Tweede Blad "Fan „PEEL EN MAAS Grootvader en kleinzoon. fn Vreemd bezoek FEUILLETON De nieuwste ver- keerssignalen. Wat ziek zijn kost. Verstuikingen Kloosterbalsem Land- en Tuinbouw DONDERDAG 31 OCTOBER 1929 Vijftigste Jaargang No. 44 (Allerzielen-verhaal). Gansch aanschouwelijk en levendig beschrijft de bekende pastoor Koch, hoe hij met eenige vrienden, op de vleugelen der phantasie natuurlijk, een bezoek bracht, op Allerzielen.... aan 't vagevuur. „Heel in de nabijheid, waar we staan, zien we midden in een vlam, die weliswaar niet erg hoog is, maar toch zeer pijn doet, een oud moeder tje. Aan het bekommerde gezicht met de vele rimpeltjes merkt men, dat voor haar de aarde ook geen para dijs geweest is en met de sidderende stem en tranen in de oogen, roept zij, zoodat het ons door merg en been gaat: Mijne kinderen, hebt medelijden met mij. En altijd weer herhaalt zij haar roep, zoodat zelfs een andere arme ziel, die naast haar ligt, vraagt: Hoe komt het dan, moedertje, dat gij nog in 't vagevuur zijt, hebt gij dan niemand die voor u bidt? En het arme vrouwtje vouwt de handen en terwijl warme tranen haar over de wangen rollen, zegt ze met diep-treurigen blik: Niemand die voor mij bidt7 Och, ik heb er genoeg, die voer mij konden bidden. Zeven kinderen en dertig kleinkinderen heb ik op aarde. Maar ziet eens daaronder. Daar kunt u op 't kerkhof mijn graf zien. Nu op het oogenblik zijn er een paar van mijn kinderen met een kleinkindje; zij hebben een krans meegebracht en een dozijn kaarsen; wij kunnen zelfs hooren wat zij zeg genkunt gij 't verstaan? Ziet dien man daar met dat grijs costuum, dat is mijn oudste zoon. Luistert eens, hij zegt iets. Ja, zoo zegt hij, hier ligt mijn moeder nu reeds acht jaar; zij was een goede vrouwveel leed en zorg heeft zij haar heele leven gehad; zeven kinneren bracht zij in alle eere groot, daarom hoeven wij niet meer voor te bidden, zij bidt thans voor ons in den hemel. Als 't moedertje in 't vagevuur die woorden hoort, slaat zij de han den voor 't gezicht en begint stil te weenen. Ach, zucht zij, voor mij hoeft men niet meer te bidden. Ja, wegens mijn kinderen, wijl ik hun dikwijls te veel toegegeven heb, ben ik nog altijd hier in 't vagevuur.... nog slechts drie onze vaders moeten voor mij gebeden worden, dan is de hemel open. Doch wanneer zullen die gebeden worden Maar wat is dat Zie, daar komt het kleinkindje, Stieneke, dat ik op aarde niet meer gekend heb, weer terug, de anderen zijn al weg. Wat doet het O, God! het gaat op de knieën zitten,... het bidt voor mij.... de grootmoeder. Onze Vader, die in de hemelen zijt! En het oude moedertje luistert en luistertaldoor schooner wordt haar gezicht: de vlammen rondom haar worden kleiner en zwakker de teeke nen van smart en pijn, de rimpels in 't gezicht verdwijnen men kent haar bijna niet meer terugde hemel spreidt reeds over haar zijn glans en daar opeens zweeft zij omhoog, een Engel komt haar tegemoet en met den jubelkreet„Gloria in Excelsis Deo", vliegt zij den hemel in. Nauwelijks heeft zij 't vagevuur verlaten en wie van ons keek haar niet verlangend na? of de vriendelijke engel, die ons binnen gelaten had, zegt Gaat eens naar dien hoek, daar vindt u nog een bekende, die al lang (Treffend historisch-romanlisch verhaal uit de tijden van de Katholieken-vervolging in Enge land onder koningin Elizabeth). Vrij naar het Duitsch door B.B. 12 Zij wilde hein nog veel meer vertellen, maar de zware stap van een gerechtsdienaar klonk in den gang en bevreesd voor ontdekking liep zij aanstonds weg. De avond was gevallen. De knaap, die nog steeds alleen op zijn kamer gevangen werd gehou den, begon eens kalm over zijn toestand na te denken en aldra had hij een vluchtplan gemaakt. Het scheen hem niet moeilijk om de wacht, die van tijd tot tijd een ronde maakte, te ontkomen. Maar hoe zou hij naar zee komen en wat nog veel lastiger was, hoe naar den overkant van de zee te vluchten? Als ik het moeder