerp in het hart gestoken en doodelijk ver wond. Medische hulp mocht niet meer baten. Een der Eerw. Heeren kapelaans verleende den ongelukkige nog geestelijken bijstand. De politie is den dader die uit Schimmert afkomstig is, op het spoor. Mooie aanhouding. Door surveilleerertde rijks- en gemeentepolitie werden gedurende den nacht van Zondag op Maandag op den rijksweg te Bunde aangehou den en later in arrest gesteld, twee Duitschers die zich in een onver- lichten auto bevonden en in Lutterade woonden. De heeren waren in het bezit van een revolver met 25 scherpe patronen. Een meisje van 16 jaar, dat in hun gezelschap was, is ter beschikking van den burgemeester gesteld. Mond en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer breidt zich onder den veestapel te Vaals uit. Het vee wordt ingeënt, evenals het niet besmette. Twee meisjes aangereden Zaterdagmiddag is te Sittard een ernstig ongeluk gebeurd. De vracht auto van de zandonderneming Ruers reed in de richting Zandbroek, ter wijl de gezusters Kusters, gezeten op een rijwiel, eveneens in deze richting reden maar links van den weg hielden. Op het signaal van den auto staken zij den straatweg over, met het noodlottig gevolg, dat zij gegre pen werden en onder den auto terecht kwamen. Een der meisjes, zeven jaar oud, werd vreeselijk verminkt en was op slag dood. Haar ca. 20-jarige zuster liep levensgevaarlijke verwondingen op en werd in hoogst bedenkelijken toestand naar het Fransche Klooster gebracht, De chauffeur treft geen schuld. De vorst, die een ruit insloeg. De heer Leufkens, zich noemende vorst van Geleen, enz. op wiens meubelen wegens belastingschuld beslag is gelegd, heeft zijn onderda nen bewezen hoe groot zijn vorste lijke macht is. Hij begaf zich naar het gemeente huis en vernielde na dreigementen een der ruiten, waarna hij de aan kondiging van den executorialen verkoop aan flarden scheurde. De politie moest ingrijpen, en arresteerde den vorst, die thans een tijd in het gevang moest doorbrengen. Er werden twee processen-verbaal tegen Zijne Hoogheid opgemaakt. Ze speelden fortje. Eenige kinderen waren Maandag middag op het terrein van het Prov. Ziekenhuis Duin en Bosch aan het spelen en vermaakten zich met het bouwen van forten. Zij hadden een diepen kuil gegraven die plotseling instortte, met het gevolg, dat drie kinderen onder het zand bedolven werden. Twee van hen wisten zich te red den, doch het derde, het zoontje van ook de heer D. inwendig gekneusd werd. De andere inzittenden werden licht gewond, De slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd. Doodeljjk ongeluk op het voetbalveld. Op het voetbalveld der R. K. Voetbalclub te Waalre tijdens een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Eindhovensche club van V. en D., heefteen doodelijk ongeluk plaats gehad. Een speler van Waalre genaamd H. Claes zou een bal, die ingegooid werd, wegkoppen. Hij kwam hierbij te vallen en stierf kort daarna. Overreden en gedood. Maandagmiddag is in de Kloos- terdreef te Eindhoven-Woensel het 7-jarig zoontje van de fam. B. uit de Wassenaarstraat aldaar, door een vrachtauto overreden en onmiddellijk gedood. Maandagmiddag is op de Woen- schelsche Markt te Eindhoven het 5-jarig zoontje van den heer B., Slagerstraat, spelenderwijs onder een vrachtauto geraakt en gedood. Een ongelukkige aanrijding. Twee personen gedood. Tusschen Linne en Maasbracht is Zaterdagavond een droevig ongeluk gebeurd, dat twee personen het leven heeft gekost. De 22-jarige voerman Hansen uit Linne in dienst bij den heer B. Simmelink ging met twee losse paar den aan de hand naar huis, toen hij geheel onverwacht tusschen café Schulpen en de Zuivelfabriek door een motor werd aangereden. Op de motor zaten twee Duitschers. Hansen werd tegen den grond ge smakt en ook de twee Duitschers kwamen te vallen. Op het geweldig spektakel kwamen menschen uit de buurt toegeloopen en vonden daar drie personen bloedend en bewuste loos op den grond liggen. Zij werden voorzichtig een woning binnenge dragen, waar bleek, dat Hansen