Tweed# Blad van „F11L EN MAAS" VERKOUDEN Eèrsi*öltèenl ABDIJSIROOP Weer een nieuwe revolutie in Rusland? Catharina-dag. Land- en Tuinbouw Voor de huisvrouw Levenswijsheid. Qemengde Berichten ZATERDAG 23 NOVEMBER 1929 Vijftigste Jairgang No. 47 Een nieuwe golf van bloed door stroomt Rusland. Bijna dagelijks ko men er berichten over doodvonnis sen in massa's en uit hetgeen wat er' in dit opzicht officieel wordt toe gegeven, blijkt, dat er in het Sovjet rijk buitengewone dingen aan het gebeuren zijn. Men behoeft niet alleen te luis teren naar de stem van den vroege- ren zaakgelastigde van Rusland in Parijs, Bessedowski, die verkondigt, dat Rusland voor een nieuwe revo lutie staat. Een meer betrouwbaar getuige meldt hetzelfde, al is het dan ook met de noodige voorzich tigheid. In een schrijven, dat te Weenen wordt gepubliceerd van den beken den ingenieur Basseches in Moskou wordt een totale reconstructie der Sovjet-regeering aangekondigd, vol ledige likwidatie van den particu lieren handel en het einde van de individueele economie dus een nieuwe, (misschien!) Aan 't schrijven is ontleend „De particuliere zaken verdwijnen uit het stadsbeeld van Moskou de winkels staan leeg en zoeken staats-huurders. Het gerucht loopt, dat binnen enkele weken de heele particuliere handel moet likwideeren. Of het de admi nistratieve- en belastingdruk is, die de laatste overblijfsels van particulier initiatief verjaagt, of dat een veror dening der regeering er met één slag een eind aan wil maken, doet er niet toe. In ieder geval gaat de Russische ontwikkeling daarheen, nieuwe vormen voor het economische leven te zoeken, daar de oude niet aan den bolsjewistischen geest hebben voldaan. Het vijf-jaren-plan is niet het product van een vooropgestelde, doelbewuste economie, die zich in den loop van 12 jaar steeds verder heeft ontwikkeld, maar het is uit de ineenstorting dezer economie geboren. De noodzakelijkheid dezer „plan economie" staat bij alle bolsjewis tische economisch-politieke projecten bovenaan. In den tijd van de „Nep" gold de particuliere handel als een onvermijdelijk kwaad, daar de parti culiere koopman in de praktijk, én in juridisch én in economisch opzicht niet gemist kon worden. Al spoedig bleek, dat men niet alleen de boerderijen niet volgens een „plan-economie" kon leiden, maar dat ook de regeling van de markt niet mogelijk was. Zoo ont stond er een nieuw kapitalisme, een nieuwe burgerij. Voorloopig in de politiek nog krachteloos, economisch nog zonder grooten invloed, maar toch met groote perspectieven. Zoo lang het bescheiden particuliere kapitaal in de stad bleef, was het voor het regime ongevaarlijk, maar zoodra het de dorpen binnentrok, en zich daar met landbouw kapitalis tische elementen verbond, werd het tot een gevaar van het staats-systeem, want het begon het dorp, eerst in economisch en daarna in politiek opzicht, kapitalistisch te organiseeren. Jaren lang heeft men getracht met behulp van administratieve maatrege len dit particulier kapitalisme te verdringen. Maar daardoor werd de markt steeds meer gedesorganiseerd, de prijzen-politiek van den staat kon niet in evenwicht blijven. Rusland had twee marktende wettige, door den staat erkend, en de ontwettige. Het eind was de ineenstorting van de „plan-economie", welke werd uitgedrukt in de mislukking van de graan-opbrengst voor den staat en in een gebrek aan goederen. Het behoud van de particuliere markt zou vroeger of later tot den ondergang van het regime leiden uit de elementen van deze vrije markt zouden de organisatoren van een burgerlijk Rusland voortkomen. De vrije markt moest dus worden afgeschaft, de verdeelde landbouw moest door den staat worden be- heerscht. Maar voor eeuwig kan de markt natuurlijk niet afgeschaft blijven. Daarom moet binnen een betrekkelijk korten tijd de landbouw worden gereorganiseerd en industrieele reserven worden geschapen, tot de door den staat beheerschte economie