wn lenuwstiilend MIJNriARDT'S zenuwtabletten H Openbare vergadering Gemeenteraad Wanssum De Kippenhouderij op het platteland Uit de Landbouwwereld. Gemengde Berichten handel dan begonnen en tot tevre- denheid^en van Bestuur en van Leveranciers zijn de eerste goederen verkocht. Van den heer Willems te Overloon heeft de vereeniging voor de som van f "8000 diens schop, pers en machines gekocht aan het Station alhier alsmede den grond 55 Aren, waarop een en ander gebouwd is. Bijzonder was door de vereeniging bij dezen koop geconditionneerd, dat den heer Willems niet aan het Station mag persen. Een personeel uit 5 man is aange steld om het werk te verrichten. Het loon bedraagt circa f 22,50 per week. De Voorzitter wil hier speciaal op wijzen, wijl veel fantastische be richten in zake de gegeven salarissen de ronde doen. De directeur zal voorloopig nog niet worden aange steld, de Secretaris .dhr, Claassens, zal als zaakvoerder optreden. Ook de boekhouder dhr Rambaghs wordt voorloogig per dag, dat hij in functie is, gehonoreerd met f 3. In Oirlo is ook gelegenheid op wagon te leveren doch dan moet dit vooraf worden opgegeven aan den heer v d Beuken die dan een en ander zal regelen en zorgen dat de wagons steeds vol geladen zijn, Vandaar datvd Beuken dit vooraf moet weten, teneinde eventueele andere personen mede in de gelegenheid te stellen mede te leveren. Het loon van v d Beuken bedraagt daarvoor f 5 per wagon, met dien verstande dat zijn salaris niet boven f 1100 komen kan. De voorzitter geeft gaarne deze meer interne aangelegenheden te kennen, opdat de vergadering er van over tuigd zij, dat met de gelden niet rijkelijk wordt omgesprongen. Toch is deze vergadering belegd tot het behandelen van de finantieele zijde van den handel. Uit de kas der afdeeling varkens heeft de hooi, stroo en aardappelhandel thans een voor schot van circa f 8000. De totale reserve dier afdeeling omvat circa f 19000 hiervan zijn in contanten f 14000 aanwezig. Doch de directeur Loenen maakt nu ernstig bezwaar de resteeernde f 6000 ook ten dienste van den hooi en stroohandel te stellen. De Voorzitter begrijpt volkomen het bezwaar van den heer Loenen, daar een som van f 6000 heusch niet te veel is, om een handel als de verkoopvereeniging thans heeft te drijven. Vandaar dat nu het bestuur komt met het voorstel aan de ver gadering om ten behoeve van den hooi en stroohandel bij een bank een crediet te openen tot een maximum van f 15000. Dit brengt geen extra risico mee voor de leden, maar moet alleen dienen om hun spoediger te kunnen uitbetalen. De heer Peters uit Oirlo, als Voorzitter van den Raad van Toe zicht geeft een meer uitgebreide uiteenzetting van bovenstaande en deelt daarbij nog mede, dat er ge tracht zal worden, om een zijlijn te krijgen vanaf de spoorlijn naar de gekochte schop, dan worden daar door weer f 4.50 invaarloon per wagon gespaard. Bij zitten en opstaan vereenigde zich de vergadering met het voorstel inzake het crediet. De Voorzitter dankt den heer Peters voor diens uitgebreide uiteen zetting en herinnert er de leden aan, dat op hun verzoek de hooi en strooihandel is opgericht, zoodat zij die thans ook moeten steunen, en hoopt, dat, wanneer de prijzen aan den bond en in den vrijen handel gelijk zijn, de leden aan den bond de voorkeur zullen geven. Geeft de vrije handel echter meer, welnu dan kunnen de leden daaraan leveren. De heer Thuyls, Hiept, stelt voor dat al zou de vrije handel één gulden meer geven, de leden toch aan den bond zullen leveren. Hiermede kan de voorzitter zich niet vereenigen en vindt het ook wel een beetje te mal. De secretaris gaf een klein over zicht over het verloop van den handel tot nu toe, en merkt