JAUgNQg Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JALFOHCI'5 SwSSS!! Smanufactur&nJ ÏYÖQMEELIflSr/ fYOORDEM J. VMEÜLEI-ROELOFS vJÏÏJTS CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Besluiteloosheid. Binnenl. Nieuws De Kippenhouderij op het platteland Van den gruwzamen Hongersnood. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1929 Vijftigste Jaargang No. 39 BLIJKEN TOCH HET EEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERÏENTIENt—8 regels 60 cent, elke regel meer 7ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent BEHOUDENIS DER KRANKEN OOSTRUM. De groote psycholoog William James zeide, dat wanneer iemand in zijn jeugd besloot te slagen in on verschillig welk beroep, dat binnen het bereik zijner bekwaamheid lag, en zich met hart en ziel aan zijn doel wijdde. niets ter wereld hem ervan kon weerhouden, het doel zijner eerzucht te bereiken. De moeilijkheid met de meeste jongelieden is, dat zij zich niet vast aan hun loopbaan gebonden voelen. Hun besluit, bij het eenmaal gekozen werk te blijven, is niet onherroepe lijk. Hun verband er mede is zoo los, dat de geringste hinderpaal of ont moediging voldoende voor hen is, om het los te laten. „Ik durf mijn schepen niet achter mij te verbranden, omdat ik nog een uitweg wilde openlaten, indien ik van gedachten veranderde. Ik kon alle hoop op een terugtocht niet opgeven, uit vrees, dat de gekozen loopbaan te moeilijk zou blijken." Dit is de uitdrukking der geestes houding, welke tallooze mislukkingen veroorzaakt. Het aarzelen tot het doen der eerste schrede om te beginnen, het ding te doen, dat men werkelijk wenscht te doen hande lingen tot een gunstiger tijd uit te stellen te wachten, totdat men meer licht ziet, meer zekerheid heeft betreffende zijn vooruitzichten te wachten, totdat men zeker is, te zullen slagen te vreezen, dat men te veel moeilijkheden op zijn weg zal ontmoeten dat de weg te zwaar zal zijn dit alles heeft tal looze carrières klein gehouden en tienduizenden mannen hun geheele leven lang in middelmatigheid doen voortzwoegen. Vrees ligt ten grondslag aan een groot deel der besluiteloosheid, welke zooveel schade aanricht en zooveel leed veroorzaakt vrees, voorwaarts te gaan in het onbekende, vrees, iets nieuws te beproeven, vrees, onafhan kelijk zijn vleugels uit te slaan en geen succes te behalen alle soort vage, onbepaalde, schaduwachtige vrees, welke den geest van streek brengt en het oordeel verwarreu. Wanneer vrees optreedt, volgt besluiteloosheid. Wij beginnen te wankelen te weifelen en te aar zelen aan ons zelf, aan onze bekwaamheid te twijfelen en dan zijn wij verloren. Wij hebben allen waarschijnlijk de ondervinding gehad, dat wij een krachtig besluit namen om een zeker ding te doen, om daarna door twijfel te worden aangevallen, die de kracht van onze eerzucht ondermijnde, zoo dat wij aarzelen te beginnen, dat wij eerst zoo gaarne wilden verrichten. Do Troonrede. Do besta stuurlui staan aan wal. Zuinigheid bljjft geboden. De eierproductie. Veel concurrentie. Een zilveren jubileum Wat er jaarlyks ons land aan eieren uitgaat. We willen wel andersAlastrim. Wat Zwitserland meldt omtrent vaccinatie. Inenting op straat. Schipbreuk op onze kust. Onze dappere helden. De Troonrede welke de vorige week door H. M. de Koningin werd uitgesproken en waarin in zekere mate de -koers is omgegeven, in welke de nieuwe stuurlui het schip van Staat zullen brengen, zoo moge lijk er naar te hopen is in een veilige haven, de Troonrede heeft ons de verschillende grootere en kleinere bladen stoffe te over gegeven voor allerlei beschouwingen. Wat er al zoo gezegd is, och, wat zou het anders zijn dan een variant op wat er vorige jaren gezegd werd. De stuurlui, die het roer in handen heb ben genomen zijn, naar veler meening, niet de beste. Immers, de beste stuur lui staan aan wal. Maar, hoe men 't ook nemen wil, de samenstelling van het nieuwe stuurcollege is een uitvloeisel van den uitgesproken wil des volks, zou den we zeggen En wanneer dan over de Troonrede klanken gehoord worden die van weinig hoop en geringe verwachting aan de eene zijde getuigen dan