Gemengde Berichten Binnenl. Nieuws Buitenl. Overzicht. route over de Maasdorpen binnen afzienbaren tijd aanzienlijk uit te breiden. Wanneer de wegen daar in goeden toestand komen, zelfs met een groote nieuwe autobus. Belasting betalen Ter voorkoming van onkosten worden belanghebbenden er op ge wezen, dat in de maand December moeten worden afbetaald de aan slagen in de Grond- en Personeele belasting. Voetbal. Uitslagen van Zondag D. S. O. I Gennep II 6-3, Broekhuizenvorst D. S. O. II 4-2 Door de Architecten de heeren P. Bellot en H. C. van de Leur te Nijmegen, werd namens het R. K. Kerkbestuur H. HartParochie te Eindhoven-Gestel onderhandsch opgedragen het bouwen van een R, K. Kerk en Pastorie te Eindhoven aan de Heeren Gebrs. en H. Ouden hoven, te Venray, voor de som van f 183000.00. Door Architect M. van Beek werd namens R. K. Kerkbestuur St, Theresia Parochie te Eindhoven onderhandsch opgedragen het bouwen van een 7-klassige School te Strijp- Eindhoven,aan den heer H. Ouden hoven Lzn. te Venray, voor de som van f 51900.00. Zondagavond had in de Wil- 'elminazaal de solo- en duetten- wedstrijd plaats, uitgeschreven door Venraysch Mannenkoor. Door de aanwezigen werd werkelijk genoten. De verschillenden artisten voldeden buitengewoon. De afwezigen hebben hebben werkelijk veel gemist. Morgen Zondag wordt het programma ver der afgewerkt en de prijswinnaars bekend gemaakt. Wie dus morgen een genoeglijke avond wil doorbrengen, bezoeke de Wilhelminazaal. St. Nicolaas in Ycuray. Zondagmiddag hield St. Nicolaas zijn jaarlijksche intocht in Venray. Vanaf het St. Servatiusgesticht begon de kindervriend zijn tocht, vergezeld door zijn bedienden, het St. Nicolaas-Comité, voorafgegaan door een heraut te paard en Venray's Fanfarecorps. Ondanks het slechte weer was de belangstelling van groot en klein buitengewoon groot. Zelfs uit de omliggende dorpen waren talrijke belangstellenden opgekomen. Er werd een bezoek gebracht aan het Pensionaat „Jerusalem" en het St. Jozefsgesticht, alwaar de goede Sint hartelijk werd ontvangen. Vervolgens trok men door het dorp. In het Hotel „De Gouden Leeuw" werden St. Nicolaas met gevolg en de heeren muzikanten ge heel belangeloos onthaald op een heerlijke kop warme koffie. Tot slot hield St. Nicolaas op de Groote Markt eene toespraak, waarin hij o.a, wees op den vooruitgang van Venray. Nadat de kinderen nog eens onthaald waren, werd de stoet ontbonden onder trompetgeschal van den heraut. Een woord van hulde en dank komt wel toe aan het Comité en aan allen die hebben medegewerkt om dit kinderfeest bij uitnemendheid zoo gunstig te doen slagen, en waarop zij terecht met trots mogen terugzien. Tot volgend jaar! Donderdagmiddag bracht St. Nicolaas een bezoek aan de Bijz. Jongensschool alhier. Nadat de Kindervriend in de hoogste klassen de leerlingen had toegesproken, wer den deze onthaald op geschenken, die dankbaar werden aanvaard. De jongens der laagste klassen werden in het Patronaat door St. Nicolaas toegesproken en onthaald. Een woord van dank aan hen, die de dit feest voor de kinderen zoo goed deden slagen. Merselo, die met haar tijd wil mee gaan, heeft dit Maandag op onom- stootelijke wijze getoond. Voor haar werd namelijk dien dag een nieuw vaandel gewijd, afkomstig uit de ateliers van den heer L. Peeters te Venlo, dat den vervaardiger door zijne kunstige bewerking alle eer aandoet. Nadat de Jonge Boeren 's morgens zonder uitzondering ter H. Tafel genaderd waren, werd des avonds om 6 uur onder het Lof het vaandel gewijd. Na deze plechtigheid werd er eene vergadering gehouden in de zaal van de Wed. Arts, welke voor deze gelegenheid bijna te klein scheen te zijn. Nadat de Voorzitter der Jonge Boeren, de heer H. v. Stiphout, de vergadering met den Christelijken groet geopend