Openbare vergadering Raad van Venray Zaterdag 28 September 1929, No. 39. van den op Donderdag 2G September, nam. 4 uur. In de weldoende, warme zonne schijn van dezen mooien herfstmid dag, was Venraysch Raad te saam gekomen aan de Eindstraat, om ter plaatse het weggedeelte op te nemen, dat in verband met het bouwen van een nieuw Gymnasium,door de Eerw. Zusters van „Jerusalem", aan den publieken dienst onttrokken zou moeten worden. De Architect Wielders uit Sittard gaf, aan de hand van ontwerp- teekeningen, den nieuw-bouw aan, die een lengte zal krijgen van circa 90 Meter. Een zoodanig gebouw kan echter op het terrein van „Jerusalem" niet geplaatst worden, zoodat men de weg, loopende tusschen kloosterge bouwen en boomgaard noodig heeft. Het plan is dan, om zoover thans de boerderijgebouwen van het kloos ter strekken, tot aan de ingangspoort aan den publieken dienst te onttrek ken, terwijl dan de Eerw. Zusters een strook grond langs de Heuvel straat zullen afstaan, ter verbreeding dier straat, Na bezichtiging van het terrein en eenige besprekingen, dankte de Heer Burgemeester Architect Wiel ders voor zijne uiteenzetting. Hierna toog de Raad naar het stadhuis, ter verdere bespreking van dit en meerdere op de agenda staande punten. De Voorzitter opende de verga dering met gebed en verzocht den secretaris de notulen der vorige ver gadering voor te lezen, welke on veranderd werden goedgekeurd. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om in beginsel te be sluiten tot oprichting en instand houding eener Landbouwhuishoud- school. De Voorzitter deelde mede, dat de werking der Nijverheidswet een tijd heeft stop gestaan, doch dat er thans weer gelegenheid was, om van de voordeelen dier wet te profiteeren. Nu is er dan een rekwest uitgegaan van den Limb. Land- en Tuinbouw- bond, om hier in Venray een Land- bouw-huishoudschool te vestigen. Vooraf wil echter deze bond weten, of de Raad al of niet sym pathiseert met deze stichting, waar na vele gemeenten met verlangen uitzien en deze gaarne binnen hunne muren zouden hebben. De school zou dan komen te staan onder leiding der Eerw. Zus ters Ursulinen, terwijl de gemeente 30 pCt. en het Rijk 70 pCt. der kosten zullen dragen. Nadat de Voorzitter deze uiteen zetting had gegeven, scheen het wel of de atmosfeer in de Raadszaal broeiend was, want direct bij de bespreking was hamerslag en tot de orde roepen niet van de lucht. De Heer Millen wijst er op, dat 'behalve deze Landbouw-huishoud- school, ook het stichten eener Volks zaal en Leesbibliotheek in de aan dacht van velen is. Het stichten dezer school juicht spreker gaarne toe, maar het plan van Kapelaan Geurts is hiermee den nek omge draaid. De Voorzitter hamert en wijst Millen op het minder parlementaire van zijn uitdrukking en verzoekt hem zich van zulke uitdrukkingen te ont- hsuden. De heer Millen vervolgt zijn rede onvermoeid en ijvert met vuur om de Volkszaal er nog bij te krijgen, ter opvoering van de ontwikkeling. Waar de werklieden thans in een moeten vergaderen, zou een dusdan.0(> zaaj jn een schrijnende behoefte v.nrzien. De Voorziu..r verzoekt den spre ker zich te willen heer Millen stelt nog voor dit punt aan te houden, opdat de Raad een en ander nader zal kunnen over wegen. De Voorzitter wijst er op, dat in verband met de bepalingen der Nij verheidswet een combinatie niet op gaat, terwijl de plannen voor een Leeszaal in studie zijn bij den Zeer- eerw. heer Pastoor. Als de heer Millen den Voorzit ter wil interrumpeeren, merkt deze op, dat hij nog niet is uitgesproken, waarna de Voorzitter nog zegt, dat de plannen voor te stichten school de volle instemming hebben van den Zeereerw. heer Pastoor en deze wel zijner tijd met de plannen der -eeszaal zal komen, De heer Goumans brengt gaarne zijn hulde aan de initiatiefnemers van dit plan en juicht het als voor zitter van den Boerenbond van Oos- rum toe. De heer Vermeulen vraagt of deze school ook voor burgermeisjes be stemd is, waarop de Voorzitter zegt dat er onderwijs zal worden gegeven naar gelang de behoeften der leer lingen. De heer Odenhoven