t i 1 O a e«.s Veegeneesmidielen a a u a a a s* a De Kippenhouderij op het platteland Ingezonden. Districts-Arbeidsbeurs Th. Pouwels u Ti S "oö os u os cc a u Ti a a cc a CC CC a - oo oo U oo to go H ÊH 8 02 to® u 00 go Zaterdag 7 December 1929, No. 49. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Zouden we d'r niet 'n kacheltje of zoo iets in zetten Wij kregen deze week een brief kaart van den volgenden inhoud „Ik heb een hok van eenduimsch hout, geschaafde en geploegde plan ken. Het dak is van asbest. Aan de voorzijde ramen. Zou dit bij harde vorst warm genoeg zijn Of denkt u, dat ik met voordeel kan verwar men met 'n kacheltje of zoo iets „Ik heb 50 hennen, W.L., die uitstekend leggen. Ze zijn van 5 April. Ik zou ze van den winter graag aan den leg houden." Uit bovenstaande briefkaart blijkt weer eens duidelijk, dat er nog ver keerde begrippen heerschen op het gebied der kippenhuisvesting. En dit, niet tegenstaande er altijd door en in verschillende bladen zoo opvallend veel over de huisvesting geschreven wordt. Verkeerde ideëen hebben 'n taai leven. Inzender van bovenstaande vraag gaat altijd nog van de ver keerde meening uit, dat men een hok „lekker warm" moet houden, ge durende den winter. Vroeger, in grootvaderstijd, zaten de kippen in denzelfden stal, waar ook paarden, koeien, kalveren en varkens waren gehuisvest. De boer hield, bij vorst vooral, de zaak pot dicht, opdat het er maar warm zou zijn, wetende dat de melkgift der koeien daalt door koude. Wat zaten de kippetjes toen „lek ker warm", vooral tegen den morgen, voordat ze naar buiten moesten, waar het dan op z'n koudst is. Maar leggen deden ze niet, al zaten ze 's nachts „lekker warm." Een kippenhok mag ook niet lekker-warm zijn. Het dient alléén beschutting te geven tegen a. regen en mist b. wind c. groote koude. Maken we het hok lekker-warm door 'n kacheltje „of-zoo-iets" dan verweekelijken we de dieren en ze zullen buiten komende, snot krijgen. Een stal waarin tegelijkertijd groot vee is, dat veel lichaamswarmte uit straalt, deugt dan ook niet voor kippenhok. Gelukkig ziet men dit thans vrij algemeen in. En 'n hok, waar te véél kippen inzitten (m.a.w. te klein is!) of waar men niet kan ventileeren, zooals het behoort, deugt evenmin, want daar wordt het te benauwd-warm en de lucht krijgt er 'n te hoog vochtge halte. Komen de kippen hieruit 's mor gens naar buiten, zoo krijgen ze de klets te pakken. De wanden van 1 duims hout beschutten genoeg tegen de koude buitenlucht en ook tegen het vocht. Het dak hadden we echter liever anders gezien, n. 1. van riet met sluitpannen er over heen, want asbest is koud en de afgewerkte vochtige hoklucht, die niet voldoende kan ontwijken, condenseert er tegen, zoodat zoon dak dikwijls drupt Er moet in elk geval flink geven tileerd kunnen worden, want anders kan de vochtig-warme lucht niet ontwijken en de stank evenmin. Zelfs bij vorst moet men ventilee ren, natuurlijk dan minder, want hoe kouder het buiten is, hoe vlotter de warme, (lichtere) hoklucht ontwijkt, als ze maar kan 1 Komt men 's morgens in het hok en moet men „snuf nuf nuf" doen, dan deugt het er niet, al is het er lekker warm. De neus kan dus met zekerheid zeggen, of het hok groot genoeg is en of er voldoende lucht- verversching plaats had. We brengen nimmer kunstmatige warmte in het hok. Droog en frisch houden, dat is de hoofdzaak. Hoe droger de lucht in het hok, hoe minder de koude daar hinder veroorzaakt. Droge kou kunnen de kippen verdragen; vocht niet. Als het vriest moet men liefst iederen dag de mest van den zolder verwijderen en op den bodem een kurkdroge bedekking brengen. Hoe vochtiger het hok is, hoe eerder de kammen bevriezen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders bren gen ter openbare kennis, dat is in gekomen een verzoek van Gerardus Hubertus Kupers, garagehouder, wo nende te Venray om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor de linker benedenvoorkamer van het huis, plaatselijk gemerkt Henseniusplein 9. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijke bezwaren indienen Venray 5 December 1929. Burgemeester en Wethouders vnmd. O. "VAN DE LOO De Secretaris. VAN HAAREN DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van Gerardus Hubertus Kupers, wonende te Venray, Henseniusplein 9, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de linker benedenvoorkamer van het huis plaatselijk gemerkt Henseniusplein 9. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren indienen. Venray, 5 December 1929. Burgemeester en Wethouders vrnmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Buiten verantwoordelijkheid der Redaotit Mijnheer de Redacteur. Het verslag van de Midden standsvergadering gehouden op 27 November j.L, voorkomende in Uw blad van vorige week, be hoeft eenige rectificatie. Op de eerste plaats verwondert bet mij ten zeerste dat Uw ver slaggever Muskens besprekingen van huishoudelijken aard in dit verslag opneemt, terwijl nog door den Voorzitter aan de pers werd verzocht, van die besprekingen geen melding te maken. Hierop antwoordde Uw verslag gever ik heb ook geen no tities. Dit was ook het geval, want door hem werden geen notities gemaakt. Waar hij nu schrijft dat door een lid zou zijn gezegd: het ge- heele Postkantoor is een janboel, verklaart ondergeteekende dat dit een leugen is van den verslag gever. Dit is niet gezegd, maar is door hem uit den duim gezogen. Met dank voor plaatsing, Hoogachtend, J. VERMEULEN Kantoor geopend van 9 tot 1 uur. Worden gevraagd: Gezinnen voor administratief werk, voor de Philips-fabrieken Jongens en meisjes v. hulzenfabriek Leerling-kuiper voor Venray Boerenknechten en meiden Keukenmeiden, burgermeiden Sigarenmakers voor Nijmegen Naaimeisje voor dadelijk v. Venray Loopjongen v. winkel v. Houwers voor de Staatsmijnen Voorman - rijwiellakker-biezentrek- ker voor Nijmegen. Sigarenmakers voor Horst Jongen voor 't venten v. petroleum Bieden zich aan Metselaars, schildersknecht, losse arbeiders, chauffeurs voor Ford, chauffeur voor alle wagens, boeren- dienstmeisje koe kunnende melken. Kleermaker. bij Hofstraat 10 00 CS +3 +3 E E pO «5 03 03 P— OO F—i C6 go 0 M O -+3 -43» OO i—H 00 00 p* a 0) i pH

Peel en Maas | 1929 | | pagina 10