Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VERMEULEN-ROELOFS Venray Gr Markt 5 CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. ^MANUFACTUREN^ lYOQRDEÊLOT MANUFACTUREN lYOORDEM Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Het kleedingmagazijn der St. Vincentius- vereeniging. Het geschenk van hfijvencfe ivaarcfe H. Camps, Horfogerie Binnenl. Nieuws Vergadering R. K. Middenstand 'n Moderne Kfoh of Pendufe H. Camps, Horfogerie Provinciaal Nieuws ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929 Vijftigste Jaargang No. 48 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent WIJNHANDEL In 't handboek voor den Vincen- tiaan vinden wij een zeer lezens waardig artikel over bovengenoemd onderwerp, dat niet alleen den Vin- cenciaan, doch eenieder, die t goed meent met den arme, een aansporing moge zijn, iets bij te dragen, om t leed van den minder bedeelde eenigs- zins te verzachten. De schrijver van dat artikel zegt als volgt Ieder van ons heeft meu belen, kleeding en linnen, welke men zien kan en meubelen, kleeding en linnen, welke men niet ziet. De eersten dier voorwerpen zijn tot onzen persoonlijken dienst; ik vraag daarvan het offer niet. Wat de tweede betreft, die welke men niet ziet, deze zijn b.v. oude meubelen, welke in het stof der zol ders staan te vergaan; de afgelegde kleeren, welke de insecten in stilte in de diepe kasten verteren, de buiten gebruik gestelde stroozakken en dekens, welke de ratten en muizen in de bewaarplaatsen afknagen. Zou het mij geoorloofd zijn, het offer van dat alles ten behoeve der armen te vragen Dit voorstel zal bij eenigen ingang vinden, maar de meesten zullen antwoorden, dat zij noch oude meubelen, noch oude voorwerpen van ligging, noch oude kleeren heb ben. Ik zal durven aanhouden. Ik zal hun vragen, of zij wel de moeite genomen hebben om eens rond te snuffelen op die plaatsen, waar dergelijke voorwerpen gewoonlijk ter nederliggen. Indien zij ontkennend antwoorden, zal ik sterker dan ooit beweren, dat zij, zonder het te weten, nuttige geschenken aan de armen kunnen doen. Tot staving van mijne bewering zal ik de klach ten aanvoeren, van iemand, die eens verhuist. „Men is nooit zoo rijk, zegt men, als wanneer men van woning verandert Dan ziet men eerst wat een hoop oude prullen men bezit. Wat te doen met al die rommelzoo Ze verkoopen Wat krijgt men er voor Ze medenemen Welk een lastZe daar laten Dat zou toch jammer zijn Dit hoort men dagelijks zeggen en door iedereen. Welnu! men geve al die dingen aan het Magazijn der Conferentie, en deze zal er wel partij van weten te trekken. Ziedaar b.v. een oude leuningstoel, die sedert lang afgedankt ishet bekleedsel er van is sedert jaren versleten; wees gerust een overtreksel zal het ver vangen, en dit meubelstuk zal de troost, de rust en de verkwikking zijn van een zieke, een grijsaard of zwakke. Ik zou het nut kunnen be- toogen van het baai, dat vroeger een gordijn was, van oude kistenen koffers en zelfs van de minste planken; ik zou kunnen aantoonen, hoe die lappen wollen- oflinnenstof wezenlijk weldaden zouden wezen voor zoovele ongelukkige moeders, die met kinderen overladen zijn. Ik laat het hierbij, en zou vreezen misbruik te maken van de vrijheid, welke ik mij veroorloofd heb van alles te mogen zeggen. De liefde echter veredelt alles. Overigens wat Grootste keuze bij scheelt het, of ik in dezen brief zoo verre ga van u te onderhouden over lappen, oude kleeren en uitschot zoo ten slotte eenige huishoudens, die aan alles gebrek hebben, bij het begin van den winter, tot hun groot genoegen voorzien worden van eenige dier straks genoemde voor werpen, den onvruchtbaren