zoo sterk is, dat de vrije markt weer kan worden toegelaten. Deze overweging is de hoofdzaak geweest bij het opstellen van het Vijf-jaren-plan. Rusland wordt weer een land zonder binnenlandsche markt. Volgens de meening der Sovjets gaat het hier om een recon structie-periode. De doorzetting van het vijf-jaren plan beteekent een economische om wenteling; het beteekent niet alleen inspanning van alle krachten, ook der reserves, maar ook ontbering der bevolking, daar de structuur der volks-economie met geweld anders wordt gegroepeerd. Dit kan niet geschieden zonder terreur en samenzweringen, waardoor vele slachtoffers vallen. In het dorp voeren de laatste aanhangers van de individueele economie een wanhopi- gen strijd. Harder nog dan ingenieurs, particuliere handelslieden en monar chistisch gezinden, hebben het de zgn. Koelaki en heerboeren te ver duren.... meest in den vorm van den dood door den kogel. Bijna dage lijks..,. De dictatuur wordt scherper, de arrestaties worden steeds talrijker. Uit de groote steden worden de onbetrouwbare elementen verwijderd. Ook in de partij zelf kan deze strijd niet spoorloos voorbijgaan. Van het proletariaat worden even eens offers verlangd. Ook hier gaan er stemmen van verzet op. Steeds meer treden er op arbeiders- en partij-vergaderingen sprekers op, die de tegenwoordige richting becriti- seeren. Officieel worden deze ver schijnselen met rechtsche oppositie bestempeld, die men definitief tracht uit te schakelen. Maar ook van links steekt een nieuwe oppositie het hoofd op. Er wordt naar voorwend sels gezocht, om ook binnen de partij de teugels der dictatuur zoo mogelijk nog aan te trekken. Allen, die niet geheel betrouwbaar zijn, die zwakke politieke zenuwen hebben, moeten de verantwoordelijke posten verlaten. Slappelingen worden niet meer ge duld. In de heele administratie wordt het personeel gewisseld. Er wordt zelfs verlangd, dat het gezondheids wezen meer volgens de klasse wordt gehandhaafd. In de komende maanden zullen we er getuige van zijn, dat de Sovjet- regeering bijna geheel wordt gere construeerd, misschien tot in de hoogste posten. Wat er op het oogenblik in Rusland gebeurt, is een nieuwe revolutie. Ondanks het bloedbad van 1917 zal ze nu nog meer de zenuwen aantasten en is van een menschelijk standpunt nog moeilijker dan die van October 1917." Een d.d. 15 Nov. uit Riga ver zonden telegram komt bovenstaande beschouwing nog versterken. Volgens dit bericht hebben de Sovjet-autori teiten 10.000 ambtenaren ontslagen, die als onbetrouwbaar worden be schouwd. Ook t.o.v. het particulier „bezit" is wederom een verscherpte maat regel getroffen. Het Russische volkscommissariaat van Binnenlandsche zaken heeft „lijkens een bericht in de Moskou- sche „Izwestya" een nieuw ontwerp uitgewerkt betreffende uitbreiding van het aantal burgerlijke elementen die uit de gemunicipaliseerde wo ningen zullen worden verdreven. Deze woningen zijn de tot stads- eigendom verklaarde vroegere parti culiere huizen, voornamelijk te Mos kou en Leningrad en volgens de sovjet-wetten mogen deze alleen door arbeiders worden bewoond. De tot dusver geldende bepaling, dat ook personen van burgerlijke afkomst, die een jaarinkomen van niet meer dan 3000 roebel hebben in genoemde woningen worden ge tolereerd, willen de sovjets thans verscherpen. Het nieuwe ontwerp zegt name lijk, dat uit de huizen eveneens die genen moeten worden verdreven, die er een klein eigen bedrijf op nahou den of aan huisindustrie doen en wier jaarlijksche inkomsten meer dan 1500 roebel bedragen. Voorts wor den uit de woningen gezet alle burgers, die personeel in huis hebben, onverschillig, welke hun inkomsten zijn, en voorts allen die van het kiesrecht zijn beroofd. Wat de vroegere klein huiseigenaren betreft, is de bestaande bepaling in dier voege gewijzigd, dat zij, die over een woonoppervlakte van maximaal 115 vierkanten meter be schikten, eveneens uit hun woning