maar eens kon vragen, dacht hij, wel licht zou zij met hem willen weg vluchten. Toen viel hem in, dat het mis schien niet zoo heel moeielijk zou naar den hemel verlangt. We gaan er heen, en daar hooren we reeds een stem, die ons toeroept: Bidt voor mij, dierbare vrien den, bidt voor mij, Hoelang ben ik reeds hier En we bespeuren een man, die eens in hoog aanzien stond in onze stad, gezien was bij allen, die geld en goed bezat een braven, goeden man, die echter ook, zooals iedereen zijn fouten en g'ebreken had. Hoe! zoo vragen wij ver wonderd, zijt gij nog in 't vage vuur Bij uwen dood, was toch iedereen overtuigd, dat gij rechtstreeks naar den hemel gingt Ja, antwoordde hij, terwijl hij de vlammen rustig om zich laat heen kronkelen. zoo dachten de men- schen en ik geloofde het zelf. Maar toen ik gestorven was en voor Onzen Lieven Heer stond, en mij zeiven zag, zooals ik in werkelijkheid was, erkende ik: hoeveel mij nog ontbrak om een „rechtvaardige" te zijn. Maar omdat ze allemaal zoo'n goede mee ning over mij hadden, hebben zij niet veel voor mij gebeden. Daarom juist ben ik reeds zoo menig jaartje hier.... Zelfs mijn vrouw en mijn kinderen meenen, dat ik geen gebed meer noodig heb. Kijk eens daar op het kerkhofdat prachtig marmeren monument op mijn graf, duizenden heeft het gekost.... een enkele Onze Vader, was mij liever". Wij krijgen medelijden, innig me delijden met die arme ziel. En stil vouwen wij de handen en bidden voor haar.... En met vreugde zien wij voor onze oogen hoe de smart iets vermindert en zij dichter komt bij haar verlossing. De engel leidt ons verder, totdat we opeens uitroepen: Wat is dat dan daar zit een priester, een pastoor in 't vagevuur Zijn die dan ook al hier? De priester heeft onze stem ge hoord en met diepen weemoed zegt hij Waarom zouden wij dan niet in 't vagevuur zijn Wij zijn toch ook menschen.... met menschelijke fouten en gebreken.... En hoe groot is de verantwoordelijkheid van den priester? Gij hebt slechts voor de eigen ziel te zorgen, wij echter moesten duizenden in den hemel brengen. Veertig jaar was ik pries ter op aarde en meent u, dat ik niet het een of ander verkeerd ge daan heb Van duizenden en nog maals duizenden heb ik de biecht gehoord en van iedereen moet ik rekenschap geven. Voor duizenden heb ik gepreekt en jong en oud voorbereid voor den dood. Allen moest ik raden en helpen en altijd weer was het: De pastoor heeft het gezegd. Dertig jaar lang was ik pastoor in een parochie; duizenden kinderen heb ik voorbereid voor de eerste H. Communie en hoevele, hoevele daarvan zijn, zonder mijn schuld verloren gegaan Naar mij keek de heele parochie; ik kon mij verbergen zooveel ik wilde, iedereen wist toch alles wat de pastoor deed. Veel vreugde en veel goeds heb ik beleefd maar ook veel zieleleed, en veel, waaraan mijn hart niet eens dacht, werd verkeerd uitgelegd. Juist zij, wien ik het meeste goed gedaan heb, hebben mij het meest vervolgd, en als de duivel, door de kwade, lasterende tong zijn gift over mij uit spuwde, heb ik meer dan eens aan het woord gedacht, dat van onzen Heiland gezegd werd: „Door Beelze bub drijft hij de duivelen uit." Als onze Lieve Heer belasterd is geworden, mag men zich niet be klagen maar gelooft u dan niet, zijn om langs de oeroude klimop, welke tegen den muur tot onder en boven zijn vensters was opge groeid, naar beneden in den tuin te glijden en aan den anderen kant van het huis op dezelfde manier weer naar het venster van de jachtkamer te klimmen. John was die eenzaamheid al lang moe en hij besloot dus het waagstuk, hetwelk hem in het geheel niet gevaarlijk toescheen, te ondernemen. Hij wachtte totdat het heelemaal nacht en pikdonker was, toen opende hij zachtjens het venster en luisterde met ingehouden adem. Daar hoorde hij de wacht juist voorbij gaan. Kijk, daar gaat hij juist voorbij, daar gaat hij de hoek om.,.. Nu moet ik de gelegenheid waarnemen, fluisterde hij bij zich zelf; voordat hij