overlast onzer woningen. Heeren- en Dames-Armband horloges in goud, zilver en doublé is een bij uitstek geschikt St. Nicolaascadeau. De grootste sor teering in alle prijzen ziet U bij II. CAMPS, Horlogerie, Gr. straal Sinterklaas en de geest van den modernen tyd. Verschuiving van den leeftijdsgrens inzake het al of niet gelooven aan den Sint. Gelukkig nog by velen het ,,vol verwachting klopt ons hart". Voor het misdeelde kind. Het fietsende Nederland. Draadlooze telefoongesprekkenDe algemeene beraadslagingen. Over alles en nog wat. Do nieuwe wyze Yan zctol- verdeeling bepleit. o— Nog een spanne tijds en het St. Nicolaasfeest is weer daar. Of er nog veel aan „gedaan" wordt in ons land. Vermoedelijk, neen zeker wel. Maar toch, onzes inziens valt het niet te ontkennen, dat de geest van den modernen tijd iets heeft wegge nomen van wat zooveel eeuwen lang als traditie bewaard gebleven is. In zeker opzicht is er iets ver dwenen van de kinderlijk eenvoudige opvatting dat de goede Sint over de daken rijdende jong en oud met zijn gaven komt verblijden. De figuur van den Sint, zooals die volgens de kindergedachte bestaat, rijdende over de daken (het halsbrekende van dit werk komt in het kinderhoofd niet op) is nog voor vele kleinen wer kelijkheid. Maar toch er heeft o.i, een waarschuwing plaats gehad van den leeftijd, waarop de jeugd nog geheel en ongedwongen opgaat in wat latere leeftijd hem als fantasie doet zien. Men zou kunnen zeggen, dat de geest van den modernen tijd zich minder goed met de St.Nico- laasgedachte kan vereenigen en dat de leeftijd waarop het kind verklaart niet meer aan den Sint te gelooven, iets lager is, dan laten we zeggen een twintig, dertig jaar terug. Dat niet meer gelooven aan den Sint is te beschouwen aan het ver lies van een illusie. En wie zal zeggen, hoeveel strijd, hoeveel zich niet naar buiten geopenbaarde strijd in het kindergemoed gevoerd wordt voor het kind zelf tot de tegenover zijn makkers als min of meer held haftige geuite verklaring komt, dat de Sint er niet meer is. Én ook het verlies van deze illusie moet hoe kort dan ook bij sommigen toch wel even pijn doen, evenals wel het verlies van elke andere illusie. En wie weet hoe lang sommige kinderen onbewust nog zich het ge loof aan den Sint, waarvan ze zoo moeilijk kunnen scheiden, blijven suggereeren, vooral als het zoo tegen den vijfden December loopt. Misschien dat de menschelijke hebzucht (in haar zachtsten en meest vergeeflijken vormhier ook een rol speelt. Laten we tegen en met St. Nicolaas niet al te nuchter zijn! Waarom moet de goede heilige deel hebben en nemen aan de moderne uitvindingen? Waarom moet hij per vliegtuig komen inplaats van de zoo veel bezongen boot? Stel u voor een kind, dat zijn schoentjes zou neerzetten bij den radiotor der cen trale verwarming. Goed, maar de schoorsteen is toch gewoonlijk ook nog aanwezigGelukkig dat het „vol verwachting klopt ons hart" nog door zooveel kleuters in allen een voud en kinderlijke oprechtheid in deze dagen aangeheven zal worden! Evenals het vorige jaar zullen ook thans weer weldadigheidspostzegels uitgegeven worden in waarden van anderhalven tot twaalf en een halven cent met een hoogere verkoopwaarde, Behalve deze zegels die van 10 Dec. tot 9 Januari verkrijgbaar zullen zijn, zullen ook verkocht worden twee series van zes prentbriefkaarten, één gekleurde naar een teekening van Felix Timmermans en één lichtdruk naar zeventiende ëeuwsche schilders. Deze kaarten zullen niet aan de post- 'n Mooi collier met schitterend hangertje volmaken uw toilet. Hierin hebben wij steeds het allernieuwste. II. CAMPS, Horlogey'e kantoren verkrijgbaar zijn