lGEMEUERj FRIESCHE HEERENBMi Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VBRMEULIN-ROELOFS Venray Gr Markt 3 CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Een Erfenis zonder geld. H. Kindsheid te Venray. Groots OptochtPrachtige Praalwagens. 5 MANUFACTURING (VOORDEEL® Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Buitenl. Overzicht. N.Limburgsche Fok- dag te Horst. Morgen Zondag 15 September te 11 uur ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1929 Vijftigste Jaargang No. 37 i) MANUFACTURE BLIJKEN TOCH HET '(VOORDEEL® PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l/i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent WIJNHANDEL BEHOUDENIS DER KRANKEN OOSTRUM. VERVOLGONDERWIJS. 't Wordt moeilijk om elk jaar wat nieuws te zeggen over het nut van 't ONDERWIJS OP HET PATRO NAAT. We hebben ook dit al ineer ge zegd ouders die hun kinderen goed laten leeren, geven hun, al is er geen of weinig geld, een mooie erfenis mee. Ieder begrijpe zijn plichtmen moet vaak zijn kinderen tegen henzelf beschermen. Er zijn zeer zeker jon gelui die graag leeren die b.v. als ze de Vakteekenschool af hebben, nog den Handelscursus volgen, uit eigen vrije keus. Dat zijn gewoonlijk de prettigste leerlingen. Maar over het algemeen denken jeugdige per sonen zóó we moesten elk jaar een jaar vacantie hebbenOuders, die weten wat er vandaag in de wereld te koop is, brengen met tact hun kinderen het begrip bij, dat er ge leerd moet worden. De ouders behoeven toch waarlijk de keus niet aan de kinderen over te latenzoo ver is het toch zeker nog niet ge komen, De MIDDENSTAND heeft een moeilijken strijd te voeren. Die met den dag zwaarder wordt. Toch kan de Middenstand zich redden. Als de Middenstand maar wil. Wat het AMBACHT betreft: jongens die goed leeren teekenen, althans een teekening leeren verstaan, en die een goed patroon treffen, die zijn over eenige jaren goud waard. De arbeiders op de groote fabrieken kennen hun vak niet meer, Ze moeten zich bepalen tot een onderdeel. Zijn feitelijk arme beklagenswaardige menschen, die jaar in jaar uit één en hetzelfde stóm-vervelende ding moeten doen. Maar de Maatschappij zal het nooit kunnen stellen zonder goede vaklui. Welnu, hoe zeldzamer die worden, hoe meer ze waard zijn Mocht zoo'n goed vakman ooit door omstandigheden gedwongen worden tot de groote fabriek, dan kan hij altijd denkenzoo gauw ik kan, trek ik er uit. Die anderen kunnen dat niet denken die kennen niets anders Het moest eigenlijk niet eens noodig zijntelkens op dit aambeeld te hameren. Een eenvoudige aankondi ging per advertentie behoorde vol doende te zijn. (Zie advertentie Handelscursus), Zooals men weetom de kosten behoeft men 't niet te laten. Of er op dit gebied dit jaar iets nieuws valt aan te wijzen O jaen wel zeer mooi nieuws. Wat aangaat den HANDELS CURSUS deze zal zoo goed als zeker DRIEJARIG worden, Een troost voor die ouders, welke on schuldig staan aan het betreurens waardige feit dat er in Venray geen MULO kan zijn. Er zal voortaan Fransche en Duitsche Handelscorres pondentie worden gegeven door leeraren M.O. Wel kan er na twee jaren een diploma worden uitgereikt; maar het diploma van den driejarigen Handelscursus, te behalen na gunstig examen voor gedelegeerden, is van zeer bijzondere beteekenis. Departe ment en Inspectie (de Rijksinspecteur is er onlangs expres voor naar Ven ray gekomen) sturen mede deze richting uit. Tot onze innige vreugde kunnen we ook nog melden, dat de heer W de Haen, deze groote