had, speciaal een wel kom toeroepend aan den spreker van dien avond, Dr. Droesen, aan den Geestelijken Adviseur, en ge- noodigde onderwijzers, werd het woord verleend aan Dr. Droesen. Omdat Dr. Droesen zoo wel bekend is bij Jonge Boeren en Boerenbond, was de aandacht van het begin tot het einde gespannen. Naar aanleiding van het zoo'pas gewijde vaandel wees de geachte spreker vooral op het godsdienstig element in de vereeniging. Dit moet voorop staan en steeds den doorslag geven, zonder daarom het stoffelijke te verwaarloozen. In dit verband wees spreker op de tegenstelling op landbouwgebied van vroeger en thans. Toen overheerschten de liberale ideeën, die het „ieder voor zich" op den voorgrond stelden, waarop dan de krachten van vrouwen en kinde ren op schromelijke wijze werden uitgebuit en de naastenliefde niet het minst tot haar recht kwam. Toen het bleek, dat deze toestand onhoud baar bleek, beproefde het socialisme hierin verbetering te brengen. Doch ook dit bleek onmachtig om de gewenschte verbeteringen tot stand te brengen. Gelukkig begonnnen toen de katholieke ideeën door te dringen, die vooral de naastenliefde wilden beoefenen, waarbij dus de meer wel- gestelden de minder met aardsch fortuin bedeelden wilden steunen den harden strijd om het bestaan. Het is dus zaak deze katholieke ideeën steeds hoog te houden, want, aldus spreker, al dreigt het gevaar niet in de eerste jaren, alle teekenen wijzen er op, dat in eene niet zeer ver verwijderde toekomst de strijd tusschen geloof en ongeloof steeds heviger zal worden. Thans reeds tracht het communisme zijne aan hangers te vinden onder onze land bouwbevolking, die trotsch gaat op het van ouder tot ouder overgeërfde katholiek geloof. Daarom kon de geachte spreker niet sterk genoeg aandringen zich katholiek te orga- niseeren, om aldus een krachtigen dam op te werpen tegen de verderfe lijke ideeën in het vijandelijke kamp. Thans ging Dr. Droesen over op het stoffelijk gebied. Ook hier werd duidelijk aangetoond, dat de eenling niets vermag, doch allen aan een gesloten, schouder aan schouder, moesten medewerken om zoo groot mogelijk voordeel te behalen uit het bedrijf. Daarom kan de organisatie, hier de R. K. organisatie, niet genoeg worden aanbevolen. Hierbij kunnen we wel aanstippen dat in ons Lim burg dezer dagen in Vlodrop de 100ste vereeniging van Jonge Boeren is opgericht, welke 100 vereenigin- gen een totaal van ruim 3000 leden tellen. Hierna gaf de geachte spreker nog eenige nuttige wenken aangaande de verpakking van fruit, pluimveeteelt, verkoop van varkens, enz. Aangaande dit laatste werd vooral aangeraden alle krachten in te spannen om de markten, waarop de varkens aftrek vinden, ook te behouden, omdat Denemarken ons op dit gebied schijnt voor te zijn. Na deze rede volgde een welver diend applaus, waarna, na een dank woord van den Voorzitter, het woord verleend werd aan den Geestelijken Adviseur, die het zoo pas gezegende vaandel beschouwde als een symbool van eendracht, en verder als eeni teeken van strijd en overwinning. Het eerste Christen vaandel dateert van keizer Constantijn, toen hij op Gods ingeving een kruis op zijn vaandel liet aanbrengen en daarmee de heidensche legers totaal versloeg. Verschillende geschiedkundige feiten werden nog aangehaald, waarbij de invloed van het vaandel de over winning behaalde, o.a. in 1429, toen de Maagd van Orleans, Jeanne d'Arc, Marktbericht Fruitveiling. Aanvoer 54000 Kg. Lemoenappelen I f 15; II f 8,50; III f5; Belle Boscoop prima f 25 I f 17,50-—19,50 II f 11,50—18,50 Bellefleur prima f 14 ;I f 8,5010,50; II f 6—7 III f 3—4Grouwreinet- ten f 9,50Bismark I f 8,50II f 5.50 Goudpermain f 9Court Pendu I f 5-7 II f 3,50-4 Ster- reinettën I f 11,50-14,50 II f 8; Goudreinetten I f9,50—15,50; II £6,50—9,50; Fransche