Onder® wilt Gij Lsevorti'aan. imii MIISIOIBIS uw kinderen gezond en flink zien Maisori Ambrosius Buitenl. Overzicht. Districts-Arbeidsbeurs Marktberichten Geeft dan nog heden Politieke stryd in Duitschland. Hugenberg. Streseniunn. Volks- begehren. Een offensief togen Hugenberg c.s. Plannen voor een militair accoord tegen So vj et- Rusland. I)e uitnoofligingen voor de vlooteonferentie. Fransche bezorgdheid. Economische Unie. Welvaart door vijandschap. De Adelsgenossenschaft. Branden in Berlijn. De Londenseho epidemie van ruitentikkerij. De vergeten schaar. De conferentie in Den Haag heeft ongetwijfeld velen bevredigd, zoo niet in alle opzichten, dan toch op vele der voornaamste punten. De Hollandsche lucht, de Hollandsche sfeer hebben er wie weet hoeveel toe bijgedragen om de geesten zoo danig te verhelderen, dat de heeren spijkers met koppen hebben kunnen slaan. Maar er zijn spijkers geslagen daar in den Haag, die naar de meening van sommige Duitsche groepen, hoe eer hoe beter weer behooren te worden uitgetrokken. Eigenlijk zit hem dat niet speciaal in het te 's Gravenhage bereikte, maar in wat al lang voor dien tus schen de heeren financieele deskun digen te Parijs was bekokstoofd. Stresemann, die ook in den Haag was, is, we wezen er reeds meer malen op, met een gevoel van tevre denheid te midden van zijn landge- nooten teruggekeerd en heeft niet nagelaten met nadruk te wijzen op de vele voordeelen welke de uitvoe ring van het plan Young boven het plan Dawes biedt. Maar, al Stresemann te vreden, daarom is nog heel Duitschland het niet. En een bepaald kleine partij is het niet, die zich in de laatste weken danig geroerd heeft om het Duitsche volk op te zetten tegen wat Stresemann als een blijde boodschap mee naar Berlijn bracht. 't Is in Duitschland de strijd tus schen rechts en links. Hugenberg heeft, zooals we reeds meer meldden zijn wetsontwerp gepubliceerd. Het wetsontwerp van den Reichsausschuss für das Volkbegehren. Maar sinds dien is in den boezem van zijn eigen geestverwanten al oppositie gekomen. Maar Hugenberg heeft niet alleen met zijn eigen mannen te doen Stresemann met de zijnen is er ook nog, en tegen het offensief van Hugenberg c.s. heeft Stresemann zijn offensief ingezet en uit de wijze waarop dit offensief is ingezet blijkt wel, dat de Duitsch- nationalen op een bijzondere wijze op de vingers getikt worden. Het orgaan van Stresemann heeft name lijk mededeelingen gepubliceerd van onderhandelingen welke door het Duitsch-Nationale Rijksdaglid Klönne gevoerd zouden zijn met Fransche staatslieden over een eventueel te vormen militair bondgenootschap Een ander blad (van de rechtsche groepen) doch in oppositie met Hugenberg heeft het door Stresemann's orgaan vermelde nog wat aange dikt. De bedoeling van de onthullingen zal wel zijn, de oppositie leiders van rechts tegenover hun volgelingen in een moeilijk en minder aangename positie te brengen, Wat in 't kort met de plannen van Klönne beoogd werd komt neer op een militair verbond tusschen Duitschland en Frankrijk tegen Sovjet-Rusland. In derdaad kan de positie die aanhan gers van Hugenberg en Klönne eigenaardig worden. Aan den eenen kant toch doen ze hun best het Vaderland te behoeden voor de slavernij (van het plan Young o.a.) en daarbij wordt het meest het oog op Frankrijk gericht en aan den anderen kant trachten zij met hetzelfde Frankrijk eens te worden over een militair verdrag tegen Sovjet-Rusland. Dat lijkt veel op knoeierij, op dub belhartigheid. Nu wordt door de heeren wel beweerd, althans door Klönne, dat hij op eigen gelegenheid, dus als particulier de verschillende bespre kingen o.a. met het Fransche kamer lid gehad heeft, en het aard.i riransche kamerlid ook slechts als particulier gesproken zou hebben. Wat we kunnen aannemen, als het waar is dat dit kamerlid den Duit- schers tien procent korting op de betalingen van het plan Young beloofd heeft. Zooiets zal wel niet van de regeering uitgaan en wel geen Franschman zal het aandurven zooiets namens zijn regeering aan te bieden. Intusschen is de strijd in Duitsch land met de onthullingen waarschijn lijk nog niet afgeloopen. Die ont hullingen werpen een eigenaardig licht op het doen en laten van Hugenberg c.s. De kansen, dat zijn wetsontwerp er door komt, zijn er zeker niet grooter op geworden. Wat ook den Franschen misschien genoegen doet, die wel niet zullen nalaten nota te nemen van wat er omtrent een hunner kamerleden in verband met dé plannen van Klönne gezegd is. Te Genève is heel lang en heel uitvoerig over allerlei belangrijke zaken gesproken, de resultaten der besprekingen zullen vooralsnog weinig tastbaars hebben, want wat er al zoo aan de orde geweest is, loopt over zooveel schrijven, moet voor een deel nog zooveel commissies en subcommissies pas- seeren, dat er van direct resultaat weinig te zien is. De Franschen, It l anen en Ja panners zijn het blijkbaar met de Britsche opvattingen omtrent ontwapening niet eens, vandaar dat reeds melding werd gemaakt van een Fransch- Italiaansch- Japansch accoord tegen de Britsche ontwape ningsplannen. Ditgeldt debewapening