kracht voor den Handelscursus van den R. K. Middenstand, die alreeds zoovele jaren in echt-katholieken zin als leeraar fungeerde, vooralsnog aan den R.K. Handelscursus verbonden blijft. Met betrekking tot de VAK TEEKENSCHOOL dithet leer programma zal in goeden zin worden gewijzigd. De Rijksinspecteur van dit onderwijs, ook onlangs hiervoor naar Venray gekomen, heeft met belangstelling kennis genomen van de vooruitstrevende wenschen der leeraren en er zijn adhesie aan betuigd. Nu nog iets over het z.g. HER- HALINGSONDERWIJS. Men weet dat dit niet de juiste naam is. 't Is onderdeel van de Vakteeken school. Er is echter voor Venray goedgevonden (resp. toegelaten,) dat dit onderwijs wordt gevolgd door leerlingen die niet de Teekenlessen volgen. Ook hierin zullen goede wijzigingen wórden aangebracht. We zouden evenwel niet van voorbarig heid zijn vrij te pleiten, indien we niet even wachtten met bespreking hiervan. Dit jaar staan we voor een eigen- rdige moeilijkheid. De kinderen moeten langer op de Lagere School blijven. Schrijver dezes is er geenszins voor, dat jeugdige kinderen overladen worden. Het beste zal zijn, dat men ieder geval afzonderlijk met het Hoofd der betreffende school bespreekt. Pr. A. NIELEN, Directeur. Kazernes te koop 1 Met vrienden en vriendinnen naar Engolaüd terug. Invaise van. viervoeters. Liquidatie van den oorlog - ma il' nog niet alle krijgsgevangenen in hun land terug! Volkenbonds- inaand. Slavernij aan den rand van Europa. Douanetarieven. Stresemann tevreden het Saar gebied. Instemming mot Briand's plan tot stichting oener Europee- scha foderatie. Een goede opmer king over het Verdrag van Versailles. Wat de Duitsche nationalen zeggen over de Haagsche conferentie. Propaganda tegen ontwapening in Amerika. Wat is er al niet te koop in deze wereldVan alles en nog wat, maar dat er kazernes te koop zijn, dat is wat nieuws en in zeker opzicht mag het een heuglijk feit genoemd worden, al heeft het met de feitelijke vermin dering van eenige oorlogsmacht weinig te maken. Wat is het geval, De Engelschen maken eenigen spoed metde ontruiming van het Rijnland en in verband daarmede biedt het Duitsche Rijk een twaalftal kazernes te Wiesbaden te koop aan. Wellicht zullen er voor de voor het meerendeel nieuwe gebouwen wel gegadigden genoeg zijn. Van een kazerne valt altijd nog wel wat te maken, maar voor hun vroeger bestemming zullen ze wel niet meer gebruikt worden, anders zou het Duitsche Rijk de gebouwen wel zelf houden. De Engelsche troepen trekken dus af. De Engelsche militairen hebben zich in groote getale vrienden en vriendinnen aangeschaft in het vreemde land en nu ze naar hun vaderland terugkeeren, gaan die viervoetige vrienden en vriendinnen mee. Op elke tien man der Britsche bezetting moet een hondje of poesje zijn en het Engelsche gouvernement zorgt voor het transport, dat, naar het Hbld. meldt, per hond of per kat (quaran taine kosten inbegrepen) ongeveer twaalf pond sterling bedraagt, tegen welk tarief men vermoedelijk Engeland honden en katten bij de vleet kan bekomen. Doch de Britsche militairen zijn wellicht te zeer aan hun poesjes en hondjes gehecht om ze in den steek te laten. Alzoo beleeft Engeland een invasie van jankende en miauwende viervoeters. En, met het vertrekken der Britsche militairen is alweer een phase van den oorlogsnasleep voor bij een opluchting is het al weer voor Duitschland. De liquidatie van den oorlog heeft haar beslag gekregen of zoo goed als. Dat moeten we nu maar aan nemen. Desniettemin