Het scbrote idditigutoter hindert tij 't wa$$cl)enl Purolbij Doorzitten -Zonnebrand- Stukloopen.Doos 30ct Trmpireerenée voeten SLAPELOOS HENCO HenkeFs Wasch- en Bleek-Soda De Kippenhouderij op het platteland Mijnhardt's Zenuwtabletten Uitvoering „St. Christoffel.'' Zomersproeten SprutoL Bij alle Drogisten. Gemengde Berichten. Schraal water verhindert de goede schuim vorming. Een handvol Henco vóór de bereiding van het sop in den^ met koud water gevulden ketel, doet de werking van de kalk te niet en maakt het water zacht als regenwater! Importeur E. Ostermann Co's Handel Mij Amsterdam •Fabrikante: Henke! Cie. A. G., Düsseldorf Moed en fiere ridderdeugd I Een aardig intermezzo was hel feil, dal de heer Joh. Hendriks, die verleden jaar vanuit de Turnclub in het huwe lijksbooije overstapte en thans met zijn echtgenoote aanwezig was, als oud turner de kameraden toesprak en hun zijn allerbeste wenschen deed toekomen Een diep gevoeld woord werd ge sproken door Leo Verbeek, namens de R. K. Voetbalclub «Albatros". Spreker wou geenszins «den fijne uithangen," maar meende als Prefect van de Jonge Derde Orde iets te mogen zeggen. Pater Nielen had onlangs «Albatros" een pluim op den hoed gestoken, en gezegd: «wat is dat mooi van jullie; al is er om half twee competitie, dan gaan jullie e«rst nog met de Derde Órde naar de Smakt; en als ja in een andere gemeente voetbalt, dan maken jullie haast om nog in de »H Familie" te kunnen zijn. Die pluim op den hoed mag ook gegeven worden aan «St Chri8loffel". Wat werd er verleden jaar op 't BondsfeeBt in Weert gezegd door de Jury? «Wat hebben dieVenray sche jongens 'n schik onder elkaar 1" Maar diezelfde Venraysche vroolijke kaerels kregen, op voorstel van de Jury, den eere prijs der Nederlandsche Regeering voor Orde en Tucht I En, wat is er in Maes-yck door de Belgen gezegd? »Wat zijn ze schoon katho liek, zulle, die Venraysche jongens 1" Daarom namens «Albatros" de vurige wensch »lang leve Sint Chris toffel 1" Terstond na het spplaus op deze hartelijke speech deed Pr. Nielen voor lezing van een zeer minzaam schrijven van den Zeereerw. Heer Pastoor van Venrsy. Heer Pastoor had vernomen van verscheidene autoriteiten dat «St Christoffel" de best gedisciplineerde Vereeniging was op het Belgische feest, en schreef nu aan den geestelijk adviseur: »Houd dan uw club hoog, en gij kunt verzekerd zijn van mijn blijvende sympathie". Op deze voorlezing van den brief (die in het Archief van »Sl. Christoffel" bewaard zal blijven) volgde stormachtige toejuiching. Er was nog een andere verrassing De R. K. Voetbalclub »Albatros" zoo zeide Pater Nielen over welke we door den Zeereerw. Heer Pastoor namens Monseigneur als geestelijk adviseur zijn aangesteld, had vandaag op de Groote Vergadering in Roermond een apart woord van lofprijzing gekregen omdat «Albatros" tijdens het spel niet scheldt of zoo iets, maar, als er eens wat is, de lippen opeen houdt en pas na hel spel, zoo noodig, van bezwaren kennisgeeft. Deze zelfde Voetbalclub «Albatros", die den Zondag niet ontheiligt, was niet minder dan ongeslagen kampioen. En het deed den geestelijk adviseur een innig en oprecht genoegen om aan «Albatros" het zoo juist aangekomen kampioen diploma te overhandigen. Het lid Herman Janssen verkreeg alsnu het woord namens de Patronaats fanfare. Spreker zou maar een kort woord zeggen. Dat was genoeg voor een schoenmaker, die het druk heefi en weinig tijd overhoudt om een rede voering in elkaar te zetten. Men kan dol veel van muziek houden en het dan toch weieens lastig vinden om met de muziek uit le trekken. Maar dit is en blijft zeker lijd of geen tijd, als 't voor onze kameraden van St. Christoffel is, dan maken we tijd. Piet Lenssen zei zoo de Schutterij «Het Zandakker" heeft vandaag alreeds genoeg blijken van belangstelling gegeven maar namens de verscheidene leden van «Goudpluvier" die lid zijn van «Het Zandakker", wou ik loch nog