er bij op, dat het schoofstroo steeds vooraf moet worden opgegeven, dan kan ervoor gezorgd worden dat het direct in de wagon komt. Door verpakken wordt het schoofstroo niet beter. Wat de prijzen aangaat, deze zijn bevredigend te noemen, en zijn gelijk aan Deume. Omtrent de aardappel- handel merkt hij op dat deze nog wisselvallig is Verder deelde de voorzitter mede dat ook in Tienray gelegenheid zal zijn, op wagon te laden, mits vooraf kennisgeving aan Ophei Jr. te Oirlo. Op die plaatsen zal alsdan geleverd kunnen worden, als de wagons er zijn terwijl in Venray alle dagen gelegenheid is, om de goederen te laden, uitgezonderd des Zaterdags middags. Met een woord tot opwekking voor het bezoek aan den fokdag in Horst, sloot de voorzitter deze ver gadering op gebruikelijke wijze. arbeizaamheid voor te gaan Eveneens had zij dien dag nog een bezoek gebracht aan een zieke pachtersvrouw en haar zelfs bij het huishouden geholpen. Zoo zat nu de edelvrouw in die behaaglijke stemming, welke het bewustzijn van vervulde plicht schenkt, gemoedelijk pratend met haar kind aan het venster. Wordt vervolgd. van den Afwezig met kennisgeving, Wet houder Geurts. De voorzitter Baron de Weichs de Wenne, burgemeester opende de vergadering met gebed, verzocht de Secretaris voorlezing te doen, van de nutulen der vorige vergadering welke onveranderd werden goedge keurd en deelde mede, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de onderhandsche verpachting van grond aan de Meerlosche baan; en dat de losplaats langs de Maas een breedte zal hebben van 25 M dat de ver goeding inzake de Eleclrificatie van het Raadhuis de gemeente f 18, kost dat de kachel die in de vorige raads vergadering aan de school te Gijsteren is verkocht aan het schoolbestuur niet is bevallen, zoodat de verkoop niet doorgaat; dat de standplaats van woonwagens mits beter politi oneel toezicht op de oude plaats kan blijven, zooals met de aanwonenden is besproken. Bij monde van dhr, Litjens. bracht de Commissie van Onderzoek verslag uit omtrent de rekening der gemeente over 1928. Deze bedroegen: Wanssum. Geysteren. Totaal. Ontv. f22048.81 f16896.61 f38918.42 Uitg. fl 1351,62 f11603,13 f22954,67 Bat. sl f10697,19 5266,48 f15963,67 In zijn raport noemde dhr. Litjens den toestand der gemeente gunstig en bracht dank aan den gemeente ontvanger voor diens keurige admi nistratie en stelde voor het gemeente bestuur decharge te verkenen waarmede de raad z. h.s. instemde. Inzake verbetering van den weg OostrumPontveer te Well deelde de voorzitter mede, dal het is goed gevonden, de kosten hiervan over meerdere jaren te verdeelen._ De weg zal dan breeder gemaakt worden en links van den weg als men van Oostrum komt zal een fietspad wor den aangelegd. De weg wordt 2M breeder en de benoodigde grond zal de gemeente van de eigenaren moeten overnemen. De helft der kosten wordt door de Provincie gedekt De bestaande sloot langs de weg zal worden gedempt en een nieuwe gegraven. De ruiling tusschen de gemeente en de voozritter is tot stand gekomen en zal zonder geldelijke toegift af gewerkt kunnen worden. Dhr. Vissers, zou de Provincie de grond laten koopen voor de verbreeding van den weg, waarop de voorzitter zegt dat dit niet gaat, en terwijl de gemeente ook een hoogere subsidie van 50 pet, in de kosten zal krijgen. De heer Rutten wijst erop, dat de gelegenheid nu goed was, om een leelijke bocht uit den weg te nemen, waarvoor de Voorzitter de benoo digde grond toezegt. Er werden verleend aan de Vroed vrouwenschool te Heerlen, een sub sidie van f 20 reclasseeringscommis- sie f 10 terwijl overplaatsing van een boerderij volgens Zuid-Limburgsch type onnoodig werd geoordeeld, evenals contributie