maar bij een dertigtal plaatselijke comité's. De opbrengst is, naar men weet voor het misdeelde kind, ook in ons land in velerlei afwijking van het normale en door maatschappij en natuur wél bedeelde kind nog veelvuldig voor komt. De wenschelijkheid en de nood zakelijkheid van een poging als deze om het misdeelde kind te helpen, zou men in zeker opzicht kunnen zien. Doch aangenomen, dat dat juist gezien is, dan zou dit nog geen reden zijn, zich aan de medewerking in de hierboven bedoelde poging te ont trekken. Zoodat we eigenlijk maar zeggen willen, dat we voor de be langhebbenden, de misdeelde kinderen, hopen, dat de zegels en kaarten in grooten getale gekocht zullen worden. Er wordt wel eens beweerd, dat Holland in den vreemde, speciaal in Duitschland, gunstig bekend staat om zijn rijkdom en dat men daar te lande den gemiddelden Hollander voor „rijk" aanziet. Misschien hebben we bij onze oostelijke naburen die goede reputatie ook al weer over leefd. Zij, de Duitschers kunnen in elk geval weten, dat er ook in Holland minder- en allerminst gegoeden zijn, menschen dus die niet bepaald „steinreich" zijn. Maar afgezien van mogelijke verdenkingen van rijkdom, zien de Duitschers ons toch aan voor een volk, dat zich de weelde en het gemak van de fiets kan verschaffen, meer dan eenige andere natie. In Duitsche bladen doet het bericht de ronde, dat er niet minder dan drie en dertig percent van het Neder- landsche volk fietst. Dat is dus onge veer één derde deel of, op elke drie Hollanders één, die fietst. 't Zou natuurlijk aan de hand van de opbrengst der rijwielbelasting na te gaan zijn, in hoeverre het Duit sche bericht juist is. Eén derde van het Nederlandsche volk op de fiets. En dan wordt er nog beweerd, dat ons land arm is aan goede wegen Wegen, die minder goed heeten te zijn dan de Belgische, terwijl in België maar een vijfde der bevolking zich per rijwiel voortbeweegt. Het mankeert in ons land niet aan de neiging partij te trekken van de uitvindingen van den modernen tijd. Naar door de Midd. Crt. wordt ge meld, zullen binnenkort op de maat schappijen van de Stoomboot-Maat schappij „Zeeland" installaties worden aangebracht met het oog op de te nemen proeven met het voeren van draadloostelefonische gesprekken tus- schen de schepen van genoemde maatschappij die op zee zijn, en den vasten wal. Proeven, die in het buitenland zoo hier en daar al genomen zijn. Een echte Hollandsche zakenman zal bij het vernemen van dit bericht in de eerste plaats vragen wat kan me dat kosten Doch, omtrHlt de tarieven staat nog niets vast. Wat het kost, daarover zullen we wel iets vernemen als de resultaten van de proeven bekend zijn. De algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting 1930 geven als altijd aan de dames en heeren ka merleden nog eens extra-gelegenheid min of meer in den breede te wijzen op speciale gevallen van den meest uiteenloopenden aard. Een staalkaart van tevredenheids en ontevredenheidsbetuigingen, dat is het, wat het verslag dier algemeene beraadslagingen oplevert .Intusschen voor den aandachtigen lezer een goede gelegenheid om zich nog eens te orienteeren in de vele opvattingen die door onze vertegenwoordigersin het Parlement gehuldigd worden, niet alleen wat betreft het regeerings- beleid, maar ook wat aangaat al datgene, wat er zoo van dag tot dag in ons kleine landje heel of half officeel of heelemaal niet officeel voorvalt. Bij de beraadslagingen over de Justitiebegrooting werd o.a. gespro ken over de danskunst en werd van communistische zijde een pleidooi geleverd voor de danskunst, terwijl bij de beraadslagingen over de begrooting van Binnenlandsche en