weer terugkomt moet ik beneden zijn. Licht als een eekhoorntje sprong de behendige knaap op de venster bank, men hoorde een geritsel tusschen de bladeren van het klimop en eenige minuten later stond John rechtop in den tuin en schudde de koude sneeuw van zijn kleeren. Toen hoorde hij wederom de afgemeten slappen naderen van den wacht, de kleine bukte zich snel achter een hooge taxus-haag en liep aldus verscholen achter den hoogen heg zachtjes, zonder gezien te worden naar den anderen kant van het huis. dat bij dat alles, de priester ook wel eens iets doet, wat niet zijn moest? Toen ik stierf was er juist geld ge noeg in mijn kast, om mij te laten begr aven de rest hadden de armen gekregen. Er bleef niet zooveel over, dat voor mij een H. Mis kon ge sticht worden. Er kwam een nieuwe pastoor en ik was weldra vergeten. Ziet dat graf, dat allen voorbijgaan, dat is het mijne. De pastoor wijst met zijn oude, verwelkte hand. naar zijn graf, waar men hem voor vele jaren ter ruste gelegd had, en zegt dan opeens Wat zie ik daar? Daar knielt iemand 1 O GoddankIn mijn parochie bidt nog iemand voor mij. Wie is het Truke, het oude Truke, die ik/ nu zestig jaar geleden voor bereid heb voor de eerste H. Com munie Zij heeft, ocharmhaar vage vuur op aarde. Maar in al haar kruis en lijden denkt zij nog aan haar ouden pastoort zij bidt nog voor mij den rozenkransO Godhoe zal ik U danken! En wij zien, hoe Truke, daar onder bij het eenzaam, verlaten pastoorsgraf bidt en hoe koraal na koraal door haar hand glijdt en hoe met ieder weesgegroet de pastoor gelukkiger wordt. En krek heeft Truke den laatste: „Glorie zij den Vader", gebeden, daar wordt het opeens licht en helder en klaar in 't vagevuur. De engelen komen aanvliegen en zetten den pastoor een groen kransje op het hoofd het kransje, dat hij bij zijn eerste H. Mis gedragen had en onder den jubelzangSanctus, Sanctus, Sanctus, vliegen zij met hem den hemel in En stil, heel stil verlaten wij het vagevuur, met vreugde en smart in de ziel, en de engel, die ons binnen gelaten had, teekent een groot kruis over diegenen van ons, die het vol gend jaar op 't kerkhof zullen liggen.... Ingïzanien MeiMsetagea. Waarschuwingen van nierzwakte. Doffe pijn in den rug na inspan ning, of scherpe steken, als gij u na bukken opricht, is dikwijls het eerste verschijnsel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoor- nissen, hoofdpijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hart kloppingen, kortademigheid, vermage ring of krachteloosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste organen van het lichaam, en derge lijke verschijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aange daan zijn. Verwaarloos zulke waar schuwingen niet Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben. Begin onmid dellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de goede werking der nieren, en beschermt u tegen rheu- matiek, lendepij n, ischias en urine- stoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zoodanig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij weder flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten af 1.75 per flacon. 39 In de „Kampioen" bespreekt de Hij zag het venster van de jachtkamer, waar hij wist, dat zijn moeder was, helder verlicht en zijn hart jubelde bij de gedachte, dat hij haar binnen enkele minuten weer zou zien. Moedig ging hij aan het werk en zijn goede Engel beschutte hem in zooverre, dat hij in het donker niet een of andere brooze, licht breekbare, dorre tak greep en op den grond viel. Een paar musschen in hun diepe nachtrust tusschen het dicht gebladerte opgeschrikt, vlogen op en fladderden weg en een zacht geklop weerklonk op de ronde in lood gevatte ruitjes van het venster van de jachtkamer. Lady Worthinglon, die in ge dachten verzonken bij den schoor steen zat, draaide verwonderd haar hoofd in de richting van het ven ster. Toen hoorde zij wederom kloppen en zacht fluisterend