en een der Duitschers zwaar gewond waren aan het geheele lichaam, maar vooral aan het hoofd. In den nacht is H. zonder tot bewustzijn te zijn gekomen en na toediening van het H. Oliesel over leden. Maandagochtend is eveneens de Duitscher overleden zonder het bewustzijn herkregen te hebben, Het ongeluk maakte in Linne en omgeving veel indruk en wekte hunne verontwaardigrng tegen de snel heidsmaniakken, aan wier roekeloos heid twee menschenlevens zijn ten offer gevallen. Tuinder door electrischen trein gegrepen en gedood. Maandagavond is te Hillegom de 42-jarige tuinder A. v. d. H. uit Noordwijkerhout, toen hij den on- bewaakten overweg op den Dood-of Nieuwe Weg overstak, door een uit Amsterdam komenden electrischen trein gegrepen en gedood. Een ontzettend familiedrama Het Wolffbureau maakt melding van een ontzettenden massamoord in het dorp Pierustfütz, district Plechen, De familie van een jongen boer, Czeslau Koneczy, verzette zich tegen het voorgenomen huwelijk van Czeslau met de zuster van een Duitschen onderwijzer, ondanks zijn herhaalde dreigen, dat hij zich, indien men dit verzet niet opgaf, op een verschrikkelijke wijze op zijn familie zou wreken. In den nacht van Maandag op Dinsdag drong de jongeman, gewa pend met een groote bijl, de slaap kamer van zijn 48-jarige moeder binnen en bracht haar een doodelij ken slag toe op het hoofd. Daarna begaf hij zich naar de kamer, waar zijn broers van 24, 22 18 jaar sliepen, en doodde ook hen. Tenslotte vermoordde hij zijn beide zusters, meisjes van 17 en 18 jaar. Zijn 22-jarige broer, d^e tijdig wakker was geworden, trachtte door de vlucht zijn leven te redden, doch de moordenaar haalde hem in en sloeg hem neer. Doodelijk gewond werd dit laatste slachtoffer naar het den heer Koeman, kon eerst na 20 ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand minuten van onder het zand te t is hopeloos. De moordenaar is gearresteerd. De overstroomingen in Engeland. van voorschijn gehaald worden. De art sen van het gesticht konden slechts den dood constateeren. Ernstig auto-ongeval. Dinsdagmorgen is op den Amers- foortschen straatweg onder de gem. Huis ter Heide een ernstig auto ongeluk gebeurd. De heer D. uit Rotterdam, die met zijn vrouw en twee dochtertjes op weg was naar zijn zoontje, dat in het Pensionaat St. Louis wordt opgevoed, moest plotseling uitwijken voor een voet gangster, die den weg overstak, maar eensklaps op haar schreden terug keerde. De heer D. haalde te ver naar links uit, waardoor de wagen tegen een boom reed. De auto, die een groote vaart had, was nog snel tot stilstand gekomen en vloog naar den anderen kant, waar de voet gangster, een ongeveer 30-jarige dienstbode uit Huis ter Heide op slag gedood werd. De oudste dochter van den heer D. verkeert in stervensgevaar, terwijl Maandagmiddag is een geweldige storm losgebroken boven het Kanaal en de Britsche eilanden. De storm ging gepaard met hevige regens. Het slechte weer is te wijten aan een depressie op den Atlantischen Oceaan, de zwaarste sinds de laatste vijftig jaar. Een tankschip, dat in het Kanaal zijn roer verloren had, werd te Fal mouth binnengesleept door twee Nederlandsche sleepbooten. De visschersschepen en kleine stoomschepen konden Maandag niet uitvaren. De hevige regens, vooral in West- Engeland, verergerden den toestand in het overstroomingsgebied. Op de meeste plaatsen zijn de ri vieren buiten hare oevers getreden De laaggelegen gebieden aan den bovenloop van de Theems zijn'over groote uitgestrektheden overstroomd. Zeer bet nog ha: x>te radenhei( en man, die menl stroo is teg< bestand bepi Wij met en ons hebb Geen aam tenzij hl word eerlijke moi volharde t de lingen v« Hoe :strer uzelf beo :htva en milde! derer De k jeluk verworveren 1 schen v« en het putt dach bronnen in. De eei gewe het gewe eer. Zij, di achte gezeld gilleen. Kleine arloc niet de ^te vc gen. Een 2 hten, evenals be^; spoedig i 1. Niemai >aal hand, n die 1 het oog Schooi vernt Soms aien, Moogt n de Nooit en. Ach, c Wees pwge

Peel en Maas | 1929 | | pagina 6