vindt dit alles mooi en wel, maar zou dit plan nog veel schooner vinden, als de werk man niet was verwaarloosd. Zijn in ziens had dit nu zoo goed kunnen gebeuren. Maar men was overrom peld en spr. zou het driewerf hoog prijzen, als dit werd hersteld. Gaarne steunde hij dan het voorstel van collega Millen, om dit punt aan te houden. De heer Stoot zou zulk een com binatie ook voorstaan, omwille der kosten en wijst er op, dat de schooi te Posterholt slechts met kunst- en vliegwerk in stand is te houden. Gaarne zag hij meer uitgewerkte plannen om daarnaar te oordeelen, temeer wijl men ook aan latere uit breiding moet denken, die ook weer kosten meebrengen. De Voorzitter zegt, dat zulk een school een werkelijk algemeen belang is en verbaast zich over de vraag van den heer Stoot. De heer Stoot vraagt nogmaals naar de vermoedelijke kosten. De Voorzitter zegt, dat deze onge veer 10 ct. per inwoner bedragen. De heer Stoot is bang, dat deze kosten later meer zullen bedragen, en dan zit men in de val. Hij her innert er aan, dat iets op 30 mille geschat, later 110 mille kostte. (Des Voorzitters hamer kletterde) Hier protesteerde de Voorzitter met klem tegen dit gezegde en zei, dat het College van B. en W. geen muizenval is, maar B. en W. laten zich de handen ook niet binden. De heer Millen juicht de school bij voorbaat toe, maar zag toch liever een breedere basis en hoopt, dat de 'oorspronkelijke plannen als nog eens zullen worden ingezien. De Voorzitter zegt, dat geen andere plannen bestaan, waarop de heer Millen uitroept: U hebt ze toch zelf gezien, Voorzitter! De heer Goumans meent, dat het met die meerdere kosten zoon vaart niet zal nemen, daar deze toch voor 70 pet. ten laste van het Rijk komen. De heer Stoot vraagt den heer Goemans of dit zoo blijft en wat als de werking der Nijverheidswet weer eens wordt stopgezet? De Voorzitter zegt, dat men met Wetswijzigingen in de toekomst geen rekening kan houden. De heer van Dijck feliciteert Ven ray met de tot standkoming der school. De heer Odenhoven bepleit met vuur de belangen van den werkman bij tot standkoming der Volkszaal en windt zich zoo op, dat de Voor zitter tot kalmte aanmaant. De heer Odenhoven steunt echter het voorstel van Millen tot aanhouding. De Voorzitter zegt, dat een com binatie als wordt voorgesteld, bij de Nijverheidswet is uitgesloten, Wethouder Pubben zegt, dat de L.L.T.B. geen subsidie mag geven, als deze combinatie tot stand zou komen. Als de Voorzitter zegt, dat de Eerw. Zusters zulk een combinatie ook niet wenschen, roepen de heeren Odenhoven en Millen beiden uit Zie jedaar heb je het Nadat de heer Odenhoven nog gezegd heeft, dat de Zeereerw. heer Pastoor een combinatie nog meer toejuichen, dan dit plan, stelt de Voorzitter de stemming over dit punt aan de orde, welk voorstel werd aangenomen. Tegen stemden de heeren Stoot, Odenhoven en Millen. De heer Millen protesteerde tegen deze stemming en noemde het niet eerlijk om zijn voorstel niet in stem ming te brengen. Kletterend viel de hamer neer en werd Millen om deze uitdrukking tot de orde geroepen. De heer Odenhoven hoopt, dat dit protest in de notulen wordt vastge legd, waartegen de Voorzitter geen bezwaar heeft, al acht hij dat niet de juiste plaats voor protesten 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van: a. circa 40 aren grond aan M J, Theunissen te Overloon. b. circa 8 H.A. grond aan H Geerets. c. circa 1 H.A. grond aan G, Vullings, gelegen te Yssel- steyn. Zonder hoofdelijke stemming keur de de Raad deze voorstellen goed, 6. Voorstel van B. en W. tot ankoop van een strookje grond ter grootte van circa 6 aren van de ïerw. Zusters Ursulinen. De Voorzitter meent, dat deze ounten gevoegelijk tegelijk behandeld cunnen worden en deelt mede, dat de gronden overgaan tegen f 100.