inzake zekerheids- stelling door den Ontvanger. Dit laatste gaat uit van den bond van gemeente-ambtenaren, en behelst dat indien de Ontvanger kosten heeft inzake zijn zekerheidsstelling deze dan door de gemeente gedragen zullen worden. Doch daar de Ont vanger hier grondeigenaar is en dus een zakelijke zekerheid geeft, is dit voor Wanssum niet noodig. Inzake het woonwagenkamp merkt de heer Rutten op, dat dit ook wel eens in Geysteren mag zijn, terwijl de put aldaar toch niet gebruikt wordt. Dit voorstel werd tot een volgende vergadering aangehouden, waarbij de Voorzitter nogmaals wijst op hetgeen hij hierboven verklaarde. Inzake Water lossing Wanssum- merheide, zal overleg worden gepleegd met aangelanden. De begrooting 1930 wordt voor de leden ter inzage ge legd, terwijl de financieele scheiding tusschen Wanssum en Geysteren zal worden doorgevoerd en wel die uit gaven die klaarblijkelijk voor een der twee plaatsen gedaan zijn, ook alleen op die rekening zullen worden gebracht, terwijl overige uitgaven zullen worden geboekt, in verhouding van het getal inwoners. Bij de mededeelingen, merkte de Voorzitter op, dat Lommen een huis wil bouwen, doch vooraf een kleine uiling zal moeten aangaan met het Armbestuur, dat in den weg onder Geijsteren een goot zal worden aan gelegd, teneinde uitschuring te voor komen. Over het verbeteren der brug over de beek, die verhoogd zou moeten worden, ontstond een geannimeerde discussie of ringen of beton gebruikt zou worden. De heer Rutten wees er nog op, dat in de school te Geysteren, veel meer brandstof noodig was, dan in de school te Wanssum. Hij wijdt dit aan den schoorsteen die aan de noordzijde dier school geplaatst was. Nu men toch aan het bouwen is, hoopte hij dat deze verplaatst zou worden. De Voorzitter herinnert er aan, dat zijn vader zaliger deze schoor steen reeds noemde, den vuurtoren van Geysteren. Hij was het echter volkomen eens, met de opmerking van den heer Rutten, en zal bij de verbouwing op een en ander wijzen, Inzake de besmettelijke ziekte alastrim wees de Voorzitter er op dat gelegenheid tot vaccinatie moest worden verleend waarvoor hij den Raad een crediet vroeg, hetgeen verleend werd, Hij voegde erbij dat in verband met de scheepvaart vanuit Rotterdam besmetting niet onmogelijk was. Nadat de Voorzitter nog had medegedeeld dat zou getracht worden het electrisch licht in gereedheid te hebben met de Wanssumsche kermis sloot hij de vergadering met gebed en zenuwsterkendis do werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. enDrog. door JOS. BOSHOUWERS te LENT Kunstverlichting in hot kippenhok. VRAAG: Al heel dikwijls heb ik bij mezelf gedacht, ook eens met kunstlicht te gaan voeren. Ik heb nu zoo'n mooie koppel jonge W. L., die buitengewoon gunstig zijn opge groeid en ook wel op tijd aan den leg zullen gaan. De kammen begin nen al mooi rood te worden. Nu had ik graag in Peel en Maas eene beantwoording van de navolgende vragen le. Loont het werkelijk de moei ten en komen er de kosten van ver lichting (aanleg eii stroom) goed uit 2e. Wanneer begint men er mee en wanneer houdt men er mee op 3e. Op welk uur van den avond is hét 't beste en hoe lang dan Uit OOSTRUM. ANTWOORD Kunstverlichting heeft alleen dan resultaat als de dieren in conditie zijn. Met zwakke zieke dieren, die b.v. erg het snot hebben gehad, hoeft men niet te probeeren. Ook heel laat-broed zal ook de kosten niet goed maken. Zijn de dieren evenwel in legcon- ditie, dan kunt u er zeker finantieel voordeel mee hebben. Hier in Gel derland wordt de kunstverlichting in de kippenhokken steeds algemeener. Natuurlijk eten de dieren ook meer, als ze meer leggen. De voeder- kosten worden dus hooger De aan- der verlichting schrijft u over eenige jaren af. De meerdere voederkosten en het stroomverbruik zijn samen niet zoo groot, of de winst kan na aftrek van die kosten wel gerekend worden op f 1.af 1.50 per kip en per jaar. Er is dus alle reden voor, om eens een proef te nemen. 