is er een andere zijde, die haar bijzondere appreciatie van wat in het gewichtige staatsstuk vermeld staat, en van wat er niet in vermeld staat mogelijk ook, niet onder stoelen en banken steekt. En of nu de Troonrede sober is, dan wel interessant of, teleurstellend of wat ook, ze bevat in elk geval de lijnen, waarnaar het nieuwe bewind zich n.l. zal richten. Wat er ten slotte van terecht zal komen, zal de thans begonne zittings periode leeren. Zou er ooit een Troonrede uitgesproken zijn, die allen bevredigde Vermoedelijk niet. Wat wel in de eerste plaats te beluisteren valt is de nog steeds volgehouden eisch van zuinigheid. We zijn. dus blijkbaar de kwade jaren nog niet te boven al vertoont de staat van de Rijksmiddelen zoo af en toe eens een meevallertje van een paar millioen. Uit de Rijksbe- grooting zien we onder meer dat in 1930 een algemeene volkstelling zal plaats hehben en tevens een bedrijfs- telling. De begrooting spreekt o.m. ook van proeven in het belang der eier productie. De landen, waarheen we voornamelijk de eieren zenden, die we zelf niet consumeeren, gaan zich hoe langer hoe meer op de eier productie toeleggen (waaraan ze van hun standpunt volkomen gelijk heb ben) maar dit maakt het noodig, dat we hier te lande iets doen om de dreigende concurrentie het hoofd te kunnen bieden. En daarom krijgt het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt een belangrijk hooger subsidie. Op eierengebied viel deze week een jubileum te vieren. Roermond, de grootste eiermijn van Europa, herdacht deze week den dag, waarop het vijf en twintig jaren geleden was, dat het officieel reglement van de Coöperatieve Roermondsche eiermijn werd vastgelegd. Dit is voor de pluimveehouderij van grooten invloed geweest. De eierenexport is in de afgeloopen kwarteeuw gestegen van vier millioen kilogram tot vijf en zeventig millioen. En van die eieren- export heeft Roermond het leeuwen aandeel. In het jaar 1928 bedroeg de aan voer uit het groote gebied, waaruit de Roermondsche eiermijn haar eieren betrekt, niet minder dan 164 millioen. En nog steeds is de aanvoer stijgende! Naar het Hbld. opmerkt neemt de Roermondsche eiermijn het zevende deel van den totalen uitvoer voor haar rekening. De buitenlandsche heeren, die tijdens dc conferentie in Den Haag ons land bezocht hebben, weten heel wat over ons land te vertellen en wanneer we bedenken.dat Nederland tijdens de Olympiade zoovele duizen- de menschen uit het buitenland ge herbergd heeft, die ook voor een deel hunne bevindingen aan hun landgenooten hebben meegedeeld, al of niet geboekstaafd, dan mag gezegd worden, dat ons land in denlaatsten tijd aardig over de tong gegaan is, ook in gunstigen zin gelukkig. Een zeer bekend Fransch publicist heeft de opmerking gemaakt, dat ons land is: „krachtig, maar afgesloten." Ons inziens zeer terecht wordt in het orgaan van den Nederlandschen Zuivelbond er op gewezen, dat wij Nederlanders heelemaal niet prettig vinden, dat we afgesloten zijn en wel door allerlei belemmeringen en barricaden van onzen uitvoer. En, in bedoeld orgaan wordt er o.m. op gewezen, dat de Fransche journalist tevens had mogen vermelden, dat Nederland zeer gaarne „ontsloten" wenschte te worden, m.a.w. dat we gaarne onze producten naar heinde en ver verzenden willen. Maar, de volken van Europa zijn aan de op heffing der in- en uitvoerbelemmerin- gen nog niet toe! De Alastrim-gevallen nemen in eenige plaatsen nog in aantal toe, o.a. in Delft. Over de wenschelijk- heid van het zich laten inenten be staat alsnog zoo hier en daar ver schil van meening, ook over het al of niet afdoende zijn van vaccina tie. Wat dit laatste betreft, is van belang, wat uit het buitenland, uit Zwitserland gemeld werd: in Zwit serland toch moet gebleken zijn, dat negentig percent der alastrimlijders niet was ingeënt en ook, dat in die kantons, waar vaccinatiedwang be stond, de alastrimzich niet heeft voorgedaan. Intnsschen, er zijn nog steeds vele menschen in stad en land, die zich om een of andere reden niet laten inenten. De meening, dat inenten thans niet rationeel zou zijn, moet door sommigen worden