— per Are. Anders bouwen is onmo gelijk gebleken en zou er zonder deze wegopheffing van bouwen in Venray worden afgezien, De Heer Odenhoven zegt, zich met deze wegopheffing niet te kunnen vereenigen, waarbij de Heer Strijbosch hem bijvalt. De Heer Goemans spijt het dat De Voorzitter verzocht goedkeu ring voor aankoop van een.strookji grond van Schaeffers, Henseniusstraat voor f 35,Goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. om aan den Heer Haffmans c.s. toe te staan een gedeelte der door hen gepachte gronden ter grootte van 24.50 A.A. te mogen onderverpach- ten aan H. Maassen te Boekei. Ook dit wordt goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. tot onttrekking aan den openbaren dienst van een gedeelte van den weg, voor komende op den staat van wegen en voetpaden onder no. 35 en tot ver koop van het strookje grond aan de Eerw. Zusters Ursulinen. de belangen van inwoners en Jerusalem met elkaar in strijd zijn. Gaarne had hij gezien, dat hier een offertje gebracht werd ter wille van het algemeen be- lang. De Heer Millen meent, dat het algemeen belang het meest gebaat met het behoud van den weg. Na deze bespreking brengt de Voorzitter dit punt in stemming, waarover de stemmen staakten, tegen 6. Tegen de wegopheffing sternden de Heeren Stoot, Jacobs, Getrts, Millen, Odenhoven en Strijbosch. 7. Vaststelling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1928. Aanbieding der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1930. Ook de. agenda-punten 7 en 8 werden zonder hoofdelijke stem ming in verband met een rapport der Commissie ad hoe aangenomen. Schrijven van Gedeputeerde Staten inzake het aangaan eener geldleening, groot f 110.000 voor den aanleg eener rioleering Z.h.s. werd de aflossing der geldleening verhoogd tot het door de Ged. Staten aangewezen bedrag. 10. Aanvrage der Vereeniging voor wettelijke dierenbescherming tot aanvulling der bouwverordening. Conform advies van B. en W. werd deze aanvrage voor kennis geving aangenomen, daar de stal en voldoende waarborg bieden voor een goede behandeling der dieren. 11. Schrijven van de Afd. Lim burg van den Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren, betreffende zeker heid door de Gemeente-Ontvangers. Nadat de Voorzitter heeft mede gedeeld, dat de Gemeente-Ontvanger eene zakelijke zekerheid (onroe rend goed) heeft gesteld, die dus saaext ex Leo onkosten medehre»^ oordeelde dè Tragrcrail schrijven voor Venray overbodig. 12. Voorstel van B. en W. tot het verkenen eener gratificatie aan den Gemeentewerkman J. Willems. Nadat de Raad in geheime zitting bijeen was geweest deelde de Voorzitter mede, dat de Raad aan Willems een gratificatie had verleend van f 5.per week. 13. Aanvrage om subsidie van a. R.K. Reclasseeringsvereeniging Venlo, b. Venray's Fanfarecorps, c. Fanfare H. Catharina te Leunen, d. Fanfare H. Oda te Merselo, e. Fanfare Ons Genoegen te Oirlo, f. Harmonie Sub Matris Tutela te Oostrum, g. Han delscursus van den R.K. Middenstand, h. Patronaatscommissie Afdeeling Lichamelijke Opvoeding, i. Commissie van Advies inzake Beroepskeuze en Vakopleiding, j. Districts Arbeids beurs. k. R.K. Parochiale Lees bibliotheek. Ten slotte kregen wij een malsch regenbuitje van subsidien Reclas- seering f 50Muziekgezelschappén als vorig jaar, Handelscursus f500 Beroepskeuze f 325Leesbiblio theek f 100, (voorlooper der Lees zaal)Kruisverbond f 25 Licha melijke Opvoeding f 30Arbeids beurs f 500. 14. Aanvrage der Vakteekenschool om een bijdrage ingevolge de Nijver heidsonderwijswet, Na uiteenzetting door den Voor zitter besloot de Raad circa f 600 voor ereeni- disponibel te stellen. 15. Ingekomen dankbetuiging verleende subsidie van de Ver< ging Moederschapszorg. Een dankbetuiging van de Ver eeniging Moederschapszorg voor verleende subsidie werd voor kennisgeving aangenomen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot publieke verpachting bij inschrijving van de boerderij „de Hazenhut". Z.h.s. besloot de Raad de boer derij de Hazenhut te verpachten aan den bewoner de heer Jacobs. Nadat de heer Vermeulen zijn wensch had geuit tot het aanbren gen van een paar lantaarns te Veltum-Langstraat, en de heer Odenhoven gewezen had op den lagen waterstand, waardoor de kuil aan den Overloonschen weg gemakkelijk te reinigen was, sloot de Voorzitter de vergadering met

Peel en Maas | 1929 | | pagina 5