klonk het Moeder, moeder, open het venster! Een oogenblik schrok zij hevig. Was dit niet de slem van haar kind? Sidderend liep zij naar het venster en deed het open, maar hoe blij sloeg haar hart toen zij ineens haar lieveling voor zich zag, die lachend tot haar zeide: Geef mij toch uw hand, moeder, ik kan mij bijna niet meer vasthouden aan die koude venster bank En eenige minuten later lag John tusschen de armen van zijn heer H. J. Beppink eenige van de nieuwste verkeerssignalen. Met de groote uitbreiding van het aantal motorrijtuigen in Jons land zijn de moeilijkheden, welke onze steden voor een vlot rij verkeer verzekeren sterker tot ons gaan spreken. Er zijn tal van hulpmiddelen noo dig, om het verkeer zoo vlot mo gelijk te doen plaats hebben. Een hiervan is de verkeersagent, langzamerhand noodig geworden, teneinde op splitsingen, kruispunten, de noodige teekens te geven. Om nu de te geven teekens te verduide lijken, (waarbij tevens bereikt tracht te worden, dat minder personeel noodig is, heeft men, het eerst in Amsterdam, mechanische of optische signalen ingevoerd. Het „stop"-bord is thans wel algemeen bekend. Het is eenvoudig, gemakkelijk te begrij pen en niet duur. Bij avond echter zijn., de teekens niet voldoende duidelijk. Den Haag heeft sedert kort twee seinpalen, waar in roode of groene letters resp. de woorden „stop" en „vrij" kunnen verschijnen. Het thans in Rotterdam gebruikte systeem is niet met een paar woor den uit te leggen. Allereerst heeft men daar een „stop"-signaal, bestaan de uit een roode circel met een dunne metalen V erin, Rood licht beteekent „stop", groen licht is „doorrijden". De verkeerstroomen worden ge splitst door middel van borden. Hierop staat bijv. Richting Hofplein, gevolgd door een rooden pijl. Weet men nu niet waar dat Hofplein ligt, dan vervalt elk nut van dat bord, Ook is het gebruik van den rooden pijl onjuist. Deze verkeersseininrichting is reeds eenige maanden in gebruik, en niet alleen te Rotterdam, maar ook allerwegen daarbuiten heeft men in gezien, dat dit systeem in depractijk buitengewoon moeilijk te begrijpen is Eerlang zal men nu weer een geheel nieuwe lantaarn aanbrengen. Deze bestaat uit een ingenieus sa menstel van lampen en spiegels. De lantaarn bevat drie naast elkander gelegen vierkante velden, op elk waarvan het mogelijk is, een rooden pijl of een groenen rechthoek te doen verschijnen. De pijlen wijzen naar links, boven en rechts resp. voor linksaf, rechtuit en rechtsaf- gaand verkeer. Is het nog noodig, na deze be schrijvingen veel commentaar te §ëven We zien de verscheidenheid van hulpmiddelen tot in het uiterste doorgevoerd. In dezelfde stad wor den meerdere „systemen" gevolgd. Hoe moet het automobilisten of motorrijders uit andere deelen van het land vergaan, wanneer zij deze signalen zien Kan men hen kwalijk nemen, dat zij zpo'n regeling niet begrijpen Eenheid, ook in de verkeerssignalen moet hier de oplossing brengen, van het steeds moeilijker probleem der verkeersregeling. Dr. W. S. Rankin, directeur van een der grootste ziekenhuizen in Noord-Amerika, heeft uitgerekend, dat de bewoners van de Vereenigde Staten ieder jaar het enorme bedrag van 10 milliard dollar besteden, om de onkosten te bestrijden wegens ziekte, ongevallen, geneeskundige behandeling, gemis aan arbeidsloon enz. dit is meer dan het negende gedeelte van het totale jaarlijksche inkomen van het Amerikaansche volk. In het geneeskundig tijdschrift bespreekt de schrijver de verschil overgelukkige moeder. Jij, leelijke, stoute, lieve, beste kleine bengelHeb ik je niet verboden om langs die oude vermolmde, brooze klimoplakken te klimmen Ja, om vogelnestjes te zoeken, antwoordde de knaap openhartig, maar U bent toch geen vogelnestje! En ik wil mij niet laten wegvoeren zonder U eerst nog eens gezien en goeden dag gezegd te hebben, voegde hij er ernstig bij. Toen begon hij alles te vertellen, wat er allemaal sinds gisteren avond was voorgevallen, en