PIJN »©rd© Blad van „PKHIj 11 MAAS tutti**** Kloosterbalsem it Mmrafs ftrchievsn Kri8.3, ï«hu»J fWto; i, »"toM>e g', JSSSS^SJ^ Grootvader en kleinzoon. ff FEUILLETON Gezonde sport Donkere tijden De moord zonder dader van eiken aard in spieren en gewrichten AKKER's Kloosterbalsem Kloosterbalsem Kloosterbalsem ZATERDAG 23 NOVEMBER 1929 Vijftigste Jaargang No. 47 door A. F. VAN BEURDEN. XVII. Van de Oroote straat gaan Wji over de Oroote markt naar de Hofstraat en treffen daar in 1849 de volgende bewoners- Gemeenteraadhuis 74 bis. in htóRaadhuis. CLA ASSENS Mar tin geb. 1798, veldwachter, ge hu'wd Helsen Oertrut, geb. 1796. Oroote Markt no. 83, VER MATEN Jan, bakker, geb. 1798 gehuwd Buggems Hendrma, geb 1804 Vermater. Martin Hub. geb.' 1837, Vermaten Francis, geb. 1830. Oroote Markt no. 84, VER- MFl'LEN Frans Martin, winke- Francisca 1847; Jacoba Carolina geb. 1849. Oroote Markt no. 87 {ochSms Hendrik Winèbrord geb. 1825 en Hendrica gebR 1827_ Oroote Markt no. 89, VER MEULEN Hendrik Cornells geb 1816, koster, Antonia Hub geb. 1842 Alphons Hubert, geb. 1849 Antonia Francisca Huberta, geb 1840; Elisabeth J°^ann? 1844; Antonia Huberta geb. 1846 en een dienstmeid. Hofstraat no. 96 Jo hanna, tapper getr 1811, Oou Peter Martin Huo. geu. 1811; Goumans Martin I an, geb. 1842' Verblackt Frans Arn Ant. Leb 1793, oud-burgemeester en fandbouwèr en een dienstmeid. Hofstraat no. 104, VAN BOM MEL Peter, onderwijzer, geb. 1800, gehuwd Maas Marianna, geb. 1839; Huberta, geb.1832, Eneelbert Antoon geb. 1823. Hofstraat no. 107 VAN OP BERGEN Peter, kleermaker, geb ?g07 gehuwd Evers Allegonda, geb!' 1822, kinderen Petronella Anna Mechelina geb. W, geï!ai829°en kfeermakersknecht. Heuvel no.' 146 SCHWAC- HOFER Willem, messenslijper, geb. 1808 gehuwd Lauf Theres'a leb. 1807, kinderen. Bashaan leb 1833, Herman geb. 842, Hendrik 1849; Catharina 1835, JU,Eind8no. 160 VERMEULEN gonda, geb. 1781. Eind no. 180 VAN DEN (Treffend hislorisch-romaniisch verhaal uit de tijden van de Katholieken-vervolging in Enge land onder koningin Elizabeth). Vrij naar het Duitsch «door B.B 15 Nu volgde een heel ander too- 11 eel. Nogmaals las de schrijver van het gerecht don naam Wor- thington... en de grootvader van den knaap trad binnen, meer wankelend dan loopend. Sir Richard Worthington was na dit onheilspellend bezoek bij den Opper-Sheriff des nachts nog over dien langen, donkeren weg naar huis gereden. Kort voor het aanbreken van den dag bereikte hij wederom Blainsco-Hall, sloot zich terstond in zijn kamer op en zocht rust en slaap op zijn leger stede. Maar tevergeefs. De opwinding van zijn geest en gemoed bleef hem de baas, over won zijn lichamelijke vermoeienis en joeg hem het bloed koortsach tig door zijn aderen. Honderdduizend maal zeide hij tegen zichzelf: Gij hebt slechts uw plicht gedaan en honderddui zend maal strafte hem zijn eigen BOSCH Jacob, plaatsnijder, geb. 1808, Bernard, blauwverver en drukker geb. 1809; Gerard, zang meester, geb. 1818; Mechtildis geb. 1820; van den Domhof Jacob, drukker, geb. 1826. Hoenderstraat no. 185 DOM- MECK Jan, schoorsteenveger, geb. 1804, geh. van der Kol Johanna geb. 1807, kinderen: Jan geb. 1835; Peter Jacob 1833; Carolus geb. 1844; Rudolf geb. 1847; Huberta Allegonda 1841. Langstraat no. 253 VAN VAL KENBURG Laurens, chicorei- fabrikant geb. 1780, gehuwd Verhofstad Johanna geb. 1784; kinderen: van Valkenburg Chris tina geb. 1807; van Valkenburg Johanna geb. 1824. Langstraat 263 POELS Hen drik, akkerman, geb. 1816, ge huwd Laurensse Maria Helena, kinderen: Antoon geb. 1841; Peter Jan 1844; Petronella geb. 1843; Maria Geertrui geb. 1846; Christina geb. 1849 en een dienstmeid. Veltum 279 LOONEN Martin klompenmaker, geb. 1799, ge huwd Thielen Anna Maria, kin deren: Petrone'la geb. 1834, Theodora 1832. Wordt vervolgd. Oe kent die plakkaten Spaart de vogels, behandelt de dieren met zachtheid De voetbalbonden moesten er eenige dozijnen van bestellen. Een dezer dagen lazen wij in een courant, hoe spelers klaag den over ruw spel en hoe in een andere plaats een voetbal ler dood was gebleven door