zullen worden gezet, met uitzondering van het geval, dat zij volkomen tot de arbeiderscategorie zijn gaan be- hooren. Waar de bourgeois-slachtoffers thans onderdak moeten vinden Voor hen blijft er weinig andere woonruimte over dan de onbewoon baar verklaarde krotten, die echter onder de veel-geplaagden nog aftrek genoeg vinden. En dan zijn er nog wat schuren en ten slotte is er de open lucht met de Russische winter- atmosfeer.... Op Catharina-dag doen telken jare te Parijs de Catherinettes zich gelden, dit jaar intusschen binnenshuis, op eigen verzoek. Maar de Parijsche jongedames hebben overigens van het St. Catharina vieren niet het monopolie. In den Elzas en in Lotha ringen heeft 25 November een zelfde beteekenis. als er in de Fransche hoofdstad aan wordt gegeven. Het Fransche spreekwoord „Coiffer Sainte Catherine", dat zooveel zeggen wil als „oude vrijster blijven" wordt er in overeenkomstigen zin toegepast, en in onderscheidene streken zijn er eveneens volksgebruiken aan verbon den. Het gaat er ook daarom, of meisjes ongehuwd zullen blijven, waaraan dan een vermaning is ver bonden: dat ze hebben op te schie ten, of zich anders hebben te ge dragen. In dorpen van Stein- enKrausthal komen op den vooravond van Sinte Catharina-dag de ongehuwde meisjes bij elkander om gezamenlijk het vermaarde Catharina-vuur te ontsteken Dit heeft een zinnebeeldige, hoewel bijgeloovige beteekenis. Bij al soort gelijke gebruiken moeten trouwens het vrome en het godsdienstige van bijgeloovig mengsel goed worden onderscheiden. Maar tevens mag niet worden vergeten, dat de Catherinettes, met name die te Parijs, den dag beginnen met een H. Mis in de Notre Dame de Bonne Nouvelle. Het Catharinen-vuur van de dorpen in Stein- en Krausthal wordt in een soort bijgeloof als een soort „deugd- proef" beschouwd. De bijgeloovige opvatting zegt, dat een meisje, dat bij het dansen rondom het Catha- rinen-vuur den rook in het gezicht krijgt, niet meer moet worden ge acht waard te zijn een bruidskrans te dragen. Ze wordt dan ook ge plaatst buiten de Catharine-viering. Meisjes, die zich zelf wat te ver wijten hebben, plegen dan ook deze avondbijeenkomsten niet mee temaken, omdat ze niet de kans willen loopen om openlijk teworden buitengesloten. Vroeger ging een dergelijke plechtigheid met strenge gebruiken gepaard. Het onwaardige meisje kreeg een roode kap op het hoofd, welke haar voor de deur van het kerkgebouw weer werd afgerukt. Op den feestdag van Catharina zelf zag ieder fatsoenlijk meisje een krans van dennetakken op de deur van haar woning gespijkerd. De uitgestootene werd gebrandmerkt met een krans van stroo op dezelfde plaats. Ook de krans van dennetakken had beteekenis. Het meisje, voor wie een dergelijke krans was aangebracht, nam er een dennetakje uit en deed het aan het vuur ontbranden. Het meisje, wier takje het vlugst en het snelst was opgebrand, stapt het eerst het huwelijksbootje. Een half verbrand takje beteekent, dat het meisje, vóórdat het jaar voorbij is, een vrijer zal krijgen. Het takje, dat aanstonds uitdooft, voorspelt niet veel goeds! Dit alles gaat nu nog hier en daar vergezeld van toepasselijke liederen. Andere symboliek zit in de cere monie der kaarsen, welke voor het beeld van St. Catharina worden ont stoken. De kaarsen zijn bont ge kleurd en de bonte slingers van rozen omvatten vlammende harten. Ook worden kaarsen met harten beschil derd. Ze zijn zeer in trek bij de meisjes met onbeantwoorde liefde. Hier en daar wordt in de kaarsen een metalen ringetje gedaan, dat bij het opbranden van de kaars al of niet smelt. Als het ringetje heelhuids uit deze vuurproef te voorschijn koms, is dit een goed teeken: alle moeilijkheden zullen worden over wonnen. Evenals te Parijs kent men in Elzas Lotharingen ook het opzetten van muts of kap. De leeftijd is hier beslissend: Wie het negen en twin tigste jaar ingaat, bevindt zich officieel tenminste volgens St. Catharina- gebruik, op