Weekblad voor VENïtAY, HORST en Omstreken. NOOIMm&R J. VERMEULEN-ROELOFS De Missie- tentoonstelling. STER-TABAK MANUFACTUREN BLIJKEN TOCH HET CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Politieke ontwik keling De Kippenhouderij op het platteland Ucer kenners Paarde» sport. Provinciaal Nieuws ZATERDAGSS OCTOBER 1929 Vijftigste Jaargang No. 40 PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Zes, zeven en acht October is er Missietentoonstelling in het St. Anto- nius Patronaat. Iedereen weet het misschien reeds, maar wat iedereen niet weet, is, dat zij schitterend belooft te worden. Schitterend ten eerste, omdat het een goed werk is en omdat de meeste Venraysche harten Goddank nog warm kloppen voor een goed werk, Ten tweede, omdat, wat er ten toon gesteld wordt meer dan de moeite waard is om te zien. Voor werpen van allerlei aard, zooals schilderijen, kunstig borduur- vlechtwerk, Chineesch en Hindoesch porcelein, eetserviezen, dun en dik buikige afgodsbeeldjes, giftpijlen, wapenen, opgezette beesten en dieren, tapijten enz. uit Azië, Afrika en Zuid- Amerika zullen uwe opmerkzaamheid trekken en uw aandacht geboeid houden. Wilt ge van het een en ander een nadere verklaring, welaan, zoek dan Pater Victorianus Kruitwagen even op en hij zal u aanstonds van dienst zijn. De goede man is zelf bijna 20 jaar in China geweest, heeft de halve wereld gezien, hij kan er dus over meepraten. Praten, dat kan die Pater Kruitwagen interessant en onderhou dend als geen enkel ander. Al degenen, die al eens een lezing met lichtbeelden van hem hebben bijge woond, zullen mij dit volmondig moeten toegeven en daarom ten derde of eigenlijk ten eerste is het succes van de Missie tentoonstelling verzekerd De tentoonstelling staat onder zijn leiding, verzuimt dus ook vooral Maandagavond zijn lezing met licht beelden niet! Bij het meest eenvoudige plaatje weet hij toch nog altijd iets grappigs, interessants en leerzaams te vertellen. Om de tentoonstelling nog meer te animeeren, komt de Heer Albert Vogel, een van de beroemdste decla matoren van Nederland, in klank- en expressievolle taal een voordracht houden over het Passie-verhaal van O. H. J. Christus. Na deze ernstige voordracht zal dezelfde declamator, om de gemoederen weer wat te ontspannen, nog een meer grappige voordracht ten beste geven. Verder heeft het alom bekend en meermalen bekroond Gemengd Koor „Polyhymnia" zich vrijwillig aange boden om er de noodige luister bij te zetten... Het beloven dus alleszins nuttige, aangename en leerzame dagen te worden. Het doel van deze Missie tentoonstelling (het behoeft eigenlijk niet gezegd te worden) is natuurlijk belangstelling en liefde opwekken voor het groote, zooveel offers eischende Missiewerken op de tweede plaatsgeldelijke steun. Natuurlijk weer geld, bulkt meneer Pin. Iedereen heeft zeker verleden week wel dat aardige stukje over die schrale, spichtige Pin gelezen; ge hebt van die menschen, die het zoo echt leuk-raak kunnen zeggen.... Meneer Pin, eigenlijk moest ik niet met je redeneeren, maar luister nu eensga nu eens flink, vast, stijf in een verborgen hoekje van de kamer op je geldkist zitten, zoodat er geen cent uit kan rollen; pak de „Peel en Maas", en lees het volgende: Kerken, kapellen, scholen, kerk- en Misgewaden, kloosters, pastories, rectoraten kosten allemaal geld en toch zonder die dingen haalt de Missie niets uit. De missionarissen en missiezusters gaan gewoonlijk naar verre