MIENEIJERi FRIESCHE HEERENBAAI Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. tamiostf J. VERMEDLEN-ROELOFS CS I MANUFACTURE C) BLIJKEN TOCH HET MDEÊUGSTi jMANUFACTURI BLIJKEN TOCH HET CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Worsteling om eenheid. Binnenl. Nieuws Land- en Tuinbouw De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws jViJftlgste Jaargang No. 42 PEEL EN MAAS m'~ PRIJS DER ADVERTENTIEN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/t ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent De band met het verleden. De jaren na den oorlog en het tijdperk, waarin we leven, zullen in de geschiedenis van de Katholieke Staatspartij ongetwijfeld bekend blijven als de tijd van de worsteling om de eenheid. In de eenheid ligt onze kracht. Zal het ons gelukken deze te be zwaren, dan behouden we een groot goed, ons kostbaarste bezit. Dat is en blijft gelukkig de vaste overtuiging van de overgroote meerderheid der katholieke kiezers van Nederland. Scheuring in onze gelederen en ver brokkeling zal ons verzwakken en den grooten invloed van thans op het staatkundig leven vernietigen. De verschillende geledingen der Kath. Staatspartij zijn bereid geble ken voor het handhaven der eenheid offers te brengen. Wij, katholieken van Nederland, zijn ons altijd een blijvend voelen met de geloofsgenooten die in de 16e eeuw zoo bitter bedrogen werden, vervolgd als ze zijn gedu rende twee en een halve eeuw in naam van de vrijheid van geweten, nadat ze geholpen hadden de politieke onafhankelijkheid te verkrijgen in een langen strijd. Ter versterking van dien band die ons met onze geloofsgenooten in het verleden verbindt, stellen we ons voor in meerdere artikelen nu en dan wellicht onderbroken door een artikel over de gebeurtenissen van den dag eenige perioden van den strijd onzer katholieke voorgeslachten onder de oogen te zien. Het groote werk van dr. J. H. J. M. Wltlox en andere uitgaven zullen ons daarbij een veilige gids zijn. De eerste keer, dat de katholieken weer levendige belangstelling begon nen te toonen voor de politieke zaken, was in de patriottentijd in het laatste vierde deel van de 18e eeuw. Bukkend voor de overmacht hadden ze toen 21/2 eeuw lang de vervolging verdragen, al deden ze steeds hun best om zoo dikwijls als ze konden de plakkatenmakende Staten en den schout te verschalken. Tot de ontwikkelingsgeschiedenis der katholieke partij kunnen we den patriottentijd evenwel niet rekenen. De katholieken van die dagen immers namen niet als zoodanig aan het politieke leven deel. Ze waren op de eerste plaats Patriot, tegen standers van de oude staatsregeling, waaronder ze gezucht hadden. Ze waren de onderliggende partij en zochten de vrijheid. Een ernstiger bezwaar om dezen tijd op te nemen in de wordingsge schiedenis der Kath. Staatspartij is de voorbijgaande aard van deze politieke actie der Katholieken. De felle vlam was al te spoedig ge- bluscht. In 1800 volgde de inzinking en Le Sage ten Broek, over wien we ook vroeger reeds schreven, moest na 1813 hard op de trom slaan om zelfs het meest primitieve politieke zelfbewustzijn opnieuw bij de Katholieken te wekken. Eerst toen begon de geregelde en onafge broken ontwikkeling der partij. Het beteekenisvolle van den Patriottentijd tot 1813 was voor ons, dat toen de grondslag is gelegd, waarop de politieke actie der Kath. rustte, een basis, die na 1813 bleef als het groote voordeel van den revolutietijd vrijheid van godsdienst en gelijkheid voor de wet. We kunnen het begrijpen, dat de katholieken vurige patriotten waren en fel stonden tegenover de Oranje klanten, de voorstanders van het bestaande anti-katholieke regiem. Waar de patriotten in de steden het gezag in handen kregen, werden de katholieken hier en daar in de lagere ambten toegelaten. Zoo ge beurde bv. te Alkmaar, Zutfen, Gorinchem, Purmerend enz. Maar 't is wel merkwaardig dat hoe stevige patriotten de katholieken waren ze toch