den critieken leeftijd. Ieder meisje, dat als goed en degelijk bekend staat, en niet ouder is dan negen en twintig jaar, gaat in optocht met de anderen op „Catrien" naar de kerk, waar het een roode kap op krijgt. Is het critieke jaar bereikt, is men negen en twintig, dan heeft de roode muts afgedaan en treedt een witte, kunstig geplooide, in de plaats. Alle moeite om den leeftijd te ver bergen, en een jaartje te smokkelen, is tevergeefsch. Daar zorgen de lieve evennaasten wel voor. In geval van twijfel worden de boeken geraad pleegd. In het dorpje Ottrot treden de meisjés met den critieken leeftijd zelf en uit eigen beweging naar voren, om de witte muts en daarmee de benaming van „oude vrijster" te ontvangen. Gelukkig wordt het niet al te ernstig opgevat. Ook die van negen en twintig kunnen nog braaf meedoen, en er trouwen er heel wat, die op den trouwdag haar witte „oude vrijstersmuts" aan Sint Catharina kunnen wijden, dit ook weer volgens oude traditie. De afgedankte witte mutsen van de meisjes, die toch een vrijer en een man kregen, verhu'zen naar het armste meisje, dat de muts dan dragen mag. Zoon geschenk brengt dat meisje geluk aan. St. Catrien wordt overal met feestelijkheden besloten. Er wordt 's avonds een bal gegeven, waaraan echter alleen door de meisjes wordt deelgenomen, De mannen hebben meestal enkel het toekijken, als penitentie, dat ze zoolang of tot dan toe oude of jonge vrijgezellen bleven, en niet zorgden, dat de witte of roode mutsen al niet eerder bij deze of gene konden worden afgeschaft, wat immers het natuurlijke levens doel is van de meeste jonge meisjes, al of niet boven de negen en twintig. De verkoop van verpakt vleesch. Waarschijnlijk meer dan in eenig ander land heeft zich in Amerika ontwikkelt den verkoop van voe dingsmiddelen in detailverpakking en onder een algemeen geadverteert handelsmerk. Conserven, kruidenierswaren, bijna alles wordt in een of andere verpak king verkocht „wegen" raakt meer en meer uit het mode. Zelfs ten aanzien van aardappelen is reeds 'n begin gemaakt met verkoop in klein verpakking n. 1. in zakjes van 25 en 50 pond, dragende het merk van den poducent of van den handelaar. Geen wonder, dat ook pogingen worden aangewend om den verkoop van versch vleesch te reorganiseeren, vooral na de uivinding van het z.g. „droge ijs", het vaste koolzuur, waardoor het mogelijk is, in zeer korten tijd het product te bevriezen op een zeer lage temperatuur, waar bij dan niet, zooals bij het langzame bevriezen de fatale bevriezing in de cellen plaats heeft. Te meer is dit voor Amerika van beteekenis, omdat daar niet zooals in ons land in de slagerswinkels bepaalde kwaliteiten van vleesch in een gevraagd gewicht worden verkocht. Er wordt slechts een homp vleesch afgesneden, waarbij niet nauw op 't gevraagde gewicht wordt gelet en ook niet precies of het vleesch wel geheel van dezelfde kwaliteit is. Reeds geruimen tijd wordt dit be vriezingsproces met succes toegepast bij den handel in visch en reeds zijn door enkele vleeschmaatschappijen proeven genomen met de „snelbe- vriezing" van vleesch. Eenigen tijd geleden werd in Amerika gevormd de General Foods Corporation, omvattende een groep handelsmaatschappijen op 't gebied van verpakking en den verkoop van levensmiddelen. Deze levensmiddelentrust, bezit een dochtermaatschappij, de „Fros ted Foods Company", die eigenaresse is van snel-bevries-patent, dat thans voornamelijk ook zal worden gebruikt in den vischhandel, doch dat door genoemde trust nu ook zal worden gebruikt bij den verkoop van vleesch. Het is niet uitgesloten, dat door het snel-bevries-systeem een ware omwenteling in den klein verkoop zal worden teweeggebracht. De groote vleeschmaatschappijen, zullen dan het vleesch in consumptie verpakking, dus gereed voor de keuken, in den handel brengen en de taak van den slager, die thans in Amerika slechts alleen die van vleeschhouwer is, nog verder zal