landen en aangezien ze nog niet door de lucht zweven, gaan ze gewoonlijk per boot of trein. Die boot- en trein reizen, Meneer Pin, zijn duur en kostbaar, ofschoon ze het zoo goed koop mogelijk aanleggen. Als je niet bang bent voor zeeziekte, ga dan maar eens mee, dan kunt ge het zelf zien. Verder leven we, zooals je zonder twijfel weet, niet meer in het aardsch Paradijs; de missionarissen en missie-zusters hebben dus kleeren, goed voedsel en onderhoud noodig. Ziet hier, beste Pin, voor dit alles moet het moederland zorgen; je begrijpt dus met je Pinnenverstand heel goed, welke enorme bedragen er noodig zijn om de Missies op peil, bloeiend en groeiend te houden. Maar nu komt nog het mooiste, luister goed Pin en zak niet door de deksel van schrik. De missionarissen missiezusters van klooster-orden en congregaties zien van al dat geld meestal geen roode duit. Die gelden gaan allemaal naar de wettige Over heid, die ze volgens recht en billijk heid de beste bestemming in de Missie geven. Je ziet dus, zoo onbaat zuchtig mogelijk...! Kan niet bestaan, zoo roep je misschien uit! Jawel, Pinnentje, dat bestaat echt en ze zijn heelemaal niet stapelgekhet zijn allemaal goede, brave menschen, die wat over heb ben voor het lichamelijk en geestelijk welzijn van hun evenmenschen, ook al wonen ze ver weg en al zijn het Chineezen, Japaneezen, Zoeloe-kaffers en Hottentotten enz. Nou ja, zeg je misschien, maar of dat nu allemaal wel zoo noodig is, ze kunnen toch ook wel in den hemel komen zonder- Mooi uitgerekend, Pin, echt zoon zet van jou! Al is de R. K. Kerk de'alleenzaligmakende Kerk, de heide nen kunnen ook in den hemel komen, maar moeielijk en lang zoo gemak kelijk niet als een gedoopte christen. Ik ben zelf Missionaris geweest en als ik weer heelemaal gezond ben, hoop ik het weer te worden; ik verzeker je, dat er duizende en honderdduizende zieltjes door het Missiewerk in den hemel zijn geko men, die er anders wellicht nooit in gekomen waren evenmin als jij erin komt Pin, wanneer je niet eens een flinke greep doet in je geldkist en eens denkt aan armen en aan een goed werk. O. L. Heer heeft gruwe lijk het land aan Pinnenals je het niet gelooft, lees dan maar eens in het Evangelie over Judas, de rijke vrek, die leelijke Farizeën-pinnen enz. dus... Dames en Heeren Goedhart, ik do 2 een beroep op uw goedgeefsch Venraysch goed hart. De missionaris sen en missiezusters, zij brengen ge heel vrijwillig dikwijls zulke zware en groote offers, gij moogt dus niet nalaten hen te steunen in hun grootsch, verheven werk: de uitbrei ding van Christus Rijk op aarde. Daarom, allen op naar het Patro naat gedurende de Missiedagen Uw liefde en belangstelling voor het Missiewerk zal er door groeien, Steunt dit heerlijk LIEFDEWERK, God zal er U eenmaal voor be- loonenB.B. De verkiezing oor den Partij raad. De vernieuwing van het kiesstelsel der Kath. Staats partij. De R.K. Kiezersbond voor Lim burg heeft Zondag j.l. te Roermond een Bondsvergadering gehouden. Deze was noodig, omdat voor 1 October eventueele voorstellen ter behandeling op de vergadeimg van den Partijraad moesten zijn ingediend, terwijl voorts ook opnieuw de aan wijzing moet plaats hebben van de stemgerechtigde afgevaardigden ei hun plaatsvervangers in den Partij raad, welke in November weer bij eenkomt. Wegens de toeneming van het ledental van onzen bond in den verkiezingstijd vermeerderde 't aantal afgevaardigden van 9 tot 11. De namen der gekozen