overspanning. Dit kwam in de courant, maar de meeste builen en toegetakel de beenen komen er niet in. Dit is geen gezonde sport. Een jongen voetbalt tegen woordig niet meer voor zijn gezondheid. Het spelen bij regen, op drassig terrein, de snelle af wisseling van temperatuur doen den spelers niet goed. Maar ook deugt het tegen woordige voetbalspel, zooals het thans ontaard is, niet voor het karakter. Blijf maar bescheiden als ze juichen, je als een held beschou wen, als je in het verslag ge prezen wordt, als je bewonderd wordt en nagekeken, als je naam als iets heiligs wordt gefluisterd. Ook blijft het geen eerlijk spel, men blijft niet fair; 't gaat om de overwinning en hiervoor zijn alle middelen goed. Het ronde, oprechte karakter gaat er door verloren. Het duen velen den waren kijk op de zaken verliezen. Een spel, wat tenslotte altijd een spel blijft, wordt opgeblazen. Bij vele jon geren is het de hoofdschotel van het leven. De belangstelling voor het vak, het plezier om er zich in leugenachtig hart. - Dan zag hij wederom dien blik vol verachting van den Sheriff, welke als een koud staal door zijn ziel ging en een stem in zijn binnenste riep hem voortdurend, niettegenstaande al zijn tegen- stribbelingen, dit eene verschrik kelijke woord toe: Judas!" De ongelukkige grijsaard, wiens geweten nu plotseling op een verschrikkelijke manier ontwaakte, wendde zich heen en weer op zijn legerstede en trachtte het verledene te vergeten. Allerlei beelden traden voor zijn geest, maar, helaas, het één nog ontzettender dan het ander. Hij zag zijn zoon, dien hij ver raden had in de handen van de gerechtsdienaars en in zijn ge dachten vergezelde hij hem tot voor de rechtbank, hij zag hem in de folterkamer, op het schavot... Vol schrik wendde hij zijn geest af van dit ontzettend beeld en zuchtte en steende: het moest,het kon niet anders. Moest hij ons dan allemaal in het verderf stor ten? En wederom zocht hij den grooten trooster, den slaap, welke niet komen wilde... Moe en afgemat, niet meer wetend wat te doen, stond hij weer op, verliet zijn legerstede, trok de zware gordijnen voor het venster open en bleef naar buiten staren... naar dien troosteloozen, droeven wintermorgen Wit, wit, alles wit, murmelde hij voor zich heen. Uwe grijze, witte haren spreken duidelijker dan woorden, dat uw te bekwamen, de drang om zich vooruit te werken in de maat schappij, vinden geen plaats in het hart van den hartstochtelij ken voetballer. Het is een feit, dat menigeen zijn toekomst er mee verknoeid heeft. Dan mogen ze komen met een ex-minister Kan een sportman en toch minister ge worden. V/ij gelooven, dat er meer zijn, bij wie de sporlfurie ge heel of gedeeltelijk de toekomst heeft vernield. AI spelen de elftallen nog zoo goed, het voetbalspel is toch maar een miinem deeltje van 's menschen leven. Ons Heer zal niet vragen hoeveel goals ge gemaakt hebt, of ge uw heiligdom van 'n goal handig verdedigd hebt. Maar wel zal Hij rekening vragen van het gedrag voor, onder en na de match. Hoeveel ge gekwetterd hebt en hoe wei nig broederlijk ge geweest zijl; en aan sommigen zal Hij mis schien moeten vragen hoe dik wijls ze Zondags de Mis hebben zuimd, omdat ze dien dag zoo gezegd 'n lange reis moesten ondernemen. Aan de supporters zal Hij herinneren hoe ze hun Zondag niet heilig hebben doorgebracht en eerder met gejaagdheid naar 't sportterrein togen, dan Hem onder het Lof 'n klein half uurtje te komen bezoeken, om er de verlangens van hun hart bloot te leggen. Men kan supporter zijn, maar men moet daarom zijn heilige Zondagsgebruiken en bezighe den niet verwaarloozen. Liever 'n arme godvruchtige mensch, die geen krachttoeren kan uithalen, maar die lacht om dat zijn ziel gelukkig is, dan 'n struisch gebouwde sportman, die nijdig kijkt en wiens bin nenste leeg is aan ware groot heid, aan zedelijken trots. We leven in een vreemden tijd scherp staan het goed en het kwaad tegenover ekaar. Een groote opbloei van het godsdienstig leven staat tegen den afval van ontelbaren. Ziehier eenige gegevens, die laten zien, dat wij niet te hard moeten