2. Men voert bij kunstlicht ge durende al de maanden, waarin de nachten langer zijn dan de dagen. Dat is dus van einde September tot na half Maart. Sommigen beginnen pas half October, doch de praktijk eert, dat men beter wat eerder kan aanvangen. Het duurt gewoonlijk toch nog 'n 14 dagen, alvorens er meer eieren door komen. 3. Er zijn drie manierèn, waarop men de verlichting kan toepassen, n.l. a. bij het vallen van den avond, dus als de dieren anders naar stok zouden gaan; b. in het vroege morgenuur en dan het licht aanlaten, tot 't buiten dag is; op 'n uur in den avond, dus den avond onderbreken, b.v. tusschen i9 uur of 9—10 uur. De methoden onder a. en b. ge noemd voldoen hier het best. De verlichtingsduur wordt dan ook zeer geleidelijk verlengd en neemt in het voorjaar even geleidelijk af. Voor hennen, die in vollen leg zijn, is die geleidelijkheid een voordeel. Tegen den avond. Het licht blijft dan aan tot half acht. Als men rondom 1 October met de kunstver lichting begint, zal men dus aan vankelijk maar heel kort te verlich ten hebben. lederen avond wordt dat iets langer tot Nieuwjaar. Dan wordt het weer minder tot na half Maart als 't ware automatisch op houdt. b. In den morgen. Maar dan moet het op een vast uur aanvangen b.v. 6 uur of half 6. Dus niet van- om 5 uur, morgen om half 6 en daarna nog later, b.v. om 6 uur of half zeven. Zulk 'n onregelmatig heid is zeer slecht. Men stelt bij den aanvang het uur vast en blijft dan maar doorgaan to na half Maart, 't Houdt dan onge merkt op. c. Een uur in den avond, dus 'n onderbreking. Dit geeft ook wel resultaat, maar toch niet zooals de manieren onder a. en b. genoemd,^ Als men plotseling in 't voorjaar ophoudt, kost dat vaak veel eieren. Soms vallen de dieren er van in de rui, wat niet zal zijn bij de eerste twee genoemde manieren. Ik voor mij persoonlijk ben voor de kunstverlichting in 't morgenuur. De kip heeft dan al vroeg tot leg gen. Men zal op deze wijze minder stukke eieren "op den mestzolder vinden. Ook zijn de dieren flink hongerig, ze gaan dus direct aan den slag, bewegen zich kolossaal, wat ook 'n groot voordeel is, omdat het altijd op z'n koudst is tegen dat het licht wordt. Die voortdurende beweging om dezen tijd is oorzaak, dat ze minder last hebben van de morgenkou. Ook behoeven ze niet meer naar de zitstokken terug, wat des avonds wel het geval is. Men moet dan om half acht het licht temperen, een andere lamp inschakelen of zoo iets. 's Morgens komt dat alles te ver vallen. Wie met kunstlicht voert is nog meer dan 'n ander verplicht de dieren nu en dan eens te betasten. Zijn ze aan den lichten kant, dan geleidelijk wat meer hardvoer geven, in het tegenover gestelde geval wat minder. Op deze manier zijn pok met kunstlichtvoedering de dieren in goe de conditie te houden. Zorg voor een kurkdrogen bodem met vaak versch strooisel en ven tileer zoodanig, dat er een frissche lucht in het hok blijft. Wacht u verder ook voor over bevolking, want anders zult u van de resultaten nog niet veel kunnen merken. Let op uw sacck. Dit waarschuwend woord zij ge richt tot de aankoopvereenigingen; de vereenigingen van landbouwers, die tezamen hun kunstmest- en voederstoffen en andere benoodigd- heden aankoopen. Aan 't hoofd van zulk een vereeniging staat een zaakvoerder, die belast is met den dagelijkschen gang van zaken en meestal ook de administratie voert. Wordt op die administratie, op