afgevaardigden van hun plaatsvervangers heeft men in de dagbladen kunnen lezen. Tijdens den verkiezingsstrijd voor de Tweede Kamer werden de dis cussies over het Kiesreglement der Katholieke Staatspartij afgesneden met de belofte, dat dit onderwerp de verkiezing opnieuw aan de orde zou komen. Tijdens een verkiezingsveldtocht, waarin de organisatie al haar krach ten heeft in te spannen tegenover de tegenstanders, was het natuurlijk niet de geschikte tijd om zich met in terne aangelegenheden van de orga nisatie bezig te houden. Ze waren op dat oogenblik trouwens van geen practisch nut. Bij de eerste gelegenheid de beste heeft het bondsbestuur zijn belofte ingelost. En de bondsvergadering heeft volkomen haar goedkeuring gehecht aan het voorstel van het bestuur. Zooals de verslagen der verga deringen hebben meegedeeld, werd besloten om bij den Partijraad, ter behandeling in zijn eerstvolgende vergadering, een voorstel in te die nen, daartoe strekkende, dat aan het Partijbestuur worde opgedrage zoo spoedig mogelijk een algeheele her ziening van het Kiesreglement voor te bereiden. Verwacht wordt, dat opnieuw een commissie zal worden benoemd, die de herziening van het kiesreglement onder de oogen ziet en aan den Partijraad voorstellen doet. Zoodra het hiertoe gekomen zal zijn, zullen die voorstellen wederom in alle in stanties der partij worden behandeld, ook in de plaatselijke kiesvereenigin- gen derhalve. Het zal een onderwerp zijn, dat wel de belangstelling in de partij zal trekken en ditmaal zeker met studie zal worden behandeld, niet het minst in onzen Limburgschen bond, die met het bestaande kies stelsel nooit zijn instemming heeft betuigd. Moge eindelijk eens een kiesstelsel uit de beraadslagingen te voorschijn komen, dat zoo goed als algemeene instemming zal kunnen vinden. Daartoe zal het wel op de eerste plaats eenvoudig moeten zijn. Maar dit vereischte juist stelt de commissie, die een nieuw stelsel te ontwerpen zal krijgen, voor een zware taak. De eene voorwaarde, waaraan een kiesstelsel zal moeten voldoen, staat soms aan een andere in den weg. Zoo zal het kiesstelsel ook in de toekomst aan minderheden in de jartij recht moeten laten wedervaren letgeen reeds een oorzaak kan zijn, dat de eenvoud moet lijden, die eer tijds het kenmerk was van onze kiesstelsels, die gebaseerd waren op een meerderheidsstelsel. Er was verder ter bondsvergader ing een sterke strooming tegen het groot aantal der kwaliteitszetels. Al ging er een enkele stem op voor algeheele afschaffing der kwaliteits zetels, de vergadering gaf toch niet den indruk, dat ze zich tegen het systeem zelf kantte. Wachten we thans den uitslag der behandeling van het Limburgsche voorstel in den Partijraad af. Onze afgevaardigden zullen er wel niet alleen staan. Want hoe verdienstelijk het tegenwoordige kiesstelsel ook gedacht en uitgewerkt moge zijn, overal zijn er bezwaren tegen opge gaan. Met behoud van zijn grondslagen worde gestreefd naar een wijziging der methodes. En het ware te wen- schen, dat niet de te benoemen com missie alleen zich daarmede bezig hield, maar dat ook leden der partij eens hun gedachten lieten gaan over dit onderwerp, en er in de Kiesver- eenigingen een studiepunt van maak ten. Met aller samenwerking is veel tot stand te brengen. Men zal in elk geval de moeilijk heden, welke de opdracht met zich brengt, leeren inzien en daardoor milder gaan denken over gebreken, welke een kiesstelsel plegen aan