juichen. Van 1925 tot het einde '27, dus binnen drie jaren werdsn in Duitschland 218.750 personen godsdienstloos. Deze waren katholieken, de Evangelische Kerk leed nog veel zwaardere verliezen, n.l. in denzelfden tijd 1.243.092 personen. De crema toria zijn in Duitschland in de jaren 1900—1926 van 5 tot 76, en het aantal verbrandingen van 639 tot op 40.045 gestegen. In Weenen vonden in 1925 nog maar 2815 lijkverbrandingen plaatsdit jaar, dat bijna afge sloten is, zullen het er ongeveer 4400 worden. Ook een goed deel van de slechts civiele huwe lijken komt op het conto d^r dagen hier op aarde niet velen meer zijn, heeft zij gezegd. Welk een koude rillingen gevoel ik toch voortdurend. Ben ik misschien ziek? Ja, zuchtte hij, ik ben maar al te ziek.... O, dat zulke ^agen nog over ons huis moesten komen! De grijsaard bekeek zich in den spiegel en schrok hevig van zijn eigen beeld, toen hij zijn verwelkte gelaatstrekken, omlijst door een grijzen baard, beschouwde. Welk een bleeke en aschgrauwe kleur, stamelde hij en vol ontzetting wendde hij zijn oogen van den spiegel af. O, mijn God, waarom toch Hier, hier brandt het als vuur, zuchtte hij, terwijl hij zijn hand op zijn borst legde. Maar ik ben niet ziek, neen, het is slechts opwinding. Ik zal trachten te ver geten wat moest geschieden; dan zal het wel weer beter worden. Neen, neen, ik ben in het geheel niet ziek I... En de zieke trachtte te vergeten. Niettegenstaande het slechte weer liet hij een paard zadelen en voorbrengen, reed van het eene pachtgoed naar het andere in de rondte, beschouwde de uitgestrekte velden, welke nu sluimerden onder een dikke laag weldadige sneeuw, zag naar de gevulde korenzolders, naar de rijke stalling, naar het trotsche Slot, in één woord naar alles wat zijn geest maar afleiding kon bezorgen en hetgeen hij vroeger met zooveel liefde kon bezien. Maar nu was er geen blijdschap of vreugde meer in zijn Vrijmetselarij. In Weenen be droegen zij in 1925: 2670, dat is tegenover het voorgaande jaar een toename van 500. Voor Berlijn zijn de getallen eveneens enorm. Plaatsen we daarbij de statis tieken over huwelijken en echt scheidingen, over moraliteit, dan blijkt, dat we naar het heiden dom terugkeerendat we den tijd gaan beleven van het oude Rome: uiterlijk een groote be schaving maar inwendig ruw en bedorven. Xfïg889&d68 Hidsdesllagoa. Versterk uw nieren Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezond heid en energie door uw nieren te helpen om de schadelijke en kwaad doende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tot een lustDie pijn in de lendenen, die urinestoomissen, dat vermoeid, zenuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen, alle te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen worden. Piekeren helpt u niet. Wordt flink en gezond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke nier geneesmiddel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bestaat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de ver zwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierver schijnselen als rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaas ontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun tegenwoordige goede gezondheid aan de genezende eigenschappen van dit niermiddel. Begin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt herkrij gen. Verkrijgbaar (in glas verpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 39 Een sensationeel verhaal. Het geheim der Egyptische naald. Dr. Shiffmann, een specialiteit op gebied van het onderzoeken der voor- historische kunstschatten, was juist van een lange studiereis terug gekeerd. Onder de talrijke kunst schatten en antiquiteiten, die hij uit het land der oude Fharao's had meegebracht, bevond zich o. a. ook een met kostbare edelsteenen versier de dolk, die om zijn vorm zijn naam van „Egyptische naald" droeg. Aan dezen dolk moet een eigen aardig geheim verbonden zijn. Langen tijd geleden had men hem gevonden bij de opening van een oud konings graf en van dezen dag af werd een ieder die hem in zijn bezit kreeg, door