als burgers van een lageren rang beschouwd bleven. In de regeering der steden, de colleges die met gezag bekleed waren, bleven ze voorloopig nog zorgvuldig uitge sloten. Zelfs vrijheid van godsdienst werd den katholieken nog slechts zeer schoorvoetend toegestaan. De Staten van Holland en West- Friesland schaften den 12en October 1786 de hatelijke recognitiegelden af, die de katholieken voor de uitoefe ning van hun godsdienst moesten betalen. Namens het platteland richtte de felle patriot en heftig-revolutionnaire pastoor Witbols van Rijnsaterwoude een dankadres tot de Staten, waarin hij schrijft „Niets verlangen de Katholieken dan de vrijheid, welke de Roomsch- gezinden den Spaanschen dwingeland uit deszelfs vuist door de wapenen hebben helpen ontweldigen en waar voor wij durven 't zeggen meer Roomsch dan Protestant bloed gestort is." Het volgend jaar in 1787 kwamen de Pruisen de Oranjeklanten te hulp en brachten meteen de reactie tegen de Katholieken. Maar de patriottische woelingen zijn ook later de katholieken voordeelig geweest, Men begon meer rekening met hen te houden en hun wat meer gods> dienstvrijheid toe te staan. In de Nationale Vergadering hebben de katholieken zich in de laatste jaren der 18e eeuw nog geducht geroerd maar omstreeks de eeuwwisseling ging de strijdlust weer verloren. Over dit tijdperk een volgenden keer. ROELAND Hebt u den „Zeppelin" gezien? Enorme belangstelling, ook van koninklijke zijde. Die groote vliegtuigen leken wel vliegen! Respect voorde Üuitsche prestatie. Ook voor de Roliandsche. Ontmoe ting in de lucht boven „Voor Indië". Ongeval en misdadigheid. De misdaad indeu Bltfdorppolder. Opschoning van den ?ijdelingscheii vaccinatieüwang. Het motief er voor gebleven. Eeu serum tegen encephalitis.Tot nog toe prachtige resultaten. Ons land heeft dan de eergenoten van een bezoek van de „Graf Zep pelin". Al dagen van te voren had het Nederlandsche publiek zich gespitst op deze gebeurtenis. Doch hoe groot het verlangen ook was den kolossus boven onze lage landen te zien zweven, het weer sprak ook een woordje mee. en aanvankelijk leek het nog of „natuur verbood den toeleg door te drijven" zooals Tollens in zijn overwintering op Nova Zembla zong. Intusschen van uitstel is geen afstel gekomen. Heb je den „Zeppelin" (heel ge moedelijk tot „Zepp" afgekort) gezien? Dit wordt gevraagd op de manier, waarop indertijd gevraagd werd: Heb je de komeet (van Hal- ley) gezien? Want de bezienswaardige „Zeppelin" was alom in den breede vermeld en, het sprak toch vanzelf, dat iedereen het luchtgevaarte zien moest, zoo groot is ons vaderland waarlijk niet en, de „Graf Zeppelin" is wel groot, veel meer dan twee honderd meter lang en de breedte is naar verhouding. Doch, het moderne luchtschip heeft zich aan lang niet alle Neder landers vertoond en de vraag: Heb je den „Zeppelin" gezien, is door velen met een spijtig neen beantwoordt. Hopen we voor de pechvogels, die het wonder van techniek niet mochten aanschouwen, dat dr Ecke- ner de hand over het hart, ontegen zeggelijk wel moedige hart strijken zal, en ons Nederlanders nog eens in de gelegenheid zal stellen h>t luchtschip, te zien, waarmee hij in luttel weken den aardbol omreisde. Een prachtig gezicht was het, die statige ballon met haar negenentwin tig (onzichtbare) passagiers, die in majestueuze vlucht ons land bij Delfzeij binnenkwam en na een verblijf van zes uren boven ons land weer aftrok via Nijmegen. Hoe er door de gelukkigen, die wel zouden zien, is uitgekeken en als dr. Eckener zich even de moeite getroost heeft uit de cabine te kijken zal hij een groote menigte belang stellenden gezien hebben, een bewonderende massa. En onder deze. toen hij boven Apeldoorn zweefde, de koninklijke familie. Een aardig gezicht was het o. a. de groote „Graf Zeppelin" omstuwd als we 't zoo mogen noe men, door een eerewacht van vliegmachines, niet meer dan groote vliegen, in vergelijking met de „Graf Zeppelin". Als we