Zure I f 10— 11 II f 4,50 Pondsperen I 6,50 II f 5,50. MiddelprijzenLemoen I 15 II f 8,50 val f 5 Belle boscoop prima 25: I f 19,50; II f 12,50 afwijkend 5 Bellefleur prima f 14 If 10,20 II f6,30 III f 3,70; val f 3,20; Vnantlelwyding te Merselo. De Vereeniging Jonge Boeren, te twee sprekers, wat namelijk het ver- eenigingsleven betrof, en hoopte ook, dat vele jongens van Merselo zich op de Landbouwschool als leerling zullen aanmelden. Toen het slotwoord gesproken werd, gevoelden allen, dat ze slechts zelden zulk een gezelligen, genot vollen, doch ook leerzamen avond hadden bijgewoond. Mogen alle wenschen, op dezen avond ten opzichte van de vereeni ging der Jonge Boeren geuit, in ver vulling gaan; mogen allen, die nog afzijdig zijn van deze vereeniging, besluiten zoo spoedig mogelijk als lid toe te treden, dan zal, wij twijfe len er niet aan, ook onze Vereeniging der Jonge Boeren, onder haar wakker en voortvarend Bestuur, nog meer dan tot dusver kunnen presteeren naar binnen en naar buiten. Streekplan voor de Peel Gedeputeerde Staten stellen voor aan Provinciale Staten, een crediet van ten hoogste f 500 te verleenen als aandeel der prov. Limburg in de kosten van het te ontwerpen streekplan van de Peel, onder voorr- behoud, dat de rest dier kosten wordt bijeengebracht door andere belanghebbende gemeenten, HORST. Voor gemeenschappelijke rekening dient er een kaart van de Peelstreek te worden gemaakt, waarvan de kosten f 6000 zullen bedragen en het Rijk, de provincies Noord-Brabant en Limburg een ge deelte zullen bijdragen, alsmede 14 N.-Brabantsche gemeenten en Ven ray, Sevenum en Horst ieder met f 200. De gemeenteraad van Horst staat het daarvoor gevraagde crediet toe, onder uitdrukkelijk beding, dat het tot geen andere uitgaven bindt. OVERLOON. Maandagavond hield de Smeden bond afd. Venray, Maashees-Overloon en omstreken, haar jaar- en feestvergadering in 'l café Giebels te Overloon. De heer Smits uit Venray als voorzitter, opende deze bijeenkomst en riep allen een hartelijk welkom toe. Hij hoopte dat voor allen, deze avond zeer gezellig en aangenaam gesleten mocht worden, waarna het agenda op zakelijke wijze werd af gehandeld. Om zes uur had een gezamelijk diner plaats, wat zeer voldeed en waarvan ook een flink gebruik ge maakt werd, zoodat de waardin wel een woord van dank toekomt. Na nog menig uurtje gezelligste hebben vertoefd, riep reeds te vroeg het klokje van naar huis gaan OVERLOON. Ook hier is een comité opgericht van Herwonnen Levenskracht. Tot secretaris is benoemd de heer P. Borghs, OVERLOON. Vrouw Th. J. had het ongeluk met de fiets te vallen waarmee zij haar pols brak. De dienstbode van F. K. ont wrichtte haar schouder en brak een arm, doordat zij omvergestooten werd door een koe, die schrok voor een auto. YogeJinvoer in Duitschland De Duitsche pers der grenssteden protesteert weer krachtig tegen den „barbaarschen Einfuhr" van gevangen en gedoode vogels uit ons land. Over de grens is het vangen van vogels verboden, maar voor den invoer staan de grenzen open. Vooral Noord-Limburg en de streek rondom Nijmegen schijnen bij onze Ooster buren in dit opzicht met een zwarte kool geteekend te staan. Met kisten vol moeten de vogellijkjes de grens over gebracht worden en verzonden. Het heet niet minder dan een Kulturschande". Hopen we met de protesteerenden, dat er eindelijk, ook het belèng van onzen land- en tuinbouw, zoowel aan het vangen van zangvogels, als aan den uitvoer naar Duitschland een einde komt. Een tweede gevul van alastrim. Ook in het gezin van de familie Kerstens te Tegelen, in de Spoor straat, heeft zich een geval van alastrim voorgedaan. Dit is het tweede geval in deze gemeente. Kinderverlamming. Te Roermond waar geruimen tijd niets meer van kinderverlamming ■erd