ïpgsel Boomkweekerij le klas Fruitboomen De Kippenhouderij op het platteland School Veulen. Qemengde Berichten Distri ets-Arbeidsbeurs waiavaiirom voor kippenhok- en Stalverlichting. Peter Hendrix A Schraven, Blitterswijk Donderdag 31 October 1929, No. 44. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. De hanen apart houden? VRAAG Ik heb 6 hanen (Witte Leghorn) bij mijn kippen, die nu met kunstlicht gevoerd worden. Woensdag ben ik hiermede- begonnen. Zou ik de hanen er bij laten of deze apart zetten tot het voorjaar. Ik ben bang, dat ze dan niet zoo geschikt zullen zijn voor de broedeieren. B. te O. ANTWOORD: U neemt in het a.s. voorjaar toch geen broedeieren van dezë kippen, welke u met kunst licht gaat voeren Ik zou het u niet aanraden, want daar u eendaags kuikens verkoopt, zult u m.i. meer schade hebben door de slechte broed- uitkomsten dan nu voordeel door de meerdere wintereieren. Over het algemeen is het voeren bij kunstlicht aan fokdieren beslist af te raden. Iets anders is het, wanneer u een maand voordat u de broedeieren gaat rapen de dieren 's avonds een poos verlichting geeft en er dan de hanen bij laat. Een kennis^van mij, die jaarlijks duizenden kuikens voor den verkoop broedt, doet dat al 'n paar jaar lang met groot succes. Maar niet gedurende den heelen winter, om maar veel dure eieren te rapen, o neen! Alleen om de fok dieren wat levendiger te maken tegen den broedtijd. Onderzoek ochtend voer. VRAAG: Ik gebruik standaard- ochtendvoer; de samenstelling staat op de label, maar nu zou ik dat voer toch wel eens graag laten onder zoeken. Hoe duur komt zulks? En moet ik daarvoor te Maastricht wezen? B. te O. ANTWOORD: Het onderzoek kunt u laten doen te Wageningen aan het „Bureau van Voederonderzoek." Zoo is 't adres wel voldoende. U stuurt dan 2 monsters op van een kilo b.v. De kosten bedragen onge veer 9 gulden. Ik vind het echter overbodig. Vertrouw op uw orga nisatie. Windeieren. VRAAG: Geregeld liggen ei 's morgens windeieren onder de zit- stokken op de mestplank. Ze zijn van jonge kippen. Te vet zijn mijn kippen niet. Ze krijgen genoeg schel pen en ook oude kalk van 'n afge broken muur. Ze krijgen den heelen dag zooveel ochtendvoer als ze lusten en de 72 jonge hennen 's avonds 5 pond hardgraan. B. te O. ANTWOORD: Jonge kippen willen nog wel eens meer windeieren leggen in het begin. Te vet zullen uw kippen m.i. zeker niet zijn, want 5 pond hardvoer is voor 72 kippen te weinig. Mogelijk forceert u den leg te zeer met te veel eiwit en daarom zou ik durven adviseeren eens wat méér hardvoer te geven, n.l. één keer per dag. Zooveel als ze lusten. Dus niet wegen. Laat de kippen het zeggen, hoeveel ze noodig hebben. Ik zie graag, dat 'n kip met 'n goed gevulden krop naar stok gaat, vooral nu de nachten zoo lang be ginnen te worden. Al ge<ft u maar een keer daags hardvoer maar dan zooveel als ze lusten dan zullen ze met d'r 72 meer dan 5 pond hardvoer opeten, dat dunkt me zeker. Oude kippen. VRAAG: Ik heb ook nog 42 overjarige W. L. Ze zijn bijna uit- geruid. Zou ik die ook met voordeel kunstlicht kunnen geven? B. te O. ANTWOORD: Als het in 't voorjaar fokdieren moeten zijn, raad ik het u af. Anders niet. Ook overjarige hoen ders leggen 's winters meer eieren, als ze met kunstlicht gevoerd worden. Evenwel zorgen, dat deze in conditie blijven, dus niet te vet maken. Oude dieren zijn gauw te vet, zooals je weet. besluit van den Raad der gemeente Venray van 23 Februari 1929, No. 45/160 v.j., is bepaald, dat de door het Bestuur der Vereeniging tot op richting en instandhouding van eene Roomsch-Katholieke bijzondere lagere school, „St. Antonius", te Venray overeenkomstig artikel 72 derLager- Onderwijswet 1920 gevraagde mede werking voor de stichting eener bijzondere school voor gewoon lager onderwijs te Veulen-Venray alsnog moet worden verleend Den Raad