lY00möST/j Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. [YQQRtmKiSrr J. VERMEULEN -ROELOFS MANUFACTUREN (i CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Buitenlandsch Overzicht Verkiezingen in Brazilië. Landbouwbond Oostrum Priesterfeest te Oirlo. ZATERDAG 20 JULI 1929 Vijftigste Jaargang No. 29 MANUFACTUREN) 1 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN1-8 regels 60 cent, elke regel meer Tj, ct. Uitgave van PIItMA VANDEN 150652 bij abonnement lagere tarieven. Telefoon 51 GIRO 150552 fENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland I 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 5 Dien dag moesten de communisten alles koit en klein slaan en dus aan de bourgeoisie eene vreeselijke schrik aanjagen. Inplaats daarvan heeft de bourgeoise hartelijk gelachen, omdat Tardieu ze op dien morgen van srevolutie" voor 24 uur in de gevan genis heeft gestopt. Maar Rusland oordeelde, dat het »geen waar voor zijn geld heeft ont vangen En het heeft gedreigd, aan die domme, Fransche communisten voortaan veel minder subsidie te zenden 1 De gelegenheid dort zich nu voor, om de fout te herstellen. Dat wil zeggen, ze hopen, dat het hier in Parijs en enkele andere groote steden geschillen le vragen en het fiasco van dit plan, de kw9slie van het plan Young enz. De Cartelli8ten laten geen gelegen heid voorbijgaan, om te trachten Poin- caré en met hem Tardieu te doen vallen. Enkele dagen geleden had Poincaré slecht3 27 stemmen meerder heid. Dat de oudslrijders op politiek terrein dwaasheden begaan, dat is te vergeven; men kan een held wezen en niet op de hoogte van de politiek zijn 1 Maar dat bijvoorbeeld een Marin en zijn vrienden, die toch oude poliiici zijn, er toe bijdragen, om Poincaré te doen vallen en ons bloot te stellen aan het gevaar aan hot hoofd van de republiek een Herriot te zien en waarschijnlijk een Daladier, een Blum, dat is minder vergeeflijk 1 Een Herriotl Ieder kan zoo'n beetje voorzien, hoe het er dan in de toe» komst naar toe zal gaan 1 Godsdienst» Onlusten op 1 Augustus... even bloedig toe zal paan als op de" dan? Da„ moed opgeven Neen I laten we a'Jen maar bidden, intens bidden om vrede! Dat is Gods kracht naar de aarde trekken, dat is bidden in harmonie van hen hangen af van met Zijn Wil. Krachtdadiger gebed is en krijgen hun tractemer.t niet mogelijk. En als we het allen eersten Mei te Berlin Of, als het kan, nog veel erger De chefs var de Fransche Communistische Partij (P C. Fverlangen dit en veel leden van de Arbeidersbeurs, want de meesten Moskou „...jg.,.. van de Sovjets. Doch die waarheid deden, dan zou het er op aarde al veel kunnen de chefs van de Communis» heter uitzien, want dan zou aldus de tische partij natuurlijk moeilijk in het liefdekracht Gods het winnen op de publiek zeggen. En dus hebben za, aardsche helsche strooming van twee» z00a'8 'k zeide, het voorwendsel spalt en haat DER KRANKEN genomen van dat protest tegen den oorlog en er toen wat later dat bijge» voegd van aanhankelijkheid aan Rus» land. Maar het een, zoowel als het ander, laat de overgroote meerderheid van de Fransche werklieden totaal Brazilië alleen is zoó groot of mis onverschillig en zelfs staan velen er schien nog grooter (wie heeft het ooit vijandig tegenover En ik bedoel hier gemeten) dan Europa en telt slechts Het drijven van MOSKOU «ver natuu.lijk 32 A 33 millioen inwoners Iedereen eeheelo wereld. Hoe de Communis- de werklieden, die geen geloofsprincipes ("WIP1. J gemakkelijk ten in Frankrijk, gesteund met Kus- hebben, >s duidelijk beeld te geven hoe het sisch geld, het hoofd opsteken. De want het spreekt vaneelf, dat een bij de verkiezingen oegaat Het- roode le Augustus aangekondigd. Het Chrislen, -"hij zij dan Protestant of „BEHOUDENIS OOSTRUM. moet een soort revolutie worden. Katholiek Met