wat hij geantwoord had en hoe hij bijna een martelaar was' geworden en den hongerdood gestorven was en dat hij al bij zich zelf besloten had liever te sterven, dan zijn Oom te verraden of zijn geloof te ver loochenen. Het hart van de moeder jubelde inwendig van blijdschap over deze edele woorden en brave, dappere gezindheid van haar kind, haar liefste lieveling. Tranen van vreugde welden op in haar oogen en zij kon niet nalaten haar kind nogmaals te omhelzen. Zij wachtte zich echter wel hem te veel lof toe te zwaaien uit vrees, dat zijn onbewuste ootmoed en dapperheid niet in een ijdel, trots gevoel van zelfbewustheid en zelfbehagen zou overslaan. Toen sprak John haar van zijn vluchtplannen, maarzij antwoordde hem, dat die slechts konden ge moeten dadelijk ver zorgd worden. Wrijf de verstuikte deelen opwaarts met A k k e r s Kloosterbalsem en zwachtel te. Doe dit 's morgens en 's avonds opnieuw. Akker's Kloosterbalsem maakt Uw spieren weder lenig en is een héérlijk wrijf middel bij spit, stramheid in de ledematen, stijven nek. spier pijn. ischias, rheumatiek. jicht, lendepijn. AKKER's ook onovertroffen bij brand- en snijwonden tweren. aambeien, winterhanden en voeten Overal verkrijgbaar In porcelelnen potten van 20 Gr. f0.60. van 50 Gr. S fl.van 100 Gr. A f 1.75 lende middelen om dit bedrag bin nen bepaalde grenzen te brengen, Ieder mensch zoo schrijft Dr. Rankin brengt tusschen wieg en graf ongeveer het veertigste deel van zijn leven door, terwijl hij ziek te bed ligt. De arbeider verliest op deze ma nier aan arbeidstijd gemiddeld 2 pet. d.w.z. meer dan 7 dagen per jaar. Het veertigste deel der bevolking is geregeld ziek en moet in bed blijven, Van iedere 1000 personen lijden er 50 aan chronische langdu rige ziekten, zooals tuberculose, kanker, hartziekte, ingewandziekte enz. enz. Voor de behandeling van deze ziekten besteedt het Amerikaansche volk ieder jaar 2.5 miliard dollar of ongeveer 100 dollar per huisgezin. Daarbij komt nog een verlies aan arbeidsloon, dat veilig op 2 milliard dollar geschat kan worden. Rekent men verder het verlies, dat in zaken geleden wordt, wan neer de ziekte een doodelijk verloop heeft, dan komt men tot een som, die gerust op ongeveer 10 milliard dollar gerekend kan worden. Het totale jaarlijksche inkomen der Vereenigde Staten bedraagt ongeveer 90 milliard dollar. Vanzelf dringt nu, bij de beschou wing dezer getallen de vraag op: In hoeverre het nationaal vermogen en de persoonlijke inkomsten deze verliezen kunnen dekken. Volgens de officieele gegevens waren in het jaar 1928 ruim 49,7 pet. der patiënten, die in de zieken huizen werden opgenomen in staat om zelf de kosten geheel en al te betalen, 19.3 pet. der patiënten kon den slechts gedeeltelijk hun rekening voldoen en 31 pet. moesten gratis behandeld worden. Over de kosten der particuliere behandelingen ont breken nauwkeurige statistieken. Men kan echter gerust aannemen, dat ook hier dezelfde toestanden bestaan en dat dus 50 pet. der patiënten de doktersrekening in één keer, 20 pet. in termijnen betaalt, terwijl 30 pet. der rekeningen onbetaald blijven. HET VEE-RIJKE NEDERLAND. TOCH ETEN LEGER EN VLOOT BUITENLANDSCH VLEESCH. De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijke Neder- landsch Landbouw-Comité en de R. K. Ned. Boeren- en Tuinders- bond, hebben zich in een adres tot den minister van Defensie gewend met het navolgende lukken en kans van slagen zouden hebben na een heel goede, dege lijke en uiterst voorzichtige voor bereiding. Het besle voor het oogenblik was, dat hij zich nu maar geduldig zonder tegenstreven naar Preston liet voeren; zij zou dan ondertusschen eens kalm kunnen nadenken en middel en uitweg zoeken om op het gunstigste oogen blik in te grijpen en haar John uit de handen van zijn belagers te redden. Langen tijd nog bleef zij met den knaap praten en gaf hem allerlei aanwijzingen en raad gevingen, hoe hij zich voor het gerecht moest gedragen en wat