bedenken, dat dit gevaar te de reis om de wereld gemaakt heeft door het luchtruim waarin het nog maar een nietige stip is, dan komt er ontzag in ons voor de moderne techniek, maar, niet minder ook bewondering voor hen, die de tocht hebben aangedurfd. We kunnen, we moeten respect hebben voor deze Duitsche prestatie. Maar ook voor de Hollandsche! En we danken aan de Holland-Indië vluchten. Tot voor enkele dagen was nog steeds maar één vliegtuig onderweg. De vorige week heeft zich voor het eerst het geval voorgedaan, dat e; een ontmoeting plaats had in de lacht, tusschen twee K.L.M. vlieg tuigen, 't een op de heen-, 't ander op de terugreis, ergens boven de Gongosdelta, boven Voor-Indië dus. En, dergelijke ontmoetingen zullen nu telkens plaats hebben, zoolang de Mdaagsche vluchten duren. De ge legenheid voor de bemanningen om elkaar iets toe te roepen, zal wel niet bestaan, maar als men zoo ver van huis is, is het al wel als men eikaars aanwezigheid kan consta- teeren en wellicht elkaar eenige teekens kan geven. Keeren we nu uit het luchtruim naar de aarde terug, die vooralsnog naar het ooideel van de meeste menschen nog de grootste vastigheid geeft. En hier op aarde, het kleine stuk je dan, dat Nederland heeft, is naast veel goeds, ook veel miserabels waar te nemen, wat ook in de afge- loopen dagen gebleken is. Allereerst was daar de aanrijding van een dienaar van politie, die midden in den nacht het slachtoffer werd van een ongeval. Een der vele tragische gebeurtenissen, die nu een maal aan het moderne verkeer ver bonden zijn. Dan was er de [verschrikkelijke misdaad gepleegd op een kind in den Blijdorppolder bij Rotterdam. Een misdaad, die bij iedereen en overal afschuw wekt, maar een waarschuwing te meer is den kin deren, die om verschillende redenen wel eens alleen op het pad moeten, ernstig te waarschuwen niet met vreemden mee te gaas Treurig is het, dat in een be schaafde maatschappij gewaarschuwd moet worden op deze wijze. Maar ervaring heeft er de nood zakelijkheid van bewezen, helaas. Politie en justitie hebben, zooals te begrijpen is, alle mogelijke pogingen in het werk gesteld den dader op te sporen. In het begin dezer weekwas men zoover, dat men een persoon in verzekerde bewaring had, van wie intusschen nog niet bewezen was, dat hij de gruwelijke misdaad inder daad gepleegd had. Dezer dagen is ingediend een wetsontwerp, bedoelende een verlen ging van den geldigheidsduur van de tijdelijke bepalingen betreffende in enting, d.w.z. de tijdelijke opschorting van den zijdelingschen vaccinatie- dwang. In de memorie van toelichting wordt o.m. gewezen op het optreden van de ziekte, die alastrim genoemd wordt, welk optreden tot aanmerke lijke toeneming van het aantal in entingen heeft geleid, maar ook tot toename van het aantal encephalitis gevallen. De cijfers betreffende het aantal encephalitisgevallen, ofschoon eerst hun rechte waarde verkrijgencfe in verband met het aantal inentingen, dat nog niet geheel bekend is, moeten toch blijkens de memorie van toelichting al bewijzen, dat het motief voor de opschorting van den vaccine- dwang onverzwakt gebleven is en dat de feiten, welke indertijd den wetgever tot die opschorting hebben bewogen, onveranderd zijn gebleven en ofschoon erkend wordt, dat inenting tegen pokken ook het beste middel is tegen alastrim, ligt voor den wetgever het vraagstuk nog steeds zoo, dat hij door den zijdelingschen vaccinedwang te herstellen, zou dwin gen tot een behandeling van het lichaam, die naar de uitspraak van de ervaring niet geheel veilig is. Reden, waarom de Regeering meent, dat nadere voorziening noodig is door verlenging van den (op 31 Dec. a.s. eindigende) termijn van opschor ting van den vaccinedwang. In het „Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde" wordt een nieuwe geneeswijze voor encephalitis be schreven. De directeur van het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam moet er in geslaagd zijn verscheidene