Landbouw insgelijks, maar van an dere zijde het dansen ter sprake kwam in dien zin, dat door een der vrouwelijke Kamerleden werd aan gedrongen op de invoering van dansverbod, in verband met de naar haar meening, aan de dansgelegen- In Oud Hollandsch zilver heb ben wij nu een prachtsorteering. IT. CAMPS, Horlogerie heden verbonden gevaren. Wat betreft de zetelverdeeling, involge de bestaande kieswet, werd door een der Kamerleden als ideaal genoemd, de verdeeling van ons land in elf provinciën, (die inderdaad bestaatwaarbij dan voor elke provincie het aantal zetels wordt vastgesteld, welk aantal dan volgens de evenredige vertegenwoordiging in elke provincie toegewezen zou kunnen worden. Inderdaad, er komt bij de alge meene beraadslagingen veel aan de orde, veel en velerlei Voor doublé heerenkettingen en uitsluitend prima kwaliteiten vindt V bij ons uw keuze. H. CAMPS, Horlogerie In dames- en heerenringen hebben wij enorme keuze. H. CAMPS, Horlogerie In Hotel de Zwaan had Woens dag 27 dezer de vergadering plaats van den Venrayschen R.K. Midden stand. De Voorzitter opende de verga dering met den Christelijken groet en sprak een woord van welkom tot den Weleerw. Heer Geestelijk Adviseur en de ter vergadering op gekomen leden, en deelde mede, dat er geen bezwaren waren ingekomen tegen de candidaat-leden, de Heeren F. Winkelmolen, Jan Thomassen, M. Laurenssen, G. Verstraelen en G. Roeffs, zoodat hij deze leden aangenomen kon verklaren. Hierna werden door den Secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Nadat de Voorzitter had opge merkt, dat er nog al vele en ver strekkende agenda-punten op de agenda stonden en de hoop uitsprak dat de leden hun opmerkingen kort en zakelijk zouden doen, stelde hij aan de orde mededeelingen inzake de Ziektewet. De Voorzitter deelde mede, dat de Middenstands-Onderlinge erkend was en ried dus de leden aan, zich bij hunne organisatie te verzekeren, wat blijken zou, het goedkoopst en het veiligste te zijn. De handelscursus was uitgebreid met de lessen in het Duitsch te geven door den heer v. Bommel uit Horst en de lessen in het Fransch te geven door den heer v. Heyster te Venray. De lesrooster is zoo ingedeeld, dat oud-leerlingen desge- wenscht deze lessen apart kunnen volgen, terwijl de tegenwoordige leerlingen eventueel deze lessen kunnen overslaan, als zij meenen deze kennis in de toekomst niet noodig te hebben. Het Werktijdenbesluit en Winkel sluiting werd aan de hand van de circulaire| voorkomende in Peel en Maas van 23 Nov. j.l., breed be sproken, met het resultaat, dat een 7-tal heeren zich opgaven tot bezoek aan de vergadering te Roermond op Dec., waar een en ander door een deskundige zal worden uiteengezet. De Voorzitter spoort allen aan om deze aangelegenheid goed te bestu- deeren, want het is z. i. nog niette laat om een gewenschte regeling te trachten te verkrijgen. Een circulaire van de Midden- standsvereeniging te Leiden om invoering van het nieuwe telefoon tarief alsnog te verhinderen, was- bijna tot adhaesie-betuiging geklom men, toen .de heer de Haen mede deelde, het met die circulaire heele maal niet eens te zijn en hij niet gaarne de voordeelen prijsgaf, die de nieuwe tarieven, vooral voor 't platteland boden. Het in de circulaire genoemde be zwaar, dat de cliëntele zou gaan vorderen, des morgens door de leveranciers te worden opgebeld, en zoodoende deze voor de telefoon kosten te doen opkomen, werd kwats" genoemd. Nadat nog was opgemerkt, dat vooral slagers en bakkers zich op dit punt moesten verstaan in hun eigen belang was de circulaire uit Leiden van de baan. Doch de vergadering was hiermee op t gebied van telefonie en