welke valsche leuzen de arbeiders opgeruid worden. Na de ondermy- aanhanger kan wezen van ning van het geloof gaat men maaien revolutie, wal men gezaaid heeftHet Kabinet Maar nu beginnen de communisten Poincaré moet vallen. Intens gebed ee" a de re tactiek te volgen. En daar om vrede noodzakelijk SC"U1.!.1 "®A gevaar 1 Ze willen, dat er Er De verkiezingBtrijd, we hebben ze hier al weer gehad. Kalm, netjes, recht vaardig is zij verlpopen, zooals het past in ons gedisciplineerd, kalm, net, rechtvaardig vaderland. Hier en daar w in de meer warmbloedige streken een tegelijkertijd gevraagd zal worden om kleine opborreliog van verontwaardi- „lotsverbetering". ging, maar overigens alles glad als een En daarvoor is de werkman, over het zeespiegel, als het niet stormt of al te 1«„.I io ninfion TQifj bi rïrnnmt hard waait. algemeen wel te vinden, zelfs al droomt hij nu juist niet van revolutie 1 Nu kan men wel tegen de arbeiders zeggen, dal ze zoo iets niet doen moesten, want dat men ze om den tuin leidt en dat - - .het eigenlijke doel is, herrie te stoken, activiteit, krachtig gesteund door Rus- doch hiermee krijgt men maar succes Bisch geld, is veel gevaarlijker dan bjj- de helfl van die arbeidera gewaarschuwd tegen het groeiend communistisch gevaar in verschillen le landen van Europa, De Communisten blijver, alom ir. aan hang winnen, ook in ons land, en hun velen willen gelooven Ook in Frankrijk blijft Moskou stoken en hoe het daar met het communistisch drijven gesteld is, wordt duidelijk belicht door een uiteenzetting van den Franschen corres pondent van de Resbwaaraan wij ter waarschuwing een en ander ontleenen. We gaan zoo langzamerhand naar den len Augustus en zooals men weet, aldus deze medewerker, moet dit jaar hier op dien datum de revolutie uitbreken 1 Revolutie is wel een groot woord, en zoo erg zal het hoogst waarschijnlijk wel niet wezen. Maar dat er »niets' zal gebeuren, zou ik nu toch tok weer niet durver, zeggen. Het is een groote verantwoordelijkheid die de Communistische leiders daar op zich nemen 1 En het is des te treuriger, omdat, als de werklieden te goeder trouw handelen, de leiders echter een he«l ander motief hebben dan welvaart en geluk voor de gansche mensenheid Ze handelen juist volgens de wijze, die ze zoo hevig aan de bourgeois verwijten ze zijn de slaven van het geld. Ze willen een rooden eersten Augus tus. Het doel hiervan is, te protesteeron tegen de oorlogsplannen van alle staten van Europa. Om te protesteeren tegen oorlog van den eenen staat legen den anderen, bereiden zij den burgeroorlog voor. Dit voorwendsel echter wekt slechts bij heel weinigen geestdrift op, omda maar heel weinigen zich in het hoofd zullen laten praten, dat er naties in Europa zijn, die werkelijk oorlog verlangen. Toen hebben ze er een tweede motief aan toegevoegd eene betuigenis van trouw en aanhan kelijkheid aan het „vrije" Rusland. Dat hialp ook al niet veel 1 Da meeste werklieden hebben hun enthousiasme voor Rusland verloren of al zijn ze dan ook nog in de meening, dal het daar een paradijs is, ze voelen er weinig voor uit liefde voor de sovjets een dag te staken en... te vechten. Iedereen weet, dat het fiasco van de Fransche afdeeling op den len Mei 1.1, Hier wordt weer de oude waarheid verwezenlijkt, dat men maait hetgeen men zaait: de meeste van die arbeiders hebben gem geloof meer «n dus hebben ze eigenlijk geen motief er gewetensbe Van Brazilië kan men helaas ditzelfde niet met een gerust geweten getuigen. De verkieziogsduivel of liever gezegd de duivel, die als een brieschence leeuw in de verkiezingstijd rondgaat, maakt ook daar uit den treure menig slachtoffer. Brazilië is tegenwoordig Republiek, vroeger was het een Portugeesche kolonie, daarna onafhankelijk keizer rijk, totdat aan dit keizerrijk ook een einde kwam. In 