JAlFONClft UU'U'l U' III It/I #1 A Wil» Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VERMEULEN-ROELOFS STER-TABAK iHXMELIGST/i w TrüTVT-o A v Tirvoarr r\ e. 1 rwORDEELIGS CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Schouw der Waterlossingen Belasting-vraagstukken. Ingezonden, Provinciaal Nieuws Humorist Aug. de Laat De Kippenhouderij op het platteland ZATERDAG 29 JULI 1929 Vijftigste Jaargang No. 30 PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCKHOF YENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 GIRO 150652 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent BLIJKEN l TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN18 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Wijnhandel Venray, Gr. Markt B „BEHOUDENIS DER KRANKEN' OOSTRUM. Op 19 Augustus a.s en volgende dagen zal wederom de jaarlijksche schouw der waterioasingeu worden gehouden. Dit jaar is het wegens den lagen waterstand eenieder mogelijk de beken goed te reinigen, den bodem te zuiveren en de beken op diepte te brengen Er zal dan ook slreng worden geschouwd, zoowel de beken zelve als den toestaud der oevers lot op ander halve meter breedle. Struikgewas, hoo rnen, kribben, dammen enz. moeten worden verwijderd. Ook de nieuw op leggers geplaatste waterlossingen wor den alle geschouwd. Niettegenstaande daarop herhaaldelijk is gewezen, blij ven vele eigenaren hunne weilanden enz. met prikkeldraad afsluiten tot aan de beek, waardoor de schouw in hoogè mate wordt belemmerd Da eigenaren zijn verplicht te zorgen, dat er vol doende ruimte overblijft, is dit niet het geval, dan zal de puntdraad worden verwijderd. Tenslotte wordt de aan dacht van belanghebbenden er op ge vestigd, dat ingevolge de Waterstaats wet 1900, zooals die thans is gewijzigd, niet alleen tegen nalatigen procesver baal zal worden opgemaakt, doch tevens van gemeentewege op kosten van de nalaiigen de waterlossingen zullen worden gereinigd en deze kosten onmiddellijk bij dwangbevel zullen worden ingevorderd overeenkomstig de Venray 22 Juli 1929 De Burgemeester van Venray, O VAN DE LOO. Schouw der Waterlossingen. De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht op artikel 21 van het Reglement op de waterlossingen in deze provincie, o m. luidende als volgt: Voor elke schouw zijn de onder houdsplichtigen verplicht: a. de waterlossingen tot op den bodem te zuiveren van onkruid, water planten, biezen, ruigte, boomen en struiken, alsmede van wortels en over hangende takken, die den geregelden waterafvoer belemmeren of binnenkort zullen belemmeren; b. de oevers, waar deze zijn uitge zakt, ingestort of aangezand, te herstel len en voorts de aarde welke in de waterlossingen gevallen is, alsmede de grind en zandplaten en al hetgeen den geregelden afloop van het water zoude kunnen belemmeren, daaruit te ver wijderen; c. de waterlossingen te brengen op de vastgestelde diepte. Het is verboden bij die zuivering en ruiming h t onkruid en de andere voorwerpen in de eerste zinsnede van dit artikel genoemd, in de waterlossing te laten afdrijven. Deze voorwerpen moeten, evenals de uit de waterlossingen afkomstige aarde, zand en andere voor Jen water afvoer hinderlijke zaken, daaruit opge haald en op de wederzijdsche oevers op een afstand van minstens één meter van de waterlossing worden nederge legd en weggevoerd. Venray, 23 Juli 1929. De Burgemeester van Venrsy, O. VAN DE LOO. De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht op artikel 39 van het Reglement op de waterlossingen in Limburg. Hierbij is verboden binnen den afstand van één meter, gemeten uit den uitersten rand eener waterlo3sing, woon- of andere huizen, getimmerten of muren daar le stellen. b, binnen denzelfden afstand (dus binnen één meter) hsgen langs de waterlossingen te planten c, binnen den afstand