reduceeren tot verkooper van een pak havermout of een flesch melk ver koopt. In Chicago werden door den kleinhandel proeven genomen met den verkoop van snelbevroren var kens en lamscoteletten, bereid door Swift. De varkenscoteletten waren ver pakt in doorschijnend perkament, vier per pak. Het vleesch komt in den winkel in cartonnen doozen, die 24 pakjes inhouden. Elk pakje weegt ongeveer vierhonderd gram en wordt per stuk verkocht. De lamscoteletten waren verpakt drie per pakje en 20 per carton. Elk pakje woog 3 a 400 gram. Het vleesch wordt hard bevroren in den winkel ontvangen. Een groo te moeilijkheid is, dat de winkels niet ingericht zijn op den verkoop van dit bevroren vleesch. De voor raad moet in een koelruimte bewaard worden. In winkels moet men een hulp vriesruim hebben (4 C.) waaruit de klanten bediend kunnen worden. De etalage die gemaakt is voor versch vleesch, kon thans nog niet kouder gemaakt worden dan 3gr. C. Daar wordt dan, om lager tem peratuur te krijgen, vast koolzuur gebruikt als aanvullend koelmiddel. Een andere moeilijkheid is, dat des avonds alle onverkochte en geëta leerde vleesch in de vriesruimte moet worden gebracht, om te voor komen, dat het vleesch ontdooit. Een belemmering voor den afzet is verder, dat de afnemers aanvan kelijk deze snel bevroren producten verwarren met koelhuisproducten. Doch de belanghebbenden bij den afzet van vleesch meenen, dat bij verbetering van de installaties in de kleinverkoop-inrichtingen en bij een betere inlichting van het koopend publiek, de afzet van snelbevroren, verpakt vleesch zeer zal toenemen, en een omwenteling in den verkoop van versch vleesch met zich zal brengen. S. Ondeihoud van zeil en linoleum. Wat het onderhoud van zeil en linoleum betreft, is er nog wat ver schil in. Dat komt omdat zeil niet zoo sterk is als linoleum. Zeil bestaat uit een laag jute, die aan den onderkant donkerrood is geverfd en de bovenkant is ook met een verfstof bedekt, waarop dan later patronen bedrukt worden. De laag die dus op de jute is aange bracht is dus vrij dun, vandaar dat zeil ook niet zoo sterk is. als lino leum, maar het is ook goedkooper in prijs. LINOLEUM. Dit bestaat ook uit een laag jute aan de onderkant donkerrood geverfd, maar op de bovenkant is een mengsel aangebracht van verschillende stoffen o.a. lijnolie, kurkmeel enz. Dat mengsel, wanneer het op de jutelaag is aangebracht, wordt dan nog geverfd en daarop Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij ten ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevolgen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplosscnde AKKER'5 Voorde Borst Per koker:! 1.50,12.75,14.50 worden dan patronen gedrukt, d.w.z. dat ze doorloopen tot op de jutte- laag. Dit is veel sterker, dan het opgedrukte, omdat de patronen niet zoo gauw afslijten. De prijs van linoleum is veel duurder dan zeil. Het onderhoud. Zeil en linoleum worden ieder t dag geveegd en nagewreven met een boenblok of wollen doek. Hierdoor verdwijnen de krassen, die er op mochten zitten. Ieder week wordt er gedweild met een vochtige dweil. Werk vooral niet te nat, daar dan het vocht onder het zeil zou kunnen komen, waar door gemakkelijk rotting zou kunnen ontstaan. Kale vlekken worden na het dweilen bijgeboend met was, de rest wordt met het boenblok opge wreven. Bij een groote beurt aan zeil wordt dit eerst afgedweild met zeepsop, is het droog, dan wordt het geboend met linoleum of vloer was. Bij een groote beurt aan linoleum, wordt dit eerst afgeschrobd met zeepsop, daarna nagedweild met schoon water en dan geboend. Voor het boenen wordt eerst de was in het doekje gewreven en dan op de vloer. Dit moet gedaan worden omdat anders de kans van te veel was op een plaats te krijgen groot is. Is de vloer stevig ingewreven, dan wordt ze uitgewreven met wollen doek of boenblok, en dan mogen geen doffe plekken meer te zien zijn, wanneer er overheen geloopen wordt. Vlekken uit linoleum kunnen heel goed verwijderd worden met staal wol. Dit zijn dunne metaaldraadjes en hiermee wordt over het linoleum geschuurd, zoolang tot de vlek weg is. Recept voor linoleumwas 100 gram ongebleekte bijenwas. 