gehoord, heeft zich Donderdag weer een nieuw geval voorgedaan, bij een 1-jarig kind van de fam. G. Het is ter verpleging in het St. Louisahuis opgenomen. Aan dc gevolgen overleden. De echtgenoote van den heer M. te Meerssen, moeder van 5 kleine straat te Maastricht den postzak met inhoud op het politie-bureau terug bracht, waar hij ter hand werd ge steld aan den gedupeerden brieven besteller. overwinning behaalde op de kindere„. dié dezer dage, rt<>n nie> Hranlrrnlr rit>r\ mr>rl vijanden, die Frankrijk op den rand van den ondergang gebracht hadden. Maar, wilde men, aldus de Geeste lijke Adviseur, de overwinning be halen in den strijd, dan moesten allen ook hun plicht doen en niet het menschelijk opzicht vreezen. Allen dienen mannen te zijn van één stuk, die weten, wat ze willen en niet schromen voor hunne begin selen uit te komen. Nadat ook de Voorzitter den Geestelijken Adviseur bedankt had voor zijne zeer interes sante, soms met humor, gekruide lezing, sprak de heer J, Wijnhoven, hoofd der Landbouwschool, nog een woord om vooral de ouders aan te sporen hunne jongens, vooral hen, die goed ontwikkeld zijn, naar de Landbouwschool te zenden, van waaruit zij later hunne verdere ont wikkeling kunnen verkrijgen in de wekelijksche, en voor de besturen, maandelijksche vergaderingen. Wethouder Pubben onderstreepte nog eens het gezegde door de eerste brandwonden opliep, doordat ze in aanraking was gekomen met de kachel, is aan de gevolgen in het ziekenhuis overleden. Retraitehuis te Vaals. Het klooster der Redemptoristen te Vaals zal worden ingericht als retraitehuis, 80 kamers worden daar toe ingericht. Heerlen. Sedert enkele dagen heeft het inwonertal van de gemeente Heerlen de 45000 overschreden. Waardevolle postzak verloren. Woensdagavond toen de brieven besteller uit Amby van het Post kantoor te Maastricht vertrok met de postzakken op den rug, verloor hij een zak met stukken ter waarde van f 2100, De posterijen te Maastricht waren onmiddellijk in actie, politie werd Offerblok gelicht. Woensdagnamiddag kwam men tot de ontdekking dat in de R. K, kerk te Sambeek bij Boxmeer een der offerblokken was gelicht, hetgeen slechts kort voor de ontdekking kon zijn gebeurd. Onmiddelijk werd de politie gewaarschuwd. Per auto werd de omgeving afgezocht en al spoedig werd een persoon aange troffen, op wien veel klein geld werd gevonden. Deze, een Duitscher, op weg naar Eindhoven, bekende bij het verhoor de dader te zijn. Twee mannen door een autobus aangereden. Donderdagmiddag heeft op den Vughtschen weg te 's-Hertogenbosch een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee personen, die met een handr kar naar Vught gingen, werden door een autobus aangereden. Zekere Heesters^ uit Vught werd op slag gedood. De ander is gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De aanrijdende autobus was van de N. V. 's-BoschVught. De chauffeur was verblind door het licht van een naderenden vrachtauto en had den handwagen niet bemerkt. Doodelyk ongeval. Toen de 60-jarige J. Klunder uit Deventer het rangeerspoor naaf Oude Haven wilde oversteken bij de kruir sing met den Rijksweg naar Almelo, werd hij door een rangeerlocomotief gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat hem beide beenen werden afge reden en hij zeer ernstige kwetsuren aan het hoofd opliep. Het deerlijk verminkte slachtoffer overleden. Door een vallenden steen getroffen. Woensdagochtend werd de metse laar N. R. uit Cadier en Keer bij zijn arbeid op de werken der Soc. Ceramique te Maastricht door een van groote hoogte vallenden steen getroffen. De steen kwan met zulke kracht aan, dat de schedel doorboord werd. Dé gekwetste werd opgenomen het ziekenhuis. Vechtpnrty Bij een vechtpartij te Oss werd den 19-jarigenv. B. met een mes een halsslagader