die boekhouding en op de heele gestie van het bedrijf steeds voldoende toezicht controle uitgeoefend? Helaas neen! Bij de Boerenleenbanken is dit wel het geval; bij de instellin gen oefenen Bestuur en Raad van van Toezicht geregelde controle uit terwijl ook vanwege de Centrale Bank eens of meermalen in het jaar een nauwgezette inspectie wordt gehouden. Bij lang niet alle aankoop coöperaties geschiedt dit en dit is een groote nalatigheid Niet alle zaakvoerders zijn voor hun taak ten volle berekend zijn in staat de boek houding accuraat te voeren en ook waar dit wel het geval is, zijn vergissingen niet buitengesloten. En dan zwakke broeders zijn overal, waar controle outbreekt, komen dezen zoo licht in de verzoeking om fraude te plegen. Het bestuur allereerst dient de boeken na te gaan en geregeld met den zaakvoerder besprekingen te houden, en zich daardoor op de hoogte te stellen van den gang van zaken. Transacties van beteekenis mogen niet worden aangegaan zonder voor kennis van 't bestuur. Minstens één maal per jaar moet worden geinven- tariseerd, wat wel eens moeilijkheden oplevert, maar bij goeden wil zeer wel mogelijk is. Aleer de balans wordt opgemaakt, dient het Bestuur de werkelijke voorraden te kennen. Wij weten, dat bij lang niet alle vereenigingen het Bestuur in deze doet, wat het doen moet. Met een controle op de boeken door het Bestuur, of één van hen, die daar voor het best berekend is, mag men evenwel niet volstaan. Daarnaast moet gecontroleerd worden door. een deskundige, door een man van het vak, die over zijn bevinding rapport uitbrengt, welk rapport voor de leden ter lezing moet worden gelegd. Zulk een deskundige inspecteur of accountant moet liefst onaf hankelijk zijn van het Bestuur, dus niet door dit college zijn aangesteld, maar vanwege een bond of geweste lijke organisatie, zooals dit reeds in enkele provincies is geregeld, Fries land, Gelderland en Overijsel mogen in deze ten voorbeeld worden gesteld. Waar de controle aldus geschiedt, kunnen de leden gerust zijn, is alle reden tot wantrouwen buitengesloten. Zoo moet het overal worden Is het Bestuur laksch en afkeerig van een deugdelijke controle, dan verdient het geen vertrouwen en moet naar huis gezonden worden. Controle is geen wantrouwen, maar dient ter bevestiging van het vertrouwen. In dit verband mag worden opgemerkt, dat in die pro vincies, waar de controle het best is geregeld, de coöperatie ook meest is ontwikkeld. En in Duitsch- land, waar de controle op de coöpe raties bij de Wet verplichtend is, zijn 85 pCt. der vereenigingen in controlebonden vereenigd. Wenken en mededeelingen Groote en kleinere poters. Groot pootgoed geeft een vlugge opkomst in 't begin een vlugger groei en dichten stand. Klein pootgoed daar entegen komt later op en geeft het begin een langzamen groei vooral in droge zomers, ziet men, dat het gewas van groot pootmateriaal vlug ger afsterft, terwijl het gewas van kleine poters langer doorgroeit en later afsterft. Wratziekte bij aardappels komt meest voor in arbeiderstuintjes zelden of nooit in den grooten cultuur, Hoewel deze ziekte aan het gewas groote schade kan toebrengen is toch het directe nadeel ervan voor onze aardappelcultuur niet zoo groot wel het indirecte omdat vrijwel alle landen maatregelen hebben genomen om den invoer van wratziekte tegen te gaan. Zoo hebben de Ver. Staten van Noord Amerika allen invoer van aardappelen uit Europeesche landen behalve uit Zweden verboden. Andere landeneischenbij invoerde verklaring dat in de partij geen wratzieke knol len voorkomen en tevens, dat een strook rondom de groeiplaats vrij van wratziekte was. Is dus zaak om deze ziekte met alle macht tegen te gaan. Kalktoestand