van ander- halven meter, gemeten als boven, boomen of struikhout te planten, waar onder begrepen niet geschoren en opgaande hsgen. d, binnen den afstand v&n één meter, als voormeld, aarde, zand, grind, puin- en meslhoopen langs de water lossingen te legger, of te hebben. vaartuigen, boomen, hout, vlas, asch, puin of andere voorwerpen van dien aard, in de waterlossingen neder te leggen of te hebben. De waterlossingen op eenigerlei wijze le vernauwen of te verondirpen. Terwijl volgens artikel 38 sub f in de waterlossingen geen dammen, krib bat- of andere stroomkeerende of oever verdedigende werken mogen worden aangebracht. Venray 23 Juli 1929 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. De Burgemeester en Wethouders van Venray, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 23 Januari 1929 is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENINGTOT AANVULLING DER VERORDENING OP DE KEU RING VAN WAREN IN DE GEMEEN TE VENRAY, zooals deze is vastgesteld bij besluit van den Gemeenteraad van 14 Juni 1921 en goedgekeurd bij Kon. Besluit van 23 Juni 1921. Artikel 1 Het bestaande artikel 1 wordt onder a gelezen als volgt »het ten verkoop of ter sflevering in voorraad hebben". onder h wordt achter het woord «kooplieden" opgenomen het woord «melkveehouders". Artikel 2. Aan het bestaande artikel 4 wordt een tweede lid toegevoegd, luidende als volgt: «Het is verboden met betrekking tot Waren iets te doen of na te laten in strijd met de voorschriften krachtens de Warenwet (St. 1919, no. 581) met uitzondering van artikel 16 dezer wet Zijnde deze verordening bij Konink lijk besluit van 10 Juli 1929, no. 40 goedgekeurd En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24an Juli 1929, De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN De verhouding tusschen fiscus en publiek. Er wordt in de laatste jaren zeer veel geklaag 1 over de verhouding tusschen belastingambtenaren en publiek. Wordt daarbij nogal eens uit het oog verloren, dat in vele gevallen de belastingbetalers zelf en hun advi» sours door het toepassen aan allerlei al of niet geoorloofde middelen tot belastingontwijking en beiastingont» duiking daarvan de oorzaak zijn, er kan toch niet geheel en al ontkend worden, dat ook in zeer veel gevallen de schuld aan de zijde van de belas» tingadministratie most worden gezocht. Wanneer men kennis neemt van de machtswellust, het absoluut gebrek aan zakelijk inzicht en de aan klein» geestigheid grenzende opvattingen van sommige (gelukkig maar weinige) hoogere ambtsnaren, dan kan men het niet anders dan betreuren dat zulke menschen een dergelijk verantwoorde» lijk ambt bekleeden, een ambt, dat ons inziens behalve theoretische kennist toch zeer zeker ook veel menschen» kennis, veel tact en vooral een pree» tischen kijk vereischt V Wanneer men hoort dat een zeker inspecteur aan een belastingplichtige een bepaald systeem van boekhouden had aanbevolen, dat bedoelde belasting» plichtige het advies van den Inspecteur had opgevolgd, het volgende jaar met zijn boeken werd opgeroepen, toevallig door een anderen Inspecteur en deze laatste met hel gevolgde systeem „geen genoegen kon nemen", wat moet men dan gaan denken van een dusdanige wijze van behandeling. Het ligt toch voor de hand dat iemand die iets dergelijks eenmaal meegemaakt heeft, een zeer eigenaardi gen kijk het ft gekregen op het ambtenarencorps en dat hij een sterke neiging zal hebben om zich bij ieder voorkomend verschil ten scherpste tegenover de belastingadministratie te stellen. V In de laatste aflevering van „Beslis» smgen in Belastingzaken" (deel XI, afl. 7) vindt men ook enkele gevallen behandeld, die bij ons de vraag doen rijzen „is dat alles nu van een dergelijk belang, dat daaraan de goede verstane» houding tusschen publiek en belasting» administratie