gegrond op het feit, dat dat men het er nog niet in alle kringen over eens is, dat alas trim en pokken hetzelfde is, of zeer nauw aan elkaar verwant. Maar, daarover moeten de midici het toch wel eens zijn, dat de ge wone inenting tegen pokken het voorbehoedmiddel bij uitnemendheid is tegen alastrim en daarop wordt o.a, door den geneeskundigen mede werker van het Vaderland gewezen. In Rotterdam is men eenige dagen geleden begonnen met de vaccinatie op straat, vanwege den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst. Vac cinatie in een auto een gechar- teerde arrestanten-auto. Naar gemeld wordt zijn er bij de Regeering wettelijke maatregelingen in voorbereiding, aan de hand waar van een krachtiger optreden betref fende de afzondering van zieken mogelijk zal zijn. 'O—- De Hollandsche kust heeft bij de scheepvaart nooit in een goed blaad je gestaan, integendeel ze stond in een zeer kwaad gerucht. Een dichter bezong indertijd den terugkeer in het vaderland per boot en hief zijn lied aldus aan De kust, de vaderlandsche kust. Goddank, daar klimt ze uit de zee Maar, dit zal wel betrekking heb ben alleen op de Hollanders. Wie onze kust niet zijn vaderlandsche kust ziet, bekijkt haar met andere oogen. Onze kust en de woelige branding die haar bestookt, hebben al heel wat op 't geweten. Thans is 't weer een Italiaansch schip, waarvan de bemanning zich te beklagen heeft, dat ze onze kust op een gevaarlijk plekje naderde... Maar gelukkig, de dapperen van het gilde van Dorus Rijkers, ze leven nog en bleken ook thans weer onversaagd. Een schitterend werk is door hen verricht: alle opvarenden van het gestrande schip de „Diciplina" zijn behouden aan wal gebracht, alle dertig. Dit was de eerste schipbreuk welke in dit seizoen aan onze kust plaats had. Of er meerdere zullen volgen? Dat kan niemand zeggen, maar het doet het Hollandsche hart goed te weten, dat de helden aan de kust waakzaam zijn en onverschrokken! Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redaotie M. de R. Wilt U s.v.p. onderstaand in uw blad als ingezonden stuk doen op nemen. Bij voorbaat mijn dank. D. S. I.-S. S.S. I. Met verbazing las ik Zaterdag 1.1. in „Peel en Maas" 't verslag van den voetbalwedstrijd D.S.O. I^-S.S.S.I waarin 't speltype van S.S.S. op zoo imfaire wijze gelaakt wordt. Des te meer verwonderde ik mij omdat S.S.S. beschuldigd wordt van 'n spelmethode die haar geheel onbekend is. In de diverse competities waarin S.S.S, uitkwam, is hun nog nooit iets van ruw spel verweten. Uit 't verslag blijkt maar al te duidelijk de jalouzie van den inzender, omdat S.S.S. I uit Overloon gelijk staat met D.S.O. I uit Venray en hij nu de gelegenheid te baat neemt om S.S.S. bij haar intrede in de 2e klasse R.K.F. openlijk aan de kaak testel len wegens ruw spel en haar hierdoor een slechte naam te bezorgen. Blijkbaar is 't den inzender ontgaan dat de S.S.S.-keeper op unfaire wijze werd nagetrapt door den beruchten D.S.O.-midvoor. Ook dat de S.S.S.- midvoor dusdanig getrapt werd dat hij eerst 't terrein moest verlaten en later mee moest hinken. Dit bewijst wel dat de schuld van 't forsche spel niet op S.S.S, ge schoven behoeft te worden. Verder zullen we maar niet spreken over 't publiek dat de Overloonsch; spelers op alle mogelijke manieren uitgejouwd heeft. U mijnheer de Redacteur nogmaals dankende voor de wel wat veel- gevergde plaatsruimte. Een S.S.Ser. door jOS. BOSHOUWERS te LENT. Dikke pooten. VRAAG Als lezer van Peel en Maas moet ik u mededeelen, dat mijn 2 kippen nog niets beter zijn en de dikte der pooten neemt steeds toe, ondanks door u aangeraden middelen. Lucht, licht en groente hebben ze genoeg, Wat dunkt u, zou ik ze maar afslachten De pooten zijn wel 3 cM. doorsnede. Al mijn andere (85) jonge kippen mankeeren niets. Ik voeder nog geregeld levertraan en voederkalk tusschen het ochtend- voer. Het drinken iederen dag versch. Het hok is 3 bij 3i/t M. met vol doende lucht en licht. Uit Venray. ANTWOORD U behandeld uw beesten uitstekend, wat ook hieruit blijkt, dat de overige 35 het zoo best doen. Als de pooten zoo dik worden, is het iets anders dan beenzwakte. Aan