ie kleven, want de volmaaktheid zul len we ook bij een vernieuwing wel niet bereiken. Dat is ons in dit on- dermaansche niet gegeven. ROELAND. door jOS. BOSHOUWERS te LENT De omvang der kippenhoudery. Onderstaande cijfers leeren, dat de pluimveestapel hier te lande in de na-oorlogsche jaren sterk vooruitge gaan is, Voor den oorlog werd het aantal hoenders op 8 a 9 millioen geschat, bij het einde daarvan was dit getal hoogstens 3 millioen. Maar bij de laatste volkstelling, reeds enkele jaren, geleden, verkregen we voor de onderscheidene provin ciën de volgende getallen Gelderland 3.955.000 hoenders. NoordBrabant 2.430.000 Overijsel 1.835.000 Limburg 1.456.000 Zuid-Holland Noord-Holland Groningen Zeeland Drente Utrecht Friesland 978.000 840.000 749.000 744.000 740.000 700.000 600.000 Totaal 15.027.000 hoenders Dus ruim 15 millioen kippen, waarvan Limburg 1/10 gedeelte. Deze provincie is véél kleiner en véél minder bevolkt dan Brabant Gelderland. Limburg maakt dus goed figuur. We krijgen nu in 1930 een nieuwe volks- en veetelling en dan zullen we andere cijfers te lezen krijgen, Op 't oogenblik schat men de sterkte van onzen hoenderstapel reeds op 20 millioen, dus 1/3 meer dan bij de laatste telling. We kunnen jerust aannemen, dat het getal ïoenders in Limburg met méér dan 1/3 is toegenomen en daardoor zeer zeker gekomen is op 2 millioen stuks. Twee millioen kippen in Limburg Veronderstellen we eens, dat die; millioen op één zitstok plaats; moesten nemen. Hoe lang zou die zitstok moeten zijn Twee millioen gedeeld door 5 is 400.000. De zitstok moest dus 400.000 Meter lang zijn 400 kilometer 80 uren gaans Ik heb eens gekeken in het spoor boekje, hoe lang de lijn is van Nijmegen tot Maastricht en toen kwam ik aan 100 K.M. We kunnen dus veilig aannemen, dat we 4 zit- stokken noodig zouden hebben, om alle Limburgsche kippen een rustigen nacht te bezorgen. En dan zitstokken van Nijmegen over Gennep, Venlo, Roermond en Sittard tot Maastricht Hoeveel menschen zouden er wel noodig zijn, om den mestzolder daaronder schoon te houden Rekenen we de gemiddelde pro ductie maar eens laag, nl. 120 eieren per kip (niet achterover vallen, meneer Jansen dan wordt dat voor millioen kippen 2 millioen maal 120 eieren is 240 millioen eieren! In 'n veilingskist gaan er 500. Om al die Limburgsche eieren te bergen zouden we dus noodig hebben 480.000 kisten. Elke kist is zoo wat 60 cM. lang, We kregen dus 'n aaneenge sloten rij kisten van 480.000 maal 60 c.M. is 28.800,000 cM. is 288.000 M. is 288 K.M., dat is 3.6 maal den afstand tusschen Nijmegen en Maas tricht. Onder den 20 uur langen mest zolder, waarboven 4 rijen stokken vol kippen zaten te rusten, zouden we dus meer dan 3 rijen volle kisten hebben staan! De 240 millioen eieren, die alleen de Limburgsche kippen leggen, ver tegenwoordigen eene waarde van minstens 240 millioen maal 6 cents is 1.440.000.000 cents is 141/2 millioen gld. De groente-, fruit- en bloemen veilingen vallen er bij in 't niet. En daar heeft men altijd zooveel ophef rer Voor 14i'2 millioen gld. leveren de Limburgsche kippen in één jaar, dat is voor circa 40.000 gld. per '3 I Wat 'n voordeel zou 't wezen, als we de gemiddelde productie per kip en per jaar konden verhoogen met slechts 10 eieren Laat ons weer eens aan 't rekenen gaan. Twee kip 10 beteekent eene productie toename van 20 millioen eieren. Deze omge zet in geld (we rekenen het ei op cents, dus beneden den gemiddel den