vond de gelegenheid nu schoon om eens haar hart te ontlasten van alle inge houden grieven over telefoonaan sluitingen, die eerst na herhaald op bellen tot stand kwamen, verkeerde aansluitingen enz. Een lid wilde er f 25 om ver wedden, dat er eerst na zijn tweede aanvrage de aansluiting gegeven werd. Een ander lid noemde de afdeeling kwitanties als een echte s^kengang en volgens een derde was het geheele Postkantoor een Janboel. Deze kreeg de raad, om het geld zelf te gaan halen. In verband met een en ander nam het bestuur toch op zich om na de St. Nicolaas met den Directeur van het Postkantoor een onderhoud in deze aan te vragen. Nadat nog was besproken om namens den geheelen Middenstand te spreken en niet namens de personen die klachten hadden en om wier namen de voor zitter gevraagd had. Het leek wel of St. Nicolaas zich over de vragenbus ontfermd had, want niet minder dan een drietal vragen bleek deze te bevatten. De eerste was een zaak, die ieder voor zich persoonlijk moet beoordeelen. De tweede was een verzoek of het niet wenschelijk was om een brochure te laten komen, omtrent het werk tijdenbesluit en winkelsluiting, waarop werd geantwoord, dat dit onderwerp op de vergadering te Roermond uit gebreid zou worden behandeld. De derde vraag was een verzoek aan bestuur om op te treden tegen het geven van 10 pCt. extra korting op goederen in den St. Nicolaastijd. Hierbij werd overlegd een circu laire, waarbij dit oneerlijke concur rentie genoemd werd. De voorzitter stelde voor deze aangelegenheid in orde te willen brengen, tusschen den inzender der vraag en de 10 pCt.-gever. De collega's van den inzender der vraag vonden echter, dat dit met de heele stand in orde gemaakt moest worden, hetgeen de Voorzitter toegaf. Het was intusschen toch zoowat elf uur geworden, niettegenstaande het verzoek van den Voorzitter van korte besprekingen. Hij sloot dan ook de vergadering op gewone wijze. verhoogt de gezelligheid in Uw huis Het allernieuwste vindt U steeds bij VENRAY. 30 November 1929. Pater Frumentius Lips f Maandag is in het St. Josefs- ziekenhuis te Heerlen, waarin hij voor het ondergaan eener gevaarlijke operatie verbleef, overleden de Wel Eerw. Pater Frumentius Lips, leeraar in de Duitsche taal aan 't Gymnasium alhier. De overledene bereikte den leeftijd van 45 jaren. De vele vrienden, die Pater Frumentius zich gedurende zijn veel jarig verblijf in Venray verwierf, zullen door zijn onverwacht heengaan zijn getroffen, en hem in hunne gebeden willen gedenken. Donderdag had op 't kloosterkerk hof te Heerlen de plechtige begrafenis plaats R.I.P. Belangryke vergadering te Venray Dinsdagmiddag 2 uur werd ten Raadhuize alhier een vergadering belegd op verzoek van Z. Exc. de heeren Commissarissen der Koningin in de provincie's Limburg en Noord- Brabant over het Peelvraagstuk, hoofdzakelijk betrekking hebbend op de aan te leggen wegen. Verder waren eanwezig een groot aantal Burgemeesters uit de aan de Peel grenzende gemeenten, de hout vester bij het Staatsboschbeheer te Nijmegen, de leden van Ged. Staten van Limburg en Noord-Brabant, Jan Poels en van Rijckevorsel en anderen. Na opening van de vergadering door Z. Exc. den Commissaris der Koningin in Limburg werd de ver gadering verder geleid door Z. Exc. den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Verschillende heeren voerden het woord over het wegenvraagstuk in de Peel. Goedgekeurd werd ten slotte een voorontwerp wegenplan, hetwelk later nader zal uitgewerkt worden. Aan alle belanghebbende gemeen ten zal verzocht worden hieraan een subsidie te geven van f200. Beide provincie's zullen eveneens 'n bijdrage verleenen. In overleg met het Staatsboschbeheer zal in de toe komst eventueele uitbreiding kunnen plaats hebben. Te ongeveer 4 uur werd deze eerste vergadering gesloten. Verloting Groene Kruis. Een ieder is 't voldoende bekend, dat de R. K. Ver. 