patiënten in het leven te houden na behandeling met een serum, door hetwelk de giftige werking van de koepokstof wordt verzwakt. Blijkens de berichten is met het inspuiten van het serum (afkomstig van per sonen die ongeveer gelijktijdig met de encephalitispatienten werden ingeënt, bij voorkeur het serum van vader of moeder), een prachtig resultaat bereikt. Met de succesvolle toepassing van dit serum zou dus een groot bzzwaar tegen de inenting zijn weggenomen. Ofschoon de alastrimgevallen althans in Delft (waar vele gevallen geconstateerd werden) naar het sehijnt aanmerkelijk afnemen, komen toch nog uit ver schillende deelen van het land berichten omtrent nieuwe gevallen. Een voor Holland nieuw veevoederartikel. De heer F. Westerling, dierenarts, schrijft ons o.m.: Als dit artikeltje onder de oogen der lezers komt, is de eerste drogerij van suikerbietbladeren in Holland sedert eenige dagen in bedrijf. Door de Centrale Suiker-Maatschappij is n.l. aan de bekende suikerfabriek te Halfweg een installatie gebouwd voor het drogen van suikerbiet bladeren. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling deze installatie in den Haarlemmermeerpolder te bouwen, bij nader inzien gaf de C.S.M. in verband met vervoerbezwaren e.d. er de voorkeur aan de installatie te plaatsen aan de fabriek te Halfweg. Het is een ieder bekend, die iets van landbouw af weet, dat na het rooien der suikenbieten op het land achterblijft de kop plus het blad. Reeds lange jaren werd dit zoogen. suikerbietenlof als veevoeder gebruikt, hier in Holland op twee manieren, en wel lo. in het najaar, versch van het land2o. door het blad in te kuilen, waardoor het den ge- heelen winter gevoerd kon worden. Over de waarde als veevoeder zijn allen die het blad op deze wijze voerden het eens, het is nl. een zeer goed voer, hoewel er speciaal door het hoege gehalte aan vuil, veroor zaakt door de groote kleimassa's die er in voorkomen, ook nog wel bezwaren aan verbonden zijn. Van de werkelijk enorm groote hoeveel heden blad, welke ieder jaar ter beschikking komen, wordt als vee voeder tot nu toe echter slechts een zeer klein percentage gebruikt. Door het drogen van het product wordt het lo. veel gemakkelijker te be waren en 2o. te transporteeren naar alle mogelijke verbruikers, wat in gekuilden toestand betrekkelijk on mogelijk is. Voor het drogen, hetgeen in speciale droogtrommels bij niet te hooge temperaturen geschiedt, wordt het blad gewasschen en gesneden. Door het wasschen wordt het per centage vuil tenminste als men over een goede waschinstallatie beschikt, tot een minimum beperkt, het be hoeft niet grooter te zijn dan uiter lijk 2 pet. Rekent men per H.A. op een op brengst van plm. 30.000 Kg. blad plus koppen, dan houdt men na droging hiervan ongeveer 1/6 deel. dus plm, 5000 Kg. veevoeder over, waarvan de gemiddelde samenstelling als volgt is Eiwitachtige stoffen 11 pet., vetachtige stoffen 2.3 pet., zet- meelachtige stoffen 53 pet., waarvan suiker 271/« pet., ruwe celstof 11 pet, asch 11 pet., water 11 pet. Aan de installatie te Halfweg denkt men ruim 300 H.A. lof te kunnen verwerken, dus zal men produceeren ongeveer 1.500.000 kg. veevoeder, waarvan de prijs niet veel hooger zal komen dan f 7 per 100 kg. Het wordt afgeleverd ii balen van 50 kg. onder het merk CeSeM. In Duitschland werken deze droge rijen reeds verscheidene jaren en men voert het daar aan alle soorten door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Piepkuikens. VRAAGIk heb eene goede gelegenheid om kuikens op te fok ken in een broedmachine, die in den winter toch stil ligt. Daarom ga ik bij wijze van proef eens een klein stelletje piepkuikens groot brengen, b.v. een 100 stuks, als er zooveel kuikens uitkomen als ik verwacht. Moeten deze kuikens, ook bij goed weer, steeds binnen gehouden worden In den winter kan men wel eens mooie dagen hebben. Welk voer zou u mij aanraden Ik heb van 't jaar mijn kuikens opgeiokt met voer