doorgesneden. Na van de H.H. Sacramenten der Stervenden te zijn voorzien, is het slachtoffer in zorgwekkenden toestand naar het St. Anna-Ziekenhuis overgebracht. Als vermoedelijke dader werd ge arresteerd de 17-jarige v. d. P., die echter alle schuld ontkende. Do opvolger van gouverneur Fruytier. Benoemd is met 1 Januari 1930 tot gouverneur van Curacao de heer B, W. T. v. Slobbe, thans majoor van den Generalén Staf en leeraar aan de krijgsschool te Den Haag. De Hilversumsche berooving. Nader meldt men, dat de Hilver sumsche recherche onder leiding van commissaris A. L. van Beuse- kom er in geslaagd is, de zaak van de aldaar gepleegde berooving van een banklooper tot volkomen klaar heid te brengen. Bijna al het geroofde geld werd het frame van het rijwiel van verd. C. teruggevonden. Het frame moest worden doorgezaagd om het geld er uit te voorschijn te halen. Ernstige val. Te Gemert is het 8-jarige zoontje in J. v. B. van een stoel gevallen en zoo ongelukkig terecht gekomen, dat den jongen de laatste H. H. Sacramenten moesten worden toege diend. Zijn toestand is zeer ernstig. Weereen aanranding te Dusseldorf. Nadat de opwinding onder de Dusseldorfsche bevolking de laatste eenigszins was bedaard, is Woensdag de stad opnieuw in be roering gebracht door het bericht, dat weer een aanslag op een meisje heeft plaats gehad. Het geld hier een meisje, dat in een café te Dusselddrf met een man had kennis gemaakt. Zij werd Woensdagmiddag tegen 6 uur in het plantsoen van Ludenberg bij Mett- mann door een man overvallen, die haar keel dichtkneep, haar op den grond wierp en geweld aandeed. Op het hulpgeroep van het meisje kwam een boschwachter toegeschoten wien het echter niet gelukte, den onverlaat te grijpen. Echter gelukte het aan de ont boden politie na 'n kort onderzoek den man te arresteeren. De tot nu toe afgenomen verhooren hebben echter aan het licht gebracht, dat er geen verband tusschen dit misdrijf en de vroegere moorden bestaat. Kerstboomen in bet openbaar. In tal van Duitsche steden worden sinds enkele jaren in den Kersttijd op openbare pleinen versierde kerst boomen opgesteld. Te München, waar dit vroeger door de zorgen eener vereeniging geschiedde, heeft thans de stad zich oereid verklaard, de kerstboomen te leveren. Niet alleen op enkele drukke gewaarschuwd tot de eerlijke vinder punten der stad, maar ook in het Jules Mulkens uit de Wijkesgracht- station zal een kerstboom met bran dende kaarsjes bijdragen tot het verhoogen van de algemeene feest vreugde. Te Dresden zal er een voor het Bismarck-monument worden geplaatst. Op den „Weissen Hirsch", nabij Dresden, zal een kerstboom in het Kurpark worden opgesteld. Op Kerstavond en op de beide Kerst dagen zullen rond dien boom oude Kerstliederen worden gezongen. Tal van andere steden vanmidden- Duitschland, zooals Halberstadt, Hildesheim en Goslar zullen zich eveneens met dergelijke openbare kerstboomen sieren. HEVIGE STORM IN ENGELAND EN FRANKRIJK. Een hevige storm heeft in den nacht van Woensdag op Donder dag in Engeland gewoed, waar door vele ongelukken zijn voor gekomen. De storm uit het Zuid-Westen bereikte op sommige plaatsen een snelheid van honderd mijl. In het Kanaal en de Noordzee stond een buitengewoon hooge zee en de meeste schepen zochten een toevlucht in de havens. De treilers kwamen geheel ont redderd te Huil aan. De visschers zeiden nog zelden in zoo'n hevigen storm te zijn geweest. Op het land zijn boomen cn muren omgewaaid. Bij Bristol is het spoorwegverkeer ontredderd doordat een stalen kraan op de' spoorstaven viel. De storm ging gepaard met slagregens. Ter hoogte van Skerries, 20 mijlen ten Noorden van Dublin zijn tijdens den storm drie perso nen om het leven gekomen, zij vormden de bemanning van een kleine visschersboot, die