't Groene Kruis, afd. Venray in finantieelen nood verkeert. Noodgedwongen waren we ver plicht door 't houden eener verloting aan gelden te komen om onze schulden te betalen, aangezien de opbrengst van de jaarlijksche contri butie bij lange na niet voldoende is, om de loopende uitgaven te dek ken. De verkoop van loten gaat tot nog toe niet voldoende naar wensch, zoodat de vrees niet ongegrond is, dat ook dit middel tot stijving van onze kas fiasco zal maken. Wil men dus onze Groene Kruis-vereeniging een blijvend bestaan verzekeren, dan zullen de inwoners van Venray én door koop van loten én 't beschik baar stellen van prijzen moeten toonen, dat zij 't groote nut en onmisbaarheid van deze vereeniging inzien. 't Bestuur heeft gemeend om de verloting nog aanlokkelijker te maken eenige flinke prijzen door aankoop beschikbaar te stellen, welke in de etalages van eenige Venraysche winkeliers ten toon gesteld zullen worden. Wij hopen en vertrouwen, dat deze noodkreet niet te vergeefs ge weest is. Het Bestuur van 't Groene Kruis, afd. Venray. De Gemeente Venray biedt te koop overgeveer 1300 meter oude groefrails, wegende 24 K,g. per meter met verbindingsijzers en lasch- platen. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van Gemeente werken Venray. De rails liggen aan den verharden weg Paterslaan te Venray. Aanbiedingen worden ingewacht vóór 20 December a.s. Zondag 1 en 8 December zal in de zaal Wilhelmina een groote solo en duettenwedstrijd gehouden worden. Waar in de laatste jaren de komische voordrachten bij de uitvoeringen der diverse vereenigin- en vrijwel zijn verwaarloosd, zal er voor velen iets bijzonders te genie ten vallen, Het rijk gevarieerde programma zal zeker veel belangstelling trekken. Alhier werd publiek aanbe steed, het bouwen van een woonhuis aan de Hoenderstraat, voor rekening van den heer Alf. Sijbers. Ingeschreven werd als volgt A. H. Maassen f 5080 G. Verstraalen f 4985 P. Spee f 4845 Maassen-Vollenberg f 4699 Joh. Sassen f 4637 Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Het bouwen eener garage en berg plaats aan het Henseniusplein, voor rekening van den Heer J. Kemps, is eveneens opgedragen aan den Heer Joh. Sassen. In het lokaal van den Heer H. Willems, „St. Annapark" gaf de Handboogschutterij „St. Oda", die aldaar gevestigd is. Zondag en Maan dag eene uitvoering. Was Zondag avond de belangstelling minder druk. Maandagavond was het lokaal geheel bezet. Nadat de Heer Th. Janssen de aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen werd opgevoerd het drama in drie bedrijven „Verzoening", gevolgd door de lducht „Een dienst meisje op z'n Amerikaansch." Uit beide stukken bleek, dat „St. Oda" over uitstekende krachten beschikt, waardoor alles goed tot zijn recht kwam. De Venraysche Jaszband hield met de nieuwste stukken gedurende de pauze de stemming er in. Ook in zilveren rozenkransen zijn wij buitengewoon gesorteerd. TI. CAMPS, Horlogerie Ontwikkelingsavond te Venray. A.s, Woensdagavond, 4 December, zal te kwart over 7 de Z. E. Pater Colsen, rector van het Gezellenhuis te Nuth, komen spreken. Zijn onderwerp is Waarom zoo veel mislukkingen! Reeds jarenlang staat Pater Colsen C.M. op de lijst der groote sprekers in den lande, en telken jare opnieuw vecht men als het ware om hem een avond in zijn midden te hebben. Hij weet op origineele wijze zijn gehoor te boeien.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1