een woord zeggen. Ik heb hier een stukje uil «Peel en Maas", waarin onze geestelijk adviseur zijn groote genegen» heid betuigt voor de Venrsysche Schutterijen. Hat leven wordt saai en duf. Allerlei fleurigheid en kleurigheid van mutsen en toeren, blauwe scholken en kielen verdwijnt; je hoort maar zelden het hel klinkende bellengerei van het blinkende paardentuig, het vroolijke klakken der zweepen. En zoo al meer; allerlei lieflijke gebruiken gaan weg Daarom zien we zoo gaarne in een mooi Limburgsch dorp, gelijk Venray, hetzij in de H. Sacraments» processie, hetzij anderzins, rondtrekken een Schutterij, in fraai kostuum, met zwaaiend vaandel, onder het leutig roffelen der trommen. Dit woord nu pas ik toe (aldus spreker) op de fraaie, kranige Turnclub «St Christoffel", die het leven in Venray, in goeden zins opvroolijkt. Van heeler harte proficiatl De geestelijk adviseur, zich in het bijzonder wendend tot het Gemeente raadslid den heer Odenhoven, besluurs lid van «Sint Anna", las nu een faliciteerendschrijven voor van Venray's aloude Schutterij, die geenszins vijandig staat tegenover Schutterij «Het Zand akker". Het vereenigingsgebouw van «St. Christoffel" is gevestigd op het oude Zandakker (Patersslraat enz) Vandaar de bijzondere hulde van de schutterij van dien naam Maar, dat ook «St, Anna" zich niet onbetuigd had gelaten en gelukwenschen had ingezonden, dat werd op hoogen prijs gesteld. Dit trof des te meer, omdat de heer Odenhoven voornoemd tevens lid is van het voormalig comité voor Gymnastiekfeesten. (Moge het woord «voormalig" weer spoedig in «werkend" kunnen veranderd worden I) Nadat Frans Janssen in een p'otse linge opwelling, maar die, tengevolge van de prettige, aanmoedigende stem ming der vergadering, uiterst goed van stapel liep, den directeur der Patro naatsfanfare, den heer W. Laurensse, in keurig gekozen bewoordingen had bedankt, verkreeg Maihieu Laurensse het woord als bestuurslid van de leden onder de achttien jaar, die afwezig waren. In een humoristisch toespraakje bedankte hij «St. Christoffel" voor het geval, dat deze club in Maeseyck bij het marmerbeeld van den H. Reus Christoflel met het Chisluskindeke, voor gemeld kindeke een lid had genomen van voornoemde afdeeling, «een fien menneke" dat, na wegweruing onder een lsken van de vanzelf ietwat te lange beenen, de bewondering der Belgen had opgewekt 1 Een glorie punt van dsn avond was inderdaad de geestdriftige improvisatie van onzen Edelachtbaren Heer Burge meester 1 Dat waren volstrekt niet zoo maar eenige gelegenheidswoorden neen, hier spraken het hart en de ziel van den innig christelijken Magistraat en Burgervader 1 In vurige bewoordin gen schetste Z.E A. de beleekenis van «Goud pluvier". De geestelijk adviseur kon zich niet weerhouden om den heer Burgemeester van ganscher harte te bedanken voor zijn, door allen levendig aangevoelde en daarom door allen zoo levendig toegejuichte, toespraak, en verzocht Z.E.A. namens alle aanwezigen hem de hand te mogen drukken ten teeken van dank en waardeering. Het woord was vervolgens aan den heer Jean Poels, die maar zoo gewoon weg zoo veel degelijks kan zeggen, en daarom door Venray zoo gaarne wordt aangehoord. Deze jongelui van »Goud pluvier", staande onder de bescheröling der Patronaatscommissie, zijn de toekomst en de hoop van Katholiek Venray Over enkele jaren sommigen misschien al nu of binnenkort zijn ze stemgerechtigd. Leden van «Goud pluvier", de jongste verkiezingen hebben schitterend bewezen, dat in Limburg nog altijd Koning is., wie?.. Christus Jezus Onze Heer. Maakt, jongens, dat het zoo blijft 1 Zeker, 't is voor de jongens boven Venlo lastig en duur om op Zondag 1 September in Maastricht deel te nemen aan de grootsche Demonstratie te Maastricht tar eere van onzen Goddelijken Koning Christusl Maar, het moet toch gebeuren 1 Met gansche scharen naar Maastricht 1 Niet voor de pret daar zal geen tijd voor overschieten maar voor God Pater Nielen, er op zinspelende dat de onvermijdelijke vermoeienis van dezen dag hem verhinderden om die woorden te gebruiken, welke hij anders misschien zoude verkozen hebben, vatte den ganschen avond samen in een woord van hulde en, vooral, dank. Wat betreft den R. K. Jeugddag in Maastricht: er was zoo juist een Iele» gram gekomen, dat er bij voldoende deelname uit Noord»Limburg, Zondag 1 September een exprestrein zou loopen tot Venlo. 