1888 vonden de Brazillianen, dat keizers uit den tijd waren. De Loge zwaren op na te houden." Het geloof maakte weer eens'-oor de zooveslate echter ia met eene kweslie van dit of k?er een rev0|u,je en op een goeden dat aan te nemen; dat komt op de morgen trokken eenige voormannen tweede plaats; op de eerste plaats komt naar hat paleis van den keizer, openden de daad. de deuren en stapten brutaalweg de Beter nog is het te roepen: Ik ge- huiskamer binnen, waar de keizer en oof aan niets' en dan toch héél goed de kéizerin jui3t heei gemoedelijk een te wezen, dan luid te verkondigen: »Ik j k je echl Bran'iaansche koffie neem het heele Credo aan' en een zalen le drinken. Ze maakten alledrie misdadig leven te lelden. een beleefde buiging en zeiden »Goede Sommige arbeiders kennen noch het morgen goeda, beate keizer. (Keizer Credo, noch iets anders, maar luisteren Don pedr0 u waa werkeMjk een hoog toch naar de inwendige stem van hun slaand zeer eda, en slriki rechlvaardig geweten. Er zijn dan ook manifesten man) Maar behalve goeden morgen verschenen, waarin deza werklieden komen wjj u tevens msdedeelen, dat verkondigen aan geen enkele staking wj: voortaan geen keizers meer willen te willen deelnemen en die tegelijker- hebben. We willen Republiek zijn juist tijd waarschuwen, dat het hier zooa|a E„ropa met eerate en lwJeede een complot van Moskou betreft. kamer en voortaan moet het souvereine In sommige corporaties echter is de volk zijn hoofden kiezen. Zooals gij geest niet zoo goed en laten de arbei weet, zijn wij, Brazilianen, brave, nette, ders zich opzweepen Het gevolg hiervan delicate menschen, we willen daarom is, dat er eiken dag zoo ongeveer weer geen geweld gebruiken zoolang het nieuwe stakingan uitbreken. Aldus kort niet noodig is. Voor het paleis staat eene staking van de postamb een heel leger met gevelde bajonetten, tenaren, om een onnoozel voorwendsel Keizer, wees dus verstandig en kies «riioio riHPiii. Pak je biezen en deze week een slaking van de grond-1J"''^rouw'eAiDderen en koffers, neem alles wat je lief is mee; buiten in de haven, de schoonste haven der wereld, ligt een mooie boot voor u klaar, verlaat dit aardsche paradijs en doe de groeten aan die westersche duivelen daar in Europa. De keizer koos de wijste partij en id werkers, ook al om eene kleinigheid En trouwens, de leiders der commu nisten verbergen heelemaal de waar heid niet: ze zeggen ronduit dat dit maar oefeningen zyn in af wachting van „den grooten dag". Als het zoo doorgaat, dan zullen zij niet eens meer een voorwendsel nemen I met tranen in de oogen doch eenvoudig zeggen: We oefenen' ons 1 Aldus is de toestand. Nu heeft de regeering natuurlijk wel doen weten, dat elke manifestatie streng verboden is. Woorden echler helpen niet veel, als ze niet door daden geaccompagneerd zijn. Zeker 1., Indien Tardieu weder dezelfde voorzorgsmaatregelen neemt als op den eersten Mei I... Zal hij dit kunnen? En., zal het nog Tardieu wezen Want méér dan ooit misschien is het Ministerie Poincaré in gevaar. Men kent natuurlijk in Holland het voorstel van Franklin Bouillon, om nog Op®!-' rrauBcne niueeuug uou i -. heel streng door Stalin beoordeeld is.|wat uitstel van betaling aan Ameritca cloorgeloopev-" ple«er">, Smetten, cLoorligger-V acl->ry<-ier< s/o-o de Wend worden dezdelyK. v/ö r~ xocWt en 3«nexen door Ak.K.er'5 KL looöYGr*balse,m.