jaarprijs krijgen we méér in het laadje 20 millioen maal 6 cents is 1.200.000 gld. Want door de verhoogde produc tie zullen de bedrijfskosten niet be hoeven te stijgen. Er is dus wel reden, om propa ganda te blijven maken voor beter pluimvee, betere huisvesting en betere verzorging, want daardoor alleen zijn die 1200 duizend gulden te ver krijgen. En nu spreken we nog alleen van Limburg. Het komt ons daarom onbegrijpelijk voor, om geen ander (is kwetsend) woord te gebruiken, waarom de Regeering niet meer voelt voor deze beweging. Zij heeft het altijd over kapitaalvorming, en voor deze kapitalen voelt ze blijkbaar niks Twee millioen kippen in Limburg beteekent toch minstens 2 millioen maal f 2 is 4 millioen gulden zuivere winst voor deze provincie. Mogen daarom Gedeputeerde Staten er ook niet aan denken, eene kleine subsidie te geven voor pluim veeteeltcursussen Al was die maar zoo, dat de deelnemers geen „schoolgeld" meer hoefden te betalen. Dit bedrag is thans f 2 50 per persoon, het Rijk slokt dit geld op en betaalt daaruit de gelden voor den lesgever. Wij hebben ooit 'n cursus gegeven, waar zooveel deelnemers waren, dat het Rijk nog geld over hield, van wat de deelnemers moesten betalen De pluimveeteelt is geworden een provinciaal, neen een nationaal belang Provincie en Rijk moesten dat meer inzien. De4 heeren schijnen echter te denken „Ons salaris is zoo groot, dat we onze eitjes nog wel kunnen betalen. En dan, 't zijn dikwijls maar kleine menschen, die daar liggen te zeuren Duitschland en Engeland denken anders over en dat is juist zoo beroerd voor ons. Als de kippen houderij niet loonend meer is, dan gaan de heeren misschien wel eens overwegen, of de tijd onder de hand "comen is, er eenige aandacht aan te gaan schenken. Kip, in vergelijking met de groote heeren, ben je veel te klein. Dat is je ongeluk En wij zijn er de dupe van millioen kippen, en elke eieren per jaar meer, dat De Ruiterfeesten te Castenray. Begunstigd door mooi herfstweder, hadden Zondag te Castenray de eerste ruiterfeesten plaats, uitge schreven door de jonge Ruiterclub „De Eendracht". Een drietal ruiter- vereenigingen uit America, Sevenum Grubbenvorst waren om 3 uur aan het Clublokaal present, vanwaar men in optocht naar het mooie sport terrein trok, hiervoor bereidwillig afgestaan door den Edelachtb. Heer H. Strijbos. Nadat de Heer Steeghs alle deel nemers en het zeer talrijke publiek had verwelkomd, werd met de wed strijden een begin gemaakt, die tot het einde toe met groote belangstel ling werden gevolgd. Daar de rege ling voor de eerste maal nog niet tot in de puntjes verzorgd was, had de Jury soms een moeilijke taak. De uitslag was als volgt: Er werden 34 paarden ingeschreven voor de verschillende nummers. Draven Stamboekpaarden, 11 deelnemers le prijs P. H. Jacobs, Horst; 2e prijs Billekens, Sevenum; 3e prijs Lucassen, Sevenum; 4e prijs P. J. Strijbos, Castenray. Draven alle rassen 22 deelnemers le prijs J. Pouwels, Sevenum; 2e prijs van Enckevort, Sevenum; 3e prijs J. v. Meijel, Heijde. Hoogehoed rijden 12 deelnemers le prijs v. Enckevort, Sevenum; 2e prijs Rongen, America; 3e prijs J. Pouwels, Sevenum; 4e prijs J. v. d. Munckhof, Venray. Dogcartrijden 12 deelnemers Baanlengte 1000 M. le prijs J. Geurts, Maashees, in 2 min. 38 sec. 2e prijs H. Asselberghs, Scheide in 2 min. 44-i/2 sec. 3e prijs van Enckevort, Sevenum in 2 min. 51 sec. 4e prijs M. Dinghs, Casten ray in 2 min. 52 sec. Ringsteken per