't Was en bleef een voor verscheidene jongens nogal dure reis En loch wilden ze er zoo gaarne heen, naar Maastricht, jongens van Groot Patronaat, Jongelingen «vereeniging, Goudspluvier, Congregatie, Jonge Derdö Orde, «St. Christoffel" en «Albatros" en wie weet: wie nog meer.. Jonge Boeren, Propagandisten enz. enz allemaal voor de Goede Zaak van Koning Christus. Verscheidonen konden en wilden het best zelf bekostigen. Anderen zouden eenige tegemoetkoming kunnen erlangen. De uitvoering van dazen middag was ten bate van den R K. Jeugddag; de Derde Orde had eene schenking toegezegd, een heer uil Venray had vijf en twintig gulden beloofd. Neen, we waren er nog lang niet, maar deze voorteekenen gaven alreeds duidelijk te kennen, dat Katho» liek Venray het zich op zijn eer zou trekken, dat Katholiek Venray zou meehelpen ter eere van Koning Christus I Alsou namen de genoodigde dames en heeren afscheid. Met de fijngevoelde bedoeling om de jongens nog een half uurtje geheel «onder ons" te laten. Het onvermoeide orkest zorgde voor muziek Het was een gezonde prei Sint Christoffel en Sint Antonius hebben het zoo wel goed gevonden. Op hel sluitingsuur alles weg en uit 1 AANWEZIGE. en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behande len met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet - Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. 835-16 door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Kuikens plukken mekaar den staart uit. Vraag: Bij mijn kuikens, die d-ie weken oud zijn, zijn er enkelen, die hun de veeren zelf uit den staart pluk ken, zoodat er enkeier» reeds dood bloedden. Ze hebben volop groenvoer, een grooten uitloop en een ruim nachthok Hat weekvoer en korrelvoer betrék» ken wij van Landbouwbelang Kunt u in Peel en Maas hierop antwoorden Onzen dank. Uit Venray. Antwoord U bedoelt toch dat de kuikens mekaar de veoren uitplukken, tot zelfa uit den staart toe. Als vol» wassen, opgesloten kippen kaal geplukt zijn, hebben dat ook andere kippen gedaan, een kip of kuiken doet het niet bij zich zelf. Bij volwassen hoenders, die onbeperkt los loopen, komt het mekaar plukken zoo goed als niet voor Meest altijd, we kunnen wel haast zeggen zonder uilzondering geschiedt het bij vastzittende kippen en we zien het 't eerst bij dieren die te eng behuisd zijn. De ondeugd wordt dan doorgaans toegeschreven aan verveling en men geeft daarom als voorbehoed- en zelfs als geneesmiddel aanzorgen voor héél veel afleiding Wij gelooven, dat het alléén echter niet voldoende is. Want gebrek aan zuiver, frisch drinkwater wordt ook als oorzask van het veerenp! ukken be schouwd. De laatste dagen was het drinkwater, dat in de straffe zon stond, natuurlijk direct bedorven. De kippen en kuikens drinken er dan niet van, althans lang zooveel niet als ze zouden doen, wanneer er zuiver, frisch water onder hun bereik stond. Ze verkeeren dus als 't ware eenigszins in 't zelfde geval als kippen of kuikens, die geen drinkwater hebben. Uw kuikens hebben een grooten uilloop, schrijft u, en een ruim nacht hok. Maar waar blijven ze als 't slecht weer is, en 's morgens heel vroeg, als 't nog erg koud is Kunnen ze dan niet te veel opgehoopt zitten en mekaar gaan plukken? Ze zetten dat werk door, als er eenmaal aan begonnen is, en zeer zeker, als ze reeds bloed zien Ü8 slachtoffers worden doodgepikt als 't ware en daarom is het op de eerste plaats noodig zulke dieren apart te zetten, niet voor één