( „Geen gou.d zoogoed. (Adv. in Blokschrift). Sindsdien is Brazilië Republiek en regeert zichzelf of meent werkelijk, dat het in staat is zich zelf te regesrer. Het geheele Braziliaansche Republie- keinsche stelsel is geschoeid op Noord Amerikaansche leest, maar wat in Noord Amerika gaat, gsat daarom altijd nog niet in Zuid Amerika. i Behalve de President van de Repu bliek en de kamerleden zijn er nog Presidenten van de Staat. Brazilië telt ongeveer 15 Stalen of Provincies; president van de staat is dus zooveel als hier gouverneur van de provincie, dan zijn er nog presidenten van de kamer dit zijn de burgemeesters. Heel die serie presidenten worden door het souvereine volk, natuurlijk in verschil ler.de jaren en op verschillende lijd s'ippen, om de vier jaar gekozen, herkozen of soms ook wel afgemaakt doodgeschoten. Men begrijpt dus wat een eindeloos gekibbel, gekrakeel en gevecht dit moet geven een eldorado voor politieke vechtersbazen, die het niet te nauw nemen met hun geweten en graag partijtjes vormen De vorming van allerlei afzonderlijke particuliere, belanghebbende partij»jes wordt vooral nog bevorderd doordat er Brazilië geen eigenlijke, groote partijen met eigen princiepen en richting bestaan. Communisten, socis- listen, anarchisten, Wijnkoopers, Lau de Vissers zijn daar als partijen nog onbekende. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dal alle menschen daar even gelukkig en tevreden rondloopen als Adam op zijn middagwandeling door de koelte van het Paradijs, voordat hij met Eva van dien bewusten appel gegeten had In Brazilië zijn er natuurlijk ook men schen, die het niet billijk vinden, dat arme menschen maar altijd hard moeten werken en dat de rijken het maar voor het pakken hebben enz. Verder zijn er natuurlijk ook nog protestanten, andersdenkenden van alle mogelijke richtingen en gelooven, maar het zij i en blijven enkelingen en vormen geen partijen. Eenheid, partijvorming, vereenigings leven gaat daar zeer moeielijk, ten eerste omdat hel niet in hun volks karakter ligt; ze laten zich niet gaarne dwingen door partijleiders (behalve wanneer er iets mee te verdienen valt), blijven liever op zich zelf staan, doen wat zij verkiezen. De enorme uitge strektheid van het land, de relatief dunne bevolking, de daaruit noodzake lijk voortkomende gebrekkige commu nicatie-middelen zijn ten tweede alle maal beletsels voor degelijke partij vorming zoowel ten goede als ten kwade. Als men nu nog weet, dat de stelregel van den Oosterling, Braziliaan of tropeling over hat algemeen ismet zoo min mogelijk moeite zoovee) mogelijk bereiken, of met andere woorden pak van het leven wat je krijgen kunt, maar liefst zoogemakke lijk mogelijk, dan begrijpt men zoo half, welk een dankbaar terrein de pjlitiek daar vorm', Het kleinste plastsje heeft dan ook dikwijls zijn zoogenaamde politieke leiders met aanhangers, die zich rond om hun leider scharen in de zoete hoop eBnmaal hun eer geldof roofzucht te voldoen, er boven op te komen of op zijn Hollandsch »aan het laadje te komen." Eenmaal aan het laadje volgt de rest van zelf.... Verder diene men nog in aanmerking te nemen, dat het leven in Brazilië, I vooral in de binnenlanden erg eentonig zoowel wat klimaat als andere variëteiten betreft. De mensch heeft nu eenmaal graag afleiding en velen ge bruiken da-arom die zoogenaamde politiek als een welkome afleiding, als een soort sport, maar dan toch een sport uit den booze, waarvan de duivel meestal gangmaker is. Moord, doodslag, verdachtmaking, omkooperij enz. alle middelen schijnen dan geooiloofd te zijn. Als men hier in ons beschaafd landje met zijn over vloedig politietoezicht a! dikwijls niet erg «e spreken is over de middelen, die soms achter de schermen gebruikt worden om een tegenstander uit zoo genaamd partijbelang er uit te wippen en er een vriendje in te helpen, dan kan men zich een beeld vormen hoe het daar in de binnenlanden bij dit heetgebakerd volk met weinig of geer. politie toezicht toe moet gaan bij een politiek, die grootendeels of geheel en al draait om het eigenbelang. Brazilië is als natie, ofschoon er scheiding van Kerk en Staat heerscht, I Katholiek, ongeveer op denzelfden leest als Frankrijk, Italië, Portugal. De geestelijken in het algemeen, maar