hij hun op sommige strikvragen moest antwoorden. Zij sprak ook over zijn ongeluk- kigen grootvader, spoorde hem aan en wekte hem op om zijn .gevan genschap op te offeren voor het heil en de bekeering van den diep gevallen grijsaard. Toen knielden zij neder en tesamen baden zij een vurig ge bedje. Toen zij opstond en onder tranen wellicht voorden laatsten maal hier op aarde het heilig kruisteeken maakte op het voor hoofd van haar kind, toen vlamde in haar moederhart iets op, dat veel geleek op den moed en het heilig vuur, waarmede de Macha- beesche moeder hare kinderen aanvuurde, toen zij een voor een in hare tegenwoordigheid werden doodgemarteld. Gelijk bekend is, heeft de Neder landsche veeteelt nog steeds me: groote bezwaren te kampen. Ver schillende landen, welke een belang rijk afzetgebied vormden voor de producten van de Nederlandsche veeteelt, belemmeren den export, hetzij door het heffen van hooge invoerrechten, hetzij door een alge heel verbod van invoer van Neder- landsch vee en versch vleesch om al of niet gegronde redenen van sanitairen aard. Het ligt voor de hand, dat dit zeer zwaar drukt op de hierbij betrokken kringen onzer landbouw bevolking. Alle middelen, die er toe kurnen bijdragen om dezen druk te ver minderen, verdienen dan ook zooveel mogelijk van regeeringswege te worden gesteund. Van veel belang kan daartoe zijn. dat het verbruik van inlandsch vleesch toeneemt boven dat van het buiten- landsche en dat deze toename wordt bevorderd. Naar algemeen bekend is, wordt door het personeel van het Neder landsche leger en de Nederlandsche vloot nog steeds buitenlandsch vleesch gebruikt. Waar het prijsverschil van geen groote beteekenis meer is, zou, nu de export van binnenlandsch vleesch belemmerd wordt en daardoor de prijs ervan wordt gedrukt, de Neder landsche veehouderij zeer gebaat zijn, indien zij op afname van haar product door leger en vloot, als belangrijke consumenten, zou kunnen rekenen. Adressanten verzoeken daarom den minister wel te willen bevorderen het daarheen te willen leiden, dat voor leger en vloot in het vervolg wordt gebruikt gemaakt van inlandsch vleesch. Uitvoer van aardappelen. De uitvoer van aardappelen was in September betrekkelijk slechts weinig grooter dan in Augustus j.l. en veel geringer dan in September van het vorige jaar. In totaal gingen 41.790 ton ter waarde van f 1.880.000, onze grenzen over, tegen 36.623 ton ter waarde van f 1,654.000 in Aug. j.l. en 59.830 ton ter waarde van f 2.888.000 in September van het vorige jaar. Van de uitgevoerde aardappelen waren 37.448 ton ter waarde van f 1.730.000 kleiaardappelen, 734 ton veenaardappelen en 3608 ton zand- aardappelen. De uitvoer was over een groot aantal landen verdeeld, van welke voor kleiaardappelen België met 10.933 ton, Frankrijk met 7155 ton, Argentinië met 6612 ton en 'Duitschland met 4070 ton de grootste afnemers waren. Van de veen- en zandaardappelen nam De stormvloed der vervolging steeg met den dag steeds hooger en hooger. Wie zou metzekerheid kunnen zeggen, dat Engelands bodem in het zoo juist begonnen jaar ook niet het martelbloed van kinderen zou drinken? Voor het Gerecht. Vier dagen na de zoo even ver haalde gebeurtenissen heerschte er onder de talrijke katholieken bewoners van de stad Preston groote opwinding. Preston draagt namelijk zijn naam niet voor niets (afkorting van Priestlown d.i. Priesterstad). Zijn oer-oude Parochie kerk. toegewijd aan den H. Wil- fried, met zijn zware burcht achtige toren, welke pas kort geleden wegens bouwvalligheid moest worden aigebroken, werd reeds gebouwd in de eerste eeuw van Engelands bekeering. De inwoners van Preston zijn de kerk altijd getrouw gebleven. Zelfs na de treurige dagen en bloedige vervolging onder Hendrik VIII en Koningin Elizabeth gold de stad nog altijd als het middel punt van het katholieke Lancashire en wordt heden nog het »Engelsch Rome" genoemd. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 7