van State, Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, ge hoord, advies van 25 September 1929, No. 673; Op de voordracht van onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 11 October 1929, No. 27240, afdeeling Lager- Onder wijs-Financieel Overwegende: dat artikel 17 der Lage r-Onder wijs wet 1920 het recht van hooger beroep toekent aan ieder, die belang heeft bij de vernietiging of verbetering van een krachtens deze wet door Gedeputeerde Staten genomen besluit; dat belang daarbij is te verstaan in den zin van eigen persoonlijk be lang dat Burgemeester en Wethouders niet geacht kunnen worden, bij de vernietiging of verbetering van het bestreden besluit zoodanig belang te hebben dat Burgemeester en Wethouders in Venray derhalve niet uit eigen hoofde van de beschikking van Ged. Staten in beroep konden komen, doch zij hiertoe alleen gerechtigd zouden zijn, na daartoe door den Raad te zijn gemachtigd, hetgeen blijkens de stukken niet het geval is geweest dat evenmin de Burgemeester ge acht kan worden, bij de vernietiging of verbetering van het bestreden besluit een eigen persoonlijk belang te hebben, zoodat ook hij niet tot het instellen van beroep gerechtigd is Gezien de Lager-Onder wijs wet 1920; HEBBEN GOEDGEVONDEN EN VERSTAAN: Burgemeester en Weihouders van Venray en den Burgemeester van Venray niet ontvankelijk te verklaren in hunne beroepen. Onze Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal ..worden gezonden aan den Raad van State, Afdeeling voor de Ge schillen van Bestuur. Het Loo, den 16 Octeber 1929, (get.) WILHELMINA. (Volgen onderteekeningen). Hieruit blijkt, dat de Kroon niet de beroepen van Burgemees ter en Wethouders en den Bur gemeester ongegrond heeft ver klaard, maar dal die beroepen niet-ontvankelijk zijn verklaard, omdat zij geacht worden geen EIGEN PERSOONLIJK belang hierbij te hebben. Waren Burgemeester en Wet houders in beroep gegaan krach tens een besluit van den Gemeen teraad, zooals door dit College voorgesteld, dan was er geen niet-ontvankelijk-verklaring ge volgd, maar dan was of wel het besluit van Ged. Staten vernietigd of wel het beroep ongegrond verklaard; in beide gevallen zou den de beweegredenen voor de beslissing zijn aangehaald. Omtrent de kwestie zelve of de motieven die de Raad had om te besluiten de medewerking tot op richting der bijzondere school aan het Veulen te weigeren en van den Burgemeester en van Burge meester en Wethouders om tegen het besluit van Ged. Staten in beroep te gaan al dan niet juist waren, is dus geen beslissing in hoogste ressort gevallen. door een luxe-auto van den heer J. exploitant van kermisvermakelijkheden te Bergen-op-Zoom aangereden en tegen den grond geworpen. De dadelijk ontboden geneesheeren kon den slechts den dood constateeren. De 45-jarige voerman laat een vrouw en 6 kinderen achter. Hij was 22 jaar in dienst bij de firma Verpalen. Del^auto-bestuurder, die zeer onder den indruk van het ongeluk was, moet verblind zijn geweest, door de lichten, van een uit de tegenovergestelde richting komende auto, zoodat hij den naast de kar loopenden voerman niet gezien heeft. Stroopryzen. De ruw roggestrooprijzen zijn gestegen tot oorlogsprijzen, men betaalt te Deurne op de eene plaats voor ruw roggestroo 33 gulden en op de andere plaats f 34,50 Onder zand bedolven. Bij het verrichten van werkzaam heden aan het viaduct in den Ringespoordijk bij den overgang van de spoorlijn Amsterdam-Amstelveen, geraakte Maandagmiddag een 62-jari ge werkman onder het* zand bedolven. Na ongeveer een uur te hebben gegraven heeft men den man pas kunnen bevrijden! De levensgeesten bleken echter reeds geweken te zijn. Onder een vrachtauto geraakt. Maandagmiddag heeft te Laren een verkeersongeval plaats gehad met doodelijken afloop. De 45-jarige G. van Veen uit Amersfoort geraakte toen hij met zijn rijwiel een hem tegemoetkomenden vrachtauto onder den wagen. Het linker-achterwiel van den met steenen beladen auto reed van Veen daarvan over de borst met het gevolg, dat hij op slag werd gedood. Hierbij laten wij de beslissing van de Kroon, inzake verleenen van medewerking voor de stichting eener bijzondere school aan het Veulen, in haar geheel volgen. Afschrift 16 October 1929 No. 29. Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz. Beschikkende op de beroepen, in gesteld onderscheidenlijk door: a. Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray; b. den Burgemeester dier gemeente, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Limburg van 31 Mei 1929. 2e Afdeeling, La 4857/8.0, waarbij, met vernietiging van het Schepen in nood. Men meldt uit Urk Maandagavond is te Urk aan gekomen een sleepboot met het tjalkskhip „De twee Gezusters" schipper B. Drenth, geladen met steenkolen, bestemd voor Leeuwarden. Vlak voor de haven raakte het tjalkschip op den havendam vast. De zeven opvarenden konden met moeite gered worden. Een tweede schip „De twee Ge broeders" is door twee sleepbooten behouden binnengebracht. Van dat schip was de mast afgeslagen. Een derde schip ligt voor anker, doch behoeft geen assistentie. Aanryding met doodelyk gevolg. Maandagavond had onder de gemeenten Etten 'en Leur een auto ongeluk met doodelijken afloop plaats. De voerman J. H. van de firma Verpalen, te Leur, was met zijn kar op weg naar huis. Terwijl hij naast den wagen liep, werd hij plotseling Moordaanslag. Maandagmorgen heeft in Serjans- land (gem. Oosterland) een aanslag plaats gehad. De landarbeider E,de L. kreeg twist met den heer A. F. Hoeven, raadslid der gemeente, bij wien hij vroeger in dienst is geweest. De twist liep zoo hoog dat de L. die aan het jagen was, drie schoten op van Hoeven loste. Deze werd door den hagel slechts licht aan een der armen gewond. Vrouw in brand geraakt. Zondagmorgen geraakten in een onbewaakt oogenblik de kleeren van de 8i-jarige weduwe K. R. te Nieuwer-Amstel in brand, doordat zij er vermoedelijk te dicht mede langs de brandende kachel streek. Alhoewel de vlammen onmiddellijk met behulp van dekens gedoofd werden, bekwam de vrouw nog ernstige brandwonden. De oplossing van het bioscoop-conflict. De te Amsterdam Maandag ge houden algemeene ledenvergadering van den Ned. Bioscoop-bond heeft besloten het onder leiding van Minister Ruijs de Beerenbrouck tot stand gekomen voorstel tot'oplossing van het bioscoopconflict in het Zuiden te aanvaarden. Hiermede is het conflict beëindigd. De bioscopen zullen in het Zuiden morgen Vrijdag geopend worden. Do terreur in Rusland. Te Astrakan is Maandag een groot proces geëindigd waarbij 130 personen terecht stonden, beschuldigd van actieve en passieve omkooping, en benadeeling van de staatsvissche- rij-bedrijven door het onrechtmatig steunen van de particuliere visscherij. Veertien beklaagden, 7 staatsambte naren en 7 particuliere vischhandelaars zijn ter dood veroordeeld. De overige beklaagden kregen gevangenisstraf tot tien jaar toe. Do winter begonnen. Sterke vorst in Engeland. Uit Engeland komen berichten over buitengewone sterke nachtvor sten, Schotland en de Noordelijke graafschappen van Engeland, werden door sommige sneeuwbuien bezocht. Op sommige plaatsen werden de boomen, tengevolge van de vorst in een nacht bladerloos gemaakt. In eenige gedeelten van West Engeland en Wales zijn zware regens en hagelbuien gevallen, hier en daar met onweersbuien gepaard. Bij een brand, die bij de Lime- houze Paper Board Mills Ltd Narrow-street te Londen uitbrak, bevroor het water, dat uit de slangen op het plaveisel liep, in korten tijd. De onrust in Palestina. Volgens berichten uit Jeruzalem neemt de onveiligheid daar weder toe. Verscheidene Joodsche winkels zijn door Arabieren overvallen en geplunderd. In een winkel