zijn vloek getroffen. Zoo vond men een kunsthandelaar die hem het eerst in zijn -bezit kreeg op zekeren dag onder zeer geheim zinnige onverklaarbare omstandighe den vermoord. De dolk stak hem midden in het hart. De dolk ging in andere handen over. De nieuwe eigenaar kreeg, terwijl hij den geheimzinnigen dolk harl; het liet hem alles onver schillig en koud. Thuisgekomen liep hij, als door furiëen aangezet, van de eene kamer naar de andere en overal stiet hij op herinneringen van vroeger. Nu eees zag hij een of ander voorwerp van zijn kleinzoon, die hem zijn groet niet meer waardig keurde; dan weer zag hij iets van zijn schoondochter, die hem gewaarschuwd had voorden naderenden dood een ander maal deed iets hem herinneren aan zijn zoon, dien hij verraden had. Hij liep naar een vuurvrij vertrek in den toren, waar goud en zilver in ijzeren kisten verborgen lag, maar de roode en witte glans van het metaal deed hem pijn. Een stem in zijn borstriep: Judas!... de der tig zilverlingen!... Doodmoe zette zich de Heer Richard ten slotte neer bij het haardvuur in de groote hal, maar ook hier kon hij het niet lang uithouden. De gloed van het vuur deed zijn voorhoofd nog meer gloeien, het was alsof inwendige krachten hem vooruitjoegen. De portretten van zijn voor vaderen keken zoo ernstig op hem neerZoo had hij ze nog nooit gezienHet was hem als riepen zij hem toe: Wat doet gij hier nog langer, verrader? Nu zocht de grijsaard zijn ge moedsrust te herstellen door het maken van goede voornemens; voortaan zoo hij zooveel mogelijk het bezoeken van de Protestant- sche godsdienstoefeningen ver- kan behandeld worden met het van ouds beproefden beroemde wrijfmiddel. beperkt zijne werking niet tot de oppervlakte der huid, doch wordt door zijne bijzondere samenstelling als 't ware onmiddellijk door de poriën der huid ingezogen. dringt daardoor diep in het inner lijk der weefsels, ontbindt de ver giften die zich daar hebben vast gezet, lost ze op en valt aldus de pijn in den wortel aan. verdrijft door zijn warmte-verwek- kende werking alle beletselen, die de werkzaamheid en werkkracht der spieren belemmeren en geeft ze de verloren lenigheid terug. Dit verklaart het verrassend resultaat bij rheumatiek, jicht, |ischias, spit, lendenpijn, spierpijn, strnmheid en dergelijke aandoeningen. Probeer en ondervindt het zelf. Per pot 60 cent, nauwkeurig bekeek, een onbeduidend schrammetje aan den wijsvinger der linkerhand....eenige dagen daarna stierf hij aan bloedvergiftiging. Nu kwam de dolk in het bezit van een Egyptischen uitdrager, van wien Dr. Shiffmann hem tegen matigen prijs kocht. Zou de Egyptische naald ook hem noodlottig worden....zou ook hij er door in ongeluk en verderf ge stort worden Een lezing van Dr. Schiffmann. Eenige dagen na zijn terugkeer in Londen zou Dr. Shiffmann op uit- noodiging van zijn jeugdvriend John Trevor, (die gedurende de 8-jarige afwezigheid van zijn vriend, een der rijkste en aanzienlijkste bankiers in Londen geworden was,) in zijne villa in besloten kring een lezing houden in deze voordracht zou hij spreken over zijn indrukken en er varingen in het rijk der ontwakende sphinx. De gasten die uitsluitend bestonden uit personen uit de voornaamste Londensche kringen, waren bijtijds aanwezig in de elegante villa van Trevor. Tegen half negen verwel komde Trevor de aanwezigen en gaf toen het woord aan Dr. Shiff mann, dien hij eerst officeel had voorgesteld. „Hooggeachte dames en heeren," zoo begon de spreker, met de wel luidende stem van een geschoold redenaar, „ik kom, zooals u reeds gehoord zult hebben, uit Egypte, uit een rijk, dat een eeuwen-oude beschaving achter zich heeft, die thans echter verdwenen is. Aan den voet der duizend-jarige pyramiden, de monumentale bouwwerken der onde Egyptische Fharao's, die tot nu toe nog niet geëvenaard werden wanneer het licht der opgaande maan het steenen gelaat der raadselachti- sphinx als een spookachtige silhou ette uit de doffe zandvlakte der mijden hij zou zijn kleinzoon toch in het geheim katholiek laten opvoeden; hij nam zich vooreen groote som gelds