dag, doch net zoo lang tot de eventueels wonden radicaal genezen zijn. Anders begint het lieve levenlje weer van voren af aan. Geef 3 maal daags versch, koel drinkwater in een bakje, dat iedere keer terdege schoongemaakt wordt We komen hier en daar nog al eens en zien dan de binnenwanden der bakken compleet groen l Vies of géén drinkwater werkt het veerenplukken in de hand al gebeurt het dan alleen maar om wal vocht te hebben, onder uit de versche veer 1 De overblijvenden moeten volop iu beweging gehouden worden en dat gaat niet, als 't hokje veel te klein is. Dan ontstaat veeren plukk°n hsasi Onrustig en Overspannen. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drog> Liefhebbers van gymnastiek hebben verleden Zondag weer eens kunnen prcfiteeren. Omstreeks 6 uur nam. zag tn8n een keurige groep turners, vooraf gegaan door de Patronaatsfanfare, alsmede dooV de Schutterij «Het Zand» akker" door Venrsysch straten mar» cheeren. Toen de stoet de woning van den Hear Jan Poels passeerde, zag men opeens groote en kleine turners den rechterarm omhoog heffen, om dezen humanen, verdienstelijken Ven» rayer den Turnersgroet te brengen. Wat deed het den jongens goed, dai Jan Poels op dezelfde wijze met opge» heven arm terug groette. Omstreeks balf zeven bereikte de stoet het Sport» terrein, waarna msn direct begon met de afwerking der verschillende nummers Met een nummer vrije oefeningen der kleine gymnasten werd begonnen Nuttige en zeer gezonde oefeningen, die geen gelijkheid van uitvoering vergen Dat de ouders het aardig vonden hun jongen ook iets te zien doen, bleek uit het applaus. Aan brug en rekstok bewezen de leden der Turnclub wat men door taaie volharding kan bereiken. De vrije en slokoefeningen waren een juweeltje van correctheid. De pyramiden waren imponneerend en schoon. De acrobatiek echter wasiets aparts; menigen zucht hoorde men, wanneer de turners weer behouden op den grond stonden. Inderdaad stoute en moedige staaltjes werden er vertoond. De schutterij «Het Zandakker" had de vriendelijke attentie om in da pauze, ter eere van »St. Christoffel, hun vaardigheid in de exercitie te toonen Wat «Het Zandakker" vertoonde, dat was in een woord, af De Commandant Joh Sassen is de rechte man op de rechte plaats. Schutters van «Het Zandakker" houdt hem vast met al uw handen. Zoo'n Commandant vindt gij in Venray geen tweede. Omstreeks 9 uur wfes deze goed ge slaagde uitvoering geëindigd en trokken allen zeer voldaan huiswaarts. NAMREH. altijd en vooral op die dagen begint het, dat ze wegens het slechte weer veel opgesloten worden. Een zeer goed geneesmiddel is'n stuk long op te han» gen desnoods 2 of 3 stukken. O' daar trekken ze zoo lang aanl Men kan een pear stevige stokken in den grond slaan en daar de stukken long aan vestbin» den. Niet zoodra hebben de kuikens daar de lucht van of ze stuiven er cp af en 't valt hun zoo in den smaak, dat ze weldra het veeren en bloed pikken bij de kuikens vergeten. Long is niet gemakkelijk weg te pikken, de sponsachtige mss9a geeft daar te veel voor mee, en juist daarom is long zoo buitengewoon geschikt tn deze. Soms gaan ze mekaar ook de teenen pikken en dat is nog erger! Als genees middel tegen veeren en teenenpikkers wordt wel opgegeven, het volgende te mengen: 1 ons voederkalk 1 liter goede levertraan 2 ons keukenzout 1 pond gemalen krijt. Hiervan gedurende enkele dagen 4 ons per 100 kuikens per dag geven, gemengd door het kuikenzaad. Maar kunt U bij den slager long krijger., gebruik dan dét middel. Niets geeft ze beter afleiding en werkgele genheid. Ze tobben zich aan de long ten slotte zoo moe, dat de ambitie om r.