werd de kas geroofd. Men vreest voor nieuwe betoogin gen op 2 November, den herdenkings dag van de afkondiging van de Balfour-verklaring. Te Jaffa verlangen de Arabieren de afschaffing van de electrische straatverlichting, aangezien de Ara bische lantaarnopstekers door de invoering van deze verlichting geen werk hebben. De uitvoerende commissie der Ara bieren heeft besloten, te Jaffa de algemeene staking af te kondigen. Te Jerusalem zijn, zooals gemeld, 2 Arabieren, die tijdens de jongste onlusten een Jood hadden gedood, ter dood veroordeeld, terwijl 2 andere ieder 10'jaar tuchthuisstraf kregen. Daarentegen is een jood vrijgesproken, die beschuldigd wérd een Arabier te hebben gewond. Deze vrijspraak heeft in Joodsche kringen veel voldoening gewekt. De „Graf Zeppelin". De plannen voor de Noordpoolvlucht. Volgens de laatste berichten uit Friedrichshafen schijnt het, alsof de moeilijkheden met de bemanning, die een paar weken geleden in verband met de voorgenomen Noordpool- vlucht van de „Graf Zeppelin" zijn ontslaan, binnenkort uit den weg geruimd zullen zijn. Zooals men weet, had de directie in een circulaire de vraag tot de bemanning gericht, wie zich voor de expeditie wilde opgeven toen zijn van de zijde der bemanning ernstige bezwaren geuit. De Zeppelin-Mij. heeft thans be sloten, de verzekeringen en de salarissen voor de bemanning te verhoogen en ook in hygiënisch opzicht verbeteringen aan te brengen, zoodat de bezwaren van de'deel nemers aan de expeditie voor het grootste gedeelte ondervangen zijn. De „Graf Zeppelin" zal waar schijnlijk einde November een groote proefvlucht ondernemen, die zich waarschijnlijk tot Noorwegen en Zweden zal uitstrekken en waarbij ook een nieuw instrument, een meteorologische automaat, zal worden geprobeerd. De schrik van Düsseldorf. Twee moordaanslagen op oen avond. Vrijdagavond te ongeveer half acht vonden voorbijgangers op de Heilweg te Düsseldorf de 34-jarige Hubertine Meurer zwaar gewond langs de straat. De ongelukkige had zware hoofd wonden en een ernstige schedelbreuk. Zij werd plotseling overvallen, door een onbekend individu, dat op ge heimzinnige wijze verdween. Nauwelijks twee uur na deze aan- ig werd in den tuin van een burgerlijk hotel zekere vrouw Wan ders met zeer ernstige hoofdwonden gevonden. Toen zij tot bewustzijn kwam, vertelde zij ook door een onbekend persoon te zijn aangevallen. De onrust onder de bevolking wordt steeds grooter. Voortdurend volgen nieuwe moordaanslagen, ter wijl de politie ondanks haar uitge breide maatregelen en scherp toezicht voor een zeer geheimzinnige zaak staat. Sneeuw in de Ardennen. In de Ardennen is een nogal flinke hoeveelheid sneeuw gevallen, de eerste van den aanstaanden winter, die nu met rasse schreden in aantocht Meisje vermist. Te Nijmegen is spoorloos ver dwenen een 19-jarig fabrieksmeisje, dat Maandagmorgen de ouderlijke woning heeft verlaten en niet in de fabriek gekomen is. Ontploffing in een kopersmelterij te Apeldoorn. Men meldt uit Apeldoorn In de kopersmelterij van de firma Smit Co., aan de Alexandrinelaan had Maandagmorgen een geweldige ontploffing plaats, toen het 23 man sterke personeel na den schafttijd den arbeid weer had hervat. Een deel der werklieden was bezig met het oude koper in den daarvoor besteraden ketel te smelten, toen eensklaps het deksel van den smeltput met een vreeselijken knal naar boven werd geslingerd en een uitweg vond door de dakbedekking. Door de geweldige ontploffing werd de geheele fabriek van binnen uit elkaar geslagen. Het gansche personeel zocht een goed heenkomen naar buiten. Geen hunner had aan vankelijk den moed zich weer naar binnen te begeven om te zien of er ook menschenlevens te betreuren waren ook al omdat er een zware damp in de fabriek hing. Spoedig bleek echter dat alle werklieden het er levend hadden afgebracht de meesten