komen er zoo af en toe - ook althans nog dingen aan den dag, die een volledige liquidatie naar men zeggen zou, behoorden te worden opgeruimd. Het Duitsche blad de „Neue Freie Presse" maakte eenige dagen geleden melding van een aan een Hongaarsch blad ontleend bericht omtrent een onder houd met den directeur van het Hongaarsche Roode Kruis. Deze laatste zou niet meer of minder be weerd hebben, dan dat er in Aziatisch Rusland nog eenige duizenden Hon gaarsche krijgsgevangenen zouden luizen, onder wie er velen moeten zijn, die van een beëindiging van den effectieven oorlog nog niet afweten en dus van de liquidatie heelemaal geen besef hebben. Hongaarsche stappen bij Moskou :daan om die menschen terug te krijgen, hadden geen succes, zoo- dat men in Hongarije tot de veron derstelling gekomen is, dat Sovjet Rusland door het vasthouden der Hongaren pressie op Hongarije wil uitoefenen met het oog op het eventueel herstel der diplomatieke betrekkingen. September is de Volkenbondsmaand Ook nu weer zijn de gedelegeerden te Genève vereenigd, waar een deel van het werk hun gemakkelijk ge maakt wordt door het slagen van de Haagsche conferentie. Daar in Genève wordt over aller lei belangrijke zaken gesproken. Ook over zaken, dat ze al lang uit den tijd zijn. Zoo bijvoorbeeld over de slavernij. Men zou allicht geneigd zijn te meenen, dat de slavernij en de daarmee nauw verbonden handel slaven tot het verleden behoor den, sinds Mevrouw Harriet Beecher Storve een vlammend protest neer- in de Negerhut en sinds door Amerika (en ook door ons land in Indië) de slavernij met haar aanhang officieel werd afgeschaft. Lord Robert Cecil, die te Genève de slavernij ter sprake bracht, heeft daar o.m. gezegd, dat hij redenen had, om te gelooven, dat in de omgeving van de Roode Zee nog een levendige handel in slaven wordt gedreven, zonder dat de oorlogs schepen van Engeland, Italië er Frankrijk er veel tegen kunnen doen Ook in centraal Azië en in de bin nenlanden van Afrika moet nog slavernij voorkomen. Dat is in de duistere hoeken van het onbeschaafde deel der wereld. Maar de omgeving van de Roode Zee kan kwalijk als een onbekenden uithoek beschouwd worden. Er is een subcommissie benoemd om het slavernij vraagstuk nader te onderzoeken. Op de vergadering te Genève ook het vraagstuk der douane-ta rieven ter sprake gekomen. In 1927 is, naar men weet, een Economische Conferentie gehouden, waarop men het min of meer roerend eens was over de noodzakelijkheid of althans de wenschelijkheid den tarieven-oorlog te doen ophouden of te beperken. Een gevolg van de Economische Conferentie van 1927 is geweest, dat het in dat jaar wat minder hard ging dan te voren, doch een later conventie tot afschaffing van in- en uitvoerverboden, hoewel geteekend door negen en twintig staten, werd nog slechts door negen landen ge ratificeerd. Het Hbld. meent te weten, dat er vermoedelijk niet spoedig meerdere zullen volgen. En nu is de vraag maar, of de negen landen; welke de conventie reeds ratifieerden wel voet bij stuk zullen houden, nu ze vrij wel in den steek gelaten blijken te zijn. Sinds 1927 zijn zoo hier en daar de tarievenverhoogingen weer aan de orde van den dag. De dou ane- en tolmuren zijn nog niet op geruimd Maandagmorgen heeft Stresemann te Genève een rede gehouden. Hij sprak o.m. over de bewapening. Hij sprak zijn groote voldoening uit over het in den Haag bereikte re sultaat, o.a. met batrekking tot de ontruiming van het Rijnland, maar hoe tevreden hij ook was, of mis schien