moest worden opgeofferd Wij zullen ojis van verdere criliek. onthouden, men oordeele zelf over de bovenbedoelde gevallen, die wij hier» onder in het kort zullen behandelen. V Een spoorwegarbeider die zich per rijwiel verplaatste langs een naast de spoorbsan gelegen pad, werd bij hel oversteken van een overweg bekeurd wegens het berijden van den publieken weg met een rijwiel, dat niet voorzien was van een geldig belaslingmerk. Tot de hoogste autoriteiten, de Directeur en zelfs de Minister, hielden zich bezig met de vraag of het kruis punt van den openbaren weg m&t den spoorweg al dan niet als »openbaren weg" moest worden aangemerkt. Tenslotte hoeveel ambtelijke stuk ken zouden er inmiddels zijn gewisseld en hoeveel ambtelijk papier volge schreven besliste de Minister, dat de bekeuring buiten gevolg behoorde te worden gesteld, omdat »in een geval als hier aanwezig, in redelijken zin niet kan worden gesproken van een rijwiel, dat op den openbaren weg wordt bereden." (B. i b 4343) V Een ontvanger had aan een aantal belastingschuldigen, op wier aanslagen in de Inkomstenbelasting op 30 April van het belastingjaar niet meer dan het bedrag van één termijn openstond op 2 Mei een aanmaning gezonden en daarvoor bij de betaling, die op 3 Mei plaats vond, kosten in rekening gebracht alhoewel het kantoor van den ontvan ger op 30 April, 1 Mei en 2 Mei gesloten was geweest, zoodat niemand den op 30 April vervallen termijn voor 3 Mei had kunnen voldoen. Da Minister stelde ook hier de belastingadministratie in het ongelijk Immers, niemand kan gedwongen worden, om voor den vervaldag te betalen en de ontvanger had daarom met het verzenden van de aanmaningen moeten wachten tot de sluiting van het kantoor op 3 Mei. De geheven vervolging8kosten moesten worden gerestitueerd. V Tenslotte het laatste göval. Iemand, die een beroepschrift indiende, vergat dit stuk te onderteekenen, hetgeen voor den betrokken Raad van Beroep aan leiding was, dit zoogenaamde beroep schrift buiten beschouwing te laten." Omdat het ingekomen stuk, nu het geen onderteekening droeg, niet be schouwd kon worden afkomstig te zijn van hem, die zich in den aanhef als appellant voordeed. Het geval kwam voor den Hoogen Raad en hier begon gelukkig weer eer andere geest een rol te spelen. Dit college overwoog, dat de Inspec teur den belanghebbende in de gelegen heid had moeten stellen, het ingezonden beroepschrift met de ontbrekende hand t8ekening aan te vullen. Nu deze gelegenheid aan belangheb bende niet was verschaft, achtte de Hooge Raad de uilspraaK van den Raad van Beroep niet voor handhaving vatbaar. Kenners prijzen Wij laten de critiek op dit alles gaarne aan onze lezers over schrijft de Zuidwillemsvaart, waaraan wij dit artikel ontleenen en constateeren alleen met voldoening dat onder het meeren deel der hoogere ambtenaien andere opvattingen heerachen. Toch kunnen gevallen als hierboven behandeld veel bederven en ook hier geldt helaas dat de goeden mot de kwaden moeten lijden. Tot 6 a 8 weken gaat alles goed, maar dan komen er aliij tl bij, die m mekaar gedoken, ruw in de veeren, dof en luste loos ronddolen, eten een beetje en zijn vooreerst te goed om te sterven, en te slecht om te leven. In de keel zie ik niets. De afgang is dun, maar niet. van dien aard, dat de cuei- tjes er vies uuzien. Nu hebben we dit jaar een nieuw bok gebouwd, 4.5 Mi, waar nooit een kip in is geweest. Uitloop is grasland en sinds October '28 heeft er geen kip meer op geloopen. De bodem van het hok is met tuifstrooi- sel en zand dik bestrooid. Het voedsel, wat ik geef, is het volgende De eerste 8 tot 14 dagen Sluis' opfok - voer. Daarna opfokvoer van Landoouw- belaog Weert, volgens bijgaande labei samengesteld. Na 4 weken, als de diertjes geen Sluis' koirelvoer meer krijgen, geven we 1 deel beste gerst, 1 