teland, De maritieme bewapening, komt pas over eenige maanden, aaar beweerd wordt, in Januari 1930, aan de orde. Volgens sommige berichten zouden de uitnoodigingen voor de te houden vlooteonferentie al ver zonden zijn. volgens anderen zou dit niet kunnen, daar afgewacht moet worden wat het resultaat zal zijn van de besprekingen welke Mac Donald en president Hoover zich voorstellen binnenkort te houden. Hoe dit zij, Frankrijk moet al bij voorbaat blijken van bezorgdheid gegeven hebben over de mogelijk heid, dat Engeland, Amerika en Japan het op de vlooteonferentie zoo goed met elkaar eens zullen worden. Frankrijk wenscht nu eenmaal wat zijn marine betreft, niet op één lijn gesteld te worden met Italië, dat aan zijn verdediging, krachtens zijn aardrijkskundige ligging, andere eischen aan zijn maritieme bewape ning kan stellen dan Frankrijk. Overigens zou het ook wat al te mooi zijn, als.de verschillende mo gendheden het al met elkaar eens waren voor nog de vlooteonferentie gehouden is. 't Is al mooi, dat, naar beweerd wordt, Engeland en Amerika het zoo goed eens zijn, Om nog even op het plan Briand (inzake de Europeesche Economische Unie) die Unie. en de zoogenaamde toenemende vijandigheid ten opzichte van Ameri ka. Men neemt er volgens den onder-minister van Handel die be dreiging nog al kalm op en zelfs wordt er door iemand die het weten kan, groote welvaart aan beide zijden van den Atlantischen Oceaan voorspeld, als gevolg van de toene mende vijandigheid tnsschen Europa de Vereenigde Staten. Als dat waar raag zijn, zou men de conclusie willen trekken, dat vijandschap tusschen twee mogend heden beider economischen toestand gunstig kan beinvloeden. Hoe dit zij de economische Unie van Briand is nog niet, al is er overigens misschien al vijandschap genoeg ook op economisch gebied. De Duitsche Rijksweerminister heeft een maatregel genomen, ten gevolge waarvan officieren moeten bedanken voor hun lidmaatschap van de „Deutsche Adelsgenossen schaft", Oorzaak zou zijn, dat de hier genoemde vereeniging aanvallen heeft gedaan tegen de Rijksregeering -omdat zij actief deelneemt aan het „Volksbegehren" van Hugenberg. Dat de Rijksweerminister de officie ren liever daarbuiten laat, laat zich begrijpen. Duitschland heeft een periode van bomaanslagen gehad. Berlijn maakt thans een periode van groote branden door, Óf deze branden, welke men vermoedt dat aan boos opzet te wijten zijn, in zekere mate te maken zouden kunnen hebben met den politieken strijd, welke in Duitschland gevoerd wordt, is alsnog niet uitgemaakt. Londen heeft iets minder gevaar lijks, de ruitentikkers, die we indertijd ook hier te lande gehad moeten hebben, Er moet in Londen sprake geweest zijn van een epidemie van het beschadigen van ruiten, eenige honderden. Vergeetachtigheid is een lastig euvel, dat evenwel niet dikwijls aanleiding zal geven tot justitioneel ingrijpen, zooals dit thans te Ber lijn het geval is. De justitie aldaar houdt zich namelijk bezig met het onderzoek in verband met den dood van een man, die na een operatie is overleden. Het bijzondere van het geval is, dat men bij de operatie van den man, een tweeëndertig jarig leeraar, in diens lichaam, een ope ratie-schaar heeft gevonden van veertien centimeter lengte, die bij een vorige operatie was vergeten! Wanneer het geval zich werkelijk voorgedaan heeft, zooals de Duitsche bladen het melden, is het te begrij pen, dat de justitie zich verplicht gevoelt er zich in te mengen, en de man, die de schaar op zoo'n onge wone plaats achterliet, zal er wel niet met een kleine terechtwijzing afkomen, al zou overigens de kans niet groot zijn, dat hem iets dergelijks ooit weer overkwam! Worden gevraagd 1 boerenknecht voor Wanssum 1 schoenmakersleerling 2 boerenknechten dadelijk en Paschen 4 boerendienstmeiden 3 huishoudsters 6 burgerdienstmeisjes voor Venray Beugen, Boxmeer ea Deurne •1 bekw. auto monteur v. Venray 1 werkvrouw voor Venray 1 jongen die t sigarenvak wenscht te leeren 2 keukenmeiden voor Venlo I loopjongen voor Venray 1 landarbeidersgezin, woning be schikbaar 2 bekw. voegers voor Eindhoven bekw. electriciens en schilders voor Tilburg Bieden zich aan 2 kantoorbedienden 4 losse arbeiders 1 werkmeisje 1 burgerdienstmeisje voor Venray 1 chauffeur voor vrachtwagen 2 boerenknechten voor Paschen 1 huishoudster voor geestelijke. 1 keukenmeid voor lichten dienst ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag waren aange voerd 2.400.000 eieren. Groote eieren van f 8.40 tot f 9.60 Kleine eieren van f 8.50 tot f 8.30 Eendeneieren van f 8.50 tot f 8. VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag waren aangevoerd 1.030.000 eieren. Groote eieren van f 8.80 tot f 9.50 Kleine eieren van f 4.70 tot f 8.70 Eendeneieren van f 6.90 tot f 7.80 Kippeneieren per Kg. f 1.34 Aanbevelend, M. H0E0EMAEKERS, Ap»fAl "38S. Henseniusplein 6 Drachtige collectie, terwijl onze uitge breide sorteering Uwe keuze verge makkelij kt. Patersstraat 25. Het adres voor vakkundig en billijk vervormen en als nieuw opmaken van Hoeden.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 6