juist omdat hij zoo tevreden was over de Rijnlandkwestie, knoop te hij aan zijn beschouwingen eenige opmerkingen vast over de gewensch- te vrijmaking van het Saargebied, en hij wees er op, van hoeveel ge wicht voor het werk van den Vol kenbond het zijn zou, indien de reeds tusschen Duitschland en Frank rijk aangevangen onderhandelingen (over het Saargebied) tot een goed resultaat zouden mogen leiden. Stresemann sprak over het plan van Briand tot vorming van een Europeesche federatie en in verband hiermee, had hij gelegenheid er op te wijzen, dat door het Verdrag van Versailles vele nieuwe staten in het leven waren geroepen, zonder dat men zich daarbij bekommerd had, om de economische gevolgen daar van voor Europa, dat nu door nieuwe douane-barrières in stukken werd verdeeld. Stresemann kan het weten, hoe nadeelig een in vele kleine en op elkaar naijverige staten en staatjes verdeeld Europa moet werken op den economischen toestand van het ge heel. Hij behoeft de geschiedenis van zijn eigen land trouwens maar na te slaan, zijn land, dat indertijd uit tientallen staatjes bestond, om te weten van welken funesten invloed het voor een zeker gebied kan zijn als het verdeeld is in tal van kleine en kleinere gebieden, die ieder voor zich den grendel op de deur houden waar het in- of uitvoer betreft. Stresemann is tevreden over den afloop der conferentie in Den Haag. Maar in zijn eigen land heeft hij tegenstanders, die van Stresemann en zijn tevredenheid niets moeten hebben. Die tegenstanders zijn o.a. de Duitsch Nationalen, onder hen leider Hugenberg, die van het ge- heele plan Young niets moeten hebben en wellicht de geheele Haag sche conferentie ongedaan zouden maken, als 't kon. Dat die Duitsch Nationalen de Haagsche Conferentie en de daar bereikte resultaten ver foeien, moge blijken uit wat een hunner bladen over te Den Haag bereikte ressultaat schreef„Het onnoembaar smerige einde van deze onnoembaar smerige conferentie." Dat is wat anders dan tevredenheid. Doch, de Duitsch Nationale partij is geheel Duitschland niet Hoover, de president der Veree- nigde Staten heeft opdracht gegeven aan de justitie een onderzoek in te stellen naar de juistheid der berichten, volgens welke dan een drietal groote scheepsbouwmaatschappijen propa ganda gevoerd zou zijn tegen de ontwapening ter zee. Een der marine deskundigen zou in dienst dier scheepsbouwmaatschappijen gestaan hebben en- die marine deskundige zou zich voor zijn hulp goed hebben laten betalen. Als het waar is, ook, dat hij, de marine deskundige inder daad propaganda gemaakt heeft tot het opwekken van den internationalen haat, (hij is hiervan beschuldigd) dan wordt het tijd, dat de Unie op de een of andere manier dien meneer tot de orde roept en alsnog tracht het door hem verrichte werk zooveel mogelijk ongedaan te maken. Wat er intusschen toch al niet gedaan wordt om geld, veel geld te verdie nen. Begunstigd door prachtig weder en onder enorme belangstelling werd Dinsdag te Horst de NoordjLim- burgsche Fokdag gehouden. De prijzen die werden toegekend aan inzenders uit onze gemeente, laten wij hier volgen RUNDVEE. Rubr. la. Melkgevende koeien, geboren voor 1925, met hocgere direct na de Hoogmis (Zie Kerkbericht). productie. Ie prijs A Nelly I van Joh, van Mei jel, Heide. Rubriek lb. Melkgevende koeien, geboren voor 1925 met gewone pro ductie., Eerv. vermelding Rosaiien van Jos. Geerets, Castenray. 