aan de armen uit te deelen.... enz. Eindelijk brak de lange avond en de nog langere nacht aan. De oude Tom bracht zijn Heer de gewone dronk voor deze zich ter ruste begaf. Tot zijn groote ver bazing noodigde Sir Richard hem, voor den eersten maal in zijn leven uit, bij hem te blijven zitten en den beker met hem te deelen. Hij was hang op die eenzame kamer. Hoofschuddend gehoor zaamde de dienaar en bromde voor zich heen Nu zou ik bijna ook gaan gelooven, wat ze daar beneden onder het dienstvolk mompelen, dal hij een voorgevoel van den dood heeft. Dien avond sprak de oude Heer den wijn meer aan dan hij ge woon was en tot na middernacht zaten ze nog bij de bekers. Hij werd hoe langer hoe spraakzamer en ten slotte vertelde hij den eerlijken Tom alle gebeurtenissen en alles wat er den vorigen avond was voorgevallen. Maar in plaats van instemming te vinden bij den man, die het tot heden toe nog nooit gewaagd had een afkeurend woord over zijn Heer te zeggen, stond hij deze keer tegenover onverholen, eerlijke, opreente ver ontwaardiging. Met tranen in de oogen wilde Tom zijn Heer juist den dienst opzeggen, toen een heftig kloppen woestijn doet oprijzendringt onwillekeurig, die majestueuze leer der oud-Egyptische mythologie tot ons bewustzijn door, volgens welke de zielen der afgestorven alleen dan rust vinden in het andere leven, als hun graf en mummie door niemand aangeraakt of door niemand gestoord wordt. Een vreeselijke vloek bedreigt hen die zich aan het heiligdom der ko ningsgraven vergrijpen, en de rust der dooden storen..-. Bij de opening der koningsgraven en het te voor schijn halen der mumies van de Oud-Egyptische koningen hebben zich, zooals men weet, verschillende mysterieuze dingen afgespeeld. Nog kort voor het uitbreken van den wereldoorlog gebeurde dit, toen zeven bekende Fransche kunstenaars en kunstkenners naar de graven der Fharao's trokken om daar den geest van het Oude Egypte te leeren ken nen en in de koningsgraven binnen te dringen. Over hen zou het eerst de vloek der Fharao's in vervulling gaan. Zes van dezeven werden door den dood uit het leven weggerukt. Thans leeft nog een van hen... hij heeft echter nooit de graven der Fharao's betreden, want hij werd telegrafisch naar Parijs teruggeroe pen. In Parijs hebben deze gebeur tenissen groot opzien gebaart en ook bij ons in Londen vormden zij het onderwerp van vele gesprekken, te meer nog daar het aantal slacht offers nog niet voldoende scheen. Wij herinneren ons immers nog heel goed den dood van Lord Car- navon, die bij de opening van het graf van Toetanchamon aanwezig was. Ook George Could en Joel en Archibald Douglas Roed, werden, zooals bekend is, door den vloek der Fharao's getroffen, laatstgenoemde juist op het oogenblik toen hij de mummie van den Fharao met Rönt genstralen wilde doorlichten. En steeds verder voltrok zich dit doemvonnis !De beroemde Fransche Aegyptoloog Casanovo, die eveneens bij de opening tegenwoordig was, overleed spoedig daarop plotseling. Hij werd in den dood gevolgd door een der grootste Europeesche Ae- op de hoofddeur beiden plotseling van schrik deed opspringen. Een oogenblik later kwam er een dienaar binnen en meldde, dat de onder Sheriff op komst was en twee minuten later was Sir Richard in hechtenis genomen. Van het bevelschrift tot gevangen neming hoorde hij slechts deze woorden Een vermomde papist, die ernstig verdacht wordt de vlucht van zijn zoon, een Roomsche Mis paap, begunstigd te hebben door de wettige Overheid te bedriegen... Toen zonk hij bewusteloos in zijn leuningstoel neer. De Sheriff liet hem des nachts bewaken en des morgens werd hij naar de gevangenis van Preston gevoerd. Meer dan ontzettend was het ontwaken van den ouden man, die nog zoo pas een centenaars- last op zijn geweten had geladen, om zich uit de handen van het gerecht te houden en die zich nu plotseling in zijn eigen strikken gevangen zag. Dit ontwaken viel als een ge weldige slag op hem neer en ver pletterde de laatste levenskracht van den ongelukkigen grijsaard. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 11