van den Land- bouwbond en dat is mij best ge gaan. Gaarne antwoord in Peel en Maas. Uit Venray. ANTWOORD De huisvesting is al een zéér belangrijk punt. Waar daar iets aan mankeert, moet men niet aan piepkuikenfokkerij beginnen want dan mislukt zij toch. Natuurlijk moet u eene kunstmoe der gebruiken. Maar de bedorven lucht moet, ook bij de strengste koude, gemakkelijk afgevoerd kun nen worden en wel zoo, dat er geen tocht ontstaat en er toch voldoende ventilatie is. Daar zit 'm bij 't opfokken van piepkuikens in het barre jaargetijde de knoop. Staartplukken en beenzwakte zijn voor 'n zeer aanzienlijk deel het ge volg van gebrek aan genoeg frissche lucht. Hieruit kan men afleiden, dat er niet te veel .kuikens bij elkaar mogen zijn en dat men den bodem van het hok kraakzindelijk en droog houdt. Anders gaat de lucht direct beder ven en 't loopt beslist mis. De kuikens moefen absoluut bin nen gehouden worden laat u dus niet verleiden door een toevallig mooien dag. U hebt het opfokvoer gebruikt van den Landbouwbond. U bedoelt zeker het Standaard opfokvoer van de Nederlandsche Federatie. Dan hebt u eerst eenige dagen een zeer eenvoudige samenstelling daar ge kregen, nietwaar, bestaande slechts uit 3 grondstoffen. Welnu, gebruik dat ook en blijf er een dag of acht mee doorgaan. Daarna het andere opfokvoer. Dan zal het wel losloopen. Als groen geeft u bij voorkeur als de diertjes een dag of acht oud zijn (voor dien tijd niet) gespruite (gekiemde) haver of boe renkool. Het is u van 't jaar niet zoozeer om winst te doen, doch beschouwt het meer als een proef. Welnu, dan kunt u wel W.L. nemen, als 't niet anders kan, maar als 't werkelijk gaat om er wat aan te verdienen, dan moet u een zwaar ras nemen, b.v. Plymouth Rock, N.Hollandsche Blauwen, Mechelsche hoenders, Wy- andotten of Reds. Grit of schelpen. VRAAG Wij hebben tot nog toe geen schelpen gegeven, doch nu het winter wordt, wilden wij er toch mee beginnen. Of zou u denken, dat het niet noodig is, daar ik de kip pen bij eenigszins goed weer toch laat buiten loopen, waar veel grind in den grond aanwezig is. Uit Venray ANTWOORD Waar u een zeer grintrijk terrein heeft, is het m.i. des zomers en in 't voor- en najaar, als de kippen geregeld buiten zijn, niet zoo bepaald noodig om schelpen te voeren, met het oog op de spijs verteering, Maar nu er vele dagen kunnen komen, dat ze binnen moeten blijven, zou ik u aanraden, steeds 'n bakje met gemalen schelpen in 't hok te hebben. Het voedsel verteerd er te beter om, en ook de schaalvorming vindt er baat bij. Dak van gegolfd asbest? VRAAG: Mijn plan is nog een nieuw hok bij te bouwen. Daar ik nog een partijtje gegolfde asbest- platen te veel heb, wilde ik deze als dak gebruiken. Is toch niet te koud? Uit Venray. ANTWOORD: Beter vind ik een dak van riet met daar le soort sluitpannen overheen. Toch kan asbest ook wel gebruikt worden. Hier in de Betuwe zie ik er wel daken van en bij navraag blijkt me, dat ze ook voldoen. Maar over de achterste helft van 't dak wordt hier dan eene houten bezol- dering aangebracht, die nauw sluit aan achterwand en zijwanden. Door de golven ventileert het dan van buiten naar binnen, tusschen het asbest en de zoldering. De golven zijn dus open, boven den achterwand en vóór VENRAY, 19 October 1929 Dr. Pools naar Rome. Dr. Poels vertrekt weldra naar Rome, waar belangrijke besprekingen zullen gehouden worden tusschen voormannen uit verschillende landen van de kath. internationale arbeiders organisatie. Het kantoor der Directe Be lastingen en Accijnzen te Venray zal op 21 October 1929 door den aftredenden ontvanger worden over gedragen aan den Surnumerair R. W. P. de Vries uit de Directie Rotterdam, die met de tijdelijke waarneming belast wordt. De Marechaussée Ch. C. Stap. alhier, thans gedetacheerd te Gronin gen, wist aldaar aan de eischen te voldoen, door het Nederlandsche- Olympische-Comité vastgesteld.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1