hadden evenwel een kleine wond aan hoofd handen of ledematen bekomen, door neervallende stukken hout, glasscher ven enz. veroorzaakt. Alleen de arbeider de Wever heeft ernstig het linkeroog gebrand en ook het gelaat verwond. Men vermoedt dat de oorzaak van de exploise gezocht moet wor den in het aanwezig zijn van dynamiet in het koper, dat gesmolten moest worden. Een zielig geval. Op 6 October kwam, naar het .,Volk" meldt een troep Polen en Slowaken, welk transport bestemd was voor de mijnen. Bij dit transport bevond zich een gezin vader moeder en drie kinde ren. Bij visitatie bleek, dat zij een dood kind, negen maanden oud, bij zich haddenhet lijkje werd in beslag genomen. Een dokter ver klaarde dat het kind reeds drie dagen dood moest zijn. De vader deelde toen mede, dat het kind reeds was gestorven toen zij nog in Polen waren, maar dat zij het daar niet meer hadden künnen begraven, omdat zij anders niet hadden meegekund naar Nederland.. Dronken chauffeur tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het „Schoeffengericht te Potsdam veroordeelde Dinsdagmiddag den koopman Erich Heijl uit Nowawes, die vier weken geleden in een toe stand van dronkenschap zijn auto bestuurde en door zijn zinneloos rijden den dood van een persoon veroorzaakte en drie andere pesonen verwondde, tot vier jaar gevangenis straf. Overreden en gedood. De 17-jarige J, K. werkman te te Slaperstil (gem. Hoogkerk Gr.) op zijn fiets door een auto uit Groningen aangereden. Hij werd zwaar gewond opgenomen en is een uur later overleden.. Kinderlijkje in een koffer. Eenige dagen geleden werd aan het station Arnhem een koffer in bewaring gegeven. Daar de koffer niet werd afgehaald en er een verdachte lucht uit kwam heeft men den koffer geopend. Deze bleek een kinderlijkje te bevatten. De politie zoekt thans naar de herkomst. Nader kan worden gemeld, dat de politie in verband hiermede een 21-jarig meisje heeft aangehouden, onder verdenking, dat zij haar kind dat 14 dagen oud was, van het leven heeft beroofd en het lijkje in den koffer in bewaring heeft ge geven aan het station. Loinmeryk Uden. Met ingang van 1 Januari, aldus is door den gemeenteraad van Uden besloten. zal in die gemeente een „boombelasting" ingevoerd worden deze zal 10 cent per boom bedragen, De inwoners zullen tot 1 April 1930 tijd hebben om de oude exemplaren te rooien. De opbrengst, geschat op f 1500, wordt aangewend tot weg- verbetering. Bad Beek bij Nijmegen. Op initiatief van eenige heeren uit Beek en Nijmegen is opgericht de vereeniging Bad Beek, welke in een der schilderachtigste water-en bosch partijen van Mooi-Nederland, een open bad doen aanleggen met bijna honderd meter lange betonnen zwem kom. Het water komt uit de naburige bronnen en natuurschoone omgeving, Kantoor geopend van 9 tot 1 uur Worden gevraagd 4 jongens van 15 tot 18 jaar voor boerenwerk 2 boerenknechten dadelijk en Paschen 4 boerendienstmeiden 3 huishoudsters 4 burgerdienstmeisjes voor Venray Beugen, Boxmeer en Deurne 1 jongen die t sigarenvak wenpebt te leeren 2 keukenmeiden voor Venlo 1 loopjongen voor Venray 1 naaimeisje voor Venray 1 boerenknecht voor Liessel 1 dienstmeid voor pastorie 2 monteurs bekend met sanitair 1 dienstmeisje voor Blaricum Bieden zich aan 2 kantoorbedienden 3 losse arbeiders 1 werkmeisje 2 burgerdienstmeisje voor Venray 1 huishoudster voor geestelijke. 1 keukenmeid voor lichten dienst 1 chauffeur, dadelijk 1 timmerman Ontvangen Alle Onderdeelen. Patersstraat 9 Telefoon 108 biedt aan hoogstam Appel alsSterappel, Belle de Boscoop, Bellefleur, Yellow, Tesparant, zoete soorten. Hoogstam Peren in soorten als: Noord-Holl. Su'kerpeer, Krui denier, Sentermy, Claps Favo riet, Oiezer Wildeman enz. Struikvorm Pyramide in soorten. Haagdoorns, Ligustrum, alle Bosch- en Haag plantsoen.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 5