2e prijs Jo, van M. Wismans, Venray Rubriek 2a. Droogstaande en melkgevende koeien, geboren voor 1925 met hoogere productie. Ie prijs Martha van M. Wismans, Venray; 2e prijs Liza van dezelfde; Eerv. vermelding Betje van H. Strij- bos-Strijbos, Castenray. Rubriek 2b. Droogstaande en melkgevende koeien, geboren voor 1925, met gewone productie. 3e prijs Johanna van Wilh. Friesen Castenray. Rubriek 3. Koeien waarvan geen goedgek. melkstaten aanwezig zijn, Eerv. vermelding Bertha van H. Strijbos-Strijbos, Castenray. Rnbriek 4a/Koeien of melkvaarzen geboren in 1925. Ie prijs Martha van Kind. Hub. Camps, Heijde. Rubriek 4b. Koeien of melkvaar zen geboren in 1926, 2e e.v. Leen, van-M. Wismans, Venray. Rubriek 5, drachtige vaarzen geb. voor 1 Januari 1927, le prijs Piëta van Ant. Poels, Venray; 2e prijs Fiena van M. Wis mans. Venray; 2e prijs Claartje van Gebr. van Kempen, Heijde, Rubriek 6. Vaarzen geb. tusschen 1 Jan*1 Juli 1927. Ie prijs Trijntje van M. Wismans, Venray; 2e prijs Dora van dezelfde; 2e prijs Nelly van dezefde; 2e prijs Cora van Kind. Hub. Camps, Heijde; 3e prijs Dina van Eng. Michels, Heijde; Eerv. verm. Maria van Joh. Rambaghs, Castenray. Rubriek 7, Vaarzen geb. tusschen 1 Juli '27 en 1 Jan. '28, le e.v. Clara van M. Wis mans, Venray; le prijs B. Jetje van dezelfde. Rubriek 8. Pinken geb. tusschen 1 Jan.—1 Juli '28. le prijs Martha van M, Wismans Venray; le prijs P, J. Rongen, Leu nen; 2e prijs Eva van Joh. van Joh. van Meijel, Heijde. Rubriek 10' Niet ingeschr, dracht, vaarzen met 4 of meer br. tanden. le prijs Roosje van A. Poels, Venray. le eerv. verm. Gebr. van Kempen, Heide. Rubriek 12. Stieren geboren voor 1 Mei 1927. le prijs Peter Sjoerd van Fokver. Eensgezindheid" Venray; 2e prijs Piet van de Stierhouderij Eendracht 0 irlo. Rubriek 13. Stieren geb. tusschen 1 Mei '27 en 1 Mei '28. 2e prijs Willem van Fokv. Voor uit, Oirlo-Castenray; 3e prijs Leo van Fokver. Eensgezindheid Venray. Rubriek 15. Stierkalveren geboren tusschen 1 Nov. '28 en 1 Mei '29. 2e prijs Karei van M, Wismans, Venray; 3e prijs Prins van Joh. Rambaghs, Castenray. Rubriek 16a. Minstens 6 afstamm, ouder dan 1 jaar van één vader (ouder dan 5 jaar) zooveel mogelijk met den vader. le prijs afst. van Peter Sjoerd van Fokv. Venray-Heide. le prijs afst, van Karei van Fokv. Venray-Heide. Rubriek 16b. Idem (vader 5 jaar of jonger). Eerv. verm. Afst. van Peter, eig. Fokv, Heide-Venray. Rubriek 18a. Groep van eigenge- fokt vee, minstens 5 stuks. le prijs a M. Wismans, Venray Rubriek 19. Groep van minstens 6 koeien met den vereenigingsstier. le prijs Fokv. Eenegezindheid, Venray-Heide. 3e prijs Fokv. Vooruit Oirlo- Castenray. 2e prijs voor het toiletteeren M. Wismans, Venray. VARKENS. Categorie 1. Fokbeeren voor 1 Jan. '28 geboren, le prijs Veldko- ning van V.J.R. I Ysselsteyn; 3e prijs Bert van A, van Dijck, Over- broek. Categorie 2. Fokbeeren geboren na 1 Jan. '28 en ouder dan 1 jaar. le prijs Frits van G. Derkx, Lull. Categorie 3. Fokbeeren van 8— 12 maanden. 3e prijs J.v.R. van J. Verlinden; Ysselsteyn; 3e prijs J.vR van A. van Dijck, Overbroek. Categorie 6. Zeugen met minstens 9 biggen, le prijs Pietra van Joh. Rambaghs, Castenray; 3e prijs Golda van Joh. Claes, Weverslo; 3e prijs H. Arts, Merselo. 2e prijs Anny, V. J. R. I Yssel steyn. Categorie 7. Zeugen met minstens 6 biggen van le worp. 3e prijs JvR van L. van Osch, Castenray. Categorie 8. Oude zeugen minstens éénmaal geworpen. 3e pr. JvR van H. Weijs, Leunen; 2e prijs JvR. van Joh. Claes, Weverslo; 3e prijs JvR. van dezelfde; 4e prijs JvR.van VJR,

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1