Dogcart voor Dames le prijs Anna Rambaghs, Casten ray; 2e prijs Nelly Linders, Horst 3e prijs Anna Friezen, Castenray; 4e prijs Bertha Weijs, Castenray; 5e prijs Dora Strijbos, Castenray; 6e prijs Truus v. d. Munckhof, Venray. Het feest werd opgeluisterd door de Fanfare „Ons.Genoegen" te Oirlo. De Ruiterclub kan met voldoening op haar eerste feesten terugzien. VENRAY, 5 October 1929 BEËINDIGING ZOMERTIJD Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, bedoeld in art. 1 der wet van 23 Juli 1908 (Stbl. j 236) zal eindigen 6 October a.s. te drie uur in den voormiddag (dus ZONDAGMORGEN). Op dat tijdstip wordt wederom" ingesteld de tijdxegeling naar den middelbaren zomertijd van Amster dam, welke tijdregeling alsdan aan wijst twee uur in den voormiddag. Venray, 2 October 1929 Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris. VAN HAAREN GEVONDEN een portemonnaie met geld en een rozenkrans. Inlichting bij Gemeente-politie. Dinsdag herdacht de WelEd. Heer Briels, Directeur van het Post- Telegraaf en Telefoonkantoor alhier den dag, waarop hij voor 25 jaren bij de Postadministratie in dienst trad. Maandagavond had reeds de huldiging plaats door het geheele personeel, waarbij den zeer gezienen Directeur onder een toepasselijke speech een mooi cadeau, een prach tige rooktafel met rookstel en palm, werd aangeboden. Dinsdag was het Kantoor rijkelijk versierd met bloemen. Als aandenken aan dezen dag werden een paar foto's genomen van Directeur, familie en personeel. Een groot aantal gelukwenschen mocht de heer Briels dien dag ontvangen van overheden, collega's en anderen, terwijl zeer veel notabelen van Venray persoon lijk den alom geachten Directeur gingen feliciteeren. Ook wij wenschen den heer Briels van harte proficiat. Op de Maandag alhier ge houden paardenmarkt waren aange voerd 103 stuks. Hoewel er volk genoeg aanwezig was, kon de handel niet vlot genoemd worden. Bij het Zondag door de schutterij „St. Anna" gehouden prijs schieten werden de prijzen behaald als volgt le J. van Es 2e H. Arts3e M. Cleopas 4e L. Vollenberg5e W. Janssen 6e B. Hendriks. Op Zondag 22 Sept. hield de schutterij „het Zandakker" op het nieuw schietterrein haar eerste prijsschieten. Hoewel er in den be ginne nog al wat strubbeling met den schiethoorn voorkwam was er toch animo genoeg en mocht het gelukken aan A. Willems, H. Arts, P. Lenssen, L. Voerraans, H. Janssen en H. Janssen, G. van Sinten, Fr. Hendriks, Jos. van Zwamen, P. Hulsman en Lichteveld, allen te Venray, den lsten tot den 11 den prijs te bemachtigen. Op Zondag 29 Sept. ging het Zandakker naar het terrein om het koningsvogelschieten te houden. Hiervoor was ook weer veel lief hebberij. Het mocht J. Huisman gelukken de vogel naar beneden te schieten, waardoor hij voor een jaar het koningschap verwief. Bij deze schutterij welke nog maar een jaar is heropgericht en welke dezen zomer verschillende lauweren heeft behaald, kunnen nog leden worden geplaatst. Gisterennamiddag om 5 uur vergaderde den Gemeenteraad van V enray ter behandeling van de volgende punten i 1Beslissing op het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onttrekking aan den openbaren dienst van een gedeelte van den weg, voor komende op den staat van wegen en voetpaden onder no. 35, en tot verkoop van dat strookje grond ter grootte van circa 12 aren aan de Eerw. Zusters Ursulinen en tot aankoop van de Eerw. Zusters

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1