van den grond Prof. Ir Hudig zegt dat Amerikaansche eiken in 't algemeen de voorkeur is gegeven aan lage kalktoestanden en hooge schuwen, dat bij Rosa Canina hoogere kalktoestanden onvoordee- lig zijn, dat op graslanden met lagen kalktoestand het wollig zorggras overwegend groeit en men op de kalkrijke geestgronden met goeden waterstand overwegend Engelsch raai en witte klaver ziet. Het voeren der kippen bij kunst licht, zooals steeds meer gebruikelijk wordt, achten de meesten beter des morgens dan des's avonds: de kippen zijn dsn hongerig en komen eerder van stok, terwijl ze zich in de kou door de beweging lekker verwarmen, Men draait het licht vroegtijdig aan bijv. om 5 uur en laat het aan tot het dag wordt. Wenken voor 't inmaken van vruchten Gebruik versch fruit, op een drogen dag' geplukt, De vruch ten moeten niet geheel rijp zijn, om gisting te voorkomen, te rijp fruit bevat minder kleefstoffen, welke de gelei dik moeten maken. Het sortee- ren der vruchten is gewenscht. Gebruik voor het roeren geen metalen lepels, die kleur en smaak bederven, maar houten. Als de gelei bijna gereed is, schuim ze dan af, en niet voortdurendge hebt dan het minste verlies, omdat dan veel schuim verkookt is. Onderzoek of de con fituur gereed is, door er een weinig van op een koud schoteltje te doen is ze goed dan wordt ze na een paar minuten stijfheeft ze niet voldoende gekookt, dan wordt ze niet dik en zou gemakkelijk bederven heeft ze te lang gekookt, dan heeft ze een leelijke kleur en een minder frisschen smaak. Zorg voor zuivere potten, en ver warm ze, alvorens de heete jam in te gieten, ten einde het springen te voorkomen. Zet de gevulde potjes enkele uren in de zon of in een lauwen oven, dan wordt de jam veel beter dik en wint in kleur en smaak. Sluit de potjes niet af, voor de inhoud geheel koud is. Met een rónd stukje boterpapier, in alcohol of azijn gedoopt, wordt de confituur bedekt. B—r. Naar (Ie missie. Met het s.s, „Insulinde" zullen Vrijdag 27 September uit Marseille naar de missie in Ned. Indië ver trekken vier eerw. zusters van het moederhuis „Charitas"te Roosendaal n.l. de eerw. zusters Servatia (in de wereld mej. M. Dielemans Ouden bosch) Barbera (mej El Emmen Dongen), Passidea (mej P. Lemmens Venray) en Agnesia (mej. Irma Vooren Biervliet). De eerw. zusters vertrekken Donderdag 26 September a.s. van uit Roosendaal om den volgenden dag aan boord te kunnen gaan van de insulinde tot voortzetting van de reis naar Palembang om zich daar aan de ziekenverpleging te wijden. R. K. Werkliedenverbond. Naar de Volkskrant verneemt heeft het R. K. Werkliedenverbond bij de afsluiting van het tweede kwartaal reeds een totaal ledental van niet minder dan 148.075 kunnen vaststel len. Op 1 Jan. bedroeg het ledental 133,306 op f April 139.771 en op 1 Juli 148.075. Kind onder een wagen gedood. Zondag is te Tegelen het 8-jarig kind van den heer F. onder een wagen geraakt en gedood doordat het voor den wagen gespannen paard voor een fluitenden trein op hol hetging. Het radio-gebouw te Sanibeek verkocht. Het rijks-radio-gebouw te Sam'oeek is verkocht voor f 1900. Er zal een magazijn van granen en kunstmest stoffen in gevestigd worden. Lyk opgevisclit. Het lijk van den 14-jarigen jongen den eenigen zoon van den slager B Spoorstraat Blerick, die Zondag bij het zwemmen in de Maas tegen over de stad verdronk werd Maandagmorgen opgevischt. Eerste Limburgsclie kanarie kweekersdag. Op 29 September a.s. zal te Sittard de eerste Limburgsche kanariekwee- kersdag gehouden worden, Duizend gulden ontvreemd. P. G., Kaldenkerkerweg te Venlo, heeft bij de politie aangifte gedaan dat te zijnen huize uit een geldkistje, hetwelk op een slaapkamer