kalkpooten zullen we maar niet denken, daar het jonge W.L. zijn van dit jaar. Hebben ze mis schien voetringen aan, die niet doel matig zijn (te nauw, met scherpe punt of scherpe kant) Indien dat ook niet het geval is, dan denk ik aan eene ontsteking (abces). Mijns inziens zal het maar het beste zijn, dat u ze opruimt. Dan kijk je ook veel prettiger op de overigen. Een abces is misschien wel te genezen, maar het duurt gewoonlijk zoo lang, alvorens de patient in legconditie komt, dat afslachten (en opeten) nog wel 't beste zal wezen. Bouwen van 'n nieuw hok. Wij willen een nieuw kippenhok bouwen en vragen daarover uwen raad. 't Is de bedoeling een hok te laten metselen voor hoogstens 40 kippen. In dat hok willen we een houten schot maken om in 't voorjaar de kuikens met de kloek een behoorlijk onderdak te geven voor 20 a 30 kuikens met kloek. We zetten ieder jaar een paar kloeken en blijven dan zoo wat bij 't zelfde getal kippen als de oude opgeruimd zijn. Wilt u hierop in Peel en Maas antwoorden hoe groot dat hok in zijn geheel moet zijn en hoe groot voor de kuikens? Wij willen ijzeren glasramen plaatsen, boven openslaanden. met tochtschermen. Wil dan tevens ant woorden welke hiervoor 't beste geschikt zijn en hoeveel er in moeten komen. Is het beter betonnen vloer of niets Ik heb ook al gehoord dat ze planken onder de pannen hebben of is riet beter Hoeveel riet moet er dan onder Uit Venray. ANTWOORD U gaat nu een hok metselen Als 't mij te doen stond, maakte ik 'n hok van ge ploegde, geschaafde planken, een vollen duim dik. Van steen, dan moet u toch spauwmuren laten maken, anders wordt het licht te vochtig. Hier in deze streek ziet men geen enkel steenen hok. Voor hoogstens 40 kippen moet u een hok bouwen, dat bijvoorbeeld 3,5 M. lang is en 3 M. breed, Aan den achterkant 1.40 M. hoog en voor dan 2,45 M. In dit geval hebt u goede afmetingen. Voor 35 ets. kunt u bij mij eene prima bestekteekening met beschrij ving krijgen. Voor 't interieur is dat wel gemakkelijk. De beste dakbedekking is riet met sluitpannen. Doch planken met asphalt voldoen ook goed. Maak dus zelf de keus maar. Voor 'n hok, bestemd voor 40 kippen, hebt u pl.m. 8 bossen riet noodig. Ik zou drie flinke ramen in het voorfront aanbrengen. Als u ijzeren glasramen neemt, zult u ze nooit geheel open kunnen zetten. En dat is toch wel gewenscht, al was het maar met het middelste het geval. Alles van steen en ijzer Is u bang voor inbraak Zoo niet, dan nam ik hout als bouwstof. Als u het hok op 'n hoog, droog gedeelte bouwt (is er dat niet, dan eens flink óphoogen) dan is 'n harde vloer niet noodig. Het plan is. ook een kloeken afdeeling naast het hok te bouwen Als 't mij te doen stond, maakte ik een of twee z.g. kuikenhokjes met annex rennetje van gaas er aan. De volgende week zal ik dat in Peel en Maas eens beschrijven. Missietentoonstelling te Yenray. Pin, wat kijk je kwaad! Schrale, spichtige Pin, wat grijpt je angstig bevende hand zenuwachtig in de richting van je geldbeurs... als een fladderende griezelige vleermuis.... Hou je kalm, benauwde Piner is geen mensch die je wat vraagt Fatsoenlijke, brave, medelijdende, christelijke menschen, er is hongers nood in China! Niet zoo maar ge brek aan het «en en ander, gelijk in den distributietijdofin den afgeloopen harden winter. Neen, daar heerscht in China aller afschuwlijkste Hongers nood. Bij duizenden en duizenden vallen daar medemenschen dood van den honger. Ouders slachten hun kinderen. Als gieren groepen zich de ellendige Heidenen om het schavot... Nauwelijks heeft de beul misdadigers gedood, of.... maar dit is te afgrijslijk om te beschrijven. Fatsoenlijke, brave, medelijdende, christelijke menschen die weet wat O. H. Jezus Christus gezegd heeft over de barmhartige naastenliefde, die misschien bij God wat in orde hebt te maken, ach, helpt die ongeluk- kigen Een dezer dagen zullen u kaarten worden aangeboden voor de Missie tentoonstelling in het Patronaat, waar ook een missionaris uit China komt spreken. Ik hoop dat degenen die de kaarten aanbieden, de huizen van bekende Pinnen zullen voorbijgaan, om hun wrange smoesjes niet te hoeven aanhooren. Maar, als ze bij u komen, dan stuurt ge hen niet weg. Uw goede hart durft dat niet vóór God. Er zei mij eens een vrouw uit den boerenstand ,,'t Is toch telkens water wordt maar gedurig gevraagd". Ik antwoordde: „zoudt ge den tijd terugwenschen van dertig, veertig jaar geleden, toen ge haast geen ordentelijke voeding hadt?" „O neenOch, men wil zoo eens iets zeggen, maar men is blij te kunnen geven." Lezer, oordeel er ook zoo over VENRAY, 28 September 1929 Rioleering. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat de aansluiting van de per- ceelen aan het gemeentelijk riool niet mag plaats hebben, alvorens deze huisaansluitingen door den Gemeente opzichter zijn gekeurd en in orde bevonden. Zoodra de binnenaansluiting gereed is, moet men dit dus aan den Gemeente-Opzichter melden. Men zij gewaarschuwd, dat tengevolge van niet behoorlijke inrichting der huis- riolen, het ontbreken van roosters enz. verstoppingen kunnen plaats hebben en overlast van reuk niet kan uitblijven. Venray 24 September 1929 Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris. VAN HAAREN Dienstplicht. Zitting van den Herkeuringsraad. De Burgemeester van Venray brengt het navolgende ter kennis van belanghebbenden In November en December a.s. houdt de herkeuringsraad in eenige gemeenten een zitting. De Voorzitter van den herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land of zeemacht zijn ingelijfd, of die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, doch nog niet als dienstplichtige in werkel ijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij genoemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie wor den tot het onderzoek niet toege laten personen: a. die bestemd zijn tot buiten gewoon dienstplichtige; b. die in 1929 tijdelijk ongeschikt werden verklaard; c. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht uitgezonderd den Vrijw. Landstorm of de zee macht. Overigens wordt een persoon als hiervoor bedoeld tot het onderzoek slechts toegelaten, indien door hem aan den Voorzitter van den Her keuringsraad gebouw van het Depar tement van Defensie Plein 5 den Haag een aanvraag wordt gedaan, waarin aannemelijk moet worden gemaakt a. zoo het een persoon geldt, die in 1929 door een der keuringsraden geschikt werd verklaard, dat hij na deze uitspraak vermoedelijk ongeschikt is geworden b. zoo het een persoon geldt, omtrent wien in 1929 geen uitspraak is gedaan, dat hij vermoedelijk onge schikt is voor den dienst. Nadere inlichtingen worden ten Gemeentehuize verstreki. Venray, 21 September 1929. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Op de Woensdag alhier ge houden Jaarmarkt waren in totaal aangevoerd 369 stuks. Stieren 1 Dragend vee 70 Gust vee 38 Vet vee 14Biggen 246. Handel in vet vee veel vraag, dragend vee traag. Pater A. H. Potten. Men meldt uit Delft: Naar we vernemen gaat de Wel- eerw. Pater A. H. Potten, oud Venrayenaar, kapelaan der St. Joseph parochie, Delft verlaten. Z. Eerw, is ongeveer 11 jaar te dezer stede werkzaam geweest, en was gedurende al dien tijd directeur van de Jonge lingscongregatie, welke hij met de diverse onder-afdeelingen tot steeds hooger bloei heeft weten te brengen. Er werden reeds plannen beraamd om in het volgend jaar zijn zilveren priesterfeest luisterrijk te vieren. Pater Potten was ook directeur van de „Stille Omgang". Naar yer- luidt, is hij aangewezen als directeur van het Kolpinghuis te den Haag. Voor de Politierechter te Roermond stond terecht P. A. R., 19 jaar, koopman te Venray, en J. G. R., 14 jaar, te Venray, verdacht van misdrijf van art. 239 van het Wetboek van Strafrecht, geplfeegd te Deurne. Eisch f25 boete, vonnis vrijspraak. Naar wij vernemen zijn in verband met het vertrek van den heer Kuppens en mej. Mures aan de Bijzondere jongensschool te Venray, benoemd de heeren Dintjes te Maas tricht en van Helden te Roermond. Politiediploma Bij het te Den Bosch gehou den examen voor het politiediploma van den R.K. Politiebond „St. Michael" werd dit behaald door M. Basten, Venray.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1