deel Deste tarwe en 1 deel gebroken mais. Het drinkwater wordt 2 maal daags vernieuwd en staai nooit in de zon. Eens per week geven we versche karnemelk. Vorig jaar dacht ik, dal ik ze te fel fokte, ik gaf by dit voer nog garnalen, maar dit jaar is di'. niet gebeurd en lofch wetr het ze fde verschijnsel. uit Horst. ANTWOORD; Ik heb je brief heele maal laten afdrukken, opdat andei en er een lesje aan zouden kunnen nemen. Want het moet gezegdik zie geen enkele fout. Dit beteekent niet, dai er geen fouten gemaakt zyo, want u schrijfi met, hoeveel henneijes in dat hok van 4 5 M2 zitten. Kan het ook te veel zijn Zitten de dier tjes er soms te warm, dan ontstaat ook vaak diarrhee. En diarrhee verzwakt altijd. Ook schrijft u niet, hoe de dieren den nacht doorbrengen. En dat is toch 'n zaak, die van heel veel belang is. Heel vaak ziet men nog, dat de jonge hennetjes veel te lang op den grond blij ven slapen, niet zelden in 'n hoek van 'r hok. Ze kruipen dan als 'n mierenhoop op en over mekaar heen, zoodat er altijd bij zijo, die het benauwd krijgen en als dat geregeld 's nachts gebeuit, verzwakken ze daardoor. Ook zal de luis veel eerder optreden, als ze zoo dicht op mekaar zitten. 't Is daarom noodig, dat er al vroeg begonnen wordt, met ze een voor eeo, als 't duister wordt, op zuplankje te zetten. Ik Dedoel biermede z.g. kraalschrootjes of plankjes ter breedte van minstens 6 c.M. iot 8 a 10 c.M., gemiddeld pl.m. 8 c.M, Deze plankjes evenwijdig aan mekaar aanbrengen, ongeveer 15 c.M. boven den grond en ook pl m. 15 c.M. van elkaar af. Het zal u hierbij blijken, dat er in den beginnen „koppige" kuikens bij zijn, die er weer afspringen, m«ar als u een paar avonden achter mekaar volhoudt, wordt dat vanzelf beter. En al blijft er 'n enkele voorloopig z'n kop toonen, dat is niet zoo heel erg, want dan is het getal wel zoo klein gewordei?,* dat ze mekaar niet kun nen verbroeien. Dit is wét het geval wanneer de troep groot is, en vooial bij zulk heet weer, als we den laatsten tijd nebben gehad. Zoo op plankjes zitten de kuikens niet alleen frisch, maar ook zindelijk, terwijl ze anders op d'r mest gaan zitteneen kuiken doet 's nachts ook wel eens boodschapEn 't heeft geen luier aan 1 U hebt wel eens opgemerkt, dat kippen en ook kuikens als 't heet ia, de vleugels 'n eindje van 't lijfje afhouden Maar dat gaat niet, als ze op 'n hoop, net als mieren in t nest, op en tegen mekaar kruipen. Daarom is te véél kippen in het hok voprai bij heet weer ook zoo slecht. De kippen kunnen dan als't heet is d'r vleugels niet op zij brengen, omdat er.te weinig ruimte op de zitstokken is. Ik raad u daarom aan, direct voor zit- plankjes te zorgen en tevens eens na te gaan, of die luatelooze kuikens soms in de luis zitten. In dit geval zou ik eens 'n buil insecten- poeders halen en dit de kuikens een voor een tusschen de veeren wrijven, rond de cloaca en onder de vleugels, waar de luis zich bij voorkeur ophoudt. Bekijk ook een9 goed de kopjes, of zich daar soms de z.g kopluis in de huid be vindt. Zoo ja, dan hier lichtelijk inwrijven met 'n vinger, die even in benzine gevocht elkaar, over den bak heen leggen, zoodat de kippen er goed met den kop door kunnen om het voer op te pikken. Ze kunnen er dan ook nooit met de pooten in krabben. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur In Uw geëerd blad zijn den laatste** tijd meermalen artikelen verschenen over het oprichten van een gebouw, waar gehouden zal worden een lees zaal, ontwikkelingsavonden enz. Ook verleden Zaterdag verscheen daarover Uw blad een ingezonden 3tuk van een zekeren X, dit gaf mij aanleiding naar de pen te grijpen. M. de Redacteur, zou dit gebouw nu toch met alle geweld worden door gedreven, is het dan werkelijk zoo brood noodig dat men er toe over zal gaan een tweede gebouw hier in Venray ie slichten, terwijl het andere met name Patronaat, nog niet eens van zijn schuldenlast is ontheven. Op wie zal het weer neerkomen, natuurlijk op de gemeenschap, dö belastingbetalers, want zoo gaat het immers, als het tweede gebouw zou worden door gedreven, dan zal men naluurlijk weer bij de gemeente komen aankloppen om subsidie, want het is onmogelijk dat een tweede gebouw zal kunnen rendeeren, dat men dan toch niet zoo hard van stapel loope. Een oplossing is mijn inziens te vinden. Laat men zich in verbinding stellen met de Patronaats-Gommissie, en wat X beoogt, leesbibliotheek, verhooging van het intelleclueele leven, geestelijke vèrheffing van den arbeider, ontwikke» lingaavonden, dat alles wordt reeds sinds jaren uitgeoefend in het legen» woordige Patronaatsgebouw en is er met overleg en samenwerking (geen splijtzwam) nog veel meer te bereiken. Iets M. de Redacteur moet mij toch nog van het hart, ja zelfs de uitslag der jongste verkiezing wordt er bijge» haald, en dan wil de inzender X het vele en mooie werk der R. K. Kies» vereeniging met hun staf vsn ijverige propagandisten, op anderen schuiven, neen inzender X, eere wien eere toe koml. Met dank voor dé plaatsing. Gemeenteraadslid. DE CLOU VAN KERMIS-Z0NDAG is het optreden van den alom gevierden door JOS. BOSHOUWERS te LENT. VRAAGWij fokken de kuikens op met de kun9tmoeder, vroeger warmwater verwarmiDg, tegenwoordig electrisch. Vroeg op zitplankjes laten rusten is een goed voorbehoedmiddel tegen luis. De label, die u insloot, bevat het z g. standaardvoer, dat heel goed is, gezien de resultaten, die er mede bereikt worden. Me dunkt, aan de voeding zal het bij u niet liggen. De mensch is anders licht geneigd, eventueeleo tegenslag daar alleen aan toe te schrijven. U kunt toch wel volop ventileeren in dat hok? De deur staat natuurlijk den heelen dag open, tot laat in den avond liefst. En de ramen, zijn die allemaal vast? Frissche nachtlucht in het hok is beslist noodig. Knoeien aan den droogvoedsrbak. VRAAGWeet u een middel om het morsen aan den droogvoeder'oak tegen te gaan Ik heb al veel soorten van zulke bakken gebruikt, doch bij alle werd ge> knoeid. Zoo gaat er per jaar nog al heel wat verloren. uit Lottum. ANTWOORD Men kan een raampje van heel smalle latjes, evenwijdig naast VENRAY, 27 Juli 1929. Betaling Personeele Belasting 1929. Ter voorkoming van onkosten worden belastingbetalers herinnerd op boven genoemde betaling de verschuldigde termijnen te voldoen voor 1 Aug. e.k. Haast u dus Niet te licht denken over de militaire vooroefeningen. Wat niet kan, dat kan niet. Maar, als hel wel kan dat uw zoon de militaire vooroefeningen meemaakt, laat 't hem dan ook doen, ouders. We willen geen blaam werpen, op het soldaten-leven in Nederland, maar we weten allen goed, dat het geen kleine gevaren meebrengt voor gods dienst en deugd. Vooral indien het dienen wat lang duurt. In zes maanden kan heel wat gebeuren. En wie zegt u, dat het niet veel langer dan zes maanden zal zijn 1 Ouders, denkt aan uw groote verant woordelijkheid. Jongens, stelt u niet aan gevaren bloot die ge gemakkelijk kunt ver- vermijden. A. N. Uitslag wedvlucht vanuit St. Vincent (Frankrijk) afstand 1033 K.M. gehouden door de Postduiven vereeniging »De Zwaluw" met oude duiven. Da prijzen werden behaald als volgt le P. v. Ooi; 2e H Strijbosch; 3e J. Janssen; 4e J. Kusters 5e W. Thijsen. Overduif G. v. Dijck. Duiven los 13 Juli. Aankomst eerste duif Dinsdagmorgen 82133 uur. Laatste duif Woensdagmorgen 7—10— 54 uur. Het le kampioenschap werd gewon nen door St. Servalius, 2e kampioen schap door H. Strijbosch. Uitslag wedvlucht vanuit Tourny (Frankrijk) met jarige duiven, afstand j472 K.M. De prijzen werden behaald als volgt le, 10e en 12e St. Servatius2e H.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1