gezonken is. Verschillende Kanaaldiensten moesten uitvallen. Het Engelsche stoomschip Fran ces Duncan van Cardiff naar Rouaan met een lading kolen, werd ter hoogte van Kaap Land- send door een vloedgolf gegrepen en op zijde geworpen. Het schip kon zich niet meer oprichten en zonk. Zestien leden der bemanning zijn verdronken, vijf konden gered worden. Ook op de Westkust van Frank rijken vooral in Bretagne woedde Donderdag een hevige storm. Onze landbouw in zorgwek kenden toestand. Vijandschap der stedelingen tegenover onzen landbouw Uitbreiding der cultuurgronden en verhooging van den export noodig. Qeeft de Rijks-postspaarbank te weinig rente Meer op veiligheid te letten dan op de grootte van 't rentebedrag. De Pers en de zachtsprekende Kamerleden. De microfoon in de Tweede Kamer. Flikkerlichten bij de onbe waakte overwegen. o— De algemeene Beschouwingen in de Tweede Kamer over de Rijksbe- grooting 1930 vorderen heel wat tijd. De vorige week was o. m. gewijd aan Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Zonder in den breede op het bijdiealgem. beschouwingen gespro kene te willen ingaan, noemen we, uit het behandelde slechts 'n enkel punt. De crisis in den landbouw heeft eenigen der sprekers geïnspireerd, de crisis, waarin volgens velen niet alleen de landbouw verkeert, maar waarmede men ook in den tuinbouw en de veehouderij te kampen heeft. Beweerd wordt, o. a. dat deze crisis te beschouwen is als een gevolg van den oorlog. Na den oorlog toch, zoo wordt gezegd, zijn bij de productiekosten in land-en tuinbouw meerdere mate gestegen, dan de op brengsten der producten. Er zou thans een wanverhouding bestaan tusschen de productiekosten de prijzen, welke voor de pro ducten gemaakt worden. Onze landbouw heeft al meerdere malen een crisis doorgemaakt, o. a, de tachtiger en negentiger jaren der vorige eeuw. Volgens een der sprekers in de Tweede Kamer is onze landbouw niet op bevredigen de wijze door deze crisis heengeko- men. En, zoo lezen we, in den tachtiger en negentiger jaren kon men den landbouw toeroepen„verbeter uw bedrijf." Iets wat in den tegenwoordigen tijd niet meer schijnt te kunnen, waar onze landbouw aan de spits staat. Wat er dus voornamelijk nog gedaan kan worden, is uitbreiding der cultuurgronden. De landbouw hier te lande verkeert in zorgwek kende toestand, zegt een der Kamer leden, en een ander merkt op, dat alle eeuwen door, in ons land de landbouw het slechts betaalde en 't meest miskende bedrijf geweest is. Dezelfde spreker wijst er op, dat naar zijn meening de geheele stads bevolking vijandig staat, tegenover den boerenbond, 't Ziet er dus volgens den hierbedoelden afgevaar digde (en eenige anderen) met de resultaten van onzen landbouw maar poovertjes uit. De conclusie kan zijn, dat we niet alleen moeten uitzien naar sterke uitbreiding der cultuurgronden, maar dat ook getracht moet worden -den export van onze landbouwproducten waar mogelijk, krachtig te bevorde ren. Nu werd in de Kamer wel door verschillende sprekers betoogd, dat het er met onzen landbouw treurig uitziet, maar aan den anderen kant wordtin een adres dat onlangs door den Senaat der Landbouwhoogeschool tot den minister gericht werd, o. m gesproken van den grooten bloei van onzen landbouw sedert het jaar 1896. Aan dien grooten bloei blijkt dan toch volgens sommigen momen teel nog wel iets te haperen, al zal ook door degenen, die deze meening zijn toegedaan, wel erkend moet worden, dat inderdaad onze land bouw, niet het minst door de meer toegepaste landbouwwetenschap en landbouworganisatie niet onbelangrijk beter er voor zou kunnen staan, en ook werkelijk staat, dan eenige tien tallen jaren terug. We hebben er allen belang bij. dat het landbouw bedrijf in zijn vollen omvang zoo rendabel mogelijk is, Zegt niet