ög veeren uit te gaan plukken, wel overgaat. Als vanzelfsprekend is alles wat tot beweging leidt, goed. Laat dus het eene niet om het andere. In kleine rennetjes, waar uit den aard der zaak slechts weinig kuikens gehouden worden, kan men vaak al volstaan met telkens nieuwe graszoden aan te voeren. Op het voer van Landbouwbelang moet U de schuld niet gooien 't Had evengoed kunnen gebeuren met welk ander voer ook. Misschien zijn er wel één of een paar echte bloeddorstige kuikens lus schen met kannibali9tischen aanleg Die zouden dan onverbiddellijk ver wijderd moeten worden en.voor goed 1 Ingekomen en vertrokken personen van 5 tot 12 Juli. INGEKOMEN: G U Tielen, landbouwer, Veulen H 16 van Sevenum; M H Hoex, dienst! ode, Henseriu:- straat 11 van Maastricht; J E Poels, idem, Kruisstraat 28 van Amsterdam; P Verweij, zonder beroep, School straat 28 van Utrecht; J H Volleberg, kleermaker, Hense niusstraat 13 van Blerik; M H Vermeulen, zonder beroep, Langstraat 21 van Venlo; J A M v. Vechal, timmerman, Tuin straat 2 van Beugen; B Zwart, timmerman, Henseniusplein 9 van Emmen; F Ganseling, molenaar, MeiS9lo M 26 van Someren; G C van Bree verpleger, Stationsweg 14 van Doetinchem; E J Frieling, idem, idem van Leeuw» arden; J P H Dasoul, idem, idem van Maastricht VERTROKKEN: W S M Raijmakers, zonder beroep, naar Veldhoven; R J J M van Thiel, idem naar Hel» mond; M JBorel, idem naar 's Hage Sche» veningen Steviusslraat 72; Th A M Smit, idem naar Breda Sta» tionsplein 9; M A E v. d. Geijn, idem naar Puif» lijk; J Th M Coen Iers, idem naar Gendl; C H M Vuijlsteke, idem naar Rol» terdam Sciedamscha weg 5; A M A Vrijmoed, idem naar Rotter» dam Mathenesserl' 309; J F Lampe, idem naar den Haag Bezuidenhoutschen 82; E L A M Nijst, idem naar Nijmegen Sloetstraat 3; J A M v. d Venne, idem naar Nijmegen St Annaslraat 169 L S L Goossens idem naar den Haag 0dijl8traat 8; M Th de Jong, idem naar den Haag Jan v. Nassaustraat 84; AH ML Stam, idem naar Breda; J J M Arts, idem naar Amersfoort Soe8terweg 169: G A Coops eu gezin adj Commies naar Heerlen adm de Ruiterstraat; J J Smits schilder naar Blerik Juli» anastraat 23; B M Gijsen, zonder beroep naar Ble» rik Baarlosche weg 55; F Sanders, idem naar St. Thönis. Handboogsport. Zondag had op de dooi8 van de Handboog8chutterij »H. Maria'1 te Oostrum voor de eerste maal het Bondsconcours plaats van d»n Han- boogschutterabond «De Vriendschap." De wedstrijd had een vlug en gezel lig verloop, alles was dan ook door deze jeugdige ver eniging tot in de puntjes verzorgd. Er werd in totaal met 21 zestallen of 126 schutters aan dit concours deelgenomen, wel. een bewijs, dat den bond vooruit gaat. De uitslag waa als vo gl Eerste zestallen le De Eendracht, Veulen 176 p 2e St. Hubertus, Merselo 169 p 3e De Batavieren, Caslenray 168 p 4e St, Antonius, Halfweg 168 p 5e St. Anna, Venray 166 p 6e Diana, 155 p 7e Ons Genoegen, Ysselsteyn 162 p 8e St. Sebastianus, Nachtegaal 147 p 9e St. Joris, Leunen 144 p 10e St. Oda, Venray 131 p lie H. Maria, Oostrum 119 p Tweede zestallen le St Anna, Venray 123 p 2e St. Hubertus, Merselo 119 p 38 De Batavieren, Caslenray 112 p 4a St Antonius, Halfweg 112 p 5e St. Joris, Leunen 87 p 6e De Eendracht, Veulen 85 p 7e H. Maria, Oostrum 85 p 8a St. Oda, Venray 75 p 9a Ons Genoegen, Ysselsteyn 66 p 10a Diana, Venray 69 p Personeels kampioen le J. Arts, Merselo 45 p 2a P. Maessen, Venray 40 p Personeel le S. Willems, Nachtegaal 24 p 2e G Willems, Veulen 4 rozen 3e W. Claessens, Venray 4 vieren 4a H. Philipsen, Caslenray 4 drieën 5e H. Janssen, Leunen 4 tweeën 6a M. Swinkels, Veulen 4 eenen dwijnen spoedig door een pot Het bioscoopconilict in bet Zuiden. Naar het «De Grondwet" verneemt gaan verschillende bioscoophouders, inzonderheid exploitanten van kleinere bioscopen, niet accoord met de maat regelen welke de bioscoopbond, tenge volge van het bioscoopconfliet in het Zuiden, zijn leden oplegt. In het bijzonder zijn verschillende bioscoophouders ontstemd over het bedrag dat zij wekelijks als steun voor hun collega's, wier zaken gesloten zijn, moeten storten, welk bedrag naar men mededeelde varieert tusschen f 15 en f 40 per week en per lid. De kleine

Peel en Maas | 1929 | | pagina 8