stond, tien bankbiljetten, elk van f 100. totaal f 1000 zijn ontvreemd. De dader is nog onbekend. De politie stelt een ernstig onderzoek in. Een mooie opdracht. Aan de firma J. Peters en van der Sterren te Boxmeer en J. Stiphout te Sambeek is opgedragen het maken der rioleering in de gemeente Lochem bij Zutfen voor den prijs van f102.000 Wel een bewijs, dat deze firma op dit gebied hare sporen reeds heeft verdiend. Brand to Deurne. Te Deume is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de groen- tenbergplaats van den groentenhan- delaar Van Osch in de Stationsstraat. Het pakhuis was spoedig geheel een prooi der vlammen. Toen de berg plaats bijna geheel vernield was, sloegen de vlammen over op het woonhuis van den heer M, der Burgt, dat eveneens geheel is afgebrand. De inboedel kon grootendeels worden gered. Verzekering dekt de schade. Alastrim. Zoven gevallen van encephalitis. In de week van 1 tot en met 7 September 1929 zijn in de gemeente Rotterdam waargenomen 24 gevallen, terwijl in de ziekenhuizen aldaar werden aangetast 2 personen van het personeel en 1 patiënt. Totaal 27 personen. Er stierven 3 personen aan alastrim naar de doodsoorzaak van een per soon, bijna hersteld van alastrim, wordt een nader onderzoek ingesteld. Voorts zijn in dezelfde week de volgende gevallen in andere gemeen ten waargenomenDelft 3, Dordrecht 1Oegstgeest 1Fijnaart 1Helmond 1 en Heerde 1. Totaal-generaal 35 ziektegevallen met 3 sterfgevallen. In genoemde week werd afgeleverd door de entstofinrichting te Amster dam koepokstof voor 150.257, te Rotterdam voor 22.071 (waarvan 321 vaccinaties en 5770 revaccinaties in de koepokinrichting), en te Groningen voor 3757; totaal voor 176.085 per sonen. In deze week werden zeven geval len van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. Omtrent twee van deze gevallen wordt een nader onderzoek ingesteld. Do brandstichting te Rucphen. Omtrent de schuldvraag in het drama te Rucphen, waarbij drie kin deren levend verbrand zijn, is tot op heden niets opgehelderd. De rechtbank te Breda heeft in- tusschen het bevel tot inhechtenis- houding van verdachte niet verlengd. Het „D.v.N.-B." verneemt nog, dat de moeder der kinderen, vrouw K., op vrije voeten is gesteld. Olictankschip in brand te Rotterdam Maandagmorgen om half twaalf is op onverklaarbare wijze een hevige brand uitgebroken in een Engelsch olietankschip, genaamd Vimeira, met bestemming voor Glasgow. Van de bemanning, bestaande uit ongeveer 15 personen, zijn drie man over boord gesprongen en verdron ken. Bij het uitbreken van den brand bevonden zich naar schatting onge veer 60 personen aan boord van het tankschip. Hiervan bestond ruim de helft uit leden van de bemanning, terwijl de overigen meest arbeiders waren. Toen de brand uitbrak, sprong een aantal personen, w.o. de Neder- landsche arbeiders, te water. Een gedeelte liet zich langs de touwen van het schip zakken, terwijl ook nog een aantal, dat zich op het achterschip bevond, door een sleep boot werd gered. De kinderverlamming te Antwerpen. De berichten over de kinderver lamming te Antwerpen hebben in de stad een groote ontroering en angst teweeg gebracht. Sommige ouders hebben'reeds be sloten, hun kinderen van de scholen thuis te houden. De bladen wijzen er thans op. dat de geruchten omtrent zijn uitgebreid heid der ziekte sterk overdreven zijn. Tot nu toe werden slechts zeven gevallen in de Antwerpsche zieken huizen behandeld, Er is dus geen reden om een paniekstemming te maken, of om in te gaan op verzoe ken, om de scholen te sluiten. De stad Antwerpen heeft overigens maatregelen getroffen om de ziekte krachtdadig te bestrijden. Het ge-

Peel en Maas | 1929 | | pagina 6