een oud spreekwoord Als het den boer goed gaat, gaat het ons allen goed Onder meer is bij de algemeene beraadslagingen van zekere zijde ook aangedrongen op verhooging van de rente der bij de Rijkspostspaar bank belegde gelden, niet zoo zeer geschiedt ter wille van de rente als terwille van de veiligheid. Maar. het wil ons voorkomen, dat en het kweeken van een goede rente en een behoorlijke veiligheid wel deug delijk zouden kunnen samengaan. De minister zal over den uitge sproken wensch nog eens nadenken. In de Tweede Kamer is bij wijze van proef voor het sprekersgestoelte een microfoon gehangen, terwijl op verschillende plaatsen naast en op de tribune luidsprekers geplaatst gijn. Een en ander met het doel, ook die sprekers, die niet bepaald over een krachtig geluid beschikken voor de pers verstaanbaar te maken, Bij de Nederlandsche Spoorwegen bestaat het voornemen op groote schaal over te gaan tot het nemen van proeven met flikkerlichten bij onbewaakte overwegen. Hieruit mag geconcludeerd worden, dat men ook bij de Nederl. Spoorwegen wel degelijk het oog gevestigd houdt op de gevaren, welke aan de onbe waakte overwegen verbonden zijn. We gelooven gaarne dat „het" middel om die gevaren tot het minimum te beperken, nog lang niet gemakkelijk te vinden is. De Belgische jubel in 1930. De Belgen moeten onderricht worden over den politieken toestand van 1S30. De vooruitgang moet ge constateerd worden. De vervlaam- sehing der Gentseke Universiteit. Waarop de vlijtige jeugd te Boekarest verrast werd. De neder laag der Hugenbergers. Het referendum op 22 December. De ontruiming. De betrekkingen tusschen Engeland en Sovjet- Rusland. De G.O.P. en de vogel vrij verklaarden. Duidelijkheid en zakelijkheid in het Italiaansche Parlement. Zooals bekend is, zullen de Belgen in het volgend jaar hunne honderd jarige onafhankelijkheid feestelijk vieren. Onafhankelijkheidsfeesten dus, evenals wij die, op onze manier in 1913 gehad hebben. Onafhankelijkheidsfeesten, waaraan ons land in zeker opzicht wel zal meedoen, al was het alleen maar met betrekking tot de te Antwerpen te houden tentoonstelling. Al hebben nu de Belgen zich om zoo te zeggen in 1830 van ons landje losgescheurd op een wijze, die destijds wel kwaad bloed zette, daarom alleen behoeven we thans de Belgen wel niet meer leelijk of met den nek aan te zien. Wij hebben ons indertijd losgemaakt van Spanje. En, heeft iemand er ooit van gehoord, dat de Spanjaarden daarom onze Hollandsche kaas minder graag eten al wel ze af en toe misschien zwaar belast En, dat we in 1913 jubelden over de bevrijding van de Fransche heer schappij, het Fransche juk, waar onder we jaren gezucht (en in stilte gemopperd hebben) hebben de Fran- schen ons er een oogenblik minder vriendelijk om aangezien Immers neen Weten wij Hollan ders ons nog precies voor te stellen hoe in 1830 en voorafgaande jaren de politieke toestand in België was. 't Is mogelijk, dat er zijn, die het nog op hun duimpje weten, maar de massa zal het zeker niet weten. En, wat dat betreft staan we niet achter bij de Belgen. Immers, de Brusselsche wethouder van onderwijs, moet er van over tuigd zijn, dat de thans levende Belgen niet meer weten hoe de toestand was onder het Nederland sche bewind voor 1830 en daarom heeft hij besloten, dat reeds in begin 1930 in alle Brusselsche scholen voordrachten gehouden zullen worden met het doel o.a. den politieken toestand van 1830 te vergelijken met den huidigen toestand en tevens om een voorbeeld te geven van den vooruitgang op allerlei gebied. De vergelijking zal uit den aard der zaak uitvallen ten gunste van den huidigen toestand, zooals dat wel in elk land het geval zou zijn. Ware dit niet het geval, de Brusselsche wethouder zou vermoedelijk van

Peel en Maas | 1929 | | pagina 2