2i/t d.L. terpentijn. 25 gram talkpoeder. 12i/i gram potasch. Smelt de was met de terpentijn en 1 lepel water. Doe er dan de talkpoeder bij, en laat dit 5 minuten zachtjes doorkoken. Doe er dan van "t vuur af de terpentijn bij, en laat alles in een potje stijf worden. Ingekomen en vertrokken personen van 8 tot 15 Nov. INGEKOMEN: J. G. Beulen en gezin, winkel bediende, Willemstraat 4 van Voe- rendaal C. Moorrees en gezin, bakker, Lull C 50a van Uden. P. M. Ls Smits, dienstknecht, Veltum L 68 van Maashees; A. H. E. Cuppen, zonder beroep. Oostrum D. 25a van Sevenum; C. A. Vermeulen, dienstbode, Hoenderstraat 35 van Venlo; P. J. J. Clevis, bakker, Eindstraat 21 van Broekhuizen; H. Hendriks van de Weem, dienst bode, Hofstraat 11 van Vierlingsbeek; M. A. Gubbels, verpleegster, St. Annalaan 5 van Roermond. VERTROKKEN. L. P. Evers, zonder beroep, naar Amsterdam, Kattenburgkade 1 P. A. H. Linders, metselaar, naar Eindhoven, Poeyersdwarsstraat 6 M. H. v. d. Heuvel, dienstbode, naar Venlo. Roermondschestraat 13; H. H. J. v. Opbergen en kinderen, sigarenmaker, naar Eindhoven, St. Martinusstraat 5 P. M. Hameleers, elect, monteur, naar Roermond, Neerstraat 72. Het gezond menschenverstand is voor den geest, wat het geweten voor het hart is. Menigeen spreekt van ondank baarheid, alleen om daardoor te toonen dat hij wel eens een weldaad bewezen heeft. Men begint met vergiffenis te ver werven en eindigt, met zich ge rechtvaardigd te achten. De hand, die moeilijk geeft, vindt ook moeilijk den weg tot het hart. Door onzen omgang met anderen moeten zij, en ook wij beter worden. Niet allen zijn vrij, die met hun ketenen spotten. De ouderdom komt met gebreken. Dat is niet zoo erg als dat vele gebreken meegaan tot in den ouder dom. Men ontvangt de menschen naar hun kleedmaar doet hun uitgeleide naar hun verdienste. Als ge meer wilt schijnen dan ge zijt, zult ge altijd tegenvallen. Het is met leven als met een rede voering, het komt meer op den inhoud dan op de lengte aan. Lichamelijke schoonheid is een luxe verpakking, welke geen waar borg biedt omtrent de kwaliteit van den inhoud. Slarktbericlit van de Coöperatieve Veiliogvereoniging. Aanvoer 120000 Kg. Belle Boscoop prima f 20,50 I f 9,50-16,50 II f 6,50-9 III f4 —6,50 Zure appelen I f 6—7,50 II f 3,506 Bellefleur prima f 13,50 I f 8.50-12.50; II f 5,50-8,50 III f 4,50—5,50 Sterappelen prima f 19,50; I f 11,50-16,50; II f8,50 -12,50 III f 5,50-7 Bismark I f 7,50-8 II f 4.50-6,50 Goud- reinetten prima f 20,50—25,50I f 12,5018 II f 10 Rabouwen I f 5,50-7 II f 2,50-3,50 Goud- permain f 6,50—8 Court Pendu I f 6,50-8 II f 3.50-5,50 Osse- koppen I f 7—8,50 II f 4—6 Fransche Zure I f 7,50—8,50II f 4,506. Noten f 0,43. Middelprijzen Bellefleur I f 9,50 II f 8III f 5,50 val en miskeur f 5 Belle Boscoop I A. f 20,50I f 13,50 II f 7 III f 5 Afw. f 4 Ster I f 16; II f 11 III f 6 Licht gekleurd f 11,50 II Licht gekleurd f 8,50val en miskleur f 6,50. Z.D. H. Mgr. H.v.d. Wetering. f Z. D. H. Mgr. Henricus van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, is Maandagmorgen om 5 uur in het Groot Seminarie te Rijzenburg over leden. Zondagmorgen omstreeks kwart voor elf was Z. D. H. tijdens een kerkelijke plechtigheid zeer ernstig ongesteld geworden. De toestand liet zich zoo ernstig aanzien, dat terstond de H. H. Sacramenten werden toegediend. In den loop van den namiddag trad verbetering in, die evenwel niet aanhieldin den vroegen morgen van Maandag is Mgr. v. d. Wetering overleden. Henricus van ne Wetering werd op 26 November 1850 te Hoogland geboren. Na zgn voorbereidende studieën op de seminaries van het Bisdom werd hij op 15 Augustus 1874 priester gewijd.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 7