vooral de Bisschoppen en pastoors (in hun parochie) hebben dus veel invloed op het volk en daarom spreekt het van zelf, dat zoowel de groote als de kleine politieke leiders hun best doen de geestelijken op hun hand te krijgen. Men begrijpt dus hoe lastig het is, vooral voor de inlandsche geestelijken, om buiten al die partijen te blijven. Vooral de Brazilianen zijn zeer gesle pen in de middelen om geestelijken voor hun partijen te winnen. In een volgend artikel hopen we eens aanschouwelijk voor te stellen, hoe het daar ergens bij een burge- meeatersverkiezing toeging. B B. Wordt vervolgd. Zondag vergaderden alhier de leden van den Landbouwbond, waarin als spreker optrad de Heer Tulfer, voor zitter van den Raad van Arbeid te Venlo, over sociale verzekering. Hij verklaarde allereerst de beteeke- nis van de bepalingen der Invalidi teitswet, krachtens welke aan ver zekerden, die daarvoor in aanmerking komen, geneeskundige behandeling en verpleging (b.v. in sanatoria) wordt verleend. De kosten van een en ander bedragen jaarlijks circa 2i/z millioen gulden. Spr. wees er op, dat bij de gevallen van tuberculose een geregelde uitwisseling geschiedt van de gegevens van den Raad van Arbeid aan het Secretariaat van het Limb. Groene Kruis te Sittard. Hij loonde aan, welke voordeelen goed beplakte rentekaarten verder op leveren. Regel hierbij is, hoe grooter het bedrag aan zegels, hoe hooger de rente. Hij vestigde er speciaal de aandacht op, dat deze voordellen niet alleen be slaan in ouderdomsrente, maar dat ook de invaliditeits-, de weduwen en de wezenrente daarnaast van zeer groote beteekenis zijn. Tegenwoordig wordt aan ouderdoms rente 10 millioen, aan invaliditeitsrente 3i/s millioen en aan weduwen- en weezenrente 3>/t millioen gulden per jaar uitgekeerd (in ronde getallen). Hier onder zijn dus niet begrepen de koste- looze ouderdomsrente, die thans nog 20 millioen gulden per jaar bedragen. Ten slotte besprak hij de arbeids- therapie in de sanatoria en het nazorg- vraagstuk de verdere zorg dus voor patiënten, die b.v. reeds verpleegd zijn. De vergadering, die de lezing met gespannen aandacht had gevolgd, gaf door applaus te kennen, dat zij den spreker dankbaar was voor bevattelijke uiteenzetting van deze stof, die voor zoo velen van zeer groot belang is. Er werden na het einde door ver# schillende aanwezigen aan den spreker* vragen ges'eld, die op duidelijke wijze beantwoord werden. Het was een zeer leerzame lezing. Wat verder de huishoudelijke zaken betreft, werd o m. besloten dal de jacht verpacht wordt als gewooD. Voor de tentoonstellingvanwege de Jonge Boeren werd een garantie toegezegd van f 50. De Voorzitter M. Goumans werd bij acclamatie herkozen als bestuurslid van de Verkoopver. »St. Antonius". Zondag j.l. vierde ons dorpje feest. De eerw. pater Piet de Ponti, zoon van ons oud hoofd der school, was 25 Mei te 's Bosch priester gewijd en droeg nu zijn eerste H. Mis in onze parochiekerk op. De belangstelling van de zijde der parochianen was buitengewoon groot. Ook vroegere inwoners van ons dorpje die zich nog altijd aan de familie de Ponti verplicht gevoelen, waren in grooten getale opgekomen. Even na negenen werd de Neomist afgehaald door de Eerw. geestelijken, kerkgangers, fanfare, bruidjes en school kinderen. Op het plein voor de kerk, onder de prachtige eerepoort werd de jeugdige priester en de familie hartelijk toegesproken door den Zeereerw. Heer Pastoor Gerards. Zichtbaar ontroerd toog de Neomist kerkwaarts, om daar, geassisteerd door de Zeereerw. Haeren Pastoors Gerards en Schram voor de eerste maal het H. Misoffer op te dragen. De feestpredikatie werd gehouden door den Z E. Pater H. Janssen, professor te RosselaerLeuven, die in treffende woorden schilderde de ver-

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1